Veenendaals dagblad Amerikanen slaan de eerste aanvallen op Khe Sanh af Buiten Utrecht: Water en watersnood Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Buit van inbraak werd aan fabrikant terugverkocht Plechtigheid in Parijs Ongerief voor spoor- en wegverkeer KRUISERS INGEZET RIJ GEVECHTEN OM HUé BESCHUTTING ACHTER TANK Vee omgekomen bij brand Jongen gestikt in dop van balpen 2 MEISJES MET BABY IJS WANDEL- WAGEN ONDER TREIN Kennedy sr. had lichte beroerte Noodlanding op stuk autoweg Door springen van hoofdleiding onder verkeersplein Berekuil Vrouw te Loenen omgekomen door meststrooier GAST ERNSTIG GEWOND BIJ j HOTELBRAND IN DE BILT Door sneeuwval Tilburger vocht tegen Turk voor zijn leven Goede zaken op Caravan-RAI Aanhoudend onbestendig Schrijnder "f" 1 VERZEKERING EISEN BOODSCHAP Anti-Amerikaanse ing bij Stoeserberg Grenscontrole wordt doelmatiger GEEN ONBEKENDE 8ur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal, Teiet 0Q385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent. Klein© -annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden f 1,50, Ieder woord meer 15 cent. MAANDAG 5 FEBRUARI I968 - 42e JAARGANG no. 30 Beeld uit Hué, waar nog felle gevech ten aan de gang zijn. Een groep Ame rikaanse militairen zoekt dekking achter een tank tijdens de verbitter de strijd tegen de guerrilla's. Samen met Zuidviëtnamese militairen ston den de Amerikanen tegenover onge veer 2000 Viët-Congstrijders; van hen zouden er thans nog zo'n 500 in leven zijn. SAIGON (Reuter, A.P.) Noordviëtnamese strijdkrachten hebben van morgen de basis van de Amerikaanse mariniers in Khe Sanh met artil lerie beschoten, evenals de stellingen van V.S.-troepen op de nabijgelegen heuvel 861. In Saigon, waar deze berichten werden bekendgemaakt, vraagt men zich af of hiermee het lang verwachte offensief van de Noordviëtna- mezen op Khe Sanh, dat in de noordwestelijke hoek van Zuid-Viëtnam ligt, is begonnen. Twee aanvallen werden door de communisten ondernomen, maar beide keren werden ze door de Amerikanen afgeslagen. In het heuvel- gebied bij Khe Sanh bevinden zich naar schatting 20.000 Noordviëtnamese militairen. De basis wordt verdedigd door ongeveer 5.000 Amerikanen en enige honderden Zuidviëtnamezen. In Cholon, het Chinese stadsdeel van Saigon, werd vanmorgen weer hevig ge vochten. Naar schatting bevinden zich daar nog zo'n 700 Viët-Congstrijders. Door middel van luisprekers heeft de overheid in deze stad de bewoners van een wijk verzocht hun woningen te ver laten, opdat militairen de daar ver schanste Viët-Congstrjjders beter kun nen bevechten. Ook in de andere Zuidviëtnamese ste den wordt door de communistische guerrilla's hardnekkig weerstand gebo den; langzaam ve.liezen zij terrein. Bij de felle gevechten in de stad Hué werden vanmorgen voor het eerst krui sers van de Amerikaanse marine inge zet, die vanuit zee de vijandeli-'-a stel lingen met hun 163 mm kanonnen onder vuur namen. Er zouden nog ongeveer 450 Viët-Congs in het centrum van deze stad zijn. WESTMORELAND ontslag? SOEST Zaterdagavond is een gro te veeschuur te Soest afgebrand. In de schuur van 20 bij 10 meter bevonden zich een groot aantal kalveren, 30 big gen en twee varkens, waarvan het grootste deel in de vlammen is omge»- komen. De schade bedraagt ongeveer 60.000 gulden. Na groot alarm rukte de vrijwillige brandweer van Soest met al het be schikbare materieel uit, maar aange zien de bovenverdieping geheel met stro was gevuld, konden de twaalf stra len de enorme brandhaard niet meer bedwingen. De brand was omstreeks kwart voor negen uitgebroken. SPRANG-CAPELLE De elfjarige Peter van Dam uit Sprang-Capclle is gistermiddag gestikt nadat hij de dop van een balpen had ingeslikt. De jongen was bezig met zijn huiswerk. Een spoed operatie en kuntmatige ademhaling in het ziekenhuis in Waalwijk mochten niet meer baten. \S/ij kunnen in ons land opvallend weinig schilders en