Nakaarten over de 500 meter Loedmilla Titova Scholte behaalde derde zege Schenk - Verkerk - Bols Nottet Verkerk won de 1500 nieter Sport op radio en televisie Goud voor Killy „Mijn laatste winterspelen" Krappe overwinning voor Zweden; Rusland won opnieuw overtuigend Ans kreeg telegram Opnieuw afgelasting bobsleeën bij in Feyenoordstadion Raceteam opgericht Olympische lekkerbekken Goed voor goud VULTINK EVENAARDE EUROPEES RECORD SERIE Vier rijders aangewezen voor Grenoble Onvoldoende Bols goede vijfde Thuisreis Contra-expertise wordt toegestaan Ziek Medailleverdeling Olympisch ijshockeytoernooi Opnieuw winst Ruime keuze ZATERDAG 10 FEBRUARI 1968 GRENOBLE Zowel in het Ne derlandse kamp als bij de buitenlan ders werd gistermorgen druk nage kaart over de prestaties van de dames op de 500 meter. Prestaties, die niet van grote allure waren, omdat het ijs door de motregen vrij zacht was ge worden en er bovendien nogal wat wind stond. Elly van de Brom was nieet erg tevre den met haar vijfde plaats. De race was wat tegengevallen. „Ik ging niet lek ker", zei ze na afloop. „Maar ik heb goede hoop dat het op de 1000 meter be ter gaat". Loedmilla Titova kwam tien minuten te laat op de persconferentie doordat ze eerst voor de Russische radio en t.v. was geïnterviewd. De 21 jaar oude stu dente vertelde: „Ik vind het een zeer fijne baan. Ik schaats al zes jaar en heb mij speciaal op deze dag voorbe reid. De 500 meter is mijn beste afstand en ik meende dat dit jaar mijn beste jaar zou worden. Toen ik donderdag het baanrecord vestigde, wist ik dat ik het goed zou doen". Mary Meyers vertelde dat zij zich na de Winterspelen uit de wedstrijdsport terugtrekt en dit voorjaar gaat trouwen. Zij was niet erg tevreden over haar prestatie omdat ze in de laatste bocht te veel naar buiten was uitgeweken. Jenny Fish, het tweede Amerikaantje, dat zilver veroverde, merkte op dat de schaatsers in twee bochten last van de wind hadden gehad in plaats van nor maal slechts in één bocht. Diane Holum, die ook zilver won: „Ik ben snel van start gegaan, 'k voelde mij veel sterker dan een aantal dagen gele toen ik de griep had, maar ik was nog wel zwak". Ans Schut heeft van de burgemees ter van Apeldoorn, mr. A. L. des Tom be gisteren in Grenoble een telegram met betaald antwoord ontvangen. De burgemeester stelde .Ans daarin de vraag of het haar uitkwam maandag 19 februari in Apeldoorn te zijn voor ontvangst. Ans seinde terug dat de Ne derlandse damesploeg die dag eeen gra tis schoonheidsbehandeling kreeg aan geboden en vroeg de burgemeester of de 20ste ook goed was. Voorts hebben prinses Beatrix en prins Claus laten weten met de Neder landse meisjes aan tafel te willen eten. GRENOBLE 1968 GRENOBLE Loedmilla Titova is de opvolgster van de fameuze Li- dya Skoblikova. In Innsbrück won Skoblikova de gouden medaille op de 600 meter in totaal won zij daar vier gouden medailles in Greno ble zegeviert de 21-jarige studente aan het instituut van de luchtvaart te Moskou, Loedmilla Titova. Zij is afkomstig uit het Siberische Tsjita. Bij de wedstrijden om de wereldtitel in Helsinki eindigde zij eind januari als zesde. Titova won toen twee af standen, de 500 meter en de 1000 me ter. Op de lange afstanden waren haar prestaties echter te zwak voor een hogere eindklassering. Eerder dit jaar icerd zij nationaal kampi oene. In Alma Ata onttroonde zij Valentina Stenina, de oud-wereld kampioene. Toen werd zij op de 500 meter tweede achter Tatjana Sidoro- va, die in Grenoble zo teleurstelde. 