Veenendaats x dagblad VS-ambassade onder vuurradiostation verwoest Regering in Washington is „ernstig bezorgd" Buiten Egypte schort vrijmaking van Suez-kanaal op Op AOW voorlopig toch nog loonbelasting Trio bekent nog 3 berovingen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei LEUZEN DEDEN MINISTER UITGELEIDE mmmu-A HVlffRlMl Lancering van Apollo-VI op 20 maart Prinses Sophie van een zoon bevallen KINDEREN DEKTEN AFTOCHT GUERRILLASTRIJDER GEPAKT Jongen in lift dodelijk bekneld In Tilburg 278 man op straat door sluiting stoffenfabriek De Jong en Luns naar Londen Catijvteui soep... die is pas lekker! Na overval op Damrak Omslaande auto trof vrouwen HHP dé-bt Minder zacht SAIGON - Na uren van felle strijd zijn Amerikaanse parachutisten er in geslaagd, commandotroepen van de Viët-Cong te verdrijven die op het terrein van de Amerikaanse ambassade in Saigon waren doorgedrongen en met bazoekagranaten de voornaamste toegangsdeur en de daar- achtergelegen hal hadden vernield. Vol- Amerikaanse gegevens waren de gens aanvallers niet tot in het gebouw door gedrongen, toen zij tenslotte door de val schermtroepen die met hef schroef vlieg tuigen op het dak van het ambassadege bouw waren afgezet, werden teruggesla gen. Het was daar toen negen uur in de ochtend. Zes uur tevoren waren de Viët- Congleden in de tuin van de ambassade verschenen. Sneeuw-misère BEZORGD VERWARRING „HEILIGE OORLOG" SPAARBRIEVEN De meest makkelijke verf heet Spaanse sinaasappelen Prof. Barnard voor film over eigen leven gevraagd LUXUEUS LEVEN Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telet 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, Ieder woord meer 15 cent. WOENSDAG 31 JANUARI I968 - 42e JAARGANG no. 26 VIET-CONG UIT SAIGON VERDREVEN Volgens Amerikaanse cijfers werden 19 Viët-Congleden gedood en een ge vangen genomen. Aan Amerikaanse kant zouden vijf militairen zijn gesneu veld en ongeveer twaalf gewond. Een algeheel uitgaansverbod voor zowel Amerikanen als Zuidviëtnamezen is van kracht geworden. De Viët-Cong voerde ook aanvallen uit op andere punten in Saigon, zoals het paleis van president Thieu, waar nog werd gevochten in de loop van de ochtend, het radiostation en het nabijgelegen vliegveld. Ook in de Mekong- delta en in verscheidene provinciale hoofdplaatsen voerde de Viët-Cong aan vallen uit. CAPE KENNEDY De Amerika nen zijn van plan op 20 maart van Cape Kennedy met behulp van een ra ket van het type Saturnus-5 de ruimte - cabine Apollo-6 te lanceren. De vlucht die tien uur zal duren, is bedoeld om de cabine tot een hoogte van 14.040 km te brengen. Het apparaat is voorzien van een nieuw luik, dat men in twee of drie seconden kan openen, en een nieuw soort anti-hitteschild. Het openen van het ontsnappingsluik van de Apollo-ca- bine, waarin een jaar geleden bij een brand drie ruimtevaarders om het le ven kwamen, kostte anderhalve mi nuut. Het gebruik van het nieuwe anti hitteschild betekent een gewichtsbespa ring van ongeveer 300 kg. MADRID. Prinses Sophie van Grie kenland, echtgenote van Don Juan Carlos van Bourbon, heeft gisteren het leven geschonken aan een zoon. Het echtpaar had al twee dochters. De ge boorte vond plaats in een kliniek in Madrid, waar de moeder en de zuster van de kraamvrouw, koningin Frederi- ka en prinses Irene, eveneens aanwezig waren. Juan Carlos zoon van de graaf van Barcelona wordt beschouwd als de favoriete kandidaat van Franco voor de Spaanse troon. De geboorte van een telg van het mannelijk geslacht werd door de monarchisten met geestdrift begroet. \l staat het te bezien, of we dit seizoen nog onder een blanke deken zullen zitten, tóch blijft het in de lucht en overigens heb ik mijn her innering aan vele winters met sneeuw val, die sfeer, beloften en charme schonken, doch evengoed perioden van bittere nood en allerhande netelig heid