BESTAAN Couturiers brengen nu voor elk wat wils „Iedere dag sta je weer met je oren te klapperen" Cardin. blijft in astronautensfeer Courrèges showde in „mode-ballet" San balm Vierkante9 stevige voorjaars schoenen St. Laurent het meest geïnspireerd van allemaal Golvende kapsels uit 1930 keren terug „DUBBLE SEATS" MAKEN STEEDS MEER OPGANG Zuurkool uit akje een z Diny van der Wijst, Nederlands jongste brigadier OE THANT EEN OOSTERSE RIJSTSCHOTEL SWINGEND BONTE STREPEN MATROZEN „Dit werk kun je alleen doen als je enorm veel van kinderen houdt HOEDEN TWEE JAAR CADEAU NOOIT GEDACHT zemen zonder zorgen De zeem, die tegen olie, vet, afwasmiddelen bestand is. v.a. 3,95 MET PROVOCEREND Vrouwen kloppen elkaar geld uit de zak VERWAARLOOSD ,KOM MEE... ELLENDE 55 PARIJS Het valt niet te ontkennen, dat er heel wat veranderd is bij de Parijse couturiers, sinds men door de boetieks en het „wij doen wat wij wil len" van de jongeren niet langer alleen naar enige invloedrijke ontwerpers kijkt voor het volgen van de mode. De tijd. dat enkelen voor de kleding al gemeen bepalende lijnen voorschreven, is voorbij. Van hoog tot laag gaat het er nu bij de ontwerpers om genoeg fantasie op te brengen om gehoor te vin den. /"kok op het gebied van de schoenen zorgt Parijs voor nieuws. De voorjaarsschoenen hebben brede, vierkante neuzen, stevige hakken en garneringen van perforaties in En gelse stijL De nieuwe zomerlaarsjes zijn een soort lage schoentjes met een lange, gestreepte stretchkous er aan. Korte avondkleding wordt opge luisterd door zijden laarsjes, met pailletten bezet of fraai geborduurd. Rijk geborduurd zijn ook de avond sandaaltjes. Tkior ontwierp speciale schoenen voor de Olympische Spelen. Die hebben een metalen wereldbol als hak en zijn voorzien van „spikes". Een paar van dit soort schoenen zal ter gelegenheid van de Olympische Spelen de president van Mexico wor den aangeboden. l~ke fraaiste avondschoentjes bij Dior zijn van satijn en voorzien van een lange bloemenslinger, die tot boven de knie om het been wordt gewikkeld. In de salon van Dior kost het goedkoopste paar schoenen 750 gulden. Over de duizend tot tweedui zend gulden moet men neertellen voor geborduurde avondschoentjes. T"ke lederen schoenen voor overdag met brede, vierkante neuzen in de stijl-Dior, kwamen blijkbaar naar Italiaanse inspiratie tot stand. Schoe - nen in die vorm zag men in Italië al overal in de etalages, maar dan voor een vierduizend lires, nog geen 25 gulden. PARIJS Yves St.-Laurent, eens de jonge opvolger van Christian Dior, heeft sinds hij niet meer voor het huis Dior ontwerpt maar zelfstandig is, grote in vloed op de mode. Ditmaal toonde hij de meest geïnspireerde collectie van de vele voorjaarsshows hier in Parijs. Van de roklengte maakt hij geen sen satie. De rokken zijn bij de lengtemo dellen van Laurent matig mini of rei ken tot net boven de knie. Voor een grote verrassing zorgt hij echter door de voorjaarsmode een uit gesproken Spaans aanzien te geven. Zijn mannequins paradeerden langs de me ters hoge bloesemboeketten in zijn klei ne salon aan de Rue Spontini, gekleed in allerlei variaties op Torero-pakken en flamenco-jurken. Bij die Torero-pakken werd op rond taille en heupen nauw aansluitende kor te broeken bolero's gedragen. Die bole ro's waren rijk geborduurd als deze op de kleding van de stierenvechters lij kende pakken in zwarte wollen stof ble ken uitgevoerd. Op strakke Torero-pak jes, helemaal van pailletten vervaar digt, werden effen bolero's van zwarte satijn gedragen. Bij deze Torero-stijl horen strakke, gladde kapsels met een Andalusische chignon, waarin grote Spaanse kammen zijn gestoken. Aan de kleding van de Spaanse danse ressen herinneren de flamenco jurken met brede zwart afgebiesde stroken langs de armsgaten en langs de zoom. De flamenco-jurken in effen linnen heb ben een grote Spaanse sjaal als aanvul ling. Yves St. Laurent brengt ook een nieu we lijn voor de normale mantelpakjes. Heel lange, getailleerde jasjes met een geïncrusteerde ceintuur of een koperen ketting in de taille, worden daarbij op rechte korte rokken en plooirokken ge dragen. Marineblauw, wit, rood, zwart en bei ge zijn bij Yves St.