Veenendaals dagblad De Gaulle geprikkeld over kwestie-Brandt Redacteur persbureau bood ontslag aan Buiten Watersport in de Berenkuil -i§ll 9 SAIGON, STAD VAN ANGST EN WANHOOP Vrouw en haar minnaar wilden man vergiftigen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Rode haan ook elders actief Van Z. wordt weer verhoord Pastoor moet opnieuw zijn ontslag nemen „WIENER CAFÉ"AFGEBRAND GEWRAAKTE WOORDEN ONTKEND Kok verdacht van juwelendiefstal V.S. ontkennen akkoord over de Pueblo Apotheker had laconieke reactie op vergissing Op arbeidsmarkt neemt vraag toe Scooterrijder in Zeddam verongelukt Onbestendig OP DE BAND THUIS LATEN Bergafwaarts DONDERKOPPEN EXCUSES IN SLVISKÜLK STRUIKROVERS VERLIEZEN Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. DINSDAG 6 FEBRUARI I968 - 42e JAARGANG no. 31 (Van onze correspondent) pARIJS De Westduitse regering en het Westduitse persbureau DPA hebben gisteren gedaan wat mogelijk was om duidelijk te maken dat Willy Brandt, de minister van Buitenlandse Zaken, niet over president De Gaulle heeft gesproken als over „een naar macht dorstend staatshoofd". De Gaulle echter blijft onverzoenlijk. Dat bleek gisteren te Parijs uit twee ge beurtenissen: 1. De veertig couverts voor een Frans- Duitse lunch op het presidentiële paleis, het Elysée, werden door De Gaulle zelf gereduceerd tot 23, na dat hij de Duitse en later ook de Franse minister had laten weten, dat hij op hun aanwezigheid geen stelde. 2. Een bijzonder hartig onderhoud tus sen Couve de Murville, de Franse minister van Buitenlandse Zaken en een partijgenoot van Will.v Brandt, Herbert Wehner, de minister voor Duitse zaken, die zich in het gevolg van president Lübke bevond. De Gaulle was buitengewoon geprik keld over het gebeurde, dat het Fran se dagblad Le Monde in een hoofdar tikel ..een valse, maar goed georches- treerde toon" noemt. De stroom dementi's, die steeds rij kelijker uit Duitsland Frankrijk kwa men binnenvloeien, scheen hem een steeds groter zekerheid te verschaffen, dat de Duitse minister van Buitenland se Zaken de hem toegeschreven woor den inderdaad gebezigd had. Zelfs de belofte van de Duitsers om de magnetofoonband met de rede van Brandt ter beschikking te zullen stel len van de regering, zodat men zelf kon horen, dat Brandt de gewraakte woorden niet had gezegd, kon zijn ge prikkeldheid niet doen verminderen- Om lucht te geven aan zijn ontstem ming, liet hij de Duitse president Lüb ke weten, dat de lunch waarvoor hij en zijn gevolg op het Elysés waren uit genodigd, een intiem karakter zou dra gen. Het Duitse staatshoofd mocht zijn naaste persoonlijke medewerkers en de Duitse ambassadeur in Parijs en hun echtgenoten meebrengen, maar hij moest zijn ministers thuislaten. Om echter het smeulende vuur van een schandaal niet al te hoog te doen oplaaien, bestelde De Gaulle ook de Franse ministers af, die aan de pre sidentiële lunch zouden komen aanzit ten. Om zijn ontstemming echter nog eens extra te onderstrepen, verzocht hij tijdens de maaltijd geen politieke tafelrede te houden. De sfeer tijdens de maaltijd in het Elysée, het paleis van de Franse presi dent werd later beschreven als „zeer hartelijk". Iets daarvan bleek uit de op vallend hartelijke manier waarop pre sident De Gaulle en zijn vrouw hun Pnfeeiê jaren geleden werd er in f Amerika een z.g. „Roofvogelbe- raad" gehouden, waarin de bedroeven- de situatie van onze grijpvogels onder J de loep werd genomen en door vele deskundigen middelen aan de hand werden gedaan, om haar te verbete- ren. Alle rekesten hebben echter he- laas weinig om het lijf gehad en thans heeft bij stijgende nood de ornitholoog prof. dr. K. H. Voous, door