Militaire stok achter deur voorkwam uitgroeien van conflicten tot rampen Een nova is een „natuurlijke waterstofbom" Heel Nederland praat erover, maar gedaan wordt er weinig AMERIKA'S „OGEN" EN „OREN" BEREIKEN ALLE UITHOEKEN VAN DE WERELD Mao's vrouw lijkt uit de gratie Drijvende breken geheime militaire en diplomatieke codes Twee taken: Handhaving paraatheid en het vergaren van inlichtingen Voorjaarsmode uit Parijs VERBLEEKTE FOTO'S WEER ALS NIEUW Enkele conclusies uit neerstorten toestel met kernwapens boven Groenland en aanhouding van Pueblo door N.-Korea ONWAARSCHIJNLIJK NIET GESLAAGD Gevaarlijk Op de hoogte Denemarken Onverwacht Zwaartepunt Soepele reactie Jgr is geen land ter wereld dat aan de waakzaamheid van de Verenigde Staten ontsnapt. De mate van veiligheid van de bondgenoten van de Verenigde Staten is mede afhankelijk van de mate waarin die waakzaamheid wordt gehandhaafd. Indirect, en wellicht zelfs tegen wil en dank, hebben ook vele landen die niet behoren tot de bondgenoten van de Verenigde Staten, baat by die waakzaamheid. Het neerstorten van de kernwapens vervoerende bommenwerper boven Groenland heeft opnieuw de aandacht gevestigd op de handhaving van de militaire paraatheid van de Verenigde Staten. De aanhouding van het Ame rikaanse schip Pueblo voor de kust van Noord-Korea heeft de aandacht weer eens gevestigd op de moeite die de Verenigde Staten zich moeten getroosten om op de hoogte te blijven van de gevaarlijke activiteiten van de predikers van de wereldrevolutie. De Liberty, eveneens Amerikaans inlichtingenschip, werd getorpedeerd. De Pueblo, het Amerikaanse inlichtingenschip, dat door Noord-Korea werd gekaapt. V.S. WAKEN VOOR ONZE VEILIGHEID JOHN FOSTER DVLLES ....massale vergelding.... NEW YORK Tsjiang Tsjing, de vierde vrouw van Mao Tse-Toeng is in communistisch China uit het gezicht van het publiek verdwenen. Samen met andere gebeurtenissen is dit een aanwijzing, dat de felheid van „de grote proletarische culturele revo lutie" afneemt. Mao is 74. Als z|jn greep op de macht verslapt en terzelf- dertyd de culturele revolutie geleide lijk verflauwd, is het mogelijk, dat ge matigde elementen meer invloed zul len krijgen, zelfs in zulke mate, dat andere landen Peking gemakkelijker zullen kunnen benaderen. Het is nu ruim een jaar geleden, dat de politieke beroering haar hoopte- punt van geweld bereikte in wat „de januarirevolutie" werd genoemd. De revolutionaire rebellen en rode garden van de tienerleeftijd kregen bevel, „de macht te ontrukken aan de weinige ge zagsdragers in de partij, die de weg van het kapitalisme waren ingesla gen". De Chinese communistische pers roept de medestanders van Mao nu weer op, „strijd te voeren met redene ren en niet met geweld". Officieel perscommentaar doet ver moeden, dat een poging wordt gedaan om weer enige orde te scheppen in het onderwijsstelsel, dat sinds augustus '66 is ontwricht door de beweging der cul turele revolutie, die de jongelui buiten de school hield en hen opzette tegen degenen, die hen onderwezen. De beweging zal waarschijnlijk eni ge tijd in een of andere vorm worden voortgezet, maar anderhalf jaar is zelfs voor de grootste fanatiekelingen een lange tijd om op volle stoom te blijven. Dat de vrouw van Mao niet meer verschijnt bij openbare plechtigheden zou van betekenis kunnen zijn. Een blad te Canton heeft geschreven, dat „de harde strijd in de culturele revo lutie de gezondheid van kameraad Tsjiang Tsjing heeft geschaad", maai Russische politieke schrijvers hebben dit als onwaarschijnlijk van