Ei ei, hoe kom je hier uit Israël? Wapeningen: Kom eens kijken naar (en in) onze koeien Tip voor de gemeenten IWANNO de Verschrikkelijke is zo kwaad nog niet Kastje gezien voorzichtig zijn.. Brl ®m J 3 m B ma ■a DENK ER EENS OVER NA Duitsers met vakantie DAMMEN O SCHAKEN MUM I I M 911 AM 51 MAM MAS CRYPTOGRAM BRIDGE iü Geen huishond - mmtM Eigen kennel door J. M. BOM door H. KRAMER door H. W. FILARSKI Tsraë/ gooit ons met eieren, met miljoenen eieren en we willen ze op de Veluwe best hebben. De prijs ligt namelijk rond 6 7 cent, waarvoor Israël het ei levert franco grens Oos tenrijk. Voor ons land komt er dan nog wel de derde-landhef- fing van de E.E.G. bij, maar het blijft een aantrekkelijke zaak. Waarvan we overigens aan ta fel niet zoveel merken, want de ze import wordt in hoofdzaak gebmikt voor de eiprodukten- industrie. De Nederlandse im porteurs vermoeden dat de eieren, die na de verzending een dag of tien onderweg zijn, al een tijdje in de Israëlische koelhuizen hebben gelegen. In ieder geval gaat het om overschotten, die vooral de laatste weken zijn losgekomen. £}P de eiermarkt in onze regio vraagt men zich enigszins ontsteld af hoe een land, dat zo ver weg ligt, opeens met een produkt als dit kan gaan concurreren. Maar ja, met de rozen nog be perkter houdbaar lukte het de Israëli's ook en men houdt er re kening mee, dat de eiergolf wel een tijdje kan aanhouden. De Israëlische eieren worden overigens niet op de veiling verhan deld, maar door een transportbedrijf uit Oostenrijk gehaald en meteen naar de verwerkingsbedrijven gebracht. Een belangrijke afnemer is de Veluwse Nive N.V. in Harderwijk (Nederlandse In dustrie Veredeld Ei.) Dit bedrijf verwerkt per week vijf miljoen eieren. „We importeren toch al veel uit het buitenland" verklaarde ons een woordvoerder van de Nive; „we zullen ook heus wel op de veiling in Nederland blijven kopen. Vandaag is er ook weer een in koper van ons naar Barneveld. Hoeveel hij daar nog koopt ja, dat hangt natuurlijk van de prijs af." Dóór zit nu de kneep. De pluimveehandelaren zijn niet in de eerste plaats bevreesd dat de grote verwerkers niet meer in eigen land zullen kopen, maar wel voor flinke prijsdalingen. Ook valt te verwachten, dat minder gewone consumptie-eieren naar de ver werkingsindustrie zullen gaan. Met de eieren van mindere kwa liteit kan het al helemaal een moeilijke zaak worden. J>i; het Produktschap voor Pluimvee en Eieren in Zeist ziet men het minder somber in. „Zolang het een zuiver industriële aan gelegenheid blijft, zal het met die prijsdaling wel loslopen", aldus het Produktschap; verder is het heel goed mogelijk, dat ingevolge de jEEG-bepalingen nog een extra heffing wordt opgelegd. Derge lijke grote importen tegen zo'n lage prijs uit landen buiten de EEG worden gemeld in Brussel, waar men de zaak dan in studie neemt. Die studie hoeft niet altijd lang te duren. Op vrij korte termijn kan het besluit vallen, zulke zendingen zwaarder te belasten". Daar hopen de pluimveehouders in onze omgeving die liet toch al niet zo gemakkelijk hebben nu dan maar op. T~)e man die op dit plaatje zijn arm in (ja, letterlijk in) een koe steekt, is prof. A. M. Frens, hoogleraar in de fy siologie der dieren en hoofd van het Laboratorium voor Fysiologie der Dieren van de Landbouwhogeschool in Wage- ningen. De