GRENOBLE 1968 Olympische Winterspelen met veel lawaai, maar weinig sfeer officieel geopend Nederlands ploegje was bijzonder enthousiast Eerste gouden medaille voor Italië Voor u 3op uw salarisrekening en desgewenst een maand salaris extra als gezinskrediet en voor u Co Prins mag tot juli in Amerika voetballen Nederlanders reden in Davos niet sterk Weer pech voor Frits Bartling: bloeduitstorting Olympisch allerlei ILTB gaat praten over „open" tennis Rusland, Canada en Tsjecho-Slowakije startten met zege Piet de Zoete ook bij oranje-selectie Geen reclame bij skiwedstrijden Finalisten titelstrijd ereklasse libre de bank waar ook zich thuis voelt Belgische selectie voor interland Geesink-team verloor interland van Russen Geen enthousiasme Kleinste Nog geen beslissing Olympisch IJshockey 30 km cross country Hoe? Heel eenvoudig. Open een salarisrekening bij onze bank, de NMB. U profiteert dan van 314'rentevergoe ding. Bovendien kunt u als u wilt een maandsalaris extra opnemen als gezinskrediet. Natuurlijk regelt de NMB als u wilt óók alle betalingen voor u. Vraag ons gratis NMB/PS Pakket! De NMB biedt u alles wat een moderne bank u kan bieden en daarenboven nog de Persoonlijke Service. De NMB is groot genoeg om die Service groot te zien. En de NMB is juist klein genoeg om die service Persoonlijk te houden. De NMB zendt u het PS Pakket graag en gratis toe. Telefoontje of briefkaart is voldoende. Pagina 13 WOENSDAG 7 FEBRUARI 1968 Stien Kaiser droeg de Nederlandse vlag tijdens de openingsplechtigheid in het immense stadion. GRENOBLE „Lc jour de gloire est arrivé". Het klonk uit hon derden kelen, ondersteund door de muziek van de Garde Republicaine, in het Franse volkslied, de Marseil- lajse, als sluitstuk van de openings plechtigheid van de tiende Olympische winterspelen. Grenoble had zijn glo riedag waar het vele jaren naar had toegeleefd. Het Olympisch vuur, ont stoken door de oud-wereldkampioen kunstrijden Alain Calmat, vlamde hoog op en namens alle deelnemers had de Franse ski-kampioen Leo La- croix de Olympische eed uitgesproken. Tevoren reeds had president Charles de Gaulle, daartoe uitgenodigd door A very Brundage, de president van het Internationaal Olympisch Comité, van de officiële tribune af met heldere stem de protocolair vastgestelde tekst uitgesproken, waarmee het Franse staatshoofd de Winterspelen 1968 voor geopend verklaarde. De strijd om de Olympische eer en de daaraan verbon den medailles kon beginnen op de plaatsen, waar de zes fakkeldragers zich heenspoeden om het Olympisch vuur te ontsteken: het Pare Paul Mistral in Grenoble, Alpe d'Huez, Autrans, Chamrousse, St.-Nizier en Villar de Lans. De afmars van de deel nemers over 't aan de voet van de hoog in de lucht torenende schaal met de Olympische vlam aangebrachte plan kier, was symbolisch. Zij zwermden uit naar de diverse kampplaatsen, in de stad of ver daarbuiten tot soms hoog in de bergen. GRENOBLE De Canadese ploeg voor de winterspelen be staat uit zeventig deelnemers. Twee man uit de bobploeg zijn in Zwitser land geboren. Schaatser Frank Lüdt- ke spreekt nog altijd Duits met een Keuls accent. Kunstrijdster Linda Carbonetto heeft Italiaanse ouders, die haar na haar geboorte bij de bur gerlijke stand van New York aanga ven, skiër Rolf Petersen werd gebo ren in het Noorse Sarpsborg. Ski springer Ulf Kvendbo heeft de om schakeling van links op rechts ver keer in zijn geboortestad Stockholm niet meer meegemaakt, Esko Karu groeide op in het Finse Rovaiemi en komt uit de Biathlon. Hardrijder Paul Enock komt niet uit een Europees land waar wintersport bijzonder po pulair is. De oud-wereldrecordhou der op de 3000 meter werd geboren in het Australische Sydney. 