Veenendaals dagblad Johnson aanval mislukt Buiten Hué geteisterd door zware gevechten Geen knallende straaljagers meer boven Waterweggebied Ex-nazi leider Sudetenduitsers Persraad bepleit openheid bij vorming van concentraties Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei VLUCHTELINGENDRAMA IN SAIGON Slippende auto raakt 11 mensen op vluchtheuvel SMOKKELBUIT KWIJT DOOR AUTO- ONGELIJK Herdenking slag om Stalingrad Op verzoek van de Shell: Man vrijgesproken van vergiftiging Fanatieke opvolger van Seebohm Binnenkort publikatie en rapport aan minister Nutsspaarbank LONEN EN SALARISSEN Textielfabriek in Rij ssen kan geen personeel krijg en Al om acht uur vers brood Ëur. Commissie tegen plan-Leber Zon en 'n bui KRITIEK STADIUM Winterse nawee OP DE VLUCHT RAKETTEN SCHEPEN GELUKWENS MELDINGSPLICHT „Beroofde" vrouw zelf dievegge Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, iosse mm-prijs 17 cent. Kleine «annonces „Vraag en Aanbod" op d?., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 3 FEBRUARI I968 - 42e JAARGANG no. 29 WASHINGTON (Reuter) - Het W grote offensief van de Viët- Cong in Zuid-Vietnam is mislukt. De communisten zijn niet geslaagd in hun poging een algemene opstand te ont ketenen. Dat was de kern van de geruststel lende verklaring die president Johnson gisteren in het Witte Huis aflegde. De Zuidviëtnamese president, Nguyen van Thieu, liet zich in Saigon in soortge lijke bewoordingen uit. Radio-Hanoi berichtte echter dat de Viët-Cong de macht vast in handen heeft in de pro vinciale hoofdsteden Soc Trang, Ben Tre, They Ninh en Dalat. In de oude keizersstad Hue waren gisteravond nog verbitterde gevechten aan de gang tussen Amerikaanse ma riniers en eenheden van de Viët-Cong, die steun hadden gekregen van Noord- viëtnamese geregelde troepen. Johnson zei dat hij de toestand in Viëtnam had besproken met zijn voor naamste militaire deskundigen. Zij zijn unaniem tot de conclusie gekomen dat de huidige golf van aanvallen van de Viët-Cong „militair gezien een misluk king is". Het was de communisten er nu nog om te doen een psychologische overwinning te behalen, maar naar het oordeel van Johnson zouden zij daar evenmin in slagen. De president waarschuwde er overi gens voor zijn woorden niet al te opti mistisch uit te leggen. De gebeurtenis sen verkeerden daarvoor nog in een te kritiek stadium, meende hij. Maar hij had in de ontwikkelingen tot dusver geen aanleiding gezien voor een wijzi ging van de Amerikaanse militaire stra tegie of tot verzoeken aan het Congres om meer bevoegdheden voor de oorlog voering. Het was in het huidige stadium niet nodig belangrijke troepenverster kingen naar Viëtnam te sturen, aldus Johnson. ^Volgens de Amerikaanse president waren de Verenigde Staten er al en kele maanden van op de hoogte dat de Viët-Cong een groot offensief voor bereidde. Hij verwachtte in elk geval nog een grote Noordviëtnamese aanval op de belegerde Amerikaanse mariniers basis Khe Sanh in het uiterste noorden van Zuid-Viëtnam. Johnson was er ech ter van overtuigd dat de Amerikaanse troepen de te verwachten massale aan val van de Noordviëtnamezen zouden kunnen afslaan. ADVERTENTlk Zeer geschikt voor conferen ties (100 personen) en diners (80 personen). Stijlvolle om geving en gerenommeerde keuken. Onderlangs lO.Tel.08300-27141 In 't voorbijgaan hebben we gisteren op deze plaats in de krant gezien, dat een flinke sneeuwval, hoe fraai in het landschap, allerlei rampen, tegenspoed en ongemak voor haar en veer kan meebrengen. We herinneren ons nog 5 de nawinter 1946-'47. Pas tegen