Grandioos spel van Van Oosterhout, Doggen en Popeyus in tweede ronde ROTTERDAMSE ZESDAAGSE MET TWAALF KOPPELS Kessler: „We hebben in ieder geval 25 procent kans" Nederland Luxemburg Bulgarije Polen „Ze wilden voorbeeld stellen en wij werden daarvan de dupe" Burenruzie. ooSS Feyenoord heeft belanqstelling voor Laseroms Olympia's Tour een dag korter Waarom doet u het dan niet vaker? Gevaar voor journalisten HIJS „Hokij" versloeg Den Bosch4-3 Bobby Gould tekende voor Arsenal Judith Salomé en Ada Bakker gewipt „Zelfs aspirientje is nu al gevaarlijk" Nationaal kampioenschap driebanden Mexico weert gokkers Ongelooflijk Geïnspireerd Vijfduizend Attracties Even onverwacht Loting voorronden wereldtitel voetbal Vier landen door FIFA geweigerd Nare herinnering Zestien landen GROEPSINDELING VOORRONDEN Beppy Geyssen tweede in Oslo Geschorste Van Espen over doping mssBo 2go (t^ksmBrnxS (T®föS®J)o\%a|](a?= W&S 8@ ®Q3Q®S* Mm mmm fimoigmts. 0 of die goeie jonge, puur of in long drinks Pagina 11 VRIJDAG 2 FEBRUARI 1968 ROTTERDAM Grandioos! Een betere aanduiding voor het spel van Herman Popeyus, Jan Doggen en Cees van Oosterhout in de tweede ronde van het Nederlands driebandenkampioenschap in Rotterdam was nauwelijks te vinden. Na hun matige optreden op de eerste dag scho ten deze biljartmatadoren donderdagmiddag met scherp: Popeyus won in 45 beurten van Doggen, die de nastoot miste en daardoor met slechts één carambole verliezer werd, Cees van Oosterhout ..slachtte" Bert Teegelaar in 40 beurten en liet daarbij opnieuw tal van „schietjes" lig gen. Dat Tiest Brosens in deze opsomming ontbreekt mag verwonderlijk genoemd worden, omdat de Bredanaar in 56 beurten Rini van Bracht overwon. Maar Brosens kon zo vrij spelen, dat zijn 56 beurten niet in de schaduw ston den bij de prestaties van de andere grote drie. Kwalitatief kwam Cees van Oosterhout het best uit de bus, want Teegelaar is nooit een gemakkelijke tegenstan der. Integendeel, een opponent, die vaak in geraffineerd tegenspel zijn sterkste zijde toont. Ook nu weer. Maar bei den waren in het begin zó goed op dreef, dat na vijftien beurten voor elk 20 caramboles waren aangetekend. Daar na demarreerde Van Oosterhout met zeven in zijn acht tiende beurt en liep vervolgens steeds verder weg; hij won tenslotte met een grote voorsprong (3360). In de slotfase ging het de biljartfabrikant zelfs niet meer om Teegelaar op afstand te houden. Hij biljartte voor het nu al tientallen jaren oude record van Arie Bos (1.851), maar slaagde er opnieuw niet in deze fenomenale presta tie uit de jaren dertig te overtroeven. Kwaliteit en spanning bracht de sen sationele ontmoeting tussen Popeyus en Doggen. Een partij op wereldni veau. Van begin tot eind zaten deze oude rivalen elkaar zwaar op de huid. Niets werd onbeproefd gelaten om de tegenstander in verwarring te brengen. Het carotte werd vakkundig gehanteerd maar daar tussendoor scoorden Popey us en Doggen alsof er geen moeilijk heden bestonden. ROTTERDAM Feyenoord heeft be langstelling voor de oud-Spartaan Theo Laseroms, die in het elftal van Pitts burgh Phantoms uitkwam in de com petitie van de „wilde" Amerikaanse voetbalbond. Manager Guus Brox: „In principe hebben we belangstelling voor elke voetballer. Meer kan ik er niet over zeggen. We moeten trouwens toch eerst afwachten wat het standpunt van de KNVB is ten opzichte