tekenaars aanwijzen, die zich bezig hielden (of houdenmet het uitbeelden van jagerij, haar- en veerwild. In de oude tijd haalde het Hof er op Het Loo artiesten bij als Mari ten Kate, Kuijtenbrouwer en Pieneman, doch men liet Franse kunstenaars de weergave der valkerij verzorgenwat later schilderde Jan van Essen, die in Renswoude woonde, jachttaferelen, jagers en drijvers, maar na de eeuwwisseling was het vooral wijlen Piet van der Hem, die het wild natuurgetrouw op het doek bracht. Met hem moesten J. A. Schrijnder en (pas in de laatste jaren) de zeer veelzijdige Rien Poort vliet de eer ophouden; sinds 27 jan. jl. bleef deze als laatste der venato- rische Mohikanen over, want toen is Schrijnder ons helaas ontvallen. Hij is voor mij steeds de waterwildschilder en -jager gebleven; bij elke nieuwe aflevering van „De Nederlandse Jager" kwam hij ons in herinnering, want jaar en dag tekende hij daarvan het steeds frisse, boeiende omslag, maar ook tussen de tekst verschenen vele reprodukties van olieverven en aquarellen. Schrijnder was de uitbeel der van de Hollandse waterkant, de wadden, de polder, de eendenput en de heipias met de steeds levensge- trouwe stof f age van het gevogelte. Maar ook kwam hij bij ons, om op de Hoge Veluwe" de korhanen op de bolderplaats en de edelherten in de bronst te portretteren. Later zagen we dan soms op kalenders van groot formaat de kleurige, sfeervolle resul taten. Hij mocht de leeftijd van 73 jaar bereiken en zal in de kringen van het groene gilde en van de cultuur historisch ingestelde buitenman een leegte achterlaten. 5 febr. '68 A. B. WIGMAN UVUttUtttW kV\VVV\VVV\V\VV*\\\Y\\\\\\V\\\\\ Volgens het Amerikaanse weekblad Time heeft president Johnson van zijn stafchefs de verzekering gevraagd en gekregen, dat de basis Khe Sanh met succes kan worden verdedigd. „Ik wil vooral geen Dien Bien Phoe" zou hij hebben verklaard, doelend op de neder laag die indertijd de Fransen in die plaats hebben geleden. Het opperbevel van de V.S.-troepen heeft vanmorgen laten weten, dat sinds het begin van het landelijke offensief van de Viët-Cong vorige week dinsdag bijna 17.000 vijanden zijn gedood. 1477 geallieerde manschappen zouden zijn gesneuveld, onder wie 471 Amerikanen. President Johnson is tot nu toe niet ingegaan op de eisen van Zuid-Viëtnam en Zuid-Korea, om harde vergeldings maatregelen te nemen tegen het recen te communistische optreden. Hij dringt er nog voortdurend bij de bondgenoten van de V.S. op aan kalm te blijven. De ze zelfbeheersing schijnt in hoge mate gewaardeerd te worden door het Con gres en grote delen van het Amerikaan se volk. De president zou ervan over tuigd zijn, dat een krachtige vergel dingsactie tegen Noord-Viëtnam en Noord-Korea het ergste is wat Washing ton kan doen. Zelfs de „haviken" in de politiek hebben, op enige uitzonderin gen na, geen kritiek uitgeoefend op de wijze waarop Johnson de situatie aan pakt. Een grote meerderheid van de Demo cratische kiezers geeft de voorkeur aan president Johnson boven senator McCarthy, zo heetf een opinie-onder zoek van Gallup uitgewezen. Zoals be kend, is McCarthy de vredeskandidaat van een groep Democraten. De vereniging van orthodoxe rabbij nen in de V.S. en Canada heeft gisteren in een boodschap aan president John son diens pogingen geprezen om een eind te maken aan de oorlog in Viët- nam. „Zolang de vijand uw aanbiedin gen blijft afwijzen en zijn aanvallen verhevigt, heeft Amerika geen andere keus dan de strijd tegen de agressor voort te zetten," aldus de boodschap. Britse kranten hebben gemeld dat achter de schermen in Washington steeds krachtiger wordt gewerkt aan het ontslag van generaal Westmore- land, de Amerikaanse commandant in Viëtnam. Hij zou de president een ver keerd beeld hebben gegeven over de vooruitzichten in de oorlog, voorts zou er nogal wat aan te merken zijn op zijn strategisch inzicht. De communisten in Viëtnam hebben