Eén rampendienst in Rijnmond gevraagd Shell: Oorzaak van brand nog niet zeker Bewogen debat in Kanier over Gelderse boer de bank waar ook zich thuis voelt Regering wil voor werkgelegenheid in Tilburg maatregelen nemen Bejaardenzorg en ambtenaren Binnenkort overleg tussen betrokken burgemeesters Griep...? Helft Krommeniese brandweer in noodgevallen onbereikbaar Eerbetoon aan Van Heutsz als reactie MOTIE /IV ROTTERDAMSE RAAD Boerenafgevaardigde vraagt herziening oud onderzoek Vijftien jaar na de watersnood Wachten is op rapport van commissie RUIM DE HELFT SAMENWERKING „LAF ARGUMENT" SCHADELOOS ONBEVREDIGEND Hoofdagent beboet wegens belediging van ondergeschikte HET NMB/PS PAKKET. Een pakket vol bankdiensten. Dat is bijvoorbeeld een salarisrekening met 31/2% rente en de mogelijkheid van een maand salaris extra als gezinskrediet. Dat is keuze uit zeer gunstige spaarre gelingen met een hoge rente, tot zelfs 6%. Dat is geld voor u laten ontvangen en betalingen voor u laten verrichten. Dat is, dat is zoveel... En daar voegt nu onze NMB nog een heel belangrijke dienst aan toe. De Persoonlijke Service! Vraag gratis het NMB/PS Pakket! De NMB is groot genoeg om die Service groot te zien. En de NMB is nog juist klein genoeg om die service Persoonlijk te houden. De NMB zendt u het PS Pak- BANKBON VOOR NMB/PS PAKKET K6t graag 6n gratis t06. Zend mjj als eerste bewijs van uw Persoonlijke Service Vult u even de bon in? Straat: Woonplaats: GEEN ANTWOORD VRIJDAG 2 FEBRUARI 1968 ROTTERDAM De deskundigen van de Shell en van de overheid zoe ken nog steeds naar de oorzaak van de ontploffing en de brand op de raffinaderij van de Shell in Pernis. De directie van de raffinaderij heeft een beroep gedaan op personeelsle den die in de nacht van de ramp in de buurt van het tankpark waren, zich te melden om te vertellen wat zij hebben gezien. De onderzoekcommissie heeft de afgelopen dagen een aantal luchtfo to's bestudeerd, die van de brand zijn gemaakt. Op deze foto's heeft men een patroon kunnen ontdekken, dat de explosie op het terrein heeft gemaakt. Tot nog toe weet men ech ter nog niet. wat er is geëxplodeerd. Gisteren was de raffinaderij, die door de brand stil was komen te lig gen, weer voor ongeveer zestig pro cent in bedrijf. Van de elf perso neelsleden, die naar ziekenhuizen moesten worden gebracht, zijn er inmiddels vijf naar huis terugge keerd. De toestand van de zes ande ren is bevredigend. Gisteren heeft de hoge schoorsteen die op de raffinaderij wordt ge bouwd en waarop alle andere schood- stenen op het terrein zullen worden aangesloten, zijn hoogste punt be reikt: 213 meter. Hoewel men nog steeds de handen vol heeft met het opruimen van de door de brand aan gerichte ravage op het terrein, gaat het werk aan deze monster-schoor steen gewoon door. De kolos moet in juni klaar zijn. ROTTERDAM De Rotterdamse raad heeft gisteren in een zonder stem ming aangenomen motie aan het college van B. en W. gevraagd een centrale bestrijdingsdienst voor grote ongevallen op te richten, samen met de andere ge meentebesturen en de bedrijven in het Waterweggebied. De raad zou ook op de hoogte willen worden gesteld van het onderzoek naar de oorzaak van de explosie bij de Shell en van de veiligheidsmaatregelen die gelden op de raffinaderijen en de chemische fabrieken. De raad wilde ook, dat de centrale bestrijdingsdienst preventieve taken gaat vervullen. Burgemeester W. Thomassen en wet houder G. Z. de Vos zegden de raad toe, dat de burgemeester in de A-kring van de B.B. me' de collega-burgemees