Stormachtige ontwikkeling bij Veenendaalse Zwemclub BRANDWEER BEPROEFDE NIEUW SCHUIMKANON Western" die anders is P. Bouter nam afscheid als hoofdonderwijzer VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. LEDENTAL SCHOOT OMHOOG NA OPENING INS Schud jasavond Konin^innefeest Leersum is rond Jaarvergadering oranjevereniging Spuitgasten koinen bijeen Resultaat viel tegen Waarschuwing brandgevaar Elektrische schrikdraden Forumavond van Petrus Datheen' DRUK BEZOCHTE RECEPTIE BlJKGüKLlJKE STAND Lezing over sociale wetten voor NW-leden cnMs drou^e VAN WOUT BLAUWKOUS Clubavond „ScherpfenzeeF* RESULTATEN OPRICHTING MOEILIJK VEENENDAAL RHENEN Permanent FORD-show in showroom EDE Jeugdkapel Diaken Koster Lasten hoger Gekozen Erfenis Kerkeraads- leden gekozen Gemeen te-a vond Diensten centrum Archief Vrouwelijke predikant Solliciteren Congres VRIJDAG 9 FEBRUARI 1968 ADVERTENTIE Voordat ik aan mijn eigenlijke verhaal begin even in het kort de inhoud van het voorafgaande voor de nieuwlich ters. We dienen er bij alles rekening mee te houden dat we fiier met een stomp mensen samenwonen, die zelfs van de piepjonge geschiedenis van onze plaats niet op de hoogte zijn. Welnu, in het jaar negentienhonderd- zestig, op 1 januari, werden op recht matige wijze de grenspalen van onze gemeente verplaatst. Daarvoor was dat al enkele keren op clandestiene wijze versierd, maar op die bewuste datum gebeurde het eindelijk met medeweten van beide Kamers der Staten-Generaal. We kwamen met z'n allen wat ruimer te zitten, iets waar we als ik het wel heb se dert 1795 mee doende waren geweest. Die grenswijziging bezorgde ons be halve 'n onbetekenend streepje grond van de gemeente Rhenen, een lap weide- en bouwland van Renswoude en wat het belangrijkste was, de buurtschap Gelders-Veenendaal. Voor het oog waren we daar al enkele eeuwen mee vergroeid, maar het lag voor die tijd toch altijd nog maar als een soort enclave van de gemeente Ede tegen ons aan te leunen. Geen weldenkend mens van buiten wou er ooit aan, dat je midden in ogen schijnlijk één nederzetting over een provinciegrens kon schrijden. Toch was het zo. Hoe dan ook, die dwaze toestand mag dan een paar hónderd jaar hebben voortgeduurd, we zijn alles in acht jaar tijds vergeten. Vergeten, dat on ze inheemse families wreed geschei den waren door een heilige provincie grens. Maar toch... Niet iedereen is er los van. Op het voormalige Gelders is de opstand zo hier en daar nog merk baar. Weliswaar niet actief, omdat men er toch geen been in ziet om in deze situatie iets te ondernemen, maar men heeft het hoofd nog niet voorgoed in de Stichtse schoot ge legd. Eén enkele aanleiding zou vol doende zijn om alle Veense autoritei ten weer op het oorspronkelijke per ceel terug te knikkeren. Ik heb deze week nog iets van die slui merende guerrillakracht ondervonden tijdens een onschuldige visite op ons jongste gebiedsdeel. Daar is sinds jaar en dag een neef van me geves tigd. Iemand van mijn leeftijd. Een door-en-door goeie kerel, maar door getrokken met het Gelderse als een gelijknamige rookworst- Hij leeft bij wijze van spreken nog voort in de jaren voor zestig. Vrijheid - blijheid. Het gezag ver weg in het moederdorp Ede en op Gelders hoefden ze 't niet zo au sérieux te ne men. Je kon bij nacht en ontij te recht voor een half ons tabak of een halve liter. De overheid had zich er een beetje primitief genesteld, de voorzieningen waren niet zo geweldig maar de belastingen waren laag. Geen samenzijn laat mijn neef onaan geroerd om mij en in mij heel de Stichtse gemeenschap aansprake lijk te stellen voor het geleden