RIOOLZUIVERINGSINSTALLATIE WORDT AANRESTEED EN BOUW KAN BEGINNEN HET HUIS IN DE WEI Nieuwe bejaardencentrum over twee maanden klaar Eerste bewoners komen begin mei R ust in de feestweide Directrice mej. heeft handen vol werk Ervaring in verpleging Beroepen Project van 8,6 miljoen Uitbreiding is mo Bezoeken aan aspirant bewoners Vragen Personeel Afscheid van ds. J. Keuning op 23 en 24 maart Scholier viel van zijn fiets Gebouw Eltheto voor algemeen kerkelijk werk Leersummers gaan naar Engeland Amerongse kat won le prijs Kamp Overberg is geen boefjeskamp Nutsavond over zeefotografie "i Regels Spreekuur wethouder WOENSDAG 7 FEBRUARI 1968 somKntmti SCHERPEN ZEEL AU het nieuwe bejaardencentrum „Het huis in de wei99 over twee maanden helemaal klaar is heeft het rond drie miljoen gulden gekostnamelijk twee en een half miljoen aan bouwkosten en ruim drie honderdduizend aan inrichtingskosten. Scherpenzeel is blij met deze nieuwe aanwinst en Scher- penzeel niet alleen. Vooral ook uit Rensicoude en Wou denberg zijn veel aanvragen binnengekomenmaar de toewijzing kan maar mondjesmaat geschieden. Er zijn namelijk nu al tweemaal zoveel aanvragen als er ruimte is. Overeenkomstig de opzet zullen Scherpenzelers en Rens- woudenaren voorrang krijgen. Als er dan nog ruimte is maar daar ziet het niet naar uit komen de aanvragen uit andere gemeenten aan de beurt. De ver pleeg prijzen zijn voor de 1-persoons kamers f 475,- en voor de 2-persoons f 717,- per maand. Het huis is eigendom van de gemeen te Scherpenzeel en wordt geëxploiteerd door een door de gemeenteraad ingestel de Stichting. Het bejaardenhuis is ge bouwd in de vorm van een flat met drie woonlagen plus twaalf be jaarden wonin gen. In het centrum zelf is plaats voor 75 bejaarden te weten 57 in de eenper soonskamers en 19 in de negen tweeper soonskamers is ongeveer 3.60 m bij ssonskamers is ongeveeer 3.60 m bij 4.17 m. De tweepersoonskamers bevat ten naast een woonkamer van circa 3.60 m bij 4.17 m een slaapkamer die ongeveer 2.80 m bij 3.25 meter groot is. Elke wooneenheid beschikt over een eigen keukentje en een toilet tevens douchecel. Ieder appartement is aange sloten op de koud- en warmwaterleiding de centrale antenne, de eigen radiodis- tributie, 't is tevens centraal verwarmd «n bevat 2 legkasten en 1 hangkast. De tweepersoonsappartementen be vatten drie legkasten en een dubbele hangkast. De tweepersoonsappartemen ten hebben bovendien op de zuidzijde een eigen privé balkon. Naast eigen douches zijn er ook badkamers voor al gemeen gebruik aanwezig. Naast de pensionkamers bevat het centrum ruim ten voor de administratie, een recreatie zaal. bibliotheek, biljartkamer, knutsel- kamer, dokterskamer, badkamer, dou cheafdeling. keuken, aula en andere dienstruimten. TOELATING Als bewoners kunnen worden toegela ten zij die de leeftijd van 65 jaar heb ben bereikt (voor een lid van een echt paar, dat jonger is dan 65 jaar kan hier van worden afgeweken) en die een zo danige lichamelijke en geestelijke ge zondheid genieten, dat zij niet reeds bij de opneming, behalve de gewone ver zorging, extra hulp nodig hebben van verplegend personeel. Bij de toelating wordt geen rekening gehouden met op vattingen van levensbeschouwelijke aard. Bij de toelating tot het bejaardencen trum zal een entreegeld verschuldigd zijn van f 150,- per persoon en f 200.