Veenendaals dagblad Regering bereid tot vredes offensief inzake Vietnam Neutralisatie Vietnam gezamenlijk streven Zinvol zonder veel hoop Wilson onder druk van zijn partijgenoten SOVJET-TANKS IN DE STRIJD Buiten Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Demonstratie actiegroep- Viëtnam op Binnenhof Man wilde zijn dochtertje doodranselen strenge eis MR. LUNS IN ZIJN ANTWOORD AAN TWEEDE KAMER: Weinig verandering l Auto tegen boom: twee Chinezen gelukt veron vietn Shell-explosie omvang schade valt tegen Keur Johnsons beleid ai Fondsen geven 12 pet. meer SUHARTO NIET NAAR ONS Lot bemanning Pueblo onzeker Zware aanval in Lang-Vei LAND Westmoreland verwacht nieuwe aanvalsgolf BOODSCHAP GROTE MEERDERHEID In Brabants dorp 35% werklozen BUNKERS VLUCHTELINGEN VERLIEZEN Lentezang I Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaai, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, leder woord meer 15 cent. WOENSDAG 7 FEBRUARI I968 - 42e JAARGANG no. 32 DEN HAAG De Nederlandse regering is bereid een compleet vredesoffen sief inzake Vietnam te beginnen. Minister Luns (Buitenlandse Zaken) kondigde gisteravond in de Tweede Kamer aan, dat de regering gehoor wil geven aan de motie van de socialist mr. Van der Stoel om er bij alle partijen op aan te dringen „de vijandelijkhe den onverwijld te staken" en bovendien samen met de landen van Benelux, de Westeuropese Unie en communistische landen een diplomatiek vredesoffensief wil openen, zoals de A.R.-woordvoerder dr. Van Geelkerken voorstelde. Dit houdt in neutralisatie van Vietnam, het vertrek van de buitenlandse troe pen en zelfbeschikking van het Vietnamese volk onder internationaal toezicht. Tenslotte deelde minister Luns na mens minister Udink (ontwikkelings hulp) mee dat ons land nog een mil joen aan het kinderfonds van de Uno, Unicel heeft gegeven boven de 12'/z miljoen die sinds 1965 al zijn besteed aan Viëtnamese projecten. Bö een debat als gisteren in de Tweede Kamer is gevoerd over Viëtnam, dringt zich de vraag op naar de zin van al dit praten. Er wordt gewikt en gewogen over moties die alle op hun manier de vrede beogen met wat meer of wat minder prestigeverlies voor de strijdende partijen, maar men weet dat men niet de machtsmiddelen heeft om hoe dan ook de vrede af te dwin gen. Die heeft men in Nederland niet, die heeft men in Europa niet zelfs als men sommige communistische lan den voor een dergelijk vredesoffensief zou kunnen winnen heeft men die middelen niet. Is dan dit praten zinloos? Wij menen van niet. Het mag dan een cliché-term zijn dat de wereld steeds kleiner wordt en door de moderne communi catiemiddelen steeds nauwer ineen gestrengeld raakt, de waarheid van die woorden blijft. En als het waar is dat dit Viëtnam-conflict ook ons raakt, dan is het de plicht van het Ne derlandse parlement daarover met de regering te spreken. En dan is het de plicht van de Nederlandse regering de mening van ons volk te laten horen bij die gelegenheden waar dat zin heeft. Het is een gelukkig verschijnsel dat men in deze wereld steeds meer de verantwoordelijkheid voor elkaar op de voorgrond schuift de wereld- hulpconferentie in New Delhi is er een voorbeeld van en die medeverant woordelijkheid schuwen wij niet. Een andere vraag is of van een zinvol debat ook direct heil te verwachten ls. We betwijfelen dat, ook al omdat men naar onze mening in de Kamer soms meer idealistisch dan realistisch te werk gaat. Er is immers in feite maar één vraag: op welke wijze kan men Hanoi ertoe bewegen aan de conferentietafel plaats te nemen. Al het andere is irreëel. Natuurlijk kan men zeggen, dat Amerika de bombar dementen moet staken en onverwijld al zijn troepen moet terugtrekken en men kan