voor het gedierte des velds in luidden. Het schetsboek van moeder Natuur legt er in menige krabbel ge tuigenis van af. De viervoeters kun nen slechts met moeite door de witte vacht traverseren, met de dag vallen de rabbies af en doorgaans proberen zij de luwte van de dichte dekking der jonge dennenkampen te bereiken, waar de bodem weliswaar sneeuwvrij bleef, doch waar evenmin voedsel het armzalig leven rékt. De dieren gaan schillen aan weekhout en dit geeft tegenwoordig niet veel, want het is toch niets waard. Waar nog eikels liggen kan het grofwild hen moeilijk onder het blanke dons bereiken; de reeën azen op de magere kost van boom- en struikknoppen en de patrij zen komen met de hazen tot bij de haver- en roggebergen van de boer derijen, mijten of veldschuren, waar ook vinken, ringmussen en gorzen heul vinden. De in zulke dagen nog ever de hei maraderende natuurvriend deren de her-en-der vliegende kor hoenders, azend op berkekatjes, zon der merg of pit, jong heidelot en on kruiden. Ze komen niet op de voer plaatsen van het grofwild, maar zoe ken wel dè ontginning, waar van een klamp stro nog wat korrel in de aren aphterbleef. 31 jan. '68 A. B. WIGMAN 5 Het gebouw van het radiostation in Saigon, dat de Viët-Cong in brand had geschoten, is geheel verwoest. De uit zendingen geschieden via een hulpzen der. Later werd weer geschoten nabij het Amerikaanse hoofdkwartier bij het vliegveld Tan Son Hoet, bij Saigon. De wijk waarvoor de verbindingsweg tus sen Saigon en het vliegveld loopt, was in handen van de Viët-Cong. Vanmorgen werden in de Zuidviëtna- mese hoofdstad nog steeds schoten ge hoord. Bij de Amerikaanse ambassade was de rust weergekeerd en was men bezig de schade op te nemen. Behalve Saigon waren de vijf hoofd steden van de noordelijke provincies en vele districtshoofdplaatsen en militaire installaties het doelwit *an de zelf- moordaanvallen van de Viët-Cong. In officiële kringen In Washington is men ernstig bezorgd over de ontwikke lingen. President Johnson riep zijh voornaamste adviseurs bij zich en op het "Witte Huis kwam 'n stroom van be richten binnen over de ontwikkeling van de strijd. Het Witte Huis gaf echter vannacht geen verklarihg meer uit, na dat woordvoerder George Christian gis teravond de situatie kortweg „tamelijk ernstig" had genoemd. Men achtte het waarschijnlijk, dat president Johnson later op de dag een verklaring zal uit geven. Amerikaanse functionarissen zeiden dat men niet verrast was door de schen dingen van het „Tet"-bestand door de Viët-Cong, maar wel door de omvang, de voorbereiding en de hevigheid van de aanvallen. Men heeft hiervoor ver scheidene theorieën. Sommigen menen dat door de aanvallen moet worden voorkomen, dat de Amerikanen meer versterkingen naar het belegerde Khe Sanh zenden. Andere functionarissen menen dat juist de concentraties rond om Khe'Sanh een afleidingsmanoeuvre zijn geweest en tenslotte is er de theorie dat de aanvallen verbetering van de Noordviëtnamese Viët-Cong-po- sitie beogen in verband met mogelijke vredesonderhandelingen. Het Amerikaanse ambassadegebouw dat pas eind vorig jaar in gebruik werd genomen is er op gebouwd „weerstand te bieden aan elke aanval". In het vijf verdiepingen tellende witte bouwwerk bevinden zich geen ramen. Er omheen staat een hoge muur van beton die dag en nacht wordt bewaakt door speciale eenheden van het Amerikaanse korps mariniers. De algemene verwarring in Saigon kan worden geïllustreerd door het feit, dat de Amerikaanse militaire voorlich tingsdienst niet in staat was het ge bruikelijke ochtendcommuniqué te ver strekken. „Er komt v£n alle kanten te gelijk te veel nieuws binnen, zodat wij ons geen helder beeld van de toestahd meer kunnen vormen", aldus ver klaarde een officier. Bij de aanval op het onafhankelijk heidspaleis, waar president Thieu en vice-president Ky