mid- 5 den maart begon de dooi door te zet- ten en het was b.v. aan de populatie der konijnen en groene spechten in die en de volgende zomer zeer goed merk- baar, dat er ernstige verliezen in bos en veld waren geleden. Het duurde enige jaren, eer alles weer een beetje op peil gekomen was. De beYieerders van de meeste wildrevieren trof geen blaam, wtint zij deden al het mogelij- fee, om de toestand draaglijk te maken en ge moogt gerust van mij aannemen, dat zulks in elke strenge winter ge- beurt. Ik noteerde b.v. één geval, waarbij de witpluimen in een enkele nacht een inderhaast aangevoerde vracht hooi consumeerden, zó hoog bleek toen de nood gestegen. Daarom behoeven wij op een dl te grote vrij- gevigheid van de winter niet gesteld te wezen. Gaat het echter met mate, 5 dan schenkt sneeuw een bijzonder ge- 5 noegen en een nieuw aspect aan het 5 landschap, vooral met zon, die haar rose-lila penseelt en zachte tinten aan- brengt in berkestek en dennegroen. Aan wat de Veluwse boeren „kale vorst" noemen, heb ik een hekel. 3-2-1968, A. B. Wigman. W/////////////;/////'////'/»/"'''/''"//'"''""'"""""'"'' SAIGON Voor de vijfde achter eenvolgende dag wordt zwaar ge vochten in een aantal belangrijke ste den in Zuid-Vietnam. De geallieerden maakten bekend bij hun tegenaanval len om de communisten uit hun'ver- zetshaarden in de yoornaaniste steden te verdrijven, 12.704 Viët-Congstrijders te hebben gedood. Te Hué, de vroegere hoofdstad in 't noorden van Zuid-Viëtnam, toneel van de gruwelijkste gevechten van de af gelopen dagen, hebben naar verluidt Zuidviëtnamese troepen het vliegveld binnen de ommuurde binnenstadde Citadel heroverd en een van de toe gangspoorten tot de Citadel ontzet. Het Amerikaanse opperbevel deelde mee dat de communisten zijn samen gedreven, in het noordelijkste deel van het fort nadat Zuidviëtnamese en Ame rikaanse gevechtsbommenwerpers luchtaanvallen hebben gedaan op vij andelijke stellingen binnen het fort. Hué was de afgelopen nacht verduis terd. De toestand is verward, hoewel 't erop lijkt dat de Viët-Cong, gesteund door anti-regeringsgezinde studenten, nog een groot deel van de stad bezet houdt. Ook in Saigon werd vanmorgen nog in de straten en noordelijke buiten wijken gevochten. In de wijk Cholon werd voor de deur van een kinderzie- kenhuis strijd geleverd. Van de noordrand van de stad kwa men berichten dat er een grootscheep se uittocht plaatsvindt van Viëtnamese burgers uit de wijk Gia Dinh, die na het uitbreken van gevechten vanmor gen op de vlucht zijn geslagen. Het Amerikaanse opperbevel deelde mee, dat een hevige slag had plaats gevonden met de Viët-Cong in het Gia Dinh-district. De vijand zou in noord oostelijke richting op de vlucht zijn ge slagen. Een aantal vyandelyke strijd krachten poogde gebruik te maken van kleine bootjes op de rivier de Saigon. Het hoofdkwartier maakte bekend dat de Viët-Cong-strijdkrachten door van uit het noordoosten opererende Zuid viëtnamese troepen tot stilstand wor den gedwongen, terwijl zij vanuit het zuidwesten worden bestookt door Ame rikaanse troepen. Vanuit het hele land kwamen berich ten binnen over nieuwe gevechten in provinciale hoofdsteden en andere cen tra. De toestand algemeen bezien blijkt nog steed onvast, met voortdurend nieuwe aanvallen-van de communisten. Op zijn minst zes provinciale hoofd steden en districtssteden in het rijstge- bied in de Mekong-delta ten zuiden van Saigon en in de provincies ten noorden van deze stad hebben zware vijande lijke aanvallen te verduren gehad. Communistische schutters hebben veertig raketten afgeschoten op de toch al vaak getroffen Amerikaanse lucht machtbasis te Da Nang in het noorden van het land, de derde aanval in de af gelopen vijf dagen. Schade aan de basis en de daar gestationeerde gevechts bommenwerpers werd licht genoemd. Van maandag tot en met vrijdag, wer den 661 Zuidviëtnamese en 318 Ameri kaanse militairen gedood. 