KRITIEK OP GRONDVERKOOP Gemeente Leersum beticht van afzetterij Geld terug via actie „AKTIE COMITÉ RIJKSWEG-15" Gebrekkige verbinding Gelderla nd-Bra bant Middeleeuwse toestanden MIST Gemeente tegen 2de bijzondere school Burgemeester W. C. Hillenaar hekelt veerdiensten in land van Maas en Waal en vraagt hulp aan Gelderse Vallei en Betuwe MARKTBERICHTEN Salamanders spelen oefenduels tegen Shinty Luxor Theater u uw VEEMARKT UTRECHT Om voltooiing te bespoedigen Loslopende ponv veroorzaakte verkeersongeval „De kanonnen" die men met mag missen Kleuter verdronken Bel: Co* uur HpQJy 10550 rSljll 11079 Beroep bij Kroon Oorzaak Adhesie Verkering BURGERLIJKE STAND RENSWOUDE Hockey VRIJDAG 2 FEBRUARI 1968 Mevrouw Witzenburg met haar koop contract en de correspondentie die zij voerde om haar geld terug te krijgen. (Van een onzer redacteuren) LEERSUM „Ik heb te weinig grond voor in'n geld gekregen", is de laat ste tijd op het genieentehuis te Leersum een veel gehoorde klacht. Veel bewo ners voelen zich door de gemeente Leersum gedupeerd. Mevrouw M. Witzen- burg-Butz zegt voor maar liefst 1050,te zijn afgezet. „En dan tel ik daar niet eens de notariskosten bij, waarvoor de gemeente het hoogste bedrag re kent". Mevrouw Witzenburg wil de mensen, die in Leersum grond willen ko pen waarschuwen. „Ze moeten eerst goed weten hoeveel grond ze krijgen voor ze het koopcontract tekenen", zegt ze. Er zijn volgens haar nog veel meer men sen teleurgesteld. Men denkt er zelfs aan om samen een actie tegen de gemeen te te ondernemen om het geld, dat teveel is betaald terug te krijgen. VEENENDAAL Het Luxor Theater komt na lange tijd weer eens met een film, die de hele week draait. Dat wil voor het Luxor Theater zeggen: een film die iedereen moet zien. Overigens is dat terecht. „Dé kanonnen van Na- vorne", is een film die iedereen moet zien. Velen zullen de film trouwens al wel kennen, maar deze mensen zullen waarschijnlijk van de gelegenheid ge bruik maken om de film nog eens te gaan zien. „De kanonnen van Navarone" is zo'n rolprent die men nooit zal vergeten. Een film die als kunstwerk te vergelij ken is met klassieke muziekstukken of schilderijen van grote meesters. Het keiharde verhaal naar de roman van Alistair MacLean is door regisseur J. Lee Thompson in de sterke bezetting door Gregory Peck, David Niven en Anthony Quinn op perfecte wijze ver filmd. Het is een massa-produktie die zijn succes niet aan de massa, maar aan de vakbekwame medewerkers heeft te danken. De honderden figuranten, de wijdse landschappen, het Griekse leger en de Griekse vloot waren niet het doel maar werkelijk een hulpmiddel om de geweldige geschiedenis te verfilmen. Het verhaal komt in grote trekken hier op neer. Om 2000 Engelse soldaten te redden moeten de kanonnen van Na varone uitgeschakeld worden. Deze ka nonnen beheersen nl. de zeestraat, waardoor de Engelse schepen moeten varen om de soldaten te bereiken. Een groepje van zes man offert zich voor net onbegonnen werk op. Ze beklimmen de steile rotskust van het eiland, die on bewaakt is. Ze lopen herhaalde malen in de val, terwijl ze een gewonde met zich meedragen. Kortom ze vervullen constant bijna bovenmenselijke op drachten. De film is echter zo meeslepend dat men geen moment an de waarheid van het verhaal twijfelt. Men denkt daar ge woon niet aan. Het spel van de grote sterren die aan de film meewerken is zo overtuigend, alsof zij het zelf alle maal hebben meegemaakt. Prachtig worden de vele