„Geen politieke munt slaan uit harttransplantatie s" Wallace kandidaat voor presidentschap Amerika Thant bepleit reorganisatie wereldhandel „Scheuring in C.V.P. is niet waarschijnlijk" Bisschoppen treden op tegen sociaal onrecht Wilson steunt Johnson inzake Viëtvam DR. BOTHARESPECT VOOR NEDERLANDSE MEDICI Grote bankfusie in Engeland Nieuwe politieke groep in Viëtnam Kabinetscrisis in België Als-of'-tarieven door Europese Hof verworpen KERK EN STAAT IN BRAZIUè De Gruyter weer uitgesloten door broodfabriek Johnson vraagt drie miljard voor hulp aan buitenland De Gaulle in duikboot GEEN KANS VOORZICHTIGER KRITIEK Marine gaat over vissers waken OOK OMGEKEERD BETERE BASIS HANDTEKENINGEN CONSERVATIEF LURLEEN Vuurgevecht tussen Israël en Jordanië zemen zonder zorgen De zeem, die tegen olie, vet, afwasmiddelen bestand is. v.a. 3,95 Bezuinigen „Smakeloze mode" voor mannequins taboe VERKIEZINGEN SOLIDAIR BOODSCHAP VOORRANG VRIJDAG 9 FEBRUARI 1968 OCHIPHOL „Nederland is verder dan welk ander Europees land waar het harttransplantaties betreft. Misschien wel verder dan de Verenig de Staten. Over dit laatste land kan ik minder gemakkelijk oordelen; ik ben er sinds veertien maanden niet ge weest". De man die het zegt is doctor in de medicijnen. Hij heet Marthinus Botha en is immunoloog in het team van de Zuidafrikaanse prof. Barnard. Hij is de man die ervoor moet zorgen dat het lichaam het overgeplaatste hart na een transplantatie niet afstoot. Hij zegt bij zijn vertrek uit Neder land op Schiphol: „Aan die operatie heb ik kunnen meewerken dank zjj de ken nis die ik in de loop der jaren heb op gedaan in Leiden en Amsterdam. Ik heb respect voor de medische wereld hier." Er zijn hier in Nederland, zowel bij de eerste als bij de tweede harttrans plantatie, bloedanalyses gemaakt, waar toe wij in Kaapstad geen kans zagen. We hadden er eenvoudig de midde len niet voor; hier en daar ontbrak ons ook de kennis. Samen met prof. Barnard is dr. Bo tha Duitsland, Italië, Frankrijk, Enge land en Nederland afgereisd. Naar Ne derland kwam prof. Barnard niet. Hij komt in mei naar Leiden om een Sym posium ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de bloedtransfusiedienst van het Nederlandsche Roode Kruis bij te wonen. Over de beide transplantaties in Kaapstad zegt dr. Botha: „Er is ons verweten, vooral in Engeland, dat we overhaast te werk zijn gegaan; dat we vooruit zijn gelopen op middelen en kennis. Dat is niet waar. Daarom zijn Barnard en ik naar Eu ropa gekomen en hebben we deze be schuldigingen weerlegd. Wij hebben geen politieke of nationale munt willen slaan uit die transplantaties. Waar het ons om ging was het redden van men sen. ,3ij Washkansky - de eerste man waarop een hart werd getransplanteerd - is ons dat niet niet gelukt. Hij was zwaar ziek, leed aan suikerziekte en had in feite weinig kans. Waarom we hem toch namen? Hj had erom ge vraagd. Had hij niet evenveel recht een nieuw hart te krijgen als iemand die misschien iets gezonder was? Al tien jaar lang bestuderen wij in Kaapstad transplantaties van nieren. Daarover hebben we met Nederland in het verleden, maar ook nu nog, een ge degen uitwisseling van gegevens. Wat wij weten, weten ook uw hoogleraten. Wat zij weten, weten wij ook." „Beiden hebben we succesvolle nier transplantaties verricht. Daarna zijn bij ons transplantaties met de harten van honden verricht. Nederland heeft daar mee gewacht. De specialisten hier zijn misschien iets voorzichtiger dan wij. Ze doen het meer stap voor stap, grondiger wellicht. „Daarbij komt ook de ethiek. Na tuurlijk rijzen er principiële vragen en bezwaren. Wanneer wij het hart uit een donor verwijderen? Zo'n man moet dan vijf minuten dood zijn. Dood wil voor ons zeggen: Er mag vijf minuten lang geen spontane hartslag zijn ge weest; de hersenen moeten vijf minuten lang niet hebben gewerkt. Twee artsen moeten dat - onafhankelijk van elkaar - constateren". „Natuurlijk weet ik dat er in het bui- tanland kritiek is geleverd op de jong ste harttransplantatie