Lekkere Iglo bami nu ook in handig éénpersoons-pak Gedwongen vakantie door sneeuw- lawines Over de Filmcensuur in Denemarken gaat verdwijnen Recordbegroting Wellicht uitleg Noord-Korea in V.-raad Tijdelijk per persoon 16 cent voordeel Effecten leveren ons ineens extra voordeel op... dank zi] het Premie Spaarplan! PREMIE SPAARPLAN Nachtwaker stak olietanks aan INDE GREEP X VAN DE GRIEP WITTE KRUIS KLEUREN-TV Meer invloed voor Hof van Justitie Secretaresse helpt graaf hij studie Edward Kennedy uit kritiek op Zuid-Vietnam Komplot ontdekt op Cuba Bonn herstelt contact met Belgrado Forse buit bij overval Nancy Gijzelaars dekken aftocht bende rovers IPIÏÏITPS BATTÊRi JËNI die móéten wel I ^m^goed zijnl helpt u eruit GEEN SLACHTOFFERS TWEE PLAATSETS Kardinaal Cushing ontvangt miljoen dollar van Kennedy's Portugese luchtlijn A'dam-Lissabon Nieuws Voor Eenlingen: Nieuws voor praktische Zelf-Verzorgers: bami in éénpersoons-pak. Erg gemakkelijk. En uitzonderlijk lekker. Gauw een pak halen. 350 GRAM NU 1,39 Ruim 600 Nederlander» nop: geïsoleerd VOLOP VOEDSEL zemen zonder zorgen De zeem, die vensters werkelijk streeploos zeemt. Reeds v.a. 3,95 DINSDAG 30 JANUARI 1968 VUURZEE IN SAINT DENIS "OARIJS Brandstichting is de oorzaak van de geweldige brand die giste- ren de hele dag heeft gewoed in een raffinaderij in de Parijse vooTstad St.-Denis. De brand, die gisterochtend vroeg uitbrak, was gisteravond bedwongen na dat de hele dag lang de ene tank met benzine na de andere de lucht was in gegaan en miljoenen liters benzine waren verbrand. ADVERTENTIE (en spaart bovendien de maag) •Ary. C Poeders, tabletten, cachets. K /j NEW YORK Noord-Korea zal zijn zienswijze op het incident met de Pue blo misschien morgen uiteenzetten in de veiligheidsraad van de UNO. Over de mogelijkheid hiervan werd gisteravond druk overleg gepleegd tus sen de verschillende delegaties. Dat ge beurde in de wandelgangen, want het officiële debat over de kwestie met de Pueblo was uitgesteld om de gedele geerden de gelegenheid te geven zich in particuliere gesprekken te beraden op de zaak. Na afloop van de besprekingen die gistermorgen waren gevoerd deelde de voorzitter van de Raad, de Pakistani Agha Shahi, mee dat het debat voor on bepaalde tijd was opgeschort. Een da tum voor de hervatting ervan was nog niet vastgesteld. Shahi zelf voerde afzonderlijke bespre kingen met de gedelegeerden Arthur Goldberg (Amerika), Platon Morozof (Sovjet Unie), lord Caradon (Engeland) en Armand Berard (Frankrijk). Hij wei gerde iets los te laten over wat was be sproken. Men nam echter aan dat men vooral had gesproken over de mogelijkheid om Noord-Korea uit te nodigen in de Vei ligheidsraad zijn visie te geven op de gebeurtenissen. Volgens Oosteuropese zegslieden, die nauwe betrekkingen on-> derhouden met Noord-Korea, zou het land wel bereid zijn zo'n uitnodiging aan te nemen. Aan dit nieuwe plan werd gisteren in kringen van de UNO meer waarde ge hecht, dan aan een plan dat Canada eeerder had geopperd. Canada wilde een neutrale regering of bemiddelaar laten onderhandelen met Noord-Korea om zo de Pueblo en zijn bemanning van 83 koppen los te krijgen. De Verenigde Staten verzochten Ja pan gisteren opnieuw om diplomatieke medewerking in de kwestie. De Ameri kaanse ambassadeur in Tokio, Alexis Johnson, zou de Japanse regering heb ben duidelijk gemaakt dat de Verenig de Staten niet kunnen accepteren dat een Amerikaans schip in volle zee wordt aangehouden en opgebracht. Hij zou te vens hebben meegedeeld dat Washing ton de aanhouding en opbrenging ziet in het licht van de recente Noordkoreaan- se infiltraties in Zuid-Korea. ADVERTENTIE