koe heet Clara een doodgewone koe, moeder van twee kalveren, fabrikante van een flinke plas melk. Zo heel doodgewoon is ze ook weer niet, want ze krijgt veel (en méér) belangstelling dan al haar honderdduizenden zusters in het land. Ze heeft een fis tel in haar pens (10 cm in doorsnede, zie tweede foto). Door dat venster kijken hoog geleerden, geleerden en stu denten regQjmatig naar binnen. Ze nemen er zelfs wel eens 'n handjevol voedsel uit, dat Cla ra had doorgeslikt. Als een en ander gebeurd is, gaat de dop er op; de toegang tot de pens, de grote voormaag van de koe, is dan gesloten (zie derde fo to). Met assistentie van een die renarts heeft prof. Frens al ja ren geleden de fistel aange bracht. Clara werd plaatselijk verdoofd. Na de operatie ver groeiden huid en penswand en gingen, zoals de hoogleraar ons vertelde, in elkaar over als de binnenkant van onze mond en onze lippen. Het venster in de pens van Clara draagt in het laborato rium van prof. Frens onder meer bij tot de fysiologische kennisvermeerdering met het doel om de praktische vooruit gang van de veehouderij te stimuleren. Aan de Haarweg in Wagenin- gen, waar 't laboratorium van prof. Frens staat, wordt zuiver wetenschappelijk onder zoek gepleegd. De fysiologie der dieren de leer der le vensverrichtingen is een bijzonder boeiende wetenschap en ter gelegenheid van de hon derdste energie-stofwisselings- proef in het laboratorium van prof. Frens heeft de Land bouwhogeschool besloten de deuren naar de laboratoria eens wat open te zetten. Dat gebeurt nu met een ex positie die genoemd is: „Van veevoeder tot zuivelprodukt" en waaraan verschillende be drijven meedoen. Het publiek dat belangstelling heeft voor de research ten behoeve van de veehouderij, is welkom en heeft vrij toegang. De bedoeling van „Wagenin- gen" is de bevolking een in druk te geven van hetgeen zich binnen het laboratorium afspeelt. Daarmee wordt dan een tipje opgelicht van de slui er van geheimzinnigheid waar mee het wetenschappelijk on derzoek in de regel bedekt is. Een mooi initiatief. We vin den het allemaal zo heel ge woon ons dagelijks glaasje melk voor de prijs die er voor gevraagd wordt. Voor het publiek is de expo sitie geopend a.s. dinsdag, donderdag en weer dinsdag (13 februari), telkens van 2 tot 4 uur 'r middags (Haar weg, Wageningen). Het lijkt ons dat de veehou der deze kans niet voorbij mag laten gaan. MM SPM89S ÏWMMM Verschillende gemeenten op de Veluwe (en waar schijnlijk ook daar buiten tobben met problemen van communicatie. Moderne communicatiemiddelen heb ben ons heel dicht bij elkaar gebracht en toch schijnt er een grote kloof te bestaan tussen gemeentebestuur en gemeentenaren. Dat kon men Niet alleen in de Alpen redt de Sintbernardshond men sen in nood. Aan de Fluiters- weg in Apeldoorn haalde Iwan- no Carelly hulp voor de drie jarige Renee Hobelman, die op een drie meter hoge richel ge kropen was en er niet meer af kon komen. Iwanno kwam als welp van acht weken bij de familie Hobelman de dag nadat Renee was geboren. Sa men groeiden ze op, Iwanno wat sneller dan het knaapje; als driejarige Sintbernard heeft hij nu een schofthoogte van zo'n negentig centimeter en weegt hij om en nabij hon derdvijftig pond. Bovendien kan hij zich erop beroemen, dat hij de enige Sintbernard is, die ingeschreven staat bij