Cao Ky maakt oprichting van een „volksleger" bekend Generaal Vo Giap meesterbrein achter guerrilla SNEL KANAAL OVER Lekkere Iglo bami nu ook in handig éénpersoons-pak Tijdelijk per persoon 16 cent voordeel „Voedselhulp kan alleen tijdelijke hulp zijn" Wat doe je met zin in wat hartigs? Dan pak je zo'n lekker blikje vlees! Over de TACTIEK Prijzenslag in Britse supermarkten Kunstgebit? NIEUWE AANVAL OP SAIGON VERWACHT Nog voldoende voedsel in hoofdstad Lief de lokmiddel voor kameraden' Boeing zoekt samenwerking met Fransen Minister De Block in New Dehli: STOFZUIGER GENOEG RIJST CONGRESSEN zemen zonder zorgen De zeem, die ook uitgekookt kan worden. Reeds v.a. 3,95 GRATIS ZEGELS Nieuws Voor Eenlingen: Nieuws voor praktische Zelf-Verzorgers: bami in éénpersoons-pak. Erg gemakkelijk. En uitzonderlijk lekker. Gauw een pak halen. 350 GRAM NU 1,39 Paniek na brand in kweekschool Makarios: bevolking moet zich uitspreken DINSDAG 6 FEBRu^RI 1968 ^AIGON (Reuter, AP) De Zuid- Vietnamese vice-president Ngu yen Cao Ky heeft gisteren de op richting van een „volksleger" in Sai gon bekendgemaakt. Hij zei dat de be volking van de stad daarom had ge vraagd om zich tegen de Viët-Cong te kunnen beschermen. Ky verwachtte binnenkort een nieuwe zware aanval op de stad. De vice-president zei dat de huidige situatie het noodzakelijk maakte de bevolking te bewapenen om zich te weer te kunnen stellen. De zeshon derdduizend man geregelde Viëtname- se troepen waren daarvoor niet vol doende. Volgens Ky had de Viët-Cong op het ogenblik nog drie bataljons rondom Saigon liggen. Die zouden naar hij verwachtte de komende dagen een nieuwe aanval op de stad onderne men. Gisteren was de toestand in vier van de negen wijken in Saigon weer nor maal en stuitte men in de andere vijf nog op enige „weerstandsnesten", aldus Ky. Van een tekort aan voedsel was voorlopig geen sprake. „Wij hebben honderden tonnen rijst in Saigon, ge noeg voor drie maanden. Er is ook zes tigduizend ton suiker, dertigduizend blikken melk en zeshonderd ton vlees, genoeg voor twee maanden. Het enige probleem is de verdeling ervan", zo merkte Ky op. Voor vele bewoners van Saigon ver anderde hun huis gisteren overigens in een brandende puinhoop, toen Zuidviët- namese troepen, verbitterd door de hardnekkige tegenstand van de Viët- Cong, de Chinese wijk Cholon onder ar tillerievuur namen. De wijk werd later op de dag ook nog gebombardeerd. Westerse diplomaten zijn van oordeel dat de dingen in Zuid-Viëtnam nooit meer hetzelfde zullen kunnen zijn. Naar hun oordeel heeft de Viët-Cong een ge weldige psychologische overwinning be haald door een kracht te demonstreren die het Amerikaanse opperbevel niet voor mogelijk had gehouden. MOSKOU. Russische wetenschaps mensen die in het buitenland reizen, moeten er voor oppassen dat de char mes van de vrouwen van Amerikaan se collega's hun niet te machtig wor den. Deze les kon men gisteren le ren uit een artikel in het Russische regeringsblad Izwestia. Het dagblad verhaalde van een Russi sche natuurkundige die in de veron derstelling was dat de vrouw van een Amerikaans geleerde op hem verliefd was en terecht kwam in de „klauwen van de Amerikaanse in lichtingendienst" (CIA). De man zou de vrouw hebben ontmoet op congres sen in Rusland en Europa. Toen hij eens plotseling werd terugge roepen van een conferentie in Wenen bracht zij hem ertoe eerst de Ameri kaanse ambassade te bezoeken. Daar zou iemand van de ambassade „in werkelijkheid een agent van de CIA" aldus Izwestia hem zijn paspoort hebben