„Oproep vrijwilligerskorps door Nederland ingegeven" Dr. J. F. E. Einaar voorf.152,62 in de maand AMRO-LENING lauren 1soepen Yvonne Paul hervat haar dooltocht om visum Wat doe je met trek bij een pilsje? Dan pak je zo'n lekker blikje vlees! Een moeder geeft Davitamon 10. Elke dag. Heerlen dunt ambtenaren korps uit „Als je grondgebied wordt bezet, voel je je bedreigd" Zeeland kreeg B.B.-centrum Gesprek over bouw-c.a.o. afgebroken Quick Up... 't is goed. Ko drinkt 't. GEVOLMACHTIGD MINISTER VAN SURINAME: Belgisch gezin dreef hulpeloos in bootje rond Het gaat om de stamrivier Koning Klant had ongelijk zegt dr. Klompé (als u in 18 maanden zou aflossen). VVD-fractie in Amsterdam wil grotere raad DOOR GELDZORGEN GEDWONGEN LAATSTE RESTJE ..TJ>/ oproepen van vrijwilligers in Suriname is ons door Nederland ingegeven. -1* Toen het kabinet in Den Haag liet weten, dat we onze eigen boontjes konden doppen, hadden we dat vrijwilligerskorps nodig. Als je het gevoel heb: dat je wordt bedreigd, mag je toch een politiemacht op de been brengen"? ISOG FELLER Doosje diamanten zoek in vliegtuig Als U met de vraag zit hoe U op korte termijn aan contant geld moet komen, kan de AMRO Bank U daar een duidelijk ant woord op geven. Stel U wilt 2.500, van ons lenen en in 18 maanden terug betalen. Dan betaalt U per maandelijkse termijn 152,62. Rekent U nu even mee: 18 X 152,62 ƒ2.747,16. In die an derhalf jaar betaalt U dus ƒ247,16 aan financieringskosten, waarin begrepen rente alsmede vergoeding voor administratie kosten en overlijdensrisico. Dat is gemid deld nog geen 14,per maand. Waarom komt U niet eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in Uw buurt? (Bellen of schrijven kan natuurlijk ook). Dan vertellen wij U alles over de bedragen die U kunt lenen en het aantal termijnen waarin U kunt terugbetalen. Over de gemakkelijke manier van terug betalen. Over het feit dat bij overlijden het nog niet terugbetaalde gedeelte van de AMRO-Lening wordt kwijtgescholden. Voordat we het vergeten: de AMRO- Lening-folder ligt voor U klaar. Sapperdeflap! Das leuk, zeg! Pleidooi voor dijk van Staveren naar Enkhuizen Ruim kwartmiljoen werkers in de mist EXORBITANT In hoger beroep ach' jaar geëist wegens poging tot moord Vleet! DINSDAG 30 JANUARI 1968 Dr. J. F. E. Einaar is sinds 1961 I vertegenwoordiger van de Suri- naamse regering in Den Hgag. Hij kent ons land al uit zijn studietijd: in 1930 kandidaatsexamen geschiedenis, drie jaar later doctoraal ethn&logie en in 1935 in Leiden promotie tot doctor in de letteren en wijsbegeerte. In de oorlogsjaren was dr. Einaar chef van het Centraal archief in Para maribo. Hij werd gekozen in de Suri naamse Staten en kwam zo in de poli tiek. Van 1948 tot 1961 was hij con sul-generaal der Nederlanden in New York. In dat laatste jaar volgde zijn benoeming in Den Haag. iiniiiiiiimiiu ADVERTENTIE HEERLEN Het ambtenarenkorps van de gemeente Heerlen zal worden gedund. Plaatsen, die door vertrek of overlijden openvallen zullen voorlopig niet meer worden bezet. Ongeveer vijf tien administratieve functies zullen ko men te vervallen. De personeelsinkrimping is nodig om de gemeente Heerlen uit een financieel slop te halen. Burgemeester en wethou ders hebben ook bepaald dat: geen nieuwe subsidies (of verho ging van bestaande subsidies) zul len worden toegestaan, aankoop van grond niet zal worden bevorderd, bebouwingsplannen zoveel mogelijk zullen worden verwezenlijkt op eigendommen van de gemeente Heerlen, onrendabele investeringen achterwe ge zullen moeten worden gelaten, de autoreparatiewerkplaatsen en fo to/lichtdrukafdelingen van alle ge meentelijke bedrijven zullen wor den gebundeld. De begroting voor 1968 van Heerlen «luit met een tekort van ruim 900.000 gulden. Daarvoor zal het laatste restje van Heerlens spaarpot worden aange sproken. Voor 1967 bedroeg het tekort nog bijna 3V« miljoen gulden. Dat kon worden weggewerkt door een aanvul lende bijdrage uit het gemeentefonds van 5.7 miljoen gulden. In de nieuwe begroting is ook al rekening gehouden