„Voor woonwagenmensen kansen in vrijheid „Consequenties van Amerikaanse maatregel niet overschatten" Viëtnam-oorlog stimuleert Ned. export naar V.S. Ouders helpen collectief kinderen oversteken Griep? Chefarine „4" doet wonderen! Nieuwe voorstellen voor onderwi j ssalarissen maken redelijke indruk 100 GULDEN Meisje kapte letterlijk met oudere vriend Aanp assing wordt op den duin1 een „uitstervingsproces Kiesraad acht verkiezingen in Groningen niet nodig VAN ONZE LEESTAFEL Quick Up... 't is goed. Ko drinkt 't. Minister Klompé garandeert de Senaat: Bejaarde vrouw f 700 afgeperst door vluchteling Uitvinding maakt meteropnemers overbodig j ADJUDANT-MET-PALET j Na derde dodelijk ongeluk Tweelingen via tv gevraagd voor onderzoek Fusie van 2 bus ondernemingen Reünie IV Divisie in Harderwijk Kwarta alci j f er s van de K.L.M. REALISTISCHE OEFENING "H Angstaanjagend Frigrodreland Zes doden bij branden in New York 99 ONJUIST Min. Witteveen tot Tweede Kamer: Slijters boos over prijsaf braak HELMOND MOEILIJKE MARKT De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - ellc afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. OPENHEID99 Belastingvrije spaarpremie van 20% voor deelnemers aan het Premie Spaarplan tot een maximum van f 100,- per echt paar of f 50,- per persoon per jaar. Minder werkloosheid in Groningen ZOETE WRAAK WOENSDAG 31 JANUARI 1968 DEN HAAG Minister Klompé (CRM) heeft er in de Eerste Kamer met klem opgewezen, dat de nieuwe Woonwagenwet is bedoeld om de woonwagen bewoners in vrijheid de kans te bieden het reizend leven op te geven en het woonwagenbestand te verlaten. Met name de jonge generatie zou de gelegen heid moeten krijgen maatschappelijk hogerop te komen. Het zou zo moeten wordeh, dat het aanpassen aan de gevestigde samenle ving op den duur zou moeten overgaan in een „uitstervingsproces". Het is best mogelijk, dat er nog drie of vier generaties overheen gaan voor de ze vorm van wonen verleden tijd zal zijto. Minister Klompé legde bijzondere na druk op de jeugd. Als het niet moge lijk is in het te scheppen netwerk van wooncentra de jeugd een goede vakop leiding te geven, dan zullen in ieder ge val cursussen moeten worden gegeven. Voorop staat echter de lagere school. De meerderheid van de senaat stond achter het wetsontwerp, maar hier en daar klonk toch nog wel kritiek, ook van KVP-zijde. Dr. J. W. Beerekamp van de CHU had bezwaar tegen het ar tikel, waarin het wordt verboden nieu we vergunningen uit te geven, met uit zondering dan voor de kinderen van de echte woonwagenbewoners. Zijn vrij heidszin kwam daartegen in opstand, zo zei hij. De pacifist O. M. Boetes ging veel verder. Hij vond het onjuist om mensen die dat niet willen, tot een nietzwervend leven te dwingen. Hij had ook kritiek op de wooncentra: tachtig woonwagens op een kluitje achtte hij zeker te veel. De KVP'er N. Schuurmans vond, dat het wetsontwerp meer idealistisch dan realistisch was. Hij miste een duidelij ke oplossing van het woonwagenvraag- stuk. Mejuffrouw mr. M. Tjeenk Willink (soc.) had verwacht, dat er na twaalf DEN HAAG. Minister Witteveen (Financiën) noemde gisteren de maat regelen van de Amerikaanse regering om de toeristenstroom naar Europa in te dammen „een van de meest onaajnv gename en verwerpelijke kanten" van het programma om de Amerikaanse betalingsbalans weer gezond te maken. De minister meent overigens, zo zei hij gisteravond in de Tweede Kamer tijdens de verdediging van zijn begro ting, dat de gevolgen hiervan voor de Nederlandse betalingsbalans, niet groot zullen zijn. De Amerikanen brachten de laatste jaren ongeveer 170 miljoen gul den in het