Dat is recreatie De gebarsten klok van Loenen werd aan de grond gezet Mis? laat de eend dan slimmer zijn geweest Meer flats, minder honden, maar meer katten -v 1r7 ■f w y ,w.v L J r=iQ DEKKER Adviseurs komen eerst kijken DAMMEN SCHAKEN f BRIDGE CRYPTOGRAM door J. M. BOM Rimboetochters" van Harskamp zagen elkaar in Stroe wéér Serieuze jagers door H. KRAMER door H. W. FILARSKI r^ertz'g jongens van zo gemiddeld 14 jaar vonden tussen Kerst mis en Nieuwjaar hun weg naar het jeugdgroepskampeerter rein ..De Schaapskooi" bij Stroe. Zij vormden het grootste gedeelte van hen, die in de zomer van 1967 mee deden aan een zogenaamde Rimboetocht, avontuurlijke tochten van tenminste 18 uur achter een, georganiseerd door het kampeerterrein „De Harskamperden nen" bij Harskamp. De meeste van deze jongens kampeerden met hun familie op dit kampeercentrum, dat voor zijn gasten op ver schillende manieren actieve recreatie" organiseert, waaraan een ieder vrijwillig kan deelnemen. De Rimboetochten zijn in deze ac tieve recreatie een belangrijk onderdeel. Ze zijn bestemd voor die jongens (en ook meisjes) die nog zin hebben in het beleven van een (dikwijls) spannend avontuur. Een avontuur dat zich afspeelt in de bossen op de Veluwe, met als achtergrond: toon wat je waard bent; zet door, overwin die hindernissenprobeer een goede vriend en tochtgenoot te worden van de anderen en als je het allemaal gced hebt gedaan, dan ontvang je de „houten plak", waarop staat dat je je hebt gedragen zoals werd verwacht en dat je moeilijkheden hebt overwonnen die je op het buitenspoor hebt ontmoet. Er han gen in vele jongens- en meisjeskamers in Nederland „plakken" van dat soort, want op het genoemde kampeerterrein worden deze toch ten al sinds 1963 gehouden. rTtijdens de reünie van de „Rimboetochters" in Stroe is over het een en ander nog eens nagepraat. Wéér was het een soort kamp een winterkamp met was boswerk, een dropping, een avond met muziek en films, een lezing van een jachtopzichter over dieren in het bos en een voetbalwedstrijd tegen de jeugd van Strce. Over vakantie gesproken! De beheerder van het kampeerterrein „Harskamperdennen", de heer J. M. Vermeulen, heeft niet alleen de jongens van zijn kampeerterrein een groot plezier gedaan; hij heeft de recreatie in het algemeen een geweldige dienst bewezen, want zijn initiatief dat leidde tot een van de mooiste vormen van actieve recreatie zal, zo hoorden we, navolging ondervinden in andere kampeercentra! mm T")ie kleinste van de twee luiklokken in de Neder lands Hervormde kerk te Loe nen is al vaker wat aan de eigenwijze kant geweest. Tij dens de oorlog, toen de bezet ters duizenden kerkklokken meevoerden om er oorlogstuig van te maken bleef hij ergens in Duitsland in een opslag plaats staan. Dank zij een on bekend gebleven slimmerik, die ér voor het vertrek met ro de menie nog gauw even „tot weerziens in Loenen" had op- gekalkt, kwam de klok na de oorlog snel weer terecht. En nu heeft hij er, korte tijd na dat besloten was geen tijdsei nen meer te geven met de klokken, er de brui aan gege ven. Alsof de wekelijkse kerk diensten, de huwelijksinzege ningen en de rouwdiensten hem niet genoeg waren, slin gerde de klok zich een barst in zijn eigen lichaam. Daar om is hij deze week naar be neden gehaald en voorlopig opgeslagen in het kerkportaal, naast het busje „voor de zen ding". Daar zullen afgevaar digden van Monumentenzorg en de Nederlandse