Veenendaals dagblad Tanks ingezet tegen felle Viët-Cong Buiten Maoïsten hebben twaalf provincies onder controle Nachtelijke rel in Den Haag Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Noord-Korea wil praten over Pueblt Verkeers slachtoffers redden per helikopter Wereldreis met van de baas gestolen geld Yvonne Paul vecht door vanuit hotel Indringers met geweld uit N.B.V.-gebouw verwijderd EXPLOSIE BIJ BRAND KOSTTE DODE Motie-De Goede na toezegging aangehouden Kernonderzeeër Beschadigd BITTERE WROK VERLIEZEN VERSTERKINGEN Sprokkelmaand Situatie in China nog onrustig Rijdend Nederland Politie op de vuist met groep taxichauffeurs LOKAALVREDEBREUK STAK11SG DREIGT Opklaringen Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telet 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.* bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DONDERDAG I FEBRUARI I968 - 42e JAARGANG no. 27 GEVECHTEN IN SAIGON DUREN NOG VOORT BUNKER verbittering SAIGON De toestand in Saigon en in andere grote Zuidviëtnamese ste den is nog ernstig. Geharde Viët-Congstrijders waren vanochtend nog in hevige gevechten verwikkeld met Amerikaanse en Zuidviëtnamese troepen. Het felle offensief van de guerrilla's, dat nu al bijna drie dagen duurt, wordt het grootste genoemd van de Vietnamese oorlog. Amerikaanse tanks bezetten op het ogenblik het centrum van Saigon om de troepen te ondersteunen, die proberen de groepjes Viët-Congstrijders te verdrijven. Vanmorgen bereikte de spanning in de Zuidviëtnamese hoofdstad een nieuw hoogtepunt. De com munisten beweren heer en meester te zijn in enige grote steden of gedeelten daarvan. In het bijzonder hebben zij Hue en Quang Tri in het noorden van het land en Kontum in het centrale hoogland genoemd. Een commandant van het Ameri kaanse leger heeft verklaard, dat ten minste 20Ö0 Viët-Cong-soldaten bij de gevechten om Saigon zijn ingezet. In de buurt van het presidentieel paleis zijn de guerrilla's nog actief. Ook bij de renbaan en in de buitenwijk Phoe To wordt zware strijd geleverd. In de och tenduren werden twee aanvallen ge meld van de Viët-Cong een ervan was gericht op een politiepost. In de wijk Hanh Xanh zitten twee compagnieën van de Viët-Cong in huizen aan weers zijden van een straat. Daar ontstonden grote branden, toen regeringstroepen het stadsdeel met granaten ging besto ken. De burgers waren tevoren al weg getrokken. De ziekenhuizen liggen vol gewonden er zouden thans ongeveer 75 burgers van Saigon bij de strijd om het leven zijn gekomen. In de buurt van de Amerikaanse am bassade ontploften rond middernacht twee splintermijnen. maar aanvallen op het gebouw zelf zijn niet meer on dernomen. Het ziet er overigens naar uit, dat ondanks de heftige tegenstand van de communistische guerrillero®, de Amerikanen de situatie spoedig weer in de hand zullen hebben De Amerikaanse ambassadeur Bun ker heeft gisteren, sprekend voor het zwaar gehavende ambassadegebouw, gezegd dat de Vietnamese bevolking bittere wrok zal investeren over de Viët-Cong-aanvall/ Waarnemers die angstige ViëtrveirT burgers, uit hun woningen verdreven, met hun bezittin gen door de stad hadden zien vluchten, zijn ervan overtuigd, dat de gevechten van de laatste dagen een groot psycho logisch effect zullen hebben op de hou ding van de burgerij. De realiteit van de oorlog, al zovele jaren door de plat telandsbevolking aan den lijve onder vonden. was nu in volle omvang over de hoofdstad gekomen. Associated Press meldde vanmorgen dat de soldaten van