gewoonlijk verblij ven, werden twee leden van de bewa kingsdienst gedood en twee gewond. De acties van de Viët-Cong in Saigon beperkten zich niet tot gewapende over vallen. Ook trokken leden van de ver zetsbeweging naar de dichtbevolkte in heemse wijken, waar zij er bij de be woners op aandrongen hun steun aan de guerrilla-strijders te geven. De Viët-Cong heeft gezworen zijn „heilige oorlog" tegen de Verenigdfe Staten te verscherpen teneinde Noord- Korea te helpen bij de verdediging van zijn eer en soevereiniteit, aldus heeft het Viëtnamese persbureau bekendge maakt. Volgens dit persbureau heeft de Viët- Cong deze belofte gisteren gedaan in een telegram van zijn centrale comité, waarin Noord-Korea sympathie wordt betuigd met de inbeslagneming van de Pueblo. In het telegram werd niet ge zinspeeld op de reeks onverwachte aan vallen, die de communisten in Zuid- Viëtnam hebben uitgevoerd. De driejarige Fransje Maas uit Helmond is dinsdag verdronken in de Nieuwe Aa. SAIGON Naar in Saigon ver luidt hebben Viët Cong-rebellen, die zich de afgelopen nacht schuil had den gehouden in een huis in de Zuid- viëtnamese hoofdstad, ongehinderd de aftocht kunnen blazen, omdat zij een groepje kinderen als gijzelaars meenamen. Bijzonderheden waren nog niet te verkrijgen. In militaire kringen is echter vernomen, dat een groep re bellen doortocht door een Amerikaan se stelling kreeg, omdat een groep kinderen als gijzelaars werd meege voerd. 0 Een siluatiefqto van een deel van Saigon, waar de Amerikaanse ambassade op te zien is. De Viët Cong-strijders slaagden erin dit streng bewaakte gebouw tot bij de ingang te naderen. Sommige berichten melden zelfs dat enige guerrilla's in de am bassade zijn gezien. ISMAILIA Egypte heeft gisteren na het zware artillerie- en tankduel met Israël aan het Suez-kanaal beslo ten, de werkzaamheden voor de vrij making van de waterweg tot nader order te staken. Een woordvoerder van het Egypti sche kanaalbestuur deelde mee, dat 't werk vandaag in ieder geval niet wordt hervat en dat het besluit zowel de ope raties in het zuidelijk als die in het noordelijk deel van het kanaal geldt. Het is volgens hem noodzakelijk dat *t kanaal over de gehele lengte op be vaarbaarheid wordt onderzocht „om na te gaan door welke uitgang de ge blokkeerde schepen kunnen vertrek ken". Aan het Suez-kanaal ontbrandde gis teren een hevig artillerie- en tankduel tussen Egypte en Israël, dat 1V* uur duurde. Functionarissen van het VN- bestandskorps maakten een einde aan de strijd. GROENLO Bij een ongeluk in de cartonnagefabriek „Monocon" te Groen- Io is dinsdagmiddag de 17-jarige Geert de Kruyff uit Lievelde om het leven ge komen. Het ongeluk gebeurde in een goederen-personenlift. De Kruvff wilde met een transportwagen van de tweede verdieping naar de begane grond en is op nog onverklaarbare wijze tussen de wagen en de liftkooi bekneld geraakt. Hij moet op slag zijn gedood. Bij een onderzoek na het ongeluk heeft men aan de lift geen mankement kunnen ontdekken. 0 Een Viët Cong-verdachte, van wie wordt aangenomen dat hij tot de groep be hoorde, die de Amerikaanse ambassade bestormde, Wordt weggeleid door de Amerikaanse militaire politie in de Zuidviëtnamese hoofdstad. DEN HAAG Staatssecretaris Grapperhaus vindt het bijzonder onplezierig, dat mensen, die uitkeringen krachtens de AWW en straks ook zjj die AOW zul len trekken hierover loonbelasting moeten betalen. Hij ziet echter vooralsnog geen mogelijkheid om hieraan iets te doen. Hij wil wachten tot te zijner tyd de belastingvrije voet zo kan worden opgetrokken, dat deze uitkeringen niet meer zullen worden belast. De staatssecretaris zei gisteravond in de Tweede Kamer echter niet, wanneer de tijd hiervoor zal aanbreken. Gistermiddag hadden verscheidene Kamerleden gewezen op de volgens hen onjuiste situatie, dat deze uitke ringen