de Apeldoornse Kynologenclub en dat hij op tentoonstellingen al heel wat punten heeft ge haald met de kwalificatie van z(eer) g(oed). Vastgesteld dat men in hui ze Hobelman tevoren niet kon weten, hoe verdienstelijk Iwanno zich nog eens zou ma ken in 't gezin wat brengt 'n mens er dan toe, zo'n ver schrikkelijk grote hond te ne men in een woning van be scheiden afmetingen? Het ant woord ligt niet voor de hand, maar achter de deur: er blijkt een tuin van tachtig meter lengte bij het huis te zijn. In die tuin, waarin de kolos des gewenst wat mag rondwalsen, staat ook nog een speciaal schuurtje met dubbele wanden voor hem. „Als huishond hoef je een Sintbernard trouwens toch nooit te nemen", zegt de heer Hobelman; „in een ver warmde kamer krijgt hij het veel te benauwd. In een bui- tenverbliivoelt hij zich bij twintig graden vorst nog lek ker. Zo zijn er nog wel meer dingen, waar je rekening mee moet houden. Een wandeling aan de lijn is niets voor een Sintbernard. Je hebt kans, dat hij er zo bij gaat liggen en zie dan maar, dat je hem weer in beweging krijgt. Je kunt er alleen mee wandelen in 't vrije veld. En stoeien en rossen natuurlijk, dat gaat al lemaal best, als je tegen een stootje kunt teminste. Knuf felen vindt hij weer niet zo lekker". In Iwanno een dure kostgan ger? De heer Hobelman zegt, dat het wel meevalt Een flin ke herdershond, die voortdu rend en fel in beweging is, zou wel eens meer nodig kunnen hebben. Iwanno vindt zijn hoofdmaaltijd geheel geslaagd, wanneer hij een stuk pens van ruim twee kilo krijgt, welk stuk hij dan in één keer tot zich neemt. Dan komt er nog wat groente bij en een portie hondevoer uit de winkel. Al leen het is niet gemakke lijk om aan zoveel pens te ko men en de voorraad is, zacht jes uitgedrukt, zeer beperkt houdbaar. Als welp was Iwanno aan zienlijk duurder. In beginsel had hij dat gemeen met alle Jonge honden, maar een Sint bernard heeft bovendien de ei genschap, dat hij sneller groeit dan de baas met voeding kan bijhouden. Daarom moet hij in zijn jeugd o.m. geregeld vita mine-injecties hebben. De aanschaffingsprijs is ove rigens niet veel hoger dan die van andere grote en midden slag rashonden: circa 300 gulden op de leeftijd van acht weken. Later kan dat aanzien lijk oplopen: er zijn Sintber- nards verkocht voor veertien duizend gulden. Dat kan ge beuren, wanneer een fokker, om nog betere resultaten te kunnen krijgen, juist die hond nodig heeft. Dit is de heer M. Gatsoni- des met de Rood Licht Ca mera, die waarschijnlijk ook op de Veluwe -r- om te begin nen in Apeldoorn zal wor den geïnstalleerd. Het is de bedoeling met die camera de „verkeerslichtzondaars" op te sporen. De vorige week hebben we al geschreven: we zullen er zo langzamerhand aan moeten wennen, dat hoe langer hoe meer ons doen en laten op de weg zal worden gevolgd door elektronische apparatuur. Dat is in ieder geval het streven van de heer Gatsonides, die al verschillende instrumenten ter controle van het wegverkeer heeft ontwikkeld en inmiddels naar alle delen van de wereld zijn vindingen exporteert. Gatsonides kent de weg als bijna geen ander. Hij weet ook waat er op de weg gebéurt Dat een groot deel van de ver- keerszondaars ongrijpbaar is irriteerde hem, maar nog méér ergerde hij zich aan de stun telige wijze waarop men jaren geleden