Samen leven in de wereld nog een moeilijke zaak Talenpracticum voor jubilerend „Wageningen" Van rede ds. exemplaren Poort 1500 verspreid Prognose betaald voetbal Koploper Candia '66 op bezoek bij onberekenbaar EMS Sc. Velp kansloos ten onder tegen RTTV Overstekend wild: onvermijdelijk risico op vele Veluwse wegen VOETBALPROGRAMMA Doorgaa n van wedstrijden zeer onzeker Weekagenda Utrecht In september orgeldagen in Arnhem Subsidie voor Culturele Raad Bezinningsdag in provinciehuis Opheusden- Hertog Hendrik Afdeling Utrecht Match tegen Ons Vermaak beslissend I) MEER DEMOCRATIE EIS NAASTENLIEFDE ISOD1G VERZET BETERE BETALING TOESPRAAK IN NVNSPEET WEKTE NAAST ERGERNIS VEEL WAARDERING NW bouwt aantal vakantieverbl i j ven Oppermachtig Reserves Pagina 6 ZATERDAG 10 FEBRUARI 1968 ARNHEM Gedeputeerde Staten van Gelderland willen het 50-jarig be staan van de Landbouwschool in Wage- ningen (op 9 maart) niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Zij hebben Provin ciale Staten een voorstel gestuurd, waarin zij zeer waarderend spreken over dit onderwijsinstituut en waarin zij tevens vragen een bedrag van f 22.500,uit te trekken voor een jubi leumgeschenk namens de provincie. Dit geschenk zal bestaan uit een zoge naamd talenpracticum een docen tentafel en daarmee verbonden een aantal cabines met bandrecorders, die door de leerlingen worden bediend. Aangezien het G.S. bekend was dat het gemeentebestuur van Wageningen bij het zoeken naar een passend ge schenk in gelijke richting dacht, is overleg gepleegd met dit bestuur. Ge meente en provincie zullen nu samen het talenpracticum aan de Landbouw hogeschool aanbieden. Hiermee is een bedrag van f 45.000 gemoeid zodat bei de instanties f 22.500 zullen bijdragen. Door dit geschenk kan de provincie, zo schrijven G.S. in hun voorstel, op passende wijze uitdrukking geven aan haar waardering voor plaats en bete kenis van de Landbouwhogeschool in Gelderland en anderzijds een nuttige bijdrage leveren aan de belangrijke taken in internationaal verband te denken is aan de wereldvoedselvoor ziening die nog in het verschiet lig gen. ARNHEM De Stichting Interna tionale Orgeldagen Rijnstreek te Arn hem stelt zich voor van 20 tot 23 sep tember voor de derde maal haar or gelconcours te organiseren. De Stich ting heeft de provincie een subsidie van f 4000 voor dit doel gevraagd. G.S. stellen Provinciale Staten voor deze subsidie te verlenen. De orgeldagen in 1968 zullen volgens hetzelfde patroon worden opgezet als de vorige. Dit betekent dat wederom een achttal veelbelovende jonge orga nisten uit 4 of 5 landen voor deelne ming zullen worden uitgenodigd Het ligt voorts in de bedoeling de orgelda gen te omringen met een aantal acti viteiten, die ten doel hebben een zo groot mogelijke kring van belangstel lenden en met name de jeugd te bereiken. Gedacht wordt aan het hou den van tentoonstellingen, voordrach ten en orgelbespelingen. Ook streeft men er n^ar meer „randconcerten" te doen plaatsvinden, dat wil zeggen or gelbespelingen buiten Arnhem. Daar door wil men het evenemnt een dui delijk bovenplaatselijk karakter geven. Bij de artistieke voorbereidingen van een en ander wordt wederom de mu- ziekconsulent van de Culturele Raad betrokken. ARNHEM Gedeputeerde Staten van Gelderland stellen Provinciale Sta ten voor de Culturele Raad van Gel derland voor 1968 een subsidie te ver lenen, groot maximaal f 187-250 tot het bedrag van de exploitatiekosten (de se- cretariaatskosten ten behoeve van de werkgroep voor Culturele Grenscontac- ten