OPENBARE LEESZAAL PLANNEN VOOR BOUW I EmihrP<la' zkhze'f HARSKAMP EN ZIJN PROBLEMEN Flatgebouw beklad met hakenkruisen Inbraak bij Berko „IK HEB BEREIKT WAT IK WILDE" W. Schepers kwart eeuw bij onderwijs „Actief zijn, anders bereik je n ziet als een stiefkind Veiling Resteren Nul BESTUUR ZOEKT BOUWTERREIN AGENDA Brand in garage snel gedoofd Auto contra lichtmast Na jaar reeds zeer grote belangstelling Geregeld andere modaliteiten in hervormde kerk Belangstelling groot voor Fons Jansen Concert K.N.A. Lunteren Meisje gewond bij aanrijding Oieral Belangstelling Door Jan Beijer en Cord Otting (foto's) Steun BfNSDAG 6 FEBRUARI 1968 Heden, dinsdag LEERSUM Café Onink: Ledenvergadering „Aller Belang". BIOSCOOP Luxor Theater, Veenendaal, geen voor stelling. Morgen, woensdag VEENENDAAL Geref. kerk, Poortjesgoed, 20 uur: Inge bruikneming nieuw kerkgebouw. BIOSCOOP Luxor Theater, Veenendaal, 19.30 uur: „De kanonnen van Navarone". VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk. Veeneind: woensdag 7 februari, 19.30 u. de heer Van Ostende uit Opheusden. OVERBERG Oud Geref. Gem. Woensdag 7 februari, 19 uur: de heer Van de Meer. VEENENDAAL In het weekend zijn door waarschijnlijk jeugdige kladderaars hakenkruizen en „schut tingwoorden" aangebracht in het laat ste flatgebouw in de „Engelenburg". Toen de muren voldoende van versie ring voorzien waren, hebben de „schil ders" het restje van de gebruikte witte verf over de vloeren gegooid en er de schoenen van de bouwvakkers^ die In de flat stonden, mee gevuld. VEENENDAAL Gistermiddag ont stond brand in een garage van de fir ma Van Bennekom aan de Nieuweweg, doordat een oliekachel omver gereden werd. De bemanning van de patrouille wagen van de politie heeft samen met 't personeel van de garage het vuur ge blust met water en sneeuw. De schade bleef beperkt tot wat kleding, slangen en kabels van een lasapparaat. VEENENDAAL De heer A. H. van B. uit Harderwijk raakte door de glad heid in een slip en reed tegen een lan taarnpaal op de hoek van de Rem- brandtlaan - Adriaan van Ostadelaan. De auto van de heer Van D. werd zwaar beschadigd en moest weggesleept worden. KESTEREN. De prijzen van de op de veiling te Kesteren aangevoerde pro- dukten waren gisteren als volgt: Goudreinetten: EI 65—75: 18—20; EI 75—85: 2430; EI 85—95: 26—29; EII 65—75: 16—18; E II 75—85: 20—23; EII 85—95: 23—26. Aanvoer 47 ton. Cox's Or. Pippin: EI 55—60: 20—22; EI 60—65: 35—40; EI 65—70: 44—56; EI 70—75: 55—66; EI 75—80: 62—70; E II 55—60: 17—20; E II 60—65: 29—32; E II 65—70: 41—44; E II 70—75: 47—55; E II 70—75: 60-62. Aanvoer 14 ton. Golden Delicious: E II 60—65: 25—26; E II 65—70: 33—36; EII 70—75 37—38; E II 75-^80: 40—42. Aanvoer 3 ton. Ingrid Marie: EI 65—75: 20—28; EI 75—65: 32—35. Aanvoer 4 ton. Lombartscalville: EI 60—70: 20; EI 70—80: 31; EI 80— 90: 33. Aanvoer 1 ton. Jasappels: EI 55—65 35—36; EI 65—75: 43—44. Aanvoer 2V» ton. Prijzen genoteerd in centen per kg. RHENEN Vorig jaar werd in Rhenen voorzichtig gestart met een open bare leeszaal-bibliotheek onder auspiciën van de Provinciale Utrechtse Biblio theek Centrale. Het gemeentebestuur stelde hiervoor twee lokalen beschikbaar van de openbare ulo aan de Wilhelminastraat. Gisteravond deelde voorzitter J. J. Altena mee, dat de belangstelling zo snel is gegroeid, dat de stoutste verwachtingen verre werden overtroffen. Het gemeentebestuur is benaderd voor een bouwterrein om daarop spoedig een definitief gebouw voor de open bare leeszaal te kunnen realiseren. Enige tijd geleden wer^ een bouw commissie benoemd om met het colle ge van burgemeester en wethouders het nodige overleg te plegen. De commissie bezocht bibliotheken in verschillende gemeenten van ons land, zoals Hoens- broek, Oldenzaal, Epe en Hendrik Ido Ambacht. Op het ogenblik wordt ge dacht aan een gebouw