meende een verkeers- overtreden het overtuigend be wijs te moeten leveren. Vóórdat hij met zijn Gatso- meter kwam, waren er politie korpsen in Nederland die agenten met chronometers achter bomen lieten staan om snelheden te meten. Gatsoni des maakte aan alle illusies een einde dat 'n mens, al is hij nog zo geoefend, als tijd- waarnemer betrouwbaar kan zijn. Wat hij jaren geleden be weerde, is al lang buiten de discussie. Overal op de wereld gaan weggebruikers op de bon met de slangetjes van Gatso nides over de weg. In vrijwel alle grote zwembaden van de wereld worden tijden tot één- duizendste afgedrukt op de Gatsometer en men kan zich haast geen sportevenement meer voorstellen waar niet de elektronica bij de tijdmeting een grote rol speelt. De Rood Licht Camera, een van de laatste vindingen ten dienste van de verkeers veiligheid, werd ontwikkeld in Bentveld-Aerdenhout, in de la boratoria van de heer Gatsoni des en de eerste proefnemin gen volgden in samenwerking met de verkeerspolitie van Haarlem. Na de experimentele periode werd de apparatuur gedemonstreerd voor justitie- autoriteiten. De officier van Justitie verklaarde zich bereid om de overtredingen die met de RLC's werden vastgelegd, te vervolgen. Bijna een jaar geleden werd de eerste officië le bon gemaakt, waarna bin nen vier maanden nog 400 pro- in deze weken van begro tingsdebatten in vrijwel elke gemeenteraad beluisteren. En gevreesd wordt, dat die kloof nog breder wordt. Wat wordt er aan gedaan f Allerlei middelen worden te hulp geroepen. Misschien mogen we op de Veluwe eens een primeurtje lenen van de gemeente Bloemendaal. Daar hebben de bestuurderen mid delbare scholieren uitgeno digd eens te komen luisteren naar de gemeenteraadsver- Intussen is het bij een hond van zulke afmetingen wel een zaak van levensbelang, dat de baas hem zo gauw en zo goed mogelijk onder appèl krijgt. In zijn eerste levensjaar voel de Iwanno daar niet zoveel voor en wilde hij nog wel eens met kracht de verzenen tegen de prikkels slaan. Maar ge duld en begrip van de opvoe ders overwonnei tenslotte ook deze moeilijkheid. Iwanno weet 't nu allemaal wel en hij is ook bereid, daarnaar te le ven. Mocht hij nog eens een mis slag begaan en wordt hij daar over streng onderhouden, dan trekt hij het zich zelfs zó aan, dat hij letterlijk in snikken uit barst, waarbij de tranen hem over de machtige wangen big gelen. Dit jaar zal Iwanno gezel schap krijgen van een jonge soortgenoot, evenals hijzelf 'n kampioenskind, over de aan schaffing waarvan de heer Ho belman al in onderhandeling is met een kennel. Dat zal dan een teef worden, die samen met Iwanno zal proberen, een wens van de heer Hobelman in vervulling te laten gaan: een eigen kennel van Sintbernard- honden in Apeldoorn. Hoe is het met de vakanties in andere delen van Duits- fwar land hebben lezers ons ge- ÜH vraagd, nadat wij schreven dat het wel druk zal worden na 29 juni (als onze school vakanties ingaan en ook die van Noordrijnland-Westfalen). Welaan, hier nog wat data, waarmee misschien nog reke ning gehouden kan worden Baden-Württemberg 25 juli - 7 sept. Beieren: 24 juli-10 sept. Berlijn: 13 juli-24 aug. Bremen: 11 juli-22 aug. Hamburg: 15 juli-24 aug. Hessen: 17 juli- 3 sept. Neder-Saksen: 18 juli-26 aug. Rijnl.-Pfalz: 17 juli-27 aug. Saarland: 19 juli-31 aug. Sleesw.