dat met allerlei idealistische motieven verdedigen maar het is zonde van de tyd daar lang over te praten. Men kan ook druk delibereren over de vraag welke uitwerking het op Hanoi zal hebben als Amerika in derdaad de bombardementen op Noord-Viëtnam zou staken maar welk Nederlands parlementslid kan daar een zinnig woord over zeggen, als men dat in Washington zelf niet weet, hoe koortsachtig men ook naar het antwoord op die vraag zoekt! De meest reële weg heeft de antirevo lutionair dr. Van Geelkerken ge wezen: een diplomatiek vredesoffen sief inzetten met behulp van commu nistische landen. Dan heeft men ten minste een KANS Hanoi te bereiken. Ook dat blijft meer idealisme dan realiteit, wart het al dan niet voort zetten van de strijd in Viëtnam is voor de communisten niet anders dan een afwegen van de voor- en na delen daarvan in het raam van de wereldpolitiek. En in dat communis tische topplan heeft de westelijke we reld helaas niet veel inzicht. Deson danks mag men van de Nederlandse regering verwachten, dat zij met voortvarendheid de suggestie van dr. Van Geelkerken opvolgt. "Doven de Britse eilanden bevindt zich nog steeds een omvangrijk ebied van lage luchtdruk. Om dit ge- •ied van lage druk heen trekken sto ringen van de Oceaan over West- Frankrijk en Zuid-Engeland naar het noorden. Zo'n storing trok de afgelopen nacht over Normandië naar het noordoosten en kwam vanochtend tussen Calais en Dover aan. In ons land viel daarbij op de meeste plaatsen enige regen. Na het wegtrekken van deze storing kan eeri zwakke rug van hoge luchtdruk voor opklaringen zorgen, waarbij de temperatuur vannacht in het binnen land tot om het vriespunt kan dalen. Morgen zal het weer in ons land be paald worden door een nieuwe storing, die van het zeegebied ten zuidwesten van Ierland via Frankrijk in de rich ting van ons land zal koersen. Daar ook deze storing tot op grote hoogte gevuld is met koude en onstabiele lucht, behoudt het weer in onze om geving een onbestendig karakter. Van onvoorwaardelijke stopzetting van de Amerikaanse bombardementen zoals de Tweede-Kamermeerderheid eind augustus met de motie-Schuyt eis te, wilde mr. Luns blijkbaar nog steeds niet weten. Wel onthulde hij dat de regering be gin januari Washington heeft geadvi seerd „zo positief mogelijk te reage ren" indien Hanoi zou willen onderhan delen, maar tegelijkertijd „op zeer hoog niveau in Washington" bij de Noord viëtnamese vertegenwoordiger in Boe dapest de bedoelingen van de motie- Schuyt had meegedeeld. Van Hanoi had mr. Luns niets ge hoord, maar de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk, had hem in een persoonlijke bood schap toevertrouwd, dat Washington zeer stellig met alle ernst en langs vele wegen probeerde om met Hanoi tot 'n gesprek te komen. Dat was op 1 febru ari dus toen de nieuwe zware aanval len op Zuid-Viëtnam waren begonnen. De vanzelfsprekend lang te voren voorbereide aanvallen en terreuracties hebben volgens minister Luns, de toe stand aanmerkelijk verslechterd. De vraag is nu of de eind december gebleken bereidheid van Hanoi een po litieke manoeuvre was en dat deze aan vallen dienen om een betere onderhan delingspositie te veroveren. Deze laat ste uitleg noemde mr. Luns nog de meest optimistische. Intussen zijn de Verenigde Staten thans bereid om de bombardementen te stoppen, indien Noord-Viëtnam wil praten en het be stand niet gebruikt om de Viëtcong te versterken. De Verenigde Staten zijn daarmee soepeler in hun houding ge worden, aldus mr. Luns. De motie Van der Stoel (beroep op betrokken partijen om de vijande lijkheden in Viëtnam te staken) kreeg gisteravond in de Tweede Kamer een grote meerderheid: 107 tegen 26 stem men. Tegen waren de meerderheid