Executiepalen in Saigon nu verwijderd „Viët-Cong, vastbesloten en zeer taai" Droogte teistert Zuid-Frankrijk Geweld bij felle betogingen in W est-Duitsland Oplossing kwestie-Pueblo komt wat dichterbij GELUKKIG PAAR Meningitis op bicilie Griep...? Quick Up... 't is Ko drinkt 't. 2 NIEUWE DIESELS! met uw meer dan 30.000 km per jaar, Positie joden in Rusland nog slecht McNamara geeft fout toe Probleem-Leuven bedreigt kabinet Zuid-Korea wil meer troepen uit Verenigde Staten Blaiberg mag nog niet naar huis SLACHTOFFERS VOORSTEL RUITEN INGEGOOID FRITZ TEUFEL Een kwestie van rekenen: Dank zij dieselzuinigheid kunt u be- beschikken over de automobilistische grootheid van Mercedes- Benz. Een kwestie van rijden: één proefritin de machtige Mercedes- Benz Diesel en u bent gewonnen. Dat is waarachtig autorijden. Die ruimte, dat brede comfort, de stoere kracht, de allure. Zo moet een auto, üw auto, zijn. Een kwestie van denken: u bent zoveel op de veeleisende weg... u hebt recht op de uiterste veiligheid. Recht op Mercedes-Benz. Ervaar het zelf. Bel meteen de dichtstbijzijnde dealer. Er wacht een Mercedes-Benz Diesel op u. Voorlopig keus uit 3 typen (3 prijzen!) alledrie met de nieuwste veiligheidsvoorzieningen MAANDAG 5 FEBRUARI 1968 SAIGON De Viët-Cong is wat verzwakt, maar nog lang niet verslagen. Nog steeds is ze in staat een nieuwe golf van aanvallen te beginnen op Saigon en andere centra in Zuid-Viëtnam. Dat was de mening die Amerikaanse functionarissen in de Zuid Vietnamese hoofdstad gisteren openlijk uitdroegen. Volgens hen hebben de guerrilla's ondanks de nederlaag die ze in de gevech ten van de afgelopen dagen hebben geleden getoond dat ze „tactisch zeer be kwaam" zijn, „vastbesloten en zeer taai". Zij hebben ook laten zien, aldus de Amerikanen, dat ze in staat zijn tot een zeer aanzienlijke militaire uitda ging, ook al zal die „van korte duur" zijn. Tegenstrijdig beeld uit een stad vol gevechten; terwijl soldaten een mi trailleurpost langs de weg bezetten, het wapen gereed om te vuren, rij den de inwoners van Saigon op fiet sen en brommers langs hen heen. ADVERTENTIE l/eïfjrlrUiS ófj Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. In de juiste dosering óók voor kinderen! üetofaoüUA e/> KAAPSTAD De Zuid-Afrikaan met het overgeplante hart, Blaiberg, zal later naar huis gaan dan het plan was, zo heeft een woordvoerder van het Groote-Schuur-Ziekenhuis meegedeeld. De datum waarop hij het ziekenhuis mag verlaten, zal pas worden vastge steld bij de terugkeer van de chirurg prof. Barnard uit Europa. Overigens gaat de patiënt steeds vooruit. TOULON In grote delen van Zuid- Frankrijk heerst een ongekende droog te, waarvan met name een stuk van de Rivièra heeft te lijdei Terwijl het noorden nog maar nauwelijks beko men is van de recente overstromingen na zware regenval, krijgen de 300.000 bewoners van de kuststrook tussen Tou lon en Le Lavandou twaalf uur per dag geen water toegevoerd. Politici en ambtenaren van het de partement Var hebben in een telegram de regering gewaarschuwd, dat „de openbare orde niet verzekerd zal kun nen worden als de bevolking van dorst blijft versmachten." Het toerisme in 't gebied zal de komende zomer zeer be perkt moeten worden, tenzij dringende maatregelen worden genomen, zo zeg gen de ondertekenaars. De bewoners klagen dat de nog resterende water voorraden bijna ondrinkbaar zijn, door dat er zoveel ontsmettingsstof aan is toegevoegd. Bronwater is bijna niet meer te krijgen. Artsen in Toulon, die al verscheidene gevallen van darmont steking gevolg van het drinken