van spelers die voor de „wilde" Amerikaanse bond heb ben gespeeld. Pas daarna zou men eventueel met de club van Laseroms kunnen gaan onderhandelen." DEN HAAG. De organisatiecom missie van Olympia's wielertorr door Nederland heeft de etappe wedstrijd noodgedwongen met een dag moeten bekorten. Het was de bedoeling op don derdag 30 mei in Amsterdam te fi nishen, maar voor die dag heeft de voetbalbond de interlandwedstrijd te gen Schotland vastgesteld, eveneens in A'dam. Overleg met de KNVB heeft geen resultaat opgeleverd. Voldoende maatregelen van de kant van de politie konden niet gegarandeerd worden. Daardoor ziet de organisatiecommissie zich genoodzaakt de finish een dag te vervroegen. Men zal zich nog nader be raden over het etappeschema. MEX1CO-STAD Mexico wil voorko men, dat het gedurende de Olympische Zomerspelen in oktober een gokcentrum wordt. De douane heeft daarom opdracht gekregen alle als ongewenste personen aan te merken buitenlanders het inreizen te weigeren. Mexico verwijt de gokkers, die nu al in scharen naar Mexico komen, dat het merendeel verslaafd is aan verdovende middelen of in verdovende middelen han delt. Volgens het ministerie van Binnen landse Zaken zijn het afgelopen jaar on geveer 180 mensen, waarbij bijzonder veel gokkers, als ongewenste personen over de grens gezet. In het begin van deze week begon de politie in de badplaats Acapulco aan een intensieve speurtocht naar aan verdoven de middelen verslaafde gokkers. Daarbij werden tien jonge mannen en vrouwen, allen buitenlanders, gearresteerd. Heel in het begin van de partij was Popeyus weggelopen (16-11 in 10 beur ten) en vocht voor zijn geringe winst. Langzaam maar zeker liep hij caram bole na carambole verder weg tot de gedenkwaardige 27e beurt. Doggen be gon met een achterstand van 9 punten en toen hij onder daverend applaus op hield had de Heerlense caféhouder met een serie van 12 niet alleen de leiding overgenomen, maar er tevens voor gezorgd, dat de pot voor het Neder lands sanatorium in Davos de orga niserende vereniging heeft in de loop der jaren al enkele tienduizenden gul dens voor dit doel bijeen gebracht weer met duizend gulden de prijs voor een serie van tien of meer was geboekt. De liefhebbers voelden de sensatie aankomen en gingen er recht voor zit ten. Toen Doggen echter een paar beur ten verder met 7 tot 38 46 uitliep gaf men Popeyus weinig kans meer. De oud-Rotterdammer heeft echter een ijzeren moreel. Dat heeft hem in het verleden al enkele malen nipte winst partijen en daardoor nationale titels opgeleverd. Ook nu bleek hij niet bij zonder onder de indruk van Doggens geweld te zijn gekomen. Beheerst bleef Popeyus doorvechten .Ook toen Dog gen na veertig beurten heel dicht bij de finish was gekomen: 48-54. En het ongelooflijke gebeurde. Ter wijl Doggen moeizaam voor ieder punt moest strijden, gooide Popeyus er se ries van vijf en drie uit en na 42 beur ten was de stand weer gelijk: 56 elk. Nog leek Doggen de beslissing te kun nen forceren toen hij tegenover twee poedeis van Popeyus drie caramboles stelde en dus op het punt stond de fi nish te overschrijden. Maar opnieuw beet Popeyus door de knagende twijfel heen en met een gran dioze serie van vier was hij in de 45e beurt het eerst op 60. Doggen had nog wel de nastoot en kon dus remise ma ken. Maar hij miste. Met Van Oosterhout bleef in