omdat. Blaiberg het hart van een kleurling heeft gekre- LONDEN (Reuter) In Engeland staat een bankfusie op stapel, waaruit als de plannen doorgaan de vierde bank in grootte ter wereld zal ontstaan. In eerste instantie willen Barclays en Lloyds Bank een fusie aangaan. Daar na zal een fusie worden aangegaan met Martins Bank. De deposito's van de combinatie be dragen een 45 miljard gulden. De fu sionerende banken hebben belangrijke kantoren en deelnemingen in het bui tenland, o.m. de National Bank of New Zealand en Lloyds Bank Europe. De grootste Nederlandse Bankcombi- natie Algemene Bank Nederland en H.B.U. heeft een totaal aan deposito's van ca. 4V« miljard gulden. LONDEN (Reuter) De Britse vis sersboten hebben bevel gekregen voor lopig uit de gevaarlijke wateren by Noord-IJsland te biyven totdat een moederschip van de Britse marine daar is aangekomen om over hen te waken. Dit schip wordt omstreeks 14 februari in dat gebied verwacht. Dit jaar zijn daar 58 vissers verdronken bij het ver gaan van drie trawlers. Het moederschip heeft meteorologi sche instrumenten aan boord en weer kundig personeel dat zal waarschuwen als er storm op til is. Het is gemachtigd vissersboten bevel te geven zich uit het gebied te verwijderen wanneer het te gevaarlijk wordt. Deze maatregelen werden gisteren bekendgemaakt na een bespreking tus sen ministers, reders en vakbondslei ders. Ongeveer veertig tot vijftig sche pen moeten nu de zee tussen Isafjord en Langanes verlaten en voorlopig an dere visgronden opzoeken. Dr. M. C. Botha: „Nederland heeft de kennis gen. Toen wij echter de eerste nier over plantten, heeft iedereen gezwegen. De eerste nier in het Grote Schuurzie- kenhuis van Kaapstad is van een blan ke vrouw naar een negerin - een Ban toevrouw - overgeplant. Nu een blan ke het hart heeft gekregen van een neger is er kritiek gekomen. Dat is niet juist." En de gescheiden bloedbanken dan? „Daarvoor moet men meer factoren kennen dan alleen het feit dat er in Zuid-Afrika gescheiden bloedbanken be staan. Jaarlijks verwerken wij veertig duizend flessen bloed in Kaapstad. Van dat bloed is 85 procent afkomstig van blanken. Van datzelfde bloed gaat 65 procent naar gekleurden. Persoonlijk doet het mij niets wie wiens bloed krijgt. Toch zal men, als men het over zo'n situatie heeft, ook moeten beseffen dat het niet alleen blanken zijn die geen bloed van negers willen. Ook omgekeerd is dat zo. Goed is het niet, maar ben ik de man om erover te oordelen? Ik werk als arts, mijn taak is het mensen een jaar langer te laten leven door mee te werken aan zo'n harttransplantatie. Wie dat hart krijgt en van wie het komt kan me in feite niet schelen. Hoe lang kan het leven met een tweede hart worden gerekt? „Dat is moeilijk te zeggen", aldus dr. Botha, „maar is het al niet geweldig als je iemand die in feite iedere dag kan sterven omdat zijn hart niet meer deugt, een jaar lang, misschien twee, kan laten leven? We weten niet, althans nog niet, hoe lang dr. Blaiberg in leven zal blijven. Ik kan u alleen dit vertellen: We le ren onnoemelijk veel van de transplan taties. Daarmee hopen we een nog betere basis voor de toekomst te kun nen leggen''. WASHINGTON Oud-gouverneur George Wallace van Alabama, een vurig voorstander van rassenscheiding, heeft zich gisteren als kandidaat voor het presidentschap gemeld. De 48-jarige Wallace, wiens vrouw nu gouverneur van Alabama is, verklaarde dat hy de Amerikaanse kiezers „een werkeiyke keus" wil bieden. Tussen de programma's van Democraten en Republikeinen bestaan volgens hem op het ogenblik geen echte verschillen. Wallace, die als kandidaat van „De Amerikaanse onafhankelijke Partij" gaat optreden, hekelde zowel de bin nen- als buitenlandse politiek van John son en zei ernaar te zullen streven dat het recht van de verschillende staten van de V.S. om hun eigen aangelegen heden te behartigen wordt hersteld, dat de bestrijding van de misdaad in de steden wordt opgevoerd en dat maatregelen worden genomen tegen degenen die verraad