1 k DA VOS Het Nederlands Olym pisch Comité heeft na overleg met chef de mission W. Quarles van Ufford vier Nederlandse rijders aangewezen voor de Olympische schaatswedstrijden. Alleen Ard Schenk, Kees Verkerk, Peter Nottet en Jan Bols zullen in Gre noble starten. De indeling is als volgt: 500 meter: Schenk, Verkerk, Bols en Nottet. 1500 meter: Schenk, Verkerk, Bols en Nottet. 5000 nieter: Verkerk, Bols en Nottet. 10000 meter: Verkerk, Bols en Nottet. De overige leden van de kernploeg Jorrit Jorritsma, Karei te Winkel en Arie Eriks en de ook in Davos verblij vende sprinter Frits Bartling keren in de loop van zondag naar Nederland te rug. Frits Bartling is er 'dus toch niet' in geslaagd zich voor Grenoble te plaatsen. Het NOC ging er bij het aanwijzen van de rijders voor de Winterspelen van uit, dat een plaats bij de eei$te tien mogelijk moet zijn en het acht de 40,6 sec., die de jonge Amsterdammer deze week in Davos realiseerde, onvoldoen de voor een dergelijke klassering. Dat er op de kortste afstand vier Nederlan ders starten, komt doordat Verkerk, Schenk, Nottet en Bols toch aanwezig zijn en dan het ijs kunnen „proeven". „De 500 meter is vrij. De jongens moe ten zelf weten of zij op de sprint willen uitkomen of niet. Het is daarom ook nog helemaal niet zeker, dat wij met een maximale ploeg op de 500 uitko men", vertelde trainer Wim de Graaff, die nog steeds met de rijders in Davos vertoeft. Frits Bartling, die na het sei zoen 1966-1967 besloot zich niet meer beschikbaar te stellen voor de kern ploeg om zodoende meer tijd beschik baar te hebben voor zijn studie, heeft zich deze winter toch weer op de sprint ingezet om een plaats in de Olym pische ploeg te veroveren. Hij werd ech ter door pech getroffen. In november vorig jaar kreeg hij, op weg naar de IJsselcupwedstrijden in Deventer, een ernstig auto-ongeluk, waarbij zijn meis je om het leven kwam en hijzelf ern- nuarl hervatfe aap Edenbaan, nog altijd bezield van de gedachte in Grenoble een kans te wagen op de 500 meter. Naar tijden rond de 41 seconden JC will Iici icvr» RWdlu Cl stig .wérd getyonti. In for hij dé training op de 'Ja DAVOS Na de tweede plaatsen, die Kees Verkerk deze week tijdens de int. wedstrijden in Davos bereikte, heeft de kleine Puttershoeker vrijdag de 1500 meter gewonnen. De omstan digheden waren wat minder dan de af gelopen dagen het waaide nogal en de lucht was „zwaar" en daarom kwamen wereldrecords niet in gevaar. Nu liet Verkerk 2.05.6 noteren, maar de tijd was op zichzelf echter niet zo be langrijk. Het feit, dat hij eerste werd, was van veel meer importantie. Het zelfvertrouwen van de kleine Ne derlander werd erdoor opnieuw ver groot. In zijn rit tegen de opkomende Noor Dag Forness toonde Verkerk ook weer over zijn felle eindsprint te beschikken. Tot de laatste ronde ging de strijd ge lijk op. In de laatste vierhonderd meter sloeg hij een kloof van 0,9 sec. Opvallend was verder de verrichting van de Drent Jan Bols. Hij verbeterde zijn persoonlijke topprestatie op deze af stand met 0,4 sec. en bracht het met 2.06.8 tot de vijfde plaats. Dit was vol gens trainer De Graaf een gevolg van de verbeterde stijl van de Hoogeveener. De vorige keer reed hij in een te snel rit me en hij zat te hoog in de benen", verklaarde de Rotterdammer, „hij heeft