-Laurent de voor naamste kleuren. Met*zo goed als naakt gaat Yves St.- Laurent het verst van alle mode-ont werpers dit seizoen. Bij keurige zwarte pakjes met heel lange jasjes horen blou ses van zwarte, doorzichtige voile, waar onder helemaal niets wordt gedragen. Er komen niet eens meer, zoals bij Courrèges, enkele margrieten aan te pas om de borsten te bedekken. Bij andere avondtoiletten blijft het hele middenrif onbedekt. Modedictators bestaan niet meer; die stierven uit met Christian Dior. „Ik ben ik" past bij deze tijd van meer individualisme. Men draagt alleen iets om „in" te zijn, als men het ook leuk vindt. Aangezien smaken meer dan ooit verschillen tegenwoordig, gaan ook de couturiers inzien, dat zij voor verscheidenheid hebben te zorgen. Er is ook heel wat mogelijk dit jaar bij de nieuwe lentemode naar Parijs; op elk gebied tot en met de roklengte. Van onder haar Bonnie alpino uit werpt het mlnimeisje een blik op de rokken tot aan de kuit k la 1930. Zij zal, naar het zo uitkomt, de komende lente en zomer beide lengten dragen. Tussen mini en maxi is er een algeme ne roklengte tot net boven de knie. Dc korte en heel korte mode geeft Parijs ditmaal een swingend aanzien, door wijde plooirokken, klokrokken en gerende rokken. Helemaal charleston worden die wijde, korte rokken bij de jurken in dunne voile of mousseline. „Maxi-Nu" voegen de jongere ontwer pers voor de tienermode aan de door zichtigheid van die stoffen toe, door er slechts shortpakken onder te laten dra gen. Veel strikter is de stijl geïnspi reerd door Ingres, waarbij wit de kleu ren verbant. Witte organdi is het uitverkoren ma teriaal voor die stijl, met witte came lia's als romantische garnering. Voor een uitbarsting van kleur zorgt in con trast daarmee de Mexicaanse en Indi- acjise inspiratie, vooral bij Ricci en Lanvin. De wijde, korte charlestonrok ken worden daarbij doe. veelkleurige onderrokken aangevuld. Grote Mexicaanse hoeden en bloe- mentorens bekronen die mode. Stoffen in bonte strepen geven mantels en pak jes een Mexicaans aanzien. De wijde Inca-capes zorgen voor zwierigheid bij de avondmode. Met de Baby Look zorgt Lanvin verder voor nieuws bij de heel jeugdige mode. Wijde, korte jurken met gesmockte en geplooide pasjes zijn daarvan een voorbeeld. Jong en ongedwongen is naast dit al les ook de matrozenstijl, met pakjes waarbij de jasjes met matrozenkraag op wijde plooirokken worden gedragen. Twee schetsen, welke de mode-tendens weergeven, die de Franse couturier Jacques Helm in zijn nieuwe voorjaars- en zomercollectie voor 1968 heeft gelegd. De rok is kort gebleven. Rokken tot op de kuit, en de „Bonnie and Clyde"-stijl herinneren slechts hier en daar aan de mode 1930. Maar de al pino als hoofddeksel doet dat bijna overal, evenals de overhemdblouse met lange mouwen, de vesten en de weer strak aangehaalde ceintuurs. Aan 1930 doen ook de jurken van Pa- tou denken, met een lang lijf, een cein tuur, een hoge col en^en wijde plooi rok. Ceintuurs zijn overigens voor de lentemode ook hier in Parijs overal present. Met een breed exemplaar van leder of nog breder van canvas, komt men al