- Een schilder legt de laatste hand aan het interieur van het bejaardencen trum. voor een echtpaar. Dit geld is bestemd voor onderhoud en vervanging van gordijnen, behang- en schilderwerk. De betaling dient vooraf te worden voldaan en er zal geen restitutie plaats vinden. De pensionprijzen worden door 't Stich tingsbestuur vastgesteld. Deze prijzen zullen vrijblijvend zijn en kunnen inge val van wijziging van de bewoning, voe ding en bewassing worden veranderd. Bij ziekte van de bewoners zal de des betreffende bewoner zo mogelijk op ei gen kamer worden verpleegd. De direc tie beslist of verpleging in de ziekenzaal dient plaats te vinden, waar voor zes zieken plaats is. Door het huis zijn alle kamers voor zien van overgordijnen en vitrage en te vens van een divanbed. De ramen zijn voorzien van zonneschermen. Voor het overige dienen de bewoners zelf voor de inrichting van hun kamers te zorgen alsmede voor de overige in ventaris. De toekomstige bewoners die nen dus te zorgen voor in goede staat verkerend linnengoed, lijfgoed, servies goed, bestek, glaswerk, en tevens voor het nodige meubilair en vloerbedekking. Voor zover de eigen plaatsruimte van de bewoner het toelaat, en desge wenst na overleg met de directrice, mo gen persoonlijke bezittingen worden me degebracht. Ook is toegestaan een eigen radio of televisietoestel te gebruiken. Het ge bruik van het aanwezige centrale an tenne systeem is verplicht en de luis ter- en kijkgelden zullen voor rekening van de bewoner komen. Het gebruik van radio en televisie dient zo te zijn dat andere bewoners hiervan geen last zullen ondervinden. BEZOEK De toekomstige bewoners mogen be zoek op de kamers ontvangen van 10.00 tot 22.45 uur. Voorzover-de directrice dit goedkeurt kunnen bezoekers aan de maaltijden deelnemen. Door de bewoners zal een commissie van overleg worden ingesteld. Het Stichtingsbestuur hoort deze commissie van overleg over b.v. wijziging of aan vulling van het huisreglement, alsme de in alle aangelegenheden wanneer dit nodig is. Los van het bejaardencentrum zijn twaalf bejaardenwoningen gebouwd. SCHERPENZEEL Het huis in de wei"het nieuwe bejaarden centrum in Scherpenzeel staat op historische grond. De dorpsweide waaraan het huis zijn naam ont leent was een agrarische enclave binnen de dorpskom waarin de koeien het voor het zeggen hadden met uitzondering van enkele dagen per jaar als er in Scherpenzeel feest gevierd werd. Vooral bij veel oude ren leeft de dorpsweide in de her innering als de plaats waar men tij dens zijn schooltijd op hoogtijdagen werd bezig gehouden met zaklopen, koek hap pen en andere vermakelijk heden. De naam van het tehuis is merkwaardig genoeg niet van een ingezetene. Een aantal maanden geleden werd tot de bevolking het verzoek gericht om suggesties in te sturen. Aan dit verzoek werd door circa veertig personen voldaan. De naam „Het huis in de wei", kwam van mevr. Broere uit Renswoude. een der aspirant bewoners van het nieuwe tehuis. Deze zijn bestemd voor echtparen die hun eigen huishouding kunnen en willen doen. Deze woningen zijn aangesloten op het aardgaset. In bijzondere geval len kunnen deze bewoners warme maal tijden uit de centrale keuken van het tehuis ontvangen. De huurprijs van de ze woningen zullen door burgemeester en wethouders van Scherpenzeel afzon derlijk worden vastgesteld. De kosten van gas, water en elektriciteit zijn voor rekening van de bewoners van deze huisjes. De aanstaande bewoners die nen zelf voor de volledige inrichting te zorgen, in normale gevallen zelf te ko ken, te wassen etc. VEENENDAAL Donderdag 15 februari zal de gemeente Veenendaal de rioolwaterzuiveringsinstallatie openbaar aanbesteden. Voor dit project, dat eind 1970 gereed moet zijn, stelde de gemeenteraad vorig jaar juni een bedrag van f8.651.000,beschikbaar. De installatie komt op een terrein ten zuiden van „De Rode Haan". De capaciteit is de eerste jaren ruim voldoende om het afvalwater van de Veenendaalse huizen en industrieën te zuiveren. Als de in stallatie gereed is, zal een belangrijk deel van het water, dat uiteindelijk in het IJsselmeer wordt geloosd, voldoende zuiver zijn om de visstand in het leven te houden. Momenteel