SAIGON ENIGE UREN FRONTSTAD Viët-Cong sloeg hard toe Êsk. Rijke landen bereid tot enige concessies f RITSSSBLIKKEN 2'BLIK HALVE PRUS c ïriep EE u una Zoeken naar „Minerve''' heeft nu geen zin meer tf ft W M 11 - T **1 Kiesinger en Brandt in Rome gearriveerd Banken in Engeland geactiveerd Quick Up't is goed. Ko drinkt 't. Pengel stelde reis weer uit Schilderij van Rembrandt gestolen in V.S. Unctad begonnen over ontwikkelingshulp N1 Kans op forse vergroting van bijstand gering Dieptepunt in Amerikaanse goudvoorraad Over enige jaren harten bewaard in vergaarcentra Franse marine geeft het op T.O.H.M. krijgt van Tanzania schade vergoeding Franse oplichter gearresteerd NADER BESCHOUWD SLACHTOFFERS VLAG lïuidje altijd gaaf m if TEGENSTELLINGEN TEKORTEN Belgische smokkelde goud onder minirokje DONDERDAG I FEBRUARI 1968 OAIGON (Reuter) De militaire krachtsexplosie van de Viët-Cong heeft gisteren een schok teweeg ge bracht onder de Amerikaanse regering en het Amerikaanse volg. In Washing ton, waar kennelijk niet was gerekend op een zo zwaar offensief van de te genstander, heerste gisteravond koorts achtige diplomatieke activiteit. Presi dent Johnson liet zich voortdurend op de hoogte houden van het verloop van de strijd. De acties van de Viët-Cong wekten grote ongerustheid in de Verenigde Staten. Na de optimistische bericht geving van generaal Westmoreland over de militaire situatie in Vietnam, hadden vele Amerikanen een dergelijk militair optreden van de Viët-Cong niet voor mogelijk gehouden. De publieke opinie in de Verenigde Staten was toch al geschokt door de gebeurtenissen met het Amerikaanse schip Pueblo in Korea. Ook in de Zuidviëtnamese hoofdstad Saigon is de actie van de Viët-Cong hard aangekomen. De stad is in enkele uren tot frontstad geworden. Ironisch genoeg was het gisteren de tweede dag van het Viëtnamese nieuwjaarsfeest (Tet), waarvoor een door beide par tijen aanvaarde wapenstilstand zou gel den. Van enige festiviteit was gisteren geen sprake. Niemand was in de stem ming om feest te vieren. Ofschoon ge detailleerde cijfers ontbreken, staat het vast dat vele Zuidviëtnamese burgers bij de jongste acties het leven hebben verloren. Een woordvoerder van het Zuidviët namese leger deelde gisteren mee dat in de afgelopen 48 uur 2643 communis ten waren gesneuveld. Aan geallieerde zijde sneuvelden 178 Zuidviëtnamezen en 68 Amerikanen. De cijfers zouden betrekking hebben op het hele land. Over slachtoffers onder de burgerbe volking wist de woordvoerder niets mee te delen. Een ziekenhuis in Saigon meld de gisteren dat het 250 gewonde bur gers had opgenomen. De clandestiene radio van de Viët- Cong berichtte gisteren dat het Natio nale Bevrijdingsfront de politieke organisatie van de Viët-Cong de aan vallen had bevolen als vergelding voor het afgelasten van het nieuwjaarsbe stand door de Amerikanen en de Zuid viëtnamezen. Het Noord viëtnamese persbureau verspreidde het bericht dat „patriot tische leden" van het Zuidviëtnamese leger en vele „burgerpatriotten" in op stand waren gekomen tegen de Ame rikaanse „imperialisten en hun Zuid viëtnamese handlangers". In een later bericht deelde het Noord- viëtnamese persagentschap mee dat de vlag van de Viët-Cong boven de stad Hué wapperde, nadat de bevolking de macht in handen had genomen. Elders in Zuid-Viëtnarn waren gis teravond nog zware gevechten aan de gang tussen eenheden van de Viët-Cong en geallieerde militairen. Uit alle vijf hoofdsteden van de noordelijke provin cies kwamen berichten over felle strijd, maar bijzonderheden werden niet