Veenendaals dagblad BASIS KHE SANH ZWAAR ONDER VUUR Lang- Vei in handen van communisten S Buiten Roemeen betaalt vrijheid met bevroren voeten Netto-winst AKU 1967 1/3 lager Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei TRAILER STOND HAAKS OP DE WEG. Sluikarbeid" eist controle van werklozen Klacht tegen huisarts te Oldehroek Ouders in Tiet jerk houden kinderen van school Normaal contact met Griekenland hervatten'' Verstekeling kwam „onder" vliegtuig naar Schiphol „De weg is te gevaarlijk BEJAARD PAAR BIJ OVERSTEKEN AANGEREDEN Staking in Italië beëindigd Woning 2 uur na aankoop afgebrand Vliegtuig raast kantoor binnen steward dood ky AIGON Het kamp voor speciale Amerikaanse troepen Lang-Vei, dat in de buurt van Khe Sanh bij de gedemilitariseerde zone ligt. is in handen van de Noord- viëtnamezen gevallen. Na dit militaire succes zijn de communisten gisteravond opgerukt naar Khe Sanh, de basis van het Amerikaanse marinierskorps, waar hevige gevechten zijn uitgebroken. De strijd concentreerde zich vanmorgen nog op enige voorposten. VOORZITTER VAN AANNEMERSROND: VROUW OVERLEDEN GRIEPERIG I Vroede flierefluiter I TANKS HERSTELPROGRAM VLUCHTELINGEN MINISTER LUNS lis TWEEDE KAMER: MAATKOSTUUM Jan v. Schuppen Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonce» „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden '1,50, ieder woord meer 15 cent. DONDERDAG 8 FEBRUARI I968 - 42e JAARGANG no. 33 Eert kaartje van het gebied waar de gevechten zich concentreren, 't ge bied om Lang-Vei en Khe Sanh. Noord- viëtnamezen zijn erin geslaagd de Ame rikanen en Zuidviëtnamezen uit Lang- Vei te verdrijven en beschieten nu de grote V.S.-basis Khe Sanh, waar de communisten een tweede Dien Bien Phoe zouden willen bewerkstelligen. UTRECHT De noodzaak van een doeltreffende controle bij werkloosheid is door de hoogst verontrustende ont wikkeling van de sluikarbeid in het af gelopen jaar alleen maar klemmender geworden. Hierdoor wordt niet alleen het aan bedrijven toekomende werk ont nomen, maar het is bovendien oneer lijk, doordat de hoge la«4en, waarmee de ondernemer moet rekenen, op de beunhaas niet drukken. Dit betoogde vanochtend de heer D. Versloot, voorzitter van de Nederland se Christelijke Aannemers- en Bouw vakpatroonsbond, op de algemene ver gadering van zijn bond in Utrecht. Volgens de heer Versloot wordt met de sluikarbeid en de werkloosheidsuit kering tezamen op gemakkelijke wijze een inkomen bereikt, dat de animo om als werknemer te werk te worden ge steld wel sterk doet afnemen. KINSJASA De weduwe van Pa trice Loemoemba is gisteren voor de eerste maal sinds de dood van haar man, zeven jaar geleden, in Kongo te ruggekeerd. Zij droeg nog een rouw sluier. OLDEBROEK Bij het Medisch Tuchtcollege in Zwolle heeft de heer D. .1. Fikse uit Oldebroek vandaag een klacht ingediend tegen de Oldebroekse huisarts W. T. K. Hij meent dat zijn maandag overleden schoonzuster, me vrouw G. Boon- v. Loo (41) uit Wezep, nog zou hebben geleefd als de dokter maar eerder was gekomen. De heer Fikse is zondagavond, samen met de heer Boon, de dokter gaan ha len omdat de vrouw pijn in de buik had en grieperig leek. Dokter K. zei toen, dat hij niet voor griep op bezoek kwam, aldus de heer Fikse. Hij gaf wat pillen mee. De volgende morgen om half acht belde de heer Boon de dokter op en vertelde dat de toestand vgn zijn vrouw was verslechterd. Dokter K. beloofde in de loop van die morgen langs te komen. Vier keer bel de de heer Boon daarna, steeds om het half uur. Het toestel van de arts was steeds in gesprek. Tegen elf uur kreeg hij hem aan het toestel. De dokter kwam en liet een ziekenauto aanrukken. Na aankomst in het ziekenhuis in Zwolle overleed mevrouw