1.792 Zuid- viëtnamezen en 1.639 Amerikanen raak ten gewond. Van de andere bondgeno ten stierven 4 soldaten; 52 raakten ge wond. Tienduizenden vluchtelingen hebben in het centrum van Saigon onderdak ge vonden, het voedselprobleem is hier door vergroot. Sinds zes dagen zijn er geen voorraden meer aangevoerd en de prijzen vliegen omhoog. In New York is. intussen bekendgemaakt dat donderdag in Zuid-Viëtnam twee zendelingen, de vrouw van een van hen, en een ver pleegster allen afkomstig uit de V.S. het leven hebben verloren bij Viët- Congaanvallen. De Viët-Cong heeft vanmorgen be kendgemaakt, dat in het huidige offen sief twee Amerikaanse oorlogsschepen tot zinken zijn gebracht. Giai Phong, de „bevrijdingsradio", maakte in een communiqué bekend, dat de beide sche pen woensdagmorgen vroeg tijdens een Amerikaanse tegenaanval buiten de kust bij Ben Tre naar de bodem van de zee waren gejaagd. Verder werd ver klaard dat donderdagmorgen vroeg al le Amerikaanse en geallieerde troepen te Thua Tien, districtsstad van Phu Loc, in de eerste 15 minuten van actie wer den uitgeschakeld. De Britse minister van Buitenlandse zaken, George Brown, heeft in een toe spraak tot de Kamer van Koophaiidel in Birmingham een beroep gedaan op de Russische minister van buitenlandse zaken, Gromyko, in diens hoedanigheid van medevoorzitter van de Geneefse conferentie, samen onmiddellijk aan te dringen op stopzetting van de strijd in Viëtnam. (Engeland en de Sovjet-Unie zijn beide voorzitter van de Geneefse conferentie van 1954, die de toekomst regelde van het toenmalige Frans Indo- China, met inbegrip van Viëtnam). Premier Tsjoe En-lai van China heeft de voorzitter van het centraal comité van het nationaal bevrijdingsfront voor Zuid-Viëtnam, Ngoeyen Huu Tho, ge lukgewenst met de „briljante overwin ningen van het bevrijdingsleger, dat de vijand als een lawine heeft overwel digd".' Dit is meegedeeld door het pers bureau Nieuw-China. Zuidviëtnamese troepen gebruiken 'n ladder om binnen te dringen in de eerste etage van een gebouw in Sai gon tijdens de recente aanvallen van de Viët-Cong in het centrum van de hoofdstad. AMSTERDAM Elf Amsterdammers èie in Amsterdam-Oost op een vlucht heuvel op de tram stonden te wachten, zyn vrijdagavond gewond geraakt, toen een auto, bestuurd door de 21-jarige chauffeur G. J. uit Nederhorst den Berg, op de tramrails slipte en op hen inreed. Het ongeluk gebeurde op de Middenweg hoek Kruislaan. ROOSENDAAL Een slip met hun bestelwagen is gisteren twee sigaretten- smokkelaars noodlottig geworden. Hun auto, waarin 330.000 sigaretten, liep in de middenberm van de rjjksweg by het nieuwe ziekenhuis van Roosendaal vast. Vlak voordat de politie arriveerde, sloegen de twee mannen op de vlucht. Van een van hen is een vrij goed sig nalement bekend. Het tweetal zag nog kans om in een witte personenwagen, die kennelijk de smokkelauto volgde, een mobilofoon over te laden. Volgens de politie komt de smokkel*- auto uit Hulst! De sigaretten waren niet gebanderolleerd; waarschijnlijk zijn zij uit België afkomstig. MOSKOU Honderden Russische militairen en oudstrijders, variërend in rang van generaal tot gewoon soldaat, hebben gisteren in Wolgograd het vroegere Stalingrad de slag om Sta lingrad herdacht. 