Nederlandse laatje. Het zou dr. Witteveen verwonderen als dit be drag nu met meer dan veertig tot vijf tig miljoen gulden zou verminderen. „De soep wordt echt niet zo heet ge geten", zo stelde hij de Kamer gerust. Hij geloofde dat het totale effect van de Amerikaanse maatregelen onze eco nomie weinig zal schaden. Het is na tuurlijk mogelijk dat bepaalde projec ten, met name in de stimuleringsgebie den, niet zullen doorgaan. Zoiets is ech ter moeilijk vast te stellen, omdat nie mand weet welke plannen Amerikaanse ondernemingen wellicht zouden hebben gemaakt voor de vestiging van dochter ondernemingen in Nederland. Mr. W. Scholten (CH) en de liberaal drs. Th. Joekes kregen bovendien de geruststellende mededeling, dat de Amerikaanse plannen waarschijnlijk ook niet erg nadelig zullen werken op de booractiviteiten in ons continentaal plat. De oliemaatschappijen weten wel waar zij geldbronnen kunnen aanboren, zei de minister. AMSTERDAM. De Amsterdamse politie heeft de achttienjarige A. C. aan gehouden, die vorige week was ont snapt uit de prof. Pompekliniek in Nij megen. Hij wordt verdacht van poging tot doodslag op een bejaarde Amster damse vrouw. De jongen wilde in Amsterdam een vriend opzoeken, die in een pension woonde. Er werd opengedaan door de 71-jarige mevrouw A. E. van de Berg- Schmidt. die hem vertelde, dat zijn vriend niet thuis was. De jongen sloeg haar toen een paar keer op het hoofd, kneep haar keel dicht en dreigde haar te zullen ver moorden. Toen ze hem zevenhonderd gulden had gegeven, vertrok hij tevre den. EINDHOVEN De winkeliers in drank zijn verbolgen over de prijsaf- braak van gedistilleerd, die op het ogenblik aan de gang zou zijn. Deze zou zodanige vormen aannemen, dat zowel de producent als de grossier, de winkelier en de sociale hygiëne onover komelijke nadelen ondervinden. In een telegram hebben 240 georga niseerde slijters uit alle delen van het land zij vergaderden gisteren in Eindhoven hun nood geklaagd bij de ministers van economische- en van so ciale zaken. Zij vragen dringend om maatregelen tot handhaving van de col lectieve verticale prijsbinding. jaar voorbereiding een betere regeling voor de negenduizend woonwagenbewo ners uit de bus was gekomen. Zij vroeg nog meer geld uit de staatskas, meer extra bouwvolume, een snellere ver vanging van de verkrotte woonwagens, meer en beter gekwalificeerde krach ten voor het maatschappelijk opbouw werk en een uniform politieel en justi tieel beleid. Minister Klompé beloofde aan de wen sen van mejuffr. Tjeenk Willink aan dacht te schenken. Aan de vervulling van sommige wensen wordt al gewerkt. De minister erkende, dat de gemeenten, die op de wooncentra voor allerlei voor zieningen moeten zorgen, recht hebben op ondersteuning van het rijk. Op inter nationaal niveau wordt daarover al ge sproken. De a.r.-senator Van Eeten wilde de volledige vergoeding van de gemeenten. Over drie weken zal de Eerste Kamer over het wetsontwerp Woonwagenwet stemmen. Eerder kan niet, want minis ter Klompé wil de Olympische Winter spelen in Grenoble bijwonen. HILVERSUM De directeur van Hilversumse energiebedrijf, ir. H. W. Rozeboom, heeft een systeem ontwor pen, dat het mogelijk maakt de regis tratie van gas- en elektriciteitsmeters bij de verbruikers langs elektronische weg over te brengen op één centrale meter. Het systeem maa.tt de meterop nemers overbodig. Ir. H. W. Rozeboom heeft ruim een jaar lang gewerkt aan de ontwikkeling van dit systeem,dat in deze vorm uniek is in de wereld. Inmiddels is al gebleken dat het technisch uitvoerbaar is. Ir. Rozeboom onderzoekt wat de kos ten zijn van een eventuele verwezenlij