is voorbij het punt, waar de Wolsloot in de Grift komt, de visstand vrijwel uitgestorven door de waterverontreiniging. In opdracht van de gemeente zijn de plannen voorbereid door het ingenieurs bureau Dwars, Heederik en Verhey te Amersfoort. De heer E. H. Hattuma, die in dienst van dit bureau het gehele project op papier heeft gezet, vertelde een en ander over de in Veenendaal te bouwen installatie. Zijn taak was een installatie te ontwerpen, die in staat zou zijn het rioolwater zo zuiver te maken, dat dit voldoet aan de eisen van de be heerder van het ontvangende water. In dit geval dus het Valleikanaal en la ter het IJsselmeer. Alle riolen van Veenendaal komen SCHERPENZEEL De direc trice van het nieuwe bejaardencen trum „Het huis in de wei", mej. A. Hartog is vorige week donder dag met haar werk in Scherpenzeel begonnen. Zij heeft haar tijdelijk hoofdkwartier opgeslagen in de trouwzaal van het Scherpenzeelse gemeentehuis van waaruit zij de ge hele dag het uitzicht heeft op het nieuwe bejaardencentrum in de zo- genaamde dorpsweide aan de Burg Roy aard slaan. Vanuit haar hoog gelegen werkvertrek kan zij zien dat bulldozers bezig z.ijn het nog resterende gedeelte van de dorps weide om te wroeten, als onderdeel van het grondwerk voor de tuin- en vijveraanleg, die mede het aanzicht van het bejaardencentrum gaat be palen. Hoewel mej. Hartog nog maar kort geleden haar intrek in de Scher penzeelse dorpsgemeenschap heeft genomen heeft ze in die paar dagen genoeg gezien om enthousiast te zijn over de gehele opzet van het bejaardencentrum. Zij gelooft stel lig, dat de toekomstige bewoners mettertijd met hetzelfde enthousias me hun intrek in „Het huis in de wei" zullen nemen. Het duurt nog wel een paar maan den voordat het tehuis geheel is af gewerkt. De aannemer n\oet het werk per 1 april opleveren en op 1 mei worden de eerste bewoners ver wacht. Voor het zover is heeft de nieuwe directrice de handen nog vol. Zij is begonnen met het doornemen van de lijsten met namen van hen die zich voor plaatsing hebben opgegeven. Zij die voor opname in aanmerking komen krijgen eerst een gestencild boekje thuis gestuurd waarin het een en ander over het nieuwe bejaarden centrum uit de doeken wordt ge daan. Het bevat onder meer de re gels van het huis, wat men zelf mag meenemen, wat wel en wat niet toe gestaan is. Behalve het bezoeken van de nieu we bewoners blijft er nog een stapel werk over. Er moeten personeelsle den worden aangesteld, gesprekken worden gevoerd over duizend en een andere dingen, correspondentie wor den afgewikkeld, kortom mej. Har tog behoeft zich niet te vervelen in de tijd die aan de officiële inge bruikneming voorafgaat. De aspirant-bewoners krijgen een paar dagen gelegenheid van de in houd kennis te nemen en kunnen daarop aansluitend bezoek van de di rectrice verwachten. „Dit bezoek is in eerste instantie bedoeld om ken nis te maken en anderzijds om even tuele vragen te beantwoorden", zegt mej. Hartog. „Het boekje heeft het voordeel, dat niet alles uit de doeken behoeft te worden gedaan bij mijn bezoek, maar daarnaast blijft het mogelijk dat men individueel vragen heeft waarvan het nodig is, dat er iets dieper over wordt doorgepraat". De visites die mej. Hartog in de komende weken gaat afsteken be perken zich tot inwoners van Scher penzeel in Renswoude. Voorlopig zijn dat namelijk de eer sten en de enigen die voor plaatsing in aanmerking komen. Er staan meer dan tweehonderd personen als aanvragers genoteerd tegen een be schikbare woonruimte voor maxi maal honderd bejaarden. Het nieuwe bejaardencentrum be vat namelijk 57 eenpersoonskamer en negen tweepersoonskamers. In de onmiddellijke omgeving van het nieuwe tehuis worden tevens 12 be jaardenwoningen gebouwd, zodat de aanvraag het aanbod