25 jaar geleden be haalden de Russische legers hier 'n gro te overwinning op de Duitse troepen on der veldmaarschalk Von Paulus. DEN HAAG De Koninklijke Luchtmacht zal op verzoek van de Shell proberen de bewoners van het Waterweggebied alle knallen van straaljagers te besparen. Ook andere landen van de NAVO is gevraagd de bevolking van Rotterdam en omstre ken zo veel mogelijk te ontzien. De ondernemingsraad van de Shell- raffinadery in Pernis had de lucht macht gevraagd geen knallen meer te laten horen boven Rotterdam. De Shell houdt er rekening mee, dat vooral ge zinnen van personeelsleden die op de raffinadery werken en die in Rotterdam of Pernis wonen, na de recente ramp by Shell erg schrikachtig zijn. De ondernemingsraad, die zijn ver zoek heeft ingediend met steun van de directie, wil voorkomen dat omwonen den van de raffinaderij na iedere knal aan een explosie denken. De directie van de Shell-raffinaderij had de luchtmacht al vóór de ramp bij Shell gevraagd te proberen knallen te vermijden. De luchtmacht liet toen we ten, dat het sinds jaar en dag verboden is boven het vasteland de geluidsmuur te doorbreken. Van de weersgesteldheid en de windrichting hangt het echter af of de knallen, die straaljagers boven zee produceren, soms ook in de grote steden zijn te horen. DEN BOSCH De rechtbank in Den Bosch heeft by vervroegde uitspraak de 51-jarige nertsfokker J. H. uit Handel vry gesproken van poging tot moord op zyn vrouw door middel van een vergif tigde sinaasappel. De officier van Justitie had dertien jaar en vier maanden gevangenisstraf geëist. De man, die sinds half juni in voorarrest zat, is onmiddelyk vrijgela ten. De rechtbank oordeelde, dat het best mogelijk is, dat iemand anders dan H. de sinaasappel met parathion had. inge spoten en dat de man de vrucht dus ge heel onwetend aan zijn vrouw had ge geven. De raadsman van H., mr. B. Drion uit Breda, had op de zitting de mogelijkheid geopperd dat de zoon van de verdachte, die zichzelf later van het leven heeft beroofd, de sinaasappel had vergiftigd. De officier van Justitie, mr. J. Boos ter, gaat in hoger beroep. (Van onze correspondent) BONN „Ik zie nog liever dat Polen voor de vierde ot' vijfde maal wordt verdeeld, dan dat Breslau voor altijd Pools zou blijven!" Deze woorden stam men van de Beierse politicus dr. Walter Becher, die dezer dagen werd geko zen tot „woordvoerder" (in feite voorzitter) van de Bond van verdreven Su detenduitsers. In de Bondsrepubliek is groot onbeha gen gewekt doordat deze uiterst rechtse ex-nazi nu de leiding krygt van de 300.000 georganiseerde Sudetenduitsers, die in 1945 werden verdreven uit hun woongebieden in Tsjechoslowakye. „Een werkelijk herstel van de betrek kingen met Tsjechoslowakije", zo zei Becher na zijn verkiezing, „is pas moge lijk wanneer wij de Tsjechische partner de hand kunnen drukken in de geboor testreek die de onze was en nog steeds is!" Het was al een teken aan de wand dat vorig jaar de nationaal-conservatieve Egon Schwarz, bestuurslid van de Witi- ko-bond, werd gekozen tot algemeen president (voornamelijk een erefunctie) van de Sudetenduitse organisatie. Van de drie werkgemeenschappen binnen de Sudetenduitse bond sociaal-democra ten, rooms-katholieken, en Witiko staat deze laatste op de uiterste rechter vleugel. „Witiko" is de naar Bohemen trek kende heldenfiguur uit enkele romans van Adalbert Stifter, een late romanti cus uit de 19de eeuw. De Witiko-bond huldigt een vaag idealisme, waarin sprake is van verdediging van geestelij ke waardqn van vroeger tegen