daarin begrepen), verminderd met de rijksbijdrage en andere bijdragen, onder bepaling dat geen der posten van begroting zonder voorafgaande goed keuring van G.S. mag worden over schreden. Tevens stellen G.S. voor de subsidie aan de Stichting voor 1964 en 1965 te verhogen met- onderscheidelijk f 1.628,81 en f 6.878,56. ARNHEM Meer democratie in de organen van de Europese Economische Gemeenschap en een beter begrip voor de moeilijkheden van de ontwikkelings landen waren vrijdag de onderwerpen, die centraal stonden op de bijeenkomst van de werkgroep „Welzijn ten plattelande", die de Geldersche Maatschappij van Landbouw in het provinciehuis had belegd voor haar belangstellende leden en voor vertegenwoordigsters van de afdeling Gelderland van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, alsmede voor afgevaardigden van de jongerenorganisa tie "Jong Gelre". Twee inleidingen over de achtergronden en moeilijkheden van de EEG en de samenwerking met de ontwikkelingslanden, respectievelijk gegeven door de heer A. Moser, kabinetschef van de heer Mansholt en dr. I. N. Th. Die penhorst, oud-staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, gaven de talrijke aanwe zigen niet alleen voldoende stof voor discussie, maar vooral ook gegevens om zich nader over te kunnen bezinnen. De heer Moser schetste, na een kort inleidend woord van de voorzitter van de G. M. v. L., de heer W. J. Lokhorst, de geschiedenis van het ontstaan van de EEG die geboren is uit de gedach te, dat men in Europa moest zien de vrede te winnen met middelen, die niet zoals vroeger weer de kiemen van nieuwe strijd in zich zouden bergen. De fout, waaraan wij steeds mank zijn gegaan, aldus de heer Moser, is dat onze woorden eigenlijk nooit in het verleden door de daad werden gedekt. Een verschijnsel dat zich helaas ook nu nog voordoet en als een der voornaam ste oorzaken moet worden gezien van het onbehagen en de ontevredenheid van vele jongeren. Voor vele proble men heeft men prachtige oplossingen gevonden, maar, aldus de heer Moser, het ontbreekt ons in Europa en vooral ook in de EEG aan instellingen die iets verwezenlijken kunnen van wat zo fraai is gesteld. Sinds tien jaar werkt nu de EEG, er is inderdaad veel be reikt, maar een economische intrega- tie is niet voldoende. Er moet ook meer eenheid komen in het politieke denken. En daar zijn we nog wel een eind vanaf, zolang een land in de ge meenschap meent een Europa onder de leiding van dat ene land te kunnen vormen. De heer Moser vond ook dat het begrip Europa niet kan worden ge dekt door de zes van de EEG, maar dat daar op den duur ook de Scandina vische landen en Engeland en in de toekomst zelfs ook de landen van het huidige oostblok toe dienen te worden gerekend. Hij zag de bezwaren van Frankrijk tegen opname van Enge land in de EEG niet serieus en zag daarachter meer politieke dan econo mische redenen. „Wij moeten ons tegen de hegemo nie van een land in de gemeenschap verzetten", aldus de heer Moser, die opname van andere landen in die ge meenschap als het beste middel zag om dat gevaar tegen te gaan. Overi gens hoopte hij niet dat de huidige si tuatie, die gekenmerkt wordt door de wil van een land de anderen naar zijn hand te zetten, lang zou duren want hij zag daarin het gevaar dat de supe- rioriteitsgedachte van Parijs wel eens over kon waaien naar Bonn. Daarom moet het democratisch element in de EEG versterkt worden volgens de heer Moser. Uit de discussie, die op deze inlei ding volgde, bleek dat sommige be