de twee de ronde alleen Brosehs ongeslagen. Hij kon echter tegen de falende Van Bracht rustig naar de eindstreep spe len. Van Bracht moet nu gaan oppas sen, dat hij niet degradeert. Hij staat na twee partijen op 0.458 en moet haast wonderen gaan verrichten om zijn ere- klasserschap nog te behouden. Bepaald teleurstellend was de Neder laag van De Ruyter tegen Michielsen. Niet dat de nieuweling zo goed speelde (hij was in 79 beurten uit). Neen, De Ruyter heeft na de intrede van de kunstbal zijn zekerheid en meester schap verloren. Dat was al te merken in het Gerrit Heese-toernooi, waarin hij op de laatste plaats eindigde. Veel hoop op prolongatie van de titel heeft de Waalwijker dan ook niet meer. Wel zei hij donderdagmiddag nog, dat naar zijn mening de kampioen van Rotter dam zeker twee verliespartijen zal heb ben opgelopen. De Ruyter zelf nam dat risico in de derde ronde niet. Hij kwam duidelijk geïnspireerd tegen Doggen aan de ta fel, liet zijn concurrent tot halverwege bijblijven (36-30 in 34 beurten), maar demarreerde vervolgens zo overweldi- ROTTERDAM „Hoe de zaken ook mogen lopen: Peter Post komt bij ons als Zesdaagsekeizer binnen (Na Ant werpen) of hij kan het bij ons wor den". Die gedachte stemt de organisa toren van de eerste na-oorlogse Rot terdamse Zesdaagse bijzonder tevre den. nu dit grote wielerspektakel defi nitief door kan gaan. Van 1 tot 7 mei is de Rotterdamse Energiehal het strijdtoneel voor zo'n 24 renners, tesa- men twaalf koppels vormend. De contracten zijn nog niet getekend, maar dat kon ook nog niet omdat de Vereniging van winterbaandirecteuren pas dinsdag aan de organisatoren, Siem Waardenburg en Charles Ruys, liet weten dat Rotterdam als Zesdaag- sestad was geaccepteerd. Tevens werd ook de datum voor 1969 vastgesteld: van 9 tot 15 spril. Het wielerfestijn zal worden verre den op de demontabele, 166 meter lan ge baan van Skol International (samen met d'Oranjeboombrouwerij hoofdspon sor), waarop het vorige jaar in Londen ook al een zesdaagse is gehouden. Wed strijdleider Ruys zei gisteren dat de volgende renners in principe aan de zesdaagse zullen deelnemen al is met enkele wegrenners de zaak nog niet he lemaal rond: Peter Post, Jan Janssen, Jo de Roo, Gerard Koel, Gert Bongers, Leo Duyn- dam, Piet de Wit, Piet van der Lans, Jan Legrand en Dick Verdoorn; uit Duitsland Renz. Bugdahl en Groszim- lingshaus. Voorts de Belgen Theo Ver schuren, Patrick Sercu en Miel Seve- reyns; de Spanjaard Hortelano, de Ita liaan Beghetto, de Australiër Lawrie; de Britten Holmes en Hill en de Zwit ser Fritz Pfenninger. De koppels zijn echter nog niet gevormd. „We proberen er iets groots van te maken", zei Siem Waardenburg. „We zullen een speciale sfeer zien te scheppen, waarin zo'n zestig procent van onze bezoekers kan binnenkomen voor prijzen rond de v(jf, zes gulden, 's Mid dags is de entreeprijs lager dan des avonds". In de Rotterdamse Energiehal we gens contracten niet eerder beschikbaar zal er plaats zijn voor vijfduizend toe schouwers. Er komen 2600 staanplaat sen (niet op het middenterrein) en 2400 zitplaatsen, waarvan de duurste onge veer 25 gulden zullen kosten. Leden van de Wielerunie krijgen evenals ouden van dagen en natuurlijk de Rotterdamse jeugd reducties. Naast de grote zesdaagse wordt er ook één voor amateurs gehouden. Jan Derksen heeft de leiding. Er worden