9 Barthelemi della Casa, de 60-jari- ge masseur van de Italiaanse deelnemers aan de Noordse skinum mers, is in de nacht van maandag op dinsdag in Grenoble overleden na een hart-aanval. Bij aanleg van wegen en skiliften en bij de bouw van de ande re Olympische accommodaties zijn in totaal zestien ongelukken met do delijke afloop gebeurd. De jongste deelnemer aan de Olympische Winterspelen is de elf-jarige Roemeense kunstrijdster Beatrice Hustiu. De oudste van de deelnemers is de manlijke helft van het „gouden" Russische paar Lud- milla Belusova - Oleg Protopopov. Met haar 33 jaren staat Ludmilla al hoog op de ranglijst, maar Protopo pov overtreft zijn echtgenote nog met drie jaar en daarmee ook alle ande re deelneemsters en deelnemers. Ro nald Kauffmann, die samen met zijn zuster Cynthia rijdt, is de langste van alle kunstrijders. Hij meet van top tot teen 193 centimeter en steekt daarmee 58 centimeter uit boven de kleinste uit het kunstrijveld, de Ko reaanse Hyun Joe Li, die met haar 68 pond ook de lichtste van allen is. De Amerikaanse paarrijder Roy Wa- gelein is bijna honderd pond zwaar der, 83 kilo, en daarmee is hij de ab solute zwaargewicht van de lichtvoe tige ijsprinsen en -prinsessen. De Franse organisatoren hadden bij de voorbereiding van de ope ningsplechtigheid op alles gerekend. Dat dachten ze tenminste. Ze moes ten, amper een uur voordat in het Stade d'Inauguration het grote spek takelstuk ging beginnen toegeven, dat een kleinigheid over het hoofd was gezien. „Wil de chauffeur, die zijn auto heeft neergezet op de par keerplaats van generaal De Gaulle zijn wagen terstond weghalen?", meldden de luidsprekers tot grote hi lariteit van de tienduizenden op de tribunes. Ook dat probleem werd nog tijdig opgelost. De arme toe schouwer die eindelijk dacht in de drukte een plaatsje voor zijn auto te hebben gevonden, kon opnieuw gaan speuren naar ruimte voor zijn ver voermiddel. De show, die de Fransen in het spe ciaal voor de openings- en sluitingsce remonie gebouwde stadion, gelegen tus sen het uitgestrekte perscentrum Mal- herbe en het Olympisch dorp, voor met 60.000 toeschouwers overvolle tribunes hebben opgevoerd, was meer kleurrijk dan indrukwekkend. In de wijdse, in de vorm van een oester gebouwde, are na overheerste te veel het theatrale, dat vooral in de zeer moderne en moeilijk in het gehoor liggende mu ziek doorklonk. Macaber zelfs waren soms de klanken, die door de talrijke luidsprekers schalden. Het was meer „Orpheus in de onderwereld" dan „Les patineurs", meer Wagner dan Strauss. De muziek gaf de stemming weer, zo als die in de ochtend in het feestelijk aangeklede Grenoble heerste, toen de stad gevangen werd in een loodgrijs wolkendek, waaruit urenlang natte sneeuw dwarrelde. Het feestkleed was schier ontoonbaar geworden. Maar in de zonneschijn, die 's middags Greno ble een nieuwe make-up gaf en de con touren van de bergen blootlegde, druk te de muziek de stemming, die juist op deze Olympische feestdag zo hoog had kunnen oplaaien. Wat een feestmars had moeten zijn, de tocht van de door veertien Alpenjagers gedragen Olympi sche vlag door de arena naar de hoge vlaggemast, kreeg daardoor het karak ter van een militaire uitvaartplechtig heid. Tevergeefs maanden de militaire mu