afgenomen en voorbereidin gen hebben getroffen de natuurkundi ge asiel te verlenen in de Verenigde Staten. De vrouw was plotseling uit zijn leven verdwenen en hij zou zijn overge bracht naar West-Duitsland voor on dervraging door Amerikaanse spion nen. Gelukkig, aldus de krant, besef te de man op tijd wat hem overkwam en vluchtte de Russsiche ambassade binnen. Het artikel i Het artikel in Izwestia is een van vele soortgelijke berichten, die de laatste maanden in Russische kranten ver schijnen. Triest beeld uit Hué in Zuid-Viëtnam, waar de guerrilla-strijd nog voort-1 duurt. Terwijl Amerikaanse mariniers zich tijdens de hevige straatgevechten hebben verschanst moet de burger bevolking vluchten in de hoop ergens een veilig onderdak te vinden. vileda ADVERTENTIE r|c Amerikaanse militaire leiders in Vietnam twijfelen er geen ogenblik aan U wie het brein is achter de serie verrassende aanvallen, die de Viët-Cong de vorige week is begonnen. De tactiek van het toeslaan met kleine groepen, het consequent ontwijken van een sterkere tegenstander, het zaaien van verwarring door het gebruiken van de militaire uniformen van de tegenstander: deze gevechtsmethoden zijn karak teristiek voor generaal Vo Nguyen Giap (55), de Noordviëtnamese minister van Defensie en opperbevelhebber van het Noordviëtnamese leger. De naam van generaal Giap zal on verbrekelijk verbonden blijven met die van Dien Bieb Phoe de sterke Franse vesting in Indo-China, die door hem in mei 1954 tot overgave werd gedwon gen. Het is vrijwel zeker dat generaal Giap persoonlijk de troepen aanvoert rondom de Amerikaanse mariniersba sis Khe Sanh. Voor de Amerikanen is het geen bemoedigende gedachte dat de gebeurtenissen die zich nu in Viët- nam afspelen veel overenkomst ver tonen met die van 1954. Evenals de Fransen in 1954 zijn de Amerikanen in Khe Sanh numeriek sterk in de minderheid. Evenals nu lanceerde generaal Giap indertijd een hele reeks krachtige aanvallen op ver uiteenliggende objecten met het doel de handen van het bezettingsleger op zoveel mogelijk plaatsen te binden. Terwijl de Fransen in 1954 zich aan alle kanten de guerrilla's van het lijf trachtten te houden, bracht generaal Giap bij Dien Bien Phoe in alle rust troepen en materieel bijeen voor de beslissende slag tegen de vesting. Dien Bien Phoe was het examen dat generaal Giap aflegde na een jaren lange studie in de guerrilla-techniek in China. Hij slaagde met lof. Sedertdien hebben de Amerikanen kennis kunnen maken met de tactische bekwaamheden van de kleine, pezige Bij het Engelse eiland Wight zijn de eerste proeven op het water gehouden met de grootste Hovercraft ter wereld, de 165 ton metende SRN 4, die door de Britse spoorwegen zal worden geëxploiteerd voor het verkeer over het Kanaal. Het bijna 45 meter lange „zweeftuig" kan 150 passagiers en dertig auto's vervoeren met een snelheid van 130 km per uur. GENERAAL GIAP meesterbrein uit Centraal-Viëtnam afkomstige Viët- namees. Zich wel bewust dat hij met een geregelde oorlogsvoering geen schijn van kans maakt, slaagt Giap er dank zij zijn verbluffende guerrilla techniek al jarenlang in de Amerika nen met hun geweldige oorlogspoten tieel remise af te dwingen. Ruim dertig jaar als revolutionair hebben Giap vertrouwd gemaakt met alle facetten van dit wisselvallige be staan. Nauwelijks vertien jaar oud, sloot hij zich al aan bij een anti-Fran se beweging. Op achttienjarige leef tijd maakte hij voor het eerst kennis met de gevangenis, wat zijn anti-Frah- se gezindheid allen maar deed toene