ONTMOETING IN BRUSSEL Veel waardering voor plan Benelux-landen Bemanning Pueblo behandeld goed „In Amerika vele gevangenen vermoord" EEG: terugkeer is onmogelijk Brandstichter wilde zich op maatschappij wreken Hoop op redding Franse onderzeeër nu vervlogen REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Formateur DUITSERS NOG WAT GERESERVEERD B Paradepaarden sloegen op hol Miljardenfusie in Engeland D- Nu Mijn vader is van alles de schuld Vriendschap V.S. en Frankrijk zal voortbestaan POLITIEKE EN MENSELIJKE TRAGEDIE i Voorraad zuurstof verbruikt Onmiddellijke verlichting von Marshall-plan voor Midden-Oosten gevraagd ,Muur' van Kerkrade binnenkort weg LIEGEN MISLUKKING LEVENSLANG Duitse broers uit trein gehaald CHARLES BOHLE1S: „MESTVAALT" NAAR HUIS GEEN SEINEN MEER 0 De ministers van Buitenlandse Zaken van de vijf EEG-landen hebben gisteren zonder hun Franse collega in Brussel bespre kingen gevoerd over de toekomst van Europa en de banden met Engeland. Op de foto: De Duitse minister WiUy Brandt (links), zijn Italiaanse collega Fanfani en de heer Pierre Har mei van België (resp. tweede en derde van links), minister Luns en Pierre Gregoire van Luxemburg (tweede van rechts en geheel rechts). RUSSEL Het Benelux-plan voor uitbreiding van de Europese samenwer king is gisteren in Brussel 't voornaamste punt van gesprek geweest tijdens het economische beraad in de ministerraad van de Westeuropese Unie. Minis ter Luns had na de vergadering de indruk, dat spoedig na medio februari ini tiatieven genomen konden worden voor een conferentie, om op basis van het Benelux-plan samenwerkingsvormen te zoeken tussen de EEG (al dan niet in clusief Frankrijk), Groot-Brittannië en de andere landen die toetreding tot de Europese gemeenschap hebben gevraagd. Dit zou dan samenwerking moeten fcijn op gebieden, die niet onder de bestaande Europese verdragen vallen, zoals technologische en industriële samenwerking. De Britten hebben gisteren hun tevredenheid met dit plan duidelijk kenbaar gemaakt. ADVERTENTIE "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Oeumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en droif WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse regering heeft uit niet genoemde bron berichten ontvan gen dat de 83 koppen tellende beman ning van de Pueblo het in Noordko- reaanse gevangenschap goed maakt. De Pueblo, een verkenningsschip, werd vorige week buitgemaakt door Noord- koreaanse zeestrijdkrachten en opge bracht naar de haven van Wonsan. De gewonden worden goed verpleegd en de gehele bemanning krijgt een be hoorlijke verzorging. Intussen gaan de Amerikaanse po gingen om via diplomatieke kanalen de vrijlating te verkrijgen van de beman ning voort. De Amerikaanse regering heeft nu ook een beroep gedaan op Ja pan om zijn invloed bij de Noordkore- aanse regering aan te wenden ten gun ste van de bemanning van de Pueblo. Men heeft zich in Washington neerge legd bij de gedachte dat Noord-Korea de Pueblo wel nooit aan Amerika zal teruggeven. In de Veiligheidsraad wordt achter de schermen nog steeds geprobeerd om een oplossing voor het conflict te vinden. De Raad zal voorlopig niet bijeenkomen. Het doel van de geheime particuliere besprekingen is dat ook Noord-Korea zijn zienswijze in de Raad uiteen zal zetten. LONDEN Zes paarden van de be reden artillerie sloeg gisteren in Lon den de schrik om het hart toen een paar honderd meter verderop een ka non werd afgevuurd. Het span ging zon der aarzeling aan de haal met de inge spannen affuit achter zich aan. In een drukke straat, raakte, behalve de paarden, ook het tuig in de war en het geheel slingerde zich om een lantaarn paal. Dat betekende het einde van de vlucht. De dieren namen deel aan een para de op 't oefenterrein Wormwood Scrubs in een voorstad van Londen. De knal van de achttienponder verstoorde de traditionele kalmte van de artillerie- plechtigheden wreed. „Morgen moeten ze de vuurproef opnieuw doorstaan", liet iemand van de artillerie weten. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Brown, en de Italiaan Fanfani hebben veel waardering voor het Bene lux-plan uitgesproken en de hoop geuit, dat de drie Benelux-landen spoedig na dere en meer concrete initiatieven zou den kunnen ontwikkelen. Eerst zou ech ter de studie van het Benelux-docu ment door de nationale kanselarijen en nader bilateraal overleg erover wat verder gevorderd moeten zijn. Minister Fanfani wilde in eerste instantie zelfs meteen experts aan het werk zetten om de diverse gedachten nader uit te wer ken, doch hiervan is niets gekomen. De Duitse minister Brandt was wat genuanceerder in zijn waardering. Hij had elementen in het plan gevonden die de basis voor nader overleg konden vor men, doch hi* wilde kennelijk afwach ten of het bezoek van kanselier Kiesin- ger aan president De Gaulle, medio februari, nieuwe mogelijkheden voor het betrekken van Groot-Brittannië bij de Europese gemeenschap van de zes zou opleveren. De Franse staatssecretaris Betten- court, die Couve de Murville op deze WEU-vergadering verving, bepaalde zich tot algemene beschouwingen. Hij wees er overigens op, dat op industrieel en technologisch gebied al heel wat sa menwerking tussen Frankrijk en Groot- Brittannië bestaat. Minister Luns en ook zijn Belgische collega Harmei hebben de WEU-raad, waarin de zes van de Europese ge meenschap en Groot-Brittannië verte genwoordigd zijn, er echter ook met nadruk op gewezen, dat het Benelux- plan niet alleen maar gericht is op het zoeken van samenwerkingsmogelijkhe den met Groot-Brittannië en de andere EEG-kandidaten, op gebieden die niet onder de Europese verdragen vallen. Het is ook de bedoeling, aldus minis ter Luns, dat de zaak van de Britse toe treding als zodanig in de raad van „de Zes" aan de orde blijft. De EEG-lan- den zouden bij hun verdere werkzaam heden steeds voor ogen moeten hebben, of hun besluiten de toekomstige toetre ding van Groot-Brittannië en de ande ren moeilijker zouden kunnen maken. En eenzelfde houding zou men uiter aard van Groot-Brittannië en die ande ren moeten verwachten. Toepassing van deze richtlijn zou dan nauw over leg vereisen. LONDEN Een van de grootste Britse elektronische maatschappijen, Thorn Electrical Industries, heeft een bod uitgebracht van f 155 miljoen f 1,33 miljard) op Radio Rentals. Als het bod doorgaat wordt het nieuwe con cern het grootste televisie-verhuurbe drijf ter wereld met een waarde van 310 miljoen pond f 2,6 miljard). De nieuwe groep zal een derde van de gehele produktie van televisietoe stellen in Engeland voor haar rekening nemen en een kwart van de produktie van kleurentoestellen. Thorn heeft eind 1966 Philips dwars gezeten bij haar overneming van het Britse bedrijf Pye door het bod van Philips te overtref fen. Philips trad echter uit die strijd als overwinnaar te voorschijn. STRAATSBURG In een resolutie, die de assemblee van de Raad van Europa gisteren in Straatsburg geac cepteerd heeft, wordt gepleit voor een regionaal ontwikkelingsplan voor het Midden-Oosten, naar het model van een Marshall-plan en gebaseerd op de tech nieken van samenwerking zoals die ont wikkeld zijn bij de Europese gemeen schappen. Voorts spreekt de assem blee zich in deze resolutie uit voor een