ziekkorpsen die reeds anderhalf uur voor het officiële gedeelte van de cere monie opmarcheerden tot enthousiasme. Eigenlijk bereikten dat alleen de vijf parachutisten, die met hun, in de Olym pische kleuren geweven, valschermen precies landden op het in de arena uit gelegde Olympische symbool van de vijf ringen. Een prachtige prestatie, die al ler bewondering oogstte. De in fel ro de pakken gestoken parachutespringers ontvingen er 'n daverend applaus voor. De driehonderd in rode jakken en don kerblauwe skibroeken gestoken hostes ses maakten hun entree juist voor ge neraal De Gaulle de tribune betrad. Kleuren, kleuren, kleuren Met een breed gebaar werden de kleuren op de grauwe bodem van het stadion uitgelegd toen de ploegen op marcheerden, met voorop Griekenland en aan de staart Frankrijk als het ont vangende land. Achter Griekenland de Duitse ploegen, elk onder eigen vlag en schild. De vlaggedragers stelden ilch in car ré op het blauwe plankier op, met voor Nederland Stien Kaiser, onze wereld kampioene hardrijden op de schaats. In de Nederlandse vertegenwoordi ging, gekleed in het blauw met oranje muts, ontbraken de schaatsenrijders, die nog in Davos verblijven. De kleinste afvaardiging was die van India, één skister. Vlaggedraagster van de ploeg van Liechtenstein was de eer ste vrouwelijke deelneemster aan de Winterspelen van dit dwergstaatje: Marthe Buhler, die juist haar zeven- De ex-wereldkampioen kunstrijden, de Fransman dr. Alain Calmat, ontstak het Olympisch vuur. tiende verjaardag vierde. Geheel volgens het protocol verliepen hierna de officiële gebeurtenissen, die echter niet vermochten te ontroeren. De folklore deed zijn intrede met de binnenkomst van de delegatie van Inns bruck, de plaats van de Olympische Winterspelen 1964, met aan het hoofd burgemeester Alois Lugger, voor de overhandiging van de Olympische vlag aan Grenoble, waarvoor burgemeester Hubert Debedout het dundoek in ont vangst nam. De vrolijke klanken van de Tiroler kapel en van het stedelijk muziekkorps van Grenoble, die deze meer menselij ke ontmoeting omlijstten, brachten even een glimlach op de tribunes en vrolijk heid onder de verzamelde sportlieden, die in deze strak geregisseerde opvoe ring centraal stonden. De show ging verder. Kanongebulder deed de menig te verstommen. Uit drie helikopters fladderden 30.000 papieren rozen en 500 Olympische vlaggen werden afgescho ten. Er was veel lawaai, dat echter weinig stof tot spreken gaf. Het feest, dat deze openingsceremonie had moe ten worden, was niet meer te redden. De muziek immers l.ad niet tot de dans geleid, maar tot een stille aftocht. „Le jour de gloire est arrivé". Voor Grenoble. De openingsceremonie was er echter geen afspiegeling van. LONDEN De buitengewone verga dering van de Internationale Tennis- bond, waar meerdere landen om heb ben verzocht teneinde de kwestie van het verschil tussen amateurs en profs door Engeland te kunnen bespreken, zal 30 maart in Parijs worden gehou den. De agenda zal 12 februari worden rondgestuurd. GRENOBLE. De reactie was eens luidend: „In één woord: geweldig" was het commentaar van de Nederlandse meisjes, toen de openingsplechtigheid van de tiende Olympische Winterspelen ten einde was. „Het was prachtig", zei vlaggedraagster Stien Kaiser, „ik had het voor geen geld willen missen. Want deelnemen aan de Olympische Spelen doe je toch maar één keer". Ze voegde er nuchter aan toe: „Tenminste dat geldt voor mU „Ik vond het indrukwekkend", was de mening