gege ven. ADVERTENTIE POEDER- CREME - OLIE-ZEEP WAT MIJNHARDT MAAKT IS GOED NEW YORK (AP). Een schilderij van Rembrandt. „Portret van een jon geman", is in de nacht van dinsdag op woensdag gestolen uit een museum in Rochester in de staat New York. Het doek dat 96 bij 62 centimeter groot is, heeft een waarde van een kleine vierhonderdduizend gulden. Het doek was door George Eastman, de stichter van Kodak, nagelaten aan de universiteit van Rochester. Toen het huis van Eastman als museum werd in gericht werd het daar opgehangen. De diefstal werd woensdag ontdekt toen het museum openging. De lijst werd gevonden, hangend aan het hek van de parkeerplaats naast het museum. ft m 0 Gevechten in de Zuidviëtnamese hoofdstad Saigon. Een Amerikaanse militair zoekt snel dekking; hij Iwudt een doos gevuld met flessen bloed onder de arm. Helikopters landden gisteren in de straten om versterking en medicamenten aan te voeren. [EW DELHI Vandaag is in New Delhi de tweede wereldhandelsconferen tie van de Verenigde Naties (Unctad) begonnen, waarop zal worden nage gaan op welke wijze de industrielanden verder hulp kunnen verlenen b\j de economische vooruitgang van de ontwikkelingslanden. De conferentie zal zeven weken duren. De rjjke landen zjjn het er vrywel over eens, dat zij concessies zullen moeten doen op het gebied van de invoerrechten op fabrieksprodukten uit de ontwikkelingslanden, zodat hiervoor nieuwe afzetgebieden worden ont sloten. Dit is een praktische vorm van hulpverlening omdat de ontwikkelings landen hierdoor in staat worden gesteld zichzelf te helpen. Soortgelijke bijstand willen de rijke landen verlenen op het gebied van pro- dukten als rubber, tin, cacao, koffie en suiker, die voor vele ontwikkelingslan den een grote potentiële bron van wel vaart vormen. ,De internationale over eenkomsten die op dit gebied tot stand zijn gekomen hebben al veel gedaan voor het stabiliseren van de prijzen van deze produkten. Er blijft echter nog veel te wensen over en het is de taak van de tweede wereldhandelsconferen tie voor de problemen op dit gebied een oplossing te vinden. Aan de besprekingen wordt deelgeno men door ongeveer 2500 afgevaardig den van 130 landen. Hiervan worden er 86 tot de arme landen gerekend. Tij dens de bijeenkomsten achter de scher men die voor het officiële begin van de wereldhandelsconferentie plaatsvinden zijn al de nodige tegenstellingen tot uit drukking gekomen. Er schijnen zich twee groepen te vormen, namelijk van de ontwikkelingslanden die het al wat beter hebben en de landen die nog maar aan het begin van hun economi sche ontwikkeling staan. De eerste zul len waarschijnlijk heel redelijk zijn in hun eisen. De tweede groep zal naar men aanneemt hoge eisen aan de hulp verlening van de industrielanden stel len. Inmiddels hebben twee van de rijke landen, de Verenigde Staten en Enge land, te verstaan gegeven dat zij niet al te diep in de beurs kunnen tasten met het oog op de tekorten die hun be talingsbalansen aanwijzen. Engeland ADVERTENTIE FELIXen BDNZD heeft zijn hulp voor de komende twee jaar tot 205 miljoen pond sterling be perkt en de Verenigde Staten hebben besloten dat zij hun hulp niet kunnen vergroten. Wat Japan zal doen is nog niet bekend. De zegslieden in Nieuw Delhi zijn het er over eens, dat de kan sen dat de ontwikkelingslanden de in dustrielanden zullen kunnen bewegen hun hulp belangrijk te vergroten bijzon der klein zijn. Bovendien wordt verwacht dat de do norlanden heel wat meer vragen zullen stellen dan de vorige keer om er zeker van te kunnen zijn