king van zijn vinding. Hij vermoedt echter, dat het een bijzonder kostbare zaak zal worden. Het systeem van centrale registratie wordt op zeer bescheiden schaal in en kele andere landen al toegepast en volgens een andere methode en op wat, uitgebreider schaal in Amerika. De onderzoekingen van ir. Rozeboom komen voort uit een streven naar ef ficiëntere meteropneming en inning bij het G.E.B. in Hilversum. DEN HAAG De Kiesraad ziet geen zakelijke redenen voor tussentijdse ver kiezingen in Groot-Groningen. De sa menstelling van de nieuwe Groninger raad zou er niet of nauwelijks door worden gewijzigd, betoogt hij in een advies aan minister Beernink. De Kiesraad vindt het niet juist reke ning te houden met politieke verschui vingen, die zich pas na de laatst^ ge meenteraadsverkiezingen hebben voor gedaan Want dan^ zouden door toeval lige omstandigheden, zoals een grens wijziging, sommige gemeenten een uit zonderingspositie krijgen tegenover an dere gemeenten, waar later ook politie ke verschuivingen zijn opgetreden. De Kiesraad gaat daarom uit van de laatste stembusuitslagen in Groningen, Hoogkerk en Noordijk. Dan blijkt, dat wanneer de gemeentegrenzen al vóór 1968 zouden zijn gewijzigd, de politieke groeperingen nog niet één procent van de stemmen meer of minder zouden hebben gekregen. In Zwolle en Helmond lag dit heel an ders. Daar zouden schommelingen van drie, vier en zeven procent zijn voorge komen. Bovendien, zegt de Kiesraad, werd het aantal kiezers in deze ge meenten uitgebreid met ongeveer twin tig procent, en gaat het in Groningen om slechts zeven procent meer kie zers. Ook in de gemeenten Rijnsburg, Zoe- terwoude, Eist, Heenvliet, Assendelft en Made zijn geen nieuwe verkiezingen gehouden, omdat de uitbreiding van 't aantal inwoners betrekkelijk gering was. Mej. dr. M. A. M. KLOMPÉ, de mi nister van C.R.M., heeft dinsdag in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht de zes tiende tentoonstelling „De militair met palet en camera" geopend. Adjudant- ondeofficier P. C. JANSEN ontving uit handen van de bewindsvrouwe een legpenning van prins Bernhard voor zijn totale inzending schilderstukken. DEN HAAG. De oorlog in Viëtnam stimuleert de Nederlandse export naar de Verenigde Staten. Dat blijkt uit de ontwikkeling in de afgelopen twee jaar: In 1966 groeide de uitvoer naar dit land met 27, het afgelopen jaar met 11,5 pro cent. De Nederlandse Kamer van Koop handel. voor Amerika heeft uitgerekend, dat in 1967 voor 1248 miljoen gulden aan goederen naar de Verenigde Staten werd verkocht. De belangrijkste produkten waren: elektronische en elektro-technische ap paraten, vleesconserven, kantoorma chines, chemische produkten, schepen, bloembollen en hoogoven-produkten. Natuurlijk is het Viëtnam-conflict niet de enige stimulans voor onze ex port. Drs. L. F. van dër Zee, direc teur van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Amerika, noemt de Verenigde Staten een moeilijke markt, die jarenlang een beetje in het vergeet- hoekje stond bij de Nederlandse onder nemer. Deze had overigens al moeite genoeg om te voldoen aan de enorme zuigkracht uit de Europese Economi sche Gemeenschap op zijn- produkten. Langzamerhand is deze vraag in rus tiger vaarwater gekomen en is in het produktieapparaat ruimte ontstaan voor andere markten, waaronder de Ver enigde Staten. De fabrikanten zijn nu bereid hun produkten af te stemmen op de Amerikaanse smaak. Ook vliegen zij gemakkelijker over naar de V.S. om hun artikelen aan de man te brengen, zo is de indruk van de heer Van der Zee. De hoogconjunctuur in de Verenigde Staten duurt nu al enige jaren. De groeiende