men. Er is echter één gebeurtenis geweest in zijn leven, die meer dan welke an dere ook van invloed is geweest op zijn levenshouding. Een jaar na zijn huwelijk werd zijn vrouw gearresteerd- Zij stierf in de gevangenis. Giap was toen 31 jaar oud. Hij is nooit meer her trouwd. Zijn liefde was voortaan de strijd tegen de bezetters. Zijn kracht putte hij uit de haat. Na de dood van zijn echtgenote nam Giap de wijk naar China. Hij maakte daar kennis met Ho Tsji-minh en sloot zich bij diens Viëtnamese onafhanke lijkheidsbeweging aan, de Viëtminh. In het hoofdkwartier van Mao Tse-toeng bekwaamde hij zich in guerrilla-oor logvoering. Na het vertrek van de Japanners in 1956 nestelde Giap zich aan het hoofd van een guerrilla-leger in het noorden van Indo-China, dat hij korte tijd la ter tot een onafhankelijke volksrepu bliek uitriep. De opmars van de Fran se troepen in Indo-China tegen Giap strandde tenslotte in Dien Bien Phoe. De Fransen hebben intussen plaats gemaakt voor de Amerikanen. Voor Giap maakt het geen verschil, Fransen of Amerikanen, Dien Bien Phoe of Khe Sanh; de harde Noordviëtnamese ge neraal heeft verzekerd dat hij de strijd zal voortzetten totdat Noord- en Zuid- Viëtnam verenigd zijn. PARIJS De Amerikaanse vlieg tuigfabriek Boeing Aircraft Corpora tion is op het ogenblik in onderhande ling met de Franse vliegtuigindustrie Sud-Avation in Toulouse over het ma ken van Boeingtoestellen voor Ameri kaanse rekening. Een contract in deze zin wordt binnenkort aan de directie van Sud-Aviation voorgelegd. Dit meldt tenminste de Zuidfranse krant La Dépêche du Midi, die in Tou louse verschijnt. Naar het schijnt zou den de Amerikanen hun bestellingen niet meer aankunnen en zijn zij op zoek naar produktiemogelijkheden. In genieurs van Boeing, die geregeld de elektronische uitrustingen voor de Ca- ravelles in Toulouse kwamen leveren, zouden hiervoor de eerste contacten hebben gelegd. LONDEN In de Britse super markten Is een prijzenoorlog aan de gang. Deze wordt veroorzaakt door de belangrijke prijsverlagingen die de grootste filiaalbedrijven in kruideniers waren hebben ingevoerd. Een van deze bedrijven, Victor Va lue, nam de leiding in de prijzenslag met het afschaffen van de spaarzegels. In plaats daarvan kwamen lagere prij zen en betere service. Met het af schaffen van de zegels spaart het fi liaalbedrijf bijna negen miljoen gulden per jaar uit. Het bedrijf heeft 290 win kels. Het grootwinkelbedrijf Tesco, dat 290 zaken heeft, is onmiddellijk in de strijd gesprongen met prijsverlagingen en het verstrekken van gratis zegels. Siansbury, een ander filiaalbedrijf, heeft laten weten concurrerend te zul len blijven. Het bedrijf geeft geen ze gels uit. Victor Value ging tot het van de baan schuiven van de zegels over, na dat uit een opinie-onderzoek was ge bleken dat tachtig procent van de Brit se huisvrouwen meer geeft om lage prijzen dan om zegels. De prijsverlagingen in de filiaalbe drijven gingen gisteren in. Verwacht wordt dat er binnen tien dagen voor nog veel meer artikelen prijsverlagin gen zullen komen. ADVERTENTIE m NEW DELHI (AP/Reuter) „Voedselhulp kan alleen maar tijdelijke hulp zijn. De ontwikkelingslanden moeten zelf een voedselproduktie opbouwen, die in staat is in de eigen behoefte te voorzien. In leder geval mag in de geïndustrialiseerde streken geen geplande overproduktie ontstaan". Minister De Block (Economische Zaken) heeft in New Delhi de Wereldhandels conferentie toegesproken. H(j was een van de vele ministers, die aan het begin van het zeven