dat het geld dat zij beschikbaar stellen ook werkelijk voor de. economische ontwikkeling wordt ge bruikt. Over de verlagingen van invoer rechten, die de industrielanden waar schijnlijk wel willen toestaan, wordt in Nieuw Delhi nog opgemerkt dat som mige landen, Japan bijvoorbeeld, er ze ker van willen zijn dat hun eigen in dustrie niet het slachtoffer wordt van oneerlijke concurrentie. In dit verband wordt gewezen op de schade, die de Britse textielindustrie heeft geleden van de goedkope invoer uit Portugal, Hong kong en India. WASHINGTON (Reuter. AP). De Amerikaanse goudreserve is vorig jaar met 1,17 miljard dollar gedaald tot 12,1 miljard dollar. De teruggang was twee maal zo groot als in 1966. De goud voorraad is in dertig jaar niet meer zo klein geweest. In december vloeide 900 miljoen dol lar goud af, de grootste daling in eèn maand, die zich ooit heeft voorgedaan. Dit is het gevolg van de goudspecula tie na de devaluatie van het pond ster ling en de politieke spanningen in het Midden-Oosten. Er ging in december voor 16 miljoen dollar goud naar de in dustrie. De rest verdween als aanvul ling van de voorraad van de Londense goudpool. Als deze factoren niet hadden mee gespeeld, zou de goudréserve vorig jaar voor het eerst sinds twintig jaar iets zijn gestegen, aldus de centrale bank. De goud- en deviezenreserves sa men bedroegen eind vorig jaar 12,07 miljard dollar. Tot nu- toe in 1968 zijn er geen inter nationale goudtransacties van betekenis geweest, ondanks de moeilijkheden met Noord-Korea over de Pueblo. ADVERTENTIE LONDEN (Reuter, AP) Over en kele jaren zal het mogelijk zijn voor transplantatie bestemde menselijke harten zeer lang in vergaarcentra te bewaren. Het behoud van het leven van een hartpatiënt behoeft dan niet noodza kelijk meer af te hangen van de dood van een ander mens vlak voor de transplantatie. Deze voorspelling deed gisteren Sir Peter Medawar, die in 1960 de Nobel prijs voor geneeskunde verwierf, in Edinburgh, ter gelegenheid van de ope ning van de transplantatieafdeling van een ziekenhuis. Hij zei dat de toekomst van de medische wetenschap schade zal worden berokkend, indien thans het transplantatieonderzoek moeilijkheden in de weg zouden worden gelegd. ADVERTENTIE UeVfooots Op Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te «bestrijden. In de juiste dosering óók voor kinderen! ovtifocM* op (Van onze correspondent) pARIJS ,De Franse marine heeft zich in het onvermijdelijke geschikt: zij beschouwt sinds gisteravond haar onderzeeboot Minerve met 52 opva renden als verloren. „De kansen om nog opvarenden levend terug te vinden zijn tot nul gedaald", liet de Franse admiraliteit weten. Gisteren heeft men nog de gehele dag intensief gezocht. De hoop leefde even op, toen een van de speurende vaartuigen een plastic zak, zoals die op onderzeeboten worden gebruikt voor afval, uit zee opviste op de plaats waar men zondag een grote oliekring op het water had gevonden. Het verzoek om extra uit te kijken naar andere overblijfselen had geen resultaat. De ultragevoelige sonar van de En gelse marine die sedert gisteren bij het zoeken wordt gebruikt, heeft negatief resultaat opgeleverd. Het apparaat heeft de echo's, die de sonar van an dere schepen tevoorschijn had geroe pen, geïdentificeerd. Die echo's ble ken afkomstig van oude wrakken of van rotspunten. Daarom is comman dant Cousteau gisteren ook niet in zijn duikerskogel afgedaald. De admiraliteit heeft bekend ge maakt dat de dertig schepen met een gezamenlijke bemanning van vijfdui zend koppen, die sedert