de tafel geveegd. „Buitenlandse waarnemers", aldus een uitzending van Radio Moskou in het Chinees naar China, „zijn van ge voelen, dat de ziekte van Tsjiang Tsjing bestaat uit druk van buiten... Belangwekkend is, dat Tsjiang Tsjing ziek We"". Premfé? Tsjoe wordt door sommi gen, die China in het oog houden, ge acht een stem van de gematigdheid in het kamp var. Mao te zijn. Zijn leiding van de regeringszaken is, naar hij zelf h«eft beweerd, ernstig belemmerd door het geweld van de culturele revolutie. Ofschoon zij de overhand heeft be houden, heeft de groep van Mao zelf erkend, dat zij er niet in is geslaagd haar vijanden te vernietigen. De verdwijning van Tsjiang Tsjing zou kunnen betekenen, dat sommige hooggeplaatsten zelfs in het kamp van Mao genoeg hebben van de gewezen actrice en haar eerzucht. Het bericht over haar ziekte verklaart niet het feit, dat „de massa" thans niet wordt aangespoord haar redevoeringen te be studeren en haar richtlijnen te volgen. "17oor handhaving van de militaire paraatheid waarom het gaat als puntje bij paaltje komt zorgt een speciale afdeling van de Amerikaanse lucht macht, Strategie Air Command (of kortweg SAC), die altijd met een bepaald aantal bommenwerpers die kernwapens meevoeren, in de lucht is. Die bommenwerpers hebben een afschrikwekkende werking: zij moeten een aan val met kernwapens ondernemen op het land dat onverhoeds de Verenigde Staten zou aanvallen of andere landen of gebieden die men in Washington niet graag in handen van de tegenpartij ziet vallen. Zo'n tegenaanval met kernwapens zal alleen in uiterste nood worden ondernomen. Alleen de president van de Verenigde Staten kan het bevel geven voor zo'n aanval. Om de mogelijkheid van elk mis verstand uit te sluiten is een permanente verbindingslijn, de zg. Hot Line, tot stand gebracht tussen Washington en Moskou. Aan het bestaan van deze müitaire „stok achter de deur" danken wij het dat de afgelopen jaren geen van de vele tientallen kleine oorlogen en an dere militaire conflicten zijn uitge groeid tot grote oorlogen waarin de grote mogendheden verwikkeld zouden kunnen zijn geworden. Het dreigen met deze „stok achter de deur" heeft de Sovjet-Unie gedwongen tot afzwering van de leer van de onvermijdbaarheid van de grote oorlog die de wereldheer schappij van het communisme zou moe ten bevestigen. Het gevolg daarvan was dat de Sov jet-Unie weinig succes meer had met het dreigen met wapengeweld, vooral in West-Europa, en in de internationa le politieke arena andere beïnvloe dingsmethoden moest gaan gebruiken. Het naar verhouding zeer kostbare mi litaire apparaat van de Sovjet-Unie ver loor daardoor zeer veel van zijn doel treffendheid als politiek machtsmiddel. Er is de Sovjet-Unie daarom alles aan gelegen te proberen de Ameri kaanse „stok achter de deur" uitge bannen te krijgen. Telkens wanneer er een ongeluk gebeurt met een kernwa pens vervoerende bommenwerper van SAC bestookt de Sovjet-Unie het pu bliek met het argument dat het vliegen met kernwapens hoogst gevaarlijk zou zijn en de wereld voortdurend op de rand van een afschuwelijke kernwapen oorlog zou houden. Het ongeluk van de afgelopen zondag was het tiende. Evenals de negen voorgaande keren waaronder het geruchtmakende ongeval bij het Spaan se kustplaatsje Palomares bleef het grote ongeluk, dat volgens Moskou in een klein hoekje zou kunnen zitten, weer uit. Geen wonder ook, want zelfs het machtigste land ter wereld zou het zich niet kunnen veroorloven kernwa pens op welke wijze dan ook te vervoe ren indien er zelfs maar