langstellenden moeilijkheden zagen in de taal, die in de gemeenschap ge sproken wordt. Men zou eigenlijk een voor allen gemeenschappelijk te ver stane en te spreken taal moeten ge bruiken. Maar die is niet te vinden. De voertalen in de EEG zijn thans Frans en Duits. Als er meer landen bijkomen, zou Engels daar zeker aan worden toegevoegd. Hetgeen de taal barrière vermoedelijk voor velen nog groter zou maken. Sprekende over de ontwikkelingshulp stelde dr. Diepenhorst dat er in de niet- welvarende landen een groot gebrek is aan kapitaal en aan kennis. Dat eerste kan voor een groot deel worden ver holpen door de grondstofprijzen die aan de ontwikkelingslanden worden be taald te verhogen en vooral te stabili seren. Dat is de beste vorm van ont wikkelingshulp. Van niet minder be lang achtte dr. Diepenhorst het over dragen van kennis. Maar daarbij zal men rekening moeten houden met de leefwijze van het gedragspatroon van andere volkeren. Wij mogen niet in de iout vervallen onze westerse denkbeel den als de enig juiste te willen zien. De essentiële waarden van bestaande culturen en godsdiensten dienen onaan getast te blijven naar verbonden te worden met hervormingen die het le- De stroom van verontwaardiging die de rechtshervormde predikant ds. J. J. Podrt te Kamerik had losgemaakt met een pleidooi voor een bijbels gebruik van de pil, is thans opgehouden. Ze heeft plaatsgemaakt voor een veel gro tere stroom van waardering voor zijn woorden, juist uit orthodoxe kringen. Ds. Poort kwam in het nieuws toen de Staatkundig Gereformeerde Partij hem van de sprekerslijst afvoerde op grond van zijn in Nunspeet voor de Protestantse Stichting voor Verantwoor de Gezinsvorming gehouden rede. Daar zei hy o.m. dat voorbehoedsmiddelen aan te wenden zijn als een stuk voor zienigheid Gods. De ommezwaai in waardering is dui delijk te danken aan het feit, dat zijn volledige rede thans snel verspreid wordt. Iedereen die verontwaardigd reageerde heeft de rede toegestuurd gekregen. De oplage heeft thans de 1500 exemplaren overschreden. Onder de aanvragers zijn vele kerkeraden. Tekenend is de reactie van een va der uit de kringen van de Gereformeer de gemeente, die eerst zijn veront rusting had kenbaar gemaakt maar na lezing van de rede twee exemplaren aan zijn getrouwde dochters liet stu ren. In SGP-kringen worden bezwaar schriften aan het hoofdbestuur voorbe reid tegen de manier waarop het hoofd bestuur ds. Poort de deur heeft gewezen Acht afdelingen van de Gereformeer de Bond in de Ned. Hervormde Kerk hebben aanvankelijk spreekbeurten van ds. Poort afgezegd. Anderen doen thans daarentegen een beroep op hem. „Gezond Gezin", het maandblad van de PSVG kondigt in het nummer van 15 februari aan een bijeenkomst te overwegen waarop bezwaarden ds. Poort kunnen ontmoeten. Het blad be treurt dat sommigen niet eens met ds. Poort in discussie willen treden. Daaruit kan men opmaken, aldus „Gezond Ge zin", hoe diep de kwestie zit. Ds. Poort verklaart nog steeds geen spijt te hebben van zijn rede. Integen deel: de reacties hebben hem geleerd hoe groot de nood is en hoezeer men heeft uitgekeken naar een bijbels per spectief t.a.v. het gebruiken van voor behoedsmiddelen. De rede van ds. Poort blijft verkrijg baar bij de PSVG, Duinweg 23, in Den Haag. venspeil kunnen verhogen. Dr. Diepen horst zag meer kansen in samenwer king met ontwikkelingslanden dan in eenzijdige hulpverlening. Die samen werking kon volgens hem zowel op par ticulier niveau, zoals in het verleden en nog door zending en missie met