ver lies. „Maar", voegt hij er altijd aan toe, „die tijd is voorbij hij komt niet weerom." Maar deze week bleek dat het oude vuur nog niet helemaal is geblust. Op een onzalig moment verscheen hij bij ons op de vloe*. Zijn binnenkomst had iets triomfantelijks. „Alsje blieft", zei hij, terwijl hij een recent nummer van een mij bekend dagblad onder de neus schoof. „Lees maar •ens." Ik las iets over de vraag naar de wen selijkheid om Veenendaal naar de provinci Gelderland over te hevelen min of meer in ruil voor het Gooi en nog een stukje land, dat dan aan de provincie Utrecht zou moeten verval len. Het overviel me een beetje. Dat zou me warempel nog 'es een keer moe ten gebeuren, dacht ik bij mezelf. Wij helemaal naar Gelders. Toch een teken dat ik nog even Stichts ben als mijn neef Gelders... Wout Blauwkous RHENEN De NW bestuurders- bond te Rhenen organiseert vrijdag avond, 16 februari een schud jasavond in het Eigen Gebouw. Het inschrijfgeld bedraagt f 1,00 per persoon, gepensio neerden f 0,50. Deelnemers kunnen zich opgeven bij de bestuursleden. SCHERPENZEEL De voetbalver eniging Scherpenzeel houdt vrijdag 16 februari haar jaarlijkse clubavond in hotel „Boszicht". VEENENDAAL De Veenendaalse zwemvereniging VZC maakt sinds de opening van het overdekte instructiebad een stormachtige ontwikkeling door. Als een komeet schiet het ledental van Veenendaals enige zwemclub omhoog en de (overigens bescheiden geformuleerde) verwachting van enkele actieve bestuursleden van VZC is, dat wanneer eind deze zomer ook het grote bad is opengesteld, VZC op onstuimige wijze uitgroeit tot een „volwassen" zwemvereniging. „Volwassen" voorspellen secretaris Wim v. d. Meer en man achter de scher men R. Sipkema tenminste, doch het ligt voor de hand, dat VZC over twee a drie jaar als een zwemclub met veel allure mag worden gekwalificeerd met honderden actieve leden. De belangstelling voor de zwemsport in Veenendaal is direct na de opening van het kleine instructiebad enorm ge stegen. Niet alleen bij de jeugd, maar vooral ook bij de ouders, die hun kin deren onmiddellijk gebruik lieten ma ken van de zeer goede zwemfacilitei- ten, die de gemeente Veenendaal haar inwoners biedt. VZC tot voor kort specifiek een zomervereoiging merkte dat direct aan zijn ledental. De club had voordat het instructiebad werd gerealiseerd on geveer honderd leden en in de eerste maanden na de opening kwamen er al tientallen nieuwe leden bij. Het bestuur van VZC haakte na enkele besprekingen in op de steeds voortdurende ledenwinst door middel van een propaganda-actie en in de af gelopen maand maakte men de balans op. Onder andere door het uitreiken van stencils aan de jeugd, die geregeld het bad bezoekt, meldden zich in één maand maar liefst honderd nieuwe leden! Het bestuur van VZC is zich er van bewust, dat wanneer het grote bad een- eenmaal is geopend, de zwemclub een belangrijke metamorfose ondergaat. VZC wordt dan een zomer- en winter- vereniging en een totale structuurwij ziging van de club is dan onontbeer lijk. Men is dan ook reeds bezig met het voorbereiden van een geheel nieuwe interne aanpak, ondanks de vele pro- pagandawerkzaamheden die onvermin derd doorgaan. Secretaris Wim v. d. Meer zegt over de stormachtige ontwikkeling in zijn vereniging onder meer het volgende: „Toen wij bemerkten dat de belang stelling voor de zwemsport na de ope ning van het kleine bad met sprongen omhoog ging en zich reeds een respec tabel aantal nieuwe leden liet inschrij ven, hebben we hier meteen op inge haakt. We hebben in het bad stencils uitgereikt door middel waarvan zich nieuwe leden