types uitgebeeld. De keiharde SS-officier, de geestige dyna- miet-expert (David Niven), de geboren leider (Gregory Peck) en de avonturier van Kreta, Andrea (Anthony Quinn). Het verhaal is ondanks de adembene mende avonturen puur menselijk. Tel kens vindt men deze eigenschap in klei nere details terug. Het is een heerlijke ervaring zo'n meesterwerk te zien na een golf van super-agenten, sex-bom- men en dappere sheriffs. Toegang: 14 jaar en ouder. UTRECHT De driejarige Johan H. Pijl uit Breukelen is in een sloot langs de Van Nijenrodestraat in Breu kelen verdronken. Twee uur nadat het kind werd vermist vond men het stof felijk overschot drijvend in de sloot. Vermoedelijk is het jongetje al spelend te water geraakt. „Alleen krijg ik dat geld toch niet te rug", begint mevrouw Witzenburg. Daar gaat het haar ook niet om. Maar er is in Leersum nog veel meer grond te koop en ze wil de mensen, die daar voor geïnteresseerd zijn waarschuwen. In haar voorlopig koopcontract werd haar ruim 620 m2 beloofd. Ze kreeg slechts 594 m2. Als bewijs haalt ze het contract erbij met alle correspondentie die ze over de zaak gevoerd heeft. In het contract staat dat onder- en boven maat niet worden berekend. „Dat is heel redelijk", vindt de gedupeerde koopster, die momenteel in een klein zomerhuisje op de camping „Het Meeu wennest" woont. „Maar ze houden er zich niet aan", gaat ze verder. „Er zijn mensen geweest, die hun geld te rug gekregen hebben. Dan gaat het op vriendjespolitiek lijken". De reden voor het teruggeven van het geld was vol gens haar, omdat de betrokken perso nen meer dan 5 pet; teveel betaald had den. „Maar in het contract wordt hele maal niet over procenten gesproken", bewëert mevrouw Witzenburg. Dat maken zer er maar van." In een der brieven, die mevrouw Wit zenburg aan de gemeente Leersum heeft geschreven in verband met de grondaan koop verzoekt ze eerst de grond nauw keurig op te laten meten. In het ant woord van de gemeente wordt hier he lemaal niet over gesproken. „Dat vin den ze gewoon onzin hier", zegt ze. La ter hoorde ze dat de zaak verkeerd op gemeten was. „En dit wordt allemaal nog heel geraffineerd gespeeld ook". Ze vertelt dat enkele mensen meer grond voor hun geld gekregen hebben. „Dan lijkt het net of het allemaal per ongeluk gaat". Haar toekomstige buurman is een van de mensen, die geld terug heeft ge kregen, omdat hij meer dan 5 pet. te veel betaald had. Volgens mevrouw Witzenburg kreeg hij dat pas na lange strijd terug. „Hij heeft er publiciteit aan gegeven". Mevrouw Witzenburg heeft ook met publiciteit gedreigd toen ze geen antwoord meer van de gemeen te kreeg in verband met haar opmer king dat ze te veel betaald zou hebben. „Na die dreiging kreeg ik meteen be richt", zegt ze. De burgemeester van Leersum, me vrouw mr. C. M. s'-Jacobdes Bouvrie vindt de zaak echter heel eenvoudig. Zij legt uit dat de gemeente de grond per kavel verkoopt. „Het zijn allemaal glooiende stukken grond. Het kadaster projecteert die oppervlakte en dat kan soms wel tien procent met de werkelij ke oppervlakte schelen. Dat hangt van het procent van de helling af". Volgens haar meet het kadaster heuvels nooit per grondslag. In het voorlopige koop contract, zowel als- in de corresponden tie van mevrouw Witzenburg wordt hierover echter niet gesproken. De vraag rijst dan ook, waarom men haar hier nooit van heeft verteld. De burge meester zegt: „Wij vroegen het kadas ter ook waarom ze de grond niet ge woon konden