Toepassing Mammoetwet start in september met invoering brugklassen Nieuwe leermethode in nieuw gebouw ONTSLAG ONDERWIJZER ONTKETENDE ACTIE IN SCHERPENZEEL Ouders willen leerkracht uit eigen beurs betalen Voetgangerstunnel op de lange baan Tunnel is ook niet alles Gemeenschap van ulo-scholen en Chr. Lyceum H. Mengeling overleden Hoop Veel giften AGENDA ontvangen BURGEMEESTER VAN HEN BOSCH: ZEBRAPAD VERMINDERT HET GEVAAR NIET' Kinderen Winkelcentrum Sportieve strijd DSA-Overberg werd gelijk spel Spreekuur wethouder BURGERLIJKE STAND LEERSUM RENSWOUDE BURGERLIJKE STAND KESTEREN Be kendm ak mg Hondenbelasting WOENSDAG 31 JANUARI 1968 De toekomstige trots van 5 Veenendaal op scholenge- j biedhet nieuwe chr. Ly- j ceum aan de Kerkewijk nadert bij stukjes en beet- 5 jes zijn voltooiing. Voor l het nieuwe cursusjaar 1968/1969 moet het 5 klaar zijn. VEENENDAAL In september Ls men gereed met de bouw van het Nieu we Christelijke Lyceum. Er wordt dan echter begonnen met een andere bouw, namelijk de opbouw van het onderwijssysteem voor de voortgezette scholen, volgens de „Mammoetwet". In de loop van de komende zes jaar zal het onder wijssysteem bij het lyceum en de Ulo-scholen geheel veranderd zijn. Het ly ceum zal dan drie „hoofdafdelingen" kennen, namelijk „Havo", „Atheneum" en Gymnasium, terwijl het Ulo dan de naam „Mavo" zal voeren. Het onderwijs bij deze verschillende schooltypes zal dusdanig gecoördineerd worden, dat men kan spreken van een gemeenschap van scholen in Veenendaal, die evengoed en Natuurkunde moeten doen. kan werken als de door de Mammoetwet geschapen ..Scholengemeenschap'*, Sc^^ voor Hoger^ ^onomisch een combinatie van Mavo, Havo en VWO in één complex en onder een een hoofdige leiding. In september begint men op alle „voortgezette" scholen in Veenendaal met een „brugklas". De uitslag van 't schooleindonderzoek zal een indicatie geven voor welke brugklas het kind ge schikt is, die van een Mavoschool of die van het Lyceum. Een onderlinge ver wisseling blijft echter altijd mogelijk, doordat de programma's in de diverse brugklassen op elkaar afgestemd wor den. Het is mogelijk dat een leerling, die aanvankelijk in een brugklas bij een van de Ulo's - om de „oude" term te ge bruiken geplaatst is, in de loop van het leerjaar overgeplaatst wordt naar die van het Lyceum, indien zijn presta ties daartoe aanleiding geven. Een ver schuiving in omgekeerde richting is ook mogelijk. Natuurlijk zal een dergelijke overplaatsing alleen plaatsvinden in overleg met de ouders. Hoewel de „adviezen" die de hoofden van de lagere scholen geven bij de plaatsing op een voortgezet schooltype, vooral als ze geheel overeenstemmen met de uitslag van het schooleindon derzoek# van groot belang zijn, kan een ouder van een kind, dat niet geschikt wordt bevonden voor het Lyceum toch vragen om dat kind in de brugklas van die school te plaatsen, terwijl kinderen die op het Lyceum thuis zouden ho ren, op verzoek van de ouders in een brugklas van het Mavo geplaatst kun nen worden. BRIGKLASLEIDER Elke school wijst een „brugklasleider" aan, die tot taak heeft zorg te dragen voor de coördinatie van de programma's en het begeleiden van de leerlingen. Dat begeleiden is noodzakelijk voor de „determinatie" aan het eind van het jaar. Op de „promotievergadering" zoals een deftig woord luidt voor de vergadering van leraren, waarin beke ken 'wordt welke leerlingen wel en welke niet naar een hogere klas bevor derd zullen worden moet de