-Holst.: 17 juli-27 aug. De helft van Frankrijk (het noorden) gaat van 29 juni tot 9 september met vakantie en het zuiden is vrij-af van 6 juli tot 16 september. Voor de spreiding is het goed dit nog even te weten. m cessen-verbaal werden uitge schreven aan de hand van de filmstroken. De heer E. Holtslag van de Haarlemse verkeerspolitie ver telde ons, dat in de eerste in stantie vele weggebruikers ont kenden, maar na het zien van de foto's op andere gedachten kwamen. Tot nu toe zijn alle zaken door transactie of behandeling in eerste aanleg afgedaan, waarbij zich geen moeilijkhe den hebben voorgedaan. Een uitspraak van de Hoge Raad is, volgens de heet Holtslag, niet te verwachten. Wel zegt hij, dat de ervarin gen in betrekkelijk korte tijd na het experiment bijzonder gunstig zijn. Er is in ieder ge val in Haarlem een kruispunt waarop in een half jaar het gaderingen, om daarna eens een verslag te maken. Aardig idee al moet ge zegd worden dat de eerste re sultaten niet bijster bemoe digend waren. De „verslag gevers" besteedden name lijk meer aandacht aan de „couleur locale", dan aan de onderwerpen die behandeld werden. Bij het lezen van de opstellen hadden de raadsle den, naar we hoorden, zoet zuur geglimlacht. De burge meester heeft het nog niet aantal aanrijdingen met zestig procent is gedaald. Een be paalde preventieve werking van het „kastje" is daar waar schijnlijk niet vreemd aan. De heer Holtslag ziet nóg iets in de RLC, namelijk het toezicht op de duidelijkheid van de kentekenplaten en het onbevoegd gebruik maken van kentekens. Het is wel de bedoeling van de Apeldoornse politie om bij meer dan één kruispunt 'n paaltje neer te zetten voor de Rood Licht Camera. Of 't kas tje leeg is of gevuld, kan nie mand zien en dat zal de pre-; ventie wel ten goede kunnen komen.... Haarlem gaat in ie der geval zijn „buitenkasten" van drie tot achttien stuks op voeren! opgegeven. Om de opstellen wat op niveau te brengen heeft hij een boekenbon uit geloofd voor het beste opstel. Maar ja, wat is het beste... t Toch verdietit het Bloemen- daalse initiatief navolging. Wie weet kan het een eerste pijler zijn in de kloof, waar over zo nodig een brug moet worden geslagen. Men kan allicht eens met de jeugd die vindt dat de ouderen het niet altijd even best doen beginnen. ONDER de spelvormen, die met de regelmaat van een klok hun popu laire perloden beleven, behoort ze ker de hekstelling" of. zoals de Fransen het dichterlijk uitdrukken, „la position du marchand de bois". In de tijdperken, waarin het „safety first" hoogtij vierde, zag men wel van een vermetele geest de toepassing ervan, doch om zijn riskant karakter en vooral de onbeweeglijkheid der stellingen, kwam het zelden of nooit tot een consequent gevecht. Tot op de huidige dag zijn de theoretici maar heel vaag in hun beoordelingen en elke partij opnieuw is een avontuur, het betreden van een ..witte plek" op de damland- kaart. Hieronder een hekstellingpartij ln het orthodoxe genre, al werd hij dan gespeeld ln het laa'.ste tournooi om de Russische nationale titel 1967. Wit E. Letsjew (Kalinin): Zwart I. Koeperman (Kiev) 1. 32—28 18-22; 2. 37-32 12—18; 3. 31—28 7—12; 4. 36—31 1—7; 5. 41—36 20—25: 6. 46—41 14—20; 7. 41—37 Gebruikelijk is hier 31—27 (22x31) 26x37 (16—21) waarin de zwarte randschijf 25 opweegt tegen de beperkingen aan wits linker vleugel. 