hield gisteren zijn „laatste generale repetitie Kick Bergström als ijsmaker in Grenoble Vrijdag begint het schaatsen Duel Ajax-Feyenoord op zondag 10 maart Verkerk raakte wereldrecord kwijt aan Magne Thomassen AMERIKAANSE SCHAATSERS HEBBEN WEINIG HOOP Een ezel stoot zich geen twee keer. Controle doping na loting in Grenoble Drie kandidaten voor Winterspelen 1976 Avery Brundage aan het woord Duitse trainer liet zien wat hij kon N.W.B. gaat nieuwe voorzitter kiezen Amsterdammers gaan er niet mee akkoord AJAX OVER BESLUIT KESSLER Reclame Praktijk Vuiligheid Poehland mag alleen voor Oost-Duitsland deelnemen Fout Morele steun Verminkt NOOR SNELSTE OP 1500 METER: 2.02.5 Niet overtuigd Leuker Zeven valse starts Veel te leren Schenk Uitslagen Dr. S. J. Ottow kandidaat GRENOBLE. „Wie de 500 meter gaat winnen? Ik weet het niet, maar een ding is zeker: Neil Blatchford zal op dit ijs van Grenoble moeilijk te kloppen zijn." DINSDAG 6 FtfcRUARI 1968 GRENOBLE Bunny Ahearn, de voorzitter van de Internationale ijshockey federatie heeft maandag in Grenoble een paar zaken vastge steld, die de kans op moeilijkheden zoals bij de vorige Winterspelen te Innsbruck bij voorbaat moeten uit- sluiten. Zoals bekend waren er toen twistpunten rond de plaatsing van teams, die met een gelijk aantal punten waren geëindigd. Wanneer dit nu weer zal gebeuren, beslist ten eerste de wedstrijd, die tussen beide ploegen is gespeeld, ten tweede het dcelpuntensaldo van de beide ploe gen over het gehele toernooi en ten derde het doelgemiddelde het aan tal doelpunten tegen, gedeeld op het aantal doelpunten voor). Alleen wanneer twee ploegen met een ge lijk aantal punten eindigen, tegen elkaar gelijkspeelde, een zelfde doelsaldo en een gelijk doelgemid- deelde hebben, zullen zij op dezelfde plaats eindigen. GRENOBLE 1968 GRENOBLE De medische com missie van het IOC heeft maandag be kendgemaakt, dat dagelijks bij een door het lot aan te wijzen onderdeel van de Spelen de controle op het niet gebruiken van stimulerende middelen zal worden uitgevoerd. Van de tak van sport die wordt aangewezen, zullen de zes hoogstgeklasseerden plus nog vier door het lot aan te wijzen andere deel nemers onderzocht worden. In Grenoble gaat de strijd om de reclame op de ski's nog steeds onver minderd voort. De Olympische regle menten verbieden de tegenwoordig in zwang zijnde grote merknamen, daar om besloot het IOC die niet toe te staan. De fabrikanten en de deelne- nemers, die van die merken financieel niet slechter worden, protesteerden. De internationale skifederatie stond toe dat de ski's „gemerkt" mochten blijven en deed daarbij het verzoek aan de deel nemers om op foto's de merken van ski's niet altijd vlak naast het gezicht te houden. Maar het hogere gezag van het IOC heeft de toezegging van de In ternationale Ski Federatie weer onge daan gemaakt. Op de bovenkant van de ski's mag geen merk staan. De skiërs riepen: „Wij kunnen zo kort voor de Spelen niet worden gedwongen op ande re ski's te starten". Het IOC antwoord de: „Smeer er maar een lik verf over of plak er wat overheen". De deelne mers, vooral die aan de Alpine-num mers, dreigden niet te zullen starten. Er is nog geen oplossing gevonden. Het probleem rond de reclame wordt vandaag op de openingsdag opnieuw besproken. GRENOBLE Drie steden hebben zich tot nu toe bij het IOC aangemeld voor de organisatie van de Olympische Winterspelen 1976. De steden zijn Oes- tersund in