in het huidige offensief nog niet de helft van hun militair potentieel gebruikt. Naar schatting 65.000 man Viët-Cong strijders en Noordviëtnamezen worden in reserve gehouden. Zij worden naar men aanneemt ach tergehouden voor het volgende commu nistische offensief. Dat zal waarschijn lijk het grootste worden sinds het uit breken van de oorlog in Viëtnam. Amerikaanse mariniers en Zuidviët namese regeringstroepen leverden bij Da Nang slag met Noordviëtnamezen die probeerden de stad in te sluiten. Bommenwerpers lieten tonnen projec tielen los op drie Noordviëtnamese ba taljons, circa vijftienhonderd man, die strategische stellingen hadden betrok ken. VELP Op een bewaakte overweg in Velp zijn zaterdagmiddag drie kin deren door een trein gegrepen. De vijf jarige B. H. stond met haar anderhalf jaar oude broertje in een wandelwa gentje en haar elfjarige vriendinnetje J. M. Z. voor de geslote bomen van de overweg. Omdat het nogal lang duurde voor de trein kwam, tilden de twee meisjes de bomen een eindje op, zodat zy er met het wandelwagentje onderdoor konden. Juist toen zij de spoorbaan wilden oversteken, kwam de trein aanstor men. De drie kinderen werden opzij gesmeten. Eén van de meisjes en de baby werden ernstig aan het hoofd ge wond. Het andere werd licht gewond. De toestand van de beide zwaargewon de kinderen was vanmorgen nog ern stig. PALM BEACH (Florida) Joseph Kennedy, de vader van wijlen presi dent John F. Kennedy, heeft zondag avond een lichte beroerte gehad, aldus werd door zijn arts bekend gemaakt. BREDA Enkele onderwereldfigu ren uit West-Brabant hebben kans ge zien de buit van een vorig jaar in Et- ten gepleegde inbraak terug te verko pen aan de eigenaar. Zij sleepten der tigduizend gulden in de wacht. Lang duurde hun plezier echter niet, want de politie kwam na de transactie achter hun namen en zette hen achter lot en grendel. Het geld is echter nog niet te recht. Bij de machinefabriek Van Voorden in Etten werden in april van het vorig jaar gediamanteerde steenzagen en schuursegmenten ter waarde van 150.000 gulden gestolen. De fabrieksdi- rectie loofde een beloning van vijftien duizend gulden uit voor degene, die de gereedschappen kon terugbezorgen. Vorige week kwam er iemand opda gen, die de gestolen buit aan de fabriek wilde verkopen voor dertigduizend gul den. De directie ging op dit aanbod in en waarschuwde de politie. Zij vertel de echter niet wie de tussenpersoon was. De fabrieksdirecteur betaalde de dertigduizend gulden aan deze man en In tegenwoordigheid van de Franse president De Gaulle en president Lilbke is zaterdag in Parijs de geres taureerde Westduitse ambassade, het aan de linker Seine-oever gelegen „Palais Beauharnais", heropend. ZAANDAM Op een nog niet voor het verkeer opengesteld gedeelte van de Coentunnelweg te Zaandam heeft gistermiddag een tweepersoonssport- vliegtuig een perfecte noodlanding ge maakt. De piloot, de 27-jarige Kromme- nieër fotograaf J. P. C. de J. was des middags om twee uur in Hilversum op gestegen met een toestel van de Natio nale Luchtvaartschool. Kort na de start kwam hij in een hevige mistbank te recht, waardoor hij niet meer naar Hilversum durfde terug te keren. Via de Oranjesluizen zocht hij de Zaanstreek op, waar het zicht iets be ter was. Daar hij wist, dat een deel van de Coentunnelweg nog niet in ge bruik was genomen voor het verkeer, maakte hij daar een noodlanding, waarna hij zijn toestel op een vlucht strook langs de weg parkeerde. Na overleg met de Nationale Lucht vaartschool zal de piloot proberen van daag weer op te stijgen, waarbij hij de Coentunnel dan als startbaan zal ge bruiken. SOESTERBERG Ongeveer vijftig jongens en meisjes hebben gistermid dag bij de vliegbasis Soesterberg ge protesteerd tegen de oorlog in Viëtnam. Bij de ingang van het Amerikaanse deel van de luchtmachtbasis schreeuw den de demonstranten anti-Amerikaan se leuzen en zwaaiden met spandoeken, vlaggen