een heel eind om voor de mo de 1968 het juiste effect te bereiken. De broekrokken blijven om een kans vragen, zowel in bermudalengte als in de lengte van de short. De veelzijdigheid van de hoedenmo- de weerspiegelt de vele mogelijkhe den, die de lentecollecties op het ge bied van de kleding bieden. Grote Mexicaanse hoeden bekronen de lente modellen, naast herenhoeden met vrij brede randen, alpino's en strak om het hoofd sluitende hoeden als badmutsen. Ook toques en turbans, o.a. met lange sjaals als aanhangsel, hoeden met sie raden gegarneerd, of grote capelines met bloemen op de rand naar Renoir. Sieraden zullen heel belangrijk wor den volgens de nieuwe Parijse lente mode. Nog voor de première van zijn lentecollectie, toonde Pierre Cardin de ze week uitsluitend bijoux op een avondshow in hotel Bristol. Cardin heeft bewezen, dat zijn show stond in het teken van barokachtige sieraden. Sieraden van Boheems kristal, door Ja- blonex vervaardigd, waren het middel punt van een how in de Tsjechische ambassade hier in Parijs. l~ke kappers sloofden zich de afge lopen weken hier in Parijs bij zonder uit om voor de haarmode in veelzijdigheid niet achter te blijven. IJeel opvallend is de terugkeer van de golvende haren, als geon- duleerd in de trant 1930. Bij die halflange kapsels vallen ronde lok ken over de wangen. Langere haren worden echter niet vergeten door de Parijse kappers. Alexandre brengt bijvoorbeeld lange golvende kapsels, naar het voorbeeld van de haar dracht, waarmee Rita Hayworth in dertijd furore maakte. Langer is het haar ook bij de Greta-Garbo-kap- sels, sluik en van onder naar bin nen gerold. pn een lief poppenkopje is het re- sultaat van de Jean Harlow- kapsels, kort met een toef krullen op de oren. Dan zijn er nog de leeuwen manen, waar heel veel haar aan te pas komt. Lang haar wordt daarbij wild uitgekamd naar achteren, waar door men een sfinxachtig hoofd krijgt. Qij de korte Bonnie-kapsels valt een lok diep over het voorhoofd, op de plaats gehouden door een ko peren clips. Ondanks de grotere te genstellingen is er bij de nieuwe lentemode voor elk van deze haar drachten plaats. In het politiebureau van Bergen op Zoom is het kantoor van Diny van der Wijst, die zojuist hetzelfde is geworden als haar vader: bevorderd tot brigadier Èn wel de jongste v&n Nederland, met haar 29 jaren. Daarom had ik beide brigadiers nu eens samen in uniform op de foto willen zetten, maar toen bleek, dat Diny van der Wijst niet eens een uniform had. „Dat draag je nooit, als je bij de recherche zit", barstte Dihv van der Wijst in Bergen op Zoom lachend uit. Ik had het kunnen weten, omdat zij in Rotterdam al werkte bij de kinderpoli tie, en nu in haar nieuwe standplaats hetzelfde werk doet. In haar eentje maakt ze de hele afdeling kinderpoli tie uit. De mannelijke brigadier Van der Wijst had me al verteld, dat het eigen lijk een beetje tegen de regels is, om van iemand die acht jaar bij de poli tie is al een brigadier te maken. „Hoofdagente was ze in Rotterdam" zei hij, „maar ze had na haar diploma dubbel A ook nog even het diploma B gehaald in haar vrije tijd. Normaal doen dat alleen mannen, geloof ik. Met B kun je dus brigadier worden, als er een plek open is. En die plek was er in Bergen op Zoom. Zij erheen". Maar in de geestdrift was iedereen heel even vergeten dat er tenminste tien dienstjaren nodig zijn om iemand tot brigadier te bevorderen. Er werd gepraat in Den Haag, Diny kwam nog even als hoofdagente in dienst en toen ze acht dienstjaren erop had zitten, werd er beslist: ze krijgt twee jaar cadeau, maak haar maar brigadier. Vader en dochter beiden brigadier, dat duurt nog precies