van de blonde Carry Geyssen. „Heel wat anders dan een wereldkam pioenschap. We hebben alleen wel lang in de kou gestaan tijdens het défilé. Maar aan kou zijn we nu eenmaal gewend". Elly van de Brom, Ans Schut en Willy Burgmeyer waren al evenzeer onder de indruk van hun Olympische vuurdoop. Coach Piet Zwanenburg nam het wat nuchterder op. „Het doet je natuurlijk altijd heel wat, zo'n opening van Olym pische Spelen waarbij jezelf betrokken bent. Ik vond het mooi". Toch gaf de 54-jarige Rotterdammer direct toe, dat hij sportief gesproken althans liever nog enkele dagen in Davos had doorgebracht om de optimale winst te behalen van het verblijf op grote hoogte. „Ik was er met de meisjes liever hele maal niet bij geweest. Maar je kan nu eenmaal niet anders. Het is voor de voorbereiding beter, dat je in Davos was gebleven tot vierentwintig uur voor de start van de vijfhonderd meter. Dat is nu eenmaal niet mogelijk. Je bent moreel verplicht om met een deel van de ploeg de openingsplechtigheid bij te wonen". GRENOBLE In de openingswed strijd van 't Olympisch ijshockey-toer- nooi heeft Tsjecho-Slowakije met 5-1 van de Verenigde Staten van Amerika gewonnen. De tussenstanden van deze wedstrijd, waarin de Amerikaanse doel man Rupp de grote uitblinker was, wa ren 1-1, 2-0 en 2-0. Later op de avond versloeg Rusland met grote overmacht Finland (8-0) en won Canada van West-Duitsland met 6-1. Finland had niet veel in te brengen en werd door de Russen naar een regel matige nederlaag gespeeld. De tussen standen van deze ontmoeting waren 3-0, 2-0, 3-0. De Russen beschikten over elf spelers, die ook het toernooi in Innsbruck meemaakten en zij gaven voor 4.000 toeschouwers een demonstra tie van modern ijshockey. Trainer Tar- rassov benutte de zwakte van de Finnen door te experimenteren met de samen stelling van zijn ploeg. De 26-jarige Evgeni Misjakov scoorde driemaal. West-Duitsland hield slechts één speel tijd stand tegen Canada: 0-0. Daarna brandde het Canadese geweld eerst goed los: vier treffers, waartegenover de Duitsers er maar één sttelden. De 3.000 toeschouwers zagen Canada in de derde en laatste periode de zege veilig stellen met twee doelpunten. Beide lan den kregen acht strafpunten. ZEIST De A.D.O.-speler Piet de Zoete is dinsdag door K.N.V.B.-bonds- coach Georg Kessler alsnog toegevoegd aan de selectieploeg voor het Neder lands elftal, die vandaag voor de eerste keer in dit jaar in Zeist zal trainen. De volledige dames-schaatsploeg po seerde na aankomst in het Olympisch dorp te Grenoble even voor de foto graaf. De foto toont v.l.n.r.: Carry Geyssen, Stien Kaiser, Elly v. d. Brom, Ans Schut en Willy Burgmeijer. ADVERTENTIE GRENOBLE De 27-jarige Italiaan Franco Noneg heeft de eerste gouden medaille van de tiende Olympische Winterspelen gewonnen. De Italiaanse douaneofficier werd winnaar van de 30 km cross country. De zilveren medaille was voor de Noor Odd Martinsen, het brons ging naar Eero Maentyranta (Finland). GRENOBLE Het gevaar, dat de ski wedstrijden van de Olympische Winterspelen in Grenoble niet zouden doorgaan, is dinsdagavond tijdens een langdurige vergadering van het Inter nationaal Olympisch Comité bezworen. I De vergadering ging uiteindelijk ak koord met een voorstel van de voorzit ter van de Internationale Ski Bond (FIS), de Zwitser Mare Hodler, dat de merken en de firma-namen op de ski latten niet zoals eerder in de bedoe ling lag onzichtbaar gemaakt behoe ven te worden. Het is de deelnemers in Grenoble