mededogen met het levende schepsel bewogen, s aan de staatssecretaris van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk 'n persoonlijke brief gestuurd, waarin om aandacht wordt gevraagd voor de ver- ontrustende, ongeremde vermindering. O.m. wordt deze geweten aan het clandestien bemachtigen der dieren en hen te laten opzetten, want menigeen vindt zo'n „krem", een buizerd, havik of sperwer met glasogen mooi op het buffet of de schoorsteenmantel. Een verkoop- en vervoerverbod over 5 ja- ren zou wellicht helpen. Ook recrean- ten, natuurfotograf en, schieterij met luchtbuksen en chemische bestrij- dingsmiddelen in de landbouw eisen hun tol (in 1960 werden in Drente 27.000 dode vogels gevonden, o.w. 100 buizerds, 30 sperwers en 29 uilen). Er waren in 1966 bekend: 12 bewoonde havikshorsten, waarvan 4 legsels mis- lukten, Van welke 2 door moedwillige verstoring. In 1967 liep het met 9 van de 20 bezette nesten verkeerd en van vier dezer kon verstoring of afschot worden bewezen. Vele buizerdhorsten slechts 31 bevatten in '67 jongen) gingen verleden jaar verloren en zo is J het een naar 't ander. De Vogelwet wordt met de voeten getreden! Het is te hopen, dat prof. Voous met zijn noodkreet bij mej. dr. Klompé niet aan dovemansoren klopt. Het verval schreed echter al te ver voort, dan dat de aangerichte schade ooit zal kunnen j worden ingehaald. 6-2-'68 A. B. WIGMAN kvvvf gasten op het bordes uitgeleide deden in weerwil van de felle kou. Over het onderhoud dat de twee staatshoofden hadden voor zij aan ta fel gingen is niets bekend geworden. Zoveel te meer weten wij van het ge sprek tussen de ijzige Couve de Mur ville en de Duitse minister Herbert Wehner, die alle moeite deed om het incident tot zo gering mogelijke pro porties terug te brengen. Toen de Duitse minister het gebouw van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken verliet zei hij: „De Frans- Duitse betrekkingen hebben niet gele den, maar er zijn wel een paar donder koppen aan de horizon verschenen". Hij hoopte dat die spoedig weer zou den wegtrekken. Minister Wehner zei dat er geen „herziene tekst" bestond van hetgeen minister Brandt had ge zegd en dat binnenkort de „originele" tekst, waarvan hij een afschrift had gegeven aan de Franse regering, ge publiceerd zou worden. Volgens hem betrof het hier „een actie, die ten doel had bepaalde betrekkingen die voor Duitsland van vitaal belang zijn, te vertroebelen". Na te kennen te hebben gegeven dat het bezoek dat hij aan Couve de Mur ville had gebracht van protocollaire aard was geweest en niet rechtstreeks in verband had gestaan met het inci dent-Brandt, zei hij ;n antwoord op een vraag, dat hij hoopte dat het ko mende bezoek van bondskanselier Kie- singer en van minister Brandt aan Pa rijs op 15 en 16 februari niet te lijden zou hebben onder het gebeurde. In Pa rijs vreest men hiervoor echter het ergste. In Duitsland heeft het incident ook zijn sporen nagelaten. Zo heeft de redacteur van DPA, die het bericht de wereld in had gestuurd dat Brandt De Gaulle „een naar macht dorstend staatshoofd" had genoemd zijn ontslag aangeboden. Het persbu reau zelf heeft zijn verontschuldigin gen aangeboden waarop de Westduitse regering liet weten dat zij het betreur de dat DPA zo lang met het aanbieden van excuses had gewacht. Minister Brandt zelf zweert dat hij de gewraakte term nooit heeft ge bruikt. Zijn lezing is dat hij heeft ge zegd: „De Frans-Duitse vriendschap, die vooral bij de jeugd diep is gewor teld, kan niet vernietigd worden door onbekwame regeringen". Toen Brandt dat had verklaard, trok DPA de hele tekst van de rede in. AMSTERDAM De 36-/arige kok C. E. F. wordt ervan verdacht