plegen en de vijand helpen. Hij keerde zich vooral tegen de wat hij noemde wetteloos heid van deze tijd in de V.S. „De ge wone Amerikaan, van welk ras ook, is de oproeren, de in elke stad van ons land welig tierende misdaad beu", zei hij. Wallace heeft in Californië meer dan 50.000 handtekeningen voor zijn kan didatuur weten te verzamelen, wat hem het recht geeft zich als presi dentskandidaat aan te melden. Hij hoopt dat zijn naam bij de verkiezin gen van november in alle Amerikaanse staten op de stembiljetten zal prijken. Hij zou zich onder geen voorwaarde als kandidaat terugtrekken. (Wallace wilde ook in 1964 naar het president schap meedingen, maar trok zijn kan didatuur in toen de Republikeinse partij Barry Goldwater als kandidaat koos). Wallace zal zijn stemmen waar schijnlijk vooral moeten krijgen uit het conservatieve midden-westen, uit som mige westelijke staten en uit het zui den. In antwoord op vragen over zijn politiek zei hij dat hij voor Viëtnam meer steun zou zoeken bij de bondgeno ten van de Verenigde Staten, vooral die in West-Europa. Als de steun niet zou worden verkregen zou dat een her waardering van de Amerikaanse hulp aan het buitenland nodig maken. Ook zei Wallace te willen proberen de wet ten op de burgerrechten te wijzigen. Wallace stond in 1963 persoonlijk op de trappen van de universiteit van Ala bama om de inschrijving van twee ne gers te verhinderen. Door het ingrijpen van Kennedy moest hij evenwel bak zeil halen. In juli van dat jaar liet hij de se naat weten dat hij in zijn staat aan de burgerrechten niet de hand zou hou den. „God schiep negers en blanken. In feite heeft hij ons gescheiden", zei hij bij die gelegenheid. Hoewel hij formeel geen gouverneur meer is, regeert Wallace in feite nog over Alabama. Zijn vrouw Lurleen, die in 1966 tot zijn opvolger werd ge kozen, heeft dit niet onder stoelen of banken gestoken. Tijdens de verkie zingscampagne zei zij in een toe spraak: „Ik ben dankbaar het instru ment te zijn door middel waarvan mijn man zijn werk als gouverneur kan voortzetten". PHNOM PENH (Cambodja). De afgevaardigde van de Viët-Cong in Cam- bodje heeft meegedeeld dat in Viëtnam een nieuwe politieke groep is versche nen die aandringt op terugtrekking van de Amerikaanse troepen. Tijdens een persconferentie werd meegedeeld, dat de nieuwe groep heet: „ligue des forces nationales et pacifi- ques". Zij is opgedoken in Hué en an dere provinciale hoofdsteden. De Liga dringt aan op „terugtrekking van de Amerikaanse en satellietgroe- pen" in overleg met 't nationale bevrij dingsfront „voor het herstel van onaf hankelijkheid en vrede". TEL AVIV Israëliërs en Jordaniërs hebben gisteren elkaar een half uur lang beschoten in het gebied van de Jordaan. Volgens Israël waren Jordaan se militairen met schieten begonnen. Het gevecht had plaats ongeveer twintig kilometer van de Damiabrug. De Israëlische troepen hadden het vuur beantwoord. vileda ADVERTENTIE NEW DELHI. Oe Thant. de secreta ris-generaal van de VN heeft op de coh- ferentie voor handel en ontwikkeling in New Delhi opgerQopen tot reorganisatie van de wereldhandel op rationeler ba sis, zowel in het belang van de ontwik kelde als van ontwikkelingslanden. De communistische landen verzocht hij mee te doen aan de multilaterale plan nen voor hulp aan de ontwikkelingslan den als nuttige aanvulling van hun bi laterale hulp. Oe Thant is het niet eens met de be wering, dat de moeilijke internationale toestand de conferentie inopportuun maakt. Wij kunnen niet blijven wachten op betere tijden, zei hij. De politieke en de economische spanningen in de wereld hangen samen en er moet op beide fronten gezamenlijk worden aan gepakt om tot een bevredigend resul taat te komen. De Cubaanse afgevaardigde op de tweede wereldhandelsconferentie in New Delhi heeft de ontwikkelingslanden gewaarschuwd, dat zij de beloften van „de machtige staten" niet te veel moe ten geloven en zich moeten hoeden voor uitbuiting door buitenlands kapitaal. De vertegenwoordiger uit Havana