weken durende gesprek tussen rUke en arme landen het officiële standpunt van zijn land uiteenzette. Evenals de Duitse minister Schiller beloofde minister De Block dat zijn land in 1971 één procent van het natio nale inkomen aan ontwikkelingshulp zou besteden. Voor West-Duitsland houdt die belofte in dat de post ontwik kelingshulp op de begroting elk jaar met elf procent moet stijgen. Nederland is niet zo gelukkig met het opdelen van de ontwikkelingslanden in bepaalde groepen. Minister De Block is in ieder geval bereid de voorkeursrech ten die de vroegere koloniën van Frankrijk, België en Italië nu nog van de EEG krijgen, op te geven. Daarvoor in de plaats zouden alle ontwikkelings landen een gemakkelijker toegang tot de Europese markt moeten krijgen. De Duitser Schiller onderstreepte nogmaals dat de ontwikkelingslanden zich zelf moeten helpen: „Alle hulp van de rijke landen zal vergeefs zijn, als de ontwikkelingslanden geen pas send economisch beleid voeren en geen sociale hervormingen doorvoeren." De Franse minister Debré ging nog verder. De ontwikkeling in de arme lan den gaat trager dan we hadden ge dacht. Hij schoof de schuld op de on derlinge twisten en onenigheden en op de bewapeningswedloop. Frankrijk ont kende dat de bijzondere status die de vroegere koloniën in Afrika hebben, ten koste van andere ontwikkelingslanden gaat. Debré had allerlei rekensommetjes gemaakt, waaruit moest worden gecon cludeerd dat Frankrijk zich de grootste inspanningen getroost van alle landen. Dat moet blijken uit een optelsommetje van alle ontwikkelingsbijdragen, hetzij rechtstreeks, hetzij via internationale organisaties. Het moet ook blijken uit het omrekenen van de ontwikkelings hulp in termen van nationale inkomen per hoofd van de bevolking. Frankrijk streeft naar een wereldor ganisatie voor bepaalde landbouwpro- dukten. De ontwikkelde landen zouden bereid moeten zijn meer te betalen voor een aantal artikelen. De arme landen daarentegen zouden vrijwillig een be perking van de produktie moeten toe passen. De Amerikaanse staatssecretaris Rostow legde de nadruk op het indam men van de bevolkingsexplosie en op het moderniseren van de landbouw, wil len de arme landen ooit de voordelen verkrijgen die nu de rijke landen heb ben. Investeringen door het particuliere bedrijfsleven kunnen voor de ontwikke lingslanden overigens meer betekenen dan overheidshulp, meent de regering in Wahington. De Braziliaanse minister De Magel- haes Pinto was niet zo overtuigd door CALIARI. Vijfendertig leerlingen van een kweekschool in Oristano op het Italiaanse eiland Sardinië zijn ge wond geraakt toen er paniek uitbrak na een onbetekenende brand. Vijf jon gelui verkeren in levensgevaar. Het brandje ontstond door een lek in een gasradiator. In het gedrang om het gebouw te verlaten brak de leuning van een trap. Veel leerlingen maakten een val van vier meter. Anderen sprongen in angst uit ramen. Het vuurtje was inmiddels al gedoofd doordat iemand de gaskraan had dichtgedraaid. ADVERTENTIE fif? Vlees! Want dat is smakelijk en pikant op zo'n moment. En blikjes vlees kun je overal krijgen. alle mooie woorden. Hij meende dat de arme landen door de export van hun produkten tegen veel te lage prijzen de geïndustrialiseerde landen nog rijker maakten dan ze al waren. „Het is een bloedtransfusie, maar dan in omgekeer de betekenis, namelijk van de zwakke naar de sterke. Aan vage beloften heb ben we niets meer. Er moet nu einde lijk iets worden gedaan", aldus De Ma- geihaes. Minister Uddink (ontwikkelingshulp) heeft gisteravond voor zijn vertrek naar New Delhi gezegd, dat het woord ont wikkelingshulp vervangen moet worden door samenwerking met ontwikkelings landen. Deze samenwerking zou moeten voeren tot een beter levenspeil in de ontwikkelingslanden en tot bevordering van de groeikracht van deze landen. De samenwerking zou gepland moeten wor den op langere termijn, bijvoorbeeld van vijf tot tien jaar. Het Nederlandse bedrijfsleven moet volgens de minister ruimer investeren in de ontwikkelingslanden. De regering zal daarvoor binnenkort stimulerende maatregelen bekend maken. ADVERTENTIE Jumbo heet-ie I Zuigkracht: enorm èn regelbaar. Jumbo bezit een 600 Watt motor, drie-in-één combinatie mondstuk, speciale bergruimte voor 5 m vast snoer. Heeft een gespreide luchtuitlaat. Ketelinhoud9 Liefst 8 liter. Met diverse hulpstukken. f182,- NICOSIA De bevolking van Cy prus zal worden opgeroepen om zich „hetzij in de vorm van een volksstem ming of op een andere democratische manier" uit te spreken over een even tuele oplossing van de Cyprische kwes tie, zo heeft president Makarios gister avond verklaard. De Cyprische president maakte dui delijk, dat de regering geen voorstan der is van nieuwe Grieks-Turkse onder handelingen. Hij ze: dat een dergelijk overleg een eventueel initiatief van de Cyprische regc ing toch niet kon ver hinderen. De regering zou op geen en kele manier aan dergelijke besprekin gen deelnemen, aldus Makarios. Hij zei dit in commentaar op berichten vol gens welke er geheime besprekingen tussen Athene en Ankara aan de gang zijn. T~)e Viët-Cong-commando's, die vorige week de Amerikaanse ambassada bestormden en het gebouw zes uur bezet hielden, waren Saigon op een vrachtauto met bloemen, waaronder zij schuil gingen, binnengereden. De Viët-Cong heeft list en verrassing toegepast om hun aanval te lanceren twee soorten tactiek, zo oud als de oorlog zelf. Het schuil gaan onder kleurrijke bloesem op bloemenwa gens was maar een van de methoden om de stad binnen te dringen, een stad die zich voorbereidde op de jaarlijkse viering van Tet, het Viët namese nieuwjaar, gewoonlijk een periode van vrede en rust. De Viët-Cong arriveerde in bussen, in taxi's, op scooters en te voet. Ge makkelijk konden zij de open stad binnenkomen. Zij wisten in de dagen voor Nieuwjaar 600 commando's en troepen in het geheim in de stad te krijgen. Hier zijn de mannen van de veiligheidsdienst in Saigon zaterdag pas achter gekomen. Niemand van de mannen die zo binnenkwamen had wapens bij zich, toen zij naar Saigon kwamen. De communistische infrastructuur had reeds wapens, ex plosieve middelen en munitie opge slagen in tientallen onschuldig lijken de bergplaatsen. J^en van die plaatsen bevond zich J op nummer 266 van de Tran Qui Cap-straat, op een paar huizenblok ken afstand van het huis van gene raal William C. Westmoreland, be velhebber van de Amerikaanse troe pen in Viëtnam. Twee dagen voor Tet (nieuwjaar) ontdekte de politie twee voorraden automatische wa pens, granaten en rode armbanden in dit huis. De onderwijzer en zijn dochter die er woonden zwegen. Tot de communistische organisatie beho ren mensen uit alle standen in Sai gon, en zij hebben een ding gemeen zij zijn de communistische zaak trouw en moeilijk te breken. Verrassing was de communistische tac tiek. Bedrog ook. De Viët-Cong had bekendgemaakt, dat zij een bestand van zeven dagen tijdens het Tet zou den eerbiedigen en de geallieerden geloofden hun half, ondanks de vele bestandsschendingen die de commu nisten in de