Belang van aandeelhouders moet beter beschermd Huil verloor in een maand drie schepen Amerikaans voorbeeld verdient navolging „Image van bedrijfs leven is te zwak" AFWEZIG uw kind kwelt... Secretaris van Bidault gepakt Kamerleden willen Ter Horst naar Neede halen WESTDUITSE MILJONAIR IS MARXIST AARTJE MARIA BOUMAN-Spelt Cultuurpolitiek Hasjiesj-hamlel in Eindhoven BREDERE BASIS NOODZAKELIJK KLASSENSTRIJD BUNDELING TEGENSTELLINGEN BESCHERMING BERUCHT MACHTELOOS Diefstal uit etalage van goudsmederij Blaiberg kreeg enige puneties Oud-voorzitter van Volksraad overleden winstgevende verkoop van Ola-ijs? MANUFACTUREN BEDDENaLEDIKANTEN DINSDAG 6 FEBRUARI 1968 Het bedrijfsleven moet bewuster en ac tiever uitdragen wat zijn aandeel is in de groei van de welvaart. Het moet zo spoedig mogelijk zien af te komen van het onjuiste beeld dat winstbejag en onpersoonlijke zakelijk heid zijn voornaamste kenmerken zijn. Dit Zijn stellingen die Ir. A. Stikker, sedert 1967 directeur van de Konink- ïyke Nederlandse Zoutindustrie, ver dedigt in het artikel „Nieuwe waar dering van de rol van het bedrijfsle ven" in het in december verschenen tiende nummer van het tijdschrift BRES. Ir. Stikker is van mening dat de .ima ge" van het bedrijfsleven zwak is. Hij betreurt het dat „er een sfeer van achterdocht bij het publiek be staat t.a.v. de doelstellingen van de industriële wereld". Daarom pleit hij voor „een actief programma van communicatie" tussen enerzijds het bedrijfsleven en anderzijds de werk nemersorganisaties. de kerken, het onderwijs, de academici, de overheid en de pers. Jn zijn artikel vraagt ir. Stikker spe ciaal aandacht voor de jeugd. De jongeren vormen nu een veel bredere laag van de bevolking dan vroeger, zo betoogt hij, en zullen daarom ook meer invloed kunnen hebben op men taliteitsveranderingen dan vroeger het geval was. Die verandering van mentaliteit, aldus ir. Stikker, „vraagt onmiddellijke en grote aandacht, aangezien veel van de toekomst van de mensheid hiervan afhangt". Waarom zal er een andere mentaliteit nodig zijn? Ir. Stikker geeft hierop dit antwoord. „Meer en meer wordt van de mens gevraagd dat hij in teamverband zijn taak vervult, zijn individuele prestatie levert in een collectief plan. Dit kan alleen vrucht baar zijn voor het individu en voor de collectiviteit als aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan..." Lijnrecht tegenover ir. Stikker staat dr. C. J. Dippel, die jarenlang lid van de wetenschappelijke staf van het Natuurkundig laboratorium van Phi lips is geweest. In een artikel in De Gids schrijft dr. Dippel over de verandering van de structuur van de maatschappij die hij ziet komen en over de mentali teitsverandering die ook hij gewenst acht: „Daarom moeten we de moed opbrengen om te beginnen aan een serie maatregelen die op zichzelf geen oplossing zijn maar voorwaar de voor iedere oplossing. Dat wil zeggen een grootscheepse cultuurpo litiek moeten starten, waarbij we permanent minstens drie maal zo veel geld uittrekken voor onderwijs, opvoeding, vorming, informatie als nu gebruikelijk. Vorming ook voor volwassenen, gericht op de huidige wereldsamenleving, doordringen naar diepere lagen van ons mens zijn, vorming tot mens in plaats van tot „bruikbaar" mens. dat wil zeg gen tot „employé", verstaan van ons zelf en van anderen zodat we niet steeds met karikaturen rondlopen, ontmaskering van de krachten die zich meester maken van ons, ontmy thologisering