suc ces is beoefend, als op regeringsni veau worden bevorderd. Samenwerking met de ontwikkelings landen is niet alleen een eis die op eco nomische en politieke gronden dient te worden gesteld, maar vooral ook uit naastenliefde. Vooral in die geest moe ten wij het werk zien dat tegenwoordig door vele jongeren vrijwillig wordt ge leverd, werk waarvan dr. Diepenhorst overigens veel goede resultaten ver wachtte. Maar, zo besloot hij zijn inlei ding, er zal in omze westerse wereld nog een groter gemeenschapsbesef moe ten gaan groeien. Uit de discussies bleek, dat de mate waarin men zich in het westen wil inzetten voor hulp aan ontwikkelingslanden in sterke mate af hankelijk is van de politieke stabiliteit van de te helpen landen. 4e klasse H-West: Utrecht—SVF EMSCandia '66 KDSFortitudo VreeswijkJSV 4e klasse F-Oost: EWVEendracht OpheusdenHertog Hendrik Afdeling Utrecht le klasse B: Utr. BoysSt. Boys PatriaHoogland Roda '46Brederodes D VS ASoesterberg DWSVVSK 2e klasse B: HoutenScherpenzeel RK UnitasOlympia '25 Maluku Muda—DSO (U) Oranje-WitSt. Maarten 3e klasse B: Faja LobiDorestad RivierwijkersRUC Ares—HDS SVMM—En Avant UTRECHT Bouwplannen tot een bedrag van zeven miljoen gulden zijn of worden in uitvoering genomen voor rekening van de Stichting Vakantiever blijven, waarin het NVV en de Centra le Levensverzekeringsbank NV partici peren. Het gaat onder meer om de uitbrei ding van vakantieoorden in De Koog op Texel, in Egmond aan Zee en in Havel- te. Bungalowparken gaat de stichting bouwen in Borgen (50 huisjes, kosten 1,1 miljoen), De Koog en Vlierden. De aangesloten NV V-bonden en De Centrale hebben jaorlijks een miljoen gulden in nieuwe projecten geïncesteerd, waardoor de stichting „het grootste ho- telbedrijf" van Nederland is geworden. Vorig jaar werd voorts vier miljoen in de bouw van woningen gestoken. KRE-DIVISIE GVAV—Telstarj DOSGo Ahead FeyenoordADO3 VolendamFortuna '542 DWSNAC1 SittardiaAjax2 MVV—NEC2 FC TwenteSparta2 PSV—Xerxes/DHC1 EERSTE DIVISIE Holland Sport—RCHl EindhovenHeracles1 FC VVV—SVV2 VitesseSC Cambuurl Vole wijekersBlauw Wit1 RBCHVC2 Willem II—DFC3 AZ '67—Velox1 HaarlemElinkwijk1 TWEEDE DIVISIE Hermes DVSEDO1 ZFCZwolse Boys1 Helmond SportNOADl WageningënRoda JC1 BaronieHilversuml HeerenveenVeendam2. GooilandDe Graafschap3 LimburgiaSC Drente1 PEC—Excelsior1 AGOVV—Fortuna VI2 De met aangegeven wedstrijden gelden voor de toto van deze week; die met ervoor zijn reserve-wedstrijden. VEENENDAAL Het is niet onwaarschijnlijk, dat de inhaalwedstrijden die zijn vastgesteld in de vierde klasse H-West ook dit weekeinde niet door gaan. De Rhenense ranglijstaanvoerder Candia '66 heeft de uitwedstrijd tegen EMS uit Bunnik voor de boeg, het duel dat reeds verschillende malen is uitgesteld. In onze vorige prognoses hebben wij Candia al enkele malen als favoriet getipt voor de zege en daar houden we het ook voor de ontmoeting van morgen op, ondanks het feit dat EMS thuis en vaak ook in uitwedstrijden onbereken baar is. De doorgaans snelle voorhoede kan in nood veel forceren. Candia '66 komt met de volgende formatie binnen de lijnen: doel: Kok; ach ter: Evers, Van Baal, Van Beek, Van Walsurn: midden: Kregting, Mol; voor: Van Estrik, Ten Braak. Van de Pol en G. van Veenendaal. De voetbalvereniging Veenendaal heeft een vrije dag in deze afdeling. In de vierde klasse F-Oost staan slechts twee duels op het programma: EWV Eendracht en Opheusden Hertog Hendrik. De wedstrijd die de Opheusdenaren vorige week tegen EWV zouden spelen werd afgelast en of de