richtte zijn aanval vooral op de VS. Voor de vierde maal sinds het begin van de conferentie verlieten gedele geerden de conferentiezaal: de afge vaardigden uit de communistische lan den weigerden de toespraak van de Zuidviëtnamese minister van Handel, Tsjoeng Joen Kim, aan te horen. De meeste ontwikkelde landen heb ben tot dusver laten horen dat zij voor namelijk door betalingsproblemen zich geen aanzienlijke verhoging van de rechtstreekse hulp aan de ontwikke lingslanden kunnen veroorloven. De Ghanese afgevaardigde stelde de ontwikkelde landen met betalingsba lansmoeilijkheden voor, de uitgaven voor defensie en ruimteonderzoek te verminderen ten bate van andere zaken in eigen land en van de ontwikkelings landen. LONDEN. De nieuwste Parijse mode is niets voor Britse mannequins. Vier vooraanstaande Londense manne- quinbureaus hebben hun meisjes verbo den, de vorige week door de Parijse mode-ontwerper Ives St. Laurent ge toonde doorzichtige blouses te laten zien, waaronder naar de aanwijzingen van de Franse meester geen B.H. ge dragen dient te worden. De Britse bu reaus brandmerken deze creaties als „uitermate vulgair" en „smakeloos". BRUSSEL Na de hoogspanning van de afgelopen dagen, die zich woens dagmiddag ontlaadde in een kabinetscrisis, is het uitzonderiyk stil ge worden in Brussel. De politieke activiteit heeft zich verplaatst naar de party bureaus in de stad, waar druk wordt vergaderd. Koning Boudewyn heeft zyn politieke consultaties voortgezet en leiders van de drie zogeheten traditionele partyen ontvangen, t.w. de CVP (Christeiyke Volks party), BSP (Belgische Socialistische Party) en de liberale PVV (Party voor Vrijheid en Vooruitgang), alsmede enkele ministers van staat. De voorzitter van de Waalse vleugel der CVP, Parisis, verklaarde toen hij zich naar de koning begaf, dat de CVP eerst wat moet bijkomen van de ge beurtenissen der laatste dagen. Dit is geen gewone crisis, zei hij. De leiders van de Waalse vleugel zullen eerst met elkaar contact moeten opnemen om de stand van zaken op te maken. Volgens Parisis was er echter geen kwestie van dat een afzonderlijke Waalse CVP zou worden opgericht. Een scheuring in de partij zou nadelig voor het gehele land zijn Een vroegere voorzitter van de Waal se CVP-vleugel, Herbiet, liet zich ge nuanceerder hierover uit. Sommigen hebben dat denkbeeld van een aparte Waalse CVP geopperd, zei hij, doch dat is voorbarig we moeten eerst de loop van de gebeurtenissen afwachten. Als er vervroegde verkiezingen zouden komen, is dit een eventualiteit die niet wordt uitgesloten. De demissionaire eerste-minister. Vandenboeynants, verklaarde dat het nog veel te vroeg is om aan de moge lijkheid van een nieuwe bewindsploeg onder zijn leiding te denken. Het bureau van de socialistische BSP heeft verklaard, dat de coalitie van de CVP en PVV eerst zelf een oplossing moet zoeken voor de problemen die ze heeft geschapen en voor het Vlaams- Waalse meningsverschil inzake Leuven in haar eigen midden. Als dat niet ge lukte. zou men nieuwe verkiezingen moeten uitschrijven. 99 LUXEMBURG De Nederlandse regering heeft voorlopig het pleit ge wonnen in haar verzet tegen de verval sing van de vervoerstarieven in West- Duitsland. Het Europese Hof van Jus titie heeft de goedkeuring van ander half jaar geleden door de Hoge Autori teit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal vernietigd. De Bondsrepubliek wilde Saarland tegemoet komen in de concurrentie strijd tegen beter gelegen streken. Om die reden werden reducties op vervoer- tarieven toegestaan „als-of" geconcur reerd moest worden met overigens niet bestaande kanalen. Nederland tekende verzet aan, omdat er duidelijk concur rentievervalsing was en het zeker niet ging om tijdelijke maatregelen in een bijzondere situatie. De Europese Commssie in Brussel, die de erfenis van de Hoge Autoriteit heeft overgenomen, moet nu niet alleen de proceskosten betalen, maar ook de hele zaak opnieuw bestuderen. RIO DE JANEIRO Na zich jarenlang neergelegd te hebben bij de be staande normen staan thans de r.