van de nieuwe religie, begrip voor het ethos van de tech niek.." De titel van het artikel van dr. Dippel waaraan wij het bovenstaande ontle nen is: „Het onbehagen in een nu cleaire en vertechniseerde samenle ving". Het gehele nummer van De Gids waarin dit artikel werd opgeno men is trouwens gewijd aan onbeha gen: onbehagen in de schepping, on behagen in de cultuur, onbehagen in de politiek, onbehagen over het recht, en zowaar onbehagen bij de vrouw. BUENOS AIRES Woordvoerders van de politie hebben gisteravond in Buenos Aires bevestigd, dat een oud-se cretaris van de Franse ex-minister van Buitenlandse Zaken, Georges Bidault, aangehouden is en weldra naar Fran krijk zal worden gedeporteerd. Volgens de woordvoerders werd Jean Francois Besson aangehouden toen hij Argentinië vanuit Brazilië probeerde binnen te komen op een paspoort, dat van één van zijn zoons was. Besson wordt ervan verdacht onder Bidault gewerkt te hebben voor de be weging voor de Algerijnse bevrijding. Bovendien zou hij hebben deelgenomen aan een samenzwering tegen president Charles de Gaulle in 1962. Besson zal naar Frankrijk worden gebracht. Het is onbekend wat er met zijn vrouw en vijf kinderen zal gebeuren, die verleden week met hem uit Brazilië kwamen. EINDHOVEN De kans is groot, dat de politie van Eindhoven een vrij omvangrijke handel in hasjiesj heeft ontdekt. Het afgelopen weekeinde is een 22-jarige barbediende aangehouden, ter wijl zeven mannen en vrouwen zijn ver hoord. De Amerikaanse militaire politie in Soesterberg is gewaarschuwd omdat sporen in de richting van in West-Duits- land gelegerde Amerikaanse militairen 1oiden. De samenleving van nu staat in het teken van krachtige stroomversnelling. Voor de individuele mens wordt het voortdurend moeilijker de ontwik keling bij te blijven en bepaalde tendensen te ontdekken en vast te houden. Dit geldt op schier elk terrein. Als men nu binnen het regeringscollege, het be stuur van een groot concern of zelfs in het gezin, enige afstand tracht te nemen van de dagelijkse gang van zaken, is het steeds weer verrassend te ontdekken hoe snel de ene gebeurtenis de andere al weer heeft achterhaald. Ook voor de aandeelhouder belegger Ls de huidige tijd niet gemakkelijk. De toenemende integratie op econo misch gebied, de steeds groter worden de mammoetconcerne, waaraan hy zyn belangen heeft toevertrouwd, alsmede de steeds hogere eisen die aan de ge middelde bedrijfsleiding worden ge steld, doen ook het aantal verrassende wendingen in zijn beleggingspatroon toenemen. Er zijn thans aanzienlijk meer factoren waarop moet worden ge let dan vroeger en het overzien daar van vereist een hoge mate van kennis, informatie en inzicht. Op grond van de recente ontwikke ling kunnen aandeelhouders, naar het ons wil voorkomen, voor 1968 op de volgende stroomversnelling rekenen: Feller wordende buitenlandse concur rentie, vooral op het gebied van de technische kennis, duidelijker worden de gezagscrises in vennootschapsland en een daarmee gepaard gaande gro tere behoefte aan bescherming. Wat de eerste stelling betreft zijn daarvan tekenen in het afgelopen jaar duidelijker dan ooit zichtbaar gewor den. Bedrijven als Van Gelder Papier, Vereenigde Touw, Koninklijke Vereenig- de Tapijtfabrieken, Draga enz., heb ben duidelijk gemaakt welke eisen de moderne techniek stelt om bij te blij ven. Van Gelder sukkelt eigenlijk al jaren om hiervoor een goede oplos sing te vinden maar is daar, blijkens