verre over treft. De ervaring leert echter, dat er altijd mensen zijn die zich om de een of andere reden terugtrekken. langrijke plaats bij haar in. Een te levisiekwestie zoals die in 't bejaar dencentrum te Resteren heeft plaats gevonden, verwacht zij in ieder geval niet. „Zoiets hangt in veel gevallen af van het standpunt dat een stich tingsbestuur inneemt en dan is het ook 't aantrekken van huishoudelij- binnen deze gedragslijn een beleid uit te stippelen", zegt ze. In Scher penzeel verwacht ze iets dergelijks in ieder geval niet. Ook over de plaats van het nieuwe bejaardencentrum is ze enthousiast. „Het gebouw staat in het midden van het dorp en de bejaarden heb ben dan tenminste niet het gevoel, dat ze buiten de maatschappij staan. Er zijn trouwens nu al plannen om het de bewoners van „Het huis in de wei" zo aangenaam mogelijk te maken. „We gaan de mensen niet bedisselen en niet als kleine kinde ren behandelen", zegt ze. „Maar an derzijds zal men zich moeten richten naar de regels van het huis. Als we alles maar toelaten en goedvinden wordt 't een chaos en een janboel en dat moeten we natuurlijk voorko men". In dit opzicht heeft mej. Hartog al de nodige ervaring opgedaan. Voor zij naar Scherpenzeel solliciteerde was zij gedurende vijf jaar als hoofdverpleegster werkzaam in het christelijk sanatorium te Zeist. Haar staat nu al voor ogen wat er bijvoorbeeld aan de ontspanning voor de bewoners van het nieuwe bejaar dencentrum zal worden gedaan. „Ik wil de bejaarden graag hiertoe zelf het initiatief laten, maar op gezette tijden zullen er ontspanningsavonden worden georganiseerd die men vrij willig kan bezoeken". Die vrijwilligheid en het eigen ini tiatief nemen trouwens toch een be- Het aantrekken van personeel heeft tot dusver nog geen onoverko melijke problemen opgeleverd. Ver schillende topfunctionarissen voor de huishoudelijke dienst zijn al be noemd en mej. Hartog verwacht, dat ook het aantrekken van huishoudelij ke hulpen niet te veel moeilijkheden met zich zal meebrengen. Ook over de gehele aanpak van het bejaardenprobleem, voorzover hiervan kan worden gesproken, is mej. Hartog wel te spreken. Zij is van mening, dat zo lang er nog bejaar dencentra gebouwd worden zoals in Scherpenzeel, men in dit opzicht op de goede weg is. Voor de bewoneds zelf ziet ze over wegend voordelen. „Het bij elkaar zijn van een aantal gezonde bejaar den heeft wel iets gezelligs. Men heeft aanspraak, gaat met elkaar op trekken en zodoende krijgt men een band, die voor mensen op die leef tijd soms erg belangrijk is". Mej. Hartog is van plan er een te huis van te maken in de letterlijke betekenis van het woord en haar ge moedelijke karakter in aanmerking genomen, gevoegd bij een ruime er varing op het gebied van sociale zorg, zal haar dat ongetwijfeld wel lukken. uit bij een rioolgemaal aan het Pan huis. Langs de Wolsloot en door het Ruisseveen komt een persleiding. die het rioolwater naar de zuiveringsin stallatie leidt. In het gemaal komen drie pompen met elk een capaciteit van 1200 m3 per uur. Een der pompen doet dienst als reserve, zodat er per uur 2400 m3 vuil water naar de instal latie gepompt kan worden. Aangekomen in de installatie komt het water eerst in een zogenaamde „zandvang", waar het zand uit het wa ter wordt gehaald. Het zand wordt au tomatisch gewassen en van slib ont daan en kan als schoon zand later ge bruikt worden. Na de zandvang komt het water in een „voorbezinkingstank", die een doorsnee heeft van 45 meter. Hierin verblijft het water anderhalf uur, waarna het door een gemaal, met een capaciteit van 2400 m3 per uur, in een „oxydatiebed" komt van ongeveer dezelfde grootte als de bezinkingstank. Via een „tussenbezinkingstank" en weer een gemaal komt het water in een tweede