echter streng verboden zich voor of na de wedstrijden met hun ski's zó voor de televisiecamera's op te stellen, dat de merken en firmanamen duidelijk te zien zijn. Iedere skiër, die zich hieraan toch bezondigt, zal on middellijk uit de strijd worden geno men. AMSTERDAM Onder de finalis ten van het kampioenschap van Ne derland ereklasse groot biljart libre, dat van 7 tot en met 10 maart in Goirle wordt gehouden, bevindt zich de debutant Willie Stokkers uit Boekelo, die uit de voorwedstrijden voor de eer ste klasse is gepromoveerd met een moyenne van precies 40. De verdere deelnemers in Goirle zijn: titelhouder Henk Schol te (Mierlo Hout), Tini Wijnen (Oss), Flip Beekman (Amster dam), Bart van Hinthum (Oss), Janus Jacobs (Amsterdam), Jaap Ligthart (Alkmaar) en Louis Rijvers, Den Haag). de heer A. Koopmans beheerder bijkantoor Sneek NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Veenendaal: Markt 15. Ede: Breelaan 1. B 48 AMSTERDAM Al. de .ecUe be taald voetbal mocht besluiten dat spe lers, die voor de wilde Amerikaanse voetbalbond zijn uitgekomen en nu graag door een Nederlandse club ge contracteerd worden, pas na 1 juli speelgerechtigd zijn, vertrekt Co Prins na overleg met het bestuur van Blauw Wit volgende week voor vijf maanden naar Amerika. Prins heeft dit besluit genomen om dat hij niet zonder bron van inkomsten in Nederland kan blijven. Inmiddels heeft het bestuur van Blauw Wit de verschuldigde transfersom aan de „na gelaten betrekkingen" van Pittsburgh Phantoms betaald. Mocht Prins zich eventueel niet aan de afspraak houden BRUSSEL Constant Vandenstock, de samensteller van het Belgische na tionale elftal dat op 7 april in Amster dam tegen Nederland speelt, heeft voor lopig zeventien spelers geselecteerd. De Rode Duivels beginnen hun oefenpro gramma met een wedstrijd tegen het Belgische militaire elftal. De geselecteerde spelers zijn: Fer- nand Boone en Johnny Thio (FC Brug ge); Leon Bosmans (St. Truiden); Roger Claessen, Nic Dwalque en Jean Thissen (Standard); Jean Cornells, Johan Devrindt, Georges Heylens, Piet- te Hanon, Jean Plaskie, Wilfried Puis en Paul van Himst (Anderlecht)An- dré Stassart (Racing White); Fons Peeters (Ol. Charleroi); Wilfried var Moer (Antwerp FC) en Jan Verheyen (Beerschot). en ook na juli in Amerika blijven, dan zal de club waarvoor hij dan speelt een normale transfersom aan Blauw Wit moeten betalen. Blauw Wits voorzitter mr. Heukels koestert geen illusie dat de sectie be taald voetbal voor spelers die na hun Amerikaanse avontuur hier willen blij ven een gunstige uitzondering zal ma ken door hen binnen zeer korte tijd speelgerechtigd te verklaren. „Dat vind ik een grove onbillijkheid. Vandaar dat ik Prins toestemming heb gegeven die lange tijd in Amerika te gaan overbrug gen. Mocht de bond aan de transferda tum van 1 juli vasthouden dan ga ik proberen, via een kort geding die sche ve verhouding recht te trekken." UTRECHT Verrassingen zijn dins dagavond bij de eerste uit een reeks van drie Judo-interlandwedstrijden tus sen Nederland en Rusland uitgebleven. De ploeg van coach Anton Geesink ging in het Utrechts „Tivoli" met 3-8 tenonder en kwam hierdoor dan ook geenszins toe aan wat een revanche zou moeten zijn voor de drie, vorig jaar in Rusland geïncasseerde, nederlagen. Doordat Nederland in de lichtere ge wichtsklassen geen judoka's op de mat kon brengen, die tegen de vechtlustige Russen waren opgewassen (de vier partijen in het licht- en halfmiddenge- wicht, gingen