opmeten. Toen werd ons verteld dat de oppervlakten werden ge projecteerd". Het feit dat enkele mensen geld van de gemeente hebben teruggekregen ligt volgens de burgemeester in het bestem mingsplan. „Over de grond van die mensen werd een weg aangelegd. Die kregen daarvoor natuurlijk hun geld te rug". Sinds de gemeente ervan op de hoog te is, dat het kadaster de grond projec teert, wordt de grond per kavel ver kocht. Mevrouw Witzenburg weet hier niets van. In haar correspondentie wordt hier ook geen woord over ge rept. Ook de anderen zijn hier niet van op de hoogte. „Dat geld krijg ik toch niet terug", zegt mevrouw Witzenburg, „mèar het is goed dat de gemeente eens op de vingers wordt getikt". Vol gens haar houdt men zich niet aan het voorlopig koopcontract. „Ik heb 620 m2 grond gekocht en kreeg slechts 594 m2. En kavel of geen kavel, ik heb tè wei nig grond gehad", is haar stellige over tuiging. Dat is ook de overtuiging van haar lotgenoten. Gezamenlijk wordt nu overwogen om een actie te beginnen, waardoor mogelijk het teveel betaalde geld kan worden teruggekregen. dagblad DE VALLEI? jLgg van 17.30— Zaterdags 16.30—17.30 SCHERPENZEEL Het gemeente bestuur van Scherpenzeel is in beroep gegaan bij de Kroon tegen een besluit van Gedeputeerde Staten om goedkeu ring te onthouden aan het raadsbesluit, dat behelsde geen medewerking te ver lenen aan het stichten van een tweede bijzondere lagere school, omdat een dergelijke school reeds in Scherpen zeel aanwezig is. De aanvraag bij het gemeentebestuur was Ingediend door de vereniging tot het vertrekken van ge woon lager onderwijs op Gereformeer de grondslag. Volgens B. en W. lopen de doelstel lingen van de te stichten school paral lel met die van de reeds bestaande bij zondere lagere school, zodat van een gewichtige omstandigheid niet gespro ken kan worden. Gedeputeerde Staten voeren bij hun beslissing aan, dat de vereniging aan de wettelijk gestelde eisen voldoet en beschikt over 54 hand tekeningen, terwijl ér 50 vereist zijn, De gemeente stelt echter in het be roepschrift, dat het bij de huidige eco nomische conjunctuur niet verantwoord is de gemeenschap, ter wille van een schriftuurlijke uitleg, te belasten met de hoge kosten van het stichten en in richten van een nieuwe school. B. en W. verzoeken de Kroon het besluit van G. S. te vernietigen. Totale aanvoer 3733. Runderen 1109, vette kalveren 129, graskalveren 31, nuchtere kalveren 792, schapen 245, varkens boven 100 kg 388, varkens be neden 100 kg 93, biggen 920, bokken en geiten 26. Prjjzen (in guldens): Melk- en kalfkoeien 1150-1400, kalf- vaarzen 950-100Ó, vare koeien 875-1000, pinken 610-750, stieren 825-1050, gras kalveren 370-510, nuchtere kalveren 40-80, fokkalveren i 00-235, schapen 90-150, lammeren 115-190, drachtige varkens 325-450, lopers 85t110, biggen 62-70, bokken en geiten 10-48. Alles per stuk. Vette koeien le kwal. 4.20-4.55, vet te koe^n 2e kwal. 4.05-4.15, vette koeien 3e kwal. 3.65-4.05, alles per kg gsl. gew. vette kalveren le kwal. 3.70-3.80, 2e kwal. 3.40-3.60, 3e kwal. 2.90-3.30, nuch tere kalveren 1.40-1.80, zware vette var kens 2.20-2.25, zouters 2.26-2.30, slacht- zeugen 1.60-1.65, jonge slachtzeugen 1.65-1.75, alles per kg lev, gew. Overzicht (resp. handel en prijzen): Melk- en kalfkoeien matig, niet prijsh., vette koeien redelijk, prijsh., va re koeien rustig, niet prijsh., vette kal veren lui, lager, graskalveren gedrukt, niet prijsh., nuchtere kalveren