Rennies dagelijks 'n goede portie vlees Groot aantal slachtoffers VS akkoord met voorstel Nrd-Korea Kritiek Indiase premier op houding rijke landen Wall Street geremd door gebrek aan personeel onder burgerbevolking JOHNSON IN GEBED Quick Up't is goed. Ko drinkt 't. JJ&S Bfoncfiï ïet ïen IN KLEDING GEEN VERSCHIL MET VlèT-CONGS Wereldhandelsconferentie N' WIIISVAS Scholing te laat aangepast Kiesrecht van kleurlingen in Zuid-Afrika wordt bedreigd Denen hebben nieuwe regeling Man gooide uit protest t.v. van Eiffeltoren Ontwerp nieuwe grondwet van Oost-Duitsland Brandend maagzuur, DODE STAD ZORGEN Planten brengen gezelligheid in huis. Met hun kleuren. Hun vele, aparte vormen. Dus: een plantje hier. En een plantje daar. 't Staat leuk. Belgische coaster getroffen door anker van Rus 'WAS Kwestie-Pueblo voor bestandscommissie AL EERDER GRENSINCIDENT APPEALS COMPUTERS TOEPASSING Huis uitgebrand in Amsterdam GEÏSOLEERD Quakers aangekomen in Haiphong VRIJDAG 2 FEBRUARI 1968 druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direkt! ADVERTENTIE Want vlees is rijk aan waardevolle eiwitten. Bovendien, vlees is goed voor de lijn.Vandéérvlees uw hoofdschotel, elke dag! ADVERTENTIE Alle verloven van Amerikaanse mili tairen in Zuidoost-Azië zijn ingetrokken. Ruim duizend militairen, die hun verlof in Bangkok doorbrachten, zijn met spoed naar hun bases in Zuid-Viëtnam teruggeroepen. Saigon was gisteravond een dode stad. Een bombardement door eigen vliegtuigen, de afkondiging van de staat van beleg en een uitgaansverbod hadden de eens zo vrolijke stad tot een sinister oord van gevaar gemaakt. De toestand was er gisteravond onoverzichtelijk. In vrijwel alle wijken van Saigon is gisteren verbitterd gestreden. Zuid- viëtnamese regeringstroepen slaagden erin het radiostation op de rebellen te heroveren, maar zij moesten zich vech tend een weg banen van verdieping tot verdieping en van kamer tot kamer. Felle strijd is ook geleverd bij de Quang Pagode, de zetel van de militan te anti-regeringsgezinde boeddhistische sekte. Uit de pagode nam de Viët-Cong de Zuidviëtnamese militairen onder vuur. Bij de bestorming van het ge bouw door eenheden van het Zuidviët namese leger werden zes burgers ge wond. Tenslotte drong een groepje sol daten de pagode binnen en sleepte een man naar buiten. Hij werd ter plaatse terechtgesteld. Zonder pardon was ook de strijd in een bij het vliegveld gele gen buitenwijk van Saigon. Vrijwel overal vochten de soldaten van de Viët-Cong tot de laatste kogel. Onder de weinige rebellen die zich over gaven was een zeventienjarig meisje. Zij behoorde tot een groep, die een hotel vlak bij het presidentiële paleis had be zet. Het optreden tegen de Viët-Cong wordt ernstig belemmerd doordat de rebellen niet van de gewone burgers zijn te on derscheiden. Dit heeft onder andere tot gevolg dat onder de burgerbevolking de meeste slachtoffers vallen. Over het aantal slachtoffers lopen de cijfers sterk uiteen. Het Amerikaanse hoofdkwartier in Saigon deelde gisteren mee dat in Saigon tot dan toe 639 rebel len waren gesneuveld en 114 geallieer de militairen, van wie 43 Amerikanen. Er zouden veel burgerslachtoffers zijn, maar cijfers daarover waren niet be schikbaar. Intussen beginnen de autoriteiten zich zorgen te maken over de voedselvoor ziening van de bevolking van Saigon. Sinds vijf dagen zijn geen nieuwe voor raden aangevoerd als gevolg van het of fensief van de Viët-Cong in de Mekong- delta. Terwijl de Zuidviëtnamese hoofdstad op haar grondvesten trilde door de Amerikaanse bombardementen, die ten doel hadden de restanten van vijf batal jons van de Viët-Cong te vernietigen, zei generaal Westmoreland dat het ergste nog moest komen. „Het zwaarste offen sief moet nog beginnen", meende de ge neraal. Naar zijn mening zal dat ge richt zijn tegen de Amerikaanse basis Khe Sanh in het uiterste noorden van Zuid-Viëtnam. Volgens de generaal moeten de aanval len