konden melden en deze activiteiten zijn beloond met grootse resultaten. Niet alleen de jeugd, maar ook de ouders dringen er bij hun kinderen op aan om zoveel mogelijk gebruik te ma ken van de geweldige zwemaccommo- datie, die hier in Veenendaal is ge schapen". Volgens de secretaris wil de jeugd, die „afzwemt" meer dan de elementai re beginselen van de zwemsport leren kennen. Ze wil kennismaken met nieu we onderdelen van de sport om daarna wat van het wedstrijdelement van deze nationale sport te proeven. Is eenmaal een specialisering verkregen dan groei en de zwemmers en zwemsters auto matisch naar het fascinerende water polo toe. De VZC-leden worden (voorlopig al leen nog op vrijdagavond) getraind door de gediplomeerde instructeurs W. Kok en H. Uri en de trainer van de Veenendaalse zwemclub, Evert v. d. Dikkenberg. Het is op deze trainings avond, vooral bij de jeugd, één grote krioelende massa in het badje en dat bewijst wel de grote animo, die er plot seling voor de zwemsport in Veenen daal is ontstaan. In 1934 werd VZC door de heren B. de Bruyn en J. Boers opgericht. Zij hebben zich op bewonderenswaardige wijze ingezet voor een zwemvereniging in Veenendaal. Vooral toen op initia tief van een vijftal Veenendalers werd besloten om in 1932 een zwembad te creëren, daar Veenendaal alleen over de modderige „Vaart" beschikte, als enige zwemgelegenheid. Na veel moei lijkheden er moest destijds een wi chelroedeloper aan te pas komen om de beste plaats aan te wijzen voor het te projecteren zwembad werd in 1933 het Bergbad met veel feestvertoon ge opend. Een grote dag voor Veenen daal.... Doch er was nog geen zwemclub. In 1934 bespraken De Bruyn en Boers de mogelijkheden om te komen tot de op richting van een club en door middel van een advertentie in een plaatselijk blad werden belangstellenden voor een eigen zwemvereniging in Veenendaal uitgenodigd naar een bijeenkomst te komen in een zaal van „De Koren beurs". De opkomst was geweldig voor die tijd (ruim dertig zwemliefhebbers) en er werd nog dezelfde avond een be stuur gekozen. VZC was geboren. Aanvankelijk ging het allemaal nog al moeilijk. Er was geen trainer en alles werd „onderling geregeld". Na vriendschappelijke wedstrijden sloot VZC zich aan bij de KNZB en enkele jaren later ging de vereniging wat be tekenen in de sportwereld. Een hoogtepunt uit de VZC-historie is wel de periode na de tweede wereld oorlog, toen de heren uitkwamen in de tweede klasse van de bond (een hoofd klasse was er nog niet).,In 1947 ver sloeg VZC in de finale van het Rit- meester-waterpolotoernooi zelfs het Arnhemse Neptunus na strafworpen. Vorig seizoen speelde de eerste he- renploeg zich weer op overtuigende wij ze in de tweede klasse. VZC kwam vorig jaar met zeven teams uit in de competitie; vier heren formaties, een damesteam en een jon gens- en meisjes-adspirantenploeg. Nu met de overdekte baden VZC zomer en winter kan blijven doortrainen, zullen ongetwijfeld de prestaties weer aan merkelijk worden opgevoerd en door de grote ledenaanwas nieuwe teams kun nen worden geformeerd. Wanneer het grote bad gereed is, hoopt het VZC-bestuur ook weer een reddingsbrigade te kunnen oprichten. Aan de hand van documentatiemate riaal van de Koninklijke Nederlandsche Bond tot het Redden van Drenkelingen (KNBRD) worden momenteel de moge- LEERSUM. In hotel „Vogele- sang" te Leersum vergaderde gister avond de plaatselijke Oranjever. Van de ruim 350 leden waren er slechts 18 op de vergadering aanwezig. Bij de jaarlijkse verkiezingen onder ging het bestuur een kleine wijziging. Na 23 jaar een bestuursfunctie te heb ben