Klokken spelvereniging hem komen op zoeken en vaststellen of hij ge last dan wel overgegoten moet worden. We zullen 't wel zien; ln ieder geval heeft de ge meenteraad van Apeldoorn f 5900 voor de reparatie be schikbaar gesteld. TVu zijn er wel zangers die op heel wat jongere leeftijd kuren krijgen. De Loenense klok is al ruim driehonderd jaar oud, zoals ook op de rand staat te lezen: „Peter van Tryer, Johan Philipsen ende Wyllem Eevers hebben mij gegoten, 1630". Dat is geweest toen de kapel weer in gebruik wer~ genomen, maar nu voor de Hervormde eredienst; voor duizend gulden werden een preekstoel en de kleine klok aangeschaft. Nou ja, klein. De klok heeft toch een doorsnee van 95 centimeter, is 75 centi meter hoog en weegt 540 kilo. De grote klok, die een ton weegt, volgde in 1651. Op drachtgevers daarvoor waren Olivier Hackfort, Geart Otters en Isaac Muys. Ditmaal kwam er een andere klokkengieter aan te pas, die daaraan zelf in sierlijke taal herinnert, ook weer op de rand: „deze kloec is gegoeten gesmolten in het vier, door Johan Peter en Henrick van Trier, 1651". Die grote klok bracht het in aanzien ook verder dan zijn nu zo akelig gebarsten kleine broer. Hij staat onder bescher ming van Rijksmonumenten zorg als M-klok, waarvan er in ons land maar vijfentwintig zijn. Daarom mocht hij in de oorlog ook blijven hangen toen de kleine klok naar de wapen fabrieken moest. "Oest nog de vraag wat 't ge- meentebestuur van Apel doorn te maken heeft met de barst in de klok terwijl de kerk toch eigendom is van de Ned. Hervormde gemeente in Loenen. De oorzaak ligt in een regeling van 1798, waarbij be paald werd dat alle kerktorens en de klokken eigendom zou den worden van de staat. Zo kwam de kerktoren van Loe nen tenslotte bij de burgerlij ke gemeente van Apeldoorn terecht. Wanneer die straks de barst heeft weggestreken, zal de kleine klok van Loenen haar daarvoor met luider stemme bedanken. Rijpaardfokkerij slaat in onze regio goed aan T)e eerstelingen van het nieuwe seizoen zijn weer aangekomen in het nationaal schietcentrum De Berken horst te Elspeet. Grote auto's komen wiegend aanrijden'over het hobbelige zandpad en wor den losjes geparkeerd tussen de bomen. De gasten treden aan met hun geschut en be geven zich naar de kuil, on der het uitwisselen van sterke verhalen over de prestaties, die straks zullen worden gele verd. Tien man ditmaal, die aan het eind van de middag zo'n duizend schoten zullen hebben gelost op de voorbij- zeilende vliegende schotels van aardewerk: de kleidui ven. Vanuit zijn toren stelt schietkuilbeheerder J. van Rhee vast, in hoeverre de schoten succes hebben gehad. Een geenszins overbodige arbitrage, want hoe gemakke lijk slaakt niet de schutter al zijn overwinningskreet, wan neer de kleiduif alleen maar te pletter is gevlogen tegen een boom? Ook mogen geen twee kleiduiven tegelijk wor den geraakt, wanneer zij tegelijk door de lucht snor rend met twee verschillen de schoten verpulverd dienen te worden. Tussen de knallen door valt te beluisteren, hoe de meningen in de kuil en op de toren wel eens verschillen maar bij een wedstrijd komt dat natuurlijk niet voor, zegt de beheerder. Een oefenmiddag op De Berkenhorst is dat zo maar een spelletje met een geweer van tussen de zes- en twaalf honderd gulden en patronen van veertig cent per stuk? Vroeger leek het daar wel eens op, maar de laatste tijd bestaat het overgrote deel van de