een kan^van één op een miljoen op een catastrofe was. Die zekerheid, keer op keer naar voren gebracht, weegt echter niet op tegen de vrees voor zo'n catastrofe waarmee de Sovjet-Unie de wereldopi nie tracht te bespelen. Het is de soort vrees die in 1958 werd gesignaleerd door de Wereldgezondheidsorganisatie van de Uno als een gevaar voor de geestelijke volksgezondheid, als een van de oorzaken ook van groeiende maatschappelijke ontreddering. Deze vrees, die de Zwitserse schrijver Urs Schwarz in zijn onlangs verschenen boek „Die Angst in der Politik" als eerste uitvoering beschrijft, is het voor naamste wapen in de politieke strijd van de Sovjet-Unie voor afschaffing van de Amerikaanse „stok achter de deur". Alle bondgenoten van de Verenigde Staten zijn van de wijze waarop deze „stok achter de deur" wordt gehan teerd op de hoogte. Onder die bond genoten zijn er die de Verenigde Sta ten het recht hebben ontzegd boven hun grondgebied te vliegen met bom menwerpers van SAC, die kernwa pens aan boord hebben, zoals Dene marken en Noorwegen. Volgens Schwarz hebben Denemarken en Noor wegen dat gedaan onder de druk van de hierboven genoemde vrees die door de Russische propaganda in die landen is gewekt. In Denemarken werkte de sterke invloed van die vrees de opkomst in de hand van een links-socialistische en pacifistische partij, de SF, die in de parlementsverkiezingen van 1966 een sleutelpositie in de Deense politiek veroverde (die deze week weer verloren is gegaan) Die invloed was ook merk baar in een van de Deense burgerlijke partijen, Radikale Venstre, en kwam tot uitdrukking in een anti-militaristi sche en tegen de Navo gerichte opposi- tiepolitiek. Volgens het reeds genoemde rapport uit 1958 van de Wereldgezondheidsorga nisatie is de soort vrees waarom het hier gaat irrationeel. Dat wil zeggen dat het niet mogelijk is haar met ver standelijke argumenten te bestrijden. Dat wil ook zeggen dat zeer ontwikkel de mensen er het slachtoffer van kun nen worden. Alleen indien die vrees tel kens weer ongegrond blijkt te zijn kan zij op den duur gaan tanen en is her stel van het erdoor geschokte vertrou wen mogelijk. Uit de uitslagen van de parlements verkiezingen van deze week in Dene marken kunnen wij opmaken hoe het thans is gesteld met de invloed van deze irratipnele vrees. Het nieuws over het neerstorten van een met kernwa pens geladen Amerikaanse bommen werper boven Groenland, en dus op Deens grondgebied, werd pas een hal ve dag voordat de Denen naar de stemlokalen gingen in Washington be kend gemaakt. Het „schokeffect" er van was dus maximaal. Tegen de verwachtingen van velen in plukte niet de links-socialistische en pacifistische SF daarvan de vruchten maar de veel minder extreme Radikale Venstre. De SF, die van irrationele vrees de afgelopen jaren gebruik had gemaakt als politiek strijdmiddel, ver loor veel aanhang en, afgezien van de gevolgen van een recente scheuring in die partij, ook veel zetels. De Radikale Venstre kwam met één sprong van 13 op 28 zetels en kreeg er meer zetels bij dan de negen die de tot 11 zetels teruggevallen SF had verloren. Die grote winnaar in de Deense verkie zingsstrijd, die ook zetelwinst boekte ten nadele van de verder teruggeval len sociaal-democraten (76 zetels in 1964, 69 in 1966, 63 thans), was de Radikale Venstre die meer op verstan- delije gronden een tegen de Navo en de kernbewapening gerichte politiek had gevoerd. Wij maken daarom uit de uitslag van de algemene verkiezingen in De nemarken op dat het begrip voor het nut van de