Moskou strijdt voor behoud gebouwen /N Marinier wilde er met D.C.-6 vandoor gaan SPLINTERNIEUWE MILJONAIRS gaf Geheim SS-commando 500 Polen en Russen „genadedood" PARAGUA Y NAAR DE STEMBUS Speelgoed voor kleine hartchirurgen Over de Koppig Rath Doodeheefver Quick Up.'t is goed. Ko drinkt 't. IVOROL: de béste tandpasta Atheïst beschermt kathedralen NIET ALTIJD BEGRIP NEW YORK ZIT MET VUILNIS Dehrav wil in gevangenis huwen ,VN Let op! 7 is 6 voor lente Consternatie op Da Nang Kiesinger neemt halve kabinet mee Protesten tegen verbod politieke discussies in kazernes Zware straffen in Z.-Afrika Labour-rebel overleden GRAF SCHENDER OPEREERDE IN VALKENBERG LANCIA MAZDA RAMBLER Kathedraal Monumenten Ideeën Nieuwe consul tataren bij de Curie Gratie voor Duitse kapitein Wrak van kotter UK 91 ontdekt Grote branden in Duitsland Pagina 5 ZATERDAG 10 FEBRUARI 1968 NEW YORK De burgemeester van New York John V. Lindsay heeft vrijdag de voorstellen van de specia le door gouverneur Melson A. Rocke feller samenstelde commissie tot beëindiging van de al een week du rende staking van de vuilophaal dienst van de hand gewezen, daar mee de hoop op een spoedige oplos sing van het vraagstuk de grond in borend. „Ik heb gisteren gezegd dat de stad zich niet zal laten chanteren", aldus de republikeinse burgemees ter op een persconferentie. Na het besluit van de burgemees ter, hebben 400 voormannen zich een stemmig uitgesproken voor aan vaarding van de voorstellen. Een woordvoerder van de bond van Stad- reinigingspersoneel deelde echter mee, dat de staking zou voortgaan. De vuilniscrisis duurt nu al bijna acht dagen en functionarissen van de gezondheidsdienst hebben ge waarschuwd voor de gevaren van een rattenplaag en het uitbreken van tyfus, die de 60.000 ton rottend huisvuil in de straten tot gevolg zou kunnen hebben. Lindsay drong opnieuw aan, dat de nationale garde wordt opgeroe pen, iets dat Rockefeller donderdag van de hand wees, toen hij de zaak zelf in handen nam en zei te hopen, het geschil door bemiddeling tot een oplossing te brengen. De perschef van de burgemeester deelde vrijdagmorgen mee, dat Lindsay een voorstel tot een jaar lijkse loonsverhoging van 425 dollar heeft afgewezen. Dit bedrag is vijf dollar hoger dan de loonsverhoging die een andere bemiddelingscommis sie voorstelde, welk voorstel eerder door de bond werd verworpen. LA PAZ (Bolivia) Régis Debray, de Franse journalist en schrijver die onlangs in Bolivia tot 30 jaar gevange nisstraf is veroordeeld wegens collabo ratie met Boliviaanse guerrillastrijders, heeft toestemming gekregen te trou wen, aldus heeft generaal Juan J. Tor res vrijdag bekendgemaakt. De datum staat nog niet vast. De bray is reeds geruime tijd verloofd met Elizabeth Burgos, een Venezolaan se vrouw met wie hij in 1964 zijn eer ste reis naar Bolivia heeft gemaakt. Generaal Juan J. Torres, chef staf van het Boliviaanse leger, heeft vrij dag aan verslaggevers meegedeeld dat Debray toestemming voor het huwe lijk heeft gevraagd aan de militaire autoriteiten en dat deze geen bezwaar hadden. Elizabeth Burgos heeft een villa gehuurd in Cuna, waar Debray gevangen zit. Onlangs heeft zij naar verluidt Debray's ouders in Parijs op gezocht. De St. Basilius houden. kathedraal bleef be- MOSKOU Bulldozers, die zich krakend een weg vreten door achterbuur ten om plaats te maken voor een enorm stedebouwkiindig vernieuwingsproject, rijden zorgvuldig om de kleine, witte kerk van Simeon Stolpnik heen. Met zijn groene byzantijnse koepels en gewelfde bogen is deze 17e-eeuwse Russisch-Orthodoxe Kerk voor vernietiging gespaard, terwijl andere oude ge bouwen plaats hebben moeten