van de Viët-Cong en borden waarop het optreden van Amerika in Viëtnam werd veroordeeld. De betoging, die ruim twee uur duur de, verliep vrij rustig. De militaire autoriteiten hadden voor de nodige voorzorgsmaatregelen gezorgd. Langs het hek van het vliegveld patrouilleer den regelmatig militairen met waak honden. DEN HAAG Bij tien grensposten zal op 15 februari het werk van de Ko ninklijke Marechaussee worden overge nomen door de douane. Het besluit, ge nomen door de ministers van Justitie, Defensie, Binnenlandse* Zaken en Fi nanciën, heeft vooral ten doel de grens controle doelmatiger te maken. kon 's avonds de buit ophalen in een bos bij Rucphen. De politie slaagde er niet in de tussenpersoon te achterhalen. Zij ontdekte wel, dat een boer in Rucphen de gereedschappen lange tijd had verborgen. De boer is een kennis van Christiaan L (50) uit Sint Willebrord, geen onbe kende van de politie. De man werd sa men met de 32-jarige mevrouw M. aan gehouden. Haar man, die ook bij de in braak in Etten was betrokken, zit al geruime tijd in het Bredase huis van bewaring, verdacht van een reeks dief stallen. De vrouw, die van heling werd verdacht, bekende, werd daarna vrijge laten. Christiaan H. gaf alleen toe dat hij de spullen van een onbekende bij de boer in Rucphen had gebracht, in de veron derstelling dat het smokkelwaar was. UTRECHT Vele Utrechters zijn vanochtend ongewassen, ongeschoren en zonder kopje thee bij het ontbijt naar hun werk gegaan. Een gesprongen 600 millimeter hoofdleiding onder het verkeersplein „De Berekuil" was er oor zaak van, dat een groot deel van Utrecht minstens anderhalf uur van water verstoken bleef. De watertoevoer werd in de loop van de ochtend overgescha keld op een 700 millimeter-buis. De directie van het waterleidingbedrijf hoopte, dat de watertoevoer in de hele stad binnen enige uren zou zijn hersteld. Omstreeks acht uur kwam in sommi ge stadsdelen alweer water uit de kraan. De reparatie van de gesprongen buis zou, naar verwachting, de hele dag in beslag nemen. De watertoevoer blief ft voorlopig evenwel mondjesmaat, want er staat weinig druk op de lei ding. Niet de hele stad Utrecht was van water verstoken, want in de nieu we wijk Overvecht en in Tuindorp ble ven de kranen normaal lopen. De moeilijkheden waren het grootst in de omgeving van „De Berekuil" en het Stadion. De Utrechtse politie was in de vroe ge ochtend bijzonder actief. Zij waar schuwde de ziekenhuizen en nam maat regelen om het verkeer in de richting Hilversum en Amersfoort eventueel om te leiden. „De Berekuil" is het knooppunt van de verbinding van Utrecht met Amersfoort, Zeist en Hil versum. Omstreeks kwart voor acht stond het water in de voetgangers- en fietsers tunnel onder het verkeersplein onge veer een meter hoog. Het plein behoef de niet te worden afgesloten, maar te gen half tien stond er uit de richting Stadion wel een file van ongeveer twee kilometer. In de Biltse bocht van het plein had het water het wegdek ondermijnd, zo dat het verkeer over één rijbaan moest worden geleid. Terwijl personeel van het waterleidingbedrijf met man en macht bezig was om de breuk te her stellen, zorgde personeel van Rijkswa- APELDOORN Do 42-jarige me vrouw C. Bathoorn-de Haas, Traandijk 94 te Loenen (gemeente Apeldoorn) is zaterdagmiddag om drie uur door de ronddraaiende messen van een mest strooier gegrepen en op slag gedood. Mevrouw Bathoorn maakte samen met haar man de meststrooier schoon en liep hier achter langs, juist toen het mechanisme in werking was ge steld. Zij werd door de messen gegre pen en in de laadbak geworpen. DE BILT Zondagochtend is de bovenverdieping van hotel De Beddepan in De Bilt geheel uitgebrand. De Beddepan is de nieuwe naam van een oud en bekend hotel dat reeds in de zeventiende eeuw werd gebouwd en toen „Het Wapen van Schotland" heette. In 1792 kreeg het de naam van Herberg De Zwaan, in 1882 werd het Hotel