ters in liet Waterweggebied zou over leggen over een meer gecentraliseerde aanpak van rampen. Het college kon niet beloven, dat de raad zal worden ingelicht over de oor zaak van de brand. Het onderzoek is een zaak van de justitie. Ook het opge ven van alle veiligheidsmaatregelen in de vele chemische fabrieken leek het college een oeverloze en vrij nuttelci-2 opdracht. De voornaamste veiligheids maatregelen zullen ter kermis van de raad worden gebracht. Of preventief toezicht centraal te organiseren is, kon het college ook niet op voorhand toe- ze gen. Het college zal wel, zo zei het gisteren bij een gezamenlijke interpella tie van alle fractievoorzitters, een diep gaand onderzoek instellen naar de ge schiedenis van de totstandkoming van de woonwijk Hoogvliet, die bij de ex plosie op 20 januari grote glasschade opliep. Een rapport hierover zal aan de raad ter discifesie worden gegeven. Burgemeesters van gemeenten in het Waterweggebied waren gisteravond be reid, met het Lotterdamse gemeentebe stuur te praten over een eventuele op richting van een centrale bestrijdings dienst calamiteiten. De meeste meen- der echter, dat dit onderwerp agenda- pui.t kan zijn van een gesprek, dat za- DEN HAAG De oude zaak van boer G. W. Voortman uit Eefde, die jaren lang koppig heeft gestreden tegen de verplichting om zich schriftelijk aan te mel den bU de Gezondheidsdienst, heeft gisteren in de Tweede Kamer een zeer be wogen debat veroorzaakt. Hoewel Boerenleider H. Koekoek zich als lid van de Kamercommissie voor de verzoekschriften niet in het minst had bekommerd om het verzoek tot rechtsherstel, dat de heer Voort man had ingediend, eiste nu de Boeren- afgevaardigde mr. H. J. C. Kronen burg, dat deze commissie haar onder zoek zou herzien. De zaak was, vol gens hem, op de kop gezet. Hier was een prestigestrijd om een handteke ning gevoerd en de verbeurdverklaring van de veestapel van de heer Voort man in februari 1956 had in geen ver houding gestaan tot de overtreding. „Als ik mij ermee h^d bemoeid was de zaak besmet geweest", zo luidde de verdediging van boer Koekoek, die zich daarmee het verwijt van „een laf argument" van de a.r. afgevaar digde mejuffrouw J. van Leeuwen op de hals haalde. Ook bleek, dat hij het ontwerp-verslag van de Kamercom missie wel degelijk had getekend. Daarvan zei hij: „Er is een bode bij mij geweest en ik heb getekend. Mag ik weten wat dat betekent? Bete kent het, dat Voortmar. zijn geld terug- Krijgt?" En voorts: „De Kamerleden weten hoe dat gaat als een bode komt met stukken om te tekenen". Hij ont kende echter, dat de commissie enige bevoegdheid bezit, waarop de commis- OUDE TONGE In Oude Tonge op Goeree-Overflakkee is gistermiddag de watersnoodramp herdacht, die vijftien Jaar geleden het Deltagebied trof. Tallozen legden kransen bij het zoge naamde Rampmonument bij het massa graf van de slachtoffers. Oude Tonge werd in 1953 het zwaarst getroffen door de watersnood. Er kwamen hier drie honderd mensen om. ADVERTENTIE Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 ASPRO's. 