zaterdagavond aan het zoeken zijn, het opsporings werk zullen voortzetten. Het kan al leen worden stopgezet door de minister van defensie. Zelfs als dat gebeurt zal nog een kleine groep het zoeken blijven voortzetten, omdat het van het grootste belang is, dat het wrak wordt terugge vonden om de oorzaak van de ramp te kunnen vaststeUen en daardoor in de toekomst rampen te vermijden. Wat is de oorzaak? In Toulon vindt de mening veld, dat de Minerve door een foutieve manoeuvre terecht is ge komen in een van de vele onderzeese smalle diepten, die vooral op de rede van Toulon in de Middellandse Zee voorkomen. Commandant Emeury, hoofd van het eskader waartoe de Mi nerve behoorde, noemt deze smalle gleuven „gevaarlijke canyons". Als de onderzeeboot blindelings zo'n canyon is binnengevaren, is zij ongetwijfeld lekgestoten en weggezakt in een van de talrijke putten van meer dan dui zend meter diepte. Hierdoor zou het te verklaren zijn, waarom al het zoeken geen enkel resul taat heeft opgeleverd, want sonar dringt niet tot op deze diepte door. De landen waarvan oorlogsschepen en vliegtuigen Israël hebben helpen zoeken naar de sinds donderdag ver miste Israëlische onderzeeboot Dakar besloten gisteren het zoeken te staken. Israëlische zee- en luchtstrijdkrachten zullen echter blijven zoeken. O TOKIO (AP). Onder het minirokje van een 31-jarige Belgische vrouw heeft de douane op het vliegveld Haneda van Tokio 24 kilo goud gevonden. Het kostbare metaal zat in de vorm van 24 goudplaatjes verborgen in een korset. De totale waarde is 46.667 dol lar (165.000 gulden). De vrouw, mejuf frouw Marcelle Rachelle Robyns uit Brussel, is gearresteerd wegens'goud smokkel. Zij beweerde dat zij het goud had ge kregen van twee onbekende Amerika nen. De Duitse bondskanselier Kurt Georg Kiesinger (links) en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Willy Brandtzijn hier gefotografeerd bij hun aankomst op het vliegveld van Rome. In de Italiaanse hoofdstad zullen zij overleg ple gen met de regeringsleiders van Italië over de verhouding tussen de EEG en Groot-Brittannië. AMSTERDAM (ANP). Tanzania zal de Twentsche Overzee Handel Maatschappij TOHM ca. f 3,30 miljoen betalen als schadevergoeding voor de in 1967 genationaliseerde bedrijven van de onderneming. Door het hoofdkantoor van de TOHM in Enschede is gisteren gezegd dat het bedrag juist is, maar dat men aan het bericht nog niets kon toevoegen. De di recteur, ir. G. G. van der Werf, is op het ogenblik in Nairobi en wordt vol gende week terugverwacht. Wel kon al worden gezegd dat betaling, volgens de huidige beschikbare gegevens, zal ge schieden in vier termijnen: steeds op 1 februari van 1968 tot en met 1971. De bedrijven van de TOHM werden vorig jaar genationaliseerd samen met een grote groep andere buitenlandse ondernemingen. Steeds heeft de direc tie van de TOHM verklaard, dat zij als eerste in de rij stond bij de behande ling van de claim op de regering van Tanzania. Nederlands geld lenen tegen lage rente (Van onze correspondent) PARIJS De Fransman Jean-Clau- de Neville (30) is op verzoek van de Franse justitie door de Belgische poli tie gearresteerd in het plaatsje Nijvel bij Brussel. Hij wordt beschuldigd van oplichting. Door zich uit te geven als vertegenwoordiger van een zeer be langrijke groep Nederlands financiers, was hij erin geslaagd Franse fabrikan ten een bedrag afhandig te maken van meer dan een miljoen francs (ruim 750.000 gulden). Jean-Claude Neville was een elegan te, sportieve jongen uit Boulogne-sur- Seine bij Parijs, die beweerde