Boon. Doker K. vertelde, dat hij zondag avond niet naar de zieke vrouw was ge gaan, omdat de heer Fikse hem had ge zegd, dat zij „wel griep zou hebben", en het niet nodig had gevonden, dat hij kwam. „Ik heb toen gezegd: bel mij morgen nog even op". De volgende mor gen had de arts niets van de telefoon tjes gemerkt. Gisteren heeft het Oldebroeker ge meenteraadslid G. Doornwaard (B.P.), de zaak voorgelegd aan B. en W. /V de grote, dan wel de zanglijster de primeur van de lente bij ons 5 brengt, ligt vooral aan het milieu, 5 u-aar we ons bevinden. De eerste ook mistellijster geheten bewoont Ihet hoge bos van naald- en loofhout, dus niet het lage struikgewas. Ik heb J haar vele malen in armelijk, doorzich- s tig dennenzaaibos aangetroffen, want zij houdt erv<m zich ijlings door stam- s men en kronen in veiligheid te stel- 5 len, terwijl b.v, de merel in 't stru- weel vlucht. Toch feemt die grote lijs- J ter met zijn lange stfiart en zanglijs- terachtige kleuren meer en meer in de nabijheid onzer buitenwoningen voor, waar we haar met telkens afgeremde, z grote sprongen over 't gazon zien be- wegen en wellicht een exemplaar als gangmaker van het vroege voorjaar op een mooie februari-ochtend op een hoge, dorre boomarm een wild en bruisend lied heren voordragen. Wat meren en zanglijster in tuin, stadspark en dorpse ruimte brengen, neemt de mistellijster in het bos voor haar refee- ning. Wanneer men zich na de winter 5 weer naar de vogelzangen moet oriën- teren, valt 't niet aanstonds mee haar prestaties te onderscheiden van die der merels. De grote lijster bezit een krachtig fluitend stemgeluid, met kor- te en eenvoudiger motieven dan van onze zwarte tuinzanger. Een deskun- J dige op dit gebied, veel meer gerou- tineerd dan ik, raadt aan zo'n eenza- me flierefluiter geruime tijd te beluis- teren en pas dan zijn ocnclusies te trekken, om er zeker van te wezen, dat geen merel hem voor de mal houdt. 8-2-1968 A. B. WIGMAN Lang-Vei was het voornaamste steunpunt vah de verdediging rondom Khe Sanh. Het grendelde de Infiltratie wegen uit Laos af. Door deze nieuwe verontrustende ontwikkeling kunnen de Noordviëtnamezen thans gebruik ma ken van de zg. route 4, die vanuit Laos haar Khe Sanh leidt. Bij de Laotiaan- se grens hebben de communisten een groot vliegveld. In Amerikaanse militaire kring te Saigon was men van de veronderstel ling uitgegaan, dat Lang-Vei behouden kon worden. Nu het kamp in de han- deh van de vijand is gevallen be schouwd men de situatie aanzienlijk ernstiger, maar niet als rampzalig voor de verdediging van Khe Sanh. Bij de verovering van Lang-Vei heb ben de Noordviëtnamese infanteristen gebruik gemaakt van Russische tanks, wellicht niet van het type T-34, zoals eerder werd bekendgemaakt, maar van het lichtere type PT 76. Een gedeelte van de troepen in he. kon zich gisteravond last met be+nrip van heli kopters hi veiligheid brengen. Toen de tanks het kamp aanvielen drongen zij met gemak door de buiten ste verdedigingslinie. In de chaos die volgde vochten de Amerikanen en hun Zuidviëtnamese ka meraden tegen de tanks met terugstoot- loze geweren, granaten en moed. Zij klommen op de tanks die met 75 mm granaten vuurden en probeerden hand granaten te gooien tegen de luiken van de tanks. Maar de strijd was spoedig ten einde. Een marconist van de spe ciale troepen riep Khe Sanh op en zei: „Er zitten twee tanks bovenop mijn bunker". Daarna viel de radioverbin ding uit. Gevreesd werd dat het hele kamp uitgeroeid was, waar dat viel later nog wel mee. In Hué hebben Amerikaanse mari niers gisteren vijf vijandelijke stellin gen ingenomen. Rondom de Citadel wordt nog steeds hevig gestreden. Zuid viëtnamezen trachten hier de commu