7. 10—14; 8. 47—41 5—10; 9. 32—27 19—23; Zwart kan zich ook door (2024) inlaten op de „v. d. Kraan-Variant", maar geeft de voorkeur aan een hekstelling. 10. 28x19 14x23; 11. 34—30 25x34; 12. 40x29 23x34; 13. 39x30 20—25; 14. 44—39 25x34; 15. 39x30 En de hekstelling is een feit. De theorie volstaat hier met te constateren, dat wit twee improductieve schijven heeft (41 en 37) en de hekstelling daarom als minder gunstig moet worden beschouwd. Verder nog, dat zwart moet trachten het centrum te gaan beheersen, om zijn voordeel te realiseren. 15 10—14; 26. 30-25 14—19; 17. 49—44 Niet 50—44 wegens het bekende (16—21) 27x16 (22—27) 31x22 enz. dam. 1719—23; 18. 410ï Na 45—40 kon ook (13—19) 33—20 9—14; 19. 44—40 14—19; 20. 40—35 15—20; Zwart kon verbreken door (17—21) maar acht zich voordeliger te staan. 21. 21x14 19x10; 22, 30—25 10—14; 23. 35—30 •1—10; Na 4540 kon ook (13—19) 27—21 (18x27) 33—28 (22x33) 31x24 (12—18) 38x29 (23x45) Ook wit houdt echter vast aan de hekstelling. 24. 45—40 10—15; 25.' 40—35 (zie diagram) Inderdaad heeft zwart het centrum be zet, maar zo eenvoudig als de theoretici de zaak stellen, is ze toch niet. Duidelijk is, dat het massale rechterblok toch vrij onbeweeglijk is, terwijl nog steeds (13—19) door 2?<-21 en 33—28 verboden is. Daarom ruimt zwart nu eerst de hinder paal 33 op: 2523—28; 26. 50—45 28x39; 27. 43x34 13—19; 28. 48—43 8—13; 29. 43—39 19—23; 30. 38—33 Bijzonder consequent wordt zwarts linkervleugel onder vuur genomen en duidelijk is ook, dat deze „dun" begint te worden. 3013—19; 31. 33—29 2—8: 32. 45-±40 14—20: Weer kon zwart verbreken door (17—21) en weer geeft hij de voorkeur aan verdere strijd. Bovendien heeft hij zijn tegenstander een fraaie valstrik gelegd: 33 39—33 schijnt vrijwel weer tot (23—28) te dwingen, om dat dreigt 27—21 en 33—28. Zwart speelt echter verrassend: 33. 8—13! Als opgave voor de lezers: Welke com binatie voerde wit uit en hoe werd dei* door Koeperman weerlegd? OPLOSSING Zwart: (Joelioe) 3, 6, 7, 8. I, 10, 11, II. 13. 16, 18, 19, 23, 24, 26 (15 St.) Wit: (Koeperman) 22, 27, 28. 30, 31, 32, 34, 35, 36, 37, 38, 40, 45, 46. 48 (15 St.) Na (18—21) 27x16 (18x27) 31x22 (12—18) volgde 38—331 (18x29) 46—41 (23x32) 34x1 (32—38) 30x19 (13x24) 5—23 en na enige zetten won wit. Heel interessant is, na te paan, wat er allemaal gebeuren kan al> zwart ln de cljferötand (9—14) speelt. T 7ICTOR KORTSNOJ (36) is m het V Hoogoventoernooi bezig de' enigszins geschokte reputatie van het „onoverwinnelijke" schaak der Sowj et-vertegenwoordigers te herstellen. Die reputatie had vorig Jaar een geduchte knauw gekregen door het optreden van de Deen Larsen, de Ameri kaan Fischer en van de Nederlander Donner (eerste in Venetië vóór wereld kampioen Petrosjan). In het interzonale toernooi te Sousse dreigde Kortsnoj he lemaal op de achtergrond te geraken, maar dankzij een formidabele eindspurt wist hij toch nog tot de gedeelde tweede plaats te komen. 1*/» punt achter Larsen. Hieronder een partij van Kortsnoj uit Wijk aan Zee alsmede een briljant slot uit de meestergroep der vierkampen. Wit: V. KORTSNOJ. Zwart: Hans REE. (Wijk aan Zee 1968.) Engelse opening. 1. c2—c4, e7—e5 2. Pbl—c3. Pg8—f6 3. g2—g3, Lf8—b4 4. Lfl—g2. 