van de liberalen, de Boeren, communisten, staatkundig gereformeerden en de GPV-er Jongeling. Een motie van D '66-er drs. Visser (onmiddellijke, onvoorwaardelijke en definitieve staking van de bombarde menten öp Noord-Viëtnam) kreeg slechts steun van D'66, socialisten, com munisten en pacifisten. Een pacifistische motie (staken van de oorlog en terugtrekking van de Ame rikaanse troepen) werd alleen gesteund door de communisten. Met een andere pacifistische motie (staken van de bom bardementen op Noord-Viëtnam) gingen ook de socialisten mee. Men zie ook elders in dit nummer: „Van regeringspartijen meer kritiek op Luns' Viëtnambeleid." EEMNES Vannacht is op de af takking van de Rijksweg 1 naar Baarn in de gemeente Eemnes, een personen auto, die met zeer hoge snelheid reed, in een flauwe bocht van de weg ge raakt en tegen een boom gebotst. Van de drie inzittenden, allen werkzaam bij een Chinees restaurant in Zeist, kwa men er twee om het leven: Chinese jongemannen van 23 jaar uit Venray en uit Zeist. De derde inzittende werd met ernstige verwondingen i)t een zie kenhuis te Baarn opgenomen. WINTERSWIJK De 6-jarige Frits Hobbelink is gistermiddag in Winters wijk bij het oversteken door een busje gegrepen. Het jongetje overleed enke le uren later in het ziekenhuis. ENSCHEDE De 62-jarige G. H. Gerritsen uit Enschede is gisteren om gekomen, toen de bestelauto waarin hij meereed op de weg EnschedeHengelo tegen een boom reed. LOENEN De twintigjarige A. C. van den Assem uit Loenen aan de Vecht is gistermorgen in het ziekenhuis in Hilversum overleden. Hij was maan dag ernstig gewond geraakt toen hij met zijn scooter in Nederhorst den Berg slipte. Een beeld van de demonstratie tegen de Nederlandse Viëtnam- politiek, gisteren op het Binnenhof, waarbij anti-Amerikaanse en pro- Viëtcong leuzen werden geroepen. De demonstratie was georgani seerd door de actiegroep Viëtnam uit Amsterdam. De politie hield de toestand goed in de hand, zedat de betoging binnen de perken bleef. UTRECHT De officier van Justitie bij de rechtbank in Utrecht heeft vier jaar gevangenisstraf met aftrek en daarna onvoorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering geëist te gen de 31-jarige losarbeider M. J. van der P. uit Utrecht, die eind augustus vorig jaar zijn negenjarig dochtertje Hanneke heeft geprobeerd te doden. Tijdens de zitting werden geen ge tuigen gehoord, maar de president, mr. D. van Zeben las de verklaringen voor, die de huishoudster van Van der P, diens echtgenote, zijn dochtertje en enkele medici tegenover de politie heb ben afgelegd. Daaruit bleek, dat Van der P. zijn drie kinderen (twee doch ters en een zoon) altijd zeer bruut be handelde, maar dat vooral Hanneke het moest ontgelden, omdat zij zoveel leek op haar moeder, die verschillende ma len bij Van der P. is weggelopen en die nu al enige tijd gescheiden van hem leeft. In februari van het vorig jaar sloeg Van der P. Hanneke met een knuppel de steel van een bijl zo hard, dat ze haar arm brak. Het kind moest in het ziekenhuis vertellen, dat ze van de schommel was gevallen. In mei of juni mishandelde Van der P. zijn dochtertje opnieuw zeer ernstig. Zij brak haar arm opnieuw, ditmaal op vier plaatsen- Twee dagen later mocht ze van haar vader pas „met een smoesje" naar het ziekenhuis om de arm te laten zetten. Eind augustus, na 'n nieuwe woede aanval op zijn dochtertje, werd de politie pas in de zaak gemengd en wel door Hanneke's moeder, die had gehoord dat haar dochtertje enkele dagen daar voor opnieuw haar arm had gebroken. De vader bleek het kind toen vreselijk mishandeld en bijna gewurgd te hebben, om een plakje ham, dat zij uit de koel kast genomen zou hebben. ROTTERDAM De schade aan