nisten te verdrijven. Alleen al in Hué zouden in de afgelopen negen dagen 2036 Viët-Congstrijders zijn gedood. Zuid-Viëtnam heeft met Amerikaan se hulp een „herstelprogramma" op gesteld, dat bijstand moet verlenen aan de talrijke burgerslachtoffers van de oorlog. De opzet van deze actie is het Zuidviëtnamese volk duidelijk te maken, dat de regering in Saigon de volksbelangen meer ter harte laat gaan dan de communisten. Meer dan 300.000 mensen zijn voor de gevechten naar de steden gevlucht. Volgens de laatste gegevens zijn bij de strijd in Zuid-Viëtnam ruim 11.000 bur gers om het leven gekomen. Een voor lopige schatting heeft opgeleverd dat meer dan 25.000 gebouwen, voor het merendeel woningen, in het gehele land zijn verwoest. DEN HAAG Minister Luns over weegt de Nederlandse ambassadeur in Athene binnenkort te machtigen de normale contacten met de Griekse re gering te hervatten. België zal dit ook doen, deelde mr. Luns gisteravond in de Tweede Kamer mee. Hij zag meer tekening in de situatie in Griekenland, nu het tegenwoordige bewind het hele land wel in handen heeft. De afgekondigde amnestie noem de mr. Luns van dubieuze waarde. ADVERTENTIE Voor een prima naar Hoofdstraat 90, Veenendaal telef. 12163 Op aanvraag tonen wij u stalen en coupons aan huis. ^JCHIPHOL Met bévroren voeten is gistermiddag even na vier uur een - Roemeense mecanicien uit een DC-9 van de K.L.M. op het platform van Schiphol tevoorschijn gekomen. Hij had zich gedurende de hele reis verscholen in de ruimte van het hoofd landingsgestel. De man werd terstond naar de me dische dienst van de K.L.M. gebracht. Daar werd hij tevens aan een eerste verhoor door de marechaussee onderworpen. TIETJERK Sinds gistermorgen blijft een groot aantal banken in de openbare en de bijzondere school in het Friese Tietjerk onbezet. Ongeveer 40 ouders houden hun kin deren thuis, omdat zij onderweg naar school langs een smalle weg moeten lopen, die door het af- en aanrijden van zandauto's gevaarlijk is geworden. De ouders nemep geen genoegen met de toezegging van B. en W. van Tietjerk- steradeel, dat op L maart de verkeers situatie op de weg zal worden verbe terd. De namen van de kinderen die niet op school komen, zijn door de com missie schoolverzuim in Tietjerk door gegeven aan de inspecteur voor het la ger onderwijs. Die moet uitmaken of het verzuim in strijd is met de leer plichtwet. De mening van de ouders wordt ge deeld door de hoofden van twee scho len, die er al aan waren gewend, dat de meeste ouders hun kinderen met de auto of lopend wegbrachten. In Hardegarijp, een dorpje dat even verderop ligt, is een actiecomité opge richt, dat bescherming wil voor de 3000 ARNHEM Op de Laan van Pre- sikhaaf in Arnhem is gisteren de 82- jarige D. de Boer om het leven geko men. toen hij werd aangereden door een auto. Hij stak met zijn 74-jarige echtgenote de brede verkeersweg over, de bestuurster van de wagen, een 24- jarige ingezetene van Beekbergen, kon het echtpaar niet ontwijken. De bejaar de man was op slag dood. Zijn vrouw is met een verwonding aan haar been in een ziekenhuis opgenomen. Bij een autobotsing bij Vollenhove is gistermiddag de 32-jarige J. H. Weijs uit Vollenhove omgekomen. De bestuur der van de wagen, waarin hij meereed, kreeg een zware hersenschudding. De chauffeur van de andere auto werd ernstig gewond. De achttienjarige Flip Fahrenfort uit Den Helder, die sinds 27 december werd vermist, blijkt met de auto van zijn vader van de Afsluitdijk te zijn ge reden. Hij is verdronken. inwoners van het dorp. Hier liggen de gevaren op de rijksweg Leeuwarden - Groningen, die dwars door het dorp loopt. Het comité wil een volledige over steekplaats of liever nog een tunnel on der de