de Viët-Cong steeds driester gaan optreden. Ook in de zeer dichtbevolkte wijken hebben zij zich nu genesteld. Berichten doen de ronde over de vorming van een revolutionaire raad. „die de hoofdstad uit naam van het Nationale Bevrijdingsfront zal be sturen." In twee wijken kloppen propa gandisten op de deuren van de huizien en vertellen de bewoners: „Wij zijn van het Nationale Bevrijdingsfront wij zijn gekomen om Saigon te bevrijden." Het Amerikaanse opperbevel in Zuid- Viëtnam heeft vanochtend bekendge maakt dat de Viët-Cong bij haar acties van de afgelopen dagen in totaal 4959 man aan doden heeft verloren, terwijl er 1852 gevangen werden genomen. De verliezen aan de Zuidviëtnamese strijd krachten bedroegén: 300 doden en 727 gewonden. Aan Amerikaanse kant wer den 232 militairen gebood en 929 ge wond. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren laten weten, dat de pogingen vredesonder handelingen met Noord-Viëtnam te be ginnen nog steeds voortgaan, ondanks de terreuraanvallen van de laatste da gen- De Zuidviëtnamese president Thieu heeft gistermiddag voor het gehele land de staat van beleg afgekondigd. Alle openbare gelegenheden in Saigon zijn gesloten. Voor alle burgers geldt een uitgaansverbod. Hoge functionarissen van het Penta gon zijn er nog steeds van overtuigd, dat alle in de laatste dagen ontketende Viët-Cong-acties bedoeld zijn om de aandacht af te leiden van de ophanden zijnde slag bij de gedemilitariseerde zone, die volgens hen van beslissende betekenis kan zijn voor het verloop van de oorlog. De Viët-Cong wil volgens de militai ren slechts het overbrengen van Ame rikaanse versterkingen naar de gedemi litariseerde zone vertragen, maar ge neraal Westmoreland zou niets in de weg willen leggen van de versterking van Kne Sanh en omgeving met alle mogelijke middelen. De generaal zou naar verluidt zijn su perieuren en het Witte Huis hebben la ten weten, dat hij met de thans tot zijn beschikking staande troepen in staat is aan elke Noordviëtnamese aanval het hoofd te bieden. Dit standpunt zou ove rigens niet door alle regeringsfunctiona rissen worden gedeeld. De Noordviëtnamese premier, Pham Van Dong, heeft een boodschap gezon den aan Jean Paul Sartre, president van „het internationale tribunaal voor oorlogsmisdaden" ter gelegenheid van het einde van de tweede zitting van dit tribunaal, die onlangs in Denemarken is gehouden. In deze boodschap zegt de premier o.m. „Namens het Viëtnamese volk en de regering van de democratische re publiek Viëtnam, dank ik u oprecht om dat u van ganser harte, uit liefde voor rechtvaardigheid en recht, hebt ge werkt voor de onafhankelijkheid en de vrijheid van Viëtnam." TOKIO Noord-Korea heeft te ken nen gegeven dat het bereid is over het Incident met het Amerikaanse oorlogs schip Pueblo te praten in de gemeng de wapenstilstandscommissie voor Ko rea. Van een bespreking in de Uno moet het echter niets hebben. Het zal zich niets aantrekken van Amerikaans mi litair vertoon. Een bekendmaking van deze strek king door het Noordkoreaanse persbu reau is gisteren in Tokio ontvangen. Noord-Korea ontkent het recht van de UNO om zich met de kwestie bezig te houden. De Pueblo werd vorige week door Noordkoreaanse schepen opgebracht naar de haven Wonsan. Het schip, dat 83 man aan boord had, zou gespioneerd hebben in de Noordkoreaanse territo riale wateren, wat door Washington wordt ontkent. Noord-Korea wil er wel over praten ln de bestandscommissie, omdat daar „soortgelijke gevallen" (die niet met