schutters uit jagers, die zich in het veld eerlijk scha men voor elk mis, en voor al voor elk hèlf-mis schot. Zij oefenen liever dagen lang in de schietkuil dan dat zij in het veld één keer moeten zeg gen: „Nou ja, dat was mis, maar ik moet ook nog een beetje inschieten vandaag". Zo blijit hun het aanzien van onnodig dierenleed bespaard. Beheerder Van Rhee: „Dat is een heel mooi ding bij ons werk hier, 't verminderen van het aantal jagers dat er maar op los schiet". Die voldoening geeft het ook de schutters. Hoewel het eigenlijke seizoen in vereni gingsverband pas weer in maart begint, komen nu al vaak kleine groepjes of ook wel een enkele schutter naar de oefenbanen in onze omge ving. En steeds vaker komt het voor, dat bij de nabespre king de sterke verhalen plaats maken voor het serieuze ge sprek over de vraag, of het soms nog beter kan. Zegt het spreekwoord: „Elk schot is geen eendvogel", de ware ja ger vult aan: „maar dat moet dan aan de eend liggen en niet aan de schutter T)at doet het Gelderse hart toch wel weer even goed. Namelijk te horen dat onze Gelderse paarden, waarmee het meest doelbewust wordt gefokt, op het „Grand Gala du Cheval" in Utrecht dezer da gen bijzonder in de belangstel ling hebben gestaan. Gelder land kent heel beste merrie- stammen en nu de rijpaard- fokkerij een bloeiende toe komst toegemoet schijnt te gaan, is het te verwachten dat daarin juist 't Gelderse paard een grote zal gaan spelen. Tijdens de hengstenkeurin- gen in Utrecht, door duizen den fokkers en liefhebbers van het paard bijgewoond, is zo vernamen wij van de Vereni- De hcnd is nog steeds het meest populaire huis dier in Nederland. Hij wordt op de voet gevolgd door zijn vermeende aartsvijand de kat waarvan er ongeveer twee miljoen in Nederland rondlopen. Het ziet er echter naar uit, dat de hond zijn voorsprong aan de kat zal moeten prijsgeven, omdat, naarmate de hoogbouw in Ne derland en, relatief gezien, vooral in onze omgeving toeneemt, de voordelen van minder aan buiten gebonden huisdieren de doorslag zullen geven. In Duitsland heeft de kat het al gewonnen. Van de bij na 21 miljoen huisgezinnen in de Duitse Bondsrepubliek koestert twaalf procent een kat, tien procent een hond, acht procent zangvogels en twee procent siervissen. Van de ruim tweeëneenhalf mil joen Duitse katten behoort het merendeel tot het ras der Eu ropese kortharen of tot de „dakhazen", zoals de eigena ren van meer adellijke poezen wel eens minachtend zeggen. Bij de poezen in de hogere standen zijn de Siamezen in de meerderheid en dat komt, zeggen de zich vakkundig noe mende liefhebbers, omdat de Siamezen de mooisten zijn. (Laat dat de liefhebbers van andere rassen, zoals langhari ge Perzen, dat maar niet ho ren!). De Siamezen, die ook hier bijzonder populair zijn (de foto toont een Veluws ge zinnetje) hebben een slank li chaam. een beige huid met een bruin-zwarte tekening op staart en poten en de wigvor mige kop waarin blauwe ogen als diamanten flonkeren als tenminste de ouders de fa milie vrij hebben kunnen hou den van vreemdelingen, wat bij het nogal turbulente lief desleven van de Siamezen niet altijd mogelijk is. De kat van Siam is fel in zijn haat en even fel in zijn aanhankelijkheid. Hij heeft in zijn omgang met mensen een welhaast „honds" karakter. Omdat het bezit van Siame zen niet meer zo uniek is als enkele -jaren geleden, zijn de mensen die het fokken van katten als liefhebberij