van verontreinigd water hebben moeten behandelen, achten het gevaar van het uitbreken van tyfus niet denkbeeldig. Er is het vorig jaar in het departe ment slechts 279 mm neerslag geval len, wat het gebied qua droogte op een lijn plaatst met bijv. de Jordaanse hoofdstad Amman en de Tunesische stad Sfax. Industrie en landbouw on dervinden er al de nadelige gevolgen van. De wijnstokken verschrompelen. Duurt de droogte voort dan is de scha de onherstelbaar. De plaatselijke autori teiten overwegen van alles om het wa tertekort op te heffen, o.a. de aanleg van een pijpleiding naar een meer naar het noorden gelegen rivier. Het rijk laat momenteel een nieuw bevloei- ingskanaal aanleggen, maar dat wordt in 1973 in gebruik genomen. De intensiteit van de aanvallen en de uitgebreidheid ervan had de bondgeno ten volkomen verrast, zei men. „Onze inlichtingendiensten hadden niet te -kennen gegeven, dat het offensief zo groot zo algemeen zou zijn." Men voeg de er aan toe, dat de Viëtnamese be volking overigens geen gehoor had ge geven aan de oproep van de ocmmunis- ten tot een algemene opstand. Slechts enkele groepjes, vooral in Hué, hadden de Viët-Cong geholpen. Een groot deel van de Zuidviëtname- se bevolking is als gevolg van de hevi ge strijd verdreven van huis en haard. Naar schatting 175.000 burgers zijn van huis gevlucht, maar een juiste schat ting van het aantal vluchtelingen was nauwelijks mogelijk. Hun aantal ligt waarschijnlijk hoger. Het aantal slachtoffers onder de bur gers hield gelijke tred met de hevig heid van de gevechten. In Saigon wa ren gisteren ten minste vijfhonderd in woners om het leven gekomen. Zeker zeshonderd mensen werden met ver wondingen in ziekenhuizen opgenomen. In de wijken waar nog werd gevoch ten lagen honderden lijken van gesneu velde Viët-Congs en van burgers. Voor zover mogelijk probeerde men de bur gers in te enten tegen pest, cholera en tyfus, omdat het gevaar van besmet ting verre van denkbeeldig was. De Zuidviëtnamese regering vroeg gisteren de landen die haar goedgezind zijn en internationale organisaties zo spoedig mogelijk de getroffen burger bevolking te helpen. Volgens een Amerikaanse opgave zijn sinds het uitbreken van het offensief, vorige maandag, 14.977 Viët-Congstrij- ders en Noordviëtnamezen gesneuveld. Men maakte 3701 wapens buit en ar resteerde 4156 verdachte mensen. Aan de zijde van de bondgenoten sneuvelden 1116 man, 367 Amerikanen. 738 Zuidviëtnamezen en 11 man van hun bondgenoten. Er vielen 4171 gewon den. De Amerikanen leden in de afge lopen vijf dagen zwaardere verliezen dan in enige andere week tijdens de oorlog. Inmiddels kwamen Amerikaanse functionarissen de afgelopen dagen in Saigon verscheidene malen tussenbeide bij de bestraffing door Zuidviëtname zen van gevangengenomen Viët-Cong- strijders. Men drong erop aan bestraf fingen te laten verlopen volgens de wettige procedure. De Amerikaanse vertegenwoordiging in Viëtnam was vooral geschokt door het optreden van het hoofd van de Zuidviëtnamese veiligheidspolitie, gene raal Nguyen Ngoc Loan, die eigenhan dig de executie verrichtte van een Viët- Congstrijder. Zes executiepalen, die vrijdag op het centrale marktplein van Saigon waren opgericht werden gisteren weer verwijderd. Dean Rusk, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, verklaarde gisteren dat de erenigde Staten kort geleden hun bombardementen op Hanoi en Haifong (Noord-Viëtnam) hadden verminderd om de Noordviëtnamese re gering aan te moedigen een begin te maken met onderhandelingen. Maar Noord-Viëtnam wees