wo- nihgen, winkels, inboedels en ruiten als gevolg van de Shell-explosie op 20 ja nuari, zal zeker anderhalf miljoen gul den bedragen, zo meent het Voorlich tingsbureau voor het schadeverzeke ringsbedrijf. Een enquête van dit bureau bij vijf tien maatschappijen heeft uitgewezen, dat deze reeds voor een bedrag van 1 1/4 miljoen aan schadeclaims heb ben ontvangen. Het staat echter vast, dat een veel groter aantal maatschap pijen bij deze schade is betrokken. Het nu opgegeven schadebedrag is aanmerkelijk hoger dan hetgeen enke le dagen na de explosie werd aangeno men. Men sprak toen nog voorzichtig van enkele honderdduizenden guldens. Nu echter staat reeds vast, dat er en kele maatschappijen zijn, die reeds een schade van honderd- tweehonderddui zend gulden hebben. 5? LONDEN Ongeveer honderd Labour-Lagerhuisleden hebben premier Wilson van Lngëlarid aangemaand, zich bij zijn bezoek aan Washing ton van de Amerikaanse Viëtnampolitiek te distantiëren. Zij hebben in het Lagerhuis een motie ingediend, waarin zij de Engelse regering herinneren aan de resolutie van het Labour-congres van 1967, die „volkomen distantië ring" eiste van de Amerikaanse Vietnam-politiek en onmiddellijke en on voorwaardelijke staking van de bombardementen op Noord-Viëtnam. De thans ingediende motie, die o.m. door tien parlementaire secretarissen van ministers is getekend, zou naar 't oordeel van politieke kringen de Engel se pemier bij zijn gesprekken met pre sident Johnson in verlegenheid kunnen brengen. Wilson wordt morgen in Washington verwacht. De leider van de Conservatieve op positie, Edward Heath, heeft onlangs een motie ingediend, waarin van de Britse regering wordt geëist, openlijk partij te kiezen voor de Amerikaanse politiek t.a.v. Viëtnam. Maar de conservatieve opinie is evenwel verre van eenstemmig. Ver scheidene Conservatieve Lagerhuisle den verwijten Heath, zijn motie te heb ben ingediend zonder overleg met de Conservatieve fractie. Bovendien zal in een motie, die zaterdag op het congres van de „Conservatieve jongeren" wordt ingediend, van de V.S. worden gevraagd, te beseffen, dat „een olifant er nimmer in zal slagen een mug te doden". UTRECHT Huisartsen en zieken fondsen hebben overeenstemming be reikt over een honorariumverhoging voor de huisartsen van 12 procent voor 1968. Het akkoord is ter goedkeuring voorgelegd aan de Ziekenfondsraad. Geen overeenstemming werd bereikt over de tegemoetkoming in de praktijk- kosten. Het bedrag hiervoor is voorlo pig vastgesteld op zeven gulden -per verzekerde. RUCPHEN Hel dorp St. Wille- brord in West-Brabant met ruim 7.000 inwoners heeft thans een werkloos heidspercentage van 35 pet van de mannelijke beroepsbevolking. Dit is onbetwist het landelijke record. In Sprundel, evenals Sint-Willebrord behorend tot de gemeente Rucphen, ls de werkloosheid 23 pet. In de hele ge meente Rucphen is de werkloosheid thans 28.6 pet. Een groot deel van deze werklozen is reeds langer dan een half jaar werkloos en moet zich thans be helpen met uitkeringen van de Bij standswet. SEOEL De geheime besprekingen tussen Noord-Korea en de Verenigde Staten over het lot van de opvarenden van de Pueblo, het Amerikaanse „ver kenningsschip" dat veertien dagen ge leden door Noordkoreaahse oorlogs schepen werd opgebracht, vorderen zeer traag. Berichten dat er reeds overeenstem ming zou zijn bereikt over de uitleve ring van het lijk van een van de omge komen opvarenden bleken niet juist te zijn. Niettemin houden de Amerikanen ambulances gereed voor het geval het tot een overeenkomst zou komen. O AIGON Noord viëtnamese infanterie heeft vanmorgen vroeg, gesteund door negen middelzware Russische tanks en vlammenwerpers, herhaal de malen aanvallen