Zweden, Denver in de Ame rikaanse staat Colorado en Lahti in Fin land. Lahti en Oestersund zouden de Spelen gezamenlijk willen organiseren. Het IOC moet nog onderzoeken of een dergelijke „internationale combinatie" volgens de voorschriften mogelijk is. GRENOBLE Avery Brundage. de 80-jarige voorzitter van het Internatio naal Olympisch Comité, heeft maandag in Grenoble een persconferentie gehou den. De Amerikaan, die het amateuris me te vuu- en te zwaard verdedigt, bleek niet zo wereldvreemd als men kunnen concluderen uit vroegere sportleider, die an de twintigste GRENOBLE Grenoble's laatste „generale" repetitie van de openings plechtigheid was er niet één van lou ter strenge discipline. Weliswaar heers te maandagmiddag de taal van de chro nometer op het terrein, waaromheen op stalen noodtribunes dinsdag 60.000 toeschouwers een plaats zullen vinden, maar het motto aan de fooravond van de opening der tiende Olympische Win terspelen was overduidelijk: vrijheid, blijheid. Belangstellenden liepen af en aan. Geen gendarme toonde interesse voor hen. De mannen van het muziekkorps, nog gestoken in grauwe burgerkleding, gingen gewillig opzij als zij een ambte loos burger onverwacht op hun weg vonden. Zij keken niet eens vreemd en leken in het geheel niet onder de in druk van de gebeurtenissen, die 24 uur GRENOBLE „Trainer, kunt u ei genlijk nog wel schaatsen?", vroegen de Duitse schaatsenrijdstertjes tijdens een training in Grenoble aan hun oe- fenmeester Peter Thiele. De 29-jarige Thiele liet dat niet op zich zitten. Eni ge jaren geleden behoorde hij tot de beste rijders. Toen hij echter in 1965 de Duitse dames onder zijn hoede nam, werd voor hem de praktijk theorie. Maar zijn leerlingen wilden de leer meester nog graag eens een wedstrijd je zien rijden. Peter Thiele was snel „gevangen", hoewel hij zoals in Gre noble bleek zelfs wat plankenkoorts had. De Amerikanen -Bill Lenigan was zijn tegenstander. En zowaar: hij was het nog niet verleerd. Thiele bracht bovendien nog zijn persoonlijk record op de 500 meter van 44,0 sec. op 43,6 sec., en dat op mijn oude dag", zei hij stralend, terwijl hij uitbundig werd om helsd door „zijn" meisjes. GRENOBLE In de machinekamer van het Olympisch ijsstadion registreert een meteoroloog elk uur de wispelturigheid van het klimaat in Grenoble. Wind en zon spannen samen om het |js op de baan te vernielen, terwijl acht technici in een decor van machtige vriesmachines dat proberen te verhinde ren. Meest geroutineerde figuur te midden der op schaatsgebied ondeskundige Fransen: Kick Bergström, de twintigjarige ijsmaker van de Deventer baan. „Die Fransen", zegt hij uit ervaring „z|jn verschrikkelijk eigenwijs. Ze hebben geen enkele ervaring met kunstijsbanen, maar toch menen ze allerlei dingen beter te weten, zodat ik als adviseur hemel en aarde moet bewegen om ze aan het verstand te brengen dat ze sommige dingen niet goed doen. Zo bleven ze bijvoorbeeld volhouden dat je goed |js kr|jgt als je maar zo snel mogelijk vriest. En uitgerekend het tegenovergestelde standpunt is het juiste, zo heeft de praktijk bewezen". Die praktijk bestaat voor de piep jonge Bergström uit een ervaring van zes jaar werken in Deventer. „Toen mijn vader daar in 1962 direc teur werd, ben ik achter hem aan gehuppeld". Zijn intense belangstel ling voor alles wat met techniek te maken heeft dreef automonteur Bergström naar de machinekamers, waar hij sinds 1965 de verantwoorde lijke man