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en.doeltreffend te bestrijden. *ln de juiste dosering óók voor Kinderen! R sievoorzitter, de socialist drs. H. M. Franssen, concludeerde dat de heer Koekoek daarmee zijn handtekening iedere waarde ontnam. Nadat de andere fracties hadden ge weigerd in te gaan op de uitdaging dat zij maar wijzigingen moesten aan brengen in het rapport van de commis sie, diende mr. Kronenburg tenslotte een voorstel in om minister Lardinois (Landbouw) te vragen de heer Voort man „in enig of volledig opzicht" scha deloos te stellen. Dit gaat de commissie dinsdagochtend bespreken en dan kan de Tweede Kamer er die middag over beslissen. Nadat drs. Franssen, die op zeer to lerante manier de ele zaak nog eens uit de doeken had gedaan en ook had toegegeven, dat er een prestigestrijd was gevoerd, boer Koekoek tot twee maal toe dringend had gevraagd om ditmaal wel in de commissie te komen zei deze: „Ik wil wel komen, opdat la ter niet gezegd zal worden, dat het aan mij lag..." De Commissie voor de verzoek schriften had in haar conclusie ver meld, dat de heer Voortman in 1952 op behoorlijke manier in kennis had moe ten worden gesteld van ue statuten van de Gezondheidsdienst op grond waar van hij verplicht was zich schriftelijk aan te melden. De Dienst had dit geweigerd n daar uit was het jaren durende juridisch ge vecht ontstaan, waaraan tenslotte de Hoge Raad te pas kwam. Zelfs werd beweerd, dat de paraaf van de minis ter onder de statuten va. de Dienst was vervalst, een aantijging, die mr. Kronenburg nu weer te berde bracht. „Een ernstige beschuldiging zonder een begin van bewijs", riep de christe lijke historische afgevaardigde mr. Scholten, die ook opmerkte dat uit de stukken geenszins bleek dat de veesta pel van de heer Voortman zo gezond was als mr. Kronenburg beweerde: „De koeien Margriet en Beatrix zeker niet" Voorts had de commissie vastgesteld dat een minister wel degelijk verant woordelijk diende te zijn voor de han delingen van een onder hem ressorte rende publiekrechtelijke instelling. On bevredigend noemd de commissie het ook dat bij de verbeurdverklaring van de veestapel de koeien van een broer en een zuster van de heer Voortman waren verkoch*. Die verbeurdverkla ring geschiedde op grond van een von nis van het Arnhemse gerechtshof van november 1955, omdat de heer Voort man weigerde de boete wegens het niet-aanmelden te betalen. Het bedrag van ruim 22.000 gulden van de opbrengs' staat nog steeds tot zijn beschikking, maai hij wil het niet in ontvangst nemen. De commissie be grijpt dat niet, omdat dit immers geenzins inhoudt dat hij afziet van eni ge aanspraak of dat hij zich bij de zaak zou neerleggen. Drs. Franssen meende, dat, nadat de storm was geluwd, de heer Voortman en de Gezondheidsdienst elkaar wel zouden kunnen vinden als de heer Voortman erkende, dat de handteke ning onder de statuten echt en de Hoge Raad tot oordelen bevoegd was. Dan zou de Dienst wellicht een gebaar kun- terdag 17 februari in Rotterdam zal worden gevoerd tussen de burgemees ters van Rotteidam, Schiedam, Maas sluis, Rozenburg, Spijkenisse en Vlaar- dingen. Het initiatief tot dit gesprek was onmiddellijk na de ramp bij de Shell genomen. Burgemeester W. J. van Dijck van Maassluis gaf gisteravond als reactie op de Rotterdamse plannen: „Natuur lijk kunnen wij niet, precies zoals de B.B., een permanente commandopost gaan inrichten. Er moet echter wel een 'soort centrale meldkamer komen, waar eventuele calamiteiten onmiddellijk moeten worden gemeld. „Na de explosie bij de Shell hoorde ik pas viereneenhalf uur later dat er iets aan de hand was. Dat is natuurlijk onvergeeflijk, want stel je eens voor, dat er gifgassen waren vrijgekomen. Dat wist op dat ogenblik nog niemand. Als dat zo was geweest, dan zou ik veel te laat zijn geweest met het nemen van maatregelen." Burgemeester mr. J. Heusdens van Vlaardingen vertelde, „Ik heb concrete ideeën over het voorkomen van calami teiten en over d1 bestrijding van