er nogal wat op getraind en het gaat nu meteen stukken beter". Voor de overige Nederlanders was er weinig eer te behalen. Schenk kwam niet verder dan de elfde plaats in 2.08.9 en Eriks, Te Winkel en Jorritsma moesten met nog bescheidener posities genoegen nemen. Op de duizend meter kwamen geen Nederlanders aan de start. De Noor Björn Tveter schreef deze af stand op zijn naam. Fred Anton Maier liet zich niet op het ijs zien. Uitslagen: 1000 meter: 1. Björn Tveter (Noorwe gen) 1.22.1; 2. Boris Goeljajev (Rusland) 1.22.3; 3. Roar Groenvold (Noorwegen) en Valeri Kaplan (Rusland) 1.22.9; 5. Evgeni Grisjin (Rusland) 1.23.2; 6. Ivar Eriksen (Noorwegen) 1.23.6; 7. Johnny Höglin (Zweden) 1.24.4. 1500 meter: 1. Kees Verkerk (Neder land) 2.05.6; 2. Ivar Eriksen (Noorwe gen) 2.05.7; 3. Roar Groenvold (Noor wegen) 2.06.3; 4. Dag Forness (Noorwe gen) 2.06.5; 5. Jan Bols (Nederland) 2.06.8; 6. Joeri Maljikin (Rusland) 2.07.2; 7. Johnny Höglin (Zweden); 2.08.2; 9. Günter Traub (W. Duitsland); en Svein Erik Stiansen (Noorwegen) 2.08.5; 2.08.9; 2.09.2; 2.09.3; 2.09.4. 11. Ard Schenk 13. Arie Eriks 14. Jorrit Jorritsma 15. Karei te Winkel (Nederland) (Nederland) (Nederland) (Nederland) De overheersende rol van de Nederlanders in het Europees kampioenschap in het anker-kader 47/2 is vrijdagmiddag nog duidelijker geworden toen Hans Vul- tink tegen de Oostenrijker Stenzei vierhonderd caramboles In zijn tweede beurt in een ruk byeenspeelde, Scholte zijn derde zege in successie behaalde en boven dien de Belg Van den Branden kansloos ten onder ging tegen de Spanjaard Jose Galvez. Daardoor kwam Henk Scholte, die in vijf beurten korte metten maakte met de tegen een opkomende griep kampende Dieter Müller, alleen aan de leiding, terwijl Vultink, dank zij het na drie partijen hoogste moyenne (73,85) oprukte naar de tweede plaats. in Madonna di Campiglio en Davos ble ken niet voldoende. Tot overmaat van ramp kwam hij dinsdag ten val, waar bij hij een bloeduitstorting aan het bo venbeen opliep. Met Karei te Winkel, Arie Eriks en Jorrit Jorritsma, die zich eveneens voor Grenoble niet hadden waar kunnen ma ken, aanvaardt Bartling zondagavond per vliegtuig de thuisreis naar Amster dam. Na enkele dagen rust vertrekken Eriks en Jorritsma misschien aange vuld met Te Winkel, naar Noorwegen, waar zij zich gaan voorbereiden op de wedstrijden voor het wereldkampioen schap, 24 en 25 februari in Gotenburg. De ploeg zal dan waarschijnlijk bestaan uit: Schenk, Verkerk, Nottet, Bols en Eriks, met Jorritsma als reserve. De Grenoblegangers reizen zondag middag naar Genève, waar wordt over nacht. Maandagmorgen om een uur of tien komt men in Grenoble aan. De NTS brengt van 19.30 tot 20.35 op Nederland 1, onder voorbehoud van wij zigingen, flitsen van de voetbalwed strijd Feijenoord ADO en PSV Xerxes/DHC; de zaalhandbalwedstrijd Sittardia Nilok in de Sporthal te Sittard; de internationale kampioen schappen cyclocross te Wassenaar; in Haarlem; de Nederlandse kampioen schappen Cycle cross te Wassenaar; de volleybalwedstrijd Brada—Blokmeer. die in het kader van de Europa Cup te Antwerpen wordt gespeeld; een film overzicht van de Olympische Winter spelen te Grenoble en het Nederlandse programma uit Grenoble. In het NRU-sportprogramma Langs de Lijn zullen de volgende sportgebeur tenissen de revue passeren: de voetbal wedstrijden Feijenoord ADO, PSV Xerxes/DHC en Vitesse Cambuur, de