versterking van de technologische sa menwerking in Europa en uitbreiding van de Europese gemeenschappen. LUGUBERE VONDST LITTLE ROCK (AP/Reuter) Op een gevangenisboerderij bij Littje Rock in de Amerikaanse staat Arkansas zouden tenminste honderd mensen be graven liggen, die in de loop der jaren door de bewakers zijn gemarteld en gedood. Hun verdwijning zou steeds als een ontsnapping zijn gemeld. Maandag werden er drie verminkte lijken opge- een gevangenisboerderij bij Little Rock graven, wat de al jaren oude verhalen over moorden een vaste vorm gaf. Er wordt nu een grondig onderzoek inge steld. De lugubere vondst werd gedaan door een groepje gevangenen die een var kensstal aan het bouwen waren. De in specteur van het gevangeniswezen van Arkansas, Thomas Murton, heeft de op graving bekendgemaakt. Murton was tot voor twee weken onderinspecteur op een gevangenisboerderij in Tucker in Arkansas, waar vorig jaar soortgelijke praktijken aan het licht kwamen. TWEEDUIZEND Een van de gevangen heeft verklaard dat hij in de jarèn veertig tien tot twaalf mensen heeft helpen begraven. Een ander, 59-jarige Ruben Johnson, beweert zelfs dat er zeker tweeduizend mensen in Cummins begraven liggen. Het merendeel van hen „werd met een pistool of een geweer doodgeschoten of doodgeslagen", aldus de man. Een ge vangenisdokter bracht dit getal echter terug tot honderd. BLIJVEN ZOEKEN ■Majoor Bill Strübling van de staats politie die het onderzoek leidt, heeft in middels laten weten: „Het kan twee we ken of twee dagen duren tot ik iets kan vertelen". „Wij zullen blijven graven zolang dat nodig is", voegde Murton daar aan toe. KERKRADE Het bijne twee meter hoge en twee kilometer lange hek van prikkeldraad en harmonicagaas, dat al 53 jaar de Niewstraat in Kerkrade ver deelt in een Duitse en een Nederlandse helft, zal worden afgebroken. De barricade zal plaats maken voor een middenbermbeveiliging van Leicon- blokken. Europese eenwording gaat door, zonder crises, maar ook met cri ses. De gebeurtenissen van deze maand hebben bewezen dat een te rugkeer onmogelijk is. Er is geen en kele poging gedaan het overleg bin nen de Europese gemeenschappen te blokkeren, zoals in 1963 na het eer ste Franse veto tegen toetreding van Engeland. Dat Nederland uit een mi nisterraad voor landbouw is wegge lopen en geen woord heeft gezegd tijdens de ministerraad voor sociale zaken, moet meer als een demon stratie dan als een obstructie wor den beschouwd. Toch heeft de bruuske Franse af wijzing van de Britten, de Ieren, de Denen en de Noren gevolgen gehad. Van alle zijden zijn plannen aangedra gen om de betrekkingen tussen met na me Engeland en de gemeenschap zo hecht mogelijk te maken, nu blijkt dat een lidmaatschap voorlopig niet in zicht is. TJelaas is het samenspel tussen de partners van Frankrijk (Italië, West-Duitsland en Benelux) zo gering, dat men nog niet tot één gemeenschap pelijk plan is gekomen. Zo ontstond er een chaos van plannen, waaruit echter dat van Benelux duidelijk uitsprong. Voor men een plan op papier zet, dient men goed te bedenken wat men nu eigenlijk wil. Wat tot op heden in de drie Europese gemeenschappen is bereikt, kan niet meer ongedaan wor den gemaakt. Behoud van hetgeen de zes landen tot stand hebben gebracht, betekent evenwel ook verdere vervol making. Het gemeenschappelijk land bouwbeleid vereist nog vele regelingen, aanpassing van prijzen, een structuur beleid enz. Op het gebied van kolen en staal, de mededinging, het vervoer en tal van andere gebieden zijn er rege lingen of worden zij gemaakt. Dat werk moet voortgaan, wanneer men afbraak van de gemeenschap