0—6 5. d2—d3. Tf8e8 6. e2—€4 (Min of meer nodig omdat 6. Pf3. e4, of 6.Ld2, c6 bevredigend is voor zwart. Een grappige variant is 8. Ld2, c6 7. Pf3, Lxc3 8. Lxc3, e4! 9. Lxf6, exf3! 10. Lxd8, fxg2 benevens gxhl (D).) 6C7—C8! 7. Pgl—«2, d7—d5 8. C4xd5, C6xd5 9. e4xd5, Pf6xdS 10. 0-0, Pd5—b6 11. d3—d4, Lb4xc3 (Onbevangen gespeeld: zwart laat het loperpaar aan zijn tegenstander over, maar hij krijgt goede steunpunten voor zijn ruiterij.) 12. b2xc3, Pb8—C6 13. a2—a4, Pb6—C4 14. Tal—bl, Dd8—c7 15. Tbl—b5. Pc6—a5 16. d4xe5 (Met het oog op zijn lopers die open lijnen nodig hebben, is de witspeler er op uit de stelling een beweeglijk karak ter te geven.) 16Lc8—d7 17. Tb5—b4. PC4xe5 18. Pe2—f4!, Dc7xc31? (Hij neemt de handschoen op. Veiliger was echter 18Lg4!) 19. Pf4d5, Dc3c8 20. Ddl—h51. Pe5g8 (Tegen de dreiging 21. Th4, h6 22. LxhS gericht. Een betere verdediging lijkt 20. Lg4, bv. 21. Dh4, f6, of 21. Dg5, h6 22. Df4, Lh3, maar de schijn bedriegt: 21. Dg5, h6 22. Pe7t!, Kf8 23. Dxe5, Txe7 24. Dxa5 kost een stuk.) 21. LCI—b2, Ld7—C6 22. TfL-dl, Lc6xd5 (De witte stukken ontplooien plotseling een maximale activiteit en daarom wil zwart graag het gevaarlijke paard onschadelijk maken.) 23. Lg2xd5, Te8e7 24. Dh5~f3. Dc8—C2 (De situatie ls ook na andere zetten uiterst kritiek, bv. 24De8 25. Tb5!, Pc6 26. Txb7!, Txb7 27. Lxc6, Tb3! 28. Dd5, Dc8 29. Lxg7!) 25. Tb4—€4!, Te7—d7 (Op 25Tae8 wint 26. Lxf7t!) 26. LbJa3, h7—h6 27. Tdl—el, Pa5-c6 28. Df3—f5!, Kg8h7 29. Df5xd7 en zwart gaf het op. OPGAVE van de week: ln deze stelling VAN DER WEIDE U abcdefgh CORTLEVER speelde wit 43. Tg3—f3 waarop de zwartspeler haastig 43Df6xf3 liet volgen omdat hij meende dat de te genstander een fout had begaan. Wat volgde? Volgende week de oplossing. OPLOSSING De stand was: Wit (Utimcefs): Kg2, Ddl. Ta3 en ei. Lel, Pe3 en e2, pionnen a5, b2, d5, g3 en h2. Zwart (Tal): Kg8, De7, Te8, Ld7 en gT, Pd4 en e4, pionnen a6, b7, c5, f7, g6 en h5. Zwart won als volgt: 27Ld7—Mtl 28. Kg2xh3, Pe4—g5t! 29. Kh3—gl, De7—«4t 30. Kg2—gl, PgSh3t en mat. IS zes klaver nog te maken wan neer gebleken ls dat oost alle vijf de uitstaande troeven tegen heeft? Met dit probleem werd een Ameri kaanse topspeler geconfronteerd die er een oplossing voor wist te vinden die bijzonder fraai genoemd mag worden vooral wanneer men bedenkt dat hij er met clchte OW-kaarten uit moest zien te komen. B 9 4 3 H O A H 8 6 3 873 10 6 3 2 B 8 0 2 V 10 7 4 2 - ruiten werd getroefd en noord kon met schoppenboer aan slag worden gebracht. Deze situatie bleef over: 9 4 - O 8 8 10 6 C? B V - V 8 V 7 4 O B 9 5 A H 10 9 5 4 hoog geboden contract konden thuis brengen ziet u in onderstaande situatie, die ik bezigt als tegenspelprobleem te geven. Misschien vindt u het heel ge makkelijk de vermaarde Sam Stay- man (u wéét wel, die van de Stay- man-conventie) vond dat niet: 10 7 6 2 O 7 4 O A 3 V B 9 8 5 B 8 5 B 3 2 O B 10 7 2 A10 7 T? A H 7 O A 10 9 5 3 O - AVB62 NZ hadden zes klaver bereikt, west kwam uit met schoppen twee, gedekt met de negen, vrouw en schoppenaas. Slag 2 was voor hartenheer op tafel, in slag 3 volgde klaver drie, gedekt met de vier en klaverboer west gooide een rultentje. Zuid vc.jd deze oplossing: slag 3 vooi hartenaas (noord rultentje weg), slag i een harten introeven. Daarna twee hoge ruitens, waarop zuid één harten en daar na schoppenheer(l) weggooide Een eerde Noord speelde nu