oprlog in Viëtnam heeft aller lei bedrijfstakken onder extra druk ge plaatst, waardoor vaak lange leverings tijden zijn ontstaan. Het buitenland waaronder Nederland moet dan te hulp worden geroepen om aan de vraag te kunnen voldoen. De Nederlandse invoer uit de Ver enigde Staten is het afgelopen jaar met 2,5 procent gedaald tot 3207 miljoen gul den. Deze ontwikkeling komt vooral op rekening van de groeiende Amerikaan se produktie in ons land. BORNE. Voor de derde keer bin nen een maand heeft het verkeer op de Rondweg in Borne, tussen Hengelo eh Almelo, een mensenleven geëist. Gis termorgen werd de vijfjarige Rinus Beijen op weg naar de kleuterschool door een auto overreden, toen hij de „dodenweg" overstak. De kleuter over leed op weg naar het ziekenhuis. De burgemeester van Borne, mr. C. P. M. Bevers, heeft onmiddellijk na het ongeluk het ministerie van Verkeer en Waterstaat in Den Haag gebeld om an dermaal zijn bezorgdheid over de ver keerssituatie kenbaar te maken. Hij wees erop dat, gezien de werkge legenheid in Borne, een half jaar eerder had kunnen worden begonnen met de verbeteringen aan de weg dan de be doeling was. Oorspronkelijk zou hier mee in de tweede helft van dit jaar een begin worden gemaakt. Mr. Bevers heeft van Den Haag geëist, dat hij bin nen 24 uur hierover zal worden terug gebeld. In afwachting van afdoende maatre gelen om kinderen een veilige oversteek te garanderen, hebben ouders uit de buurtschap Het Hessel door de do denweg van Borne gescheiden beslo ten hun kinderen voorlopig niet meer naar school te sturen. Bovendien besloot men de kinderen gisteren gezamenlijk van school te ha len. In optocht vertrokken de ouders met auto's, fietsen en brommers naar de rondweg, waar zij het verkeer enige tijd stillegden om de kinderen te laten oversteken. LEIDEN Dr. H. M. J. Krans, een 34-jarige internist in het Academisch ziekenhuis in Leiden, zal zaterdag via de televisie een oproep richten tot tweelingen om mee te werken aan een onderzoek van het Instituut voor an- tropogenetica naar de erfelijkheidsfac toren bij tweelingen. De medicus heeft contact opgenomen met de AVRO, nadat hij via een rela tie had gehoord, dat zich ongeveer duizend tweelingen hadden gemeld voor het spel „1 en 1 is één", waarvan de AVRO zaterdag de eerste aflevering zal uitzenden. Het nieuwe spel wordt gepresenteerd door Lou van Burg. Dr. Krans zal zijn oproep doen aan sluitend op deze eerste aflevering. Dr. Krans denkt voor zijn onderzoek ongeveer honderd paren nodig te heb ben. DEN HAAG De busdienstonderne ming Citosa in Waddinxveen en de Westlandse Streekvervoer Maatschap pij in Den Haag gaan op 1 januari 1969 een fusie aan. De ondernemingen beho ren tot het concern van De Nederland se Spoorwegen. Tot directeur van beide bedrijven, die voorlopig nog onder eigen naam zullen werken, is benoemd mr. W. Kuilman, nu directeur van de W.S.M. Adjunct-di recteur wordt de heer J. G. Hooftman, nu algemeen bedrijfsleider van de Ci tosa. De heer Hooftman blijft boven dien belast met de directie van de Auto busdienst Van Gog. De ondernemingsraad en het perso neel van beide bedrijven zijn gisteren door de directie op de hoogte gesteld. In de positie van de werknemers van Citosa en de W.S.M. komt geen veran dering. De W.S.M. en Citosa zullen op 10 februari 1968 in Rotterdam ook gaan deelnemen aan het lokale personenver voer. ADVERTENTIE V/er middelen in één tablet - waaronder het betrouwbare maagmiddel Chefarox - helpen snel en... doen wonderen I DEN HAAG De regering heeft duidelijk een poging ondernomen om overeenstemming te bereiken over de rechtspositie en de salarissen van het