beoefe nen langzaam aan het over schakelen op andere typen, zoals de „Blauwe Rus", de Abessijn, de staartloze kat van het eiland Man en al lerlei variëteiten, zoals de blue-pont Siamees een blauwachtige in plaats van een bruine tekening en soortgelijke fok-experimenten, gericht op een rode, violette of lynx-achtig gestreepte te kening. Siamezen, Abessijnen en Blauwe Russen worden gere kend tot de kortharigen. Niet minder variatie is er in het gezelschap van de langharige Perzen, de katten die een bij na dagelijkse behandeling met kam en borstel moeten heb ben, omdat anders hun fraaie vacht in de klit raakt. En dan hebben we nog niet eens gesproken over de toenemende neiging om zich zelf van een uniek kat-achtig huisdier te verzekeren in de vorm van de oncille de ocelotm de lynx of zelfs een Jachtlui paard. Voor de laatste soor ten moet men wel een iets be tere behuizing hebben dan de flat, waar men de meer be kende kat zonder zorg kan houden. ging tot bevordering van de landbouwtuigpaardenfokkerij in Nederland (VLN) niet al leen komen vast te staan dat wij goede rijpaardhengsten kunnen fokken, maar ook is gebleken dat de rijpaardver- koping, die aan de keuringen gekoppeld was, een nieuwe ontwikkeling staat te wachten. De niet goedgekeurde heng sten werden n.l. in Utrecht, analoog aan de buitenlandse werkwijze, na afloop van de hengstenshow onder overwel digende belangstelling bij op bod publiek geveild. Er wer den zeer behoorlijke prijzen betaald, zelfs tot f 4500 toe. En dat wil voor zo'n eerste pu blieke verkoping in Nederland wel wat zeggen. "Vijf voor het eerst te keuren sportregisterhengsten wer den goedgekeurd, waarvan 2 vaderdieren de Engelse vol bloed „Cobbler's Thread" tot vader hadden. Van de andere hengsten kan gezegd worden dat ze afstamden van de vol bloed Eratosthenes, de half bloed Apalatin en de vijfde hengst was een Normandische import. Dat in dit gezelschap de in ons land gefokte heng sten zo'n goed figuur sloegen is bemoedigend en wel zeer speciaal de hengst Grandioso (v. Apalatin) fokk.eig.: W. C. v. Dam v.n., maakte een uit zonderlijk beste in druk. Drie beste rijpaardhengsten marcheerden in Utrecht aan het hoofd van de oudere sport registerhengsten. Due de Nor mandie, de Normandische im port van de Wed. Fikse te Ol- debroek, ging aan het hoofd. Daarna de vader van de eer der genoemde Grandioso „Apalatin" van de heer W. Philips te Eindhoven en W. Breukink te Brummen. "V"oor de eerste keer versche nen de sportregisterheng sten en andere Gelderse rij paardhengsten onder het za del in een werkelijk schitte rende demonstratie. Toen za gen we Apalatin, Fresco, Due de Normandie, Doruto c.s. weer op een andere wijze en het is voor een rijpaardfokke rij zeer belangrijk om deze vaderdieren in het eigenlijke werk, waarvoor ze in de fok kerij worden gebruikt te zien. Genoten bijna zevenduizend belangstellenden van hun kun nen onder het zadel, evenzeer was de demonstratie van de Engelse volbloeds onder het zadel bijzonder boeiend. Deze volbloeds worden namelijk ge bruikt voor de halfbloedfokke rij en het zijn niet zozeer de renkwaliteiten, welke hier do mineren dan wel de bouw en bewegingen onder de ruiter, mede in het licht van een rij paardenproducent gezien. De aandacht trok ongetwijfeld de kortelings geïmporteerde vol bloed, die in Engeland ook al voor de Hunterfokkerij werd gebruikt, de hengst „Cartoon ist" van de heren T. J. van