vredesvoorstellen van de hand, aldus Rusk. LONDEN Dr. S. A. Miller, vlce- voorzitter van de Britse afdeling van het Joodse Wereldcongres heeft zon dag de Russen ervan beschuldigd dat zij de drie miljoen Joden in de Sov jet Unie proberen te intimideren, ja zelfs een hersenspoeling te laten onder gaan. De Joodse gemeenschappen op de wereld zouden hierover echter niet het stilzwijgen bewaren. Zij zouden voortgaan de publieke opinie wakker te schudden en attent te maken op de toestand van de Joden in Rusland. Premier Wilson van Engeland heeft in een brief aan een parlementslid, gisteren in Londen gepubliceerd, ver klaard dat de Russen geen verzachting van de emigratiebepalingen voor Rus sische Joden die naar Israël willen in overweging zullen nemen zolang de toestand in het Midden-Oosten gespan nen blijft. Wilson zei dat hij met de Russische autoriteiten gesproken had over de behandeling van de Joden in de Sovjet-Unie toen hij de vorige maand in Moskou was. PARIJS De Franse politie heeft bekendgemaakt, dat een 23-jarige stu dent heeft bekend, zijn gewezen min nares, een 38-jarige blonde prinses, te hebben gedood. Het lijk van de prin ses, Aliette de Rohan, is vrijdag in ver koolde toestand in haar Parijse flat woning aangetroffen. De student werd vrijdag gearres teerd. Volgens de politie heeft de jon geman de schijn willen wekken, dat de prinses bij een inbraak werd gedood. Hij stak haar woning met benzine in brand. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) BONN Gewelddadige demonstraties van studenten, scholieren en andere jongelui hebben dit weekeinde West-Berlijn, Frankfort, Kiel en Bochum ge schokt De politie ging de jeugdige betogers njet waterkanonnen en gummi stokken te lijf. Een groep Zuidviëtnamese burgers met een witte vlag (midden), die tijdens hevige vuurgevechten uit hun huizen in Hué waren verdreven, zoeken be scherming bij Amerikaanse troepen. SEOEL Amerika en Noord-Korea hebben mogelijk overeenstemming be reikt over de kwestie-Pueblo. Aan de bestandslijn tussen Noord- en Zuid- Korea zouden Amerikaanse ziekenauto's gereed worden gehouden voor het geval de 83 bemanningsleden van de Pueblo worden vrijgelaten. Dit wist een commercieel radiostation in Zuid-Korea gisteren te meiden. De Amerikaanse schout-bij-nacht John Smith en de Noordkoreaanse ge- neraal-majoor Tsjoeng Koek-pan zou den op de derde dag van hun bespre kingen in Panmoenjon „een vorm van overeenstemming" hebben bereikt. Bevestiging van het bericht was ech ter niet te krijgen. Dean Rusk, de Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken, verklaarde gisteren nog voor de televisie, dat hij over geen enkele aanwijzing beschikte dat Noord- Korea bereid zou zijn de dode en ge wonde bemanningsleden van de Pueblo vrij te geven. De Sovjet-Unie schijnt intussen langs indirecte weg te proberen de kwestie- Pueblo te regelen. In een artikel in de Pravda gaf Moskou gisteren Amerika de raad geen „overijlde stappen" te nemen, die een oplossing zouden kun nen bemoeilijken. WASHINGTON De Amerikaanse minister van Defensie, Robert McNa mara, heeft .zondag voor de televisie erkend, „een ernstige fout" te hebben gemaakt toen hij wijlen president Ken nedy adviseerde zijn goedkeuring te geven aan het plan voor de inval in Cuba via de Varkensbaai in 1962. Deze invasie is zoals bekend mislukt. Presi dent Kennedy, aldus McNamara, heeft de verantwoordelijkheid voor' de inva sie grootmoedig op zich genomen, maar ik wil dat het Amerikaanse volk weet dat de inval aanbevolen is door al le adviseurs van de president. En ik was een