on derwijzend personeel. Dat is de eerste indruk bij de betrokkenen van de nieuwe voorstellen, die zij gisteren van minister Veringa hebben ontvangen. Zij hebben betrekking op de vormen van onderwijs van de kleuterscholen tot en met de scholen voor voorberei dend hoger en middelbaar onderwijs, alsmede de kweekscholen voor onder wijzers. Onder de leraren bij het Voorberei dend Hoger en Middelbaar Onderwijs werd gesproken over „een redelijk voorstel". „De minister heeft in ieder geval ge probeerd om aan onze redelijke ver langens en/of eisen zo goed mogelijk tegemoet te, komen", werd gezegd. „De nieuwe voorstellen zijn beter dan de vorige", was de eerste reactie van de kant van nijverheidsonderwijs, lavo, mavo en beroepsonderwijs. „Wij zullen natuurlijk nog nader moeten on derzoeken of de verbeteringen zodanig zijn, dat wij ze kunnen aanvaarden. In het verdere overleg zal moeten blijken of nog andere verbeteringen mogelijk zijn". Er werd geconstateerd, dat op het ministerie veel werk is verzet. Alleen al voor het voortgezet onderwijs om vatten de voorstellen een pakket van veertig pagina's. Gezien de aard van het Georgani seerd Overleg wilde het ministerie geen mededelingen doen over de inhoud van de voorstellen. In vakbladen is evenwel aangedrongen op een grotere openheid in deze zaken. „Na vrijwel alle onder handelingen in het bedrijfsleven tussen werkgevers en werknemers", zo werd ons gezegd, „gebeurt dit wel. Kan dat niet als de regering werkgeefster is?" Zoals gemeld, hebben alle organisa ties de oorspronkelijke voorstellen ge durende de laatste weken van het af gelopen jaar van de hand gewezen. Zij zullen nu weer enkele weken no dig hebben voor de bestudering van en overleg over de nieuwe voorstellen. Het Georganiseerd Overleg voor alle daarbij betrokken commissies zal daarom pas 12 februari worden her opend. Het zal tot 21 februari duren. HARDERWIJK. De vierde divisie van de Koninklijke Landmacht, waar van de staf is gelegerd in Harderwijk, bestaat op 1 februari 15 jaar. Ter gelegenheid daarvan zal er op die dag in de WGF-kazeme te Harder wijk een grote reünie worden gehouden, waarop alle officieren, die in de afgelo pen 15 jaar bij deze divisie hebben ge diend, worden verwacht. Als oud-leden van de divisiestaf zul len o.m. staatssecretaris Haex, de chef van de generale staf luitenant Van Veen en generaal bd. H. Couzy, lid der Tweede Kamer, op de reünie aanwezig zijn. DEN HAAG De directie van de KLM deelt mee, dat in het derde kwartaal, van oktober tot en met de cember 1967, een winst is behaald van f 4 miljoen (inclusief f 7,2 miljoen) boekwinst op verkochte vliegtuigen), bij een totaal aan bedrijfsinkomsten van f 198.2 miljoen. De vergelijkende cijfers voor het derde kwartaal eindigend op 31 decem ber 1966 zijn resp. f 2,4 miljoen winst (inclusief f 2.4 miljoen boekwinst op verkochte vliegtuigen) en f 186,4 mil joen bedrijfsinkomsten. Over de eerste negen maanden van het lopende boekjaar (van 1 april tot en met 31 december 1967) bedraagt de winst f 70,4 miljoen tegen f 91,6 miljoen in het overeenkomstige tijdvak van het vorige boekjaar. Politie, brandweer en GGD kwamen dinsdag in Rotterdam in het geweer in het station Beursplein van de Metro. Een slachtoffer een pop moest onder een treinstel vandaan gehaald worden: een realistische oefening die vlot werd uitgevoerd. ADVERTENTIE Spaarvormen (evt te combineren) effectenbewljzen levensverzekeringen spaarkasinschrijvingen hypotheekaflossingen spaarbewijzen garantiekredietaflossingen Nadere inlichtingen bij Spaarbanken, Boerenleenbanken, Ralffeisenbanken, Postkantoren. Banken, Borgstellings