even tuele rampen. Aan het oprichten van een centrale bestrijdingsdienst denk ik nu ï.og niet. Het is best mogelijk dat tijdens het gesprek van de burgemees ters blijkt, dat het oprichten van zo'n bestrijdingsdienst noodzakelijk, is. T-t zien wij dan wel weer. Ik vind het veel belangrijker dat wij on^ eerst bezinnen op de verbetering van de communica tie tussen verschillende gemeentebe sturen in gevallen van nood." Burgemeester P. J. Bliek van Spijke nisse: „Ik sta positief tegenover het Rotterdamse voorstel. Natuurlijk moe ten eerst de gemeentebesturen eens met elkaai gaan praten. Misschien dat het dan later nodig is de gespreksgroep uit te breiden met vertegenwoordigers van industrieën in het Waterweg- en Botlekgebied. Op deze wijze kunnen wij misschien inderdaad langzaam maa zeker tot de oprichting van een dergelijke bestrijdingsdienst komen." Burgemeester H. Slpots van Rozen burg; „In de werkgroep Europoort-Bot lek hebben wij al verschillende afspra ken ten aanzien van de hulpverlening bij calamiteiten. Voorts zijn mijn ge meente en Rotterdam bezig met het op richten van een speciale brandweerpost voor dit hele gebied. Ik weet niet of dit alles voldoende is. Misschien moet er ook nog zo'n centrale bestrijdingsdienst worden opgericht." HAARLEM De Haarlemse recht bank heeft gisteren de 54-jarige hoofd agent van politie J. H. W. uit Zand- voort wegens belediging van een briga dier veroordeeld tot een boete van 250 gulden. Op 25 augustus vorig jaar had de hoofdagent zijn meerdere tijdens een ruzie uitgemaakt voor een schoft en een onzelfstandige brigadier. ADVERTENTIE SPAANSE SINAASAPPELEN om s morgens direct fit te zijn Spaanse Sinaasappelen zitten boordevol sap. Sap zo sprankelend en milddadig als de Spaanse zon zélf en... 30% rijker aan vitamine C. Be$in elke morgen met een vol glas frisheid, energie en opgewektheid. ADVERTENTIE t Een moderne bank biedt u veel. Maar misschien miste u toch nog iets. Misschien de heer L. W. J. Gregoire direkteur kantoor Maastricht NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK het NMB/PS Pakket gratis toe. Naam: Zenden in open enveloppe met 12 cent postzegel aan Nederlandsche Middenstandsbank - Postbus 853 - Amsterdam 67 235 vestigingen in Nederland DEN HAAG De regering wil ook voor Tilburg bijzondere maatregelen nemen en dat kan op korte termijn ge beuren, maar het wachten is op het advies van de Commissie-Goldschmidt, die nu bezig is om in overleg met de Tllburgse ondernemers in de textielin dustrie haar rapport af te sluiten. Minister prof. dr. II. J. Witteveen, die dit gisteren in de Tweede Kamer meedeelde in antwoord op vragen van de socialist J. M. Willems, verwacht het rapport binnen enkele weken. Hij had er wel enkele indrukken van, maar de regering moest het vol gens hem toch eerst in handen hebben om te kunnen praten met de onderne mers over de te nemen maatregelen. Sluitingen waren onvermijdelijk en dat zou waarschijnlijk ook wel in het rapport-Goldschmidt worden uitgelegd, meende minister Witteveen. Het was niet mogelijk eerder maatregelen te nemen omdat er onvoldoende inzicht in de situatie bestond, ook bij de onder nemers zelf. Daarom is tot het onder zoek besloten. Het verwijt, als zou het departement van Economische Zaken het rapport KROMMENIE Van de vrijwillige brandweer in Krommenie is in tijden van nood de helft van de manschappen onbereikbaar. „Ik houd mijn hart vast als er iets ergs gebeurt", zegt de commandant van het vrijwillige korps, de heer P. Leg- uit. De brandweer van Krommenie is 