van de Viët-Cong beschouwd wor den als de tweede fase in het winter- lente offensief, dat was begonnen met de slag om Dak To. Hij beschuldigde de Viët-Cong van „verraderlijkheid" om dat de aanval was begonnen op het ogenblik dat het boeddhistische nieuw jaar werd gevierd. De geallieerden En 't geeft uw kamer een persoonlijk tintje. SM 0 EenViëtnamese jongen houdt de arm vast van zijn vriendje. Zijn hoofd is in verband gewikkeld en zijn kleding met bloed besmeurd. Hij werd in Saigon gewond bij een raketexplosie tijdens een aanval van de Viët-Cong. O hadden het offensief wel verwacht maar dan vóór of na het „Tet"-feest. „De derde fase van het winterlente offensief zal de belangrijkste zijn. Het kan elk ogenblik beginnen en het zal de voornaamste krachtsinspanning van de Noordviëtnamezen zijn. Bij deze 'fase zullen zij het grootste aantal troepen in de strijd werpen dat ooit door hen is in gezet, zo voorspelde generaal Westmo reland. De oude keizerstad Hué was gister avond nog grotendeels in handen van de Viët-Cong. Er zou daar een revolutio naire raad zijn ingesteld met aan het hoofd een hoogleraar van de plaatselij ke universiteit, dr. Le Van Hoa. Voor de radio deed hij een beroep op de be volking zich nog feller tegen de „Ame rikaanse agressors" te keren en de „verraderskliek van Thieu en Ky" ten val te brengen. O DEN HAAG Minister Roolvink (so ciale zaken) gaat akkoord met de drie gulden extra weekloon voor.de laagst betaalde werknemers van 23 jaar en ouder. Dit voorstel van het bedrijfsle ven is officieel bekrachtigd door een beschikking van het college van Rijks- HOEK VAN HOLLAND Het Rus>- sische vrachtschip Paldiskv (1245 ton) heeft gisteravond zijn anker gedepo neerd op het voorschip van de Belgi sche kustvaarder Pattrick, toen het wilde a keren even buiten 't noorder- hoofd bjj Hoek van Holland. De uitgaande Rus en de binnenko mende Belg waren daar om kwart voor acht met elkaar in aanvaring gekomen. De onfortuinlijke ankerma noeuvre had tot gevolg, dat de schepen niet meer van elkaar los konden gera ken. Er zijn snijbranders aan te pas gekomen om de schepen te scheiden. Verder was er weinig averij, zodat de schepen op eigen kracht verder konden varen. De Paldisky is toch naar de Rotter damse haven teruggekeerd, in de eer ste plaats om het anker terug te ha len. Een foto van Viët-Cong-srijders in actie. Onder dekking van een mitrailleur verlaat een geweerschutter een greppel. WASHINGTON (Reuter) De Ame rikaanse regering gaat akkoord met 't voorstel van Noord-Korea om de kwes tie-Pueblo voor te leggen aan de Ko reaanse wapenstilstandscommissie. De ze commissie, die toezicht houdt op 't naleven van de bepalingen van de wa penstilstand van 1953, pleegt te verga deren op de grens van Noord- en Zuid- Korea. De Verenigde Staten zijn zelfs bereid aan regeling van de kwestie door de be standscommissie voorrang te geven boven verdere behandeling door de UNO. De kwestie van de Pueblo, het Ame rikaanse oorlogsschip dat vorige week door Noordkoreaanse marinestrijd krachten werd opgebracht naar de Noordkoreaanse haven Wonsan, is al twee dagen na het incident in de wa penstilstandscommissie ter sprake ge weest. De Amerikaanse en de Noord koreaanse afgevaardigden gaven toen beiden hun visie op de zaak en daarbij bleef het. Het verzoek van een van beide par tijen om de commissie bijeen te roepen is voldoende. De andere partij moet daarin toestemmen. Er is al eerder een geval geweest waarin de wapenstilstandscommissie een dergelijke kwestie tussen Noord- Korea en Amerika regelde. Dat was in 1963, toen een Amerikaanse piloot met zijn hefschroefvliegtuig boven Noord- Korea was verdwaald. Dat werd toen behandeld als een „schendir\g van het grondgebied van Noord-Korea" en de man werd, zij hét pas na een jaar, vrij gelaten. Het is de bedoeling dat het incident met de Pueblo wordt behandeld als een schending van de territoriale wateren van Noord-Korea. De