vervuld, nam de heer Van Appel doorn afscheid. In zijn plaats werd de heer K. van de Broek gekozen. Tevens werd een programma opge steld voor de komende Koninginnedag, 's Morgens zal de schooljeugd een aubade brengen en ook zullen na lange tijd weer kinderspelen worden gehou den. Tijdens de vergadering werd, tot grote voldoening van de aanwezige le den, een oplossing gevonden voor de zomerfeesten. Kinderen die naar de kermis mogen, kunnen in het vervolg op een vast adres de kaartjes voor de zweefmolen en de draaimolen afhalen. Het aantal leden van de Oranjever eniging is het afgelopen jaar maar liefst met 250 gestegen. lijkheden hiertoe bestudeerd. De Veenendaalse zwemclub had in haar „beste tijd" ongeveer 150 leden geregistreerd staan en in feite konden dit er gezien de accommodatie niet meer worden. Nu zit men al ver over de tweehon derd en het is noodzakelijk dat de trainingsuren voor de leden per 1 april reeds meer dan verdubbeld worden. Het bestuur stelt alles in het werk om de contributie zo laag mogelijk te hou den om daardoor de enorme groei nog meer te stimuleren. Eén van de VZC-oprichters, de heer B. de Bruyn, heeft enkele jaren gele den in een interview eens gezegd, dat hij hoopte, dat wanneer het overdekte bad zou zijn geopend VZC een „dende rende" vereniging zou worden. En dat is gezien de ontwikkelingen van de laatste maanden o.i. een eviden te zaak. Het plan van de VZC-bestuurders om bij de opening van het grote bad een ware invasie van VZC-jeugd te doe- plaats hebben, zal dan ook zeker door gang vinden. SCHERPENZEEL De Oranjever eniging afdeling Scherpenzeel houdt op 14 februari de jaarlijkse algemene le denvergadering in „de Hertog van Gel- re". Tijdens de jaarvergadering vindt ander andere een bestuursverkiezing plaats en tevens wordt het programma voor de komende Koninginnedag aan de orde gesteld. SCHERPENZEEL. De vrijwillige brandweer van Scherpenzeel vergadert vrijdag 9 februari in hotel „de Her tog van Gelre". Op het programma staat onder ande re een bestuursverkiezing. Aftredend zijn de heren R. van Westeneng en H. Vlaanderen Beiden zijn herkiesbaar. Tevens wordt een bespreking gehouden over de komende wedstrijden. Het be stuur stelt voor om met een ploeg deel te nemen in de derde klas. Ook staat de bespreking van het jaarlijkse uit stapje op het programma. RHENEN Een klein groepje brand- de jerrycan kan een revolverspuit wor- weerpersoneel heeft gisteren op de ge meentelijke loswal nabij de Rijn een proef genomen met een zogenaamde „schuimdwerg". Dit is een klein model jerrycan, gevuld met een vloeistof. Op RHENEN De burgemeester van Rhenen brengt ter openbare kennis, dat het verboden is zich in bossen of op heidegronden of binnen een afstand daarvan van minder dan 100 meter met open vuur of enige open vlam te be vinden, een vuur aan te maken, te voe den, te onderhouden of onbewaakt te la ten zonder schriftelijke toestemming van burgemeester en wethouders. Het is voorts verboden in bossen of op heidegronden brandende of smeulen de voorwerpen te laten vallen, weg te werpen of daarmee onvoorzichtig om te gaan. Het is gedurende het tijdvak van 16 maart tot en met 15 oktober verboden zich in bossen of op heidegronden te be vinden met een brandende sigaar, siga ret, pijp of met enig ander brandend voorwerp. Overtreding wordt volgens de veror dening betreffende het voorkomen, be perken en bestrijden van bos- en hei degrond van 26 juni 1956, nr. 7, ge straft met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden, ook indien door lichtzinnig optreden geen schade is veroorzaakt. Voor de toepassing van bovengenoem