drie maanden. Want in mei gaat de vader van Diny de dienst uit, omdat hij dan zestig is geworden. Diny blijft dan het derde lid van een gezin met tien kinderen, dat in eep uniform kan lopen. Een van haar broers werd hoofdagent bij de Rotterdamse rivierpolitie en een twee de is vlieger bij de Luchtmacht. Ter wijl een van haar jongere broers zo juist een oproep kreeg om zich te la ten keuren voor de politie-academie. „En nooit heb ik gedacht dat de po litie iets voor Diny zou zijn", vertelde de oudste brigadier Van der Wijst. „Ze was altijd gek met kinderen, dat wel. Kleuterleidster, iets doen in een kindertehuis. Altijd bezig. Op een dag vileda ADVERTENTIE Opblaasbare stoelen, zogenaamde „bubble seats", schenen steeds meer op gang te maken. Indien u gasten krijgt, blaast u van tevoren even een paar stoelen op. I)e zetels, die we hier zien, zijn van Italiaanse makelij. Verkrijgbaar in helder transparant, rood, oranje, geel en blauw. PARIJS Kristallen kronen, gouden stoeltjes en hoge spiegels waren deze week niet meer de nog uit vorige eeuwen overgebleven entourage van de lente mode, die hier nu al een aantal dagen wordt getoond. Het decor werd helemaal eigentijds; min of meer op de show van Pierre Cardin, helemaal bij het dyna mische modeballet van Courrèges. In de salon met laag podium en witte schermen zit men bij Courrèges als in een experimenteel theater op lage krukjes bij elkaar tussen spierwitte wanden. De Doordringende klanken van elektronische muziek vulden de kleine ruimte toen de eerste mannequins klaar stonden om de lentemodellen te tonen. Een dansen de -neger in niets dan een klein wit broekje opende de show van de voorjaarscol lectie van Courrèges. Alle ontwerpen werden daarna door de mannequins dan send getoond tijdens een modeballet in de stijl van Jerome Robbiins. De jonge, ongedwongen en bevrijdende kleding die Courrèges ook nu weer ontwierp past volkomen bij al die beweeglijkheid. Zij past ook bij elke huidskleur. Een negerinnetje en een koffiebruine man nequin bewogen zich tussen hun blanke collega's. Bij die donkere huid deden de minijurken en mantels van jersey of gabardine vervaardigd, overwegend rood, zachtblauw en pistachegroen en voorzien van witte paspels en witte in crustaties, het even goed als bij een blanke. Courregès leek de rassen-tegenstellin gen voor de mode volkomen uit te scha kelen. Door een wit scherm heen bleef de neger dansend als een schaduwfi guur op de achtergrond, deze mode- show- als -een-j azzballet begeleidend. Met die dansende schaduw als decor toonden de mannequins als jonge school meisjes met haren in staartjes pakjes met heel korte wijd gerende rokjes. In plaats van een bloese werd onder de jasjes van die pakjes dikwijls maar een witte, gladde jersey beha gedra gen. Met nog minder was de boezem van het negermeisje bedekt; zij droeg al dansend bij een mantelpakje met een matelot op die plaats slechts twee gele margrieten. Over helemaal niets heen leken de meisjes, die de collectie van Courrèges toonden, jurken van doorzichtige or gandie te dragen, gegarneerd met gro te, parelmoerachtige plastic cirkels of voorzien van gefestoneerde gaten. Een minijurk van witte piqué was langs de zoom en in de taille van dergelijke perfo raties voorzien. Die doorkijkkleding werd afgewisseld door broekpakken van doorzichtige stoffen, met gele öf blau we bloemen bestikt Mai-nu is bij Courrèges echter niet provocerend, maar blij, natuurlijk on bevangen. Zijn mode is zo ongedwon gen en ongecompliceerd, dat het con trast met de LSD-sfeer. die de tiener- kleding in sommige opzichten omgeeft, treffend is. Het is blijde kleding, ont worpen door