Consolemodel van palissanderhout. Heeft 63 cm beeldbuis, ruime klankkast èn deurtjes. Voorzien van geïntegreerde VHFl VHF kanalenkiezer en héél wat automatische functies. Kleurtoonregeling bijvoorbeeld. Aparte uitvoering voor Zuid-Nederland. v.a. f3.699,' Vijfhonderd brandweerlieden hebben de hele dag een vaak hopeloos schij nende strijd tegen het vuur geleverd. Binnen een straal van zevenhonderd meter werden vijfhonderd mensen naar elders overgebracht. Zij hadden gister avond nog geen toestemming gekregen om naar hun huizen terug te keren. Op het terrein van de raffinaderij werkten toen de brand uitbrank slechts vijf mensen, gelukkig ver van de brand haard. Er zijn dan ook geen doden of gewonden gevallen. De politie heeft een van de vijf nacht wakers gearresteerd. Na een lang ver hoor bekende hij de brand te hebben gesticht. Over zijn motieven heeft de politie nog niets losgelaten. Het was eveneens een nachtwaker van de Société des Hydocarbures, een onderneming die gespecialiseerd is in het maken van vluchtige industriële op losmiddelen, die om vijf voor half vier in de ochtend de brand ontdekte. Tien minuten later sloegen de vlam men al zo hoog op dat zij in Parijs te zien waren. Vette zwarte rookwolken verduisterden af en toe het vuur. De ontploffingen van de tanks waren mij len ver te horen. Op het alarmsignaal van de nachtwa ker verschenen alle wagens van twintig brandweerkazernes, met ongeveer drie honderd man. Generaal Casso, het hoofd van de Parjjse brandweer, nam de lei ding op zich. Het eerste wat hij deed. was de telefooncentrale van alle taxi ondernemingen blokkeren en alle in Pa rijs aanwezige taxi's te commanderen naar St. Denis, om degenen die in een omtrek van zevenhonderd meter van de brand woonden te evacueren. Op het nippertje slaagde een groot aantal brandweerlieden er in om vier treinen met tankwagens weg te rijden. Kort daarna vlogen, na een explosie, enkele goederenwagons, die men had laten staan, in brand. Daarop naderde de brand het spoorwegemplacement zo dicht, dat de voedingskabels van de elektrische treinverbindingen tussen Parijs en Soisson en tussen Parijs en Mitry smolten. „Een brand zoals deze komt slechts een maal in de vijftig jaar voor", ver klaarde commandant Casso later. Dit was dan kennelijk ook de reden, waar om de minister van Binnenlandse Za ken, Fouchet, zelf een kijkje kwam ne men. Toen het vuur geen nieuw voedsel meer vond en de brandweerkorpsen het met een grotere concentratie van krach ten konden aanvallen, bleek dat slechts vier grote tanks behouden waren geble ven. Alle andere waren in de lucht ge vlogen. Kort na het uitbreken van de brand had de minister van Binnenlandse Za ken de politie opdracht gegeven een on derzoek in te stellen naar de oorzaak van de brand. Er waren duidelijke teke nen die op sabotage wezen. Het vuur was namelijk ontstaan op twee ver schillende plaatsen tegelijk, vrij ver van elkaar. Daarom had de politie de nacht waker en de vijf arbeiders die aan het werk waren aan een scherp verhoor on derworpen. Hierbij schijnt een van de arbeiders, tevens nachtwaker, dermate verwarrende verklaringen te hebben af gelegd, dat de politie hem 's middags opnieuw aan een verhoor onderwierp. Dat eindigde met een volledige be kentenis. Het staat echter niet vast of hij ook de hand heeft gehad in de twee pogin gen die in de maand december van het vorige jaar waren gedaan om brand in het bedrijf te stichten. BRUSSEL Het Hof van Justitie van Benelux krijgt meer bevoegdheden, in dien de parlementen van België, Neder land en Luxemburg akkoord gaan met de ministers van Buitenlandse Zaken. Het Hof kan