maken voor wolkenkrabbers. Dat deze kerk bewaard is gebleven is een nieuwe overwinning voor Niko lai Sobolef, de man, die in deze burcht van het atheïsme meer kerken voor de ondergang heeft bewaard. Als hoofd inspecteur van de staat voor het be1- houd van architectonische monumen ten te Moskou, vecht deze functionaris met zijn eerbiedwaardige witte haar dos ook voor het behoud van andere gebouwen. Maar zijn meest opzienbarende werk betreft kerken, die door de communis tische staat worden beschermd, we gens hun waarde als historische mu sea, welke de Russen tot vaderlands liefde inspireren. De meeste doen niet langer dienst als kerk. De beroemdste prestatie van Sobo lef is de restauratie van de kathe draal van Sint Basilius op het Rode Plein, een sprookjesachtig geheel van ui-vormige koepels en slanke torens, die negen kerken bekronen. Deze ka thedraal, die oprijst nabij de muur van het Kremlin, is in de jaren 1555-1560 gebouwd door Ivan de Verschrikkelijke als herinnering aan zijn verovering van Tartarenstad Kazan aan de Wolga. Sobolef heeft 30 jaar lang gewerkt •als assistent van de chef-restaurateur van Sint Basilius en vervolgens in 1954 de taak geheel overgenomen. Hij noem de dit werk in een persgesprek de prestatie, waarop hij het meest trots is, „omdat de kathedraal een symbool is van onze oude Russische architec tuur". De kathedraal behoort tot de 1200 gebouwen in Moskou, die tot officiële monumenten zijn verklaard, vertelde Sobolef en als zodanig veilig zijn voor de alomtegenwoordige bulldozer. Maar in een situatie, die herinnert aan de toestand in steden van het westen, winnen de functionarissen, belast met de zorg voor het behoud van de karakteristieke gebouwen van Mos kou, het niet altijd van hen, die op zoek zijn naar plaats voor moderne kantoor- en flatgebouwen. „Er wordt een ideeënstrijd gevoerd tussen de groep der vernieuwers of modernisten en de groep, die het scho ne van het oude .Moskou in stand wil houden en soms' verliezen wij" zei Sobolef. Een ander gevaar voor de oude ge bouwen leveren mensen op, die ze ont sieren zonder zich te realiseren, dat het waardevolle monumenten zijn. Als gevolg van de grote woningnood te Moskou, worden vele van de karakte ristieke gebouwen als woningen ge bruikt. «De bewoners begrijpen niet altijd de waarde van de gebouwen. In een bepaald geval hebben ze b.v. een ge beeldhouwde deur vervangen door een nieuwe. Dat verdriet ons natuurlijk", zei Sobolef. ADVERTENTIE v\U| ''h\|uO Nog 6 weken. Dan begint het lieve leventje weer. 't Kwetteren en twin- keleren. 't Uitbotten en bloeien. Dan is 't lentel Wat doet ü2 Nu de winter wegsturen I Uit uw huis ban nen l Met stralend nieuw behang in fixa-color kwaliteit. Van Rath Doodeheefver. Uw vakman heeft de nieuwe R&D-Staalboeken 1968 al klaarliggen. Bekijk 't. Kies het behang van uw stoutste lente dromen. Dan bent u straks 't voor jaar vóór als 't komt. En komen doet het! ontwapen en fabrikanten van behang SCHIPHOL Zes jeugdige Neder landse vrijwilligers zijn gistermiddag van Schiphol via Rome naar het door aardbevingen geteisterde Sicilië vertrok ken. Zij zullen er één tot twee maan den in teams van de internationale hulpdienst „Service civil international" geprefabriceerde huizen bouwen ten be hoeve van de ongeveer 150.000 daklo zen. Het restal is uit ruim 100 Neder landse jongelui, die zich spontaan had den gemeld na de oproep van de Neder landse tak van de SCI, gekozen. DA NANG Een jonge Amerikaanse marinier heeft vrijdag op de vliegba sis bij de Zuidviëtnamese stad Da Nang, geprobeerd een passagiersvlieg tuig van Pan-Ameriean te kapen. De piloten slaagden erin, nadat leden van