Olympische Winterspelen in Greno ble, het internationaal kampioenschap badminton in de Duinwijckhal te Haar lem, de volleybalwedstrijd Bra doBlok keer om de Europabeker in Antwerpen, de Europese biljartkampioenschappen 47/2 in Geel, de paardenkoersen, de mi crokorfbal wedstrijd Ons Eibernest Westerkwartier, het nationale kam pioenschap cyclocross in Den Haag, de motocross Nederland België in Ge- mert, de Nederlandse kampioenschap pen turnen keurgroepen van verenigin gen in Terborg; voorts weer de over- vichten van microkorfbal, zaalhand bal en hockey. CHAMROUSSE Het Franse ski idool Jean-Claude Killy heeft gisteren de Olympische afdaling gewonnen. Hij legde het 2.890 meter lange parcours met een afdaling van 840 meter af in 1 min 59.85 sec. Zijn landgenoot Guy Pe- rillat. die als eerste was gestart, won het zilver met een tijd van 1.59.93. Het brons was voor de Zwitser J. Daniel Datwyler met een tijd van 2.00.32. De wedstrijd werd bij bewolkte hemel gehouden. De temperatuur was boven het vriespunt, waardoor de baan lang zamer was dan de oefendagen eerder deze week. De menigte was veel klei ner dan gisteren toen de wedstrijd we gens het 9lechte weer moest worden uitgesteld. De toeschouwers stonden bij h cn slechts weinig echte lief- h: s de moeite genomen de helling op te klimmen. GRENOBLE ,,Aan de Olympische Spelen zal ik nooit meer deelnemen, maar ik ben zeker van plan door te gaan met skiën", heeft Jean Claude Killy, de winnaar van de eerste gouden medaille voor Frankrijk by de Spelen van Gre noble vrijdag meegedeeld. Guy Perillat, tweede achter Killy in de afdaling, vertelde woordelijk hetzelf de. De woorden van Killy waren maar voor één uitleg vatbaar, hij zou prof worden. Het gefluisterde gerucht dat al lang in Grenoble rondwaarde werd plot seling van alle kanten duidelijk hoor baar. Killy, officieel nog steeds ama teur, haastte zich nadat de echo van 't gerucht bij hem was teruggekomen een nadere uitleg te geven aan de enigs zins raadselachtige zin „maar ik ben ze ker van plan door te gaan met skiën". Killy vertelde: „Het is zeker niet uit gesloten, dat ik het volgend jaar prof wordt, maar op dit moment is nog niets definitief. Prof worden is een van de talrijke mogelijkheden, die ik over weeg". GRENOBLE De medische commis sie bij de Olympische. Winterspelen heeft bekendgemaakt, dat, om moeilijkheden en misverstanden te voorkomen, steeds twee flesjes urine van de te controleren sportmensen zullen worden afgenomen. De deelnemers houden dus de mogelijk heid om een tweede onderzoek te laten uitvoeren. Vrijdag is de controle op het niet gebruiken van verboden stimule rende middelen uitgevoerd op de deel nemers aan de afdaling heren van de alpine skinummers. DEN HAAG De cijfers van sport- toto 31 luidden als volgt: aantal deelne mers: 628.338; bruto inleg: 872.090,40 gulden; prijzenbedrag: 287.790,- gulden. Eerste prijs: 158.284,50 gulden, 15 win naars, bruto 10.552,20 gulden. Tweede prijs: 86.337,- gulden, 340 winnaars, per kolom 254 gulden. Derde prijs: 43.168,50, 1312 winnaars, per kolom 32,60 gulden. De meeste indruk liet, uiteraard, die recordreeks van Vultink achter. Zij werd in de tweedy beurt gescoord omdat de Aaltenaar van acquit had gemist. Na vier simpele caramboles van Stenzei een man, die bij ons niet eens in de ere klasse zou mogen meedoen mocht Vultink het opnieuw proberen. Nu gaf hij drie kwartier lang een gave