met zo'n aanvullende bijdrage van 2,2 miljoen gulden. De financiële verwikkeling van Heer len met het bankroete bouwbedrijf Vas- comij is voor 1968 nog ten laste van de kapitaalsdienst gelaten. De gemeente Heerlen heeft die onderneming na het bankroet nog 2 1/4 miljoen gulden ge leend. Haar vordering wegens het niet betalen van rente en aflossing op de door de gemeente overgenomen lenin gen (ruim 21 miljoen) is opgelopen tot ongeveer een half miljoen. Voor gele verde diensten heeft zij bovendien nog een vordering van ruim 200.000 gulden na dit bedrijf. Tot deze constructie komt dr. J. F. E. Einaar, gevolmachtigd minister van de Surinaamse regering in Nederland. Daaruit blijkt, dat Suriname de verkla ring van het kabinet van de vice- minister-president in Den Haag over het grensconflict met Guyana anders interpreteert dan Nederland. De Ne derlandse regering haastte zich op 4 januari te verklaren, dat er geen spra ke was van militaire agressie, en dat zij dus ook geen militairen zou inzet ten, toen de Surinaamse premier J. A. Pengel had gezinspeeld op een beroep op de Nederlandse strijdkrachten. Voelde Suriname zich dan be dreigd? „Tja, als je grondgebied wordt be zet...". Dr. Einaar is ontstemd, zo liet hij ons gisteren blijken, omdat in Neder land de indruk wordt gewekt, dat Su riname de zaak forceert. Hij zegt dan dat de Surinamers alleen te maken hebben met hun eigen kiezers, omdat het hier gaat opi Surinaams gebied, waar Surinamers bezig waren met op metingen. -r- Waarom werd de Koninkrijksrege ring in het conflict gemengd als het om een binnenlandse kwestie gaat? „Om geen enkel risico te nemen heb ben wij meteen Den Haag ingelicht. Maar inderdaad: het loopt door elkaar heen en daarom moet het Statuut wor den herzien". Daar wordt nu al lang over gespro ken. Is dit conflict voor Suriname aan leiding om herziening van het Statuut te vragen? „Dat kan ik niet zeggen. Maar er is nog niet eerder zo'n directe aanleiding toe geweest". De gevolmachtigd minister vindt, dat premier Pengel de zaak ferm heeft aan gepakt. De reactie van de Surinaamse minister-president was gericht op het sensationele optreden van Guyana en dat wordt hier vergeten. Er is wel veel kritiek in Nederland, maar hier wor de*» de kranten uit Georgetown niet ge lezen. In Nederland wil men nu, dat Suri name en Nederland gelijk denken, „maar we kunnen toch niet het zelfde democratische patroon hebben. Hier in Nederland zijn er al verschillen; Frie zen denken over sommige dingen ook heel anders". De Guyanese premier Burnham heeft het gesprek over het grensver- schil altijd ontweken zo vat dr. Einaar het standpunt van zijn regering samen totdat de verkiezingsstrijd in Guya na begon. „Burnham wil van het ge schil handig gebruik maken om de ver kiezingen te winnen. En dat is alles. Hangende het overleg, heeft hij een provocerende daad gesteld." Dat overleg draagt een bijzonder on doorzichtig karakter. Reeds in april 1966 werd in bijzijn van minister Luns in Londen afgesproken, dat Suriname en Brits-Guyana het geschil onderling zouden regelen. Daar is nooit iets van gekomen, omdat Burnham het gesprek altijd heeft ontweken. Na de bezetting van de hydrologische post aan de Oronoque-rivier, op 13 de cember vorig jaar, lichtte de Surinaam se regering „om geen enkel risico te nemen" de Nederlandse regering in. Er zou ook een grenscommissie naar ons land komen om in Den Haag bespre kingen te voeren, zodat alles er op wees, dat ook Suriname het conflict nu als een Koninkrijksaangelegenheid beschouwde. De heer Pengel kwam niet, kwam wel, kwam niet en komt volgens berichten van gisteren toch. Waarom kwam de grenscommissie niet naar Nederland? „De Staten vonden het nog niet no dig", zegt dr. Einaar, er meteeh op wijzend, dat de oppositie in het Suri naamse parlement in dezen volledig achter de regering staat „en zelfs nog feller is." Gelooft u in een minnelijke schik king? „Ja, na de verkiezingen in Guyana, Ik zal u zeggen, dat veel Guyanezen in Suriname deze moeilijkheden heb ben zien