is voor het maken van kunstijs. „Omdat de Fransen geen enkele ervaring hadden met kunstijsbanen, zo belichtte hij de ouverture tot dit Olympische avontuur, „kwam Ca vel - li, een Franse ingenieur, poolshoogte nemen in Deventer waar we tenslot te enkele grote wedstrijden hebben gehouden: het Europees kampioen schap voor heren en het wereldkam pioenschap voor dames. Cavelli wil de gaan uitzoeken waarom de Fran sen zulke slechte ervaringen hadden opgedaan tijdens de voor-Olympi sche wedstrijden in het voorjaar van 1967. Het ijs was toen enorm slecht in Grenoble, er zat vuiligheid op, de hele constructie deugde niet". „Cavelli heeft de hele zaak bij ons in Deventer bekeken en toen heeft hij mij gevraagd of ik zin had naar Grenoble te komen tijdens de Win terspelen. Daar heb ik wel even diep over nagedacht, want ik wilde toch wel de zekerheid hebben dat er daar mogelijkheden waren om goed ijs te maken. Ten slotte heb ik ja gezegd en ik geloof niet dat ik er spijt van zal krijgen, want de mogelijkheden zijn enorm hier. Er staan splinter nieuwe. zeer dure vriesmachines die een veel grotere capaciteit hebben dan die in Deventer. Zo kunnen ze hier bijvoorbeeld nog ijs maken als de temperatuur 25 graden boven nul is." Kick Bergström gelooft dan ook dat in Grenoble het ideaal van ijs waarop wereldrecords gebroken kunnen worden haalbaar is. „Kijk, ideaal ijs heeft een keiharde toplaag waarop een vliesdun laagje water ligt, dan kun je, als de zon niet schijnt, met goede machines wel fa briceren, maar dan ben je sterk af hankelijk van het weer dat hier nogal snel wisselt. Maar dat we hier het ideaal kunnen benaderen staat wel vast. Maar het is niet al leen een kwestie van de techniek, je moet dit vak in de vingertoppen heb ben. Je moet, als het goed is, allerlei dingen kunnen aanvoelen." „Daarom hebben die Fransen tij dens de voor-Olympische wedstrij den zulke slechte ervaringen opge daan. Ze zijn domweg ondeskundig. Zo heb ik de heren ervan moeten overtuigen dat je bij snel vriezen vuilresten, die altijd in de lucht zweven, in het ijs krijgt. Ik heb ze laten zien dat je in dergelijke geval len gewoon met je voet in het ijs vastvriest en toen pas waren ze be reid te geloven dat er op die manier ook allerlei vuiligheid in het ijs kan komen." Het wisselvallige weer in Grenoble - gisteren scheen de zon voortdurend, maar de wind werd bij vlagen vanaf de uitlopers van de besneeuwde Al pen naar het da' gestuurd - blijft overigens voor de ijsmakers van de ze Olympische stad een levensgroot probleem. Kick Bergström: „Regen is niet erg. Als het niet te lang en niet erg hard regent kun je heel goed ijs ma ken. Maar of je bij aanhoudende wind ijs kan maken waarop grote prestaties kunnen worden verricht is nog zeer de vraag." later Grenoble zouden beheersen. Trou wens de gehele entourage rond het Stade d'Inauguration, op een steen worp van het Olympisch dorp gelegen, deed meer aan gemoedelijke improvi satie dan aan strenge regie denken. Buiten het stadion gaven tientallen arbeiders, wier wiegen veelal in de noordelijke streken van Afrika moeten hebben gestaan, de grijzige omgeving een wat vriendelijker aanzien. De kilo meters lange toegangsweg werd ver fraaid op een wijze, waarop een Neder lander rond de jaarwisseling zijn wo ning een ander gezicht geeft. Een aanr plant van jonge, groene dennen zal de lange weg, die generaal De Gaulle moet afleggen, omzomen. Rijzige kerst bomen werden bij