demon stratie van zijn kunnen. Vooral de eerste driehonderd pnt. werden zonlder meer volmaakt gescoord. Doordat een school klas zich nogal rumoerig op de krakende tribune installeerde, werd de concentra tie verstoord. Van driehonderd tot drie honderdtwintig lagen de ballen dan ook iets uit elkaar, toen plantte Vultink ze weer in de k cheval positie op de krui sing van de kaderlij nen. Pas na 390 kwam er een hapering. Maar voor een kundig biljarter als Vultink was het een koud kunstje om ook de resterende tien punten te maken. Voor de tweede maal binnen ruim een maand had de Nederlandse en Europe se titelhouder de vierhonderd in één beurt bijeen, want ook bij het nationa le kampioenschap in Helmond had Vul tink tegen Jean Bessems deze krachttoer volbracht. Zijn naam prijkt nu dus ook op de Europese recordlijsten naast die van Piet van de Pol (hij bereikte deze mijlpaal in de biljarthistorie al in 1958Tini Wijnen, Henk Scholte en Jean Marty. Na dit geweld van Vultink, die voor prolongatie van zijn titel echter moet hopen op een misstap van Scholte, viel het spel van de leider in dit toernooi wat tegen. Scholte kampte meer met een dalende conditie dan Müller, die trou wens eigenlijk in zijn bed had moeten liggen. In de ochtenduren was de Duit ser naar een dokter geweest, die hem verder spelen had verboden. Maar Mül ler wilde niet verstek laten gaan, nam allerlei geneesmiddelen in en kwam om er te verliezen. Hij was kansloos. Ook tegen deze Scholte, die te moeizaam speelde. In zijn derde beurt bracht de ex-Eindhovenaar met een reeks van 191 het totaal op 236, waarna hij nog twee beurten nodig had om de vierhonderd vol te maken. Van het drietal dat de twee Neder landers bleef volgen, maakte Galvez de gevaarlijkste indruk. De Spanjaard speelde tegen Van den Branden zeer se cuur. Vooral in zijn slotreeks van 248, waarmee hij de hoop van onze zuider buren op een Belgische eindzege vrij wel vernietigde. Uitslagen uit de derde ronde: Vultink 400 2 400 200.00 Stenzei 13 2 9 6.50 Van den Branden 37 4 35 9.25 Galvez 400 4 248 100.00 Vervest 206 15 68 13.73 Galmiche 400 15 86 26.66 De medailleverdeling op de Olympi sche Winterspelen is na vrijdag: goud 1 1 1 1 zilve 1 brons Frankrijk Italië Zweden Rusland Verenigde Staten - 3 - Noorwegen - 2 1 Finland 1 Zwitserland - - 1 Op de vijfhonderd meter hardrijden dames werden drie zilveren medailles en geen bronzen uitgereikt. GRENOBLE Pas 100 seconden voor het einde wist Zweden vrijdag de O Tijdens de ijshockeywedstrijd tussen Zweden en Amerika, probeerden de Amerikanen de puck in het doel te werken door het doel aan de achter zijde op te tillen. De scheidsrechter greep evenwel onmiddellijk in het kostte de Amerikanen een straf schot. ALPE D'HllEZ De Olympische wedstrijd tweepersoonsbob in Alpe d'Huez staat onder een ongelukkig ge sternte. Vrijdag in de vooravond, enke le uren voor de geplande laatste twee manches, kwam na het fiasco van woensdag opnieuw een afgelasting. Bij temperaturen van vijf graden bo ven nul regende het in Alpe d'Huez. De baan was weliswaar in goede toestand, maar zou zeker kapot gereden worden als de twintig bobs erover heen zouden gaan. Men besloot de races te verschui ven naar vandaag. Na de eerste twee manches leidt de negenvoudige wereld kampioen Eugenio Monti met zijn rem mer Luciano de Paolis (Italië) voor de Dyitsers Horst Floth en Peppi Bader. Het congres van de