van voorlopig één verdieping met een grondopper- vlakte van ongeveer 450 m2. Burge meester en wethouders Is verzocht een geschikte plaats in de gemeente aan te wijzen, waar eventueel het nieuwe ge bouw kan worden opgetrokken, wanneer daarmee de gemeenteraad akkoord gaat en de nodige middelen beschik baar stelt. De heer Altena merkte op, dat de njpgelijkheden door de minister zijn verruimd, zodat er alle kans be staat, dat onmiddellijk na het besluit van de raad met de verwezenlijking vanhet project kart* worden begonnen. Of het gebouw in gedeelten of ineens zal worden geplaatst, is nog niet be kend. Tijdens de besprekingen van gister avond werd duidelijk, dat er wordt ge dacht aan een terrein langs de Groene- weg, maar van de zijde van de com missie werd daarover het gemeentebe stuur officieel benaderd. Op de plaats, waar de nieuwe bi bliotheek-leeszaal zal komen, moet kun nen worden volstaan met zogenaamde laagbouw. De ruim 700 leden, die de openbare leeszaal nu reeds telt, staan allen ach ter de plannen voor de bouw van een definitief onderkomen. Het aantal leden bestaat uit bijna 300 volwassenen en 400 scholieren. Allen maken intensief van de leeszaal gebruik. „We zijn uiteraard een jaar geleden niet pessimistisch begonnen", aldus de heer Altena, „anders waren we waar schijnlijk helemaal niet van wal gesto ken. Dit resultaat hadden we echter niet verwacht en de belangstelling voor de bibliotheek en de leeszaal stijgt nog steeds". De heer Altena zette aan de hand van wat cijfermateriaal uiteen Hoe de gang van zaken het afgelopen jaar is ge weest. In december 1966 werd begonnen LEERSUM Zondagmiddag is in de hervormde kerk te Leersum dë eerste dienst gehouden van een maandelijkse cyclus, waarin predikanten van verschilr- lende modaliteiten voorgaan. Zondag sprak ds. P. de Vries uit Driebergen. Na afloop bestond er, onder het genot van een kopje koffie, de gelegenheid over de preek na te praten. De kerkeraad van de hervormde ge meente in Leersum gaat ervan uit, dat alles in beweging is, ook op godsdien stig terrein. Daardoor heeft men een grote verscheidenheid in liturgische vormen gekregen, evenals in de wijze van prediking. Zij ziet de verschillen echter als accentverschillen en niet als wezenlijke onderlinge afwijkingen. Men besloot daarom om eenmaal per maand in de zondagmiddagdienst, die om 17 uur begint, een predikant uit een ande re plaats te laten voorgaan. Iedere pre dikant zal de dienst leiden vanuit zijn opvattingen over de liturgie en naar de gewoonten van zijn modaliteit. De kerkeraad hoopt dat de inwoners van Leersum elkaar op deze manier zullen ontmoeten en herkennen, on danks hun kerkelijke afkomst. met het uitlenen van 544 boeken. In de cember 1967 bedroeg het aantal uitge leende exemplaren niet minder dan 2421 en in januari 1968 waren er al 2705 boe ken uitgeleend. Over het gehele jaar bedroeg het aantal uitgeleende boeken maar liefst 21.195 stuks. Bij de opening bezat de Rhenense bibliotheek 3200 boe ken. Dit aantal is inmiddels gegroeid tot 4370. De verwachting bestaat, dat in 1968 niet minder dan 30.000 boeken zul len worden uitgeleend. De heer W. v.d. Giessen. directeur van de Provinciale Utrechtse Biblio theek Central^, die de persconferentie bijwoonde, legde er de nadruk op, dat men op een zo breed mogelijk terrein boeken kan lenen. Heeft de Rhenense bibliotheek ze niet, dan komen ze van andere bibliotheken van de Centrale of van de Centrale Bibliotheek in Utrecht. De lezer kan door deze service prak tisch over elk boek beschikken. Er wordt veel gebruik gemaakt van de bibliotheek door de middelbare scho lieren. Zij kunnen ruimschoots terecht in de Rhenense bibliotheek-leeszaal voor hun verplichte literatuurlijst. In de buurtschap Achterberg bevindt zich een depot van de leeszaal, waar gemiddeld hondérd boeken