afwijst. Benelux zegt in ieder geval bereid te zijn de verplichtingen die de verdra gen opleggen, na te komen. "Van 1 juli af bestaan in het handels verkeer binnen de gemeenschap geen invoerrechten meer. Daarmee is een douane-unie tot stand gebracht. Alleen de aanduiding Europese Econo mische Gemeenschap, geeft echter al aan dat de zes landen meer willen. Doel is duidelijk een economische unie waarvoor een gemeenschappelijke handelspolitiek en gelijkschakeling van belastingen en wetgeving vereist zijn. Nu door het optreden van de Franse regering de EEG en daarmee, tegen wil en dank alle deelnemende landen, een richting opgaat die in strijd is met onze denkbeelden over een Euro pese eenwording, is het onwenselijk verder te gaan dan strikt voorgeschre ven is. Immers, eens zullen Engeland, Noorwegen, Denemarken en Ierland lid worden. Daarvan is zelfs generaal De Gaulle overtuigd. Wil men de toe treding niet moeilijker maken, dan zij al is, dan is een verder uit elkaar groeien van de gemeenschap en van de vier landen ongewenst. kan men zich voorstellen dat men over elk onderwerp dat in de Europese ministerraad ter sprake komt, overleg pleegt met de Britten. De ministers onderhandelen echter, geven en nemen en zolang de Britten niet aanwezig zijn, kan men dus slechts heel in de verte rekening hou den met Britse wensen. Bovendien welk land zou bereid zijn bij voortdu ring niet alleen de eigen belangen, maar ook nog de Engelse te verdedi gen? Benelux stelt ook voor onderwerpen als technologie, ontwikkelingshulp, de betrekkingen met Oost-Europa, aan koop militair materieel in afzonderlijk overleg met Engeland en andere lan- den te regelen. Het is mogelijk, maar het feit dat Nederland en België al niet kunnen komen tot de gezamenlij ke aankoop van één type vliegtuig, be looft weinig goeds. jyv resten de voorstanders van een spoedig lidmaatschap van Enge land en de andere kandidaten slechts twee, niet al te moeilijk te verwezen lij ke oplossingen: 1. Zo spoedig mogelijk benoeming van een nieuwe ambassadeur van de JEuropese Gemeenschap voor Kolen en Staal in Londen. Op grond van een oud associatieverdrag tussen Engeland en de EGKS heeft mr. E. van Kleffens, Nederlands minister van staat, tot 1 oktober 1967 de leiding van de ambas sade gehad. Na zijn vertrek is geen nieuwe ambassadeur benoemd. Nu de drie gemeenschappen dezelfde be stuursorganen hebben, kan een ambas sadeur zorgen voor nauw overleg over alle zaken die de gemeenschappen aan gaan. Via deze diplomaat kan de Eu ropese Commissie de Britse regering polsen over voorstellen die aan de mi nisters van de Zes moeten worden voorgelegd. In die richting ook denkt mr. C. Berkhouwer, Nederlands lid van het Europese Parlement, die hier over vragen heeft gesteld. 2. De gemeenschap mag geen nieuwe verplichtingen meer aangaan, die de kloof tussen de EEG en andere staten vergroten. Geen gelijkschakeling van wetten, geen visserijbeleid, geen tech nologische samenwerking, geen mone tair beleid, geen afspraken over kre dietverlening aan Oost-Europa, wan neer daarmee de belangen van de nu afgewezen landen worden geschaad. Geen nieuwe overeenkomst met de Afrikaanse geassocieerden ook, die de blokvorming onder de ontwikkelings landen versterkt. Alleen wanneer vast staat dat Engeland, Noorwegen, Dene marken en Ierland nieuwe afspraken binnen de EEG zonder al te veel moeite zouden kunnen onderschrijven, kan men op bovenstaande gebieden verplichtingen aangaan. In ieder geval moet worden voorko men, dat de EEG verder gaat op een weg die de onze niet is. (Van onze correspondent) "PARIJS „Ik heb de raffinaderij van St.