van deze raadgevers. Van onze correspondent BRUSSEL Zelfs de Belgische bis schoppen, uiteenvallend in Vlamingen en in Franssprekenden, zijn het niet eens kunnen worden over de vraag hoe de problemen van de roomskatholicke universiteit van Leuven moeten worden opgelost. De politieke spanning is daar door zeer vergroot en met een kabi netscrisis moet rekening gehouden worden. De katholieke-liberale regering, die dinsdag in de Kamer wordt geïnter pelleerd, had nog gehoopt voor het par lement te kunnen verschijnen met sug gesties van het episcopaat, dat de hoogste overheid is van de universiteit. Gisteren hebben dë bisschoppen echter laten weten dat zij geen akkoord heb ben kunnen bereiken over de vraag of de Franse afdeling van de universi teit te zijner tijd uit de Vlaamse stad Leuven zal moeten verdwijnen. De Vlaams-katholieke interpellant Verroken is het er weliswaar niet om te doen de regering te doen vallen, doch wel wil hij dat in de kamer dui delijk blijkt wie voor- en wie tegen stander is van doortrekking tot het uni versitaire onderwijs van het beginsel: landstaal is onderwijstaal. (Waardoor natuurlijk de Franse afdeling uit, Leu ven zou wegmoeten). Een val in een diepe paalbeun op het booreiland Sedneth 2 bij de werf van de Rotterdamse Droogdok Maatschap pij heeft de 52-jarige lasser H. H. Moen uit Rotterdam het leven gekost. De 23-jarige Deense koningsdochter Benedikte en de tien jaar oudere Duitse prins Richard-Casimir zu Sayn-Wittgenstein-Berleburg hebben in de kapel van het slot Fedensborg in Noord-Seeland, 50 km van Kopen hagen, elkaar zaterdag het ja-woord gegeven. De met witte seringen ver sierde kleine kerk, daterend uit 1726, was een sfeervolle omgeving voor de huwelijksplachtigheid, waarbij koning Gustaaf Adolf van Zweden, koning Olof van Noorwegen, koning Constantijn van Griekenland en ko ningin Anne-Marie, prinses Beatrix en prins Claus, de Engelse koningin moeder Elizabeth, alsook talrijke andere leden van de Europese adel aanwezig waren. De bruid droeg een sluier van Brus sels kant met een diadeem, die ook reeds door haar grootmoeder, haar moeder en haar beide zusters, de troonopvolgster prinses Margaretha en de Griekse koningin, bij hun hu welijk werd gedragen. De sleep werd door zes bruidsmeisjes gedragen. De bruidsjurk was van diamantsatijn in de kleur van de Brusselse kant en gecreëerd door de Deense mode ontwerper Jörgen Bender. SEOEL De Zuidkoreaanse rege ring heeft de Verenigde Staten officieel om meer Amerikaanse troepen ge vraagd voor hulp bij het verijdelen van een eventuele inval van Noordkoreaan se strijdkrachten, aldus hebben rege ringswoordvoerders bekendgemaakt. Bovendien wil de regering te Seoel militaire hulp met inbegrip van troepen van de 15 andepe bondgenoten uit de Koreaanse oorlog. In Washington doen berichten de ron de als zou president Johnson reservis ten willen oproeper ter versterking van 50.000 Amerikaanse soldaten die op het ogenblik in Zuid-Korea gelegerd zijn. Het verzoek om extra Amerikaanse troepen is door Zuid-Korea gedaan in het kader van het wederkerige defensie verdrag tussen beide landen. Het aan tal aangevraagde soldaten is onbekend. Uit Washington is vernomen, dat de Verenigde Staten wellicht bereid zouden worden gevonden twee divisies van het leger naar Korea te zenden. In West-Berlijn trokken zaterdag na een officieel toegestane zit-demon- stratie voor de Griekse militaire missie ongeveer vijfhonderd jongeren, de helft van de oorspronkelijke groep, naar de Kurfürstendamm. Zij gooiden met rotjes en zevenklappers en