aankomen. Een aantal Guya nese intellectuelen heeft de Nederland se nationaliteit aangenomen. Een in dustrieel, die al veertig jaar in Surina me woont, heeft in december het Ne derlanderschap verkregen. Hij heeft de storm zien aankomen". BRESKENS De reddingboot Java- zee uit Breskens heeft gistermiddag een Belgisch echtpaar uit Knokke en hun twee kinderen gered. Ze dreven met hun speedboot, die motorstoring had gekregen, ter hoogte van Hoofdplaat op de Westerschelde. „Hoe kun je in deze tijd van het jaar met zo'n bootje gaan varen", zei schip per Willem van den Broecke van de Javazee, toen hij de speedboot tegen de middag Breskens zag passeren op weg naar Terneuzen. Tegen het vallen van de avond stap ten de Belgen bij hem aan boord. Ze waren verkleumd van de kou, want nadat de motor was gestopt, hadden ze drie uur rondgedreven voor ze werden ontdekt. De speedboot werd door de Ja vazee op sleeptouw genomen. XJet grensconflect tussen Suriname en Guyana concentreert zich op de vraag waar de rivier de Coran- tijn ontspringt, die beide landen scheidt. Aanvankelijk werd de ri vier de Coeroeni als de bovenloop van de Corantijn beschouwd, maar in 1871 ontdekte de Brit Barringtown Brown dat de Corantijn veel meer naar het Westen nog een vertakking had, die de naam New River kreeg. Het betwiste gebied, bijna de helft van Nederland, wordt door de ze twee stromen gemarkeerd. Voor Suriname staat vast dat de New River de stamrivier van de Co rantijn is. De Nederlandse regering erkent deze aanspraken. Vermoed wordt, dat de omstreden zuidwest hoek van Suriname bodemschatten als diamant herbergt. Op 13 december bezetten Guyane se politiemannen 'n hydrologisch sta tion in het gebied, waar Surinamers metingen verrichten. UTRECHT Minister dr. M. Klompé (C., R. en M.) heeft zich achter de BO- VAG gesteld, die bezwaar heeft ge maakt tegen de televisie-oiitzending van Koning Klant (VARA) op 24 oktober vo rig jaar. In die uitzending werd een kwartier lang aandacht besteed aan de produk- ten die de Algemene Nederlandse Auto mobilistenclub (ANAC) op de markt brengt, waarbü prijzen en verkoop adressen werden gegeven. De BOVAG diende na de uitzending een klacht bij minister Klompé in, om dat volgens de bond de voorschriften ten aanzien van reclame in de ether in dit programma waren overtreden. Minister Klompé heeft zich achter de ze opvatting gesteld en dit in brieven aan de BOVAG en aan de VARA laten weten. In de brief aan de VARA dringt zij er bovendien op aan, dat bij het ma ken van programma's als Koning Klant de grootste zorgvuldigheid in acht wordt genomen. AMSTERDAM De Amsterdamse diamantenexporteur Hessel Schipper mist een doosje met diamantjes, die sa men dertigduizend gulden waard zijn. Het doosje werd 11 januari als brief - pakje naar Tokio gestuurd, waar het op de dertiende bij een klant van de heer Schipper had moeten aankomen. Het pakje is aangetekend en verze geld verzonden met een vliegtuig van de KLM. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Aangeboden: EEN SERVICE VAN DE AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK ADVERTENTIE bij 2 zakjes Groentesoep - Groentesoep Speciaal - Kippesoep. AMSTERDAM Yvonne Paul, die drie maanden op Schiphol bivakkeerde, een week in het huis van bewaring zat en anderhalve week in het provinciaal zieken huis in Santpoort verbleef, bl(jft zwoegen voor haar zaak. Na vrijdag te zjjn ont slagen uit de Santpoortse inrichting, is zjj haar dooltocht van Amsterdam naar Rotterdam, van Rptterdam naar Den Haag, van Den Haag naar Amsterdam, weer begonnen. Eens te meer moet het haar echter duidelijk zijn, dat Amerika haar niet wil hebben. Nog altijd gekleed in de dunne licht blauwe regenjas, die zij leende toen zij in oktober aan haar monsterwake op Schiphol begon alleen de bloeme tjesjurk ia vervangen ging Yvonne Paul direct na haar ontslag uit het zie kenhuis naar het Amerikaanse concu- laat in Rotterdam, waar een bureau van de immigratiedienst van de Ver enigde Staten is gevestigd. Gisteren ging zij er opnieuw