oxydatiebed, waarna het in een „nabezinkingstank" terecht komt. Vanuit deze tank wordt het gereinigde water naar het Valleikanaal gevoerd. Het rioolwater bestaat in zijn alge meenheid uit: Water, zand opgeloste stoffen en stoffen, die zowel zwaarder als lichter dan water zijn. Het zand was men al kwijtgeraakt in de zand vang. De zwaardere en lichtere stof fen worden in de bezinkingstanks af gescheiden. De opgeloste stoffen moe ten in de oxydatietanks van het water gescheiden worden. Al het slib wordt verzameld in de voorbezinkingstank. Vanuit de voorbe zinkingstank wordt het slib gepompt in twee slibgistingstanken van de eerste trap. Vanuit deze tanks gaat het naar een slibgistingstank van de tweede trap waarna het naar slibdroogvelden wordt gevoerd. Warmte In de slibgistingstanks wordt het slib blootgesteld aan anaerobe bacteriën, die de eigenschap bezitten de voor hun le ven benodigde zuurstof aan het slib te onttrekken. Hierdoor worden de che mische verbindingen, waaruit het slib bestaat, afgebroken. Door de gisting komt methaangas vrij, dat goed brand baar is. Men vangt dit gas op in een grote gashouder en gebruikt dit om de gistingstanks te verwarmen tot een temperatuur van 32° C, wat de tempe ratuur is waarbij de gebruik** bacte riën hun grootste levenskracht hebben. Er komt bij dit proces zoveel methaan vrij, dat men lang niet alle gas voor verwarming van de tanks nodig heeft. Na in een gaszuiveringstrommel, ge vuld met ijzeroer, het gas van de zwa- veldelen ontdaan te hebben, zal men VEENENDAAL De chr. geref. pre dikant ds. J. Keuning, die een beroep heeft aangenomen naar Canada zal zon dag 24 maart afscheid nemen van zijn gemeente. Zaterdag 23 maart zal voor de gemeente een speciale afscheids avond worden georganiseerd. VEENENDAAL De veertienjarige wielrijder J. R. uit Veenendaal viel gis termorgen met zijn fiets. Hij liep waarschijnlijk een hersenschudding op Het ongeluk gebeurde toen R. ter hoogte van de Vaartbrug op de Kerke- wijk de weg overstak en tegen de trot toirband aankwam. Na zijn val was hij volgens enkele omstanders enige mi nuten bewusteloos. De ontboden politie heeft hem naar huis gebracht. De knaap klaagde over hoofdpijn. VEENENDAAL De Stichting Bou wen en Bewaren die het gebouw Eltheto aan de Fluiterstraat exploiteerde heeft dit overgedragen aan de kerkvoogdij van de hervormde kerk. Het is de be doeling dat het gebouw na vernieuwing dienst zal gaan doen als kerkelijk cen trum van de hervormde kerk en dat er ook de bureaus van kerkvoogdij, maat schappelijk werk en gezinsverzorging worden ondergebracht. LEERSUM Een aantal i- /oners van Leersum gaat in het voo ar een bezoek brengen aan het Engelse stadje Romsey. Zoals bekend, onderhoudt de gemeente Leersum al sinds geruime tijd nauwe contacten met deze Engelse gemeente. Er hebben zich verschil lend"? belangstellenden voor het vakan tiereisje aangemeld. Binnenkort zullen degenen die zich hebben opgegeven bij een komen om samen met de burge meester van Leersum tot definitieve plannen te geraken. Het bezoek aan Romsey zal waarschijnlijk omstreeks Pasen plaatsvinden. het laten ontsnappen. Zuivering van het gas is nodig om luchtvervuiling te gen te gaan. De bedoeling van de gisting is het slib waterarm te maken, zodat het drogingsproces gemakkelijker ver loopt en tevens door de omzetting van een deel ervan in methaangas de hoeveelheid te verminderen. Uitbreiding Van de hoeveelheid „onzuiverheden" in het rioolwater moet men zich geen al te grote voorstellingen maken. In feite wordt er ongeveer net zoveel ge reinigd water op het Valleikanaal ge loosd, als het gemaal aan het Panhuis verwerkt. Het water dat eruit stroomt is echter het grootste deel van de zuur stofbindende factoren kwijt, zodat de visstand op peil blijft. De