worden uit geleend. Ook in Eist bestaat een derge lijke wisselcollectie. Gemiddeld maakt ongeveer 8 pet. van de Nederlandse bevolking gebruik van een ultleenbibliotheek. Voor Rhenen- stad is dit percentage momenteel onge veer 7,20 pet., zodat het landelijk ge middelde vrijwel is benaderd. EDE Zoals werd verwacht, blijkt er een grote belangstelling te bestaan voor het eenmanscabaret van Fons Jansen „Hoe meer zielen". Voor de voorstelling, die donderdagavond om acht uur in Reehorst begint, zijn nog maar enkele kaarten beschikbaar. Da gelijks van 10 tot 12 uur aan de zaal. De kaarten voor de houders van een jeugdpaspoort zijn uitverkocht. LUNTEREN De fanfare Kunst na Arbeid geeft zaterdagavond het tradi tionele winterconcert in de Blije We- relt. Tevens zal het tamboerskorps optre den, dat het concert zal afwisselen. Na de pauze wordt het blijspel „Tot wederdienst bereid" opgevoerd. EDE Tijdens het weekeinde is in gebroken bij de firma Berko Electro aan de Keesonstraat. Uit het kantoor werd ongeveer f 150.- vervreemd. Uit de verkoopruimte verdwenen 3 walkie- talkies en een weekendtas. VEENENDAAL De 17-jarige mej. M. van R. uit Veenendaal werd maan dagochtend aangereden door een perso nenauto, bestuurd door de heer H. D. L. uit Ede, toen zij hollend de Kerke- wijk overstak. Mej. Van R. kwam op het kofferdek sel van de auto terecht, waarna zij op straat viel. Een ambulance bracht haar met een gebroken been en een hersen schudding naar het Julianaziekenhuis. De auto van de heer L. werd licht beschadigd. KESTEREN „Ik heb bereikt wat ik altijd wilde bereiken". Dat zijn de woorden van de heer W. Schepers, directeur van de lagere land- en tuinbouw school in Kesteren, die dezer dagen 25 jaar was verbonden aan het onderwijs. De heer Schepers behaalde in 1941 in zijn geboorteplaats Emmen de akte voor onderwijzer bij het lager onderwijs. Gedurende de eerste jaren van de tweede wereldoorlog waren er meer afgestudeerde kwekelingen dan vacatures, zodat de heer Schepers enige tijd op een benoeming moest wachten. Deze pe riode duurde gelukkig niet lang. Als 19-jarige jongen aanvaardde hij zijn eerste benoeming als onderwijzer op een lagere school in Emmen. Vanaf 1950 tot 1955 was de lieer Schepers hoofd van een lagere school in Emmen. Gedurende deze periode studeerde hij in de avonduren voor de akte landbouwkunde, die gevolgd werd door de akte tuinbouwkunde. „Het bloed kroop waar het niet gaan kon. Ik was van huis uit boer en het land en tuinbouwonderwijs had me eigenlijk altijd al getrokken", merkt de heer Schepers op. In 1955 werd hij leraar op de landbouwschool in Emmen en opnieuw bleef hij zijn geboorteplaats trouw. Na vier jaar solliciteerde hij naar Achterberg, waar hij in 1959 werd benoemd tot directeur van de lagere landbouwschool. Nog hetzelfde jaar vertrok hij naar Kesteren en werd daar leraar op de lagere land- en tuin bouwschool. Het vertrek van de heer Schepers uit Achterberg hield verband met de opheffing van de school in Ach terberg. In 1965 volgde de heer Schepers de toenmalige directeur van de land- en tuinbouwschool in Kesteren, de heer P. Zijderveld op. „In het onderwijs is de afgelopen 25 jaar veel veranderd", vindt de jubila ris. Men is steeds meer aandacht gaan schenken aan de algemene vorming van de jeugd. Een en ander ging ook strengere eisen stellen aan de oplei ding van de onderwijzers. Tegenwoor dig komt een onderwijzer van 19 jaar beslist niet meer voor". Ook de leerlingen zijn volgens de heer Schepers veranderd. „De heden daagse schooljeugd treedt vrijer op te genover zijn leraar. Vroeger was de jeugd, met name op het platteland, V verlegen, maar dat is gelukkig veran derd", aldus de jubilaris. Namens het hoofdbestuur van de Gelderse Maatschappij van Landbouw, heeft de heer A. J. Zoelen de heer Schepers een jubileum-gratificatie