Maaswaal, gebr. v. d. Willigen en W. v. Cooten. Maar Talisman van de heer Kamerlingh Onnes, een upper cut van stal Metz, een Cobb ler's Thread van A. J. v. Erp, en een Millerole van mevr. J. Bardoel-Tax mochten ook ge zien worden. Zij allen houden beloften in voor onze fokkerij van halfbloedrijpaarden. Op de Europese kampioen schappen van landelijke rui ters te Salzburg hebben wij met eigengefokte halfbloeds bijzondere lauweren geoogst. Springruiter Maathuis heeft onlangs een in ons land gebo ren halfbloedpaard naar Italië verkocht voor f 40.000 en met dit alles willen we slechts ver tellen dat er grote toekomst in deze fokkerij zit. T)e donkerbruine Holsteiner van Fam, eigendom van Velstra's schoonvader, de heer J. W. Florijn te Rheden, maakte een beste indruk bij de jonge hengsten van het Gelders type rijpaard. Daarna volgden een zoon van Artilleur en twee nakomelingen van Amor. Zowel Amor als Artil leur heeft reeds zijn bijdra ge aan de totstandkoming van het type Gelders rijpaard ge leverd. Wat het tuigpaardtype be treft, de grote stamvader „Oregon" is helaas gestorven, maar zijn zonen zetten zijn traditie voort en ook nu wer den weer enkele telgen uit dit beroemde geslacht goedge keurd. Vooral de kophengst van de heer G. van Manen te Terschuur vertegenwoordigde het gewenste type en mocht met zijn prima bewegingen een opendoekje van het pu bliek in ontvangst nemen. Bij de zogenaamde klassie ke Gelderse richting 't uit gangsmateriaal voor de ver schillende fokrichtingen is de invloed van de preferente hengst „Wachtmeester" maar al te goed merkbaar. HEI TIG woedt de «tiijd ln le verschil lende rayonwedstrijden die dit jaar tussen de provinciale kampioen schappen en de nationale eindstrijd zijn ingelast, ln het Noorden zijn het vooral Schotanus en D. de Jons die hoge ogen gooien. In het westen Is ln groep Zult (Zeeland - Zuid-Holland) Varkevis- ser vrij zeker van zijn plaats, maar voor de overige plaatsen zijn nog verschil lende kandidaten. Uit deze wedstrijden willen wij onze lezers enige interessante fragmenten van „veteraan" Van der Staay niet onthou den. Hieronder eerst zijn „sterke mo ment": In zijn partij tegen de jonge Walraven ontstond bij de 31e zet de volgende stand: Wit (v.d. Staay) 27. 29. 31. 34, 33, 39, 41. 43. 47, 49. 50 (12 St.). Zwart (Walraven) 2, 4. 6. 7, 12, 13, 14, 15. li, 22. 23, (12 St.). Na een nodeloos verbre ken van de „halve hekstelling" door zwart, heeft wit hetzelfde systeem toege- Rast, zwart daarbij in bezit latend van et centrum. Walraven meende hier „wel iets te moeten doen" en speelde 31. 23-28; waarna hij als volgt naar een ge decideerde nederlaag werd gespeelc: 32. 30-25 (dreigt 29-23) 19-23; 33. 29-24! 14-19 34. 41-37!! een zeer verrassende zet. waar men gewoon 41-36 zou verwachten. Het doel wordt al vlug duidelijk: 34. 19x30: 35. 35X24 7-11: 36. 50-44 (dreigt 24-20. 34-29 en 37-32, waarmee de kracht van wits 34e zet bewezen wordt) 36. 11-17; *7. 43-38! 2-7 38. 38-32! Ook mogelijk gemaakt door wits 34e zet. Zwarts keus Is nu beperkt tot het uiterste. Op (4-10) of (4-9) beslist de ..kleine combinatie" 34-29 (23x43) 32x23 (18x20) en 25x5 of 3. maar na het ln ce partij gespeelde 38. l-ll: volgt: 39 44-40 4-9 of?; 40. 40-35 (dreigt weer 34-39!) 40. 9-14: 41. 34-30! 14-19 gedw.; 42. 39-34! 11-16 gedw. (na 28-33 ZOU 27-21 en 34-29 direct beslissen) 43. 34-29 23x34: 44. 32x14 17-21: 45. 30x39 21x41: 46. 47x36 16-21: 47. 