brug klasleider gegevens verstrekken over de cijfers, de werkaanpak, de ijver en het karakter van de leerlingen. „Op die manier wordt bevorderen een vrij ingewikkelde zaak", meent de heer drs. H. Hiensch. conrector van het Christelijk Lyceum, die de gang van zaken in de brugklas schets te. ..Wij gaan van het standpunt uit, dat in principe na de brugklas iede re leerling bevorderd moet worden. We gaan dus „gericht" bevorderen naar Mavo, Havo, Atheneum of Gymnasium." Doubleren in de brugklas blijft mo gelijk. want als de lyceumleiding advi seert een leerling in klas 2 van de Mavo te plaatsen en de ouders willen hun kind een Havo-opleiding laten vol gen, wordt staan. dat in principe toege- KEUZEV AKKEN De Mavo blijft in de tweede en derde klas vrijwel gelijk,aan de huidige Ulo. ïh de vierde en laatste klas ko men er keuzemogelijkheden voor de leerlingen, waarbij enkele vakken waaronder Nederlands verplicht zijn en andere een keuze bieden. Slechts in de gekozen vakken hoeft examen te worden gedaan. Het wordt echter ftiet zo, dat een kind dat vanaf de eerste klas de brugklas dus een aver sie tegen, of moeilijkheden met een be paald vak heeft, dit maar kan laten lo pen, want het telt wel degelijk mee bij de bevordering naar hogere klassen. De mogelijkheden voor verdere studie zijn ongeveer gelijk aan die van het huidige Ulo. De Havo is in feite een geheel nieuwe vorm van onderwijs. Het diplo ma zal ongeveer gelijk worden aan het HBS-A diploma, of het MMS-diploma van nu. Beide onderwijstypen verdwij nen. De Havo krijgt een vijfjarige cur sus, waarbij de keuzevakken in de laat ste twee leerjaren gaan spelen. Na het aflopen van het Havo kan men geplaatst worden op scholen voor hoger beroepsonderwijs, zoals HTS. de Hogere Tuinbouwschool, School voor Hoger Economisch en Administra tief Onderwijs een vrij nieuw school type, waarvan er nog maar enkele in Nederland voorkomen en bijvoor beeld de School voor de Journalistiek in Utrecht. De vormen van Voorbereidend We tenschappelijk Onderwijs, verdeeld in Atheneum en Gymnasium, waarbij de eerste min of meer vergelijkbaar zal zijn met de huidige HBS-B en het laat ste schooltype voorlopig weinig veran dert, zullen een cursusduur van 6 jaar hebben. Ook hier heeft men in de laat ste twee klassen de mogelijkheid van keuzevakken. JUISTE PAKKET „Van alle onderwijstypes geldt, dat de keuzevakken zodanig gekozen moe ten worden, dat ze het beste beant woorden aan hetgeen de leerling als doel gesteld heeft na afloop van de school. Iemand die na de Havo naar de HTSè wil, zal dus bijvoorbeeld Wis-, Schei- Voor de en Ad ministratief onderwijs zullen vakken als Handels- en Wetskennis belangrijk zijn. De opleiding voor sportleraren vraagt bijvoorbeeld in ieder geval bio logie, in verband met de later te geven anatomische lessen. Bij het V.W.O. zal de nadruk moeten vallen op de vakken, die de leerling bij zijn studie nodig heeft. Er zal dus een overleg moeten komen tussen de universiteiten en de scholen voor V.W.O.zodat men eikaars wensen en mogelijkheden kent. Indien leerlin gen van het Mavo naar het Havo wil len, zal hun „pakket" zodanig samen gesteld moeten zijn, dat ze met zo wei nig mogelijk moeite in de vierde klas OVERBERG Na een langdurige ziekte is aan het werkzame leven van de heer H. Regeling aan de Eindseweg een einde gekomen. Toén er in 1945 stemmen opgingen om te komen tot de oprichting van een Oranjevereniging kwam de heer Rengeling op het idee om een