het plat vloerse materialisme van de moderne tijd. De nu 56-jarige Walter Becher, gebo ren in't Tsjechoslowaakse Karlovy Vary (Karlsbad) was voor de oorlog chef van de culturele redactie van de nationaal- socialistische partijkrant in de „Gouw Sudeten-Duitsland" van Hitlers NSDAP. In dit blad pleitte hij o.m. vurig voor de „ont-joding" (Entjudung) van het Sude tenduitse culturele leven. Desondanks werd hij gearresteerd door de Gestapo en een half jaap achter slot en grendel gehouden. De gehele oorlog bracht hij door in militaire dienst. Na 1945 verte genwoordigde hij twee rechtse partij tjes in het Beierse parlement. Hij werd voorzitter van de Witikobond en in 1965 lid van de Bondsdag voor de Beierse Christelijke Sociale Unie (C.S.U.). In de Sudetenduitse bond. was de plaats van „woordvoerder" opengeval len door het overlijden van oud-minister Seebohm, die door zijn onbekookte uit spraken de Bondsregering al dikwijls in verlegenheid had gebracht. Walter Be cher is echter een veel fanatiekere fi guur. Zijn benoeming is achter de scher men bevorderd door kringen uit de C.S.U., die via hem stemmen hopen te winnen, die anders zouden toevloeien aan de neo-nazistische N.P.D. GOUDA De Goudse kweekschool, waarvan een groot aantal leerlingen met 'n op paratyfus lijkende ziekte thuis ligt, gaat maandag weer open. De ge neeskundige dienst is er inmiddels ach ter gekomen, dat er geen sprake is van paratyfus, maar van buikloop. 't' \r DEN HAAG De Persraad be schouwt de persvrijheid in ons land nog altijd als een zaak van het hoog ste goed. Dat zal ook blijken uit het rapport, dat de raad aan minister Klompé (c. r. en m.) heeft aangebo den. Dit rapport zal binnenkort worden gepubliceerd. De kans bestaat dat minister Klom pé aan het advies nog een beleidsnota zal verbinden, maar het is ook niet uit gesloten dat zij de moeilijkheden in de dagbladwereld eerst in het kabinet wil bespreken omdat er in het rapport nu eenmaal ook suggesties op financieel terrein worden gedaan. Het rapport van de Persraad is sa mengesteld onder leiding van de Am sterdamse hoogleraar, prof. mr. A. Tammes. Het bestaat uit een analyse van de economische moeilijkheden van het dagbladbedrijf en uit een reeks aanbevelingen om die moeilijkheden te verminderen. De r^ad geeft ook wegen aan om de gevaarlijke kanten van pers concentraties te bestrijden. Vast staat dat de Persraad voelt voor een aanmeldingsplicht wanneer fusies of vormen van samenwerking worden overwogen. Dat gebeurt ook met stichtingen en open vennootschap pen. De persraad zou dan wel graag zien dat tegelijkertijd de mogelijkheid zou worden geschapen om een onpartij dig onderzoek in te stellen naar de feitelijke gevolgen van concentraties. Het overheidsingrijpen met het oog merk de financiële positie van de dag bladwereld te verbeteren, zal de onaf hankelijkheid van de persorganen niet in gevaar mogen brengen. Verder zou de Persraad minister Klompé he' en aangeraden de com pensatieregeling zolang voort te zetten als de ongunstige invloed van de tele visiereclame op het werven van ad vertenties aanhoudt. In Den Haag wordt ook verwacht dat de persorganen bepaalde faciliteiten in de fiscale sfeer worden toegekend. Vrijdag werd aan de Universiteit van Amsterdam de 15.000e student ingeschreven. De heer Charles Hen ry Sipsma, die rechten gaat stude ren, ontvangt hier uit handen van de rector magnificus, prof. mr. J. van der Hoeven (links) zijn college kaart. DORDRECHT De 23-jarige me vrouw P. B., die enige tijd geleden de Zwijdrechtse politie trachtte te ver schalken me; het