rallyrij der te zijn en daarom altijd in dure sportwagens rondreed. Hij had een vil la in Hossegor aan de Golf van Bis- caje, maar woonde meestal in Parijse hotels. NIET MOEILIJK Zo was het voor hem niet moeilijk in contact te komen met industriëlen en zakenmensen, die kapitaal zochten om hun bedrijven te moderniseren. Bij die gelegenheden adviseerde hij hun te profiteren van de rentevoet in Neder land. Hij beweerde dat hij als Frans vertegenwoordiger van een belangrijke groep Nederlandse financiers, het ge wenste kapitaal kon fourneren tegen een rente van vijf tot zes procent, hetgeen inderdaad enkele punten lager is dan in Frankrijk. Op het ogenblik dat men tot zaken kwam vroeg Neville het slachtoffer een bepaalde hoeveelheid geld meestal enkele tienduizenden francs om de verzekeringskosten en bepaalde admi nistratiekosten te dekken. Zodra hij de cheque geïnd had, verdween hij en de industrieel hoorde nooit meer iets van het denkbeeld van de Nederlandse fi nanciers. PARAMARIBO De Surinaamse premier J. Pengel heeft zijn reis naar Nederland weer uitgesteld. Dit is van officiële zijde in Paramaribo meege deeld. In Den Haag is nog niets van deze beslissing bekend. Officieel heeft Den Haag ook nooit geweten, dat de Suri naamse premier naar Nederland zou komen. In Paramaribo hebben gisteren leer lingen van een middelbare school te gen Guyana gedemonstreerd. Zij voer den borden mee met opschriften als „Gooi ze eruit" en „Wij leren Burn- ham een lesje". Bij het ministerie van Algemene Za ken joelden de demonstranten: „Jopie is en blijft onze premier", waarop de Surinaamse ministers op het bordes verschenen om te. worden toegejuicht. Premier Pengel zei: „Ik lach maar. Dat is genoeg." Naar van betrouwbare zijde in Geor getown verluidt, gaat in het komende weekeinde een delegatie uit Guyana, waarvan o.a. premier Burnham en pro cureur-generaal Ramphal deel zullen uitmaken, naar Trinidad om met pre mier dr. Williams van gedachten te wisselen over het grensgeschil met Su riname. |~)e aangekondigde fusie tussen de Westminster Bank en.de National Provincial Bank, twee van de Engel se „Grote Vijf" clearingbanken is de belangrijkste bankfusie die de Brit ten ooit hebben meegemaakt. De bekendmaking ervan heeft een ein de gemaakt aan wat er no® over was van het gezapige gedommel in de Britse bankwereld. Toenemende con currentie uit het buitenland en de enorme groei van de industriële klan ten der Britse banken (ook al door fusies) en van hun financieringsbe hoeften, samen met de astronomische kosten van het computertijdperk, heb ben dé noodzaak van samenwerking steeds urgenter gemaakt. Deze fusie heeft een uitwerking als van een offensief #p een slagveld: De ge hele bestaande toestand wordt er ra dicaal door omvergeworpen. Op de ranglijst van de elf grote banken in Engeland schiet de nieuwe combina tie van de vierde en vijfde plaats met één klap omhoog naar de yoorste li nie met haar gezamenlijke deposito's van om en nabij de drie miljard pond sterling ruim 25 miljard gul den. De Algemene Bank Nederland heeft nu samen met de H.B.U. een totaal aan deposito's en crediteu ren van V/i miljard gulden en de Am- robank van ca. 6V2 miljard gulden, de spaargelden niet meegerekend. Ook in de Britse bankwereld is het ratio nalisatie en stroomlijnen geblazen, al zal het nog geruime tijd duren eer dat bij de nieuwe groep het geval is. "I/oor een leek die in Engeland rond kijkt, moet het al duidelijk zijn dat er in veel plaatsen te veel bankfilia len zijn. In iedere hoofdstraat van el ke stad en elk dorp zijn ze