heen. Dat gebeurde, nadat zij eerst even op Schiphol was geweest om er wat kleine eigendommen op te halen. Met de KLM-bus vluchtte zij Amsterdam in, toen de belangstelling haar te groot werd. Op het Museumplein stapte zij aan de ene kant het gebouw van de KLM in, verliet het aan de andere kant en liep naar het Amerikaanse consulaat- generaal. Daar had zij een gesprek met de vice-consul, mejuffrouw E. M. Rou°ch. Na een kort onderhoud ging zij terug naar Schiphol, voerde er een lang telefoongesprek en nam de KLM- bus naar Rotterdam. „Ik ga mijn visum halen", zei ze la coniek maar met een melancholieke ondertoon in haar stem. Maar ook in Rotterdam was het onderhoud van kor te duur. Den Haag was haar volgende be stemming. Daar ging zij rechtstreeks naar de Amerikaanse ambassade om haar zaak nog eens te bepleiten. Zij sprak er 'n vol uur met de ambassade raad, mevrouw B. van Delden en de persattaché R. I. Deutsch. Mevrouw Van Delden vertelde later dat Yvonne Paul wist, dat de ambassaderaad niets voor haar zou kunnen doen. „Als een mens in nood zit, laat mij dat echter niet onbewogen", zei mevrouw Van Delden achteraf. Zonder ook maar één woord te spre ken tegen wie dan ook sprong Yvonne Paul na haar bezoek aan de ambassa de op een tram en verdween in de richting van het station Hollands Spoor. Yvonne Paul heeft ergens, waar schijnlijk in Amsterdam, een hotelka mer gehuurd zij weet nu, dat alléén maar op Schiphol zitten haar geen steek verder brengt maar waar dat is, is niet bekend. Over haar verblijf in het huis van bewaring, waar zij in hongerstaking was gegaan, vertelde de 38-jarige Yvonne Paul gisteren: „Ik leefde op water. Zonder me te vertellen, wat ze met me gingen doen, hebben ze me naar een ziekenhuis ontvoerd". In dat ziekenhuis had 'zij tegen de directeur gezegd: „U moet mij niet nemen. Het doet mijn zaak geen goed". Haar zaak betekent: terugkeer naar het land, waar zij jaren heeft gewoond, maar dat haar het Amerikaanse staats burgerschap niet verleent, omdat zij in New York in een psychiatrische kliniek behandeld is geweest. YVORKUM De burgemeester van Workum, mr. B. van Haersma, heeft gisteravond in zijn nieuwjaarsrede ge pleit voor de spoedige aanleg van een dam van Staveren naar Enkhuizen. De dam zou parallel komen te liggen aan de Afsluitdijk. De verbinding tussen de kop van Noord- Holland en het bosrijke Zuid-west- Friesland zou niet alleen van groot belang zijn voor de recreatie maar ook voor het vormen van een zoetwaterbek ken in het IJsselmeer voor de drink watervoorziening van Noord-Holland, vond mr. Van Haersma. De dam zou kunnen worden opgeno men in het complex van de toekomsti ge Markerwaard. MIDDELBURG „Het is niet zo dat alle ambtenaren en autoriteiten in bui tengewone omstandigheden in een be schermd onderkomen zitten en dat de burgerij op straat moet blijven". Mi nister-president De Jong zei dat giste ren in Middelburg bij de opening van het Provinciaal centrum voor civiele verdediging. „Juist onder bijzondere omstandighe den is het een levensbelang voor allen, dat het bestuursapparaat kan door werken. Dat is ook de werkelijke func tie van dit provinciale centrum", zei de premier. Hij gaf toe dat de publieke opinie vaak zeer gereserveerd en sceptisch staat tegenover problemen die met be scherming bevolking hebben te maken. „Vaak hoort men de opmerking, dat het toch allemaal zinloos is, dat er toch niets valt te redden. Dat is. een volledig onjuiste gedachte. Veel van het negativisme bij de bevolking komt voort uit onzekerheid over de veron derstellingen en doelstellingen van de civiele verdediging". Premier De Jong deelde mee dat het centrum in Zeeland het negende in de rij is dat is gereedgekomen. Drente komt binnenkort aan de beurt. Als laatste zal Noord-Brabant nog voor het einde van het jaar over een provin ciaal centrum kunnen beschikken. Intussen is ook met de verspreiding van de nieuwe handleiding voor het be drijfsleven begonnen. Ongeveer zeven tienduizend bedrijven met 25 tot twee honderd werknemers zullen de hand leiding in brochurevorm krijgen. Twee duizend grotere ondernemingen ontvan gen een losbladige handleiding, waarin behalve de inhoud van de brochure aanvullende technische details zijn op genomen. UTRECHT De loononderhandelin gen in de bouwnijverheid zijn gisteren afgebroken. Werkgevers en werkne mers konden het niet eens worden over de inhoud van de nieuwe c.a.o., die op 1 maart moet ingaan. Het contract geldt voor een kwart miljoen werkne mers. Als gevolg hiervan zijn ook de c.a.o.