-k. bisschoppen in Brazilië in de voorste rijen van hen die aandringen op sociale herzieningen en ontwikkeling. De verandering is op gang gebracht door jonge geestelijken en enige bisschoppen, die er bij de kerk op aandringen krachtiger op te treden tegen het sociale on recht. Het episcopaat werd erbij betrokken toen de incidenten een steeds grotere omvang aannamen. Door haar grotere sociale bewustzijn heeft de kerk echter enige van haar oude bondgenoten, speciaal onder de officieren en voorstanders van „de harde hand", van zich vervreemd. De daaruit voort vloeiende wrijving heeft onlangs geleid tot een dialoog op het hoogste niveau tussen kerk en staat. De kerk en het militaire bewind zijn van mening dat sociale hervormingen in Brazilië noodzakelijk zijn. Het schijnt er op de eerste plaats om te gaan in hoeverre de kerk zich hier over kan uitspreken, temeer daar het om kritiek op de regering en bestaan de toestanden gaat. Na de revolutie van 1964 welke het land uit de politieke chaos heeft ge haald, maakten de militairen abrupt een einde aan bijna alle vormen van protest, of deze nu kwamen van stu denten, de vakbeweging of de bevol king in het algemeen. Volgens sommi ge waarnemers was de kerk de enige organisatie die nog haar stem kon en moest laten horen. In 1966 verklaarden 15 bisschoppen in het noordoosten van het land zich solidair met de arbeiders, speciaal „zij die verhongeren, onder grote druk staan of die slachtoffers van het on recht zijn". „De moederlijke bezorgdheid van de kerk moet op de eerste plaats uitgaan naar hen die ondanks al hun zwoegen niet het brood voor zichzelf of hun ge zin kunnen verdienen, naar hen die veroordeeld schijnen te zijn in een mensonwaardige toestand te leven". De verklaring leidde tot een storm, waarbij vooral Dom Helder Camara, de aartsbisschop van Recife en Olinda, het moest ontgelden. Het leger noemde Dom Helder een „agitator", sprak over „marxistische infiltratie in de kerk" en drong aan op verwijdering van „de communistische vaders". Het vorig jaar klaagde het militaire bewind in Volta Redonda vier jongelui aan. Zij zouden kerkelijke faciliteiten hebben gebruikt om een „opruiend" vlugschrift te drukken en te versprei den. Huiszoeking volgde in de woning van de plaatselijke bisschop, Dom Val- dir Calheiros, waar een van de jonge lui, een Franse diaken, had gewoond. Het Braziliaanse episcopaat gaf daar op een verklaring uit, waarin gezegd werd dat de kerk geen genoegen kon nemen met inmenging van buitenaf. Betoogd werd dat ten onrechte een aan val op Dom Valdir was gedaan. Later zorgde Dom Avelar Brandao, aartsbisschop van Teresins en secreta ris-generaal van de bisschoppenconfe rentie, er voor dat de regering de bood schap had ontvangen door op bezoek te gaan bij president Arthur da Costa e Silva, een praktizerend katholiek en een gepensioneerde maarschalk, die een belangrijke rol in de revolutie heeft gespeeld. Om mogelijke misverstanden te voor komen gaf hij Costa e Silva exempla ren van pauselijke encyclieken en uit spraken waarin een overzicht werd ge geven van kerkelijke en sociale her vormingen. Hij vroeg of de regering ze ztf mogelijk zou uitvoeren. „De kerk", aldus Dom Avelar, „wil zich niet mengen in regeringsprogram ma's, maar slechts de tekenen van de ze tijd uitleggen en bijdragen tot de evenwichtige en integrale ontwikkeling van Brazilië". Het in Rio verschijnende blad Cor- reio da Manha schreef: „De bisschop pen hebben nog eens bevestigd, dat tot nu toe de op gang gezette ontwikkeling van het noordoosten van Brazilië slechts een minderheid ten goede is ge komen ten nadele van de uitgebuite meerderheid. Daarom is een dialoog niet slechts gewenst, maar verplicht, niet alleen mogelijk, maar onvermijdelijk, om duidelijk de maatregelen te recht vaardigen, waartoe Dom Avelar heeft besloten". Waar de nieuwe houding van de kerk naar zal leiden is niet zeker, maar het noordoosten van Brazilië is een van de armste gebieden in Zuid- Amerika. In