honderdtallen aange voerd en met aangepunte stammen in de grond geplaatst. Bomen van beschei dener afmeting op de voorgrond geven Frankrijks grote generaal dinsdagmid dag ongetwijfeld de illusie, dat hij door een groenstrook-in-opkomst rijdt. Rond het hoefijzervormige stadion werden de laatste grote plassen wegge werkt door het storten van ladingen kie zelstenen. Terwijl de vlaggendragers zich voorbereiden op de spectaculaire taak, die hun wacht, hanteerden werk lieden de verfrollers om het podium, dat vanmiddag in het middelpunt van de belangstelling zou staan, van zijn fletsheid te ontdoen. De musici schenen in het geheel niet geïnteresseerd in het spektakelstuk, dat met Avery Brundage en Charles de Gaulle als hoofdrolspelers zal worden opgevoerd. Hun aandacht werd eerder getrokken door het duel dat twee van hen uitvochten op een zakschaakbord. Alles scheen te mogen op deze kille, winderige dag. Dat ondervond ook de fotograaf, die van deze repetitie nu eens een heel apart plaatje wilde heb ben. Hij koos een plaats waar het 24 uur later slecht toeven zal zijn. Eerst beklom hij de steile trap zonder leunin gen, waarop de ex-wereldkampioen kunstrijden en thans arts van de Fran se skiploeg, Alain Calmat, de estafette die 18 december in Olympia is begon nen, zal beëindigen. Hij greep zijn kans en won opnieuw enkele meters door moeizaam in de schaal te klimmen, waar dertien dagen het Olympisch vuur zal branden. De gendarme keek niet eens Een van de onderdelen van de „laat ste" generale repetitie was het binnen dragen van de Olympische vlag. Gis teren fungeerden militairen als vlag- gedragers, vandaag zouden het in nationaal kostuum geklede Oosten rijkers zijn. GRENOBLE. De schaatswedstrij den voor Nederland het belangrijkste onderdeel van de tiende Olympische Winterspelen in Grenoble worden op de volgende data gehouden. DAMES Vrijdag 9 februari 500 m (10.0011.00 uur). Zaterdag 10 februari 1500 m (9.00 10.30 uur). Zondag 11 februari 1000 m (10.0011.15 uur). Maandag 12 februari 3000 m (9.30—11.30 uur). HEREN Woensdag 14 februari 500 m (10.00 11.30 uur). Donderdag 15 februari 5000 m (9.00 13.30 uur). Vrijdag 16 februari 1)00 m (9.0012.00 uur). Zaterdag 17 februari 10.000 m (8.00 13.00 uur). GRENOBLE Ralph Poehland, de skiër, die twee weken geleden van Oost- Duitsland uitweek naar West-Duitsland, zal tijdens de Winterspelen van Greno ble uitsluitend voor Oo*t-Duitsland mo gen deelnemen. Voor een andere orga nisatie dan de Oostduitse kan hij slechts uitkomen na 7 juni 1968, want op die datum sluit de reeds opgestelde internationale kalender van de inter nationale skifederatie (FIS)". Dit com muniqué heeft de FIS maandag uitge geven. Het bestuur van de FIS maakte bekend, dat Poehland door Oost-Duits land was opgegeven voor de Winterspe len, dat hij het trainingsprogramma van de Oostduitse skibond heeft gevolgd en dat hij daardoor in het lopende ski seizoen als Oostduitser zal worden be schouwd. Door deze beslissing is het zeker dat Poehland niet aan de Winterspelen zal deelnemen, want na zijn vertrek naar West-Duitsland had het Oostduitse Olympische Comité Poehland van de lijst van kandidaten voor Grenoble ge schrapt uitlatingen van deze lang voor het begin eeuw werd geboren. De heer Brundage zei onder meer: „Aan professionalisme in de sport is absoluut niets verkeerd. Stel dat een jonge man naar mij toekomst, die zegt: Mijnheer Brundage. Ik kan in mijn sport per jaar 250.000 