overhandigd. In een korte toespraak is de jubilaris gekenschetst als „de juiste man op de juiste plaats". Op de be scheiden huldiging na, die in besloten kring plaatsvond, heeft de heer Sche pers zo min mogelijk ruchtbaarheid aan zijn jubileum gegeven. „Mijn school en mijn leerlingen zijn immers veel belangrijker", merkte hij gister avond op. HARSKAMP In Harskamp kunnen ze er uren over praten. Het on derwerp van gesprek is de jaren door nauwelijks veranderd; het dorp acht zich te kort gedaan en vindt dat het steeds meer van de woonkern Ede ver vreemdt. Er zijn problemen waarop buitenstaanders slechts met een glim lach zullen reageren, maar die in Harskamp wel terdege meetellen. Als er in het ruim twaalf kilometer van Ede gelegen dorp over het plaatsen van 'n lantaarnpaal of over het verbeteren van een onverharde weg wordt gespro ken, schuilt daar vaak een stukje problematiek achter. De problematiek van een dorp dat zich een stiefkind voelt. J. H. Beumer: „Te weitüg geld voorde buitendorpen". Soms wordt die gedachte openlijk naar voren gebracht en dat gebeurt dan meestal in de vorm van onge zouten kritiek op het bestuurlijke apparaat van Ede, dat, zo oordelen de Harskampers, aan hun dorp niet de aandacht schenkt die het in hun ogen wel waard is. Het is een oud thema, waarop vooral door de plaatselijke vereniging Harskamps Belang jaarlijks wordt doorgebor duurd. Dit deugt er niet en dal klopt er niet. De stroom van klach ten over vele toestanden in het dorp kabbelt al jaren gestaag voort. Maar wie nu vraagt wat Harskamp met al dit toch niet kwaad bedoelde ge jammer heeft bereikt zal van de Harskampers zelf dit antwoord krijgen: Buitengewoon weinig..." Een man die er zo over denkt is postbode C. L. Kraak. Hij kent het dorp tot in de verste uithoeken en is bovendien actief in het verenigingsle ven. Hij is ook een van de mensen, die zo nu en dan eens het gemeen tehuis binnenstappen om daar te at tenderen op de Harskampse proble men. Kraak is ook een van de velen, die van oordeel zijn dat het dorp door het gemeentebestuur van Ede op een dood spoor is gezet. Hij noemt een voorbeeld: „Al een jaar of drie geleden hebben we de gemeente gevraagd het stukje grond waar het oude postkantoor heeft ge staan op te knappen. Het is daar een onooglijke troep en als men er aan zou beginnen zou het hele kar wei in een dag geklaard zijn. Maar je hoort er niets van. Kijk, zo gaat het zo vaak.... De mensen hier heb ben echt het idee gekregen dat ze met een kluitje in het riet worden gestuurd De vereniging Harskamps Belang zou misschien een houvast kunnen zijn in het streven van de Harskam pers om meer voor en in hun dorp gedaan te krijgen. Postbode Kraak is een trouw lid De Harskamper Engweg loopt over het erf van de boerderij en is nauwe lijks begaanbaar. van de vereniging, maar over het nut ervan is hij in geen enkel op zicht optimistisch. „Die vereniging heeft weinig te vertellen. De kwaal hier in het dorp is, dat de mensen het vaak onderling al niet eens kun nen worden. U weet hoeveel ver schil van mening hier is. We zouden een grote, sterke vereniging moeten hebben, waarin ook de winkeliers en een soort VVV vertegenwoordigd moeten zijn. Een grote vereniging zou bij het gemeentebestuur wel kans maken iets te bereiken. De manier waarop men nu te werk gaat heeft geen resultaat. Er moe ten scherpe brieven naar de ge meente worden geschreven en» als dat nog niet helpt, kunnen we bij voorbeeld de kranten erbij halen..". Kraak wil met genoegen laten zien wat er zoal aan het dorp man keert. Hij stapt in onze auto en tij dens de tocht door het dorp geeft hü commentaar op alles, waar het op een of andere manier aan schort. Hij wijst ons op de te nauwe bui zen, die langs de Laarweg liggen en waardoor het water niet weg kan... op de wenselijkheid van