de militaire politie traangasgra naten in de cokpit hadden geworpen, de man te overmeesteren. De betrokkene, marinier eerste klas William Lee Clark, was plotseling het plateau opgelopen waar het toe stel een Douglas gereed stond voor een vlucht naar Hongkong. Alle 83 passagiers waren Amerikaanse militairen die een week verlof gingen doorbrengen. „Waar ga je heen"? schreeuwde Clark naar de gezagvoer der. Toen hij hoorde dat de bestem ming Hongkong was, klom hij aan boord, liep naar de cockpit, sloot de deur achter zich af en richtte een VATICAANSTAD Paus Paulus VI heeft vrijdag 36 nieuwe consultatoren benoemd in de curie, onder wie acht vrouwen en vier leken. Hierdoor is het aantal vrouwen verbon den aan de curie meer dan verdubbeld en zullen voor het eerst ook leken op treden als consultator van een van de drie-organan. De consultatoren staan slechts een tre de onder de volle leden van de congre gaties die het kerkbestuur vormen. De benoemingen betekenen opnieuw een belangrijke stap op de weg naar hervorming en modernisering van de curie. ADVERTENTIE HEERLEN In het Walda-herten- kamp te Eygelshoven heeft een onbe kende een van de herten doodgescho ten. De eigenaar van het hertenkamp heeft een beloning uitgeloofd van 500 gulden voor tips, die kunnen leiden tot de arrestatie van de dader. ADVERTENTIE HAMBURG (Duitsland) Drie officieren van een uiterst geheim nazi-comman do, dat tot taak had de sporen uit te wissen van de massaslachtingen tijdens de Tweede Wereldoorlog, werden gisteren schuldig bevonden hun gedwongen me dewerkers vermoord te hebben en tot levenslang veroordeeld. BOPfN De Duitse kanselier Kle- slnger zal op zijn reis volgende week naar Parijs vergezeld worden door acht kabinetsministers aldus maakt de regering bekend. Het zijn: Willy Brandt, Buitenlandse Zaken Karl Schiller, Economische Zaken Franz Josef Strauss, Finan ciën Bruho Heek, Gezinszaken Gerhard Schroder, Defensie Herber Wehner, Zaken geheel Duitsland be treffend Gerhard Stoltenberg, We tenschappelijk onderzoek en Hane-Jür- gen Wischnewski, Ontwikkelingshulp. Een woordvoerder voor de regering zei dat Conrad Ahlers er geen reden voor kon opgeven, waarom zoveel mi nisters 15 februari met Kiesinger mee gaan. Verleden week waren de Frans-Duit se betrekkingen gespannen tengevolge van een verkeerd bericht van een persagentschap dat meedeelde, dat Willy Brandt had gezegd dat De Gaul le een man is „die bezeten is van macht." Maar beide regeringen hebben daar na verklaard het incident als gesloten te beschouwen. Men vermoedt dat de grote delegatie die naar Parijs gaat een poging is om alle mogelijke twij fel in Parijs over de zaak weg te ne men. Na een proces van vier maanden werden Max Krahner, (63) Otto Gold- app (69) en Otto Drews (57) schuldig bevonden aan het doodschieten, ver gassen of met dynamiet vermoorden van tenminste 500 Poolse en Russische dwangarbeiders. De mannen waren uitgezocht voor het „speciale commando 1005" onder het valse voorwendsel dat zij vrij zou den komen. Zij groeven tienduizenden lijken op slachtoffers van de uit roeiingscampagne in Wit-Rusland en het gebied van Bialystock en verbrand den deze op enorme stapels in 1943 en 1944. Nadat dit werk gedaan was, werden zo goed als alle niet Duitse arbeiders vermoord. Slechts enkelen slaagden er in te ontsnappen. Krahner, die kapitein was bij de SS, zei in zijn getuigenis, dat hij zich in zijn taak voelde als „een gevengen muis". „Ik wilde mijn vaderland schaamte en schande besparen", verklaarde hij voor de rechtbank. Hij zei verder, dat de valse belofte voor vrijheid aan de slavenarbeiders een „daad van genade" was. „Het is hetzelfde