-Denis in brand gestoken. Ik deed het om mij te wreken. Mijn vader is van alles de schuld". Met deze woorden begon de bekentenis van de 26-jarige Jean Raff ray, die uit wraak de brand heeft veroorzaakt die in de raffinaderij duizenden tonnen benzine in vlammen deed opgaan. Precies 140 minuten had hoofdcom missaris Poiblanc, de chef van de cri minele brigade van de Parijse politie, nodig gehad om de waarheid te trekken uit deze zachte, weke, verwende jongen, het slachtoffer van een mislukt huwe lijk en geestelijk onherstelbaar ver minkt door de gruwelen van de Alge rijnse oorlog. De bekentenis gaat verder: „Bij een vechtpartij in een café, nu vijftien jaar geleden, heeft mijn vader iemand dood gestoken. Ik moet daarvoor betalen. Tel kens als ik werk zoek, vragen ze inlich tingen over mijn ouders. Ik heb intus sen geleerd te liegen. Want telkens als ik de waarheid zei, gooiden ze me met een de deur uit." „Na mijn diensttijd in Algerije heb ik bij de gendarmerie willen gaan. Dat is een baan die me geweldig aanstond. Maar opnieuw vernietigde het strafblad van mijn vader mijn toekomst. Ik voel me als een mislukking hoewel ik nooit iets misdaan heb. Daarom wil de ik er een eind aan maken. Maar voor die tijd wilde ik me wreken op de maatschappij, die niets van me wilde weten en daarom heb ik de raffinaderij in de fik gezet." Zo onschuldig als hij zich voordeed, is Jacques Raff ray toch niet. Sabotage en brandstichten waren hem niet vreemd. Hij was een jaar geleden op staande voet ontslagen, toen in een meubelfabriek waar hij werkte, twee maal een geheimzinnige brand was uit gebroken die niemand anders kon heb ben aangestoken dan hij. Maar de di recteur had het bij dit ontslag gelaten, had wel de politie ingelicht, maar had geen aanklacht willen indienen.- Bladerend in het dossier van Jacques Raff ray was hoofdcommissaris Poi blanc al gedurende de brand dit feit te gengekomen en daarmee beschikte hij meteen over een verdachte. Met deze laatste brandstichting ris keert Jacques Raff ray levenslange ge vangenisstraf. Zouden er slachtoffers zijn gevallen, dan had hij zelfs ter dood veroordeeld kunnen worden. De 48-jarige Hilmar Baunsgaard, lei der van de Deense radicale liberalen, die is belast met het formeren van een nieuwe regering, tast op het ogenblik de mogelijkheden af bij de andere partijen. De grote verkiezingszege van de radicalen noodzaakte de regering-Krag heen te gaan. AMERSFOORT De Amersfoortse politie heeft gisteren op verzoek van de controleur van de D-trein naar Hoek van Holland twee Duitsers uit de trein gezet. De broers Klaus en Jürgen K. hadden een Portugese zeeman lastig gevallen en een ruit van de trein met een bier fles vernield. De Duitsers verzetten zich hevig te gen de politie. ADVERTENTIE wV*ere." Dampens-ttaf tavtter Van onze correspondent. PARIJS verlaat Frankrijk in de overtuiging, dat onze vriendschap altijd gehandhaafd zal blijven en dat men in moeilijke omstandigheden de Verenigde Staten en Frankrijk altijd zij aan zij zal vinden". Dit was de laatste officiële verkla ring van Charles Bohlen, de Amerf- kaanse ambassadeur in Parijs bij het verlaten van het Élysée, het presiden tiële paleis, waar president De Gaulle hem een afscheidsetentje had aange boden. Charles Bohlen zal binnen kort terugkeren naar de Verenigde Staten, waar hij benoemd is tot plaats vervangend minister van Buitenlandse Zaken. Washington en Parijs zijn het over vrijwel alle grote wereldproblemen on eens. Het enige, dat onder die om standigheden een ambassadeur te doen overblijft is te voorkomen, dat ook op het sentimentele en het zakelijke vlak de verhoudingen