wedstrijd van morgen doorgang zal vinden valt te betwijfelen. De Betuwnaren staan gevaarlijk dicht bij hekkesluiter EWV en dat zij thuis het Arnhemse Hertog Hendrik kunnen bedwingen lijkt onwaarschijn lijk. De opstelling van het team luidt: doel: H. van Eldik; achter: M. Sia- haya, M. Broekhuizen; midden: H. Huibers, G. Barsten, H. van Brenk; voor: P. de Wit, W. Huibers, A. Hui bers, J. Winkelman en D. Siau- ta. In de eerste klasse B van de afde ling Utrecht komt het Amerongse DVSA na enkele weken weer binnen de lijnen. De laatste wedstrijd die DVSA speelde was uit tegen het Utrechtse DWSV, welk duel verloren ging voor de Amerongers (31). Mor gen komt het team op de Burgwal in actie tegen het zwakke Soesterberg, dat op de voorlaatste plaats staat ge klasseerd ihet slechts 2 punten voor sprong op rode-lantaarndrager VSK. De Amerongse formatie is veruit favo riet. Opstelling: doel: D. v. Brenk; achter: J. Buis, J. v.d. Pol, G. Bree- schoten, B. Drost; 'midden: J. van Veenendaal, E. v.d. Water; voor: J. Veenhof, C. v. Ommeren, B. v. Om meren en G. Brinkman. Scherpenzeel leidt nog steeds in de tweede klasse B. Het heeft een voor sprong van twee punten op naaste con current St. Maarten, doch een wed strijd minder gespeeld. De Scherpen- zeelse titelkandidaat gaat morgen in Houten bij de gelijknamige club op bezoek en heeft de beste kansen op de overwinning, hoewel Houten bijzonder lastig is. De samenstelling van het Scherpenzeelse team is niet bekend. Voor het Veenendaalse RK Unitas wordt de situatie zo langzamerhand benauwd. Het verloor zijn laatste duel van koploper Scherpenzeel en staat daardoor met slechts vijf punten op de onderste plaats. Het Utrechtse DVSU heeft zeven punten vergaard, maar drie wedstrijden meer gespeeld dan de Veenendalers, zodat de Utrechters ver moedelijk nog wel voorbij kunnen wor den gestreefd. Zondag speelt Unitas thuis tegen Olympia '25 en heeft derhalve gelegen heid minimaal één puntje te behalen. De opstelling is: doel: Brekelmans; achter: Van de Broek, Mering, Ro- mijn, Hoessen; midden: Van Ojik, Meulenbroek; voor: Harmsen, Nuyten, Mollemans en Martine. Het Elster Oranje-Wit treedt als gastheer op van St. Maarten, de ploeg die nog alle kans heeft op het kam pioenschap in deze afdeling. Een pun tenverdeling is onze prognose voor dit treffen. Opstelling; doel: C. van Rot terdam; achter: W. Bos, J. Haisch, H. Bos; midden: KI, van Setten, B. Bos man; voor: KI. van Burken, L. Hage, H. Slok, T. Drost en T. Selhorst. In de derde klasse B heeft het Leer- sumse HDS de zware uitwedstrijd te gen Ares voor de boeg. In het eerste treffen tussen deze vrijwel gelijkwaar dige ploegen zijn nogal wat moeilijkhe den ontstaan, die culmineerden in een staking twintig minuten voor tijd. HDS had toen een 30 voorsprong en de KNVB kende de Leersummers enkele maanden later de verdiende twee winstpunten toe. HDS krijgt het ongetwijfeld moeilijk en mag tevreden zijn met een gelijk spel in Utrecht. De volgende formatie komt binnen de lijnen: doel: H. Bos; achter: I. Schuilenburg. G. de Hartog, L. Hol; midden: R. Meerbeek, J. valt de Berg; voor: Meerbeek, J. Maassen, T. Gijsbertse, C. Schuilenburg en C. van de Berg. RH EN EN In de wedstrijd die het eerste team van RTTV tegen SC Velp 1 spelde is het overduidelijk geworden, dat Velp de zwakke broeder is in de pro- motiegroep. De Rhenenaren v.d. Broek en Van Beeren bleven beiden onge slagen, terwijl R. van de Brink één partij uit handen moest geven. Door deze 9I overwinning telt RTTV voorlopig weer mee in