een van de mannen te zijh, die zaterdagnacht een inbraak pleegden bij de juweliers zaak Kegli in de Kalverstraat en bij hun vlucht voor de politie hun buit aan sieraden en horloges ter waarde van anderhalve ton op straat achterlieten. De man, die vroeger heeft gewerkt bij het restaurant Formosa waar de daders zich lieten insluiten, werd maan dagavond in zijn woning in Amsterdam- West aangehouden. Men had hem zater dagavond nog in het restaurant gezien. De verdachte, afkomstig uit Saba (Ned. Antillen), ontkent hardnekkig. Bij hem thuis nam de politie een FN-pistool met patronen en een kleine hoeveelheid marihuana in beslag. ENSCHEDE De dancing „Het Wiener Café" aan de Hengeloset- straat te Enschede is maandag door brand totaal verwoest. De oorzaak van de brand is onbekend. De brandweer rukte met groot materieel uit, omdat er gevaar bestond voor de belendende panden. Gelukkig woei de wind in de richting van de Hengelosestraat, zodat de huizen in de buurt niet werden be dreigd. De brandweer kon niet voorko men, dat de dancing geheel uitbrand de. De schade wordt geschat op ruim 5 ton. Groningen Aan de Oude Stations weg 5a te Groningen heeft maandag avond een felle uitslaande brand ge woed in een pand, waarin studenten ge huisvest waren. Het vuur is ontstaan in de voorkamer beneden, die bewoond werd door twee studenten. Het vuur breidde zich snel uit naar boven, waar het echtpaar Bogaarts woonde. De Gro ninger brandweer pakte de vuurzee met groot materieel aan en wist te voorkomen, dat de brand zich uitbreid de naar de belendende percelen. Het vuur is waarschijnlijk ontstaan, door dat een pas bijgevulde oliekachel in brand raakte. Een voor het huis gepar keerd staande auto vloog eveneens in brand. De schade was aanzienlijk. De bewoners waren slechts gedeeltelijk verzekerd. Het nablussen duurde en kele uren. TERNEUZEN Maandagavond om kwart over tien is brand uitgebroken in een pand aan de Walstraat in Oud-Ter- neuzen, dat gebruikt werd als opslag plaats voor elektrisch installatie-mate riaal en als garage. Al het opgeslagen Het vooral bij Duitse bezoekers be kende „Wiener Café" te Enschede is maandagmorgen volledig afgebrand. De schade bedraagt naar schatting een half miljoen gulden. materiaal en één auto gingen verloren. Twee auto's konden onbeschadigd uit de garage worden gehaald. De oorzaak van de brand is onbekend. VREESWIJK Aan boord van het tankschip „Omala", dat in de Prinses Beatrixsluis te Vreeswijk lag, is maan dagavond brand uitgebroken in de roef die geheel uitbrandde. De brandweren van Vreeswijk, IJsselstein en Utrecht wisten te voorkomen, dat het vuur zich verder over het met 800 ton stookolie geladen tankschip verspreidde. De schipper en zijn knecht waren er in geslaagd tijdig van boord te komen. WASHINGTON Amerikaanse en Noordkoreaanse vertegenwoordigers zijn gisteren opnieuw in Panmoendjon bijeengekomen voor overleg over de vrijlating van de bemanning van het Amerikaanse schip Pueblo, dat op 23 januari door de Noordkoreaanse mari ne was opgebracht. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken ont kende gisteren dat er reeds een ak koord was bereikt. Zuidkoreaanse kranten berichtten gis teren dat in beginsel een overeenstem ming was bereikt. SAIGON Zuid Vietnamese strijdkrachten hebben gisteren hun eigen hoofdstad gebombardeerd en met artillerie beschoten in een poging Saigon te bevrijden van de Viët-Congstrijders. Verslaggevers meldden dat Saigon een stad van angst, wanhoop en verwarring is geworden, waar nie mand precies meer weet waar de communistische querrilla's zich schuil hou den of waar zij het volgende ogenblik zullen toeslaan. In de ochtenduren laaide