zich bezighouden met de uitleg van overeenkomsten die in Bene lux zijn aangegaan. Ook kwesties over tarieven kunnen aan het Hof worden voorgelegd, zodat het zich ook over de feiten kan uitspreken. Beginselakkoor den hierover werden gisteren in Brus sel bereikt tijdens vergadering van het ministerscomité van Benelux. BOSTON De familie Kennedy heeft toegezegd een miljoen dollar (3,6 mil joen gulden) te zullen betalen om de Amerikaanse kardinaal Cushing in staat te stellen de schulden van zijn bisdom te vereffenen, voordat hij in 1970 met pensioen gaat. Kardinaal Cushing, een huisvriend van de familie Kennedy, ze telt in Boston, de hoofdstad van de Staat Massachusetts. De 72-jarige kardinaal heeft laten we ten dat Edward M. Kennedy, senator voor Massachusetts, hem namens de fa milie het geld had toegezegd. De fami lieleden zullen er voor zorgdragen dat vijf jaar lang jaarlijks tweehonderd duizend dollar beschikbaar wordt ge steld. Een campagne van de kardinaal om vijftig miljoen dollar bijeen te bren gen voor 24 maart zal worden verlengd omdat nog veertien miljoen ontbreekt. SCHIPHOL De snelle groei van 't aantal Nederlandse toeristen in Portu gal heeft de Portugese luchtvaart maatschappij T.A.P. (Transportes Aereos Portugueses) er toe gebracht 'n luchtlijn te openen tussen Amsterdam en Lissabon. De dienst zal op 1 april beginnen. Driemaal per week wordt dan met een Caravelle een retourvlucht vanuit Lis sabon gemaakt ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Nederlandse Reisvereniging in Den Haag schat het aantal Nederlanders dat in Zwitser land en Oostenrijk door de lawines is geïsoleerd op zes- tot zevenhonderd. Zij verkeren niet in gevaar, maar zijn gedwongen voorlopig in hun ho tels te blijven, omdat er voor hen geen reisgelegenheid is. Nederlanders, die gisteren per auto uit "Zwitserland en Oostenrijk terugkeerden, spraken over urenlange vertragingen. Noodsituaties zijn nergens ontstaan. In de geïsoleerde hotels is in ruime mate voedsel voorradig. Ook aan dran ken ontbreekt het de gasten niet. De voornaamste knelpunten zijn Aro- sa, Davos, Sankt Moritz en Champfer. In Arosa alleen al zitten drie- tot vier honderd Nederlanders. De 53-jarige Rotterdamse ambtenaar J. Visser, die in hotel Quellenhof in Arosa logeert, vertelde ons gisteravond: „Ik geloof dat we het ergste achter de rug hebben. Het treinverkeer ver loopt echter nog bijzonder moeilijk. Een Nederlandse familie, die zaterdag al had moeten vertrekken, waagde de reis gistermiddag. Een paar uur later waren de mensen weer terug. Zij ble ken de reis onmogelijk te kunnen ma ken". Volgens de heer Visser is bij Arosa het grootste ongerief ontstaan, doordat de lawines veel bomen uit de bossen hebben meegesleurd. „De wegen en spoorbapen zijn daardoor versperd ge raakt. Alleen reizigers die naar het buitenland moeten worden met mond jesmaat afgevoerd", aldus de heer Vis ser. De politie had, zo vertelde hij, het station in Arosa afgezet. Gisteren was het in de streek waar hij logeert, ech ter stralend weer, waardoor de kans op nieuwe lawines afneemt. In het westen van Oostenrijk zijn in totaal nog ongeveer tweeduizend men sen van de buitenwereld afgesloten. De spoorlijn van het westen van Oos tenrijk naar Zwitserland door de Arl- bergpas was nog geblokkeerd door een ontspoorde trein. Opruimingsploegen werden daar bedreigd door lawines. Helikopters van de regering en van het Oostenrijkse leger vlogen gisteren af en aan naar Vorarlberg en Tirol om de ongeveer twintig geïsoleerde dor pen van voedsel en medicijnen te voor zien. Een aantal inwoners van voor stadjes van Innsbruck werd geëvacu eerd