de verordening worden tot bossen en heidegronden medegerekend te behoren openbare en niet openbare wegen, wel ke deze terreinen doorkruisen en welke deze terreinen begrenzen. Rhenen, 7 februari 1968. De burgemeester voornoemd, L. Bosch v. Rosenthal. den gevestigd, waarmee men in zeer snel tempo bijvoorbeeld autobranden moet kunnen blussen. Op de loswal was een autowrak ge plaatst, dat gratis voor de proef ter be schikking was gesteld. Eén van de brandweermensen goot er benzine in en toen het wrak als een fakkel brandde, werd het miniatuur schuimka- non ingezet. Aanvankelijk viel het resultaat wat tegen. Telkens wanneer de felle straal schuim in de vuurhaard werd gebracht laaiden de vlammen weer hoogop. Ten slotte heeft men de brand geblust met inzet van de traditionele nevelstraal. Commandant J. Meijer verklaarde na afloop niet ontevreden te zijn. Dat de vlammen oplaaiden wanneer de schuim- straal in het wrak werd gericht, schreef hij toe aan de te grote open ruimte met de vele benzine. Wanneer de schuim- 'dwerg echter in een bésloten ruirrïte kan worden ingezet of wordt aangewend bij een normale autobrand, verwachtte de brandweercommandant er veel ren dement van. Het gróótste voordeel noemde hij het direct kunnen beschik ken over schuim. „Wanneer we wat gewend zijn aan 't nieuwe apparaatje .zullen we er nog veel plezier van kunnen beleven", luid de zijn eindconclusie. VEENENDAAL Liefhebbers van flitsende revolvers, bediend door man nen met zuiver schietende handen, komen deze week aan hun trekken in Luxor. Tot en met zondagmiddag draait daar de uitstekende western „De terugkeer van de zeven", met Yul Brynner in de hoofdrol. Het is een western, die anders is dan de meeste anderen. Het verhaal is, als bij vrijwel alle westerns, van ondergeschikt belang. Belangrijk is dat zeven onverschrokken mannen kans zien het tegen een enor me overmacht op te nemen en te over winnen. Bovendien worden er, door hun kordaat optreden, nog tweehonderd mannen van slavernij gered. De opnamen, in prachtige kleuren en in zeer breed beeld, zijn alleen al de moeite waard om te zien. Helemaal is de sfeer van het „Wilde Westen" aanwezig, terwijl ook het landschap is, zoals we ons dat altijd voorgesteld hebben. De opnamen vonden plaats in Ali cante in Spanje. Maar wie er aanstoot aan neemt, dat de kerkjes in Mexico waarschijnlijk een wat minder moorse stijl zullen vertonen is een kniesoor. Uit het Spaanse land zijn de inge laste beelden van een stierengevecht met derderangs matadoren en een zeer ondermaats stiertje en een flamen- go. De zwakke delen van de film doen RHENEN Het hoofd van de plaat selijke politie te Rhenen brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat hoofden of bestuurders van ondernemingen van landbouw, tuinbouw, bosbouw of vee houderij, waarin gebruik wordt ge maakt van schrikdraden, in het bezit moeten zijn van een door een bevoegd deskundige opgemaakt en geldig be wijs, waaruit blijkt, dat ten tijde dat het bewijs werd afgegeven, aan de be palingen van het „Veiligheidsbesluit elektrische schrikdraden" was voldaan. Ook voor schrikdraadinstallaties met batterijvoeding is dit bewijs vereist. Genoemde personen zijn verplicht een duplicaat van genoemd bewijs, uiterlijk de derde dag nadat dit is op gemaakt, te zenden aan het districts hoofd van de arbeidsinspectie. De bewijzen verliezen hun geldig heid op 1 april van het jaar volgende op dat van afgifte. Op 1 april 1968 zijn dus alle vóór 1 januari 1968 afgegeven bewijzen niet langer geldig. In verband hiermede dienen de hou ders van schrikdraadinstallaties, die niet over een