datzelfde gebied hebben 17 bisschoppen besloten een seminarie, dat pas twee jaar geleden werd ge opend, te sluiten. De priesterstudenten zullen nu onder de armen gaan wo nen. Een jonge monnik vertelde onlangs aan een verslaggever, dat jonge gees telijken erkennen dat Costa e Silva een goede katholiek is die het beste met Brazilië voor heeft. Maar, zo voegde hij hieraan toe, dat is niet vol doende. Hij verzekerde dat de strijd te gen het sociale onrecht pas begonnen is en dat de jonge geestelijken zullen blijven ijveren voor hervormingen. DEN BOSCH Het levensmiddelen - bedrijf De Gruyter is voor de tweede maal uitgesloten door broodfabriek Si- tos in Rijswijk, volle dochter van de meelfabriek Meneba, waarin de kleine bakkers een flinke stem in het kapittel hebben. Na 2 maart zal deze kruide nier geen brood van Sitos meer krijgen, omdat hij niet van plan Is de winkel prijs te verhogen van 75 naar de gang bare tachtig cent. Een paar weken geleden werd De Gruyter voor de eerste keer uitgesloten. Toen het door het levensmiddelenbe- drijf aangespannen kort geding in het nadeel van Sitos dreigde uit te vallen, werd de levering weer hervat. Dit keer zal het uitsluiten geen kort geding tot gevolg hebben. Wel is het mo gelijk, dat Sitos nog een schadeclaim ontvangt, omdat De Gruyter de opzeg gingstermijn van het contract wat al te kort vindt. „We zullen echter wel tot een akkoord komen", zo verwacht di recteur M. Koster van de broodfabriek. Het voorschrijven van het verkoopbe leid door Meneba is voor president-di recteur dr. J. Kreiken van Sitos aanlei ding geweest om ontslag te nemen. President Johnson heeft gisteravond gezegd, dat Amerika en Engeland, on- danks „voorbijgaande meningsver schillen", meer verbonden zijn dan ooit en dat het gehele volk van de V.S. het Verenigd Koninkrijk steunt. Hij sprak deze woorden tijdéns een diner iti het Witte Huis, dat ter ere van het bezoek van de Britse premier werd gegeven. Harold Wilson merkte in zijn tafelrede op, dat hij zich niet wil distantiëren van de Amerikaanse politiek inzake Viëtnam. Hij staat ge heel achter de San Antonio-formule van president Johnson. De foto werd genomen kort na de aankomst van de Engelse gast in Washington. WASHINGTON (Reuter) President Johnson heeft het Congres gevraagd om een bedrag van byna drie miljard dollar voor hulp aan het buitenland. Twee-en-een-half miljard daarvan is bestemd voor economische bystand en 420 miljoen voor militaire steun. Met spoed wil Johnson een bedrag van honderd miljoen dollar ter be schikking zien komen voor militaire hulp aan Zuid-Korea, bestemd voor het aanschaffen van vliegtuigen, afweerge schut, radar, patrouillevaartuigen en munitie. Het bedrag dat Johnson het Congres vraagt is het laagste sinds 1948, toen Amerika op grote schaal begon mtt economische en militaire hulpverlening. Vorig jaar vroeg hij het Congres om een bedrag van in totaal 3,2 miljard. Het Congres keurde daarvan echter slechts 2,3 miljard goed. Volgens de president is de uitvoering van hulpprogramma's essentieel voor de veiligheid van Amerika's vrienden en bondgenoten overal ter wereld. Voorrang moeten volgens Johnson pro jecten krijgen die voorzien in betere voedselvoorziening, met name om ver dere schade te voorkomen aan de hersenen van miljoenen kinderen wier gezondheid nu in gevaar verkeert als gevolg van ondervoeding. De honderd miljoen extra voor Zuid- Korea moet dienen om bij de Zuid- koreanen het gevoel weg te nemen, dat Amerika meer belang stelt in de terug keer van de opvarenden van de Pueblo dan in de veiligheid van Zuid-Korea, dat bedreigd wordt door Noord-Korea. President De Gaulle van Frankrijk, hier gefotografeerd in generaalsuni form, gaat aan boord van de duikboot Eurydiceeen zusterschip van de Minerve, die met 52 mensen in de Middellandse Zee ten onder ging. Het Franse staatshoofd maakte een tochtje onderzee tijdens een plechtigheid, waarop de laatste eer werd bewezen aan de omgekomen marinemannen van de Minerve.

De Vallei | 1968 | | pagina 7