dollar verdienen, kan ik dat doen? Dan zou ik zo'n jon gen zonder aarzelen zeggen: Wees geen dwaas, pak het geld als je kunt. Zo'n man moet zijn loopbaan in de profes sional sport zoeken, alleen moeten wij zo iemand niet toelaten tot de Olympi sche Spelen. Die moeten eerlijk en amateuristisch blijven. Ik weet dat er voor wereldkampioenschappen en Olym pische Spelen andere maatstaven op 't gebied van amateurisme worden aan gelegd, maar daarom kunnen wij ons standpunt niet wijzigen. Laten wij zeg gen dat er wereldkampioenschappen zijn voor de sterkste sportlieden en Olympische Spelen voor de beste ama teurs". Van verscheidene kanten werd de heer Brundage gevraagd waarom ski ers, die bepaalde financiële verbintenis sen met fabrikanten hebben, niet van de Spelen worden uitgesloten. Brunda ge antwoordde: „In de eerste plaats staat de FIS hier in Grenoble niet toe dat op de ski's de naam van de fabri kant leesbaar is. In de tweede plaats zijn er wel verschrikkelijk veel geruch ten over betaling, maar de bewijzen ontbreken. Die zijn er eigenlijk alleen maar als de sportlieden hun vergoeding in cheques ontvangen en als wij die be taalmiddelen dan in handen krijgen". APELDOORN De Nederlandse Wandelsport Bond (NWB), organisator van de Apeldoornse Vierdaagse, gaat een nieuwe voorzitter kiezen. Als opvol ger van jhr. J. G. Alting von Geusau heeft het NWB-bestuur kandidaat ge steld dr. S. J. Ottow, burgemeester van de Brabantse gemeente Boekei. De heer Alting von Geusau legde zijn voorzittersfunctie na de Vierdaagse van 1966 neer en werd toen vervangen door vice-voorzitter T. Dicker. De verkiezing van de nieuwe voorzit ter zal plaats hebben tijdens de jaar vergadering, die op 30 maart a.s. wordt gehouden in hotel „Centraal" te Utrecht. ROTTERDAM De inhaalwedstrijd tussen Ajax en Feyenoord Is door de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond (K.N.V.B.) vastgesteld op zondag 10 maart. Een misverstand tussen voorzitter Coler van de sectie betaald voetbal van de KNVB en competitieleider Jansen is er de oorzaak van, dat Ajax met deze datum geen genoegen neemt. Tijdens een zaterdag gehouden ver gadering van de sectie betaald voetbal had het bestuur besloten 10 maart een inhaalprogramma vast te stellen. Voor de wedstrijd AjaxFeyenoord gold, al dus de heer Huybrechts van de KNVB, de restrictie dat wanneer beide partij en in onderling overleg tot overeen stemming zouden kunnen komen het duel 21 februari zou kunnen plaatsvin den, dit in verband met de inhaalbeker- wedstrijd DFCFeyenoord. Door een fout in de communicatie tussen de heren Coler en Jansen, heeft laatstgenoemde aan Ajax en telefonisch ook aan Feyenoord meegedeeld, dat de wedstrijd definitief was vastgesteld op woensdag 21 februari. Voorzitter Van Praag van Ajax: „De KNVB zegt een heleboel. Wij gaan met 10 maart niet akkoord. Wij hebben zon dag officieel bericht gekregen dat de wedstrijd was vastgesteld op 21 februa ri en daar houden wij ons aan. Met de ze gang van zaken neemt Ajax geen genoegen". Manager Brox van Feyenoord stelde dat de club uit Rotterdam nooit anders heeft gewild dan inhalen op zondag. „Zondagavond werd ons door de KNVB meegedeeld dat de wedstrijd op woens dag 21 februari zou kunnen worden ge speeld. Wij zouden ons daarover van daag beraderi. Gelukkig hoeft dat nu niet meer. Wij, Feyenoord, hebben al tijd vooropgesteld dat de wedstrijd nor maal op zondag, onder de meest nor male omstandigheden zou