wedstrijden achter derny- motoren gehouden, die niet meetellen voor het klassement, op de laatste avond is er een verkiezing van Miss Rijnmond, muzikale shows en andere kermisattracties staan ook op het pro gramma. Als primeur is er een gratis totalisator, om de uitslagen te voorspel len van tussensprints en jachten. Op 4 mei (Dodenherdenking) zal de wedstrijd van 8 uur 's avonds tot mid dernacht worden geneutraliseerd, maar onmiddellijk daarop zal worden begon nen met een daverende Bevrijdings nacht. De wedstrijden beginnen om één uur 's middags en duren behalve dus op 5 mei tot drie uur 's nachts. De organisatoren verwachten veel belangstelling. Bij een bezetting van 60 65 procent zullen zij rond komen. De Zesdaagse van Rotterdam is begroot op ongeveer vier ton. „We staan er borg voor dat de sportieve strijd niet door de show zal worden overvleu geld", zei promotor Ruys. gend, dat Doggen ver achterbleef. Al leen door een serie van 5 in de nabeurt kon Doggen de stand tenslotte nog een enigszins draaglijk aanzien geven: 60-45 in 58 beurten. Doggen zal redelij kerwijs met twee verliespartijen wei nig hoop meer hebben op de titel. Popeyus ontsnapte aan een nederlaag tegen de tot herstel gekomen Van Bracht. De oud-kampioen had in deze ontmoeting heel lang de leiding, maar kwam aan het slot in ademnood. Van Bracht kon daardoor na 62 beurten ge lijk komen (58 elk). Toen maakte Po peyus nog juist de partij uit, waarna Van Bracht in de nastoot de dikverdien de remise tot stand bracht. Even onverwacht kwam de eerste nederlaag van Brosens, die tegen Tee gelaar zeer laat op dreef was. De klei ne Bredanaar miste in het begin bal len, die anders voor hem opgelegde stoten zijn. Teegelaar daarentegen speelde de eerste helft van de partij bijzonder goed en teerde tenslotte op de ruime voorsprong, die hij toen had veroverd: 27-6 in 20 beurten. Hij redde het uiteindelijk door zwaar in de ver dediging te gaan, waarmee hij de op rukkende Brosens op 59 hield. Het was jammer, dat de kleine Bredase café houder in de nastoot miste, want hij had deze remise beslist verdiend. Van dit alles profiteerde Cees van Oosterhout, die een Michielsen in mi neur tegenover zich vond. In deze ont moeting was het al heel snel duidelijk, dat van strijd geen sprake zou zijn. Van Oosterhout bleef dus als enige on geslagen, maar moet nog tegen De Ruyter, Popeyus, Doggen en Brosens. Intussen heeft de biljartfabrikant ook al met 1.071 veruit het hoogste moyen ne, hetgeen straks bij eventueel gelijk eindigen zeer belangrijk kan zijn. Michielsen 60 79 6 0.759 De Ruyter 54 79 5 0.683 Van Bracht 21 56 4 0.375 Brosens 60 56 6 1.071 Popeyus 60 45 5 1.333 Doggen 59 45 12 1.311 Teegelaar 33 40 4 0.825 Van Oosterhout 60 40 7 1.500 Teegelaar 60 79 6 0.759 Brosens 59 79 4 0.746 Von Oosterhout 60 64 5 0.937 Michielsen 30 64 3 0.468 De stand na drie ronden luidt: (resp. pnt., h.s., alg. gem.) 1. Van Oosterhout 6 7 1.071 4 6 0.913 3. De Ruyter 4 6 0.884 3 8 1.017 5. Doggen 2 12 0.959 2 6 0.732 2 8 0.635 1 5 0.628 ADVERTENTIE ROTTERDAM Het Nederlandse voetbalelftal zal in de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal, waarvan de finale van 31 mei tot 21 juni 1970 in Mexico wordt gespeeld, moeten uitkomen tegen Bul garije, Polen en Luxemburg. CASABLANCA De internationa le voetbalfederatie (FIFA) heeft de inschrijvingen van