Amerikaanse „stok achter de deur" groeiende is en dat de on- jdergraving van het vertrouwen daar in door irrationele vrees afneemt. Die gevolgtrekking strookt ook met de er varingen in ons land: het gaat de PSP allerminst voor de wind in politiek opzicht. PARIJS Franse voorjaars- en zo- mermode 1968. Een robe-manteau, waarvoor Coco Chanel een fijne wollen stof gebruikte. Rode onder grond met een blauwwitte ruit. De rok is iets, doch nauwelijks waar neembaar, onder de knie gehouden. De ceintuur is laag geplaatst, de mouwen vallen op de pols. Het Amerikaanse schip Pueblo dat in handen van Noord-Korea Is gevallen was een van de zeer vele Amerikaanse luisterposten die deel uitmaken van een wereldomspannend net van posten dat de Verenigde Staten in staat moet stellen op alle gebeurlijkheden zo goed mogelijk voorbereid te zijn. De Pueblo is, evenals de Liberty die door Israëlische strijdkrachten buiten ge vecht werd gesteld in de Middellandse Zee tijdens de zesdaagse oorlog tussen Israël en de omliggende Arabische landen, een van de drijvende luisterposten van een weinig bekende Amerikaanse inlichtingendienst, de National Security Agency,die gespecialiseerd is in het breken van de geheime en diplomatieke codes van andere landen ook bondgenoten en neutrale landen en het aan leggen van verzamelingen bandopnamen van militair berichtenverkeer per radio over de gehele wereld. Bovendien vergaart de NSA gegevens over de positie van radarposten en andere elektronische afweermiddelen van zeer veel landen. De Pueblo bevond zich voor de kust van Noord-Korea omdat de laatste tijd vele schendingen van de grens van Zuid-Korea zorg waren gaan baren en de Noordkoreanen hadden getracht pa niek te zaaien in Zuid-Korea, onder meer door de verspreiding van geruch ten dat infiltranten zouden trachten de president van Zuid-Korea te vermoor den. Indien dat stukje Noordkoreaanse „zenuwenoorlog" gepaard mocht gaan met militaire activiteiten aan de noord kant van de grens van Zuid-Korea zou het voor het Amerikaanse opperbevel van belang zijn daarvan zo spoedig mogelijk goed op de hoogte te komen. Vandaar de aanwezigheid van de Pue blo voor de kust van Noord-Korea. De uitschakeling van de Pueblo als luisterpost wettigt het vermoeden dat Noord-Korea inderdaad bij de grens van Zuid-Korea toch wel iets in het schild voerde wat het daglicht niet kon verdragen. Met spionage had het optre den van de Pueblo niets maar dan ook niets te maken. Er schuilt niets oneer baars of ongeoorloofs in het beluisteren van radioberichten of het opvangen van signalen van andere aard. Het ver garen van die inlichtingen op volstrekt legale wijze kan het oorlogsgevaar al leen maar verkleinen omdat het ele ment van de verrassing daardoor uitge schakeld kan worden. Het is geen wonder dat juist de lan den die zich in dichte sluiers van ge heimhouding hullen groot misbaar ma ken wanneer iets over deze wijze van vergaring van inlichtingen in de open baarheid komt. Zij heffen dan de kreet „spionage" aan om die activiteit in een kwaad daglicht te stellen. Zij bereiken daarmee tevens dat bij het publiek de aandacht wordt afgeleid van het feit dat de ziekelijke geheimhouding gemak kelijk kan leiden tot een verstoring van het militaire machtsevenwicht en dus tot een nieuwe bewapeningswed loop en tot een vergroting van het oor logsgevaar. Hoe meer de landen onderling van elkaar weten hoe geringer de kans is dat zij eikaars militaire macht over schatten of onderschatten en zich aan een militair avontuur wagen waarvan de consequenties moeilijk