name werden genoemd) ook behandeld zijn. Yfoor mij wordt de heel-vroege lente door de ransuil ingeluid. Dat zoudt ge misschien zo voetstoots nau welijks geloven en eerder denken aan ziegezagende koo<lmezen of vuurwerk- afstekende spreeuwen, want dit kunt ge op zachte februari-ochtenden even zeer verwachten, doch het is niet zo echt. Wél wié ik tot de voorlopers de zanglijsters zo tegen het eind der maand rekenen, maar de ransuilen van „Hoekelum" zijn hen ver vóór; zij starten soms al in januari en hun vocale prestaties staan kwantitatief en kwalitatief vóóraan in de vertolking van 't vroege voorjaar, al vernemen wij ze alleen 's avonds en in de nacht. De occarino van de uil klinkt ver over bos en dorp, want het autogeraas is verstomd en we kunnen het volle ge jubel zelfs op bed horen. In sprokkel maand keren kievit, witte kwik en leeuwerik terug; ganzen vertrekken noordwaarts, reiger, ekster en wilde eend beginnen te nestelen, bijen hou den haar reinigingsvlucht en in de scheivoor van de akker vindt de wild schut de eerste jonge haasjes. Al naardat de winter vriendelijker of grimmiger onder de pelsmuts uitkijkt, bloeien er reeds wat nederigè plantjes echt in 't wild, terwijl we in de hof kunnen rekenen op de bloemen van sneeuwklokje, akoniet, crocus, honds- 5 tand en winterjasmijn, met achter de mestpluis het goud van 't klein-hoef- 5; blad. Let ook op sneeuwhei, hazelaar, witte els, sommige wilgen en het te- 5 veel over 't hoofd geziene bloeiende mos. Omdat de dagen ruim een uur lengen, hetgeen duidelijk merkbaar is, kunt ge van deze en andere lente-ver- 5 schijnselen extra genieten. En elke 5 week méér5 1-2-1968, A. B. Wigman. inlIÊttMIlUUtlÊtliêtÉIHéiMIIIÊUI/MUMWIlUiltUIUmiÊlilMt Een beeld van de gevechten in de straten van Saigon. Zuidviëtnamese soldaten slepen een Viët-Cong-strijder van de straat af. HONGKONG Sinds zaterdag j.l., toen een revolutionair comité aan de macht kwam in de provincie Honan, hebben, blijkens inlichtingen uit be trouwbare bron in Hongkong, de Maoïsten twaalf van de 29 Chinese provincies en andere bestuurlijke gebieden onder controle. In Kanton, de hoofdstad van de provincie Kwangtoeng, die aan Hongkong grenst, is een dertiende revolutionair comité bezig te ontstaan, dat wellicht nog deze maand zyn beslag zal krügen. De culturele revolutie, die de Maoïs ten op steeds meer plaatsen aan de macht zou brengen, begon in Sjanghai, waar na de „opstand" van 9 januari 1967 het eerste revolutionaire comité werd opgericht. Toch hebben de Mao- isten in de aangrenzende provincie Kiangsoe hun macht nog niet weten te consolideren, hoewel er een aantal voorbereidende revolutionaire comités is gevormd. De aan elkaar grenzen de provincies Kiangsoe en Anhwei zijn de dichtstbevolkte van heel China. Er woont dertien procent van de totale be volking. Kiangsoe is bovendien een van de belangrijkste industriegebieden van het land. Naar het voorbeeld van Sjanghai, kregen Peking en Tientsin resp. in april en december revolutionaire comi tés. De drie steden worden nu recht streeks bestuurd door het centrale be wind. Tientsin, de derde stad van China en een belangrijke voorhaven van Pe king, was negen maanden lang het to neel van strijd tussen revaliserende groeperingen. In maart kwamen er revolutionaire comités in de provincies Sjansi, Hei- loengkiang, Sjantoeng en Kweitsjou. ADVERTENTIE Lees vandaag populair, actueel weekblad voor de automobilist Met onthullende ontwerptekening van CHARLES BURKI Losse nummers 33 cent.; Verkrijgbaar