Internationale Bobslee-Federatie (FIBT) besloot in Alpe d'Huez de Amerikaanse winter sportplaats Lake Placid met de Mound- Hoovenbergbaan voor de 4e maal de or ganisatie van de wereldkampioenschap pen op te dragen. Als datum wordt ge noemd de periode tussen 9 en 22 febru ari 1969. De Europese kampioenschap pen vinden eind januari in Cervinia aan de voet van de Matterhorn plaats. Met 15 van de 17 stemmen voor werd be sloten de ambtstermijn van de zittende president dr. Amilcare Rotta met vier jaar te verlengen. HANS VULTINK geëvenaard O Müller 42 5 22 Scholte 400 5 191 840 80.00 yshockeywedstrtyd tegen West-Duits- land in zijn voordeel te beslissen. De fanatiek verdedigende en bij uitvallen soms zeer gevaarlijke Duitsers hadden tot op dat voor hen zo fatale moment de stand geltyk weten te houden: 4-4. Juist toen echter faalde de voor het overige zo uitstekende doelman Sepp Schramm. Hij beoordeelde een houdbaar schot van de Zweed Oeberg volkomen ver keerd en de overigens verwachte ne derlaag voor West-Duitsland was een feit. Het was een verdiende zege voor de Scandinaviërs, die in het grootste deel van dit treffen een flink overwicht had den. In de zesde minuut al bezorgde Svedberg zijn ploeg een 1-0 voorsprong en er leek voor de Zweden geen wolkje aan de lucht te zijn, toen ze via treffers van Lundström en Norlander nadat Kuhn eerst voor de Duitsers tegen had gescoord wegliepen tot 3-1. Maar de felle Duitsers kwamen toch terug. Köpf en Reiff brachten de partijen weer op gelijke voet alvorens Olsson de Zweden wederom een voorsprong gaf: 4-3. In de 46e minuut zorgde Lax voor een 4-4 stand en bijna een kwartier lang hiel den de Duitsers toen stand tegen de vloedgolf van aanvallen. Het was voor hen dan ook een ware deceptie, dat Zweden uiteindelijk toch nog de over winning greep. Rusland, liet er in de wedstrijd tegen de Vpr. Staten geen gras over groeien. 9.000 toeschouwers zagen de Russen al in de eerste periode een 6^0 voorsprong nemen. In het tweede part scoorden de Russen nog eens vier maal waartegen de Amerikanen twee doelpunten stel den. Aangezien de ploegen in de derde periode blijkbaar „een staakt het vu ren" waren overeengekomen en niet scoorden, kwam de eindstand op 10-2. Doelpuntenmakers bij Rusland: Firsov (3), Blinov (2x), Poloepanov (2), Mois- sejev, Koeskin en Starschnov. Ross en Morrison scoorden voor de Ver. Staten. 328 66.66 400 73.85 290 44.96 87 24.17 154 22.62 84 18.05 68 11.98 52 9.85 De stand na de derde ronde luidt (achtereenvolgens naam, punten, hoogste serie en algemeen gemiddelde): Scholte 6 Vultink 4 Galvez 4 Galmiche 4 Van den Branden 4 Müller 2 Vervest 0 Stenzei 0 DEN HAAG De oefenwedstrijd van het voorlopig Nederlands elftal te gen de Duitse Bundesliga club Borussia Mönchen Gladbach zal op woensdag 28 februari niet in Nijmegen maar in het Rotterdamse Feyenoordstadion worden gespeeld. De KNVB heeft hiertoe besloten om dat men te veel concurrentie vreesde van de Europa Cup-wedstrijd Juven- tusEintracht Braunschweig, die door de Duitse televisie wordt uitgezonden. DEN HAAG Jan Huberts, eens als fabrieksrijder opgenomen in de renstal van Kreidler, nam tijdens de laatst ge houden TT-races het initiatief een Ne derlands raceteam op te richten. Op deze wijze wil hij geld bijeen brengen, waarmee motorrenners financieel en in technisch opzicht kunnen worden ge steund. Het idee sloeg in. Een commis sie, belast