verslechteren. Char les Bohlen heeft dit vijf jaar lang met tact en koelbloedigheid gedaan en in dit opzicht is hij geslaagd. Wie zijn opvolger zal worden is nog niet bekend. Als kandidaten worden genoemd William Tyler (57), die in Pa rijs is geboren en als Franstalige jour nalist bij de radiozender The Voice of America tijdens de oorlog zijn carrière begon, en Charles William Engelhard (51), een zakenman en, een persoonlij ke vriend van Johnson. UTRECHT Vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers in de schoenindustrie zijn het in principe eens geworden over de nieuwe cao per 1 ja nuari j.l. Ondermeer is afgesproken een loonsverhoging van 3,5 procent en ver korting van de werktijd met een kwar tier per dag tot 43 3/4 uur per week. ti delen van Zuid-Amerika ontwik kelen zich in hoog tempo kiemen, die gemakkelijk kunnen leiden tot nog meer Viëtnams, zo menen som mige politici. Men wil daarmee zeg gen dat de' sociaal-economische ach terstand van de bevolking op de be zittende klasse zo groot is, dat daar vroeg of laat met geweld pogingen zullen worden ondernomen, al of niet onder communistische invloed, om de welvaart ook aan het volk ten goede te laten komen. Recente verwikkelin gen in dit deel van de wereld wijzen al in die richting. De Zweedse schrijver Per Wahlöö heeft in zijn boek „De opdracht" zijn visie op deze situatie uiteengezet. Het is een roman die een indruk wil geven van de vaak uit zichtloze gang van zaken op het Zuid- amerikaanse continent. Hij kiest voor de plaats van handeling een fic tieve deelstaat, waar een groep com munistische guerrilleros een politie- bewind poogt te ondermijnen. Ortega is de nieuwe gouverneur, die in een vreesaanjagende omgeving van ter reur, moord en martelingen eerlijk en onbevooroordeeld tracht te zijn. Hij wil het vertrouwen winnen van de extreem-rechtse bourgoisie-elemen- ten en van de arme verpauperde bevol king. Hij neemt contact op met de ha velozen, laat hen hun grieven spuien en toont begrip voor hun miserabele omstandigheden. Hierdoor haalt hijz zich de haat op de hals van degenen, die door hun bezit ook politieke invloed kunnen uitoefenen. Zij schrikken er te bedreigen. De nieuwe gouverneur laat zich even wel niet gauw uit het veld slaan en proclameert enige vooruitstrevende ideeën, die door zijn voorganger al eens op papier zijn gezet, maar die deze progressiviteit, met de dood moest bekopen nog voor hij de kans kreeg zijn plannen openbaar te ma ken. Ortega zoekt contact met de com munisten om samen met hen en de z.g. burgerwacht van de rechts-extre- misten aan één tafel te gaan zitten met het doel de rust in het land te doen weerkeren. Een afspraak wordt gemaakt, Ortega wordt enige dagen door een politiefunctionaris buiten be wustzijn gehouden en de burgerwacht kan een aantal leidende communisten op de afgesproken conferentieplaats oppakken en vermoorden. Maar even daarvoor krijgt Ortega nog een kans hun levens te redden, maar die laat hij uit vrees voor zijn benarde situatie voorbij gaan. Trouw blijven aan zijn politieke idealen of toegeven aan de eisen van de behoudende machtsheb- bers, zo ziet zijn niet eenvoudige di lemma er uit. Zijn beslissing valt ne gatief uit voor de revolutionairen: hij zal gewillig met het militaire bewind meehuilen. Deze verwikkelingen zijn uitermate boei end in „De opdracht" beschreven en sommige passages kan men heel goed in overeenstemming brengen met re cente persberichten. Ortega valt als een zwakke persoonlijkheid door de mand. Niet zozeer omdat hij aan het einde van het boek zwicht voor de on menselijke pressie, waaronder hij wordt gesteld, maar