soort medeleven, dat een medicus heeft voor een kanker patiënt, die nog maar twee maanden te leven heeft", zei hij. Ongeveer 60 getuigen legden verkla ringen af tijdens het proces, onder hen de enkele overlevenden die vluchtten tijdens het afgrijselijke werk. Het proces is het begin van ongeveer 60 zaken met betrekking tot oorlogsmis daden die door de Hamburgse rechtban ken behandeld zullen worden tot 1975. automatisch pistool op gezagvoeró. Jones en de tweede piloot. „Breng me naar Hongkong", beet hij hen toe. Jones, die in contact stond met de ver keerstoren, gaf zijn passagiers op dracht het toestel te verlaten, startte daarna op bevel van Clark de moto ren en zette het vliegtuig in bewe ging. „Het is die jongen menens", meldde hij de verkeerstoren. Onmiddellijk gaf echter de comman dant van de basis, kolonel Watson, het bericht door: „Generaal West- moreland (de Amerikaanse opperbe velhebber in Viëtnam) gelast, dat dit vliegtuig niet mag vertrekken. De piloten zetten vervolgens de moto ren weer af, waarna het toestel door militaire politie werd omsingeld. Na een vergeefse poging van een leger- predikant om Clark tot rede te bren gen, werden drie traangasgranaten de stuurcabine binnengeworpen. De piloten wisten toen de man te over meesteren. UTRECHT Het hoofdbestuur van de Vereniging van Dienstplichtig Mili tairen heeft gistermiddag een telegram gezonden aan de minister van defen sie, waarin het uitdrukking geeft aan haar gevoel van verohtrusting en ver ontwaardiging ten aanzien van het door de legerleiding genomen besluit inzake het verzoek van het „Politiek Jongerencontact" te Utrecht om bin nen kazernes politieke discussies te or ganiseren Het stelt zich op het standpunt, dat politieke discussies, die het neutrale karakter van de strijdkrachten uitdruk kelijk niet schaden, mogelijk moeten zijn, en dat deze mede gezien de bij de dienstplichtigen bestaande be hoefte hieraan zeer wenselijk zijn. Van harte onderschrijft het hoofdbe stuur de strekking van de vragen, zo als die door het Tweede Kamerlid, de heer E. Wieldraayer aan de minister gesteld zijn. Het hoofdbestuur ver trouwt erop, dat de minister bereid zal zijn de genomen beslissing nader in overweging te nemen en dat door zijn toedoen een beslissing genomen zal worden, welke niet gebaseerd is op starre en verouderde opvattingen, doch een adequaat antwoord vormt op de huidige ontwikkelingen en welke ge tuigt van begrip en waardering van de belangen van de dienstplichtige mili tair in dezen" Het dagelijks bestuur van de CHJO (Chr.-Historische Jongeren) heeft zich naar aanleiding van het besluit van de militaire autoriteiten geen toestemming te verlenen voor politieke discussiebij eenkomsten in kazernes door het Poli tiek Jongeren Contact Utrecht ge wend tot de CH-kamerfractie en het ministerie van defensie. Het bestuur hoopt dat de minister van defensie het besluit om geen toe stemming te verlenen voor politieke discussies in de kazernes, ongedaan zal maken. AMSTERDAM De directie van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij deelt mede dat aan de aandeelhoudersvergadering op vrijdag 22 maart a.s. het voorstel zal worden gedaan om over het boekjaar 1967 een dividend uit te keren van negen procent (vorig jaar 7,5 procent). VALLADOLID Dit is de gloednieu we miljonairsfamilie van Gabino Mo- ran Sanz (op de voorgrond, in trui), een 18-jarige deelnemer aan de Spaanse lote rij, die een bedrag van ca. iy2 miljoen gulden won. Hij is hier in gesprek met een groepje opgewonden buurtgenoten. PARIJS Kleine „dr. Barnards-in- spé" kunnen weldra zelf harttransplan taties verrichten op een kartonnen pa