24-20 15x24: 48. 14-10 en wit won. Na dit fragment, waarin Van der Staay toont, toch heel wat in zijn mars te hebben, was het afspel in zijn partij tegen bondssecretaris A. J. Ivens van heel wa minder gehalte (zie diagram). In deze stelling liet zwart (Van der Staay) zich eerst de volgende kansrijke spel- gang ontgaan, die zeker binnen het be reik van de mogelijkheden had gelegen: 45. 20-25: 46. 45-40 (A) 15-20!! Met bijzonder grote moeilijkheden voor*wit, want op 28-22 volgt geraffineerd (12-17) 22x2 (23-28) 32x14 (20x9) 2x30 25x41!) met winst. Dus: 47. 40-34 13-18!; 48. 28-22 gedw. 7-11; 49. 22x13 19x8; 50- 27-22 gedw. 8-13; 51. 33-28 of? 13-19; 52. 38-33 12-17! en het i et te zien hoe wit remise moet ma ken. Als wit tijdig de moeilijkheden onder kent, moet hij 27-22 spelen, maar ook dan krijgt hij ernstig nadeel door (12-18) 22-17 (7-12) 22x13 (13x2) en het is niet te zien hoe wit remise moet bereiken. Na zwak spel bereikte Ivens het volgende eindspel op de 67e zet: Wit (Ivens) 36, en twee dammen op 22 en 50. Zwart (v.d. Staay) 16. 25. 26. 40. 45 (5 sch). Wit aan zet speelde 22-28??? met remise als uitslag. Aan onze lezers de opgave: Hoe waa hier een fraaie winst mogelijk geweest? OPLOSSING i. 4u, *1. rz (ia si.), ^wan (K.oeper- 3. 6. 7. 10. 11. 12. 13. 15, 16, 17. 18, 22, I St.). Wit liet zich verleiden tot 27-21 17 33-28 22x24) 30x8 maar na (18-22!) Wit (Letsjef) 26, 27. 29, 30. 31. 33. 34. 35. 36. 37. 40. 41. 42 (13 st.). Zwart (Koeper- man) r-------- 23 (13 (16x27) zag hij tot zijn schrik, dat damnemen met 8-2 faalt op (11-16). doch evenmin li er verdediging tegen (12-18) want na 28-21 zou volgen <17x26!!) 8x19 (27-32) 37x28 26x46 met directe winst. Heel mooi ge combineerd door de wereldkampioen! EEN GOEDE schaakpartij tussen twee goede spelers is het resultant van exact denkwerk. Zodra er iets ha pert aan de concentratie van één der spelers kunnen er kortsluitingen in de denkmachine ontstaan. En dat leidt on herroepelijk tot ernstige fouten. Er is geen enkele speler die aan dergelijke fouten ontkomt. In het Hoogoventoer nooi is dat weer eens duidelijk gebleken. Kortsnoj, die de ene partij na de ande re won, verloor plotseling door een derge lijke fout de onderstaande partij. In de meestergroep won de Amerikaan snel van Hartoch, bij wie eveneens kortslui ting was ontstaan. Ook deze partij volgt hieronder. Wit: KORTSNOJ. Zwart: PORTISCH (Wijk aan Zee 1968.) Spaanse opening. 1. e2—e4, e7—e5 2. Pgl-f3. Pb8-c6 3. Lfl—b5, a7—86 4. Lb5—a4, d7—d6 5. 0-0, Lc8d7. 6 Tflel, g7—g5!? (Op dit moment verrassend. Bekend is 5. gSzonder 5. Ld7 en fi. Tel— waarna 6. d4. g4 7. Pel! goed is voor wit.) 7. d2d4. g5—g4 8. La4xc6. Ld7xc6 8. Pf3—d2. Dd8h4 10. Pd2-c4, Lf8-g7 11. d4xe5, d6xe5 12. Pbl—cJ, Ta8—d8 13. Pc3—d5? (Een poging zwarts opzet snel te weer leggen. Juist was 13. De2 met gunstig spel voor wit omdat de vijandelijke stel ling overal verzwakt is. Hij heeft moge lijkheden als Pa5 en Pc4—e3—f5.) 13Lc6xdl 14. e4xd5, g4— g3. (Met drie dreigingen: Dxc4, Dxh2t en gxf2t.) 15. h2xg3, Dh4xc4 16. b2—b3, Dc4xd5 en zwart won zonder moeite: 17. Dg4, Lf6 18. La3, Pel 19. Te4. De6 20. Df3 0—0 21. Tael. Lg7 22. Th4, Pg6 23. Tc4, Tfe8 24. Dxb7, Td7 25. Tc6, Df5 26. Lel, e4 27. Dxa6, Pe5 28. Tc3, Pg4 29. Tf3, Dh5 30. Tf4, Dh2t 31. Kfl, e3! 32. Lxe3, Dhlt en wit gaf het op. Wit: B. ZUCKERMAN. Zwart: R. HAR TOCH. (Wijk aan Zee 1968.) Spaanse opening. 