fondsen, Hypotheekbanken, Bouwfond sen, Spaarkassen, Levensverzekering maatschappijen, assurantie-tussenper sonen en de Sociale Verzekeringsbank. Of Vraag per briefkaart aan Premie Spaarplan. Postbus 51, Den Haag, vrij blijvend de brochure over dit nationale plan. DEN HAAG Door het seizoen en genomen maatregelen zal de werkloos heid in de twaalf gemeenten in Oost- Groningen aan het einde van het eerste kwartaal beneden de tien procent ko men. Zij bedroeg eind december der tien procent. Dit antwoordt minister Roolvink (Sociale Zaken) op vragen van het socialistische Tweede-Kamer lid S. van der Ploeg. De regering zal op korte termijn nog een aantal extra werden laten uitvoe ren in Oost-Groningen. In Limburg, waar de werkloosheid eind december 6,2 procent bedroeg, zullen voor 1 april 375 mannen werkgelegenheid krijgen op aanvullende objecten. Dat antwoordt hij het socialistische kamerlid Oele. "Y^olgens een opgave van de Rotter damse officier van Justitie, is in zijn rayon sinds 1960 het aantal geval len, waarin iemand doorreed na een aanrijding, ruim verdubbeld. In cijfers uitgedrukt: 1343 in genoemd jaar tegen bijna 3000 in 1966. Op het eerste ge zicht ziet deze toeneming er ontstellend uit, maar er werd echter ook bij ge zegd, dat bij de genoemde aantallen tevens de mensen zijn geteld, die op een parkeerplaats een deuk of een schram in een andermans wagen had den veroorzaakt of die tegen een ander voorwerp waren opgebotst. Wanneer er bij een aanrijding mensen letsel heb ben opgelopen wordt er in de regel wel gestopt. De „Autokampioen" zegt naar aanleiding hiervan het volgende: „De oorzaken of de aanleiding van de duidelijk te constateren verru wing, onverschilligheid, het egoïs me, of hoe men het verder genu anceerd nog belieft te noemen, zijn naar onze mening dan misschien wel te begrijpen, het verschijnsel als zodanig is er daarom niet min der angstaanjagend om. Over een betrekkelijk kort aantal jaren zal ons wagenpark zijn verdubbeld en in die tijd zijn onze wegen en stra ten daar beslist niet bij aangepast Dat betekent dus, en dat is dan weer een ander onderwerp maar wel in verband te brengen met het vorige, dat we spoedig moeten le ren om in verdraagzaamheid en vooral met kennis van zaken in het verkeer naast elkaar te leven. Want het te weinig gevoel hebben voor de wijze waarop het verkeer zich afwikkelt of na korte tijd gaat afwikkelen is dagelijks overal en bij herhaling te zien. Een ieder kent de voorbeelden: het blokke ren van kruispunten, het onjuist opstellen om linksaf te slaan, het niet vlot doorrijden bij stoplichten, het niet voldoende rechts houden enz. enz. In, veel gevallen wordt hierdoor de capaciteit van de straat of de weg niet volledig be nut en het is juist de ruimte die we nu en over een korte poos nog zoveel méér! nodig hebben. In verreweg de meeste gevallen van overtreding of niet nakomen van deze elementaire gedragsre gels is er van opzet geen sprake. Het is gewoon onbegrip en voor ons is -het soms de grote vraag wat erger is!" Oehalve 13 heeft de hardrijder Jan Bols Hoogeveen meer mensen, die hard van stapel lopen, constateert de „Leeuwarder Courant". Burgemees ter de Goede van Googeveen heeft de zer dagen in zijn nieuwjaarsrede ge zegd, dat men van de drie noordelijke provincies Friesland, Groningen en Drente misschien beter één provincie zou kunnen maken. Het noorden zou zich dan met zijn noden, problemen, eisen en verlangens krachtiger en dui delijker kunnen presenteren en voor Den Haag zou het ook beter werken zijn met deze bestuurlijke eenheid. „Het is moedig van burgemeester De Goede dat hij deze gedachle van drie provincies