tiënt. „De „vrolijke chirurg" is een van de duizenden artikelen die op een grote internationale speelgoedtentoon stelling in Parijs, waaraan twintig lan den deelnemen, te zien zijn. De „pa tiënt" is een hol kartonnen model waar uit het kind met een tangetje allerlei plastic organen kan verwijderen. Ge beurt dat niet goed dan gloeit er een lampje op de neus van het model op. De „patiënt" is dan ten dode opge schreven en alleen een snelle harttrans plantatie kan nog uitkomst brengen. Onder de vele nieuwe speelgoedarti kelen bevinden zich ook een verkleind authentiek model van een Bugatti-race- wagen en een complete gokuitrusting (een welgekozen stuk speelgoed, aange past aan de behoeften van het kind, be vordert zijn ontwikkeling, staat op een kaart in de bewuste stand). Daarnaast zijn er echter ook nog in grote aantal len de traditionele poppen en teddybe ren, die overigens met het jaar groter schijnen te worden. MOSKOU De Russische regering heeft gratie verleend aan een Westduit- se zeekapitein die in Rusland gevange nisstraf uitzat, aldus maakt de West- duitse ambassade in Moskou vrijdag be kend. De 34-jarige kapitein Rudolf Haffner uit Bremen werd op 13 oktober 1966 te Archangel tot twee jaar gevangenis straf veroordeeld op beschuldiging van „straatschenderij", nadat hij een Rus sische bewaker had geslagen. Verwacht wordt dat de man vrijdag of zaterdag zal worden vrijgelaten en maandag naar huis terug zal keren. Het is de eerste keer in de na-oorlog- se jaren, dat de Sovjet-Unie een West duitser gratie verleent, aldus een woord voerder van de ambassade. ASUNCION Zondag worden in de Zuidamerikaanse staat Paraguay al gemene verkiezingen gehouden, waar bij het zowel om het presidentschap als om de samenstelling van de beide kamers van het parlement gaat. De aan het bewind zijnde „Colora- do"-partij is ervan overtuigd dat gene raal Alfredo Strössner voor een derde ambtstermijn van vijf jaar zal worden gekozen. Om een derde termijn moge lijk te maken, moest vorig jaar de grondwet worden veranderd. De 56-jarige Strössner, die in mei 1954 door een staatsgreep van het le ger aan de macht werd gebracht, is langer aan het bewind dan elk ander regerend staatshoofd in Zuid-Amerika. Hij verwierf zich in de eerste jaren van zijn bewind een reputatie als dic tator door twee revoltes neer te slaan en harde maatregelen tegen linkse guerrillastrijders. Zondag zal het de derde maal in de 157 jaar oude onafhankelijkheid van het land zijn, dat kandidaten van de PRETORIA Het Zuidafrikaanse hooggerechtshof in Pretoria heeft vrij dag hegentien negers uit Zuidwest-Afri ka tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld, omdat zij gepoogd zouden hebben met geweld een einde te ma ken aan het Zuidafrikaanse bestuur over Zuidwest-Afrika. Negen verdach ten kregen twintig jaar gevangenisstraf en twee vijf jaar. Alle dertig waren zij twee weken geledeh schuldig bevonden aan terroristische activiteiten. Drie andere verdachten werden schul dig geacht aan delicten die vallen on der de wet op de onderdrukking van het communisme. Zij kregen een voorwaar delijke gevangenisstraf van vijf jaar. Aanvankelijk waren 37 verdachten van wie velen lid waren van de mili tante Zuidwestafrikaanse volksorgani satie (SWAPO) voor 't hof gebracht. Een van hen overleed tijdens het pro ces, een ander werd ziek en zal later berecht worden en twee verdachten werden vrijgesproken. Het proces in Pretoria heeft in de we reld veel verzet opgeroepen. Vooral in de Verenigde Naties die Zuid-Afrika of ficieel *t mandaat over Zuid-West-Afri- ka hebben ontnomen, dat nog stamde uit de tijd van de Volkenbond. Einde vorige maand