rustig, prijsh., fokkalveren rustig, niet prijsh., schapen willig, prijsh., lammeren willig, prijsh., varkens stug, lager, biggen stug, lager. RESTEREN Dezer dagen is een actiecomité opgericht om de voltooiing van Rijksweg 15 te bespoedigen. Ruim veertig jaar, namelijk sedert de publikatie van het rijkswegenplan in 1927 worden voorbereidingen getroffen voor een van de belangrijkste west-oostroutes van ons land, te weten Rijksweg 15, die Rot terdam-Europoort direct moet verbinden met oostelijk Nederland en het West- duitse achterland. Ondanks sterke aandrang van binnen en buiten de Staten- Generaal wordt de voltooiing van deze primaire wegverbinding van jaar op jaar uitgesteld. De weg, die reeds gedeeltelijk is aan gelegd, houdt in de gemeente Kesteren plotseling op. Momenteel is een viaduct van rijksweg 15 over de noord-zuidver binding Kesteren-Ochten bijna gereed. De werkzaamheden aan het overige ge deelte van de weg verlopen echter in een zeer traag tempo. Teneinde aan deze hoogst ongewenste situatie spoe dig een einde te maken, is gisteren de oprichting bekendgemaakt van „Aktie- comité rijksweg 15". Het comité be staat uit vertegenwoordigers van 12 vooraanstaande instellingen en organi saties, waaronder de belangengemeen schap Gelders Rivierengebied. Het co mité belegd op donderdag 15 febru ari een persconferentie in Rotterdam, waar een nadere uiteenzetting van de plannen zal worden gegeven. Op de fo to is duidelijk zichtbaar, waar de weg nabij Kesteren plotseling ophoudt. KESTEREN/APPELTERN Burgemeester. W. C. Hillenaar van de ge meente Appeltern, in het land van Maas en Waal, voert sinds korte tijd een verbeten actie om de vijf veerponten, die zijn gemeente telt, ook tijdens een ge deelte van de nacht te laten varen. Rond het middernachtelijk uur houdt de verbinding Gelderland-Brabant, over een afstand van ongeveer 55 kilometer, plotseling op te bestaan. Alle veerdiensten in dit gebied worden omstreeks elf uur gestaakt en iedereen, die de Maas over moet, is verplicht om in Grave of Zaltbommel gebruik te maken van een brug. Een Veenendaalse zakenman bij voorbeeld, die 's avonds na elf uur van Brabant op weg is naar huis, bemerkt plotseling, dat de pont niet meer vaart. Hij is verplicht minstens 65 kilometer om te rijden. Nijpender nog is de toestand voor de bevolking van Maas en Waal. Inwoners van de gemeente Appeltern, die 's avonds aan de overkant van dé Maas hemelsbreed 700 meter bij vrienden of kennissen op bezoek zijn geweest, moeten na elf uur 65 kilometer afleggen om thuis te komen. Daar naast ondervinden ook de talloze forenzen uit dit gebied, die in Brabant in de ploegendiensten werken, ernstige hinder van deze ellendige situatie. Burgemeester ty. C. Hillenaar uit Ap peltern voert momenteel een actie voor betere veerdiensten tussen Gelderland en Brabant. meente Appeltern moest laten opne men in het ziekenhuis in Tiel, ter wijl het ziekenhuis in Oss de voor keur verdiende. Het feit, dat een pa tiënt slechts enkele kilometers van het ziekenhuis verwijderd is, doch door het gebrek aan verbinding over de Maas, een zeer groot aantal kilo meters meer moet afleggen( mag mijns inziens in 1967 als een onhoud bare toestand gekenschetst worden". Burgemeester Hillenaar hekelt in felle bewoordingen de huidige situa tie die de bevolking van Maas en Waal, maar ook personen uit de Gel derse Vallei en de Betuwe, voor gro te problemen stelt. „Wij leven hier 's nachts in een geïsoleerd gebied, waarin de bevolking