50 man sterk, maar 25 man van hen zijn niet op het alarmsysteem aangesloten. Dat komt doordat ze in een nieuwe wijk van hun gemeente zijn gaan wonen. Het is een bovengrondse draad, waarlangs bij onheil de Krommeniese brand weerlieden door middel van een bel worden gewaarschuwd. Om de nieuwbouw wijk te bereiken, zou de draad een te groot stuk open land moeten kruisen, waar door te gemakkelijk storingen zouden ontstaan. Nu heeft het korps het oog op een draadloos alarmsysteem: een zendertje op de meldingspost en ontvangertjes bij alle brandweerlieden thuis, die zo goed hanteer baar zijn, dat de manschappen het apparaatje overal mee naar toe kunnen ne men, zodat ze altijd te bereiken zijn. „Het kost alles bij elkaar vijftigduizend gulden en het werkt geweldig, hebben we bij een proef gezien", vertelt commandant Leguit. „De gemeenteraad heeft de investering goedgekeurd, Gedeputeerde Staten hebben het goed gevonden, maar nog steeds hebben we van Den Haag geen machtiging en geen geld gekregen om hebben vertraagd, wees de minister van de hand. Er werden namelijk zulke ho ge tarieven voor dit werk gevraagd, dat zij niet aanvaardbaar waren. Dit bleek op 1 september vorig jaar en pas op 28 oktober kon men tot overeenstem ming komen, hoewel de prijs nog wel hoog was. Minister Witteveen trad op in de plaats van minister mr. L. de Block (Economische Zaken), die nu in New Delhi is voor de Wereldhandelsconferen tie. Minister Witteveen wist dus niet al les over de toestand in de Tilburgse wollenstoffenindustrie en hij kon zo doende ook geen antwoord geven op de vraag van de KVP-er F. A. A. M. Fiévez of Tilburg twee belangrijke in dustrieën kon krijgen, welke vestiging echter zou worden tegengehouden door de regering, omdat deze bedrijven daar niet zouden passen. De minister veronderstelde, dat de objecten mis schien te klein waren, zodat zij niet voor faciliteiten in aanmerking kwa men. Minister B. Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid) maakte de jongste cijfers over de werkloosheid in Bra bant bekend: eind december 20.035 en eind januari 21.894. Voor het gehele land waren deze aantallen: 104.550 en 114.400. Deze stijging was volgens hem in overeenstemming met het normale seizoenverloop. Zijn conclusie was dat de gunstige ontwikkeling van november en december hiermee was gestabili seerd. De daling van november op decem ber met zeventienduizend noemde de minister nogal opvallend en uitzonder lijk hoog. En daarom was hij geneigd er een vraagteken bij te zetten. Aan de hand van de cijfers van januari dacht hij echter wel voorzichtig te kunnen vaststellen, dat de ontwikkeling zich had voortgezet. De werkloosheid onder de Tilburgse textielarbeiders bedraagt acht procent van het totale aantal in dat gewest, dat eind januari ruim 3200 bedroeg, een vermeerdering met vierhonderd in ver gelijking met eind december. Ruim drie honderd werknemers uit de textiel had den zich bij een andere bedrijfstak la ten inschrijven. Naar verwachting zullen er in Til- i deze maand 3350 werk'oz°n zijn en eind maart nog weer honderd meer. De belangstelling voor omscho ling is, volgens minister Roolvink, klei ner dan mocht worden verwacht. AMSTERDAM Als reactie op de beschadiging van het Van Heutsz mo nument in Amsterdam en de kritiek op de persoon van wijlen generaal Van Heutz wordt overmorgen een herden king gehouden bij het monument in Amsterdam. De organisatie hiervan is in handen van de heer R. Campagne voorzitter van de Boerenpartij in Amsterdam. Als andere initiatiefnemers