belangengemeenschap te stich-' ten. Een en ander manifesteerde zich in de oprichting van de vereniging „Overbergs Belang" op 4 september 1945. De heer Rengeling heeft vanaf 't begin de voorzittersfunctie bekleed. Door zijn bezielende leiding is er veel gerealiseerd in Overberg, onder andere betere straatverlichting en we gen. Het heengaan van de voorzitter van „Overberg's Belang" op 30 januari betekent een groot verlies voor deze buurtschap. van de Havo geplaatst kunnen worden. Een gelijk geval vindt men .natuurlijk voor plaatsing in een vijfde klas van de VWO, voor leerlingen van de Havo", aldus de heer Hiensch. De keuzemogelijkheid op het Ly ceum is vrij groot. De heer Hiensch vertelde dat op een vrije grote school in Deurne, waar men al enige tijd met de nieuwe mogelijkheden ex perimenteert men tot een aantal van 82 „pakketten" gekomen is. Hij verwachtte dat op zijn school dat aantal ruim veertig zal zijn: „Hoe groter de school, hoe beter de mogelijk- zei de heden voor keuze natuurlijk", heer Hiensch tot slot. LEERSUM Wethouder J. K. de Vries zal op zaterdag 2 februari a.s. van 10.30 uur tot 11.30 uur ten ge meentehuize spreekuur houden voor Leersumse ingezetenen en hen, die eco nomisch aan Leersum zijn gebonden, voor de verkoop van premiewoningen, welke in het kader van de tweede bouwstroom in Leersum-Zuidwest zul len worden gebouwd. LEERSUM VESTIGINGEN: Mej. M. C. van der Wal. uit Tiel; Dhr. A. Bertelink uit de Ned. Antillen: fam. P. J. Blok uit Australië; mej. H. Die- peveen uit Veenendaal. VERTROKKEN: Dhr. S M. Haddou naar Rhenen; fam. P. G. Paumen naar Tiel; mw. M. J. Fronenbroek-Vos naar Amerongen; dhr. J. van Stuiven berg naar Veenendaal; dhr. C. C. Hogen- boom naar Vreeswijk; dhr. C. P. Ho bo naar Zeist; dhr. J. W. van Gent naar Woudenberg; dhr. Th. J. Degen naar Den Helder. RENSWOUDE Geboren: Gerard Adriaan, zoon van G. van Donselaar en A. van Ginkel; Barend, zoon van T. van Doorn en F. van Ginkel; Gerard, zoon van F. van Maanen en M. Hedde- ma. Ondertrouwd: M. Lansing, 21 jr (Vee nendaal) en D. van der Veer. 18 jr; G. van Scherrenburg, 19 jr (Ede) en T. van Dijk. 18 jr. Overleden: L. van Kolfschoten, oud 74 jaar, echtgen. van G. Shouten; G. Veldhuizen, 74 jr. geh. gew. met W. G. van de Fliert; J. van Voorst, 80 jr, echtg. van G. van Harten. SCHERPENZEEL In de Kerstvakantie werd bekend, dat de openbare lagere school in Scherpenzeel gedurende 1967 gemiddeld leerling te weinig heeft gehad om vijf onderwijzers te kunnen handhaven. Dat betekende, dat een der onderwijzers, de heer Hoefnagel, per 1 februari ontslag is aangezegd door het gemeentebestuur. De oudercommissie, onder voorzitterschap van de heer H. J. Valkenburg, ging niet bij de pakken neerzitten en zocht een oplossing. Die is gevonden in een actie onder de ouders van de leerlingen. Momenteel wordt geld ingezameld om op deze manier de vijfde leerkracht uit eigen beurs te kunnen betalen. De actie heeft tot nu toe een gunstig verloop. eigenlijke werkgever van de heer Hoef nagel. Heden, woensdag VEENENDAAL Consistorie Geref. Gem., Fluiterstraat, 19.30 uur: Bijeenkomst SGP-studie- vereniging „Petrus Datheen". BIOSCOOP Luxor Theater, Veenendaal, 19.30 uur: „Stella's Sleutel". Morgen, donderdag BIOSCOOP Luxor Theater, Veenendaal, 19.30 uur; »De kanonnen van Navarone". Toen het bestuur van de oudercom missie vernam, dat de heer Hoefnagel ontslagen moest worden heeft men con tact opgenomen met het hoofdbestuur van de vereniging „Volksonderwijs", in