wegens lawinegevaar. In een aan tal valleien blijft de dreiging van schui vende sneeuwmassa's bestaan. De Nederlandse spoorwegen verwach ten dat de vertragingen die in Oosten rijk in het spoorwegverkeer zijn ont staan nog wel een week zullen voort duren. LONDEN De graaf van Gifford, twintig jaar, zoon van de markies van Tweeddale, student in Oxford, heeft het uitstekend naar zijn zin. Zijn werk schiet goed op. Niet alleen dank zij zijn ijver, maar vooral ook dank zij de hulp van Anthea Hewitt, ook twintig jaar, die hem helpt als zijn secretares se. „Tot dusver ben ik de enige student in Oxford met een secretaresse. Ik heb er altijd al eentje willen hebben", ver telde de graaf onder het dicteren door aan de lieftallige blonde Anthea met haar hupse minirokje en modieuze lan ge laarzen. Wanneer het werk van de studie dat nodig maakt, komt zijn secretaresse naar zijn kamer om op te nemen wat hij haar dicteert. „Hij is erg geduldig", zei ze. „Soms betaalt hij me wat meer wanneer ik erg hard heb gewerkt." Voor het stenograferen en uittik ken van een flink stuk krijgt Anthea een pond sterling. Ze is nog geen vol slagen stenotypiste, want ze volgt er nog een cursus voor. Maar haar hulp aan de studerende graaf is een welko me bijverdienste. Het familiewapen van de graaf van Gifford voert de spreuk: „Spaar niets". WASHINGTON De strijd die de Amerikanen in Viëtnam voeren, dient tot niets ais de regering in Saigon even corrupt blijft als zij nu is. Dit heeft de democratische senator Edward Kenne dy gisteren in een televisieprogramma verklaard. Hij sprak over „de duidelij ke diefstal" van fondsen die voor de vluchtelingen bestemd zijn. Ook maak te hij er bezwaar tegen, dat Zuid-Viët- nam in militair opzicht niet doet wat het kan. Zo weigert, volgens hem, de regering in Saigon jongelui van 18 en 19 jaar onder de wapens te roepen. Senator Kennedy pleitte er voor, dat de V.S. het accent in Viëtnam leggen op de bescherming van de bevolking en de bombardementen staken teneinde een eventueel vredesoverleg te stimule ren. HAVANA De Cubaanse communis tische partij heeft zondag de ontdek king bekendgemaakt van een anti-par- tijgroep in haar gelederen. Enkele deelnemers aan de groep, waarbij twee leden van het centrale comité der par tij, zullen zich wegens verraad voor de rechter moeten verantwoorden. BONN West-Duitsland en Zuid-Sla- vië zulle)* hun diplomatieke betrekkin gen hervatten. Overleg hierover, dat de twee landen gedurende een week in Pa rijs voerden, werd met succes be kroond. De formele bekendmaking zal waarschijnlijk binnenkort volgen. West-Duitsland verbrak in oktober 1957 zijn diplomatieke betrekkingen met Zuid-Slavië toen dit land Oost-Duitsland erkende. Zuidslavische en Westduitse onderhandelaars zijn er thans na een week overleg in de Franse hoofdstad in geslaagd tot overeenstemming te ko men over het herstel van de diploma tieke betrekkingen. De Westduitse en Zuidslavische rege ring moeten nu nog beslissen of de ban den tussen de twee landen inderdaad weer zullen worden aangehaald. Dat dit zal gebeuren staat wel vast. Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. *ln de juiste dosering óók voor kinderen! (Van een onzer redacteuren) rienemarken lustoord voor vrij- en lichtzinnigen zal nog dit jaar de filmcensuur afschaffen. De censuurcommissie zelf heeft de minister van Justitie, K. Axel Nielsen, voorgesteld een einde te maken aan haar, voorna melijk kuisend, werk. Alleen films voor kijkers onder de zestien jaar zullen voortaan nog worden gekeurd. Zweden koestert soortgelijke plannen. Vooral de films van de jongste gene ratie Zweedse cineasten hebben