in dat jaar uitgereikt bewijs beschikken, zich dus ten spoedigste in het bezit van een (nieuw) door een be voegd deskundige op te maken bewijs te stellen. Formulieren voor het aanvragen van deze bewijzen, ingericht volgens het door de Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid vastgestelde model, zijn verkrijgbaar ter gemeenterecreta- rie, afdeling Algemene Zaken. Onder een schrikdraad als hierboven bedoeld, wordt verstaan een onder elek trische spanning staande draad, welke ten doel heeft paarden, vee, pluimvee, Wild of andere dieren van de plaats, waar de draad gespannen is, verwij derd te houden door de elektrische schok en de daarmee gepaard gaande schrik, welke van een aanraking van de draad het gevolg zijn. Rhenen, 7 februari 1968. Het Hoofd van de plaatselijke politie voornoemd, L. Bosch v. Rosenthal. echter niets af van het plezier, dat de echte liefhebber van de Western zal hebben. Van zondagavond tot en met woens dag draait in Luxor „De ongelooflijke overwinning", met sterren als Kirk Douglas, Senta Berger, Frank Sinatra, (alweer) Yul Brynner, en John Way ne! Het is het (ware) verhaal van de le gendarische David „Mickey" Marcus, die als oud-kolonel van het Ameri kaanse leger in de tweede wereldoorlog de eerste generaal van de Israëliërs wordt, bij hun vrijheidsstrijd in 1948. Het leven van David Marcus behoeft weinig „opsmuk" om als filmverhaal te kunnen dienen. „De ongelooflijke overwinning" geeft met al zijn span ning een vrij zuiver beeld van een ge schiedenis, die nog maar twintig jaar achter ons ligt en die dat bewijzen de gebeurtenissen in het Midden Oos ten wel nog steeds actueel is. VEENENDAAL De leden van de Studievereniging „Petrus Datheen", die uitgaat van de S.G.P. komen woensdag 14 februari bijeen voor een forumavond. De bijeenkomst wordt gehouden in de consistorie van het kerkgebouw der ge formeerde gemeente aan de Fluiters straat. ADVERTENTIE VEENENDAAL Geboren: Jeroen Patrick, z.v. P. v. d. Bovenkamp en J L. Kroes; Roland Matthias, z.v. J. C. Nagtegaal en G. C. Heeringa; Gerritje, z.v. W. A. Kappers en P. Rebel; Mo nique Wilma, d.v. W. K. Lenz en W. van Ginkel; Sandrina, d.v. G. Bernt- schot en T. Gesink; Johannes, z.v. J. Bos en G. G. Baars; Henri Wouter, z.v. H. W. van der Meijden en H. P. Pol; Jan, z.v. C. v. d. Loosdrecht en A. H. W. Ursinus; Comelis Johannes, z.v. C. Bouwmeester en J. H. Hage; Chris- tiaan Marinus, z.v. D- Versteeg en A. de Jong. Ondertrouwd: E. R. Veenstra en C. van Stempvoort; E. Bolderman en E. H. Klop; C. G. van Dijk en G. van de Wardt. Getrouwd: L. G. J. Hesse en H. S- van Essen; C. Middelhoven en H. van Manen. Overleden: Wessel van de Loosdrecht, 68 jr.; Cornelia J. Bedeker, 78 jaar, w.v. J. M. Groenhof; Johanna Meilink, 95 jaar, w/v A. van Dijk. Kerfcëwijk 128 Veenendaal Telefoon (08385)12244 EDERVEEN Gistermiddag kon de bevolking van Ederveen afscheid nemen van hoofdonderwijzer P. Bouter, die 33 jaar lang aan de Christelijke Nationale School in Ederveen verbonden is geweest. De heer Bouter moet wegens gezond heidsredenen zijn functie neerleggen. Van de bevolking ontving de familie Bou ter een wasautomaat. Veel oud-leerlingen van de hoofdonderwijzer bezochten gisteren de afscheidsreceptie, die in zijn woning aan de Schras werd gehouden. De inspecteur van het lager onder- RHENEN. Geboren: Gerda Grietje Jeannet, d'.v. D. Visser en J. Kok; Ali- da Gerdina, d.v. W. L. van Amerongen en A. C. Prins; Nicolaas, z.v. D. van Ginkel en A. E. van Kranenburg; Stof- felina, d.v. G. Brouwers en A. Vis- scher; Marianne, d.v. G. Mulder en M. E. Lamme. Ondertrouwd: W. Kok en