de hoop, dat er nog een mogelijk heid voor een uitzondering zou zijn. Volksonderwijs moest echter meede len, dat waarschijnlijk in verband met de financiële moeilijkheden, waar in het rijk verkeert er geen kans was op ontheffing. „Voordat we het antwoord hadden, waren er veertien dagen verstreken," aldus de heer Val kenburg. „Hierdoor zijn we eigenlijk vorige week pas met de actie begonnen. De heer Valkenburg twijfelt er niet aan of de actie zal slagen. „Op dit mo ment heeft reeds 60 pet. van de ou ders gunstig gereageerd. Er moeten nog een aantal ouders bezocht worden, ter wijl we aannemen dat van degenen, die nog niet gereageerd hebben ook nog toezeggingen zullen binnenkomen. Er zijn zelfs giften binnengekomen van mensen, die niet eens kinderen op onze school hebben", aldus de voorzitter van de oudercomissie. Hoewel hij zich heel goed realiseert welk bedrag de actie zal moeten ople veren, weet de heer Valkenburg zich ge steund door het gemeentebestuur, de „De gemeente staat helemaal achter ons," verteld*» de heer Valkenburg. „Van de bijzondere scholen hebben we de toezegging gekregen, dat zij geen gebruik van hun „recht" zullen ma ken om ook een extra leerkracht aan te vragen. De kosten voor het schoon houden en verwarmen van het lokaal zullen door de gemeente worden ge dragen. zo heeft men mij toegezegd." vertelde de heer Valkenburg. De voorzitter van de oudercommissie heeft goede hoop, dat dit jaar het vereiste aantal leerlingen behaald wordt, zodat de vijfde leerkracht aan de school verbonden kan blijven: „An ders waren we natuurlijk nooit aan de actie begonnen," lachtte hij. Scherpenzelers en anderen die de ou~ dercommissie willen helpen om de vijf de leerkracht op de openbare lagere school te kunnen behouden mogen hun gift storten bij de AMRO-bank in Scher penzeel, ten gunste van het „School fonds". De heer Valkenburg vertelde dat al velen, ook uit andere delen van het land dat hebben gedaan. AMERONGEN Burgemeester jhr. mr. O. R. F. M. van den Bosch van Amerongen uit zich bijzonder pessimistisch over de verwezenlij king van een voetgangerstunnel on der de Koningin Wilhelminaweg. Aan een voetgangerstunnelênder deze drukke rijksweg bleek in Ame rongen al eerder een grote behoefte te bestaan. De burgemeester zegt echter: „Ik zie het er niet van ko men". en hij motiveert dit met fi nanciële redenen en met het feit dat volgens hem een dergelijke tunnel geen afdoende oplossing zou zijn. De gemeente heeft daarom al aan een andere maatregel gedacht. Men heeft zich met het Verbond voor Veilig Verkeer in verbinding gesteld Dit verbond kwam met het voor stel een zebrapad op de geplande plaats van de tunnel aan te leggen. Maar deze oplossing acht burge meester Van den Bosch niet min der gevaarlijk dan de huidige situa tie. Destijds heeft het gemeentebe stuur na lange strijd bereikt de snelheidsbeperking ter plaatse op de rijksweg van 70 op 50 km te brengen. Sinds die tijd is het aan tal ongelukken aanzienlijk vermin derd. „Er zijn geloof ik geen dode lijke ongelukken meer gebeurd," zegt de burgemeester. Maar de toe stand is hachelijk gebleven. Ook de vele verkeersborden die geplaatst zijn hebben daar weinig aan kunnen veranderen. De door Gedeputeerde Staten voorgestelde voetgangerstun nel blijft dan ook gepland. Wanneer die tunnel er zal komen weet niemand en uit de woorden van de burgemeester is wel op te maken dat hij helemaal niet in de verwezenlijking gelooft. „Het is voor de gemeente