de ogen van de Deense en Zweedse censors langzaam vertrouwd gemaakt met de meest drieste erotische scènes. Al sinds jaren deden de behoeders van het fat soen haast ongemerkt stapje voor stap je terug. Hoe minder de scharen in Zweden knipten, hoe vaker ze ook in Denemarken ongebruikt bleven. Nu zijn de Denen hun Scandinavische broe ders zelfs nog een pasje voor in hun ijver de coupeurs de laan uit te sturen. De aanloop tot de opheffing begon in 1963, toen Ingmar Bergmans De Grote Stilte op de Deense doeken verscheen met de vrijmoedigste in Nederland geknipte scènes die er tot dat ogen blik voorhanden waren. De druk op de censors werd vervolgens alleen nog maar versterkt door Bergmans leerling Vilgot Sjöman, vooral met zijn films 491 en Ik ben nieuwsgierig. ADVERTENTIE vileda PARIJS Meer dan een miljoen francs 750.000,bedraagt de buit van een of meer inbrekers, die in het afgelopen weekeinde een bezoek hebben gebracht aan de loonadministratie van de staalindustrie Usinor bij Nancy. Het geld was bestemd voor het uitbetalen van salarissen. Wanneer de inbraak precies gepleegd is staat nog niet vast. Vrijdagavond gin gen de laatste kantoorbedienden naar huis en pas gisterochtend, aan het begin van de nieuwe werkweek, zag men wat er gebeurd was. Het bleek, dat in de muur van de gemetselde kluis voldoende stenen waren uitgebroken om 't lichaam van een niet al te dikke man door te laten. Kennelijk is op deze wijze het geld weggehaald. De politie beschikt over geen enkel spoor. ADVERTENTIE Mijn vrouw en ik zijn aandeelhouders geworden l We doen mee aan het Premie Spaarplan en kopen nu jaarlijks voor zo'n 500 gulden aandelen en obligaties. Straks krijgen we daarover elk jaar 100 gulden premie van dit nationale plan. Belastingvrij! We kopen er nog een aandeeltje voor... Misschien is het Premie Spaarplan ook iets voor Even een briefkaartje aan Premie Spaarplan, Postbus 51, Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (effecten-en spaarbewijzen, levensverzekeringen, hypo theekaflossingen, spaarkasinschrijvingen, garantiekredietaflosslngen). Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffelsenbanken, Postkantoren, Banken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Spaarkassen, Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarplan vertellen. Basis voor persoonlijk bezit De censuurcommissie liet zich zonder veel tegensputteren overrompelen door de kunstzinnige wijze waarop seksuali teit en erotiek in de films waren ver werkt. De televisie deed inmiddels wat zij kon om de censuur te ondermijnen door het regelmatig vertonen van films die vroeger door de keurmeesters wa ren tegengehouden. Als hét voorstel van de Deense keu ringscommissie tot wet wordt verhe ven, zullen alle aangeboden films vrij voor vertoning zijn, mits zij niet in strijd zijn met de Deense wetten. Al leen bioscoopexploitanten die een film voor alle leeftijden wensen te draaien, zullen hun rolprent dan eerst moeten voorleggen aan een commissie van ad vies. Merkwaardig is dat juist de verte genwoordiger van de bioscoopexploitan ten in de keuringscommissie tegen de plannen tot afschaffing van de censuur is. Een groot aantal exploitanten echter, vooral die uit de provincie, zijn bang hun publiek te schokken. Zij voe len zich verplicht na het verdwijnen van de commissie zelf een wakend oog je op het filmdoek te houden. De overige léden van de commissie, onder wie een jurist, een medicus, een cineast en een vertegenwoordigster van de vrouwenbeweging zijn voor hun ei- gem liquidatie als censor. Aan kritiek heeft het de Deense film censuur tijdens haar bestaan sinds 1913 nooit ontbroken. De