vanmorgen de strijd weer op in de buitenwijk Cho- lon. In het centrum van de hoofdstad zoeken de burgers steun bij elkaar en blijven dicht opeen gepakt langs de straten zitten. Men is doende de vluch telingen in scholen, kerken en zieken huizen op te vangen. Mer houdt er re kening mee dat het tth «G slachtoffers onder de burgerbevolking door 't Viët- Cong-offensief aanzienlijk hoger zal zijn dan men thans aanneemt. In hoge niet- Amerikaanse kringen meent men, dat het pacificatieprogramma van de V.S. een grote klap heeft gekregen. Uit Hué komen berichten over een langzame verzwakking van de Viët- Cong-stellingen. Zuidviëtnamese en Amerikaanse troepen veroveren steeds meer wijken van deze door de oorlog ge teisterde stad. Uit verschillende delen van Zuid-Viëtnam komen evenwel mel dingen van nieuwe guerrilla-acties van de communisten. „De Verenigde Staten willen de oor log voortzetten, dus zal de oorlog voort- UTRECHT Hans van Z. is van het huis van bewaring in Utrecht weer overgebracht naar het politiebureau. Gistermiddag zijn op het hoofdbureau de verhoren van de drievoudige moor denaar hervat, na een onderbreking van enkele weken. De politie heeft ster ke aanwijzingen, dat de 25-jarige Utrechter nog andere misdrijven heeft gepleegd. Die aanwijzingen kreeg de politie uit de tweehonderd tips, die na publikatie van de foto van Hans van Z„ binnen kwamen en uit een onderzoek naar de herkomst van een aantal voorwerpen, die bij hem waren gevonden. Op 19 januari werd hans van Z„ na een maand in het politiebureau te zijn geweest, naar het huis van bewaring overgebracht. Hij leek toen overspan nen te zijn. Enkele van de nagetrokken tips be vatten positieve aanwijzingen, dat Van Z. ook vermogensdelicten heeft ge pleegd. Ook zal Hans van Z. in de her vatte reeks nieuwe verhoren opnieuw aan de tand worden gevoeld over de moord op Ellie Hagers uit de IJsclub- dwarsstraat in Rotterdam. BODEGRAVEN „Vergissen Is menselijk. Zolang de patiënten zelf niet debiel zijn, komt alles wel goed" betoogde een Bodegravense apotheker, nadat zijn zaak per ongeluk een ver keerd geneesmiddel had afgegeven aan een huisvrouw en haar 21-jarige doch ter, die griep hadden. Mevrouw M. Slotboom-Haring en haar dochter kregen tabletten, die wa ren bestemd voor een elders in de ge meente wonende neef met hartklachten. Het waren kalmeringstabletten. Op de dochter hadden die zo'n zware uitwerking, dat zij 's morgens vroeg op de trap een duizeling kreeg en viel. Zij liep een hersenschudding op. Een andere dochter, die kraamver pleegster is geweest, ontdekte daarna de vergissing. duren", zo schreef het blad van de Noordviëtnamese regering Nhan Dan naar aanleiding van de persconferentie die president Johnson dezer dagen hield. „De regering in Hanoi meent vol doende tekenen van goede wil te heb ben gegeven door de uitlatingen van Buitenlandse Zaken Van Trinh toen de ze zei, dat het tot een gesprek zou ko men als de Amerikaanse bombardèmen- ten zouden ophouden". Maar, aldus het blad, president Johnson heeft om bete re tekenen gevraagd, staking of op zijn minst vermindering van de strijd in het zuiden. Dat zijn struikroversargumen ten, want Noord-Viëtnam heeft nooit de V.S. aangevallen, maar zij hebben Noord-Viëtnam aangevallen, aldus het blad. De leider van de Britse conserva tieven, Heath, heeft gisteren in het La gerhuis een motie ingediend, waarin hij premier Wilson uitnodigt president Johnson de verzekering te geven dat Engeland de Amerikaanse politiek met betrekking tot Viëtnam steunt. Volgens een Amerikaanse woordvoer der zijn in de afgelopen zeven dagen in Viëtnam 546 Amerikanen gesneuveld en 3084 gewond. Dit is het hoogste verlies