de recente ontwikkeling, nog altijd niet geheel in geslaagd. De Koninklijke Vereenigde Tapijt heeft het moeilijk bij een tijdige om schakeling naar een geheel ander as sortiment van produkten waarvoor in grijpende veranderingen in het produk- tie-apparaat nodig zijn. Dagra toont nog weer eens overdui delijk aan dat voor een optimale be nutting van een goed geleld onderzoe kingsapparaat en een actieve markt- voorbereiding ook een bepaalde be- drijfsgrootte noodzakelijk is. De razendsnelle veranderingen in de techniek en eveneens zeer snelle wijzi gingen in de behoeften van de consu ment, alsmede de bijna revolutionair veranderde, door intensieve wetenschap pelijke arbeid verkregen inzichten in de menselijke verhoudingen binnen het moderne bedrijf, hebben de eis tot ba sisverbreding, samenwerking en sa mengaan nog sterker beklemtoond dan ooit tevoren. Het komende jaar zal hier een nieu we stroomversnelling brengen en de noodzaak tot acties versterken. Dat zal voor aandeelhouders ongetwijfeld nieuwe verrassingen inhouden. De fusielust zal zeker niet verslappen. Voor aandeelhouders valt alleen maar te ho pen dat de zich aandienende wijzigin gen niet zullen worden voorafgegaan door brokken uit gemiste kansen of misrekeningen. Het klinkt vreemd, en Marx zou zijn oren niet geloven, maar ook binnen wat hij de groep van de kapitalisten noemt tekent zich een nieuwe klassenstrijd af: „Een steeds duidelijker belangente genstelling tussen „oude" en nieuwe" aandeelhouders, die zich in het afgelo pen jaar op opmerkelijke wijze ging manifesteren. Naar het zich laat aan zien zal die zich in het komende jaar in waarschijnlijk versnelde mate voort zetten. Het is nu soms zo dat niet meer de vergadering van aandeelhouders, in vennootschapsland nog altijd de beslis sende factor voor het te voeren beleid, het forum van discussie en meningen alsmede van behoedzame voorlichting is, maar eerder een strijdtoneel waar voor aandeelhouders zich tevoren eerst tot een strijdgroep hebben geformeerd. In het afgelopen jaar is het al voor gekomen dat aandeelhouders in een onderneming over een gerezen pro bleem eerst contact met elkaar opna men voordat zij zich „hogerop" gingen verstaan. En dit „hogerop" moet dan worden gezien als het bestuurscollege van directie en commissarissen, waar van de eerste juridisch in dienst en de laatste juridisch als vertegenwoordi gers/controleurs van de gezamenlijke aandeelhouders optreden. Anderzijds heeft „hogerop" zich vaak ook reeds verstaan en zich tot een machtsbunde ling aangegord, zij het dat dit organise ren meestal in het verborgene en dus achter de schermen geschiedt. Kortom de eigenlijk altijd al bestaan de belangentegenstelling tussen „oude" en „nieuwe" aandeelhouders of beter gezegd, tussen enkele grote aandeel houders van de vroegere familieclan en de massa van nieuwe, kleine outsiders- aandeelhouders Tieeft zich de laatste tijd onverwachts verscherpt en de vorm aangenomen van een soort gezagscrisis. De leiding van de onderneming wordt dan niet meer gezien als een groep bekwame deskundigen, behept met ho ge commerciële kwaliteiten, die een bedrijf naar best vermogen leidt, maar als een groep, die alleen op eigen (fis caal of persoonlijk) voordeel uit is en weinig respect meer afdwingt. Wantrouwen treedt in toenemende ma te aan de dag waar allereerst vertrou wen dient te heersen. Te vrezen valt dat naarmate zich de eis van frontwij ziging, samenwerking en fusie in