F. Vervat. Getrouwd: J. van den Berg en C. P. C. Aartse; J. van Essen en T. van Doorn. Overleden: Magdalena Lefèvre, 88 jr., geh. gew. m J. D- Jens; Dirkje van den Bergh, 53 jr; Aartje M. Spelt, 41 ,jr„ echtg. v A. Bouman; Johanna Meilink, 95 jr., geh. gew. m A. van Dijk; Cor^- nelia J. Bedeker, 78.. geh. gew. m J. M. Groenhof. Elders overleden: te Wageningen: Willem Overeem, 88 jr., echtg. v G. de Bode. Ingekomen personen: A. de Wijer, m. gezin van Veenendaal; R. D. Bolland, van Velzen; L. D. Korevaar, m gezin, van Goudriaan; J. G. van Dodewaard, met gezin van Wageningen; A. H. Jeu- kens g/m Gadellaa, van IJsselmuiden P. Bos, met gezin, van Kesteren; S. M- Haddou, van Leersum; G. H. M. Jan sen, van Sittard; I. M. van Kleeff, g/m Spoor, met gezin van Rotterdam. Vertrokken personen: B. C. H. Flem- ming, naar Blokzijl; J. H. van Baaren met gezin, naar Veenendaal; J. Mol, met gezin, naar Veenendaal; V. Corijo Gonzalez, met gezin, naar Ede; H. J. M. Segers, naar Arnhem; T. Muller, met gezin, naar Veenendaal; J. Th. M. Verhaar, naar Utrecht. GEBOREN: Victor W„ z.v. W. L. Groenendaal en A. A. Rottschafer; Rosalinda, d.v. J. Jeziorski en A. van der Wal; Annema- rie M„ d.v. B. van den Oosterkamp en A. Eskens; Lambertus N., z.v. N. A. Wien en T. G. A. van Eden; Willem, z.v. C. Brouwer en E. H. de Haas; Eli sabeth J., d.v. G. J. Jonkers en J. T. van Brummelen; Jacob S. F„ z.v. F. Roseboom en T. J. de Boer; Evert, z. E. Thomassen en J. Methorst; Cor nelia G. G., d.v. A. C. Smits en M. A. Caspers: Johanna H„ d.v. K. Nijburg en H. E. van de Peppel; Frangois, z.v. J. Hoogland en C. Hempenius; Ingrid, d.v. W. M. G. Snellings en M. M. Groe- neveld; Gijsbert, z.v. H. van Lagen en A. Hazeleger; Rijk, z.v. G. J. Broek huis en A. B. B. Klomp; Thea H. C„ d.v. G. J. van de Weerd en T. Zand- steeg; Cornelis, z.v. A. Methorst en G. Troost; Gerritje, d.v. J. Groeneveld en H. van Beek; Irene M. M„ d.v. J. Han- stede en M. A. M. Verbraak; Petro- nella J„ d.v. D. A. van de Werken en A. Meurs; Geertje A., d.v. 'H. P. Lief- tink en J. van den Pol; Paulus J„ z.v. N. Aben en A. M. J. van den Boom; Aart, z.v. J. Scheurman en E. C. Goor; Hanneke J., d5£ G. F. Ver steeg en J. Fransen; Marjon, d.v. R. Timmerman en J. Matser; Frank, z.v. M. Versteeg en J. W. van Lunteren; Sander, z.v. W. Kennis en M. Waaijen- berg; Arjan, z.v. H. Kennis en G. Jor- daan; Willem, z.v. H. W. Achterstraat en C. M. van de Kamp; Marie, d.v. M. Heij en W. Bouw. ONDERTROUWD: Sjoerd Brandsma en Teunia P. van de Voort; Willem K. F. Jansen en Ger ritje van Laar; Johannes G. Tombroek en Greta Brouwer; Derk Kleinrensink en Geertruida' L. Hardeman; Herman K. Brandsma en Anna G. C. Fiken- scher. GETROUWD: J. W. Pater en G. Beukhof; A. J. Sonneveld en J. M. G. van Beek. OVERLEDEN: Matthijs Gaasbeek, 75 jr.; Christia- nus L. van den Boogaard, 16 jr.; Cor nelia A. Voorwinden, geh. gew. met J. J. van der Spek, 80 jr.; Willem van Beek, 64 jr.; Cornelis Moll, 75 jr.; Eli zabeth Dekker, 79 jr.; Hendrikus Groe neveld, 56 jr.; Wessel van de Loos drecht, 68 jr.; Evert Malestein, 67 jr.; Jilles G. Hendriks, 80 jr.; Aafke van der Wielen e/v F. Vlastuin, 65 jr.; Jan nis Groeneveld, 68 jr.; Jacoba Pater e/v A. Kelderman, 67 jr.; .Peter Blan- kestijn, 24 jr; Rijk Fluit, 70 jr. wijs, de heer H. M. Bos sprak tijdens de receptie zijn waardering uit over „meester Bouter", die ondanks zijn leeftijd volgens de nieüwste metho den les gaf. Hij werkte onder andere met een speel-leerklas. Ook de vroegere Ederveense arts W. Ringelenstein kwam nog even afscheid nemen, evenals de huidige arts J. H. Rademaker. Namens de