Albanië, Guinee, Cuba en Kongo Kinshasa voor het we reldkampioenschap voetbal, dat in 1970 In Mexico wordt gehouden, geweigerd. De landen hadden de sluitingstermijn (31 december 1967) overschreden. De loting voor de eindronde zal op 4 januari in Mexico plaats-hebben. Om spelverruwing tegen te gaan is er een speciale strafcommissie inge steld en is er een „Fair Play"-beker de eindronde beschikbaar gesteld. De scheidsrechters voor de eindronde zul len op 1 en 2 maart in Montevideo wor den aangewezen. GRENOBLE Dat journalisten aan gevaar bloot staan, merkte donderdag een Franse televisieploeg, die de trai ning van een Franse skiër voor de af daling wilde vastleggen vanuit een he likopter. De piloot, die de helikopter zo dicht mogelijk bij de skiër bracht, ont ging een glooiing, waarna de helikop ter neerstortte. Een cameraman werd zwaar gewond en de skiër liep een gebroken dijbeen op. De piloot kwam met de schrik vrij. Gisteren werden tijdens de loting in Casablanca 29 Europese landen inge deeld in acht groepen. Nederland is on dergebracht in groep acht. De winnaars van de kroepen plaatsen zich voor het eindtoernooi. Wereldkampioen Enge land heeft zich als titelhouder al ge kwalificeerd. Het commentaar van Nederlands bondscoach George Kessler was gister avond sober en voor velerlei uitleg vat baar. Kessler: „De loting is niet on gunstig, hoewel het natuurlijk gunsti ger had gekund. We hadden ook een groep met maar twee tegenstanders kunnen treffen. Op het ogenblik kab ik er nog geen zinnig woord over zeggen. In ieder geval hebben we vijfentwintig procent kan". Zelfs het bescheiden Luxemburg ziet de trainer van het Nederlands elf tal niet als een gemakkelijk te nemen hindernis. Kessler: „We mogen Luxem burg beslist niet vergeten. Aan het land hebben we trouwens nog bijzonder na re herinneringen. Vóór mijn tijd heb ben we gelijkgespeeld en zelfs een keer verloren van Luxemburg. De kleinste landen kunnen op een gegeven ogenblik de grootste landen uitschakelen. Dat heeft Albanië onlangs wel tegen West- Duitsland bewezen. Daarom is het ook niet van tevoren te bekijken wat een zwajtke en wat een sterke groep is." Kessler zal zoveel mogelijk" wed strijden van de toekomstige tegenstan ders van het Nederlands elftal gaan bekijken. „De voorronden", aldus Kess ler, „vormen het moeilijkste stuk van de lange weg naar het wereldkampioen schap. Je moet ervan uitgaan dat elke volgende tegenstander de moeilijkste is. De meeste nationale coaches zijn het erover eens dat de kleine en grote lan den qua niveau steeds meer naar el kaar toegroeien. Daarom is elke tegen stander gevaarlijk. We mogen niemand onderschatten." Aan het eindtoernooi in Mexico zul len zestien landen deelnemen. Zuid- Amerika krijgt drie plaatsen toegewe zen, Azië en Afrika elk één, terwijl uit de groep Midden- en Noord-Amerika zich naast het organiserende land Mexico nog een vertegenwoordiger CASABLANCA De groepsindeling voor wat de Europese landen betreft in de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal luidt: GROEP 1: Portugal, Zwitserland, Roemenië en Griekenland. GROEP 2: Hongarije, Tsjecho-Slowakije, Ierse Vrijstaat en Denemarken. GROEP 3: Italië, Oost-Duitsland en Wales. GROEP 4: Rusland, Noord-Ierland en Turkije. GROEP 5: Frankrijk, Zweden en Noorwegen. GROEP 6: Spanje, Zuid-Slavië, België en Finland. GROEP 7: West-Duitsland, Schotland, Oostenrijk en Cyprus. GROEP 8: Bulgarije, Nederland, Polen en Luxemburg. DEN BOSCH Het Haagse HIJS „Hokij" heeft donderdag in Den Bosch voor 3000 toeschouwers met 4-3 gewon nen van Den Bosch in een wedstrijd voor de Nederlandse ijshockey competi tie. De tussenstanden waren: 0-1, 1-1, 2-2. HIJS „Hokij" eiste toepassing van het reglement, dat bepaalt, dat een Nederlandse ijshockeyploeg niet meer dan drie buitenlanders mag bevatten. Den Bosch, dat nog niet over voldoen de „eigen kweek" beschikt, was daar door ernstig verzwakt. kan kwalificeren. De wedstrijden van Nederland moeten vóór 31 december 1969 zijn gespeeld. Een van de jongste deelneemsters aan de Olympische Winterspelen, het Ko reaanse kunstrijdstertje LEE H-YUN JOU (14), liet zich door de fotograaf verleiden zich even in de armen van een echte Fran se politieman te nestelen. LONDEN De 21-jarige voorhoede speler Bobby Gould van Coventry City heeft donderdag een contract getekend bij de Engelse eerste divisieclub Arse nal. „The Gunners" betaalden voor hun nieuwe aanwinst een bedrag van 90.000 pond (circa 775.000 gulden). OSLO Beppy Geyssen heeft don derdag in Oslo de tweede plaats voor zich opgeëist bij een tweedaagse inter nationale schaatswedstrijd voor dames. Zij won op de tweede dag de 3000 m in 5.21.6 en bereikte op de 1000 m de zesde plaats met een tijd van 1.39.8. De Noorse Sigrid Sundby, die de 1000 m het snelste aflegde (1.36.5) en met een tijd van 5.21.8 tweede op de 3000 m werd, legde beslag op de eerste plaats in het klassement over vier afstanden. Haar totaal van 197.683 betekende een nieuw Noors record. De uitslagen luidden: 1000 meter: 1. Sigrid Sundby (Noor.) 1.36.5; 2. Diana Holum (VS) 1.37.3: 3. Jenny Fich (VS) 1.38.4; 4. Kirsti Bier- mann (Noor) 1.38.6; 5. Toy Dorgan (VS) 1.39.4: 6. Beppy Geyssen (Ned) 1.39.8. 3000 meter: 1. Beppy Geyssen (Ned) 5.21.6; 2. Sigrid Sundby (Noor) 5.21.8; 3. Jean Omelenchuk (VS) 5.22.3; 4. Jitsuko Saito (Japan) 5.27.8. Algemeen klassement: 1. Sigrid Sund by (Noor) 197.683; 2. Beppy Geyssen (Ned) 201.833; 3. Jean Omelenchuk (VS) 201.934; 4. Toy Dorgan (VS) 203.334 5. Berit Haugerd (Noor) 205.400. AUCKLAND In de eerste ronde van het damesenkelspel van het inter nationale tennistoernooi van Auckland (Nieuw-Zeeland) heeft Ada Bakker in drie sets (3-6, 6-2 en 6-2) van de Nieuwzeelandse Ann Stevens gewon nen. Judith Salomé, die in de eerste ronde ook een overwinning boekte, moest in de kwartfinales het hoofd bui gen voor de sterke Australische tennis- ter Kerry Melville (6-2, 4-6, 6-0). ARNHEM „Ze hebben een voor beeld willen stellen en daarvan zijn wij het slachtoffer geworden". Dat zegt Cees van Espen, de 29-jarige prof-wiel renner van het voormalige ,,'ielevizier" over de straf, die een Belgische recht bank uitsprak: twee jaar niet deelne men aan wedstrijden in België, het Mekka van de wielersport. Met Van Es pen stonden terecht de Belgen Van Co- ningsloo, Monty, Vanneste, Maertens en Boonen. Stuk voor stuk werden ze zwaar gestraft. Cees van Espen: „In november was de zaak al voor geweest en toen was er vier maanden geëist. Wat later hoorde ik, dat er hoger beroep was aangete kend en ik dacht nog, daar gaat wel iets van af, maar nee hoor, twee jaar werd het. Ik schrok me dood." De rechterlijke uitspraak betekent het einde van de wielercarrière van de Arn hemmer, die onder