wel omdat hij zijn opdracht als een volslagen ondes kundige en slechtgeïnformeerde poli ticus aanvaardt. Aanvankelijk is hij onbruikbaar voor beide strijdende partijen in de deel staat. Voor rechts is hij te eerlijk en vooruitstrevend, voor links is hij ar geloos en naïef, wat uiteindelijk een bloedbad in de hand werk* ^et een soort „centrumfiguur'' i mislukt door zijn grot eondei - mat ting van de divergerende krachten, die in de deelstaat aanwezig zijn. Eerst nadat Ortega murw is gemaakt door de politieterreur is hij van nut, maar dan uitsluitend voor de kleine groep behoudenden, die elk verzoek om een menswaardige behandeling voor de ar men te bewerkstelligen letterlijk van zich af schiet. Niet erg plausibel in het boek is de wijze, waarop de secre taresse van Ortega, waarmee hij een kille liefdesrelatie begint, in dit be klemmende politieke spel betrokken is. „De opdracht", door Per Wahlöö, uitgeverij N.V. De Arbeiderspers te Amsterdam. Prijs F. 9, (Van onze correspondent) PARIJS In de Franse marinebasis Toulon heeft het pessimisme over het lot van de vermiste onderzeeboot Minerve plaats gemaakt voor wanhoop. De kans op redding van de 52 opvarenden is minimaal geworden. „Zelfs wanneer w\j de onderzeeboot hu zouden vinden, is er praktisch geen hoop meer, dat wij er nog overlevenden in aan zullen treffen", zei gistermiddag om vijf uur kapitein-ter-zee Beaufort, de leider van de reddingsexpeditie. Van morgen om negen uur was de vooraad zuurstof van de Minerve, volgens bere keningen, geheel verbruikt. Het onderzoek concentreerde zich gis teren op twee punten, die achttien kilo meter uit elkaar lagen, een ten oosten en het andere ten westen van het ei land Porquerolles. Op het eerste punt, drie en een halve mijl ten oosten van Porquerolles, tegenover Cap d'Armen, had de sonar van twee schepen de aan wezigheid van een wrak geconstateerd, waarvan de afmetingen overeen kwa men met die van de Minerve. Nadat de Télènaute, een soort onder water-televisietoestel waarmee de Fran se geologen speurden naar oliebronnen op de zeebodem, vergeefs getracht had het wrak te indentificeren, dook gister middag Frankrijks beroemdste onder water-expert commandant Cousteau, in zijn duikerskogel, de SP 300. Er volgden vijftig minuten van grote spanning. Om tien minuten voor vier werd deze door broken met de mededeling van comman dant Cousteau, dat het een oud wrak was, dat op geen enkele kaart voor komt. Na deze teleurstelling bleef als laat ste hoop nog over het metalen voor werp, dat de sonar van een mijnenveger ten westen van Porqifcrolles tegenover Cap Ceret had waargenomen. „Hoewel dit toch veel meer in de richting ligt van de koers, die de Miner ve genomen zou moeten hebben", zei kapitein-ter-zee Beaufort, „mogen we niet vergeten, dat dit punt midden in een grote trog ligt, die altijd gebruikt is als „mestvaalt" voor oude munitie". In ieder geval zal dit punt niet eerder dan vandaag kunnen worden door zocht. Inmiddels voeren schepen, vliegtui gen en helikopters alle mogelijke op zee gevonden voorwerpen aan, die te Tou lon worden onderzocht op hun afkomst. Ook vandaag nog zal het zoeken wor den voortgezet, maar de kans is groot, dat vanavond de gehele vloot naar huis wordt teruggestuurd. In de wateren ten zuiden van Cyprus zoeken schepen en vliegtuigen onver droten verder naar de Israëlische onder zeeboot Dakar, die sinds donderdagmid dag wordt vermist. Men heeft geen sei nen meer gehoord. Het schip had 69 man aan boord. De Israëlische regering heeft reeds een nieuwe onderzeeboot in Engeland gekocht ter vervanging van de Dakar.

De Vallei | 1968 | | pagina 9