gedaan op het kamp van de speciale strijdkrachten te Lang-Vei bij de grens met Laos. De Noordviëtnamezen zijn de prikkeldraad versperringen binnengedrongen. Volgens het Amerikaanse opperbevel zijn enige Russische T-34-tanks vernietigd. Het was de eerste maal, dat de vijand in de Viëtnamese oorlog tanks gebruikte. Het Zuidviëtnamese militaire hoofd kwartier had eerder gemeld, dat het kamp, dat slechts 6 km ten westen van de Laotiaanse grens ligt, onder de voet was gelopen. Volgens een regerings woordvoerder heeft een verkennings vliegtuig bij het aanbreken van de dag gezien hoe Noordviëtnamese troepen het kamp binnentrokken. De piloot heeft radiocontact gehad met het gar nizoen, dat meldde zich te zullen terug trekken. Het kamp te Lang-Vei ligt aan beide zijden van route 9 in een breed dal. De Amerikaanse opperbevelhebbers ach ten dit al een logische marsroute voor het enorme Noordviëtnamese offensief, dat generaal William C. Westmoreland elk ogenblik verwacht. Uit het zwaar versterkte kamp der speciale VS-troepen komen verschillen de berichten binnen. Artillerie van het Amerikaanse marinierskorps in de ge vechtsbasis Khe Sanh, 5 km ten oosten van Lang-Vei, heeft tonnen munitie op het kamp doen neerkomen nadat de speciale troepen om een beschieting hadden gevraagd. Ook jachtbommen werpers bestoken het kamp met bom men, kanonnen en machinegeweren. Het staat nog niet vast hoeveel vijan delijke tanks werden vernietigd. De air-strip in de gevechtsbasis zat vol kraters, maar de mariniers trot seerden de communistische granaten en mortieren en herstelden de air-strip, die korte tijd later weer in gebruik ge nomen kon worden. Te Lang-Vei vechten de Amerikaan se troepen vanuit hun bunkers verder. Alle bovengrondse gebouwen zijn ver woest. De vijandelijke soldaten zijn door de mijnenvelden en de prikkel draadversperringen rondom het kamp getrokken. Het kamp te Lang-Vei is een van de sterkste van de speciale troepen. In mei werd het bij een aany&l, volkomen verwoest. Nadien werd het V eer opge bouwd. In de oude keizerstad Hué is het vandaag op nieuw tot zware ge vechten gekomen. De Noordviëtname zen en Viët-Congs, die nog altijd de Ci tadel bezet houden, hebben de brug over de Parfumrivier opgeblazen om aanvoer van versterkingen voor de Amerikanen en de Zuidviëthamezen op te houden. Maandag hadden de Noord viëtnamezen de brug in hun eigen aan- voerweg, die naar de basis Phoe Bai leidt, laten springen en een Ameri kaans konvooi met versterkingen over vallen. Buiten de Citadel hebben de Noord viëtnamezen en de Viët-Cong ook de omliggende woonwijken in handen, waarom gisteren een harde strijd is ge leverd. Een groep gezinnen, die getracht heeft 51 Viëtnamese wezen naar de Verenigde Staten te latent komen, heeft vernomen, dat 18 hunner bij de strijd in Saigon om het leven zijn gekomen. Dit nieuws was vervat in een brief, die de zendingspost van de Zevendedagsadven tisten te Saigoh heeft geschreven op 31 DEN HAAG Generaal Suharto komt niet, zoals tien dagen geleden door de nieuwe Indonesische ambassa deur in ons land werd aangekondigd, in april naar Nederland. De waarnemend president van Indo nesië heeft zijn reis naar Europa afge last. Hij wil met het oog op de toestand in Indonesië zijn land nog niet verlaten. Hij zal nu vermoedelijk een jaar later ons land bezoeken. Te Grenoble zijn gistermiddag de zien hier hoe Franse Alpenjagers vlag hijsen. Olympische Winterspelen geopend. We tijdens de plechtigheid de Olympische januari, de dag na het uitbreken van de vijandelijkheden. Het aantal vluchtelingen in het ge bied van de Zuidviëtnamese hoofdstad is gisteren gestegen tot boven de 93.000, volgens de officiële cijfers. Ongeveer 58.000 vluchtelingen die