1. e2e4. e7—e5 2. Pgl—f3. Pb8—c6 3. Lflb5, a7—a6 4. Lb5— a4. d7—d6 6. 0-0, Lc8d7 6. d2—d4. Pg8-f6 7. c2—c3, Lf8—e7 Niet slecht -is 7Pxe4 8. Tel, f5 9. dxe5. dxe5 10. Pbd2, Pxd2.) 8. Tfl—el. 0-0, 9. Pbl—d2, b7—b57 (Wekt, in samenhang met de volgende zet, de indruk dat zwart twee varianten door elkaar haalt. Een speelbare moge lijkheid is hier 9exd4 10. cxd4, Pb4.) 10. I,a4b3, e5xd4 11. c3xd4, Pc6—b4? (Onder de gegeven omstandigheden slechts een slag in de lucht.) 12. e4e5!, Pföe8 13. Pd2—e4, d6xe5 14. Pf3xe5, Pe8—f6 (Ook na 14Lf5 15. a3 heeft zwart geen vaste grond meer onder de voeten. b.v. 15Pd5 16. Pc8, Dd7 17. Lxd5 en wint.) De opgave van de week: hoe kwam de witspeler vanuit de diagramstelling in beslissend voordeel? Volgende week de oplossing. HARTOCH. abcdefgh ZUCKERMAN OPLOSSING De stand van de vorige week was: Wit (Cortlever): Kh2, Dc7, Tg8 en pionnen, c3, g2, h3. Zwart (v. d. Weide): Kh6. Df6, Ta2, Lg6, pionnen a6, d5, g5, h7. Er volgde: 43. Tg3—f3, Dföxfl 44. Dc7—g7t, Kh6hS 45. Dg7xg6tü, h7xg6 46. Tg8h8 mat. HET foutje dat Sam Stayman maakte in het drie-SA spel dat vijftien Jaar geleden ln de wedstrijd USA—Zwe- du ?ewonnen. Zeer Juist speelde oost (Craw- ord) schoppen drie na en zuid had geen den werd gespeeld had dure gevolgen, daar de Zweed Robert Larsen nu de kans kreeg het contract te winnen. Overigens was dat succesje voor de Zweden een druppel op de gloeiende plaat, want de Amerikanen wonnen de match met zeer groot verschil. Hier het volledige spel: andere kans dan schoppenheer te spelen. Zuid vervolgde met klaver die noord won en de daarna volgende klaver was B 8 5 B 3 2 B 10 7 2 A 10 7 W. gev.. NZ kwb. Zuid één har ten—noord één schoppen—zuid twee kla ver—noord drie klaver—zuid drie SA. Zulda twea-klaverbod Is bedoeld om de tegenpartij te misleiden, wat tot op ze kere hoogte succes had want Stayman (west) vond het goede tegenspel niet. West kwam met rultenboer uit, zuid won met ce rultenheer. Klaver volgde, noords vrouw werd door oost met klaverheer voor wests aas. Oost had ruiten vijf bijgespeeld en daar hij in slag 1 reeds het viertje had gelegd, was het duidelijk dat oost geen toekomst in die kleur zag. Zoals u ziet had west het spel nu down kunnen spelen door met schoppenboer te vervolgen en daarna nogmaals schoppen, tnplaats daarvan speelde west echter de schoppen acht en caar de schoppenkleur nu blokkeerde, kon zuid zijn contract winnen. Staymans redenering was. dat zuid had kunnen hebben HV r: HV 10 5 /s H V 9 8 *6 3 2 in welk geval hij inderdaad een kleine schoppen moet naspelen: oost maakt dan schoppenaas, west schoppenboer en oost nog harten aas. In dat geval echter zou oost o.a. Qp A 9 8 6 hebben gehad en zou oost op de derde klaver met harten negen het bezit van hartenaas hebben kunnen tonen, waarna west zich dan inderdaad het naspelen van schoppen acht had kunnen en moeten veroorloven. Niettemin was het foutje minder groot dan de toeschouwers, die alle kaarten hadden gezien, meenden. Het oordeel van de „kibitzers" geldt-immers altijd de situa tie „hoe het spel zat" en niet „hoe het had kunnen zitten" Aan de andere tafel opende oost (Koek) met een schoppen, zuid (Lightner) doubleerde, west (Werner) bood drie schoppen, noord (Becker) vier klaver, waarop iedereen paste en welk contract precies werd gewonnen. De Amerikanen scoorden dus 130, maar hadden aan de drie SA 600 punten verloren, zodat Zwe den 470 overhield. In die Jaren speelde men ln Amerika