als gevolg van de aanpassing aan het loon- en prijspeil nu onder de loon- en inkomstenbelasting vallen. De staatssecretaris heeft deze uitke ringen onder de loonbelasting gebracht omdat dit voor de trekkers ervan voor deliger is dan het heffen van inkom stenbelasting. Nu mogen zij f 150 per jaar aftrekken als kosten van verwer ving en bovendien kunnen zij jaarlijks f 400 belastingvrij bijverdienen. De staatssecretaris kon de Kamer alleen maar troosten met de opmer king, dat de belasting, op deze uitke ringen, naar hij hoopt slechts tijdelijk zal zijn. De belastingvrije voet is in derdaad veel te laag, zo moest de staatssecretaris toegeven. Minister Witteveen zei tevoren nog, dat hij weinig voelt voor het idee van drs. J. W. de Pous, de voorzitter van de Sociaal-econojnische raad, om een soort belastingspaarbrieven in te voe ren. Na twee jaar zouden deze kunnen worden verkocht en dan dreigt het ge vaar, dat het gespaarde geld toch weer wordt opgesoupeerd, aldus dr. Witte veen. Bovendien moeten de brieven op een gegeven moment worden afgelost. Dit betekent een verschuiven van lasten naar de toekomst. De minister hield ten slotte aan zijn bekende standpunt vast, dat er nog niets is gebleken van een behoefte on der ons volk aan gedenkmunten en aan zilveren vijf-of-tien-guldenstukken. Mr. Scholten had gevraagd of die niet konden worden aangemaakt. ADVERTENTIE 43B2> ADVERTENTlt Iedere dag weer, 'n heerlijke tractatie ~cV ÊmmÊÊtÈiÊ^^i mmmÊ TILBURG De wollenstoffenfabriek Beka voorheen Van der Bergh-Krab- bendam in Tilburg gaat sluiten. De 278 werknemers zullen naar een andere baan moeten uitzien. De directie van het bedrijf ziet geen kans rneer tegen de toenemende internationale concur rentie op te tornen. De onderbezetting van het bedrijf is niet langer verant woord. De directeur van het gewestelijk ar beidsbureau is tevreden over de ontslag procedure: Deze ondernemer heeft tij dig besloten de zaak dicht te doen om op een behoorlijke manier aan zijn ver plichtingen tegenover het personeel te kunnen voldoen. Over de herplaatsing van de ontsla gen werknemers is het arbeidsbureau niet optimistisch. Een derde van het personeel de 46 vrouwen buiten be schouwing gelaten is ouder dan vijf tig jaar. Het district Tilburg telt op het ogenblik 3300 werklozen. BRUSSEL Minister-president De Jong en minister Luns gaan in februari voor een officieel bezoek naar Londen, zo heeft minister Luns in Brussel ver klaard. Het zal het eerste bezoek aan Enge land zijn van premier De Jong en zijn kwaliteit van minister-president. ROME Naar in Rome verluidt heeft de Italiaanse filmregisseur Ro berto Rossellini de Zuidafrikaanse hart chirurg prof. Chris Barnard gevraagd, zelf op te treden in een film die men van zijn leven wil maken. De regisseur zou dit denkbeeld hebben geopperd op een feest, dat gisteren in Rome ter ere van de chirurg werd gegeven. Prof. Barnard is vandaag de gast van de filmproducent Carlo Ponti en zijn echt genote Sophia Loren. De Zuidafrikaan se medicus is een groot bewonderaar van deze filmster. ADVERTENTIE AMSTERDAM Dank zy de arrestatie van de 21-jarige Arnoud M. en de 20- jarige Thijs O. uit Amsterlveen, die worden verdacht van de roofoverval op de geldloper van C. en A. op het Damrak in Amsterdam, heeft de recherche van het bureau Warmoesstraat nog een serie roofovervallen kunnen oplossen. Het twee tal, dat samen met de 47-jarige etaleur J. G., een eveneens in Amstelveen wo nende oom van Arnoud M., een bende vormde, heeft naar thans is gebleken nog drie roofovervallen gepleegd. Bij stukjes en beetjes hebben de jongste leden van het gezelschap in de loop van dinsdag bekend ook de hand te hebben gehad in de overval op een kasloper van het geschenkenhuis Re- veillon in de Kalverstraat op 5 novem ber 1965 (buit ruim f 5.550,plus 300 DM), de overval op een employé