de strijd om het kampioenschap van de eerste klasse, hoewel het in betere vorm moet komen in de komende matches. Van de Broek had tegen al zijn oppo nenten drie games nodig. Hij startte tegen Derksen en was in de laatste ga me oppermachtig. Ook Regtering moest het onderspit delven, terwijl Peters van Sc Velp ten onder ging met de cijfers 11-21, 21-11 en 21-13. Van de Brink verraste met goed spel Peters (27-25, 21-16). waarn? hij tegen Derksen wat ongelukkig verloor in de derde game. Tegen Regtering herstel de de Rhenenaar zich goed en won met 22-20 en 21-12. Van Breenen had alleen tegen Peters drie games nodig. Tegen Regtering ging het aanvankelijk nogal stroef (22-20), maar in de tweede game was hij op permachtig (21-8). Ook Derksen werd in twee games naar een nederlaag ge voerd (21-18, 21-10). Door samen met Van de Broek te ze gevieren in het dubbel werd de einduit slag 9-1 voor RTTV. De volgende match van de Rhenenar ren is tegen Ons Vermaak 2 in Nijme- "JVaast de talloze gevaren, waar aan de verkeersdeelnemers door de steeds toenemende drukte op de grote en kleine wegen zijn blootgesteld vormt op de Veluwe het overstekend wild nog een extra bedreiging van de verkeersveilig heid. Wordt in de koppen van de kran- teberichten over de ongevallen die hiervan het gevolg zijn, een reégeit nog wel eens met een kapitaal hert verwisseld, de schier dagelijkse re gelmaat, waarmee dit soort berich ten in de plaatselijke dagbladen ver schijnt, maakt voldoende duidelijk hoe ernstig dit probleem is. Geluk kig niet al te vaak komt zo'n onge luk in de landelijke pers. Dat ge beurt als er niet enkel onder het wild, maar ook onder de mensen do den zijn gevallen. Wie op een tweewielig voertuig gezeten, in onzachte aanraking komt met een plotseling opduikend stuk wild en de botsing overleeft, heett geluk gehad. Op langere termijn gezien zijn er al verscheidene men sen op deze wijze op de Veluwse we gen om het leven gekomen. Zelfs een onverwachte ontmoeting met een haas, een konijn of een fazant kan voor de J>erijders van brom mers, motoren of fietsen al noodlot tig zijn. Vertegenwoordigers van de gehele Veluwse fauna, waaron der vossen, marters en honderden egels vallen aan het verkeer ten of fer. De automobilist die een stuk groot wild aanrijdt heeft wel zwaar pech, ook zonder dat hij persoonlijk li chamelijk letsel oploopt. Immers, afgezien van het dierenleed, dat hij ongewild veroorzaakt, ontstaat er in vele gevallen omvangrijke mate riële schade. "l^ooral in de bronstijd loopt het wild gevaar slachtoffer van het verkeer te worden. Voor de herten valt deze in het najaar en bij de reeën in het hartje van de zomer. De wilde zwijnen hebben hun bronst tijd in hun natuurlijke staat in ja nuari. Door de regelmatige bijvoe- dering zijn ze tegenwoordig evenwel in een conditie geraakt, dat net als bij de varkens op de boerderij de bronst het hele jaar kan optreden. Gebleken is, dat de reflecterende werking van de langs vele wegen geplaatste wildspiegels bij de nade ring van verkeer inderdaad een ze kere remming uitoefent op de nei ging van de herten en reeën om plotseling de rijweg over te steken. /^eheel anders te echter het ge- drag van de zwijnen. Die be geven zich nadat zij aan de ene zij de van de weg de berm al wroe tend ondersteboven hebben gezet on verstoorbaar naar de berm aan de overkant om te trachten ook daar iets van hun gading te vinden. Van wildspiegels trekt het borstelwild zich daarbij niet veel aan. De bosbeheerders hebben wel eens proeven genomen met