Nas, later Hotel Thomas en enkele jaren geleden De Alsemhoi. Vorig jaar werd het De Beddepan. Vrijwel direct nadat via het schuin tegenover het hotel gelegen politiebureau brandalarm was gegeven, stond het gebouw in lichterlaaie. De in het hotel lo gerende 20-jarige student R. Versteeg uit Utrecht sprong uit het raam van de tweede verdieping. Hij werd met gebroken benen en ernstige brandwonden in het ziekenhuis in Utrecht opgenomen. De eigenaar en zijn gezin werden in nachtkleding het politiebureau binnenge bracht om op verhaal te komen. De Biltse en Bilthovense vrijwillige brandweren hadden de brand met groot materieel vrij snel bedwongen. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. terstaat voor de wegbebakening en re gelde de politie het door de gladheid toch al traag op gang gekomen ver keer. Om kwart voor tien was de water voorziening in de hele stad weer nor maal, zo vernamen wij nog. De oor zaak van de breuk in de hoofdleiding is nog niet bekend. UTRECHT Door de gladheid heb ben zich vanmorgen kettingbotsingen voorgedaan tussen Waarder en Woer den op de Rijksweg Den Haag Utrecht en onder Oude Amstel op de rijksweg AmsterdamUtrecht. Voor zover bekend, beperkten de gevolgen daarvan zich tot wat blikschade en zijn er geen gewonden gevallen. Op de rijkswegen is vanmorgen wel ge strooid, maar het wegdek is opnieuw glad geworden door de gestaag door- vallende sneeuw. De sneeuw heeft ook bij de Spoorwe gen moeilijkheden veroorzaakt, met na me omdat verschillende wisselverwar mingen te laat waren ontstoken. Een „uitschieter" was vanmorgen de trein Gouda - Den Haag, die 25 minuten ver traging kreeg. Op de baanvlakken Uit geest - Alkmaar, Gouda - Alphen, Roo sendaal - Lage Zwaluwe en op de Hof- pleinlijn traden eveneens (beperkte) vertragingen op, terwijl men op deze trajecten sommige treinen moest laten uitvallen om het schema van de dienst regeling zo goed mogelijk te kunnen handhaven. TILBURG In de kelder van zijn café aan de Jan Steenstraat in Tilburg heeft de 45-jarige A. Hamers zaterdag morgen een gevecht op leven en dood geleverd met de 33-jarige Turkse gast arbeider S. M. De man wilde, hem met een scheermes de keel afsnijden. De kastelein verzette zich hevig. Hij moest met diepe snijwonden in zijn hals in een ziekenhuis worden opgenomen. Zijn toe stand is redelijk. De Turk meldde zich zelf bij de po litie. Hij vertelde dat hij de heer Ha mers had willen doden. Volgens hem was het de schuld van de caféhouder, dat diens buurvrouw er niets voor voel de een verhouding met hem te begin nen. Meermalen had de Turk haar zijn liefde verklaard, maar steeds had zij gezegd, dat zij niets van hem moest hebben. AMSTERDAM De Caravan-RAI, die zondag werd gesloten, heeft 67.956 bezoekers getrokken, ruim 13 procent meer dan de vorige manifestatie op dit gebied. Vooral in de lagere prijs klassen zijn, aldus de RAI, goede za ken gedaan, maar ook de duurste cara van (f 21.000) vond een koper. Grote interesse bestond voorts, volgens de RAI, voor de stacaravans. (Van onze weerkundige medewerker) Tiet weer is voor de zoveelste maal deze winter in een onbestendig stadium gekomen. De sneeuw en regen, die op het ogenblik in Neder land vallen, hangen samen met het front van een IJslandse stormdepres- sie. Deze trekt in de richting Ierland en zal zodoende ook morgen onvast weer geven met opnieuw kans op sneeuw. De temperatuur blijft aan de lage kant (om half negen van morgen vroor het in Gelderland on geveer één graad) maar er komt vooreerst geen vorst van betekenis. De verdere vooruitzichten doen wel iets kwader weer verwachten, wan neer wat drogere polaire lucht met winterse buien er in slaagt onze stre ken te bereiken. Er is dan in de nacht en ochtend wat meer vorst te ver wachten. Strenge vorst wordt mo menteel alleen gemeld uit N.-Scan- dinavië, wacng het kwik ook 's mid dags -10 tot -20 graden aanwijst.

De Vallei | 1968 | | pagina 1