van de supermarkt „De Hoop" in Diemen AMSTERDAM De 58-jarige mej. C. J. van Scherpenzeel is dinsdag avond onder een omvallende auto ge raakt en om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde in Amsterdam-Oost, toen r.ej. Van Scherpenzeel met de 85-jarige mevrouw G. Kamperts de Insulindeweg wilde oversteken. Er kwa men twee auto's met elkaar in bot sing; een ervan sloeg om en kwam op de vrouwen terecht. Mevrouw Kam perts brak haar dijbeen en werd ook aan een enkel gewond. Gezien haar hoge leeftijd en de aard van de ver wondingen vreest men voor haar le ven. Een van de auto's werd geheel vernield. Even na het ongeluk reden twee andere auto's op de wagens in. Deze werden licht beschadigd. s jwjsja Minister De Block (Economische Zaken) was gisteren een van de velen die de reis naar Nieuw Delhi aanvaardden. In de hoofdstad van India begint morgen de tweede Wereld handelsconferentie, de grote confrontatie van arme en rijke landen, officieel Unctad geheten. De minister werd uitgeleide gedaan door een groep jongelui, zwaaiend jnet leuzen als „Rietsuiker is voordeliger dan u denkt" en „Bindt de Unctad geen Block aan het been". De bewindsman bleek deze steun wel te waarderen. Hij meent, dat Nederland met bepaalde voorstellen voorop loopt. „Wij hopen dat onze ideeën ingang vinden, opdat de conferen tie een succes wordt". Tien dagen leidt hij de 32 man sterke delegatie. op 25 november 1966 en de beroving van de wagen van Van Gend en Loos achter het Centraal Station in Amster dam op 11 oktober 1967, waarbij zij in beide gevallen met 'n bedrag van ruim 100.000 gulden verdwenen. De etaleur werd dinsdagavond laat in zijn woning in Amstelveen aangehou den en overgebracht naar het bureau Warmoesstraat. Hij is al wel even ge hoord, maar heeft nog geen bruikbare bekentenis afgelegd. Van het gestolen geld heeft het trio de afgelopen twee jaar een tamelijk luxueus leventje geleid. Zij hadden een flat in Zandvoort en een huifc in de om geving van Alphen aan de Rijn gehuurd, die volledig waren ingericht en waar zij 'n eigen huishouden voerden. Hier kwa men zij ook bijeen om hun overvallen te beramen. Hun familie en kennissen wisten niet beter of zij hadden een goedbetaalde baan, waar zij goed van konden leven. Volgens de recherche, heeft nooit ie mand argwaan tegen hen gekoesterd. Een interessant detail is, dat de ro vers nooit de moeite namen hun buit te tellen, maar afwachtten tot het re laas van hun daad in de krant ver scheen om vervolgens op basis van het daarin als geroofde vermelde be drag het geld te verdelen. G. werd overigens reeds j.l. woensdag ervan verdacht betrokken te zijn ge weest bij de gewapende roofoverval op de Damrak, waarbij een van de twee andere bendeleden, Thijs O., de chef Interne Dienst van C. en A. in de buik schoot. Hij werd woensdagavond aange houden op verdenking van medeplich tigheid, maar vrijdagmiddag weer op vrije voeten gesteld, omdat de officier van Justitie toen geen termen aanwezig achtte hem nog langer vast te houden. TC en hogedrukgebied, waarvan de kern boven de Alpen was gelegen, beheerste het afgelopen etmaal het weer in grote delen van Midden- en Zuid-Europa. Laag daarentegen bleef de luchtdruk boven Scandinavië en het zeegebied ten zuiden van IJsland. Sa menhangend met deze luchtdrukverde ling stond er boven de Britse eilanden en onze omgeving een zuidwestelijke stroming. Ten westen van Ierland is een kleine depressie tot ontwikkeling gekomen, die, in betekenis toenemend, naar het noordoosten trok. Een bijbehorend front, dat zich in de ochtend van Ier land naar de Azoren uitstrekte, ver plaatst zich oostwaarts en zal de ko mende nacht ons land passeren. Ach ter het front wordt met westelijke winden drogere en minder zachte lucht aangevoerd, zodat er morgen overdag opklaringen worden verwacht.

De Vallei | 1968 | | pagina 1