door de gevechten in en rond Saigon uit hun huizen zijn verdreven verblij ven nu in 55 door de regering inge richte vluchtelingenkampen. In de pro vincie Gia Dinh, waarin Saigon ligt, zouden nog een 35.000 personen door de strijd uit hun huizen zijn verdreven. Thisj Tri Quang, de leider van de te gen de Zuidviëtnamese regering gekan te Boeddhistische groepering, heeft op geen enkele wijze met de Viët-Cong willen samenwerken, zo is van welinge lichte zijde in Saigon vernomen. Tri Quang die zetelt in de pagode van An Quang, die dagenlang het centrum was van een verzetshaard van de Viët- Cong, zou de geluidsinstallatie van het gebouw hebben laten vernielen, toen de Viët-Cong daar gebruik van wilde ma ken. Zelf zou hij zijn ondergedoken bij vrienden elders in de stad. Ook de lei ders van zijn groepering zou hij hebben verboden met de Viët-Cong samen te werken. De pagode was enige tijd hoofdkwartier van de verzetsbeweging. Het Amerikaanse hoofdkwartier in Saigon heeft vandaag bekend gemaakt, dat in de periode van 29 januari tot en met gisteren middernacht 22.748 vijan delijke soldaten zijn gedood. Dit waren er 1418 meer dan eerder gisteren be kend was gemaakt. In die periode werdeh 614 Amerika nen gedood en 3408 gewond, zo ver klaarde hij. De Zuidviëtnamese verliezen werden woensdag bekend gemaakt als 1130 do den en 3821 gewonden. Het opperbevel der Viet-Cong heeft gezegd, dat door het communistische offensief tot en met zondag ruim 10.000 Amerikaanse en 40-000 geallieerde sol daten zijn gedood. SAIGON Generaal William C. Westmoreland verwacht een tweede golf van aanvallen door de Viët-Cong. We mogen onze aandacht geen ogen blik laten verslappen", zei de Ameri kaanse opperbevelhebber in Viëtnam gisteren. Zijn waarschuwing werd kracht bij gezet door de Viët-Cong zelf die de Zuidviëtnamese hoofdstad Saigon voortdurend bleef infiltreren. Het aan tal Viët-Congstrijders in Saigon werd gisteren geschat op negenhonderd. Twee dagen geleden waren dat er nog maar vijf- a zeshonderd. Generaal Westmoreland, de Ameri kaanse opperbevelhebber in Viëtnam, wenste zijn troepen gisteren geluk om dat ze het huidige offensief van de Viët- Cong hadden afgeslagen. f^uido Gezelle heeft ons al aangera- den te luisteren „naar den mere- laan", wiens zang volgens hem het meeste tot hart en gemoed spreekt: ,,'s Avonds als het duistert Als de starren staan..." Ge hebt evenwel de keus tussen zons opgang en het schemeruur, want onze merels hebben dunkt me weinig voor keur wat de tijd betreft. Het mooiste is het natuurlijk voor het eerst in de lente hun zang te vernemen, hetzij in de boerenhof en de bostuin, hetzij in het stadspark, het binnenduin en zelfs op het dak van ons huis. Deze vogels hebben zich geleidelijk in haast ieder landschap ingeburgerd, overal procla meren zij het voorjaar en wanneer ze hun orgel over enige weken bespelen, slaat f>een mens er meer acht op, zo gewoon klinkt het ons in de oren. Hoe geheel anders reageren we bij het ho ren van een pionier in januari en fe bruari! Hij roept melodieus van de vlaggestok, varieert even later zijn blijde of melancholieke zilveren stro fen en we zien hoe de jonge zon, die over de hoge beuken van het kasteel- bos rijst, met een straal het zwartflu welen gevederte en de gouden snavel tipt. In de tuin van de buren zingt een tweede en derde, die het reeds wat verder in de kunst gebracht hebben, want er zijn meesters en middelmati- gen, doch alle brengen ze in hun voor dracht het eerste vleugje van het voorjaar. Evenmin zou ik de koolmees en de spreeuw als aankondigers willen missen, doch het stemmige koraal van de merel met z'n rustige tempo, maakt meer indruk. 7-2-1968 A. B. WIGMAN

De Vallei | 1968 | | pagina 1