zijn te over zien. Bij een grote mate van openheid hebben echter juist de landen die vrees hanteren als een van hun belangrijkste strijdmiddelen hoegenaamd geen be lang. Het is een overmaat aan geheimhou ding welke die vrees een taai leven laat leiden. Ook hiervoor verwijzen wij de belangstellende lezer graag naar het hierboven al genoemde boek van Urs Schwarz. Ongewisheid laat bij zeer vele mensen het ergste vrezen. Aan deze menselijke karaktertrek danken ook de verzekeringsmaatschappijen hun bestaansmogelijkheid. Elk land wil voor zichzelf de onzeker heid met betrekking tot de militaire, politieke en andere bedoelingen van an dere landen zoveel mogelijk verkleinn. Elk land vergaart dus inlichtingen over andere landen. De kosten die daarmee gepaard gaan kan men vergelijken met een levensverzekeringspremie. Ook de communistische landen doen dat. Bij die landen ligt echter niet het zwaartepunt bij een streven naar stabiliteit in de militaire en politieke machtsverhoudin gen. maar bij verkleining van allerlei achterstanden, op industrieel en tech nisch gebied vooral, op westelijke lan den en bij het opsporen van „zwakke plekken" in die landen en vele andere waarvan politiek gebruik zou kunnen worden gemaakt. De beschieting van het zusterschip van de Pueblo, de Liberty, in de Mid dellandse Zee, door Israëlische strijd krachten had geen ernstige internatio nale gevolgen in weerwil van het feit dat dit incident meer dan dertig Ame rikanen het leven kostte. De Liberty, hoewel zwaar beschadigd, bleef in Ame rikaans bezit, en de Amerikaanse re gering nam na de aanval op dat schip genoegen met de verontschuldigingen van Israël. Het incident met de Li berty deed zich voor gedurende de zes daagse oorlog waar de Verenigde Sta ten buiten wensten te blijven en be hoefde dan ook niet te worden be schouwd als een tegen dat land ge richte oorlogsdaad. Van een „oorlogshandeling" kan men wel spreken in het geval van het buit maken van de Pueblo. Deze term is dan ook de afgelopen dagen ook al ge bruikt. Dat betekent niet dat de Ame rikaanse regering uit die oorlogshande ling de uiterste consequentie zal trek ken. Het is zelfs niet waarschijnlijk dat dit zal gebeuren. De tijd van de „massive retalia tion" (massale vergelding) ligt ver ach ter ons. Dat was de tyd waarin de toenmalige Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dul les, er van uitging dat het dreigement met massale vergelding met kernwa pens ook betrekkelijk kleine inbreuken op de toestand van vrede onmogelijk zou maken. In plaats daarvan geldt nu in Was hington het beginsel van de „flexible response" (soepele reactie) dat voor het eerst werd bepleit door generaal Maxwell D. Tavlor in het boek The uncertain trumpet. Krachtens dat be ginsel vergt elke bedreiging van de vrede haar eigen aanpak en zal alleen in de uiterste consequentie, wanneer zeer grote belangen voor het grootste deel van de mensheid op het spel staan, met het gebruik van kernwapens wor den gedreigd. De Noordkoreaanse regering heeft, toen zij opdracht gaf tot het opbren gen, desnoods met geweld, van de Pue blo gehandeld in het besef dat de Amerikaanse strijdkrachten zeker niet onmiddellijk op de hardst-denkbare wij ze zouden terugslaan. Noord-Korea had beter het Israëlische voorbeeld kunnen volgen indien het dat land alleen te doen ware geweest om het buiten be drijf stellen van een lastige luistervink- Omdat Noord-Korea de Pueblo heeft buitgemaakt staat het vast dat dat land er op uit was een Amerikaanse tegen actie uit te lokken, wetend dat het