in één, dia sommige bestuurders in het noor den wel in hun achterhoofd hebben, maar niet durven lance ren, nu eens heeft uitgesproken, zodat er in alle openheid over kan worden gediscussieerd. Het blijft evenwel een gedachte, die afgewe zen moet worden: De vorming van een noordelijke provincie biedt geer enkele garantie, dat Den Haag de problemen van het Noor den krachtiger zou aanpakken. Het is ook onaanvaardbaar, dat het noorden naast de boete, die het jaar op jaar betaalt voor zijn ach terstand in de vorm van onder meer werkloosheid, lagere gemid delde inkomens en migratie ook nog de zelfstandigheid en identiteit van zijn provincies zou moeten of feren aan een nieuw, wazig be stuurlijk geheel van Friesland, Groningen en Drente: Frigrodre land". ADVERTENTIE ADVERTENTIE DEN HAAG Twaalf maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, waarvan twee maanden voorwaardelijk, eiste de officier van justitie bjj de Haag se rechtbank, mr. W. J. Kolkert, gistermiddag tegen het 21-jarige Delftse meisjt Mirza van T., wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. Het meisje had in de nacht van 1 op 2 juni de 52-jarige portier-chauffeur Dirk van T. met een mes in de hals ge stoken. De man is hierdoor blijvend ge handicapt. Mirza heeft in de gevangenis vier maal een poging tot zelfmoord gedaan. De laatste keer lag zij anderhalve dag bewusteloos. De bewuste nacht hadden Mirza en Dirk, die al een jaar met elkaar om gingen, een aantal cafés bezocht. Op straat kregen zij ruzie. Er ontstond een hevige worsteling. Mirza pakte een klein mes uit de zak van Dirk en stak in dol le drift op hem in. Hevig bloedend maakte de man zich uit de voeten. Zo was het volgens de officier van justitie gegaan. Mirza kwam op de zit ting met een heel andere lezing, maar mr. Kolkert hechtte meer geloof aan het relaas van de als getuige opgeroe pen Dirk van T. De zaak was in september al voor de rechtbank gekomen en toen aangehou den, omdat de rechtbank eerst een psy chiatrisch rapport over het meisje wil de hebben. Destijds had zij het verhaal van Dirk van T. bevestigd, maar giste ren vertelde zij, dat de man tijdens de ruzie over zijn fiets was gestruikeld en dat door zijn val het mes in zijn hals was gedrongen. „Ik heb het er zelf uitgetrokken. Ik was vreselijk geschrokken. Dirk zei toen: Wacht maar, ik zal zeggen dat jij me opzettelijk hebt gestoken", ver klaarde zij met grote stelligheid. Dirk van T. moest steeds maar hui len. Hij vertelde de president dat Mirza hem na de zitting een brief had geschre ven, waarin onder meer stond: „Wacht maar, mijn wraak zal zoet zijn". „En?" vroeg de president aan Mirza. „Zo'n brief heb ik nooit geschreven. Leugens", barste zij los. De officier van justitie vond het maar vreemd, dat Mirza nu opeens met een nieuw relaas over het drama kwam. „Ze leeft in een fantasiewereldje. Ze is bijna nog een kind. Het psychiatrisch rapport noemt haar verminderd toere keningsvatbaar. Ik heb reden te vre zen, dat dit niet de laatste maal is, dat zij met de rechter in aanraking komt", betoogde hij. NEW YORK (AIJ) Twee branden in New York hebben gisternacht aan zes mensen het leven gekost, terwijl elf mensen werden gewond. Vier doden waren te betreuren in Manhattan, waar een flatgebouw in brand stond. Een jongen en zijn zuster kwamen om. Een politieman en een lid van de brandweer, die de bewoners waarschuwden, en vijf anderen werden gewond. De andere brand, in een woon huis op Brooklyn, kostte het leven aan een dertigjarige vrouw en haar vier jarig zoontje. Vier brandweerlieden werden gewond, van wie een levensge vaarlijk.

De Vallei | 1968 | | pagina 7