de Pel triomfen vierde en eens een etappe in de Tour de France won. „Ik krijg nu natuurlijk bij geen enkel merk nog een contract", zegt hij, „en zonder een contract ga ik niet rijden, dat is duidelijk. Ik fiets graag hoor, daar gaat het niet om, maar het is toch op de eerste plaats m'n beroep. Daarom vind ik zo'n zwa re straf ook wel ergens broodroof." Wist hij dan niet, dat doping verbo den was? Van Espen lacht eens. „Na tuurlijk wel. En laat ik dit voorop stel len: natuurlijk heb ik ook geregeld wat „gepakt". Dat doet iedere prof. Ook de allersterkste. Dat kan namelijk niet an ders. De merken die goed betalen vra gen grote prestaties en die heb je maar te leveren. Klaar. Laat ik duidelijk zijn: als ik gepakt was op gebruik van doping, dan had ik die straf nog te zwaar gevonden, maar het trieste is, dat ik he lemaal niets had gebruikt. Je zult wel lachen als ik het vertel, maar toch is het zo: ik had alleen grieptabletten in genomen, omdat ik me grieperig voel de. Ik kan dat bewijzen, maar in be roep gaan tegen het vonnis is toch vech ten tegen de bierkaai. Doping is nu eenmaal een woord, dat bij iedereen de haren recht overeind doet staan. Nee, voor mij is het afgelopen met de wiel rennerij." „Ja maar het werd toch ook te gek", werpen we tegen, „Pellenaars heeft laatst op de televisie nog verklaard, dat hij nog nooit een amateur over had ge kregen, die geen doping gebruikte." Van Espen haalt de schouders op. „Laat de Pel nou maar praten", zegt hij, „ik weet zeker dat hier in Neder land vrijwel geen enkele amateur do ping gebruikt. In het zuiden ligt het misschien anders dat weet ik niet, maar je leert de weg in het doolhof van al die amfetamines pas kennen als je bij een profploeg komt. Daar „pakt" iedereen en ze weten je precies te ver tellen wat wel en niet kan." „Is er nooit eens iemand bang, dat hem hetzelfde zal overkomen als Simpson?" „Ach nee, daar heb ik tenminste nooit iets van gemerkt. Ik weet ook niet wat die heeft geslikt. Kijk, iedereen denkt, dat je door doping te gebruiken plotseling mooie uitslagen bij elkaar kan fietsen, maar de insiders weten wel beter. Het is net zoiets als aspirientjes slikken als je je niet goed voelt en eigenlijk naar bed zou moeten maar toch doorwerkt omdat het werk af moet. Een wielrenner pakt wat als hij zich niet honderd procent voelt. Gewoon omdat hij z'n boterham moet verdienen Iedereen kan naar z'n huisarts gaan om dergelijke middelen te vragen omdat hij zich door bijvoorbeeld oververmoeid heid niet lekker voelt en toch wil door werken. Alleen een wielrenner kan dat niet. De regels van het spel verbieden dat, maar ik vind eerder de regels fout dan de prof die ze overtreedt. Het komt allemaal doordat het publiek ge woon niet wil zien, dat profs gewone hardwerkende jongens zijn, die pezen voor hun boterham. Anders niet." Kijk eens, ik vind het goed dat er do pingcontrole is", zegt hij even later, „de zaak moet in de hand gehouden worden want anders slikken nieuwelin gen en amateurs straks ook, en daar liggen de maatstaven heel anders. Bo vendien zijn er gevaarlijke stimuleren de middelen, die terecht voor profren ners verboden zijn. Maar nu is er een soort heksenjacht aan het ontstaan. Je durft nu geen aspirientje meer in te ne men, want weet je veel wat ze dan in je urine vinden?" ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 11