Russische premier Kosygin heeft tijdens zijn bezoek aan India verklaard dat het geen ernstige zaak was. De kwestie kon volgens hem gemakkelijk tussen Noord-Korea en Amerika worden geregeld door de zaak eenvoudig te behandelen als een grens incident. ADVERTENTIE JEW DELHI (Reuter/AP) Onverhulde bitterheid klonk door in de woorden van mevrouw Indira Gandhi, de premier van India, die de tweede wereld handelsconferentie opende: Vrede en voorspoed zjjn niet van elkaar te schei den. De kloof tussen arm en r(jk moet worden overbrugd „anders zullen man nen en vrouwen worden gedwongen in opstand te komen en met geweld de noodzakelijke wijzigingen tot stand brengen". Iedereen is er van op de hoogte wel ke rol het kolonialisme heeft gespeeld, aldus mevrouw Gandhi. „Tegenwoordig echter achten de rijke landen het pro fijtelijker hun geld te beleggen in hun veiligheid, in de vooruitgang van de technische wetenschap en zelfs in het leggen van contacten met kndere pla neten". Donderend applaus uit de rijen van de arme landen weerklonk toen de In diase premier zei: „Het gaat er niet om of de rijke landen zich 't zich kun nen veroorloven ons te helpen, het gaat er om of de rijke landen het zich kun nen veroorloven ons niet te helpen". Ook de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, zei in een boodschap dat economische vooruit gang een noodzakelijke voorwaarde voor de vrede is. Hij vroeg de 132 deel nemende landen een „strategie voor ontwikkelingshulp" op te stellen. Thant ADVERTENTIE PURE OLD POT STILL Established I A.0.1710 I BOW ST. DltmUEBY DUBLIN die speciaal met soda helemaal behouden blijft! IMPORT: SCHAEFERS WOROEMANN N.V.. AMSTERDAM NEW YORK Wall Street en het gehele Amerikaanse effecten- en bank bedrijf beginnen langzamerhand een aanzienlijk te kort aan personeel te krijgen. Dat tekort heeft betrekking op het gehele stafpersoneel en in het bij zonder op beleggingsspecialisten, valutahandelaren en specialisten op het gebied van computers. Dit tekort wordt toegeschreven aan twee factoren en wel de geweldige op komst van het financiële bedrijf in de Verenigde Staten en de onvoldoende scholing van de mensen nadat zij de school hebben verlaten. Die scholing heeft men eerst goed aangepakt in de laatste der jaren vijf tig. Wall Street verwacht niet eerder te kunnen beschikken over een behoorlijk aantal specialisten en leidinggevend personeel dan voor het midden van de jaren zeventig. Een belangrijk deel van het werk is al overgenomen door computers, maar een stijging in de bankzaken en effec- tenomzetten betekent niet een evenredi ge groei van documentatie en besluit vorming. Sinds 1960 is het aantal klerken, er varen commissionairs en leidinggeven de mensen gestegen van 2,6 miljoen tot 3,3 miljoen of met ongeveer 27 procent. In diezelfde periode echter is de geld- omloop van de Verenigde Staten met ongeveer 36 procent toegenomen, het hypothekenbedrijf met 60 procent, de omzetten van aandelen en obligaties met 100 procent, en de bankleningen en beleggingen met ongeveer 122 procent. De Don Howard Organisation, een van de grootste Amerikaanse „arbeids bureaus" op financieel gebied verwacht dat de vraag- en aanbodsituatie dit jaar kritiek zal worden. In het bijzonder is er een tekort aan ervaren mensen in de leeftijdsgroep van 38 tot 48 jaar. Dit tekort aan mensen heeft een in flatie teweeg gebracht op het gebied van de salarissen. Beginners in Wall Street met een behoorlijke schooloplei ding kunnen nu een gemiddeld salaris vragen van 7600 dollar of ongeveer 27.500 gulden per jaar en zij die kun nen bogen op een hogere schooloplei ding, van 9250 dollar of 33.400 gulden per jaar. Deze beginsalarissen liggen ongeveer 30 procent hoger dah in 1965. De banken hebben over het algemeen dezelfde ervaring, maar hier zijn de salarissen niet zo sterk gestegen omdat de banken eerder met opleidingspro gramma's begonnen dan de effectenhui zen en andere financiële