deed de Veiligheidsraad nog een beroep op Zuid-Afrika om de verdachten in het proces vrij te laten, maar de Zuidafrikaanse autoriteiten stoorden zich hier niet aan. oppositie aan de verkiezingen mogen meedoen. De staat van beleg, waaronder het land 38 jaar bijna ononderbroken heeft gestaan, zal op verzoek van de chris ten-democratische -revolutionaire par tij (Febrerista) voor de duur van de verkiezingen worden opgeheven. Tijdens de verkiezingen van 1963, werd de staat van beleg in 10 van de 16 provincies opgeheven. Verwacht wordt dat slechts ongeveer de helft van de 2,2 miljoen kiesgerechtigden stem zal uitbrengen. Generaal Strössner heeft donderdag de verkiezingscampagne van de „Colo- rado"-partij afgesloten, met een toe spraak op een massabijeenkomst in de hoofdstad Asuncion, waarop hij Pa raguay een land met „een eenvoudige democratie van vrijheid, werk en vre de" noemde, en een beroep deed op de oppositiepartijen te helpen met de handhaving van deze democratie. De Colorado-partij is sinds 1947 aan de macht en bezet 40 van de 60 zetels in de Kamer van Afgevaardigden, ter wijl de overige zetels verdeeld zijn tus sen twee liberale partijen. De senaat telt 30 leden. De oppositie heeft generaal Ströss ner ervan beschuldigd het door Argen- LONDEN Het Britse labour-parle- mentslid Sydney Silverman is vrijdag op 72-jarige leeftijd overleden in het ziekenhuis waar hij kortgeleden na een hartaanval was opgenomen. Silverman, een kleine man met een baard, was een grote linkse rebel en wend verscheidene malen uit de labour- fractie gestoten. Maar toen in 1965 het op zijn initiatief ingediende wetsont werp tot afschaffing van de doodstraf het wegens tijdgebrek niet dreigde te halen, kwam de regering hem te hulp. Er werden extra-zittingen van het La gerhuis ingelast en het ontwerp werd goedgekeurd een bekroning van de dertig jaar lang door hem gevoerde campagne tegen de doodstraf. tinië, Brazilië en Bolivia omgrensde Paraguay voor „internationale smok kel" te laten gebruiken. Omgekeerd beticht de Colorado-partij de oppositie van obstructie van het liberalisatie- proces, dat in 1963 door generaal Strössner is ingezet. Ook is herhaaldelijk de van Duitse afkomst zijnde president er van be schuldigd oorlogsmisdadigers zoals de beruchte Bormann in Paraguay te ver bergen of te beschermen. VALKENBURG In de nacht van woensdag op donderdag is te Valken burg de grafschender aan het werk ge weest. Even huiten het toeristenstadje liggen de „Drie Beeldjes", een meer dan honderd jaar oude Calvariegroep. Donderdagmorgen ontdekten voorbij gangers dat de beelden van Maria en Johannes van de sokkel waren gerukt en op de grond lagen. De beide beelden waren met obsce ne woorden beschreven. Op de sokkel van het kruisbeeld, in het midden van de groep, was met viltstift de bekende tekst „Satan Heil" geschreven. De rijkspolitie te Valkenburg heeft de beelden in beslag genomen. Inspec teur Van Osta uit Weert, die met de leiding van het onderzoek inzake de grafschender is belast, was van oor deel, dat het handschrift op de sokkel hetzelfde is als dat van de grafschen der. Ook in Beek heeft de grafschender een bezoek gebracht. Hij kladde hier een aantal hakenkruisen in een kapel letje, dat even buiten de bebouwde kom langs de weg staat. /"kverste Nasser, de Egyptische dicta tor, moet zich voelen als tussen twee dilemma's heen en weer geslin gerd. Aan de ene zijde is er zijn kop pige gevecht om zijn prestige als would-be heerser over het Arabische rijk van de Perzische Golf tot de At lantische Oceaan hoog te houden en aan de andere kant lokt hem het eco nomische voordeel bij een mogelijk vergelijk men de