iemand die voor deze we reld, ondanks alles, nog in een gelukkige toekomst gelooft. Van een toekomstvisie wil ook Pierre Cardin getuigen, maar hij kan daarbij maar niet loskomen van de astronau tensfeer. Bij zijn voorj aarsmodel l?n werden weer allerlei hoeden als ruim tehelmen gedragen, soms op de rond de bol zwevende ringen als een „flash back" heel traditioneel met een roos gegarneerd. Courrèges, de vader van de minimode, stelt zich nog helemaal achter zijn uiterst korte rok. Maar Cardin weet met de lengte ditmaal he lemaal niet wat hij wil. Hij brengt mi ni-lengte, rokken tot over de knie, en zelfs een gulden middenweg daarvoor. Bij vele jurken is de rok namelijk hele maal asymmetrisch, van hoog op de dij verlopend tot bijna op de kuit. Met mode in leder werd zijn show ge opend, waarbij lange, sluike jasjes in zwart of donkerbruin op strakke kous laarzen in zilver werden gedragen. He lemaal in zilver vinyl waren enkele mannenpakken uitgevoerd met als aan vulling een zilveren pet en zilveren schoenen. De sensatie van zijn show was een serie „elektronische" cocktailjurken, die jurken werden door kleine lampjes verlicht, waarvoor de batterijen onder een sieraad of onder de knopen ver stopt waren. Wel meer iets voor een revue dan om echt in uit te gaan. ADVERTENTIE RUWE HANOWJI HANDCREME uw handen vragen erom Waarom zou het zaken-doen onder vrouwen zo* bloeien, vraagt de Consu mentenbond zich af. Zou het de behoef te zijn van de huisvrouw aan sociaal contact, aan een zakcentje, of zomaar een vrijetijdsbesteding? In elk geval floreren de house- of verkoopparty's uitgevonden door handige zakenlui waarbij vrouwen vriendinnen en ken nissen uitnodigen voor een kopje koffie of thee en een gezellig gesprek. Tijdens de party wordt het gezelschap bezig gehouden door een vriendelijke, spraak zame demonstratrice, die iets vertelt over de bijzondere eigenschappen van plastic bekers, dozen, bussen en scha len van een bepaald merk. Na afloop kan men natuurlijk bestellen, wat de bezoeksters om de gastvrouw niet te leur té stellen meestal grif doen. De produkten zijn op zichzelf niet slecht, maar in verhouding wel erg duur. De Consumentenbond signaleert he- halve deze „party's" nog andere vor men van „zaken-doen". Daar is bij voorbeeld de „consulente", die met een koffertje vol cosmetica op stap gaat en probeert deze schoonheidsprodukten aan haar kennissenkring te slijten. En de „specialiste", die in zes mid dagen door een verkoper-verhuurder is geïnstrueerd om haargroei in het ge zicht met een elektrisch apparaat te verwijderen. En die nu vriendinnen en kennissen met dit apparaat „bewerkt". De consumentenbond meent dat vriend schap en relaties met dit soort trans acties niet gebaat zijn en hoopt dat meer vrouwen zich kritisch tegenover dergelijke praktijken zullen opstellen. Zuurkool, een gezonde en licht verteer bare groente, kan men los uit het vat, in blik, in glas of in plastic zakje ko pen. De Consumentenbond ging na hoe de zuurkool-in-een-zakje aan de consument wordt aangeboden. Daarbij bleek, dat de zuurkool lang niet altijd in de beste conditie ver keerde. Zuurkool moet namelijk koel, donker en niet te lang worden opge slagen. Heel wat zakjes lagen echter buiten in de zon of op warme plaat sen in de winkel. De Consumentenbond adviseert de huisvrouw daarom slechts zuurkool- in-een-plastic-zakje te kopen, wan neer dat zakje koel is bewaard en de inhoud er geelachtig crème niet grijs uitziet. Tevens dringt de Consumentenbond er- op aan dat een datumstempeling ver plicht wordt gesteld en dat de toevoe ging van conserveermiddelen wordt verboden. AvV DINY VAN DER WIJST komt ze bij me en