instellingen. Daarnaast echter hebben zowel de banken^ als de effectenfirma's een te kort aan leidinggevend personeel voor de computers. De opleiding heeft hier zeer duidelijk geen gelijke tred gehou den met de groeiende toepassingsmoge lijkheden van computers. Don Howard verwacht echter dat door de opleiding aan de Amerikaanse universiteiten en het enthousiasme waarmee men de computers heeft ontvangen, dit tekort binnen afzienbare tijd zal zijn opgehe ven. O AMSTERDAM Mogelijk door toe doen van een vierjarig kind, is gister avond brand uitgeborken in een huis aan de Chasséstraat in Amsterdam. Het huis, dat op de derde verdieping lag, brandde uit. Niemand van de zes bewoners werd rewond. is aan zijn bureau in New York ge bonden door de crisis in Korea. Zonder incidenten is de Wereldhan delsconferentie niet begonnen. Voor het gebouw in New Delhi werd gedemon streerd tegen Zuid-Afrika, er werden leuzen geroepen als „moordenaars" en „weg met de apartheid". Stevige politiemannen maakten een einde aan de rel. Maar ook zij konden niet verhinderen dat de afgevaardig den van vele Afrikaanse landen Zuid- Afrika, uit de conferentie wilden we ren. Secretaris-generaal Prebisch maakte een eind aan de woordenwis selingen. Zuid-Afrika blijft, zij het ge ïsoleerd. Het besef dat alleen geldelijke hulp geen einde maakt aan de problemen van de ontwikkelingslanden, groeit. Daarom ook werden alle landen op geroepen deel te nemen aan een inter nationale conferentie over de suiker prijs. Suiker is voor vele landen de belang rijkste bron van inkomsten. De prijs schommelt nogal. In 1963/64 was sui ker schaars. Op de wereldmarkt kost te een kilo ongeveer 1,46 gulden. Nog geen drie jaar later w:as de prijs naar veertien cent gekelderd. Daar mee sloeg de economische basis weg onder het bestaan van miljoenen men sen. KAAPSTAD Ruim anderhalf mil joen Zuidafrikaanse kleurlingen drei gen hun kiesrecht kwijt te raken. De Zuidafrikaanse regering is van plan bij de opening van het nieuwe zit tingsjaar van het parlement een voor stel in te dienen om 1600.000 kleurlin gen het kiesrecht te ontnemen. De kleurlingen hebben vier blanke afge vaardigden in het parlement. Wanneer dit plan wordt aangenomen zal de volksvertegenwoordiging alleen worden gekozen door blanken. Een an der voorstel beoogt de ongeveer 280.000 leden van de Ovambo-stam, die onge veer de helft van de bevolking van Zuid-west-Afrika vormen 'n zekere ma te van zelfbeschikking te verlenen. Met deze stap zou de Zuidafrikaanse regering nog eens willen aantonen dat zij de macht uitoefent in Zuidwest-Afri- ka ondanks het besluit van de UNO om het mandaat van Zuid-Afrika over dit gebied op te heffen. De UNO stelde Zuidwest-Afrika, vroe ger een mandaatgebied van de Volken bond, vorig jaar onder rechtstreekse verantwoordelijkheid van de volkeren organisatie. PHILADELPHIA Een groep qua kers die in november vorig jaar tever geefs probeerden met hun jacht, de Phoenix, een lading medicamenten te lossen in Zuidviëtnamese havens, is in de Noordviëtnamese haven Haifong aan gekomen. De Quakers, zes Amerikanen en een Engelsman, telegrafeerden naar Phila delphia, Amerika, dat ze heelhuids wa ren gearriveerd. Men verwachtte dat ze hun lading medicamenten onmiddellijk zouden lossen en dat ze de Noordviëtna mese haven meteen weer zouden ver laten. ADVERTENTIE OLIFANT EN DE SJIEKE VRIEND. Sjieke vriend op bezoek. Had Olifant cognac in huis. Niks gezegd. Ingeschonken. „Franse?" „Nee, Olifant!" „Oh, la, lal" Van onze correspondent KOPENHAGEN Denemarken heeft een nieuwe regering. De nieuwe pre mier is de 47-jarige Hilmar Bauns- gaard, die tevens formateur was en lid is van de kleinste coalitiepartij de radicalen. Zijn partij zag kans zich bij de onlangs gehouden verkiezingen te verdubbelen. De vorige premier, Krag, had het ont slag van zijn kabinet aangeboden en de verkiezingen uitgeschreven na een me ningsverschil over de maatregelen