Israëli. Het Suez-kanaal weer open, geld om zijn maatschappelijke opbouw in het eigen land weer voort te zetten, geld om de Russen hun wapenleveranties te kunnen betalen, geld om in het Westen zijn zo broodnodige aankopen te kunnen doen om zijn economisch leven op peil te houden. Hij hoeft dan, met het Sovjet-steuntje in de rug, wel niet bang te zijn voor een officieel bankroet, hij dreigt toch steeds meer en meer slechts een pion te zullen worden in het politieke schaakspel dat de Oostblok-landen voeren en dat heus niet alleen terwil- le van Gamal Abdels „ipiooie ogen". Zo dreigt hij steeds meer 'een marionet te worden en dat is voor een aspi rant-Arabisch heerser nu nin be paald prettig of voor zijn prestige be vorderlijk. OVERSTE NASSER onafhankelijker Tsraël van zijn kant zit opgescheept met een plicht tot het bezet houden van een gebied, groter dan hel land was op de dag waarop de juni-oorlog begon. Weliswaar zijn de grenzen nu rechtgetrokken en kleiner en minder gevaarlijk, toch is het winnen aan prestige door het bezit van de Heili ge Stad Jeruzalem een enorm voor deel. Maar het controleren en voeden van een zo grote bevolking, het ad ministreren en het zorgen voor de verbindingen vormt toch wel een enorme financiële last. Verder kan Israël het zich niet veroor loven zijn leger minder paraat te houden, zijn bewapening te laten ver ouderen. De grote buit aan oorlogs materiaal levert wel wat op, de olie bronnen in Sinaï zijn niet geheel zon der een winstje. Maar dat valt tegen over de andere kosten in het niet. l^n tenslotte is er als derde belang- hebbende West-Europa, het wereld deel dat van de olie uit het Midden- Oosten zozeer afhankelijk is. Niet voor niets leest men elke dag weer dat de tankervloot steeds groter wordt en de tonnage van de schepen in de getallen loopt die men tien jaar geleden voor louter waanzinnig ge houden zou hebben. Arabië levert aan Engeland en de Ver enigde Staten nog steeds minder dan voor juni 1967. Nasser derft daar door weer de verdienste ervan maar wordt door de oliesjeiks toch wel iets gecompenseerd voor het weg vallen van de tankervaart door het Suez-kanaal. Daardoor mist het Westen ongeveer 40 procent van zijn benodigde hoeveel heid olie. Maar dat kon onder ande re door het inschakelen van Noord- Amerika en Venezuela en de soepeler houding van enkele Arabische staten toch wel zij het tegen hogere kos ten worden gecompenseerd. Gunnar Jarring, de Zweedse diplo maat, die poogt in het Midden- Oosten enige vrede tot stand te bren gen, staat voor een bijna onmogelij ke taak. Het ziet er ook niet naar uit dat hij in de komende maanden enig succes van betekenis zal kun nen boeken. En de kostbare koppigheid duurt voort. AMELAND Gisteren is door de Britse mijnenveger „Iveston" en het duikvaartuig „Rhenen" op twaalf mijl ten Noorden van de oostelijke punt van Ameland het wrak ontdekt van de sinds 24 januari vermiste Urker kotter UK. 91, .Jonge Albert". Dit gebeurde tijdens de voorberei dende werkzaamheden voor de interna tionale mijnenveegoperatie „New Broom", waartoe op het ogenblik twee Britse mijnenjagers en twee Nederland se duikvaartuigen het Waddengebied ter plaatse op wrakken en onderwaterob stakels afzoeken. BIELEFELD Bij een vermoede lijk door een explosie veroorzaakt* brand in een lakfabriek te Kirchlen- gern bij de Westduitse stad Bielefeld, zijn vrijdag een dode en vier zwaar gewonden gevallen. Een andere grote brand woedde vrij dag in een mouterij in Untersteinach bij Bayreuth, een schade aanrichtend van circa een miljoen mark. ADVERTENTIE SHOW MAREL N.V. - Mush Sacrum - ARNHEM - 2-3 maart i

De Vallei | 1968 | | pagina 5