aan de kiosken ot bij WEGENER'S Couranten Concern, Kanaalstraat 8. Telefoon 05760—10244, Apeldoorn. Aan het hoofd van het comité in Tai- juan, hoofdstad van Sjansi, staat een Mohammedaan. Sjansi is een van de oudste mijngebieden van China. Er worden kolen en ijzer gewonnen. In de provincie Sjensi, van Sjansi gescheiden door de Gele Rivier, is de strijd om de macht nog onbeslist. HEERENVEEN Veertien maanden nadat hij was verdwenen met 42.000 gulden van zijn baas in Heerenveen, is de 47-jarige uitvoerder W. E. G. van der E. uit Drachten op Schiphol gearresteerd. De man had een avon tuurlijke tijd in Azië en in de ha venplaatsen in het Verre Oosten achter de rug. Van der E., die gehuwd is en vier kin deren heeft, was het laatst in Bang kok, de hoofdstad van Thailand. We gens flessentrekkerij had hij daar een gevangenisstraf uitgezeten. Daarna was hij als ongewenste vreemdeling het land uitgezet. Voor dat hij naar Thailand ging, was hij ondermeer in Indonesië en in Viët nam geweest. Hij was in 1966 als uitvoerder in dienst van de toen in Heerenveen geves tigde Frans-Nederlandse aannemers- combinatie STZ. De 42.000 gulden kreeg hij bij elkaar door te knoeien met loonlijsten en autovergoedingen. Van E. incasseerde bijvoorbeeld we kelijks grote bedragen aan autover goedingen voor werknemers, die geen auto hadden. Op 1 november 1966 werd hij eervol ontslagen. Daarna was pas verden king tegen hem ontstaan. Maar juist toen de politie bij Van der E. thuis kwam om hem mee te nemen voor een verhoor, was hij verdwenen. De man heeft direct na zijn arrestatie bekend. AMSTERDAM Een hotelkamer L» de basis van waaruit Yvonne Paul nog bljjft proberen het Amerikaanse staats burgerschap te verwerven. Ze zoekt niet meer in een onafgebroken verblijf in de vertrekhal van Schiphol, waar ze de eerste drie maande/n na haar depor tatie uit Amerika bivakkeerde. Yvonne Paul, die .#8 jaar is, werd de Verenigde Staten uitgezet na een con flict met een vroegere vriendin in New York. De Amerikaanse immigratie- dierst $cil haar dei. Amgrikaanse natio naliteit niet geven o~Siuat ze na het conflict in een psychiatrisch ziekenhuis behandeld is geweest. Maandag was Yvonne Paul even op Schiphol om wat bezittingen op te ha len. Zij was een paar dagen tevoren ontslagen uit het provinciaal ziekenhuis in Santpoort. DEN HAAG De stemming over de motie, die de heer A. de Goede (D'66) dinsdagavond tijdens de behandeling van de begroting van Financiën door de Tweede Kamer indiende, is voorlo pig aangehouden. De heer De Goede vroeg in zijn mo tie te voorkomen, dat de uitkeringen krachtens de A.O.W., de A.W.W. en de Algemene Bijstandswet omlaag zouden gaan als gevolg van het heffen van loon- of inkomstenbelasting. Staatssecretaris Grapperhaus had dinsdagavond al beloofd, en dit her haalde hij gistermiddag, dat hij alle sug gesties uit de Kamer zou bestuderen om de fiscus niet aan deze uitkeringen te laten knabbelen. Die toezegging vond de heer De Goede vooralsnog voldoen de. DEN HAAG In een voor hel kantoor van de Nederlandse Bond van Ver voerpersoneel aan de Prinsegracht in Den Haag hebben vannacht tussen vier uur en half vijf hevige gevechten plaats gehad tussen een dertigtal politieman nen en ongeveer evenveel ongeorganiseerde taxichauffeurs. De politie verwij derde met geweld de chauffeurs uit de kantine van het kantoor. Hierbij werd de wapenstok gebruikt. De taxichauffeurs waren de kantine binnengekomen door een naar het souterrain leidende deur te forceren. In een