reinigende werking van de instal latie is afgestemd op het ontvangen de open water, zodat in Veenendaal het water wat zuiverder zal moeten wor den, dan in een plaats, die kan lozen op een grote rivier. Een naar verhou ding geringe hoeveelheid zuurstofbin dende produkten is namelijk niet scha delijk. De installatie is niet op een sterke groei van Veenendaal berekend. Men heeft echter wel rekening gehouden met een toekomstige uitbreiding, waar voor nu reeds verscheidene voorzienin gen getroffen zijn. Het kantoorgebouw bijvoorbeeld komt aan de rand van de installatie te staan, maar zal in de toe komst in het midden komen. AMERONGEN De heer Willemse van het dierenasyl „De Hazenberg" te Amerongen heeft op de gehouden kat tententoonstelling te 's Gravenhage met een van zijn inzendingen een fraai resultaat behaald. In de afdeling Blue Points Kader behaalde hij een eerste prijs met een Siamese kat. 55 59 VEENENDAAL De Veenendaalse bejaarden hebben gisteren tijdens de wekelijkse ontspanningsmiddag een causerie gehoorvan de heer Hasse laar over het werk, dat wordt verricht in het Kamp O verberg. „Niets is minder waar, dan dat het een boefjeskamp zou zijn", begon de heer Hasselaar zijn toespraak. De heer Hasselaar schetste in het kort de geschiedenis van het kamp, dat door de Duitsers tijdens de Tweede Wereldoorlog werd gebouwd voor de Arbeidsdienst. Direct na de oorlog werd het kamp gebruikt als tucht school. Later werden er jongens in on dergebracht, die uit het huis van bewa ring kwamen. In 1950 kwam er een „observatieafdeling" aan het kamp en nu zijn ongeveer 70 pet. van de bewo ners er voor observatie, terwijl de rest als „passanten" aangemerkt moe ten worden. „Er zijn verschillende werkplaatsen voor de jongens, waarvan er momen teel ook vier op de lagere technische school zijn en één zelfs op een ULO", vertelde de heer Hasselaar. „De jon gens merken na 14 dagen al, dat de leiders geen verlengstuk van de poli tie vormen. De medische verzorging is bijzonder goed, evenals de geestelijke, waarvoor een pater en een dominee aanwezig zijn. Van de 80 jongens vol gen er zeker 70 de kerkdiensten, die door de pater en de dominee samen gehouden worden", aldus de heer Has selaar. De heer Hasselaar vertelde dat een maatschappelijk werker alles van de jongens moet uitzoeken. Zijn relatie tot ouders en grootouders, zijn presta ties op school en in de maatschappij worden uitvoerig nagegaan. Het rap port dat hierover opgesteld wordt, be geleidt de betrokkene zijn hele leven. Volgende week krijgen de bejaarden een causerie te horen van een mede werker van het produktschap voor groente en fruit, waarbij de film „Weet wat u eet" vertoond wordt. LEERSUM Wethouder J. K. de Vries zal voor Leersumse ingezetenen en voor hen, die economisch aan Leer sum zijn gebonden, op zaterdag 11 fe bruari a.s. van 10.30 uur tot 11.30 uur op het gemeentehuis spreekuur hou den voor de verkoop van premiewo ningen, welke in het kader van de tweede bouwstroom in Leersum Zuid- West zullen worden gebouwd. AMERONGEN In samenwerking met de fotoclub Amerongen wordt op donderdag 8 februari een nutsavond belegd in gebouw „Lievendael". De avond wordt verzorgd door de foto graaf Cees van der Meulen uit Heem stede. De heer Van der Meulen spreekt over het onderwerp „zeefotografie". VEENENDAAL Door de kerke- raad van de Gereformeerde kerk is, in de a.s. vacature ds. D. van Enk, een beroep uitgebracht op ds. F. de Jong te Appingedam. Dominee De Jong heeft inmiddels nog enkele andere beroepen ontvangen en heeft meegedeeld geen andere meer in overweging te nemen. VEENENDAAL De predikant van de geref. gemeente in Nederland ds. F. Mallan heeft een beroep ontvangen van de gemeente te Chiliwack, Brits Co lumbia (Canada).

De Vallei | 1968 | | pagina 3