moeten wor den ingehaald. Vooral voor Feyenoord, is het van groot belang dat alle suppor ters van Feyenoord, die een kaartje ge kocht hebben, ook bij de wedstrijd aan wezig zullen zijn. Morele steun is nog altijd een belangrijke zaak. Voor manager Brox is de zaak nu af gedaan. „Ze zoeken het maar uit". Voor wat de bekerwedstrijd tegen DFC be treft, die vóór de tweede bekerronde (vóór 25 maart) gespeeld moet zijn zei de heer Brox: „Als deze wedstrijd niet op een normale dag (zondag) gespeeld kan worden, dan moet dat 's avonds ge beuren. De reglementen moeten zoveel mogelijk in acht worden genomen. Fey enoord, met een uitstekende lichtinstal latie, voelt begrijpelijk het meest voor een lichtwedstrijd". Wanneer? „Dat we ten we nog niet". De voorzitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB de heer Coler, toonde zich verontwaardigd over de gang van zaken. „Waar maakt men zich druk om; de wedstrijd was al vast gesteld op 10 maart. Als de heer Van Praag zegt dat hij officieel bericht heeft gekregen, kan ik zeggen dat dat niet zo is. De mogelijkheid bestaat wel dat er een bericht verminkt is doorgeko men. Ik wist niet wat ik las. Wat er tussen zit weet ik niet, maar het blijft 10 maart". AMSTERDAM Wat waren d® re acties van de Ajacieden, nadat bonds coach Kessler zijn zestien man voor de centrale training had uitgenodigd, de eerste bijeenkomst in Zeist voor de wedstrijd tegen België, die op 7 april in Amsterdam wordt gehouden? Bennie Muller (gepasseerd): Ik voel de al wel, dat ik er die laatste wed strijd wél bij stond omdat Henk Groot toen ziek was, maar toch, ik had in ie der geval wel bij de zestien willen zijn. Klaas Nuninga (gepasseerd): Jam mer, maar ik zal terugkomen. Ik had ook wel het idee dat ik bij de „laatste zestien" had kunnen zitten. Henk Groot (gepasseerd): Ik ging juist zo lekker en het valt me tegen dat ik er niet bij ben. Het lijkt wel of wij de zwarte schapen zijn, ineens een stel van Ajax zomaar er uit. Tonnie Pronk (gepasseerd): Ik had een blessure en miste de kans me bij de kandidaten voor Zeist te spelen. Suurbier (wel naar Zeist): Als het nou maar eens zo mag zijn dat ik op rechts kan spelen, ik voel niets voor links. Keizer (wel naar Zeist): Ze hebben me kennelijk toch nodig. Johan Cruyff (wel naar Zeist): Blij dat Keizer er bij is. Sjaak Swart (wel naar Zeist): Tsjon- ge, dat verbaast me nou gewoon, dat ik bij de selectie ben. r|AVOS Opnieuw is gisteren op het razendsnelle ijs van Da vos een we- reldrecord gesneuveld. Noorwegens Magne Thomassen kwam op de 1.500 meter tot 2.02.5 en dat was 1.4 seconde sneller dan de tijd die wereldkampioen Kees Verkerk verleden jaar in het Beierse Inzeil maakte. Voor de derde keer in dit enerverende schaatsseizoen, waarin geen tijd te snel lijkt, raakte de Ne derlander een wereldrecord kwijt aan een van de Noorse schaatsvedettes. Op de 1.000 meter bleef Ard Schenk baas over de Westduitsers Erhard Kei ler en Günther Traub in de schitteren de tijd van 1.20,6, wat een evenaring van zijn eigen wereldrecord betekende. Ondanks het feit dat Verkerk alweer een wereldrecord verspeelde was er gisteren in Davos toch wel aanleiding tot gematigd optimisme. Want ook Verkerk bleef onder zijn eigen wereldtijd. Het verschil tussen hem en Thomassen bedroeg gisteren slechts 0.1 seconde. En op de 1.000 me ter eindigde de vechtjas uit Putters- hoek in 1.22.0 als tweede. Resultaten die het geschokte vertrouwen in de Ne