te gen de gevolgen van de devaluatie. Voor het eerst sinds veertien jaar heeft Denemarken nu geen sociaal-de mocratische regering. De conservatie ven hebben met 99 van de 175 zetels een meerderheid in het parlement. Premier Baunsgaard is de èerste in deze functie sinds lange tijd zonder aca demische opleiding. Minister van Bui tenlandse Zaken wordt de vroegere priester en leider van een seminarium uit Kopenhagen, Hartling. Hartling is de leider van de Deense boerenpartij. Het ministerie van Financiën komt in handen vanvPaul Möller (conservatief). Hij zal het middelpunt zijn van de nood zakelijk gebleken sanering van het prijsbeleid en de Deense financiën en de economie: ADVERTENTIE floestdrank in tabletvorm.95ct PARIJS Met een daverende klap spatte het televisietoestel uit elkaar en wonder boven wonder werd niemand van de talrijke wandelaars in de tuinen benéden erdoor gewond. Niettemin had dit toestel een luchtreis gemaakt van 57 meter, van de eerste verdieping van de Eiffeltoren. Bovendien kon men niet zeg gen, dat Félix Laurent (53), textielfa brikant te St. Cyr-au-Mont-Dore (Rhö- ne) erop bedacht was geweest niemand te raken, voor hij het toestel omlaag keilde. Neen, hij^ had het thuis zorgvuldig in gepakt, had er een rit van 800 km mee gemaakt naar Parijs, was er mee opge stegen naar de eerste verdieping van de Eiffeltoren en had het zomaar omlaag gegooid. De ontstelde torenwachters, die te ver baasd waren geweest om eerder in te grijpen, wiepen zich op de man en na men hem mee naar de politiepost. „Neen, ik heb er geen spijt van", zei hij daar. „Ik heb het toestel omlaag ge gooid om de protesteren tegen de slech te programma's van de tv. En dan komt er binnenkort de televisiereclame. Het is een schandaal. Iedereen moet daartegen protesteren en ik heb het op mijn manier gedaan". Of dit protest geldig is, zullen nu de psychiaters uitmaken. BERLIJN Het ontwerp van een nieuwe grondwet voor de Duitse Demo cratische Republiek, dat woensdag door de Oostduitse volkskamer ter dis cussie is gesteld, gaat in de preambule uit van de verantwoordelijkheid om „de gehele Duitse natie de weg te wij zen in een toekomst van vrede en so cialisme", zo meldt het Oostduitse pers bureau ADN. „Het herstel van en de zorg voor de normale betrekkingen en de samenwer king tussen de beide Duitse staten op de grondslag van gelijkberechtiging zijn nationale wensen van de D.D.R. De D.D.R. en haar burgers streven daar bo ven uit naar de overwinning van de door het imperialisme aan de Duitse natie opgedrongen splitsing van Duits land, en naar de stapsgewijze toenade ring van de beide Duitse staten tot aan hun vereniging op de grondslag van de mocratie en socialisme," aldus het ont werp. In de nieuwe grondwet worden ver scheidene grondrechten gegarandeerd, zoals vrijheid van mening, pers, radio en televisie en het recht tot vereniging en vergadering. „Het recht op arbeid en de plicht tot arbeid vormen een een heid", zo staat er. Volgens art. 38 heeft iedere burger van de D.D.R. het recht een wodsdienstig geloof te belijden en „godsdienstige handelingen uit te oefe nen". SAIGON (Reuter, AP) Van de gedemilitariseerde zone aan de grens tussen Noord- en Zuid-Viëtnam tot ver in het zuiden van de Mekong- delta is gisteren hevig gevochten tus sen de Viët-Cong en Amerikaanse en Zuidviëtnamese militairen. De rebellen hebben verscheidene plaatsen bezet, die tot voor kort stevig in handen waren van de Zuidviëtna mese regering. General Westmoreland, de Amerikaanse commandant in Zuid- Viëtnam, zei te verwachten, dat het zwaarste offensief van de Viët-Cong nog moet komen. President Johnson met gebogen hoofd in gebed verzonken tijdens een bijeen komst in een hotel in Washington. De president riep zijn volk op te bidden voor vrtrouwen en sterkte in een tijd „waarin wij verleid worden onze plichten te verzaken en het werk dat wij moeten doen niet te doen."

De Vallei | 1968 | | pagina 7