met voorbereidingen, kwam tot stand om de plannen uit te werken en de moeilijkheden op te lossen. Het resultaat van vele besprekingen is nu, dat de oprichting van het Motor Race Team Nederland (MRTN) een feit is. Het team zal bestaan uit de volgende renners: Martin Mijwaarts en Paul Lo- dewijkx (Jamathi 50 cc), Cees van Don gen (Hónda 125 cc), Jan Hubets (Bul taco 250 cc), Jan Dekker (Kawasaki 350 cc) en Bert Oosterhuis (Norton 50 cc). Het is de bedoeling, dat zij zullen star ten in de races in Nederland en België. Voorts zal worden getracht uit te ko men in andere Grand Prix-races, zoals die van Frankrijk, Oost-Duitsland en Italië. GRENOBLE Als de 2.000 persmen sen, die hier aanwezig zijn om de tien de Olympische Winterspelen te verslaan, zelf een gouden medaille hadden uit te delen, zou die zeker naar het Franse heertje met zijn kleine snorretje gaan, die voor het eten zorgt. Het restaurant van het perscentrum is in die korte tijd zo beroemd geworden dat de portiere moeten aandringen op het tonen vow perskaarten om de gewone atleten of sportautoriteiten buiten te houden, die naar iets beters op zoek zijn dan de ka rige maaltijden die ze voorgezet krijgen in het Olympische dorp, een paar hon derd meter verderop. De scepter in dit culinaire paradijs wordt gezwaaid door Roger A. Verge, wiens twee sterren dragende restau rant aan de Franse Rivièra al vele ja ren bekend is bij liefhebbers-van de goe de Franse keuken. Met hulp van de Franse regering en de commissie voor organisatie van de Winterspelen is het monsieur Verge ge lukt de heerlijkste schotéls in Grenoble aan te bieden tegen cafetariaprijzen. „Als dit een commerciële onderne ming was, zou ik nu al op de fles zijn**, zei hij, „of ik zou zo'n tien dollar per man moeten berekenen". Voor 15 franc (drie dollars) krijgen de persmensen menu's voorgeschoteld, die klinken als een lekkerbekkendroom. Maanden geleden al stelde Verge voor elke dag van de Spelen een nieuw menu vast. Bij' de keuze van de menu's, dis je het water in de mond doen lopen, ia hij uitgegaan van de verschillende dis tricten in Frankrijk. Elke dag is een nieuw district aan de beurt. Schotels als getuffeerde parelhoen, forel met peter seliesaus, gevulde eend d l'orange en kreeft thermidor, zijn voor monsieur Verge alledaagse gerechten. Veel pers mensen blijven er echter sprakeloos on der. Wat nog meer is: voor je ene kaart je van 15 franc kun je zoveel op je bord nemen als je maar kunt dragen. En mocht je daarna dan nog honger heb ben dan mag je opnnieuw. Wijn van ds beste wijnjaren Franse vanzelfspre kend kan men drinken zoveel men wil. Heren van de pers, die het bobben moeten verslaan, dat zich te Alps d'Huez, 58 km verderop afspeelt, maken liever een ritje terug naar het restau rant van de heer Verge dan de broodjes te eten, die bovenop de berg te krijgen zijn. Verge zit 's winters meestal in Ja maica, waar hij de supervisie heeft over de keukens van een aantal Amerikaan se hotels. ,J)e Franse regering heeft ms echter verzocht voor de pers te zorgen, dus heb ik Jamaica dit jaar maar la ten schieten", zei hij. Hij heeft vijftig koks onder zich, die in ploegendienst 21/ uur lang bezig zijn met de ongeveer 4.500 maaltijden, die per dag worden ge serveerd. Als iemand hem eem compli ment maakt glimlacht hij op die spe ciale manier alsof hij wil zeggen, „hoe zou het anders kunnen f"

De Vallei | 1968 | | pagina 7