grote zaal in het kantoor vergaderden op dat moment ongeveer honderd georganiseerde taxi chauffeurs met vakbondsbestuurders over hun c.a.o. De moeilijkheden ontstonden om streeks half vier. De ongeorganiseerde chauffeurs waren woedend omdat zij niet aanwezig mochten zijn bij de ver gadering, die twee uur eerder begon nen was. Zij wilden hoe dan ook het re sultaat van de besprekingen weten om hun gedragslijn te kunnen bepalen. On georganiseerde chauffeurs en eigenrij- ders hadden zich namelijk solidair ver klaard met hun georganiseerde colle ga's. Bij een eventuele staking zouden zij meedoen. De mannen mochten niet in de kan tine van het kantoor op de uitslag van de vergadering wachten. Toen het begon te regenen, forceerden zij een deur. Via de kelder van het kantoor en een trap kwamen zij in de hal en vervol gens in de kantine, nadat hun nogmaals de toegang tot de bijeenkomst was ont zegd. De mannen wilden iets drinken, maar de kantinebeheerder weigerde dit. De chauffeurs waren, zo zei hij, het gebouw met geweld binnengedrongen. De chauffeurs protesteerden en er ont stond een heftige woordenwisseling, die aanleiding werd om de politie te waar schuwen. Weldra verscheen de „groepssurveil- lance", acht agenten onder leiding van een brigadier. 5>a£r des chauffeurs geen aanstalten maakten de kantine te ver laten, vroeg de brigadier om verster king, die snel arriveerde in de vorm van zes stevige agenten. Het gesprek tussen politie en chauffeurs leverde niets op, waarop werd meegedeeld, dat iedereen gearresteerd zou worden we gens lokaalvredebreuk. De ongeorgani seerden trokken zich hiervan echter niets aan. Hierop ontbrandde een hevige vecht partij. Terwijl steeds meer gealarmeer de politiemannen verschenen, werden de dertig chauffeurs met geweld uit de kantine verwijderd. De mannen verzet ten zich fel. In een geval zagen agen ten zich genoodzaakt een tegensparte- lende chauffeur, die zich aan een tafel vastklemde, met tafel en al de deur uit te zetten. Het meubelstuk werd later zwaar beschadigd in de hal gezet. De jonge chauffeurs kwamen bijna allen tot een handgemeen met de politie, de oudere stapten rustig naar buiten. Enkele malen probeerden de chauf feurs via de hoofdingaang weer binnen te komen. Met wapenstokken sloeg de politie hen van zich af. Volgens ge ruchten, brak een der chauffeurs tij dens een worsteling zijn arm. Ondanks het late uur, trok de rel vele nieuws gierigen. die van een veilig afstandje toekeken. Vanuit de ramen keken de vergade rende chauffeurs toe hoe hun collega's met de politie op de vuist gingen. De vechtpartijen gingen gepaard met veel AMSTERDAM By een brand in een leegstaand heren huis aan de Prins Hendriklaan in Amsterdam-Zuid, waar in vroeger een laboratorium van de Vrge Universiteit ge vestigd was, is woensdagavond de 51-jarige onderbrand- ïneester M. C. Jansen verongelukt. Toen hij met twee brandwachten bezig was een deur van een geluiddichte kamer op de benedenverdieping, waar de brand was begonnen, te forceren, deed zich op het moment, dat het hun gelukte de deur te openen, een explosie voor, waardoor dé drie mannen tegen de grond werden geslagen. Vermoedelijk is de explosie door de ineens toestromende zuurstof in de oververhitte ruimte veroorzaakt. Hoewel nog ter plaatse mond-op-mondbeademing werd toegepast en la ter zuurstof werd toegediend, mocht dit niet meer baten. De drie brandwachten werden naar het Wilhelmina Gast huis gebracht, van wie een met brandwonden aan zijn han den en nek en twee