het uitstrooi en van wilde-dieren-mest tegen de konijnen, maar de resultaten waren niet om over te roemen, afgezien van de praktische bezwaren, die er aan deze afweermethode kleven. Doeltreffend om het wild tegen te houden zou alleen zijn de afraste ring van alle bospercelen, maar daarvan kan, ook al uit financiële overweging, geen sprake zijn. De beste veiligheidsmaatregel voor de verkeersdeelnemers is voor alsnog: voorzichtigheid betrachten en niet te hard rijden op de wegen die door de bossen voeren. Dat geldt dan in het bijzonder op de tra jecten, die door waarschuwingsbor den met het bekende hert als over- steekplaatsen van het grootwild aan geduid worden. le materiële schade, die ontstaat als een auto een stuk wild aan rijdt, is dikwijls zeer aanzienlijk, want herten en reeën springen, naar gebleken is, vaak hoog tegen het voertuig aan. Een naar aspect van een dergelijke botsing is: „Wie be taalt de schade?" Kan een verkeersdeelnemer aan tonen, dat een stuk wild door een gat in een raster is gekomen dan blijkt daaruit, dat dit stuk een eige naar had. Op die eigenaar kan in zo'n geval de schade worden ver haald. Men moet echter wel sterk in zijn schoenen staan om te kun nen bewijzen dat er inderdaad een botsing plaatsvond met een uitge broken hert, ree of zwijn en men hoort dan ook maar zelden van uit keringen hiermee in verband. Door het rijden binnen afgeras terde gebieden wordt de automobi list, de motorrijder, de fietser of de bromfietser automatisch zelf aan sprakelijk voor de schade die kan ontstaan. In de vrije wildbaan is het wild van „niemand". De herten, reeën en wilde zwijnen kunnen zich daar ongehinderd van het ene naar een ander, soms ver van het eerste af gelegen perceel begeven. Er is dus geen eigenaar, die men na een on geval aansprakelijk kan stellen. Tn dit verband is het niet zo on- begrijpelijk, dat de automobilis- I ten, die een stuk wild gedood heb- ben, denken: „Binnen is voor" en deze ongewild verworven bout zo snel mogelijk voor eigen consump- f tie in de kofferruimte laden zonder aangifte van het ongeval te doen. Maar als zij geen aangifte doen handelen zij in strijd met de wet. De wettelijk juiste gang van za ken is, dat na aangifte de politie het stuk in beslag neemt. Dit wordt ver volgens naar de poelier overge bracht. De provinciale voedselcom- missaris beslist wat er met het ge dode wild zal gebeuren en kan dus ook besluiten, dat uit de opbrengst van dit wild de schade voorzover mogelijk, vergoed wordt. Ook wanneer bij een botsing het wild alleen maar gewond werd is 't niet „Weidelijk" de aangifte bij de politie of bij de dichtstbijwonende jachtopziener of boswachter achter wege te laten. Jachtopzieners en boswachters stellen alles in het werk om het gewonde wild op te sporen en zo nodig met een schot uit zijn lijden te helpen, opdat het niet in het bos behoeft te „verloede ren". Deze opsporingsactie wordt niet slechts gevoerd na de aangifte van een verkeersongeval, waarbij wild betrokken was, maar ook zo als een der Veluwse boswachters ons meedeelde, na iedere jachtpar tij. Worden de gewonde dieren niet gevonden dan hebben zij waarschijn lijk hun ongewenste ontmoeting met het verkeer zo goed doorstaan, dat herstel mogelijk is. TTe aanwezigheid van wild in on- ze Veluwse natuurgebieden brengt zo haar eigen zeer specifieke problemen mee, de problemen waarover nog veel zal worden ge schreven en gesproken en die feite lijk niet op te lossen zijn. In een wereld, waarin het dieren- en plantenrijk gestadig voor de ver