ha elf uur niet meer vrij is in doen en laten. Af en toe wanen we ons in de mid deleeuwen en ik vind, dat daar zo spoedig mogelijk een einde aan moet komen. Daarom ben ik kortgeleden een actie begonnen om de veerdien sten voorlopig tot 's nachts 2 uur in bedrijf te laten zijn. Ik heb daarbij uiteraard de hulp van het publiek nodig en zodra ik voldoende adhesie betuigingen heb ontvangen, kan het probleem bij de minister''van Ver keer en Waterstaat aanhangig wor den gemaakt". Burgemeester Hille naar vecht niet alleen voor de bevol king van zijn eigen streek. „Ook de bevolking van de Gelderse Vallei en de Betuwe heeft belang bij deze verbinding", merkt hij op. Dagelijks maken vele zakenlieden van boven de grote rivieren met name uit Veenendaal van de ver binding Rhenen-Kesteren-Ochtcn- Oss gebruik. Als de veerponten in be drijf zijn is de afstand Veenendaal- Oss slechts ongeveer 30 kilometer, terwijl deze afstand 's avonds na elf uur ongeveer 100 kilometer be draagt. „Ik hoop, dat ook de bedrij ven, instellingen en personen uit de Gelderse Vallei en de Betuwe, die belang bij een latere veerdienst heb ben, mjjn actie zullen willen onder steunen. Adhesiebetuigingen kan men sturen aan het gemeentebe stuur van Appeltern", aldus de bur- meester, die voor ogen heeft nu eens spijkers met koppen te slaan. Sinds de actie bekendheid kreeg, is het resultaat overweldigend. Ruim duizend personen uit Betuwe en land van Maas en Waal hebben schrifte lijk reeds laten weten, dat zij voor honderd procent achter de actie van burgemeester Hillenaar staan. Ook de jeugd, die aan de andere zijde van de Maas verkering heeft, liet zich niet onbetuigd. Zij stuurde de burgemeester een brief met ontel bare handtekeningen. „Die jongelui moeten 's avonds om kwart voor elf al afscheid van hun meisjes nemen. Vroeger was dat normaal, maar te genwoordig is dat beslist absurd. Ze kunnen niet eens in Oss naar de bioscoop en als daar over enige tijd een schouwburg is, kan men ook die zelfs niet bezoeken", zegt burgemees ter Hillenaar, die sinds 1966 de ge meenten Appeltern en Batenburg be stuurd. Tot de gemeente Appeltern behoort ook het dorpje Maasbommel, dat de laatste jaren steeds meer is ontdekt door watersporttoeristen. „Tijdens de afgelopen zomer verble ven op hoogtijdagen in Maasbommel ruim vijfduizend toeristen. Ook voor hen hebben wij naast de watersport niets anders te bieden. Een gezellig avondje in Brabant is niet mogelijk, want juist als het gezellig wordt, moet men terugkeren". De heer Hil lenaar laat duidelijk merken dat hij de huidige toestand verafschuwt. Hij laat een adhesiebetuiging zien van een arts. Deze schrijft onder meer: „Reeds meerdere malen is het mij gebleken, dat ik patiënten uit de ge- Wat is nu de oorzaak van dit gro te probleem? „De veerexploitanten hebben hier beslist geen schuld aan", antwoordt de Heer Hillenaar. „De vijf veerdiensten in onze ge meente zjjn alle van het rjjk en in het contract met de exploitant staat, dat men verplicht is van 6 uur 's ochtends tot 11 uur 's avonds de oeververbinding tot stand te bren gen. Tot nu toe heeft men van over heidswege geen verandering in deze contracten willen aanbrengen. Daar entegen vaart de veerpont Tiel-Wa 'mei (gemeente-eigendom) dag en nacht evenals de veerpont Ochten- Druten (provincie-eigendom)". Waarom de veerdiensten van rijks waterstaat 's nachts worden ge staakt, is burgemeester Hillenaar onbekend. „Ik wil de minister nu voorstellen om twee