een te kostbare zaak om zelf die tunnel aan te leggen", zegt hij. „Het zou alleen mogelijk zijn als Rijkswaterstaat voor het grootste deel zou bijspringen". Hij is er zich van bewdst dat er in Nederland nog heel wat meer punten bestaan die dringend vragen om een voetgangerstunnel. Overi gens is burgemeester Van den Bosch er helemaal niet van overtuigd dat de tunnel afdoende zou zijn. „Het verkeer is een traditionele zaak", zegt hij. Iedereen heeft volgens hem zijn éigen route door een woonkern, die men onbewust heeft gekozen maar waar men niet gauw van af wijkt. Als er nu een tunnel komt is het maar de vraag of de mensen uit bijvoorbeeld de randwijken, die via deze wijken van noord naar zuid of omgekeerd gaan, gebruik van de tunnel zullen maken. „Zo'n tunnel zou misschien niet eens ren dabel zijn", aldus de burgemeester. Daar staat tegenover dat men in het begin over het algemeen toch wel van de tunnel gebruik zou ma ken, om de eenvoudige reden dat het ding dan nog nieuw is. Hieruit zou dan onbewust een nieuwe route kunnen ontstaan. Verder zouden de ouders hun kinderen kunnen voor houden alleen maar van de tunnel gebruik te maken, want juist voor de kinderen zou een tunnel de op lossing zijn.' Wethouder G. J. van Barneveld ziet de zaak ook van de commer ciële kant. „Noord en Zuid zijn nu van elkaar afgesneden", zei hij. „En in zuid is het winkelcentrum". Vol gens hem zou dit tot gevolg hebben dat middenstanders van deze situa- De plaats waar de voetgangerstunnel onder de Koningin Wilhelminaweg moet komen te liggen. tie gebruik gingen maken en win kels in noord zouden beginnen. Die slag zouden de winkels in zuid vol gens hem niet kunnen verdragen. Uit een dezer dagen gehouden vergadering van de Anti Revolutio naire partij kwam duidelijk naar voren dat de bewoners van noord momenteel maar wat graag een vlnkelcentrum in hun dorpsdeel zou den willen hebben. Er is ook een winkelcentrum in het uitbreidingsplan noord gepland. Maar burgemeester Van den Bosch verzekert dat dit niet op korte ter mijn gerealiseerd zal worden. Er zijn nu al vrij veel winkels in Ame rongen in verhouding tot het aantal inwoners. Op den duur zal dit echter veranderen, dan zal in noord wel een winkelcentrum moeten komen wat volgens de burgemeester onge lukkige consequenties zal hebben voor de middenstanders in de gezel lige winkelstraat in zuid. „Maar je kunt de consumenten in noord niet blijven benadelen". Tot nu toe is er nog geen interesse getoond voor een winkel in noord, ondanks de grote wens van de bewoners. Het voorstel van het Verbond voor Veilig Verkeer om een zebrapad aan te leggen op de plaats waar de tun nel zou komen vindt de burgemees ter twijfelachtig. Op een weg waar men vrij snel rijdt ziet men zo'n oversteekplaats niet gauw. Men ver wacht er op een rjjksweg ook niet een. Vooral 's avonds is een over steekplaats een gevaarlijk ding. „Ook overstekende kinderen zou men te Iaat kunnen zien", meent de burgemeester. De oversteekplaats is voor hem dus niet zo'n aantrekke lijke stap en de tunnel zal gepland bljjven. Al zal ook deze niet een totale oplossing brengen van het ge vaar op de „Betonweg", zoals hij in de volksmond heet. OVERBERG. Gisteravond vond in Overberg een drietal sportwedstrijden plaats tussen teams van DSA uit Rens- woude en het kamp „Overberg". De Overbergse ploeg had zich intensief op de ontmoeting voorbereid en was merk baar belust op revanche. Beide teams bestreden elkaar in de spelen volley