meer versterkte mate gaat aandienen ook dit wantrouwen zal toenemen. Wordt de figuur van de buitenstaan- der-aandeelhouder van binnenuit be dreigd, ook van buiten blijken zich ge varen aan te dienen, die weinigen meer voor mogelijk hadden gehouden. Vrij kort op elkaar zijn aandeelhouders/ beleggers opgeschrikt door fraude met hun eigendomsrechten, die ook hier op pijnlijke wijze duidelijk maakte hoe on beschermd de gemiddelde belegger ei genlijk nog altijd is. In vennootschaps land is hij volkomen overgeleverd aan de macht van de stemmenmeerder- heid, die samenspant met fiscale of persoonlijke eigenbelangen van enkelen en daarbuiten aan een nagenoeg ge heel ongecontroleerd beheer van zijn geld en effecten. Op beide fronten roepen de zich wij zigende omstandigheden, gedragen door moderne inzichten op sociaal en economisch gebied, om meer bescher ming voor de kleine aandeelhouder/ belegger die niet wat eigen bezit betreft klein behoeft te zijn, maar wel klein is in verhouding tot hetgeen voor een mo derne grote onderneming aan geld, arbeid, kennis en kwaliteit bijeen ge bracht dient te worden. Een dergelijke bescherming kan op verschillende ma nieren tot stand komen. Fiscaal zou de overheid door middel van de herzie ning van de zg. „aanmerkelijk be- lang"-clausules de verleiding die be staat om persoonlijke belangen boven de zakelijke te stellen kunnen beteuge len. Deze clausule leidt thans vaak tot een aanzienlijke verstarring en vormt een ernstig obstakel voor het komen tot de 20 noodzakelijke aanpassing aan nieuwe ontwikkelingen in het bedrijfs leven. Meer rechtstreeks echter zou, wat de verlangde bescherming betreft, veel meer verwacht kunnen worden van een instantie die zich dagelijks met het wel en wee van aandeelhouders/beleggers zou bezighouden. Zo in de geest van de in Amerika zetelende Securities and Exchange Commission (SEC), een in stelling die dateert uit de crisisjaren dertig en die sedertdien bijzonder vruchtbaar werk heeft verricht. De voorschriften van de S.E.C. om toege laten te worden tot de officiële note ring op de effectenbeurs van New York zijn niet mals en ook niet de voorwaar den waaraan permanent dient te wor den voldaan. Vooral ten aanzien van machtsposi ties van de leiders van bedrijven zelf, hun aandelenbezit in het bedrijf waar van zij de leiding in handen hebben, alsmede hun posities vlak voor of tij den ingrijpende gebeurtenissetn, zoals fusies, emissies, enz., zijn de voor schriften en controles van de S.E.C. zelfs min of meer berucht. Indien bedacht wordt dat het juist de ze problemen zijn die in het Neder landse vennobtschnpslahd steeds'" weer de jnz^t vormen van de strijd, tussen „oude" en „nieuwe" aandeelhouders, zou een semi-overheidslichaam alleen op dit gebied al tot een belangrijke zui vering van het klimaat kunnen bijdra gen. Zo ver is het echter nog lang niet. Voorlopig zal, wat de bescherming van aandeelhouders betreft, het oog nog wel gericht moeten blijven op de Ver- eeniging voor den Effectenhandel, een instantie die het krachtens haar verle den, en de uit dat verleden gegroeide realiteit van thans, bepaald niet ge makkelijk heeft. Daarom willen wij de ze beschouwing besluiten met erop te wijzen dat ongetwijfeld ook voor deze instantie het komende jaar er een van een stroomversnelling zal worden. De roep om controle van de beursle- den tegenover hun cliënten heeft het bestuur van de Vereeniging reeds ge noopt tot krachtiger maatregelen. In