van de vijf pon ten tot twee uur 's nachts te laten varen. De overige drie exploitanten hebben me laten weten, dat ook zij wel willen gaan varen. De overheic zal waarschijnlijk alleen de* pacht prijs van de veerdiensten' enigszins moeten verlagen, omdat de verplich ting tot nachtdienst nu eenmaal voor de exploitant minder aantrekkelijk is", aldus de heer Hillenaar, die op merkt, dat de totale kosten voor het rijk beslist de f 30.000,- niet zullen overschrijden. „Ik geloof niet, dat het bedrag te hoog is voor de ont sluiting van een gebied, dat nu nog gedeeltelijk geïsoleerd is. Onze be volking betaalt tenslotte evenveel belasting als elders in ons land. waar men 's avonds wel naar de bioscoop kan gaan en waar een ver tegenwoordiger geen 100 kilometer af moet leggen om een afstand var. 15 kilometer te overbruggen", aldus de heer Hillenaar, die met belang stelling de adhesiebetuigingen uil de Gelderse Vallei en de Betuwe te gemoet ziet. „Heus", zegt hij over tuigend, „we hebben ook de mensen uit Veenendaal en wijde omgeving nodig om deze middeleeuwse toe stand in het land van Maas en Waal uit de wereld te kunnen helpen". VEENENDAAL De heer W. K. uit Renswoude werd vrij ernstig gewond' en zijn wagen werd volkomen vernield, toen hij in de late avonduren tegen een pony aanreed die over de Munniken- weg liep. De pony, eigendom van de heer J. V. uit Veenendaal was door een gat in het hek de wei uitgekomen. K. merkte het dier te laat op en kon slechts door rem men en uitwijken een aanrijding voor komen. Hij kwam tegen een hek langs een weiland terecht, waardoor de wagen over de kop sloeg. K. werd uit de wagen geslingerd en liep een her senschudding en een aantal verwon dingen op. Per ambulance is hij naar het Julianaziekenhuis gebracht. De heer V. verklaarde tegenover de politie, dat zijn pony die avond al eer der was losgebroken. Hij had het hek toen weer gerepareerd, doch kennelijk niet voldoende. Geboren: te Ede: Frans, z.v. G. J. v.d. Vendel en H. G. v.d. Haar; Trijn tje, d.v. P. Pol en K. A. J. v. Unen. Coöp. Veluwse Eierveiling Barneveld: Aanvoer: 913.015 stuks; stemming rus tig. Prijzen in guldens per 100 stuks: Eieren van 52/53 gram 10.21—10.25; van 56/57 gram 10.5810.86; van 60/61 gram 11.18—11.60; van 64/65 gram 11.7812.29 Eierveiling Barneveld Aanvoer 634.810 stuks, stemming kalm. Prijzen in guldens per 100 stuks: eieren van 37/43 gram 6.207.81; van 45/53 gram 9.05—10.43; van 57/65 gram 10.74—11.92; van 66/72 gram 12.27—14.60. Eiermarkt Barneveld Aanvoer ca. 1.950.000 stuks, handel kalm, prijzen in guldens per 100 stuks. Eieren van 50/58 gram 9.8511.20; kg-prijs 1.971.93; eieren van 59/65 gram 11.4012.90, kg- prijs 1.93—1.98. Varkensmarkt Barneveld Aanvoer 110 stuks, handel redelijk. Prijzen in guldens per stuk. Biggen 6271. VEENENDAAL Evenals het af gelopen weekend speelt het herenteam van hockeyvereniging Salamanders zondag weer een vriendschappelijke wedstrijd. De tegenstander is de herenploeg van Shinty. De wedstrijd begint om half drie. Voor die tijd komen de Veenendaalse dames binnen de lijnen, ook voor een oefenduel tegen de damesploeg van de ze vereniging. De competitie voor de herenploeg van Salamanders start op 18 februari met de thuiswedstrijd tegen Doetin- chem. Daarna krijgt de formatie als te genstanders respectievelijk Goor, Mezen en het Nijmeegse Z.O.W. Op 11 en 25 februari, 17 maart en 7 april komt heren 1 uit in beker- en in haal wedstrijden.

De Vallei | 1968 | | pagina 5