noemde de heer Campagne o.a. mr. Beernink (ch) (een broer van de minister), de heer Bezemer (lib.) en dr. Zeegers (cdu). „Het gaat om een aantal rechtse mensen, die er zich niet voor schamen openlijk van hun eerbied te getuigen voor de grote nationale verrichtingen in het verleden, met name in Indonesië door generaal Van Heutsz". Er zijn uit nodigingen gestuurd aan het Vetera- nenlegioen. Pro Patria, verenigingen van Ambonezen en papoea's en aan vele legerautoriteiten. „Er wordt wel eens vergeten, dat ge neraal Van Heutsz een van de grootste Nederlanders is geweest. Denkt umaar eens aan Atjeh. Geen enkele militair kreeg zulke hoge onderscheidingen. Na alles wat er gebeurd is willen wij ook een daad stellen." „Er worden geen toespraken gehou den, maar wel kransen gelegd. Omdat het om een herdenking gaat en niet om een demonstratie, hebben wij geen toestemming gevraagd. Wij hopen dat burgemeester Samkalden als oud-be stuursambtenaar in Indonesië zal ko men". aldus de heer Campagne. Ge neraal Van Heutsz werd 3 februari 1851 geboren. ■yTaak dreigen bejaarden het slacht offer te worden van een wet, die bedoeld is hun belangen te waarbor gen", lezen wij in „LPAB-nieuws", or gaan van de Ned. Bond van Logies-, Pension- en Aanverwante Bedrijven. „Toen in 1963 de Wet op de bejaar denoorden tot stand kwam waaraan zeker behoefte bestond, omdat er bij de vele goede rusthuizen ook de slech te niet ontbraken en als wij spre ken over de slechte, dan waren dat beslist niet alleen de commercieel geëxploiteerde rusthuizen doch wer den in de niet-commerciële sector (Stichtingen) ook wel-toestanden aan getroffen, die nu niet direct als ideaal konden worden aangemerkt heb ben wij gemeend, dat voor de bejaar den een tijd was aangebroken, waar in hun werkelijke belangen' waren gewaarborgd. Hoe dat in de stichtingstehuizen is doorgewerkt, is ons uiteraard niet bekend. Maar wat de commercieel gevoerde bejaardenhuizen betreft, moeten wij constateren dat in som mige gevallen aan de belangen van de bejaarden geheel wordt voorbij gezien als er een verschil van mening dreigt te ontstaan tussen de exploi tant en de ambtenaar Li wiens han den de uitvoering van bovengenoem de wet is gelegd. Dan telt voor de ambtenaar haar/zijn prestige meer dan het belang van de bejaarde, want meent de ambtenaar minder prettig te zijn bejegend door de exploitant, dan ziet het er voor laatstgenoemde niet best uit. Dan hangt de bel niet goed, de drempel is te hoog, de kamer is 50 centimeter te klein of er mogen in plaats van drie personen maar twee op de kamer en moet de derde be jaarde maar zien waar hij of zij te rechtkomt. Daarbij wordt het niet aan de bejaarden of hun familie ge vraagd of zij ermee akkoord gaan. Hoofdzaak is dat er aan de eis van de ambtenaar is voldaan en dat deze satisfactie heeft, ongeacht of het be lang van de bejaarde daarmee gc diend is. Ons is een geval bekend dat e exploitant verplicht was enkele b: jaarden aan te zeggen, dat zij 1 rusthuis moesten verlaten, waarc der een dame die al ruim twee ja; tot volle tevredenheid van haarze en haar kinderen daar werd ver zorgd. Een dochter van deze darm protesteerde bij de ambtenares tegen deze overplaatsing, waarbij zij naar voren bracht, dat de familie erg te vreden was met de verzorging van hun moeder in dat tehuis en dat over plaatsing naar een ander tehuis vele aanpassingsmoeilijkheden met zich zou brengen. Het antwoord van de ambtenares was, dat zij daar niets mee te maken had. Op een vraag van de dame of zij dan wilde zorgen