rijksweg door. Het oversteken van de weg is levensgevaarlijk. Amerikaanse mariniers zoeken in Hué dekking achter een muur om zich te beschermen tegen sluipschut ters van de Viët-Cong. De gevechten te gen de guerrillastrijders duren daar nog onverminderd voort. ROME Een groep van 1.400 werk nemers van de Italiaanse telefoondienst heeft vandaag een einde gemaakt aan een staking die 14 dagen heeft geduurd en die het telefoonverkeer in het land grotendeels heeft lamgelegd. ARNHEM Aan een rede van de heer K. Soesbeek, voorzitter van de raad van bestuur van Algemene Kunst zijde Unie NV (AKU), voor de centra le ondernemingsraad en stafleden wordt het volgende ontleend: de omzet van AKU over 1967 lag met f 641,0 miljoen nagenoeg op het peil .van 1966. De net towinst bedroeg f 40.8 miljoen, zoals ver wacht ongeveer eenderde lager dan die van 1966. Deze achteruitgang werd in hoofdzaak veroorzaakt door een lager resultaat van de Nederlandse bedrijven. De kosten stegen met f 25,4 min. Oor zaken waren het niet volledig benutten van de produktiecapaciteiten voor som mige soorten, verhoging van lonen èn salarissen, kosten van overgangsrege lingen voor personeelsleden dje de ven nootschap verlieten in verband met de efficiency-acties. Deze laatste werden gedeeltelijk gedekt uit de reserve voor bijzondere personeelsbelangen, die op de balans voorkwam met f 4,0 min. Te genover de kostenverhogingen stond vermindering van de lonen, salarissen en sotfiale kosten als gevolg van de te ruggang van de personeelssterkte. De opbrengsten van verschillende pro- dukten gingen door prijsdalingen ach teruit. De afgezette hoeveelheden waren in totaal hoger dan in 1966. Het resul taat van de bedrijven voor aftrek van betaalde rente en van vennootschapsbe lasting daalde ten opzichte van 1966 van f 63,5 min. tot f 35.1 min. Dividênden en interest van deelnemingen waren met f37,7 min. vrijwel even hoog als in '66. Hieruit blijkt duidelijk het grote belang van de groepsmaatschappijen voor de nettowinst van AKU. Niet alleen voor AKU-Nederland, maar ook voor Glanzstoff, American Enka en British Enkalon, was de gang van za ken in 1967 niet bevredigend. Het ziet er echter naar uit, dat in de laatste maanden van 1967 het dieptepunt zowel in Europa als in de Verenigde Staten werd gepasseerd. De vraag begon toe te nemen, de prijsdalingen waren zo goed als tot staan gekomen en er was voor sommige produkten sprake van enige prijsverhoging. In de cijfers van de Ne derlandse bedrijven voor het vierde kwartaal 1967 kwam deze verbetering nog niet tot uitdrukking. EMST Op de Oranjeweg in Ernst is woensdagavond omstreeks half acht een ernstig verkeersongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 20-jarige E. de Wilde uit Vaassen. De 21-jarige mej. S. uit Ernst werd zeer ernstig gewond. De heer De Wilde reed in een personenauto op de Oran jeweg en is in volle vaart onder een truck met oplegger geschoten. Toen het ongeluk gebeurde, stond de trailer haaks op de weg. De chauffeur was namelijk bezig de combinatie het erf op te rijden. De eigenaar, de heer G. J. E., heeft op de weg met een licht gestaan om het naderende verkeer attent te maken op het obstakel. De heer De Wilde, die uit de richting Gortel kwam, heeft de truck echter niet opgemerkt. De personenauto schoot volledig onder de oplegger, waardoor de wagen totaal vernield werd. Politie en brand weer zijn ruim een uur bezig geweest om mej. S., die naast de bestuurder zat, uit de wrakstukken te bevrijden. In zorgwekkende toestand werd zij naar het Sophia- ziekenhuis in Zwolle vervoerd. Haar toestand is ernstig, maar hoopgevend. De foto toont de totaal vernielde personenauto onder de oplegger. Hij was gekomen met de