die bedwelmd waren geraakt. Zij kon den later naar huis worden gebracht. Een hunner was door een collega bewusteloos op de eerste verdieping gevonden. Hij liet hem via het raam in de tuin zakken en sprong daar na zelf naar beneden. De brand ging, zoals de foto laat zien, met veel rookont wikkeling gepaard. Bij de explosie, die de heer Jansen het leven kostte, sneuvelden alle ruiten van het huis. Twee ver diepingen brandden geheel uit. rumoer, dat tot op grote afstand te ho ren was. Omstreeks half vijf kwam er een einde aan de moeilijkheden. De vergadering, waar alles om be gonnen was, had als onderwerp de C.A.O. voor de Haagse taxichauffeurs. Zoals bekend, wordt deze zaak plaatse lijk geregeld, daar een landelijke cao niet af te sluiten bleek. Ook een be middelingsvoorstel was nie't voor alle partijen aanvaardbaar. De vakbondsbestuurders wilden van nacht geen mededelingen verstrekken over het verloop van de bijeenkomst. Een taxichauffeur, die de vergadering had bijgewoond, verklaarde echter, dat er twee bijeenkomsten zullen plaats hebben in de nabije toekomst: een van werknemers en een van werkgevers. Als op deze vergaderingen geen over eenkomst wordt bereikt, zullen de Haag se taxichauffeurs die onverkort aan hun eisen blijven vasthouden, een ulti matum stellen, zo vertelde de chauf feur. Indien de werkgevers niet met de wensen va nde chauffeurs meegaan zal volgens hem een staking volgen. Ver moedelijk zouden de vakbondsbestuur ders in de loop van de dag mededelingen doen. De drie samenwerkende bonden van vervoerspersoneel hebben vandaag een ultimatum verzonden aan de Utrechts*, taxi-ondernemingen. Als de werkgevers binnen acht dagen na ontvangst van dit ultimatum niet voldoen aan de ver langens van de vakbonden, gaan de taxichauffeurs in staking. Op een door de drie bonden belegde ledenvergade ring hebben de Utrechtse chauffeurs gisteren de tegenvoorstellen van de werkgevers afgewezen omdat ze die onvoldpende vinden. ADVERTENTIE Groot nieuws De bekende Olga Matrassenfabrieken brengen als eerste In Nederland een Draka-polyaethermatras met een vol komen veilige elektrisch verwarmde winterkant. De bevoorrading is begonnen met matrassen in de maten 80 x 190 voor 125,- en 90 x 190 voor 135,-, terwijl binnen enkele weken alle matrassen uit voorraad leverbaar zijn. Deze matrassen komen uitsluitend in de bedden-winkels, dus u kunt rustig kijken en kiezen. Alleen maar bij de bedden-vakman, waar u op vertrou wen kunt, aan wie u alles vragen kunt. NORFOLK Een Amerikaanse reactoronderzeeboot lag gisteravond in volle zee, tweehonderd kilometer van de Amerikaanse oostkust, op hulp te wachten. Zij had bij duikoefeningen haar roer besehadigd na in aanraking te zijn gekomen met de bodem van de Atlantische Oceaan. |7 en gordel van hoge luchtdruk hand- haafde zich van Zuid-Europa via het zeegebied ten noorden van de Azo- ren tot Newfoundland. Een kleine oceaandepressie nam in betekenis toe en verplaatste zich van Ierland naar het noordelijk deel van de Noordzee. De depressie deed zachte lucht naar onze omgeving stromen, zodat de mid- dagtemperaturen in ons land woens dag bijna overal tot 8 graden opliepen. Achter een bij de depressie beho rend front, dat vanochtend het noord westen van ons land was gepasseerd, wordt drogere en minder zachte lucht aangevoerd. In verband hiermee wor den in het komende etmaal opklarin gen verwacht. Daar de lucht enigszins onstabiel van opbouw is, zullen er ook enkele buien voorkomen.

De Vallei | 1968 | | pagina 1