Hervormde School woonde ds. C. de Bie de recep tie bij. Met verschillende leden van het schoolbestuur werden vele oude herin neringen opgehaald. Met ingang van 1 maart a.s. houdt de heer Bouter defi nitief op met lesgeven. VEENENDAAL De leden van het NW komen maandag bijeen in het NW-gebouw op een zogenaamde ont wikkelingsavond. De heer D. A. Beek uit Utrecht zal spreken over „De ont wikkeling van de sociale verzekering". Achtereenvolgens zal hij een overzicht van de ontwikkeling geven; toekomst plannen ten aanzien van de sociale ver zekering meedelen, de vraagstukken omtrent geneeskundige risico's behan delen en een overzicht geven van de werking van de AOW, AWW. ABW en WAO. bouwing worden ondergebracht het kerkelijk bureau en verder kantoren van de diakonie, maatschappelijk werk en gezinsverzorging. De heer A. A. van den Berg is be noemd tot diaken van de hervormde gemëente te Amerongen. De komst van de nieuwe voorgan ger der hervormde gemeente te Over- berg zal nogal wat extra financiële lasten tot gevolg hebben. De kerke- raad zal in samenwerking met de be heerscommissie de gemeenteleden daarover per circulaire inlichten en geldelijke steun vragen. Tot koster van de hervormde kerk is te Eist aangewezen de heer N. van de Brink. De hervormde gemeente te Ame rongen is een deel van een erfenis rij ker geworden. De kerkvoogdij heeft in beginsel besloten het bedrag, waarvan de grootte nog niet precies bekend is, te bestemmen voor een kosterswoning bij de kerk. Herkozen tot ouderling der her vormde gemeente te Eist zijn de he ren H. v. d. Hul en A. Nellestijn; ge kozen tot diaken de heren St. v. d. Oosterkamp en D. Visser. Tot ouderlingen der hervormde wijkgemeente noord te Veenendaal werden gekozen de heren T. Budding en J. Kelderman. Tot diaken de heer E. Vos. Voor de hervormde wijkgemeente „De Engelenburg" te Veenendaal is een gemeente-avond belegd op 14 februari in de aula van de chr. tech nische school. Het gebouw „Eltheto" te Veenen daal zal worden verbouwd tot dien stencentrum van de hervormde ge meente en tevens tot wijkcentrum voor de midden wijk. Het gebouw, dat tot nu toe werd beheerd door de her vormde stichting „Bouwen en bewa ren" is aan de centrale kerkeraad overgedragen. In het'gebouw zullen na de ver- De jeugdkapel-diensten, uitgaande van de hervormde gemeente „Sola Fi de" te Veenendaal zullen voorlopig worden gehouden in 't Groene Kruis- gebouw aan de Eikenlaan. Ook de hervormde gemeente „So la Fide" te Veenendaal gaat haar archief ordenen. De president-kerk voogd heeft in 't contact-orgaan van de gemeente allen die nog stukken, de evangelisatie-vereniging en de bui tengewone wijkgemeente betreffende, onder zich hebben beschikbaar te stellen. De eerste tSOMkAtfMkredikant in de Ned. hervon^jJjJ^jTTP^Th. Barnard. Zij werd direct nauaï ft1 generale synode het predikambt voor de vrouw had opengesteld beroepen door de hervormde gemeente te Ruurlo. Ds. Barnard is secretaresse van het Contact van hervormde vrouwelijke predikanten. De gereformeerde kerkeraad van Haren (Gr.) heeft zich beziggehou den met het beroepingswerk. in ver band met het a.s. emeritaat van de huidige pastor. Op zichzelf is dit niets bijzonders, ware het niet dat er stemmen zijn op gegaan om in de kerkelijke pers een oproep voor een voorganger te plaat sen. Een uitnodiging om te sollicite ren dus. Van 23 tot 26 april zal in Boeda pest een congres van Lutherse min derheidskerken over de gehele we reld worden gehouden. Van de Neder landse delegatie maakt ook deel uit de evangelisch-lutherse predikant te Ede, ds. A. Burghoorn.

De Vallei | 1968 | | pagina 3