instelling van de keuringscommissie was overi gens al een gevolg van kritiek op de lokale politiechefs die tot dat jaar met het toezicht waren belast. Een politie- censor ging zover alle films te verbie den, waarin naar zijn smaak, collega's belachelijk werden gemaakt. Onveranderd bleef sinds 1913 de op dracht in de wet: De censuur mag geen films goedkeuren, die de eerbaarheid krenken, die verruwend werken of die op andere wijze de moraal aantasten. U kunt het lezen zo u wil, de zeden baarden door de jaren heen ook de Deense censor de meeste zorgen. Een zekere Nicolaisen, bestuurslid van de Vereniging-voor Kinderbescherming en afgevaardigde van de departemen ten van cultuur en justitie, begon 50 jaar geleden al te blozen zodra er op het wit te doek een klein kusje werd uitgewis seld. Hij zat voortdurend klaar met zijn schaar en de Scandinavische film- produktiemaatschappij maakte in die tijd altijd twee versies van liefdesscè nes: met korte zoentjes voor binnen landse vertoning en met lange, harts tochtelijke kussen ter vermaak van vrij zinniger ingestelde buitenlartders. Censor Nicolaisen vulde een heel ar chief met knipsels onder de hoofdstuk Kussen, Te pikant, Sterke zelfmoord scènes, Blasfemie, enzovoort. De Denen die vorig jaar de pornogra fie vrij spel verschaften, kunnen als ze dat willen overigens al sinds jaar en dag terecht in theatertjes die zich heb ben gespecialiseerd in blote feiten en naakte werkelijkheden. Kopenhagens jongste attractie is de rasechte porno grafiebioscoop Movie Club, waarvoor liefhebbers een jaarcontributie van zes tien gulden en per film een bedrag van vijf gulden moeten neertellen. De bioscoop draait louter pornofilms in doorlopende voorstellingen van één uür 's middags tot drie uur 's nachts. De exploitant ging twee weken gele den zover de minister van Justitie een gratis lidmaatschapskaart te sturen. DENVER Drie gewapende roof overvallers hebben gisteren ih een su permarkt in Denver in de Amerikaan se staat Colorado een kleine politie macht gedwongen toe te kijken hoe zij er met zeven gijzelaars vandoor gingen in een politiewagen. Een van de meege nomen mannen werd later uit de rijden de auto gegooid nadat hij twee kogels in zijn maag had gekregen De overvallers waren 's ochtends om acht uur onder bedreiging van de wei nige aanwezige personeelsleden begon nen de kluis te forceren. Toch wist iemand van het personeel de politie te waarschuwen. Daarop trokken de ban dieten zich in een kelder terug met drie personeelsleden. Een politie-agent, die de mannen wil de arresteren werd zelf overmeesterd en gedwongen zijn collega's te vragen te verdwijnen. Vervolgens namen de bandieten de politie-auto en ontkwamen met de gijzelaars. MAASTRICHT De Maastrichtse politie heeft zaterdag ingegrepen, toen tijdens een demonstratie tegen de oor log in Viëtnam clandestien werd gecol lecteerd voor de slachtoffers van die oorlog. Eén van de vyf collectebussen werd in beslag genomen. Tlogere belastingen, besnoeiingen van het ruimtevaartprogramma en an dere regeringsprojecten, verhoging van de fondsen voor bestrijding van de misdaad, de armoede en de krot woningen. Dat zijn de voornaamste punten uit de begroting van 186,1 miljard dollar de hoogste in de Amerikaanse geschiedenis die president Johnson gisteren het Con gres voorlegde. De hogere belastingen zijn nodig om de oorlog in Viëtnam te kunnen fi nancieren. De militaire uitgaven zul len in het komende begrotingsjaar met 79,8 miljard dollar 3,3 miljard dollar hoger zijn dan in het lopende jaar. De kosten van de oorlog in Viëtnam worden dit jaar op 25,8 miljard dollar geraamd, 1,3 miljard