derlandse rijders wat opvijzelden. In het Rexhotel in de Zwitserse win tersportplaats bleek Kees Verkerk ech ter nog lang niet overtuigd van de „grote ommekeer". „Luister eens", zei hij gisteren. „Het is nu wel leuk om 2.92,6 te rijden, maar ik werd toch tweede. Magne Thomassen was toch nog even sneller, weet je wel. Magne Tho massen zou dus in Grenoble de gouden medaille hebben gewonnen en Kees Verkerk de zilveren. Voel je wel? En als je dan ook nog weet dat diezelfde Kees Verkerk in Grenoble goud wil winnen en dat ik dat er nog lang niet in zie dan begrijp je wel dat ik nog niet tevreden ben. Ik weet nog steeds niet op welke af stand ik het moet gooien: op de 1.500, de 5.000 of de 10.000 meter. Geef mij het wereldkampioenschap maar. Dat vind ik veel leuker". Ondanks deze wat sombere verhan deling van Verkerk is de vooruitgang van de Nederlandse kernploeg onmis kenbaar. Het begon 's morgens al. Het De 26-jarige Amerikaanse hardrijder Ed Rudolph, die straks aan zijn derde Olympische Winterspelen begint al thans dat hoopt hij, want hij is gebles seerd trekt langzaam zijn schaatsen uit en constateert, dat het weer iets beter is gegaan. „Toch voel ik het nog, die pijn in mijn rechter bovenbeen. Ik reed in Inzeil tegen Keiler en ineens kwam die spier vast te zitten. Ik kon nauwelijks meer staan. Keiler egali seerde in die rit het wereldrecord van de Rus Grishin en misschien was ik er ook wel dichtbij gekomen als ik die blessure niet had opgelopen. Later brak Keiler het wereldrecord maar hij zal toch van goeden huize moeten ko men wil hij Blatchford verslaan. Deze baan is gewoon gemaakt voor Neil, die op het ogenblik onze beste sprinter is". Zelf geeft Rudolph niet veel voor zijn kansen. Op de Spelen in het Ame rikaanse Squaw Valley werd hij tien de op de 500 meter en in Innsbruck legde hij beslag op de zesde plaats. „Je zou zo zeggen dat er een stijgende lijn in mijn prestaties zit. Desondanks ge loof ik er niet in. Er zullen straks ze ker een heleboel kandidaten zijn voor de medailles. Ik zal niet gek kijken in dien er drie winnaars alle met de zelfde tijd uit de bus komen en dan nog een stuk of twee voor het zilver en misschien drie voor het brons. De tijden liggen vlak bij elkaar, de fa vorieten ontlopen elkaar zeer weinig". Ed Rudolph evenals Blatchford af komstig uit Chicago, waar hij „in hui zen doet", zoals hij zegt reed zelf al eens een tijd van 39,8 sec-, „dat is nog altijd een halve seconde langza mer dan het wereldrecord en juist daarop had ik dit seizoen zitten azen' Ik ben bang, dat het er nu niet meer van zal komen. Die spier speelt me te veel parten. Ik zal al blij zijn als ik kan starten". De Amerikanen, die altijd snelle sprinters hebben voortgebracht, reke nen op Blatchford. „Als hij zichzelf maar is", aldus Rudolph. „Neil is vaak te nerveus voor de start. Ik heb hem eens zeven valse starts achter elkaar zien maken. Hij was steeds te vroeg weg en hier mag je er hoogstens drie maken, bij de vierde keer lig je eruit. Dat is de moeilijkheid bij hem; hij kan zich niet inhouden. Neil heeft ge woon een snelle starter nodig en dan zul je eens wat zien". Op de vraag waarom de Amerikanen eigenlijk nim mer een grote klassementsrijder heb ben gehad antwoordt Rudolph glimla chend: „Kijk, wij hebben altijd haast, die lange afstanden duren ons gewoon te lang. Daar komt nog bij, dat ze bij ons alleen maar aan medailles denken en daar onze grote kracht op de 500 meter en