cijfer van de Amerikanen over een pe riode van zeven dagen gedurende de ge hele Viëtnamese oorlog. Het op een na hoogste verliescijfer werd gemeld in een week in mei vorig jaar, toen bij ge vechten tegen Noordviëtnamese troepen in het centrale deel van Zuid-Viëtnam 337 Amerikanen sneuvelden. Als verliezen van de Zuidviëtnamese regeringstroepen voor de afgelopen week werd opgegeven: 1169 gesneuvel den en' 3995 gewonden ongeveer 5 maal zo groot als het wekelijkse gemid delde. Het aantal gesneuvelden aan Viët- Cong-zijde wordt door de woordvoerder op 21.330 geschat. Maar dit getal wordt door welingelichte waarnemers met scepsis behandeld, omdat vele van hen menen, dat ook omgekomen burgers bij de Viët-Cong-doden worden geteld. (Meer over Viëtnam elders in dit blad). Een bromfietser ronkte gisteren in Utrecht als een motorboot over het verkeersplein „De Berenkuil", dat 's ochtends volkomen blank kwam te staan tenvo'lge van een breuk in de hoofdwaterleiding. Duizenden liters water spoelden over de weg, terwijl een groot deel van de Utrechtse bevolking geen druppel uit de kraan kreeg. Het lek kon in de loop van de middag worden gedicht, waarna de druk op de waterleiding geleidelijk kon worden opgevoerd, zodat men 's avonds overal in de Domstad weer water had. DEN HAAG Het aantal werklozen liep in januari op van 113.600 tot 123.100. Wordt er rekening gehouden met de in vloed vat» het seizoen op de werkloos heid, dan blijkt het Aantal werklozen gedaald te zijn met 1500. De stijging van de werkloosheid kan, volgens het ministerie van Sociale Zaken en volks gezondheid, helemaal worden toege- geschreven aan het seizoen. De vraag naar arbeidskrachten liep ln de afgelopen maand op van 55.300 tot 56-400. Wordt rekening gehouden met de invloeden van het seizoen dan blijkt het aantal aanvragen opgelopen te zijn van 63.100 tot 66.500. ROERMOND De bisschop van Roermond, mgr. P. Moors, heeft pas toor E. Miedema te Schaesberg ge vraagd voor 20 februari ontslag te ne men uit zijn huidige functie als pastoor. Mocht hij dit niet doen, dan wordt het ontslag hem ongevraagd ver leend, aldus is door het bisdom Roer mond meegedeeld. Vorig jaar had de bisschop pastoor Miedema reeds verzocht zijn ontslag te nemen, omdat de bisschop zich niet met zijn parochieel beleid kon vereni gen. De pastoor weigerde dit ontslag te nemen, waarna een conflict tussen hem en de bisschop ontstond, dat in Schaesberg vele gemoederen deed op laaien. Mgr. Moors heeft daarop, naar het bisdom thans meedeelt, de pastoor la ten weten dat hij ter oplossing van het conflict bereid was hem op een andere plaats een pastorale functie te laten vervullen. Daarbij werd als voorwaar de gesteld, dat pastoor Miedema de verantwoordelijkheid en de bevoegd heid van de bisschop ten aanzien van het pastorale beleid in de parochies er kent. Hoewel pastoor Miedema in principe akkoord kon gaan met de voorwaarden heeft hij geweigerd het aanbod van een pastorale functie op een andere plaats te aanvaarden. Daarom heeft de bisschop zich gedwongen gezien hem opnieuw te vragen ontslag te nemen. Een der gronden daarvoor is, dat de bisschop herhaaldelijk heeft moeten vaststellen, dat de pastoor wezenlijk in gebreke is gebleven waar het erom ging zijn parochieel beleid te plaatsen binnen het kader van het bisschoppe lijk beleid. Verder heeft mgr. Moors daarbij een fundamenteel gebrek moe ten constateren in de verhouding van pastoor Miedema tot hem als bisschop. Bij gedwongen ontslag heeft de pas toor het recht tegen de beslissing van de bisschop te Rome in beroep te gaan. ZEDDAM Op de provinciale weg Beek-Zeddam is vanmorgen een scoo terrijder omgekomen bij een verkeers ongeval. Het slachtoffer waarvan de identiteit nog niet vaststaat raakte in een slip en viel. Hierna werd de man overreden door een personenauto. Een tweede auto kon het slachtoffer ternauwernood ontwijken. Het slachtoffer overleed ter plaatse en werd overgebracht naar een zieken huis in Doetinchem. De politie is nog bezig de identiteit van het slachtoffer dat waarschijnlijk uit Zeddam afkom stig is vast te stellen. VENRAY De 31-jarige Utrechtse metaalarbeider G. G. en zijn veertigja rige hospita en minnares, mevrouw M. C. D.