dollar meer dan in het vorige jaar. Johnson zei dat niet de stijging van de gewone begrotingsuitgaven een belastingverhoging vereisen maar de kosten van de Viëtnamese oorlog. De president vroeg of de natie bereid is om van elke dollar inkomsten één cent meer belasting te betalen om JOHNSON belastingen haar verantwoordelijkheid in de Viëtnamese oorlog te kunnen blijven vervullen. Zo niet dan zou het land belast worden door inflatie, hoge rentetarieven, toenemende druk op de dollar en de dreiging van een eco nomische crisis. Als het Congres aan het verzoek van Johnson gevolg geeft, dan zal op 1 april een belastingverhoging ingaan voor personen en op 1 januari met terugwerkende kracht voor vennoot schappen. Johnson raamt het tekort voor het ko mende begrotingsjaar op ongeve'er acht miljard dollar, maar daarbij is rekening gehouden met de inkomsten die uit de belastingverhogingen in de staatskas zullen vloeien. Zonder de belastingverhoging zal het tekort vol gens Johnson tot ongeveer twintig miljard dollar oplopen, de president voorstelt, is die van 230 Een van de grootste bezuinigingen die miljoen dollar voor het budget van het ruimte-onderzoek. De bezuiniging geldt minder essentiële bestedingen. De president zei dat de bemande ruimtevluchten met de Apollo dit jaar zullen worden hervat. Hij deel de voorts mee dat hij de ontwikke ling zal aanbevelen van een nieuw ruimtevaartuig, bestemd voor een landing op Mars in 1973. JVaast dat van defensie is het bodget voor de gezondheidszorg, werkgele genheid en voor de bestrijding van de misdaad verhoogd. Johnson zei dat de natie haar plicht zou verzaken als zij ervoor terugdeinsde om de uit daging te beantwoorden van een hardnekkige vijand buiten de gren zen en even hardnekkige vijanden in eigen land armoede, krotten, hoge kindersterfte, luchtvervuiling, toene mende misdadigheid en slecht on derwijs. President Johnson stelt voor het bud get voor maatregelen ter bestrijding van de misdaad met 63,2 miljoen dol lar te verhogen. Op tien miljoen dol lar na is het hele bedrag bestemd voor versterking van de plaatselijke en federale politie. Het aantal agen ten van het bureau tegen misbruik van verdovende middelen, zal van 325 tot 428 worden verhoogd, hoofd zakelijk om de handel in LSD te con troleren. Tiet voorgestelde defensie-budget ver- schaft Johnson de middelen om te beginnen met de bouw van een anti- rakettenstelsel dat is bedoeld om de Verenigde Staten te beschermen te gen een dreiging van kernwapens van communistisch China. De rege ring meent dat het geldverspilling zou zijn om een nog duurder anti- rakettenstelsel tegen een eventuele Russische aanval op te bouwen, zo als de militaire leiders hadden voor gesteld. In plaats daarvan wil de re gering zich concentreren op het be zit van een eigen kernwapenmacht, waarvan zij hoopt dat zij de Russen zal weerhouden een aanval te doen omdat zij dan een tegenaanval kun nen verwachten. Tot de uitgaven voor economische hulp die Johnson voorstelt, behoren: 277 miljoen dollar 68 miljoen Azië, behalve Viëtnam. Indonesië meer voor landen in Zuidoost- krijgt meer om, naar Johnson zei, zich te herstellen van een lange pe riode van economisch wanbeheer on der zijn afgezet links bewind. 706 miljoen dollar 239 miljoen méér voor landen van het Mid den-Oosten en Zuid-Azië, hoofdzake lijk India en Pakistan. 708 miljoen dollar voor Latijns- Amerika. 179 miljoen 39 miljoen meer voor Afrikaanse landen. Voor economische hulp aan Zuid-Viët- nam heeft Johnson 480 miljoen dol lar uitgetrokken, tien miljoen meer dan in het lopende jaar. ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 6