soms ook wel op de 1500 me ter ligt, trainen we alleen voor deze af standen. Na elk seizoen zeggen we tegen el kaar dat we nu ook eens iets aan de 5 en 10 kilometer moeten gaan doen. Als het dan zover is, worden alle voor nemens over boord gegooid en begint het spel van ovren af aan". Dan is er ook nog het grote trainers probleem. Het gebeurt zelden, dat wij gedurende meer dan twee jaar dezelf de trainer hebben. Daarin zit een veel te groot verloop en dat betekent dan, dat je steeds weer andere oefensche ma's onder je neus krijgt geduwd. Nee, het klimaat om grote kampioenen te kunnen kweken is er bij ons niet- Wat dat betreft rijd ik veel liever in Euro pa. We hebben op schaatsgebied nog veel te leren van de Noren, Nederlan ders en Russen". ijs verkeerde in uitstekende conditie en het vroor licht. Ideale omstandighe den voor schaatsers. Ard Schenk en Peter Nottet vlogen in respectievelijk in 2.04,7 en 2.06,4 over het ijs. In de vierde rit profiteerde Magne Thomassen van het snelle ijs. Een pijl snelle start bracht hem al meteen on der het schema van het wereldrecord van Verkerk en hoewel hij de laatste ronde in 33 seconden deed bleef hij er toch ruim onder: 2.02,5. Ook de Noor Tveter (2.03,5) en de Westduitse kam pioen Günther Traub (2.03,8) bleven onder het oude record. Toen, in de tiende rit, kwam Kees Verkerk aan de beurt. Zijn tegenstan der was de Zweed Claesson. Wraak zuchtig stortte de kleine Zuidhollander zich naar voren, maar hoe roekeloos hij ook over de rechte stukken ging, hoe zuinig hij ook door de bochten nam, na 1.100 meter bedroeg zijn ach terstand op Thomassen toch 2.5 secon de. Op dat ogenblik, het moment waarop Thomassen een inzinking had gekregen groeie Verkerk weer uit tot de vast beraden vechter. In geweldig hoog tempo begon hij aan de laatste vier honderd meter en de laatste ronde leg de hij af in een verbijsterende 30.6. Slechts 0.1 seconde kwam de Nederlan der tekort om zijn Noorse rivaal van de eerste plaats te verdringen. Ard Schenk moest op deze afstand genoegen nemen met de tiende plaats. „Jammer dat ik in de eerste rit moest starten", zei hij. „Als ik had geweten dat de mogelijkheden zo groot waren had ik wel wat sneller gekund". De lange Noordhollander revancheerde zich op de 1.000 meter echter vorste lijk. Zijn fraaie race mondde uit in een evenaring van zijn eigen wereldre cord: 1.20,6. 1500 meter: 1. Thomassen (Noor) 2.02.5 (wereldrecord); 2. Verkerk (Ned.) 2.02.6; 3. Tveter (Noor) 2.03.5; 4. Günther Traub (W.-Dld.) 2.03.8; 5. Zimmermann (D.-Dld.) 2.04.1; 6. Sandler (Zweden) 2.04.2; 7. Foness (Noor) en Kaplan (Rusl.) 2.04.3; 9. Eriksen (Noor) 2.04.6; 10. Schenk (Ned.) en Moeratof (Rusl.) 2.04.7; 16. Te Winkel (Ned.) 2.06.3: 17. Nottet (Ned.) 2.06.4; 22. Jorrltsma (Ned.) 2.07.8; 24. Eriks (Ned.) 2.11.5. 1000 meter: 1. Schenk (Ned.) 1.20.6 (evenaring wereldrecord); 2. Keiler en Günther Traub (beiden W-Dld) 1.21.3; 4. Verkerk (Ned) 1.22.0; 5. Zimmer mann (W-Dld) 1.22.2; 6. Herjuaune (Noor) 1.22.3; 7. Höfl (W-Dld) en Hög- lin (Zwe) 1.22.5; 9. Lind (Noor) 1.23.2; 10. Uster (Zwe) 1.23.5. WASHINGTON De uittocht van Deense voetballers naar de Ver Staten heeft zich dit weekeinde voortgezet. Vejle en Willy Soerensen van Frem hebben een contract getekend bij de Washington Wips. Het aantal Deense spelers, dat sinds de fusie in Amerika een contract met Amerikaanse profclubs tekende, ij daardoor tot dertien geste gen.

De Vallei | 1968 | | pagina 9