schoppen. Troeft oost met klaver vijf, dan troeft zuid met de zes over en speelt harten -OW krijgen slechts één slag. Troeft oost met klaver negen, dan troeft zuid over met de vrouw en speelt harten tien, die hij ln noord troeft met klaver acht. Oost kan overtroeven maar moet ln zulds klaver vork van A6 terugspelen! NIEUWE OPGAVE - Het ls el weer •en Jaar of vijftien gelecen dat on derstaand partijtje werd gespeeld. Om precies te zijn: het kwam voor tijdens J! J*n"arl 1953 gespeelde wedstrijd Ver.Staten-Zweden om het wereldkampi oenschap. De Amerikanen Becker-Llght- ner, Rapee-Stayman en Crawford-Schen- ken wonnen dik tegen een zeer te leurstellend Zweeds team. Eén van de weinige keren cat de Zweden een te West gever, NZ kwetsbaar. Zuid had in de vierde met één harten geopend OW pasten noord één schoppen zuid twee klaver noord drie klaver zuid drie SA. NZ waren de Zweden Wohlln-Larsen, waarvan laatstgenoemde zich voortdu rend te buiten ging aan „fantasie"-bie- dingen en -speelwijzen. West kwam met ruitenboer uit, noord de crie, oost de vier en zuid won met ruitenheer. In slag 2 volgde klaver twee. de zeven, vrouw en oost nam met kla verheer. Oost speelde schoppen drie na. zuid maakte schoppenheer. Klaver werd nagespeeld, oost bekende en noords kla verboer won de slag. Nogmaals klaver volgde en oost ruimde ruiten vijf op. west kwam dus aan slag met klaveraas. Wat had u op de westplaats nagespeeld?? HORIZONTAAL: 1. plaats ln Gelderland 4. plaats ln Overijssel 9. plaats in Zeeland. 13. waterloop 14. titel 15. water in Zuid-Holland 16. noot 17. waarschuwingsinstrument 18. meisjesnaam 20. daar 22. familielid 23. zoogdier 24. afsluitingsmiddel 27. plaats in Gelderland 30. beeldbuisinstituut 31. meisjesnaam 33. deel van een hui* 35. ondervraging 37. omgang 40. waterloop 41. tijdperk 43. boom 44. maanstand 46. pers. vrnwrd. 48. afbeelding 50. voertuig 51. voorzetsel 52. spoedig 53. na de gewone tijd 54. vuurkoord 55. rustplaats 56. noot 57. spil 58. rivier in België 60. maat 62. vreemde munt 63. ongeveer (afk.) 65. vochtig 67. jongensnaam 69. aanprijzing 72. bureau 75. mak 76. lof 78. sportterm 80. laag 82. vaartuig 86. plaats in Engeland 88. het Romeinse rijk 90. rivier in Europa 91. venster 93. plaats in Gelderland 94. noot 95. weg 97. zoogdier 98. vogel 99. drukmachine 100. soort vilt 101. ontspanning VERTIKAAL: 1. gewas 2. plaats in Drenthe 3. plaats in Gelderland 4. rekenkundige opgave 5. noot 49. gesloten 0. modegek 50. godin 7. de oudere 51. tenger 8. plaats in Noord-Holland 57. plaats in Gelderland 10. badplaats in Schotland 59. rivier in Europa 11. rivier in Ned. 61. deel van het alfabet 12. weekdier 63. inhoudsmaat 19. plaats in Gelderland 64. plaats in Duitsland 21. het Romeinse rijk 66. geestelijke 22. rivier in Europa 68. noot 23. smaakt best 70. titel 25. vervoeronderneming 71. vochtmaat 26. voedsel 73. keurig 27. familielid 74. rivier in Azië 28. Jnsekt 76. voegwoord 29. voorzetsel 77. waterstand 32. meisjesnaam 79. Jong dier 34. noot 80. plaats in Overijssel 35. plaats in Drenthe 81. voedsel 36. noot 83. voorzetsel 38. boom 84. soort knol 39. zoogdier 85. nauw 41. plaats in Duitsland 87. gesloten 42. plaats in Gelderland 89. zoogdier 45. omroepvereniging 92. maat 47. boom 95. naschrift 48. stevig 96. noot 92 9*>

De Vallei | 1968 | | pagina 13