dat haar moeder een ander goed onderkomen kreeg, werd door de ambtenares geantwoord dat het haat taak niet was om daar voor te zorgen. Werkelijk een staaltje van behartiging der belangen van de bejaarden. Wij zouden nog vele gevallen van willekeur kunnen signaleren, maar de tendens van deze hele geschiede nis is, dat hoewel de commercieel gevoerde bejaardenpensions hebben aangetoond een bijzonder sociale en maatschappelijke f.unctie te vervul len, zij moeten verdwijnen. Zij moeten verdwijnen... alleen om dat zij commercieel zijn Dat wil zeggen..., dat zij voor dit werk be taald moeten worden. Ja, natuurlijk moeten zij betaald worden. Wij vragen ons af of de ambtenaren die belast zijn met de controle op de naleving van deze bejaardenoorden- wet elke maand hun salaris ontvan gen, of dat zij het doen omdat het lot van de bejaarden hun zo na aan het hart ligt? Het meest eigenaardige van deze commercieel of winstbeogende be jaardenpensions is wel, dat zij meest al een verzorgingsprijs berekenen, die ongeveer de helft bedraagt van de prijs, welke wordt berekend in de niet winstbeogende instellingen (Stichtingen), waarvan de balansen toch meestal nog een tekort aanwij zen. Enfin, er is gelukkig nog een Algemene Bijstandswet. Dat er daarnaast nog andere me ningen heersen omtrent het begrip „commercieel", moge blijken uit de mening van de heren A. J. Gijsbers en mr. H. J. P. J. Goedmakers, res pectievelijk hoofdadministrateur en referendaris bij het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk. Zij schrijven namelijk in hun Tekst en commentaar op de Wet op de Bejaardenoorden op pag. 8 het volgende: „Der- particuliere inrichtinTen zijn meestal klein (ge middeld ca. 10 bedden), omdat de exploitant gewoonlijk niet over de benodigde kapitalen beschikt voor grote investeringen. Zij zijn eventu eel of even weinig waard als de be kwaamheid en de beroepsethiek van degene door wie ze geleid worden. Men vindt er voortreffelijke onder, maar ook slechte. In kringen van de bejaardenzorg worden zij vaak mis prijzend als „winstbeogend" aange duid. Dit is natuurlijk onrechtvaardig, omdat de winst nu eenmaal de belo ning is van de zelfstandige onderne mer en moreel geenszins achterstaat bij inkomsten in de vorm van salaris. Op dezelfde wijze zijn artsen, advoca ten, notarissen, architecten en zovele andere beroepsbeoefenaren winstbe ogend. Ook mag niet vergeten wor den dat Nederlands recht maar bij zonder weinig formaliteiten nodig zijn om 'n particuliere inrichting om te zetten in 'n stichting waardoor men juridisch zijn „winstbeogend" karak ter verliest. Voor de feitelijke leiding en de alsdan als salaris toegekende revenuen behoeft dit geen enkel ver- •chil te maken." Tot zover genoemde heren van het ministerie van C.R.M. - als zij spre ken van: „Er zijn slechte, maar ook hele goede bij", dan zullen wij de eersten zijn, die daar volmondig mee instemmen. Alleen moeten wij daarbij opmerken, dat in alle maat schappelijke verhoudingen het goede zich van het slechte onderscheidt. Wij zijn daarom zo vrij te veronder stellen, dat onder de vele goede ook wel minder goede ambtenaren en vooral ambtenaressen zijn, die wa~- neer zij niet met alle mogelijke égards worden behandeld, wel zodanig van hun macht gebruik maken, dat de ex ploitant van een commercieel gevoerd bejaardenpension zeer veel moeilijk heden in de weg worden gelegd, waardoor de belangen van de be jaarden (waarvoor deze wet tot stand gebracht werd) niet meer in acht wor den genomen."

De Vallei | 1968 | | pagina 9