stedelijking moet wijken, kan het, dunkt ons, alleen maar deugd doen, dat het mooie grootwild tenminste op onze eigen Veluwe nog lang niet verdwenen is. Van de mensen in het verkeer vraagt deze gelukkige om standigheid echter wel 'n flinke do sis verantwoordelijkheidsbesef, ter wijl risico's niet geheel te vermij den zijn. illtfllllilHtlltllllllltllllftlll gen. Gezien de vorm waarin de spelers verkeren, lijkt het moeilijk om tegen deze sterke tegenstander ook maar één punt te behalen. Wordt het een neder laag dan zijn de kampioenskansen vrij wel verkeken. RTTC 2 - RTTV 3: 9-1. O. Meijer en A. Udo verloren beiden 3 maal, terwijl H. v. Holland de eer tenslotte wist te redden en eenmaal tot winst kwam. SWIFT 2 - RTTV 4: 0-10. J. Notermans, H. Huntelerslag en O. Weyssenfeld wonnen alles waardoor zij nu fraai op kop staan in de 3e klas. J. Notermans, die uitgenodigd was om aan de voorachtkamp mee te doen wist zich te plaatsen voor de definitie ve achtkamp, door als 3e te eindigen. STV-CLIMAX 3 - RTTV 5: 1-9. Dit team verraste vriend en vijand met deze prachtige overwinning. In de voorcompetitie was er nl. 2 x verloren van de Veenendalers. B. Middel en C. Huntelerslag bleven beiden ongeslagen en E. v. Hees won tweemaal. Ook het dubbel was voor RTTV 5. KR. EN VR. 4 - RTTV 6: 6-4. J. de Bode deed het prima met 2 overwinningen, doch A. Need en J. Nieuwenhuis wonnen beiden slechts een keer. Door deze nederlaag moeten de ze spelers oppassen, daar zij in de on derste helft van de ranglijst beland zijn. A. v.d. Wetering en C. Huntelerslag wonnen beiden 3 m3al en samen het dubbelspel, terwijl W. Roseboom geen enkele partij kon winnen. A. v.d. Wete ring, die in de 4e klas mocht proberen zich via de voorachtkamp te plaatsen voor de finale-achtkamp deed het uit stekend. Hij werd in dit sterke gezel schap eerste en moet nu trachten in de finale-achtkamp hetzelfde resultaat te boeken. STV-CLIMAX 4 - RTTV 9: 9-1. Mej. J. Schipper en T. Terpstra ver loren beiden 3 maal. maar mevr. A. v. Breemen-Puyck werkte met een over winning de nul weg van het scorebord. Zaterdag, 10 februari Stadsschouwburg 20.00 uur: De Utrecht se Operettte met „De Circusprinses". Nicolaikerk 19.30 uur: Orgelvesper. Muzevaltheater 21.00 uur: Cabaret Hen- nie Oliemuller met „Lief zijn voor de muis". Zondag, 11 februari Stadsschouwburg 20.00 uur: Spaans danspaar Susana y José. Maandag, 12 februari Tivoli 20.15 uur: Utrechts Symphonie Orkest o.l.v. Ernest Bour, m.m.v. da meskoor „Collegium Musicum Amste- lodamense". Werken van Ravèl, De bussy en Haydn. Dinsdag, 13 februari Stadsschouwburg 20.00 uur: Toneelgroep Theater met „Borak valt". Woensdag. 14 februari Stadsschouwburg 20.00 uur: Nieuw Rot terdams Toneel met "Ja, ik wil". Muzevaltheater 20.30 uur: Eenmansca- baret Hessel van der Wal *net ,,Land in zicht". Vrijdag, 16 februari Stadsschouwburg 20.00 uur: Srlip en Snap-revue „Proficiat". Muzevaltheater 21.00 uur: Cabaret Hen- nie Oliemuller met „Lief zijn voor de muis". Tivoli 20.15 uur: Utrechts Symphonie Orkest o.l.v. Ernest Bour, m.m.v. Sieg fried Palm, violoncel. Werkenvan Lu- toslawski, Penderecki, Bach en Haydn. Zaterdag, 17 februari Stadsschouwburg 20.00 uur: Snip en Snap-revue „Proficiat". Muzevaltheater 15.00 uur: Poppenkast voorstelling voor kinderen v.a. 3 jaar: „Jan Klaassen en de betoverde pata tes frites" en optreden goochelaar Pa- jaho. Muzevaltheater 21.00 uur: Cabaret Hen- nie Oliemuller met „Lief zijn voor de muis". Nicolaikerk 19.30 uur: Orgelvesper.

De Vallei | 1968 | | pagina 6