verlamden het verkeer. Winkels en café's sloten hun deuren. Na een hardhandig treffen met de politie werden 27 jongelui opge bracht, onder wie de student-„commu- narde" Fritz Teufel. Vrijdag en zaterdag werden bij acht filialen van de krantenuitgever Sprin ger de ruiten met bakstenen ingegooid. Tevoren was op een studentenbijeen komst een film vertoond waarin instruc tie werd gegeven in het zelf samenstel len van Molotof-cocktails (Benzinebom men). Aan het eind van deze film werd het hoofdgebouw van het Springer-con cern aan de Westberlijnse Kochstrasse als doel voor deze explosieve projec tielen getoond. De bijeenkomst was belegd door de studentenwerkgroep die in april een „tribunaal" wil beleggen waarop de krantenmagnaat zal worden aange klaagd. Linkse studenten in West-Ber- PALERMO In het door aardbevin gen geteisterde westen van Sicilië doen zich veel gevallen van hersenvliesont steking voor. In de provincie Palermo zijn onder de overlevenden van de aardbeving van 15 jan. reeds 53 geval len van meningitis voorgekomen, waar van één met dodelijke afloop. Nog 25 gevallen werden gemeld uit de provin cie Agrigento in het zuidelijke gedeelte van het geteisterde gebied. De meeste slachtoffers zijn kinderen. De autori teiten hebben opdracht gegeven de la gere scholen en kinderbewaarplaatsen aan de rand van het rampgebied te slui ten. Ook in Taranto in de „hak" van de Italiaanse laars zijn de afgelopen da gen 40 gevallen van meningitis gemeld. Drie personen zijn gestorven. lijn hebben, evenals in Hamburg, ge- eist dat studentenvertegenwoordigers toegang zullen krijgen tot de interne re dactievergaderingen van Springers kranten en daar een vetorecht zullen krijgen. Als de uitgeverij dit niet toe staat, zal men zich met geweld toegang verschaffen, aldus deze studentengroe- pen. Zij stelden Springer een „ultima tum"; wordt dat niet ingewilligd dan zullen „directe acties" volgen. In Frankfort wierpen jongeren ruiten in bij het Amerikahuis, het Amerikaan se consulaat-generaal en een Ameri kaanse onderneming. Bij de Russische militaire missie poogden zij vergeefs een petitie aan te bieden waarin tegen het recente schrijversproces in Moskou werd geprotesteerd. In Kiel was de verhoging der tram- en bustarieven voor groepen van hon derden jongelui aanleiding om proteste rend door de binnenstad te trekken. Zij smeten met eieren en tomaten en wier pen auto's omver. In Bochum legden 6.000 jeugdige de monstranten om dezelfde reden het ver keer in het centrum stil. In de afgelopen week was het al tot demonstraties van jongeren gekomen in Duisburg, Freiburg, Hannover en Mun ster, nadat in Bremen een betoging had geleid tot intrekking van de verho ging der tram- en bustarieven. Behalve deze prijsverhoging waren ook de hervorming van het schoolonder wijs en gebrek aan collegezalen en pro fessoren aanleiding tot deze demonstra ties. In West-Berlijn hadden woensdag op standige studenten geëist, dat zij voor taan toegang zouden hebben tot de ver trouwelijke beraadslagingen der pro fessoren. Toen dit niet werd toegestaan, sloegen zij de deur in van een vergader zaal waar hoogleraren in bespreking bijeen waren. Ook hier was de „com- munarde" Fritz Teufel van de partij. De studenten draaiden bovendien de stoppen van de elektrische stroom los, zodat de hoogleraren, die zich niet van de wijs lieten brengen, hun vergade ring moesten voortzetten bij kaarslicht. ADVERTENTIE •zortJii &-J, 19l U, u moet toch zeker een Mercedes-Benz Diesel rijden MERCEDES-BENZ uw goede ster op alle wegen 3 8

De Vallei | 1968 | | pagina 4