achterliggende jaren hebben bedreven. Verrassing was de communistische tac tiek. Bedrog ook. De Viët-Cong had bekendgemaakt, dat zij een bestand van zeven dagen tijdens het Tet zou den eerbiedigen en de geallieerden geloofden hun half, ondanks de vele bestandsschendingen die de commu nisten in de achterliggende jaren heb ben bedreven. Maar naarmate de slag in Saigon zich voortzette, werd het duidelijk, dat de hoofdreden voor het succes van de Viët-Cong Tiet uiterst nauwgezette organisatorische werk is geweest, dat in de voorafgaande maanden was verricht. De politie van Saigon was zich er vaag van bewust, dat zich aan de vooravond van Tet gro te gebeurtenissen aan het ontwikke len waren. Maar de bezorgdheid hier over loste zich op In de vrolijkheid van de Tet-festiviteiten en het gezel lige en onschuldige lawaai van vuur werk. Sindsdien heeft de politie ver nomen, dat de communistische com mando's in al dat lawaai hun wa pens beproefden, en niemand merk te het. De aanval op Saigon bestond uit twee delen. Het spectaculairste deel was bestemd voor de commando's. Zij moesten de Amerikaanse ambassade, het paleis van de president en het ra diostation aanvallen. Dit waren de zelfmoordtaken. J^et tweede deel van het aanvalsplan, gecoördineerd met de comman do's, bestond uit de Infiltratie van de dichtbevolkte voorsteden door gewo ne soldaten In uniform. Op de eerste dag van Tet waren deze troepen bui ten de hoofdstad verzameld. Zij had den geen zelfmoordopdracht, maar door de aard van hun actie konden enorme verliezen worden verwacht. De communisten hebben zich een meester getoond in de kleine details, die voor succes nodig zijn. Alle Viët- Congs die in de Amerikaanse ambas sade werden gedood hadden vervals te passen om zich tijdens het uit gaansverbod op straat te mogen be vinden. Die passen waren zo goed vervalst, dat de strengste veiligheids man er in was gelopen. Er werd een uitgebreid stelsel van herkenningste kens gebruikt, waarbij de ene groep de bovenste knoop van hun burger hemden had dichtgemaakt en de an dere veelkleurige hemden van een zelfde patroon droeg. Aangenomen wordt, dat aan de strijd in Saigon vijf communistische batal jons hebben deelgenomen, gerecru- teerd in de bevolkte gebieden van de Mekong-delta en de provincies rond de stad. TJe Viëtnamese veiligheidsdienst heeft kunnen vaststellen, dat maar een paar van de commando's en gewone soldaten ooit eerder in Sai gon waren geweest. De infrastruc tuur van de hoofdstad zorgde voor de kaarten en de gidsen. Blijkbaar hebben de communisten opzettelijk mensen voor de aanval gebruikt die vreemd waren in Saigon. De reden was geheimhouding. De politie heeft verteld dat geen van de mannen die tot nu toe zijn gevangen genomen de ligging van de huizen kon vertellen, waar zij hun wapens en munitie had den gekregen. De communisten heb ben vele troepen verloren, maar hun organisatienet is in Saigon in perfecte staat gebleven. ADVERTENTIE Met Dentofix zit het steviger Dentofix vormt een zacht, beschermend laagje en houdt het kunstgebit veel vaster en veiliger op zijn plaats. Het zit prettig en men kan rustig eten, lachen, niezen en spreken, in vele gevallen even gemakkelijk als met een natuurlijk gebit. Dentofix ver mindert de voortdurende angst voor los raken en verschuiven van het gebit en voor komt verwonding van het gehemelte. Den tofix houdt ook de odem fris. Geen onaan gename smaak, of hinderlijk gevoel. Prijs per strooibus slechts f. 2,35, bi| apotheken en drogisterijen.

De Vallei | 1968 | | pagina 7