vraagt: Zouden ze me bij de politie kunnen gebruiken? Want ik had al eens gezegd: Van dat salarisje dat jij krijgt blijft niets over, je geeft alles uit aan gezinnen en kin deren die het moeilijk hebben. En zo'n meisje moet toch ééns een beetje vas tigheid krijgen". „Dat is haar kamer", wees hij reso luut, toen we bij het politiebureau in Bergen op Zoom kwamen: de enige ruiten met bloemen en planten ervoor en niet zo weinig ook. „Als je vraagt: Waarom nu bij de kinderpolitie, dan zeg ik: Omdat het allemaal zo afwisselend werken is", sprong Diny meteen in. Dat zal wel, maar van haar vader die zich on dertussen op een onbestemde plek van het gebouw in de inhoud van zijn reis tas stak wist ik allang dat Diny de vrouw was die vorig jaar in een paar uren eigenhandig regelde dat zeven volkomen ondervoede en verwaarloos de kinderen thuis werden weggehaald en een goed onderdak vonden. „En het gebeurt ook wel eens, dat er één kindje moet worden weggehaald en dat het 14 dagen op het bureau blijft slapen, omdat er geen onderdak is te vinden", had haar vader gezegd. Maar dat ging niet over Diny. Zij reed op een vrijdagmiddag, te gen het uur dat alle officiële instanties de deuren sluiten voor het weekeinde, pijlsnel naar Breda om papieren op te halen. Met een aantal politiemensen ging ze naar het desbetreffende huis, nam de kinderen mee naar het bureau en wist het zo door te drijven, dat er laat in de avond nog een politieauto naar Rotterdam reed om alle zeven kinderen naar een warme en goede plek in een kindertehuis te brengen. „Dat komt omdat ze overal haar re laties heeft", zei haar vader en nie mand kon zich vergissen in die blik in zijn ogen. Wat Diny ook niet zei, als ze over „afwisseling" praatte, is, dat ze die 7 kinderen altijd gaat opzoeken als ze 'n weekeinde bij haar ouders in Rotterdam is. En ik weet ook en dat weet zij al weer niet dat ze tegen zes of acht kinderen in dat tehuis, die op zondag toevallig hun moeder niet op bezoek hebben, zegt: „Kom mee" en daar dan grote kippen met appelmoes mee gaat eten in een restaurant. Ze vertelde wel: „Iedere dag sta je weer met je oren te klapperen en je zegt: Dit ls niet mogelijk, dit heb ik nog nooit meegemaakt". Maar als we over dat brigadier-worden praten: „Ik heb gedacht: Als mannen dit doen, waarom ik dan ook niet. Je moet na tuurlijk even doorstomen met je studie, want dat deed ik in mijn vrije tijd. Maar nu zit ik hier natuurlijk heel prettig". In het politiekorps van Bergen op Zoom is ze tot nu toe de enige vrouw. Moest dat wennen? „Wennen?" riep ze. „Ik denk dat veel eerder de mannen aan mij hebben moeten wennen". Altijd wordt ze met ellende geconfron teerd, want men stapt niet naar de kinderpolitie om te vertellen hoe goed het allemaal gaat. Hoe. „Ik kan een ernstige zaak wel een* niet loslaten 's avonds", onderbrak ze. „Maar dat hoeft ook niet, geloof ik. Ik weet alleen dat je dit werk uitsluitend kunt doen als je enorm veel van kin deren houdt." En daarvoor hoeft de jongste vrou welijke brigadier van Nederland inder daad geen uniform te dragen. TUEBIXGEN (West-Duitsland) Voor sommige Westduitsers is Oe Thant een oosterse rijstschotel, een specerij, een sardientje, een generaal uit het Mid den-Oosten of een communistisch leider uit China, aldus is gebleken uit een en quête. Het Wickert Instituut deelde mee dat van de 2.017 ondervraagden 57 procent wist dat Oe Thant secretaris-generaal van de Verenigde Naties is, terwijl 43 procent geen idee had of de vreemdste gissingen deed. Het onderzoek werd vorige week gedaan als onderdeel van een studie-pro gramma onder auspiciën van de E.E.G.-commissiai

De Vallei | 1968 | | pagina 8