wel te vin den. In elk geval de grote banken: Barclay, Midland, Lloyd's, Westmin ster, National Provincial en Martin en daarnaast nog tal van kleinere. In 1962 heeft de National Provincial de Districtbank overgenomen. De twee takken van de nieuwe groep hebben samen 140.000 aandeelhouders en bij na 4.000 filialen en bijkantoren. Voor zover dat bekend is gemaakt, bedroeg hun gezamenlijke winst in 1967 na af trek van belastingen, 20 miljoen pond tegen 16 miljoen pond van Barclay. Samen hebben zij meer dan 4.000.000 rekeninghouders; elk heeft ongeveer 20.000 mensen in dienst. ]\og enkele voorbeelden van de finan ciële ...acht die de grote banken in Engeland hebben: Barcley beschikt over 2470 miljoen pond aan deposito's, maar samen met zijn buitenlandse dochterbank over meer dan 4 miljard pond. De deposito's van de Midland Bank bedragen 2784 miljoen, van Lloyd's 2289 miljoen en van de klein ste van de grote vijf, Martin, 512 mil joen pond. Martin ziet al geruime tijd uit naar een gunstig bod van een der grotere broe ders, omdat deze bank wel ziet dat zij zich alleen op den duur in Enge land niet kan handhaven. Lloyd's lijkt de beste gegadigde; ook is een fu sie tussen de Midland en Lloyd's niet geheel onmogelijk. Vorig jaar kregen de grote banken er stevig van langs in een rapport van de raad voor lonen en prijzen. Die laakte hun weerzin van het openbaar maken van hun werkelijke winst en van hun reserves. Ook allerlei andere volkomen verouderde gewoonten van de Britse banken werden toen aan de kaak gesteld, zoals het niet verstrek ken van. inlichtingen over de kosten die ze de rekeninghouders in rekening brengen. In Engeland is het bijvoorheeld ook geen gewoonte dat de banken hun cliënten een dagafrekening sturen. Men mag al erg blij zijn wanneer men een keer per maand een overzicht krijgt van zijn financiële stand van zaken. Pas de laatste jaren zijn de Britse ban ken begonnen met het geven van wat in veel andere landen als normale ser vice wordt beschouwd. De komende concurrentie van de postgiro die die begint pas deze herfst heeft ge zorgd voor allerlei veranderingen en moderniseringen bij de banken. GFo begonnen ze de laatste jaren de een na de ander met kredietkaar ten, ze gingen in zee met allerlei vormen van financiering voor huur koop en ze begonnen met beleggings fondsen. Daarvoor knoopten ze banden, aan met bekende handelsbanken de National Provincial bijvoorbeeld met Rothschild, Westminster met Hambro en ze sloten overeenkom sten met banken in het buitenland teneinde mee te kunnen blijven doen met internationale financieringen. De Westminster Bank richtte vorig jaar de International Commercial Bank op, samen met twee Amerikaanse banken, de Westduitse Commerzbank en de Hongkong and Shanghai Ban king Corporation. Zo zijn er nog meer banden met het buitenland, waarbij de banken zijn betrokken. Wat veel Britse banken het oog ook doet richten op het buitenland zijn de beperkingen in Engeland op het ver strekken van leningen en de steeds stijgende kosten. Op het gebied van computers bijvoorbeeld bezitten de Westminster en National Provincial voor een balanswaarde van 5,3 mil joen pond, maar als men er bij optelt wat ze nog hebben besteld, dan komt men gemakkelijk aan de twintig mil joen. Barclay, nu nog nummer een, werkt hard aan een nieuw computercentrum van waaruit alle filialen buiten Lon den kunnen worden bestreken. Dit zal 11,5 miljoen pond gaan kosten. Deze computer wordt een van de grootste van de wereld. ADVERTENTIE ELKE DROGIST HEEFT HET

De Vallei | 1968 | | pagina 6