-A. uit Venray, hebben gisteren tegenover de Rijkspolitie van Venray bekend, dat zij samen hebben gepro beerd de 45-jarige man van de vrouw te vergiftigen. Door een tip was de Rijkspolitie van Venray attent gemaakt op de moord plannen, waarvan de metselaar A. J. D. het slachtoffer moest worden. Voor zichtige informaties brachten de beves tiging, dat de metselaar de laatste tijd verscheidene keren ziek was geweest zonder dat hij wist wat hij mankeerde. De laatste keer was hij op 23 januari onwel geworden, nadat hij een zelfge- rold sigaretje had gerookt. Zijn vrouw heeft nu toegegeven, dat zij een giftig bestrijdingsmiddel tegen bladluis in de tabak van haar man had Een huilende Viëtnamese vrouw in Saigon bidt om bijstand in haar nood, nadat zij door de gevechten tussen Amerikanen, Zuidviëtnamezen en Viët- Congstrijders haar huis heeft moeten verlaten in de hoop ergens een veilig plekje te vinden voor haar kleine jongen. gedaan. Tegen haar kostganger had zij gezegd, dat zij enkele keren vergif in het eten van haar man had gedaan. In overleg met de kostganger, zou de vrouw elke keer een grotere dosis ver gif toedienen. Uitvoerig hebben de vrouw en haar kostganger overlegd op welke manier zij haar man uit de weg zouden ruimen. De kostganger had reeds verscheidene jaren een verhou ding met de vrouw. Hij woonde onge veer 5 jaar bij de fam. D. te Venray, waar hij in een metaalfabriek werkte. Eind vorig jaar bleek de man van de vrouw argwaan te hebben gekregen. Er is enkele keren ruzie geweest. Op nieuw jaarsdag heeft de heer D. de kostgan ger zijn huis uitgezet. Die vertrok naar Utrecht, waar hij zolang bij een broer logeerde. Daar werd hij zaterdag ge arresteerd, nadat in Venray de vrouw reeds was aangehouden. In het huis van de familie D. heeft de politie ook een hoeveelheid rattever- gif gevonden. Kostganger G. heeft be kend, dat de vrouw ook van dat vergif kleine hoeveelheden aan de man had toegediend. De vrouw zegt, dat het zo ver niet is gekomen. Zij heeft alleen met het bladluisvergif gewerkt, dat G. in Utrecht had gekocht. Doven de Britse eilanden en West- Europa bevindt zich een complex- gebied van lage druk. Een van de ker nen verplaatste zich de afgelopen nacht van Zuid-Engeland in oostelijke richting en lag vanochtend boven de oostkust van Engeland, ln grote delen van Engeland, Frankrijk, België en ons land bracht deze kern regen en sneeuw. Na het voorbijtrekken ervan zorgde een zwakke rug van hoge luchtdruk voor zonnige perioden. Een andere lage-drukkern, die maan dag nog bij IJsland lag, is vanochtend voor de ingang van het Kanaal ge komen en trekt geleidelijk nog iets verder in zuidoostelijke richting. Ook deze kern is tot op grote hoogte ge vuld met koude onstabiele lucht. Hier door zal het komende etmaal het weer in onze omgeving zijn onstandvastig karakter behouden. Er zullen buien voorkomen, waarvan sommige ver gezeld gaan van natte sneeuw en hagel. Vannacht kunnen de temperaturen in het binnenland dalen tot enkele gra den beneden het vriespunt. Overdag zullen de temperaturen overal tot en kele graden boven nul stijgen.

De Vallei | 1968 | | pagina 1