verhaal, dat twee mannen in haar woning aan de Klap roosstraat een roofoverval op haar had den gepleegd, heeft het nu ook met de Dordtse politie aan de stok gekregen. Bij familie van mevrouw B. was 4 december vorig jaar op klaarlichte dag een geldkistje met enkele honderden guldens verdwenen. Door de historie van de overval trok mevrouw B. de aandacht en inderdaad bleek zij de diefstal op haar geweten te hebben. Geldnood was het motief, zowel voor de verzonnen overval als voor de diefstal. ADVERTENTIE voor uitbetaling van Uitbetaling ook in onze spaarbankbus. Kantoren KERKEWIJK 6 Dr. SLOT. DE BRUÏNEPLEIN 3 ENSCHEDE Een groot deel van de Koninklijke Jutespinnerij en Weverij Terhorst en Co N.V. te Rijssen staat stil, ondanks de goede orderportefeuille. In de weverij is 25 procent, in de spin nerij 20 procent van het machinepark onbemand. Oorzaak hiervan is het ge brek aan personeel, ofschoon er in Twente nog bijna 400 werkloze textiel arbeiders zijn, die geschikt kunnen wor den geacht om een groot aantal open staande functies bij dit bedrijf te ver vullen. Op het ogenblik kunnen honderd man nen direct worden geplaatst. De direc tie is van oordeel, dat indien in de naaste toekomst de pogingen om men sen aan te trekken vruchteloos zullen blijven, evenals in 1965 het geval was, een belangrijk stuk produktiecapaciteit naar elders moet worden overgebracht waarbij men met name aan de stad Lokeren in België denkt. In deze Belgische gemeente, waar het bedrijf bijzonder goede vestigingsfacili teiten ontmoette, is enkele jaren gele den een nieuwe fabriek gebouwd, die op het ogenblik werk geeft aan 170 perso nen, die in drie ploegen werken. Evenals op grond van de moeilijke ar beidsmarktsituatie in Rijssen, is in 1957 begonnen met een weverij in Hol ten, die op het ogenblik wordt uitge breid. Het bedrijf laat elke dag 32 per- soneelsbusjes rij dén om circa 200 werk nemers te halen en te brengen uit een groot aantal ten dele zeer ver afgele gen plaatsen. DEN HAAG De bakkers krijgen binnenkort toestemming om op werk dagen al van acht (nu negen) uur af vers brood te verkopen. De regeling geldt tot en met 3 augustus, zo heeft minister Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid) bepaald. De Staatscourant zal binnenkort ook bekend maken, dat de tjakkersarbeid voor gezellen in niet in ploegen werken de bakkerijen een uur mag worden ver vroegd. De patroon krijgt verder de vrijheid nachtarbeid te laten verrichten, dit alles echter tot uiterlijk 3*augustus. BRUSSEL Ook de commissie van de Europese gemeenschappen heeft zich gekeerd tegen de vervoersplannen van de Westduitse minister Leber. Met alle begrip voor de ernst van de toestand stelt de Europese Commissie echter vast dat: De plannen die zyn voorgelegd, in druisen tegen opvattingen over een gemeenschappelyk vervoersbeleid; 0 Zy de verschillen in vervoerspoli- tiek tussen de landen van de ge- gemeenschap vergroten; 0 Zy het handelsverkeer beïnvloeden op een wyze die in stryd is met het gemeenschappelyk belang; 0 Er ook plannen zyn die helemaal niet met 't verdrag van de gemeen schap in overeenstemming zyn. (Van onze weerkundige medewerker) TVt weekeinde zullen we een weer- type hebben, gekenmerkt door opklaringen en enkele buien, sommige mogelijk met hagel. De middagtemperatuur in Gelderland blijft op een niveau tussen drie en vijf graden, 's Nachts kan het tot wal lichte vorst komen in gebieden met weinig wind en bewolking. De verdere vooruitzichten wijzen op voortduren van het periodiek onbe stendige en vrij koude weer.

De Vallei | 1968 | | pagina 1