dan ook allemaal verlo ren), werd het „vuurwerk" in de zwaardere klassen verwacht. Peter Snijders, Ernst Eugster en Wim Ruska deden wat van hen werd ver wacht: winnen. Maar ook in deze par tijen bleef spectaculaire strijd uit. DAVOSDe schaatsbaan van Davos was dinsdag het uitsluitende oefenterrein van Nederlanders en Zweden. In de vrijwel verlaten piste stonden Anton Huiskei en Wim de Graaff zij aan zij met de chronometers in de hand. „Je spreekt uit eindelijk dezelfde taal, dus praat je wat met elkaar", aldus De Graaff, „maar het was zeker geen opzet, dat wij als enigen de tien km zouden rijden. De Noren hebben verteld, dat ze moeilijkheden hadden met de acclimatisatie. Wat daarvan waar is, moeten we afwachten. De Russen stuurden alleen Seljanin het ijs op, maar die verdween weer na een paar snelle aanvangsronden". Door deze toevallige omstandigheden werd in het Zwitserse Davos dus een regelrecht Nederlands-Zweeds duel uit gevochten, dat geheel in het voordeel van de Zweden uitviel. Jan Bols, met 15.44.4 veruit de snelste uit de groep van De Graaff, verloor van Jonny Hö- glin (15.38.5), Nottet (15.51.8) kwam ver achter tegen de opnieuw impone rende Oerjan Sandler (15.29.1) en Jorrit Jorritsma (16.44.6) bood nauwelijks enig verweer tegen Jonny Nilsson (15.51. 5). Voor Jorritsma was het een pure gok. Hij trachtte via een coupe de thé- atre alsnog bij de ploeg voor Grenoble te komen. Hij had tenslotte bij de nieuwjaarswedstrijden in Oslo ook een redelijke tien km gereden. Wie weet zou het ook in Davos lukken. Maar het lukte helemaal niet. Met elke ronde moest De Graaff het schema herzien. Het ging steeds langzamer, met ronden tot bo ven de 41 sec als slot. Diezelfde onpret tige ervaring deed De Graaff ook op bij de andere rijders, zij het niet in dezelf de mate. Ook bij hen moest het hoge aanvangsschema (37 sec) worden gecor rigeerd. „We zijn eigenlijk twee dagen te laat aangekomen. De conditie is er nog niet helemaal. Maar over het rijden van Bols en vooral Nottet ben ik wel tevre den". Kees Verkerk, die oorspronkelijk ook had willen starten, zag daarvan af. Hij hanteerde het excuus van de Noren: „loomheid in de benen". Aan de ene kant begrijpelijk na zijn inspanningen van zaterdag en maandag, maar ander zijds kan het ook een manoeuvre zijn geweest om de weergekeerde „vorm" niet onnodig in gevaar te brengen. Na de wedstrijden heeft het NOC-lid Cees Kerdel, die ook in Davos vertoeft, telefonisch contact gehad met jhr. W. H. D. Quarles van Ufford, de Olympi sche chef de mission in Grenoble. On derwerp van gesprek: het aanwijzen van de rijders voor de diverse afstan den. Er werd geen beslissing genomen. Deze valt wellicht pas vrijdag. In de tussenliggende periode worden in Davos namelijk nog verschillende wedstrijden gereden: Vandaag een 500 en een 3000 meter, donderdag een 5000 meter en vrijdag een 1500 en een 1000 meter. De moeilijkheden bij de selectie liggen vooral op de 1500 meter en (dan speci aal voor Frits Bartling) op de 500 me ter. De Amsterdamse sprinter, die zijn Olympische voorbereidingen doorkruist zag door een ernstig auto- ongeluk, maar daarna in zeer korte tijd verbe ten trainend terugkwam, heeft opnieuw met moeilijkheden te kampen. Hij hield maandag aan een val een bloeduitstor ting in het bovenbeen over en was gis teren niet in staat voluit te sprinten. Een bijzonder ongelukkige situatie voor een sportman, van wie over 24 uur een topprestatie wordt verwacht

De Vallei | 1968 | | pagina 13