een trottoir aan de Molenweg en op de modder die de Harskamper Engweg bijna onherkenbaar heeft gemaakt. Allemaal zaken die hem na aan het hart liggen. Hij staat niet al leen. Geboren en getogen Harskamper J. H. Beumer bijvoorbeeld steunt hem op alle fronten. Beumer schenkt in zijn woning aan de Dorpsstraat gastvrij koffie en snijdt een paar centimeters dikke plak ken ontbijtkoek af. „Voor de buitendorpen", zegt hij met grote stelligheid, „heeft de ge meente te weinig geld over. Ze be steden het liever aan Veldhuizen. Als ik de griezeldingen zie, die ze daar bouwen.... man, praat me d'r niet van. 't Is jammer dat er sneeuw ligt anders had U een paar mooie foto's kunnen maken van de slechte wegen hier in de buurt....". Vindt Beumer al dat gepraat, al die klachten wel redelijk? In grote lijnen wel, gelooft hij en daarnaast is hij van mening dat er klachten zullen blijven zo lang Harskamp bij het gemeentebestuur maar een half oor dat wil luisteren vindt, zoals naar zijn zeggen het geval is. Hoezo dan? „Nou", zegt hij terwijl hij de schijven ontbijtkoek ronddeelt, „pas heb ik hog zoiets meegemaakt. Ik ging naar het spreekuur van een wethouder en toen ik er kwam bleek, dat hij er niet was. Kijk eens dan ga je natuurlijk voor Jan Klaassen....". En Harskamps Belang dan, is dat geen deugdelijk klachtenbureau? Beumer: „Voor een beetje kanke ren zoals nu steeds maar weer ge beurt koop je niks. Ik ben al vijftien jaar lid van die vereniging, maar er is bijzonder weinig bereikt. Als er vergaderd wordt, worden er wat smoesjes verkocht, waar je niets aan hebt. Je moet je .vooral als bestuur inspannen. Actief zijn, anders bereik je geen zier. We hebben nu weer een nieuw bestuurAfijn, we wachten maar af Over dit punt in Harskamp is al heel wat gesproken. Voor het cafetaria stond vroeger het oude postkantoor. Sinds dit gesloopt is ligt het terrein braak. Een onooglijke 6cestand, vindt men in het dorp. hij zelf heeft gemaakt van de water overlast die de omgeving van de dorpsstraat, naar zijn zeggen, bij overvloedige regenval treft. Hij somt een reeks gebreken aan de afwatering op en stelt eveneens vast het nut van Harskamps Belang nauwelijks in te zien. „Dat is een vereniging die niets anders doet dan praten over water, fietspaden en straatlantaarns en waar je geen stap verder mee komt Buurman Beumer haakt in: „Maar je moet er ook bijzeggen, dat we steeds nul op het rekest krijgen Van Vliet weer: „Ede moet de grote woonkern worden, dat is dui delijk. Harskamp moet landelijk blijven. Dat wil zeggen een gebied met omgewaaide bomen en slechte fietspaden,'om zo het landelijke ka rakter te behouden. We worden stief moederlijk bedeeld. De woningwet woningen worden in Ede gebouwd. Hérskamp hoeft op geen enkele toe- wzing te rekenen. De gemeente heeft er wel een stuk of twintig in Wekerom gezet, waar bijna niemand wil wonen....". A. van Vliet, 47 jaar woonachtig in Harskamp, oud-bankdirecteur en oud-onderwijzer, laat dia's zien, die Daar liggen ze dan, de Harskamp- se problemen. De slechte wegen, de ondergelopen tuinen, de onverlichte straten, de ondeugdelijke afwate ring Samen vormen ze een soort tradi tionele ontevredenheid, die mis schien wel nooit weg te nemen is en die in feite met het dorp ver groeid is en die nog wordt aange wakkerd door de hedendaagse pla nologische ontwikkelig van Ede. Maar zeg nu eens eerlijk, U mijn heer Beumer of U mijnheer Kraak, is er in Harskamp nu werkelijk iets bijzonders aan de hand? Beumer, zorgvuldig een pijp stop pend: „Ach, 't k eigenlijk overal zo. Uit andere gemeentes hoor ik precies hetzelfde. Ze gooien alles op een hoop, alles moet massaal wor den aangepakt, 's Is net als ik zeg. dat heb je tegenwoordig overal En Kraak: „De mensen hier in Harskamp zijn zelf ook heus niet zo makkelijk

De Vallei | 1968 | | pagina 5