DC-9, die om 11.20 uur 's ochtends uit Boekarest was vertrokken en via Zagreb en Dus- seldorp naar Schiphol was gevlogen. Eerst een half uur na aankomst kwam de man te voorschijn uit zijn benarde positie. Hoewel hij nog kon lopen zij het zeer gebrekkig bleek bij medisch onderzoek, dat bei de voeten waren bevroren. Ook vroeger hebben wanhopige ver stekelingen wel eens geprobeerd zich aan boord van een vliegtuig te ver schansen in de ruimte voor de lan- dingswielen. Dit heeft echter grote ri sico's. Het is voorgekomen, dat iemand door kou en ontbering buiten kennis raakte en dan uit het vliegtuig viel, als kort voor de landing het landingsgestel werd neergeklapt. De Roemeen, die gisteren echter min of meer heelhuids op Schiphol is aan gekomen, was als mecanicien werk zaam op het vliegveld van Boekarest, zodat hij kennelijk afdoende maatrege len had kunnen nemen. Hij droeg zelfs een koffertje bij zich en had zich dus op zijn reis wel voorbereid. Over zijn identiteit wilde de mare chaussee nog niets meedelen, evenmin als het ministerie van Justitie. Hij zou wel identiteitspapieren bij zich hebben maar daarvan staat de geldigheid nog allerminst vast. Of de man om poli tieke redenen is gevlucht, kon evenmin bevestigd worden. Hij is na het eerste verhoor overigens direct door de me dische dienst van de KLM in bed ge stopt. Zijn gezondheidstoestand maak te opneming in een ziekenhuis alsnog niet nodig. voor- i TUBBERGEN Dc 26-jarige tim merman F. A. J. Westerink uit Alber- gen (gem. Tubbergen) is er dinsdag avond getuige van geweest, dat de wo ning, die hij twee uur tevoren had ge kocht, tot de grond toe afbrandde. De rijkspolitie ziet geen reden om achter docht te koesteren. Volgende maand zou de heer Weste rink trouwen en het huis betrekken. Hij kocht het gistermiddag voor f 27.000,- en was zo verstandig het pand direct te verzekeren. Men vermoedt, dat op de vliering kortsluiting is ontstaan. De brandweer kon het huis niet meer red den. De inboedel van de vorige eigenaars, de familie Lansink ging geheel verloren. Mevrouw Lansink was in huis, toen de brand uitbrak. De heer Westerink was juist bij haar gekomen, toen de lichten plotseling uitgingen. Tot zijn verbazing ontdekte hij toen dat de vliering in brand stond. VANCOUVER. De Nederlandse steward Martinus Verhoef uit Amster dam is gistermiddag op het vliegveld van Vancouver in Canada om het le ven gekomen, toen een Canadees pas sagiersvliegtuig. waarop hij dienst deed, zich in een kantoorgebouw boor de. In het kantoor werd één man ge dood. Van de 52 passagiers en zeven bemanningsleden allen Amerikanen werden er ten minste twaalf ge wond. Het vliegtuig, een Boeing 707 van de Canadian Pacific Airlines, was bij de landing van de startbaan geraakt. Het toestel was daarop over vier kleine vliegtuigen en een auto geschoten en had zich tot aan de vleugels in het ge bouw geboord. I PLAATSELIJK l BUIEN Doven de Britse eilanden bevindt 5 5 zich nog steeds een omvangrijk 5 5 lagedrukgebied. Een gebied van hoge 5 5 luchtdruk strekt zich uit van Finland 5 5 tot Zuid-Rusland. Een randstoring van 5 de depressie hoven de Britse eilanden 5 5 trok donderdag over Oost-Engeland 5 naar het noorden. Deze veroorzaakte 5 5 in ons land veel bewolking, waaruit plaatselijk buien vielen. 5 In de algemene luchtdrukverdeling komt het komende etmaal maar wei- 5 nig verandering. Weliswaar trekt de 5 depressie langzaam naar het zuiden, 5 5 waardoor de wind krimpt naar rich- tingen tussen zuid en oost, maar ook 5 vrijdag kunnen randstoringen plaat- 2 5 selijk buien veroorzaken. Na een iets 5 koudere nacht, zullen morgen de tem- 5 peraturen ongeveer dezelfde waarden bereiken als vandaag.

De Vallei | 1968 | | pagina 1