er 0 Deze foto, verspreid door het bureau van het officiële Noord koreaanse persbureau, toont de brug van een Noordkoreaanse pa trouilleboot, waarop een bord is aangebracht, waarop staat: .Ver nietig de Amerikaanse schenders, de vijanden van Noord Korea." slechts een op beperkte schaal zou kun nen zijn. Het nut van zo'n tegenactie kan voor de medestanders van Noord-Viëtnam een onttrekken zijn van een deel van de Amerikaanse strijdkrachten aan het militaire conflict in dat Zuidoostazia- tische land. Het is ook denkbaar dat Noord-Korea een - „kleine oorlog" te gen Zuid-Korea voorbereidde, waarvan dan het gevolg zou moeten zijn dat de in Zuid-Viëtnam stijdende Zuidkore- aanse troepen naar hun eigen land moesten terugkeren. In ieder geval was het Amerikaanse opperbevel slecht op de hoogte van het geen de Noordkoreanen in hun schild voerden van het moment waarop de elektrortische apparatuur van de Pue blo onklaar was gemaakt door de ei gen bemanning. DEN HAAG De sterrekundige Geor ge S. Mumford van het Kitt Peak- observatorium in Arizona meent de oplossing gevonden te hebben voor het ontstaan van novae of nieuwe sterren. Met deze foutieve naam wor den de sterren aangeduid die plotse ling een geweldig grote lichtsterkte bereiken, zodat ze direct opvallen en vroeger voor „nieuwe" sterren ber den aangezien. Mumford zegt dat het hierbij niet gaat om enkelvoudige maar om dubbel sterren die zeer dicht bij elkaar staan. De ene daarvan is klein en in het laatste ontwikkelingsstadium, als het ware uitgebrand. Het kernfusie- proces, waarbij waterstof in helium wordt omgezet, is geheel voltooid en de ster bestaat nog slechts uit he lium. De tweede ster heeft nog grote hoeveelheden waterstof en is groter. De oppervlakte van de tweede ster valt voorbij de zwaartekrachtgrens tussen beide sterren, zodat voortdu rend waterstof naar de oppervlakte van de kleine ster vloeit. Nadat een bepaalde hoeveelheid water stof in het binnenste van de kleine ster is doorgedrongen wordt deze bi het bereiken van de kritische tempe ratuur in helium omgezet, wat snel gebeurt dat de helderheid bin nen enkele uren enorm oploopt. D ster kan met een waterstofbom wor den vergeleken. Het proces loopt sm af doordat nieuwe waterstof slech' traag vloeit. Bij de zon behoeft men voor een dei gelijke ontploffing, die binnen enif seconden van de aarde een gloeien de massa zou maken, niet te vrezer De zon is geen dubbelster en zij heef nog voldoende waterstof in voorraac om het huidige uitgebalanceerde pro ces nog enkele miljarden jaren te la ten verlopen. De zon kan eerder be schouwd worden als een ideale kern fusiereactor, die de geleerden tot nog toe tevergeefs probeerden na te bou wen. DEN HAAG Enige Amerikaanse ge leerden hebben een methode uitge vonden om onherkenbaar verbleekte foto's te gebruiken voor 't maken van kopieën die weer als nieuw zgn. De methode is weliswaar geen recept voor elke donkere kamer, want er moet een kernreactor bij te pas ko men. De geleerden namen als „proefkonijn' een paar foto's uit 1840 van de voor raad in het Smithsonian Instituut. In een kernreactor werden deze aan neutronenbeschieting blootgesteld waardoor het chemisch stabiele zilver van de foto's werd geactiveerd en straling ging uitzenden. De foto's wer den daarna op stralinggevoelige pa pier gelegd, waardoor kopieën ver kregen werden, waarop elk detail weer zichtbaar was. De methode op zich is niet nieuw, wel de buitenge- wone gevoeligheid ervan. Verkeersdeskundige ir. H. M. Goudappel: DEVENTER Als h(j spreekt zit hij geen