de toenemende kritiek op het gesol met de belangen van de massa der kleinere buitenstaanders-aandeelhouders door de grote belangen, neemt ook de kri tiek op de vaak machteloze positie van de Vereeniging toe. Moge daarom het nieuwe jaar thans in dit opzicht de massa van de Nederlandse aandeelhou der datgene in versnelde mate brengen gen waarom zij reeds jaren vraagt: bescherming, zekerheid en voldoening. AMSTERDAM Uit de etalage van een goudsmederij en diamantslijperij in de Haarlemmerstraat te Amsterdam hebben onbekenden, naar thans bekend is geworden, in de nacht van zondag op maandag voor 30.000 gulden aan gou den sieraden en diamanten gestolen. Het traliewerk voor de etalage was los gewrikt, waarna de ruit was vernield, zodat de kostbaarheden uit de etalage gehaald konden worden. Deze etalage was niet beveiligd met een alarminstal latie. Elk spoor van de daders ont breekt nog. SCHIPHOL Gisteren arriveerde op de Amsterdamse luchthaven een groep danseressen van het Russische Bolshoie ballet. Het eerste optreden van de ballerina's zal woensdag in Rotterdam plaatsvinden. In het midden (met hand tas) de leidster Gallina Ulanova met rechts van haar Ludmilla Bogomolova, die de prima ballerina van de groep is. DEN HAAG Twee leden van de Tweede Kamer, drs. G. M. Nederhorst en mr. J. W. Masman (beiden PvdA), hebben de ministers van Economische Zaken en Sociale Zaken en Volksge zondheid gevraagd of het juist is, dat de directie van de textielfabriek Ter Horst en Co N.V. in Rijssen overweegt een deel van het bedrijf naar België over te plaatsen, als niet op korte ter mijn arbeidskrachten kunnen worden gevonden. In schriftelijke vragen informeren zij voorts of het juist is, dat 100 man per soneel onmiddellijk zou kunnen worden geplaatst en of de ministers, indien ver plaatsing van een deel van het bedrijf onvermijdelijk is, de mogelijkheid wil len overwegen een deel van Ter Horst en Co N.V. over te brengen naar de nog steeds leegstaande fabriek van Ter Kui- le in Neede. Volgens de vragenstellers zijn 25 procent van het machinepark van de weverij en 20 procent van de machines van de spinnerij van Ter Horst en Co onbemand als gevolg van het ontbre ken van voldoende arbeidskrachten in RUssen en omgeving. KAAPSTAD De Zuidafrikaanse tandarts Blaiberg, die vorige maand een harttransplantatie onderging, heeft verscheidene puncties gekregen om vocht, dat zich rond het nieuwe hart verzameld had, af te tappen. In een bulletin van het ziekenhuis wordt zijn algemene toestand evenwel bevredi gend genoemd. Vocht rond het nieuwe hart van Blaiberg constateerde men voor het eerst negen dagen na de trans plantatie. Het werd sindsdien verschei dene malen afgetapt. Er is echter geen enkele reden voor paniek; zijn toestand is op het ogenblik goed. mZ 2 r HLLL (Reuter) Kinnen vier weken rijn drie trawlers uk Huil vergaan. Sinds 10 januari vond?n 59 vissers uit deze haven aan de Engelse oostkust de dood in de ijskoude golven. Maandagnacht ging in een baaierd van ijs en sneeuwstormen de Ross Cleveland van 659 ton met negentien man ten onder aan de noordkust van IJsland. Twee trawlers die in de buurt de storm afreden, zagen dat het schip in eens door de golven werd verzwolgen. De IJslandse kanonneerboot Odin meld de dat de Ross Cleveland plotseling van het radarscherm verdween. Het beestachtige weer maakte elke reddingsactie onmogelijk. Het vissers schip had tachtig minuten voor zijn on dergang meegedeeld: „Het weer is te slecht om in zuidelijke richting te va ren". Toen vorige maand als vaststaand moest worden aangenomen dat de traw lers St. Romanus en Kingston Peridot waren vergaan, drongen de vissers vrouwen aan op meer veiligheidsmaat regelen. Zij "verlangdendat elk schip onder zijn bemanning een radio-officier moest hebben. De schipper zou dan zijn handen vrij hebben van de radio. Op de Ross Cleveland was een mar conist gemonsterd. De ramp voltrok zich echter zo snel dat er geen tijd was om een noodsein uit te zenden of een Kevin McNamara, parlementslid reddingvlot buitenboord te brengen, voor Huil, reisde gisteren met een de putatie van vissersvrouwen naar Lon den om vandaag een gesprek te hebben met Fred Peart, minister voor visserij. DEN HAAG Op tachtigjarige leef tijd is in Den Haag dr. J. W. Meyer Ranneft overleden. Hij was oud-voorzit ter vön de Volksraad, oud ^vice-presi dent, van de Raad van 'Nedeclandsch. Indië en oud-lid van de Raad van Sta te. Hij was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Een groepje Japanse schaatsenrijdster- tjes, dat een van de vele beeldhouw werken in het Olympisch dorp be studeerde, was direct bereid voor de fotograaf te poseren. BONN De 45-jarige Westduits# miljonair Hans Heinz Porst, di# terecht moet staan op beschuldiging van spionage voor Oost-Duitsland, heeft in „Der Spiegel" verklaard dat hij marxist is en lid van de Oostduitse communistische partij. Porst, in de Bondsrepubliek bekend door zijn groot postorderbedrijf, werd eind vorig jaar gearresteerd en later te gen borgtocht vrijgelaten. Porst zegt nu in „Der Spiegel" dat hij zowel lid is van de Westduitse vrije democratische partij als van de Oostduitse communis tische partij, dit laatste dan in het ge heim. Hij had.ziel} bij beide partijen •aangesloten »bm ,(een igbt open te hou den in de muur tussen beide Duitslan- den" èn het valsé beeld dat Oost-Duits land van de Bondsrepubliek had, te cor rigeren. Hij had beide partijen met geld gesteund. Heden overleed tot onze grote droefheid onze lieve en zorgzame moeder in de ouderdom van 41 jaar. CORNELI8 - ARIE AGNITHA - SOPHIA AART - JAN en familie Eist (U), 4 februari 1968 Rijksstraatweg 47 De teraardebestelling zal plaats vinden op donder dag 8 februari 1968 vanuit het gebouw Pniël bij de Hervormde Kerk te Eist. Vertrek vanaf Pniël te 13.00 uur. Gelegenheid tot condolatie na afloop van de begra fenis in gebouw Pniël. Geen bloemen. Voor uw gewaardeerd medeleven en grote belangstelling die lk mocht ondervinden, tijdens de ziekte en b(j het overlijden van m(Jn innig geliefde man PIET LOURENS betuig ik m|jn oprechte dank. Q. LOURENS-VAN GINKEL Veenendaal, januari 1968 Gelders Benedeneind 11 Wilt u meer weten over de hoge winstmarge goede service uitgebreid assortiment diepvrieskasten op unieke voorwaarden televisie reclame. Bel nog heden Iglo 030-35641 (Heer Rodenburg) of schrijf naar Iglo N.V. Nljenoord IA, Utrecht. C. G. van BEMMEL tandarts Kerkewijk 34, Veenendaal van 7 t.m. 19 FEBRUARI geef het dan dadelijk Buckley*a Kinderhoest- •iroop. Dat helpt verrassend vlug. werkt verzachtend op keel en luchtwegen en lost dat benauwende slijm op. Bovendien bevat Buckley's Kinderhoeatairoop vitamine C voor de zo nodige weer stands-versterking en... het smaakt aangenaam. Altijd in huis hebben. Voor volwaaaenen ia er de speciala MIXTURA i*I Bij apothekers en drogisten VtlNENOflni GORTSTR.39 TIIIF. 12321

De Vallei | 1968 | | pagina 4