- onderhandelingen in andere, aanver wante sectoren in de lucht komen te hangen, zoals die voor de schilders (33.00 man), timmerfabrieken (5700), het baggerbedrijf (5000) en de stuka doors (8000 man). De vakbonden in de bouwnijverheid verlangen voor het nieuwe contract: een loonsverhoging van 5,5 procent, waarvan desnoods een procent als in- vesteringsloon; werktijdverkorting van een half uur per dag (per 1 maart) tot 42,5 uur per week; uitkering van honderd procent bij regenverlet (voor vorstverlet geldt al honderd procent); verhoging van de wachtgelduitke ring van tachtig tot negentig procent van het loon; uitbreiding van de vakantie met een dag. 99 De werkgevers noemen deze voorstel len „exorbitant", gezier. de econo mische toestand en de wens tot mati ging. Hun aanbod is: aanpassing van de lonen aan de stijgende kosten van levensonderhoud, overeenkomende met een verhoging van drie tot 3,5 procent. verkorting van de werktijd met een kwartier per dag per 1 september; uitbreiding van de vakantie met een dag; belangrijke verbetering van de pen sioenrechten in de toekomst. Volgens de bonden viel er met de werkgevers niet te praten over inves- teringsloon. De uitbreiding van de va kantie was volgens hen alleen te aan vaarden als de extra dag, samen met twee bestaande verlofdagen, werd op genomen tussen Kerstmis en Nieuw jaar. Dit was voor de bonden niet aan vaardbaar. AMSTERDAM Het aantal leden van de Amsterdamse raad moet wor den vergroot, het raadslidmaatschap moet beter worden gehonoreerd en van gemeentewege zou een toelage moeten worden gegeven aan de politieke groe peringen in de raad. Met dit bedrag zouden de fracties zich kun,tien verzeke ren van assistentie bij het werk, dat aan het raadslidmaatschap is verbon den. Tot deze wénsen komt de fractie van de WD in de Amsterdamse raad in een nota die gisteren aan de raad is aangeboden. „De taak van een lid van de raad in een grote gemeente is geleidelijk om vangrijker geworden", zo zeggen de VVD-ers in hun nota. Voor steeds meer burgers wordt het onmogelijk om naast hun eigen werk raadslid te zijn. De li beralen zien daar een bedreiging in van het goed functioneren van het de mocratische _bestel op gemeentelijk ni veau. Tienduizenden guldens zullen zijn ge moeid met het geven van toelagen aan de raadsfracties. Dat geld zou kunnen komen van besparingen op de post „Kosten automobielen voor burgemees ter, wethouders, raadsleden en gemeen tesecretaris". AMSTERDAM Tot acht jaar ge vangenisstraf met aftrek van het voor arrest heeft het Amsterdamse gerechts hof gisteren de 47-jarige technisch kan toorbediende M. E. B. uit Utrecht ver oordeeld wegens poging tot moord en poging tot abortus op zijn vriendin, de 21-jarige Joke van den E. uit Baam. De procureur-generaal had tien jaar geëist. De rechtbank had B. tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld en hem ook nog voorwaardelijk ter be schikking var de regering gesteld. Ook de procureur-generaal had deze maat regel geëist. Joke was van de gehuwde B. in verwachting geraakt. De man had haar uit de weg willen ruimen om een schan daal te voorkomen. Op 14 mei 1966 nam zij op zijn aanraden zestien tabletten in, die de zwangerschap moesten verstoren. B. wist dat het vrij zware slaaptablet ten waren. Het meisje moest in het zie kenhuis worden opgenomen. B. verklaarde gisteren dat hij van het arrest in cassatie zou gaan bij de Hoge Raad. ADVERTENTIE Want dat is smakelijk en pikant op zo'n moment. En blikjes vlees kun je overal krijgen.

De Vallei | 1968 | | pagina 7