ogenblik stil in zijn stoel. Beurtelings vouwt hij één van zijn be nen onder zich en toont metterdaad wat hem met iyf en ziel beroert: de knopen in het verkeer. Ir. H. M. Goudappel (37) is een van de zeer weinige verkeersdeskundigen die Nederland telt en op wie half Ne derland een beroep doet, nu verkeers planning „in" schijnt te zijn. Hij advi seert bijna honderd gemeentebesturen en adviseerde ook... zichzelf! Zijn „adviesbureau voor verkeersor- dening" stond in Delft, maar een zeer voorspoedige groei noodzaakte hem naar een centrale vestigingsplaats in Neder land om te zien. Het is leerzaam te ervaren, welke medicijn de verkeersdokter zichzelf voorschrijft: Deventer, knooppunt van vier spoorlijnen, waarlangs ook de in ternationale treinen naar Noord-Duits- land gaan. Het is even ver van Zuid als Noord en anderhalf uur sporen naar het Westen. Landje Hij reist per spoor. Een van de man nen die zich tot taak hebben gesteld vorm te geven in ons landje, rijdt meer dan veertigduizend kilometer per jaar per spoor. Openbaar vervoer vindt in hem een praktische pleitbezorger. Hij heeft zich na het advies, dat hij aan zichzelf had uitgebracht, ook inder daad in Deventer gevestigd. Dat is het vermelden waard, want links en rechts wil men wél verkeersplannen van hem hebben, maar uitgevoerd worden er nog maar weinige. „Er is in feite in Nederland nog niets aan verkeersordening gedaan", stelt hij duidelijk teleurgesteld vast. „Het lijkt wel een ,mode, maar de woorden worden nog niet in daden omgezet. Een duidelijk voorbeeld van vooruitstreven de stedebouw zoals Emmen te zien geeft, heeft op verkeersgebied zijn even knie nog niet in Nederland. Het frus trerende van mijn vak is dat al mijn kenis en mijn enthousiasme mij niet zo hard voor uit helpen als de tijd. De tijd leert steeds opnieuw bin nen de kortste keren, dat mijn waar schuwingen aan gemeentebesturen juist zijn. Daar kan men zich over verheu gen, hij betekent voor mij even zovele teleurstellingen". Hij neemt een voorbeeld uit de prak tijk bij de kop: „Zodra de auto-dichtheid in een plaats één op vijf a zeven is moeten er „opbergplaatsen" zijn. Slechts weinig gemeentebesturen echter zijn nu al be reid in hun stadsplannen plaatsen aan te wijzen waar later parkeergarages moeten komen". „Aan alle kanten wordt op het ogen blik grond opgekocht door lieden, die er later een parkeergarage willen bou wen. Maar die dingen komen dan na tuurlijk niet op de plaats, waar de lo kale overheid ze dan graag gehad wil hebben, namelijk bij wegen die een snelle aan- en afvoer mogelijk maken". Vooruitzien zou de wapenspreuk van ir. Goudappel kunnen zijn. Hij advi seert gemeenten die in de werkings sfeer van een centrumgemeente liggen, in hun uitbreidingsplannen rekening te houden met railvervoer naar die cen trum-stad lïter, al denkt men er in die centrum-stad zelf nog lang niet aan. „Want het is opmerkelijk", zegt ir. Goudappel als hij twee benen tegelijk in de knoop legt en zijn handen won derlijke lijnen in de lucht beschrijven, „dat bijna geen van de steden, die gro te uitbreidingen nastreven er zelfs maar bij stilstaan, dat de verkeersdrukte in hun binnenstad daardoor per definitie een aantal malen groter wordt". „Wij moeten zorgen dat mensen zich zo snel, zo comfortabel en zo econo misch mogelijk kunnen verplaatsen. Het is geen partijtje stukgoed dat ge transporteerd wordt van A naar B. Me neer Van Dalen gaat naar zijn werk en Johannes wil naar zijn meisje". Maar zij scheppen daarbij wél ver keersproblemen.

De Vallei | 1968 | | pagina 10