bal, trefbal en zaalvoetbal. Na een boeiende en spannende strijd was ten slotte een gelijk spel de totale einduit slag. De ploeg van kamp „Overberg" was duidelijk beter in vorm dan 2 maanden geleden. Toen DSA in Renswoude een grote overwinning wist te behalen. Zo als de prognoses reeds luidden zou het in de thuiswedstrijd van Overberg ge ducht gaan Spannen en lag een gelijk spel in het verschiet. De Overbergse ploeg bestond uit Dietz, Snijders, Dassen, Donselaar, Velders, Simons, De Roedt, Oosterveen, Haasbeek, Daniëls, Wijrivoort Louis, De Jonge en Cladenij. Voor DSA tra den aan Oink. G. Veldhuizen, Van Leeuwen, A. Veldhuizen, Vlastuin, J. Veldhuizen, Vendel, Doest, Pol, Pater, Van de Broek. Oosterink, A. Veldhui zen en Jap Reijnders. Het sportprogramma begon met twee volleybalwedstrijden, waarvan de eer ste door Overberg werd gewonnen. Een herboren DSA-team zag vervolgens kans de twee partijen op zijn naam te krijgen. De krachtmeting met trefbal gaf het zelfde beeld te zien als in de voorgaan de strijd. De jongens uit Overberg wisten de eerste ontmoeting in winst om te zet ten, terwijl DSA opnieuw tijdens de tweede wedstrijd een duidelijk over wicht wist om te zetten in punten. De laatste twee wedstrijden tussen beide teams betroffen zaalvoetbal. De Overbergse ploeg zette zich geheel in en wist tijdens het eerste treffen een overwinning in de wacht te slepen. Voor DSA lag nog slechts een gelijk spel in het vooruitzicht als de tweede wedstrijd tenminste op haar naam zou komen. De DSA-jongens vochten fel te gen een niet wijkend Overberg. Na aan houdende DSA-aanvallen moest het team uit Overberg tenslotte toch zwich ten en behaalde de ploeg uit Renswou de de overwinning. Hierdoor werd de totale einduitslag een gelijk spel. De wedstrijden werden geleid door de heer Fokker uit Overberg. Leider Dirksen van DSA dankte na afloop voor de sportieve ontmoeting en de goede or ganisatie. KESTEREN Geboren: Geurtje J., d. v. J. G. van de Wardt en J. M. O. Thoonen; Petronella. d. v. G. Verwoert en M. Gerrits. Getrouwd: G. J. van Hal (Eist) en J. C. van Nserbot. Burgemeester en wethouders van Leersum brengen ter algemene ken nis: 1. dat aan hen, die over 1967 in dé hondenbelasting zijn aangeslagen over het belastingjaar 1968 - zonder dat daarvoor aangifte behoeft te worden gedaan - een aanslag in die belasting zal worden opgelegd over een vol jaar en voor hetzelfde aantal honden als waarvoor zij. gerekend naar de toe stand op 31 december 1967 waren aan geslagen. Indien door wijziging van het aantal honden wijziging in de aan slag behoort te geschieden dan wel de aanslag achterwege moet blijven, moet daarvan uiterlijk voor 15 februari 1968 aan burgemeester en wethouders schriftelijk kennis worden gegeven. Bij deze kennisgeving dient te worden vermeld op welke datum de hond is weggedaan en hoe de nadm en het adres van de nieuwe houder zijn; 2. dat zij, die belastingplichtig zijn, doch over het belastingjaar 1967 niet in de hondenbelasting zijn aangesla gen, op ter gemeentesecretarie ver krijgbare formulieren aangifte dienen te doen; 3. dat zij, die in de loop van het jaar 1968 belastingplichtig worden, binnen 14 dagen na het ontstaan der belasting plicht, op ter secretarie verkrijgbare formulieren aangifte dienen te doen; 4. dat bij nalatigheid om tijdig een be hoorlijke aangifte te doen van het houden van één of meer honden, de op te leggen aanslag met een viervoud wordt verhoogd.

De Vallei | 1968 | | pagina 3