zulke wedstrijder} nog om „totalpoints" per spel werd de score dus niet ln matchpunten omgere kend. De Amerikanen wonnen de uit 258 spellen bestaande wedstrijd met een verschil van 8260 scorepunten. wat bij de huidige telling ongeveer gelijk zou staan aan een winst van ruim 200 matchpun ten. NIEUWE OPGAVE De Rotterdamse Bridgekring 1935, spe lende in de opstelling Kreyns-Slavenburg met dr. Kallos-Haver jr. dankte het behalen van het nationale kampi oenschap der meesterklasse voor een be langrijk deel aan de fraaie 5—1 overwin ning die de Rotterdammers tegen het Buitenhof behaalde. Een zeldzame sensa tie deed zich tijdens die wedstrijd ln een spel voor, dat ik nu eens als biedpro- bleem wil voorfeggen. Zuid had: SA H V8 8 V B 10 8 O A H 4 2 - Noord gever, NZ kwetsbaar. Noord paste - oost paste - zuid twee klaver (grote forcing) - west vijf klaver(i) - noord zes klaver(ü) - oost paste. Wat doet u als zuid?? U krijgt één week be- denktij d I Horizontaal 1. Wat dit is ia ergeni anders te vinden (7) 0. Overdaad in het negatieve (5) 9. Voor is anden (4) 10. Steunpilaar van het betoog (7) 11. Vroeger stond hij aan het Franse front (5) 12. Kippenpromenade (4) 13. Daar binnen hoort men thuis (7) 14. Uitgelezen bloem (8) 10. Hogepriesteres van Flora (15) 20. Ijsvogels (15) 23. Keert men de kleurling dan wordt nij vochtig (5) 25. Tuin an formaat (7) 28. In de lucht is hij niets (4) 29. Daar kan men blijkbaar niet van af komen (5) 30. Gelaatshalm (7) 31. Zoiets grappigs komt niet vaak voor (4) 32. Bulderaar (5) 33. Het succes van het opdoen dringt sterk naar binnen (7) Verticaal: 2. Hij heeft pas een winter achter de rug (5) 3. De herrie van het bestaan (5) 4. Verre voorvader van de balpen (9) 5. Beter gelegd dan gezegd (5) 6. De trots van de kloek (7) 7. Vaak het altaar van Neptunus (7) 8. Deze frik is intern (11) 13. Verzoekenbundel (11) 15. Vindt men tussen de greppels (5) 17. Bibberboom (3) 18. Populair^/iabeschouwing (9) 19. Ook omgekeerd kan men deze kroes in de keuken wel gebrui ken (3) 21. Prikkelen van gevoeligheden (7) 22. Alleen zijn zij maar onder nul (7) 24. Helder is anders (5) 26. De vrucht van Justitia (5) 27. Het parlement uit het verleden spoorde moeder aan (5) Oplossing vonge kruiswoordraadsel Horizontaal: 1. Velp; 4 Dalfsen; 9. Goes; 13. lee; 14. S.E.; 15. Aar; 16. as; 17. bel; 18. An na; 20. er; 22. pa; 23. lama; 24. tralie; 27. Vorden; 30. N.T.S.; 31. Ida; 33. dak; 35. verhoor; 37. verkeer; 40. Ee; 41. era; 43. es; 44. e.k.; 46. me; 48. plaat; 50. ar; 51. in; 52. dra; 53. laat; 54. lont; 55. bed; 56. do; 57. as; 58. Lesse; 60. el; 62. li; 63. ca.; 65. nat; 67. Ed; 69. reclame; 72. kantoor; 75. tam; 76. ere; 78. set; 80. gemeen; 82. botter; 86. Eton; 88. RI.; 90. Po; 91. raam; 93. Loo; 94. si; 95. pad; 97. os; 98. ara; 99. pers; 100. kastoor; 101. spel. Verticaal: 1. vlas; 2. Een; 3. Lent; 4. deelsom; 5. la; 6. fat; 7. sr.; 8. Naarden; 10. Oban; 11. Een; 12. slak; 19. Arnhem; 21. R.I.; 22. Po; 23. lekker; 25. A.T.O.; 26. ei; 27. va; 28. dar; 29. te; 32. Dora; 34. re; 35. Vledder; 36. re; 38. es; 39. rendier; 41. Elten; 42. Aalst; 45. K.R.O.; 47. els; 48. pal; 49. toe; 50. Ate; 51. iel; 57. Aalten; 59. Saar; 61. letter; 63. cc; 64. Emmerik; 66. pastoor; 68. do; 70. Em; 71. aam; 73. net; 74. Ob; 76. en; 77. eb; 79. welp; 80. Goor; 81. ei; 83. op; 84. raap; 85. smal; 87. toe; 89. rat; 92. are; 95. p.s.; 96. do

De Vallei | 1968 | | pagina 13