Veenendaals dagblad Hulp uit Rusland Goud voor op 3000 meter en voor Carry op de 1000 m. Buiten M NACHTELIJKE BRAND IN LUXE HOTEL IN ACAPULCO BEDRIJFS AUTO'S Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Half miljoen daklozen FORD TRANSIT Britten zouden geën A-wapens meer willen Geen heil in gesprek met Hanoi TSJOMBE MAAKT HET GOED f5975,- VUURGEVECHT AAN JORDAAN SCOTLAND YARD ZOEKT BENDE CüiijtïHia soep.die ls nas lekker! Vader en acht kinderen verbrand Weer Fransman in Bolivia gepakt AANVAL SAIGON ALGERIJNS MINISTER: dc Zwaan Demonstratie in Djakarta Alles over op Ford RAI stand no. 50 v keus uit... meer dan 4000 standaarduitvoeringen Prijzen vanaf Gasten sprongen in zee Roolvink hanteert stophord voor gl azenwassers-cao lO TIM 18 FEBRUARI Iets zachter Sur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonce» „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, Ieder woord meer 15 cent. MAANDAG 12 FEBRUARI I968 - 42e JAARGANG no. 36 SAIGON Amerikaanse vliegers heb ben op het Noordviëtnamese vliegveld Phuc Yen bommenwerpers van het Rus sische type 11-28 waargenomen. SAIGON Van officiële Amerikaanse zUde is meegedeeld, dat door de twaalf dagen van gevechten in de steden van Zuid-Viëtnam, meer dan een half miljoen burgers dakloos z(jn geworden. Het grootste deel van deze nieuwe vluchtelingen bevindt zich in Saigon en omgeving. Op basis van de nog onvolledige gegevens die de missie der Verenigde Staten in Saigon heeft ontvangen, bedraagt het aantal slachtoffers onder de burgerbevol king momenteel 11.307 (1.606 doden en 9.701 gewonden). Volgens de Amerikaanse telling zUn er in het gehele land als gevolg van het op 30 januari aangevangen communistische offensief 510.300 vluchtelingen. RUSK WIL NIET MEER PRATEN WÊêêêÊÊ^^ Ans Schut heeft vanochtend de Nederlandse schaatssuccessen in Gre noble compleet gemaakt: prachtig rijdend met een forse wilskrachtige slag liet zij op de 3000 meter de chronometers stilstaan op *4 min. en 56,2 sec. Daarmee was zij de enige die onder de vijf minuten bleef wat betekende: een gouden medaille voor Ans. Stien KaiseT die in de woorlaatste rit startte kwam drietiende seconde tekort voor het zilver: de Finse Ka ja Mustonen die al eerder de 1500 meter had gewonnen, was haar net even te snel af: Mustonen 5.01.0 en Kaiser 5.01.3, goed dus voor de bronzen medaille. Wil ly Burgmeijer die in de eerste rit van start was gegaan kwam tot 5.05.1, waarmee ze vijfde werd een andere Finse Kaja Keskivitikka liet name lijk in de derde rit 5.03.9 voor zich afdmkken. Lidia Skoblikova was de beste Russische rijdster, maar haar 5.08.0 was niet voldoende voor een plaats op het erepodium. Zondagavond in het monumentale sportpaleis te Grenoble. Cérémonie protocolaire. Op de hoogste trede Carry Geijssen, winnares op de 1000 meter. Jhr. H. A. van Karne- beek, voorzitter van het Ned. Olym pisch Comité, hangt haar het lint om met de gouden medaille- Be loont deze eerste gouden medaille voor Nederland met een omhelzing cn een stevige zoen. Dan gaan de vlaggen omhoog. Het rood-wit blauw aan de middelste mast. En het Wilhelmus klinkt. Voor Carry, de blonde Amsterdamse schaatsster die de gouden dagen van Sjoukje Dijkstra doet herleven. Die zondagavond is het hoogte punt geweest van dit schaatsweek- end in Grehoble. Ook zaterdag had Carry Geijssen op het erepodium gestaan. Met Stien Kaiser. Maar toen stond op de hoogste trede de Finse Kaja Mustonen als gouden- medaillewinnares op de 1500 meter. Voor Carry was toen het zilver. Een kleine tegenvaller, maar op die zaterdagmiddag was de lichte te leurstelling vergeten door de bij zonder hartelijke ontmoeting tussen het kroonprinselijk paar, dat een kort weekend ifr Grenoble aanwezig was, en de schaatsploeg. Samen een gezellige lunch, samen de ber gen in om naar de skinummers te kijken. Op de sportpagina's kunt u verder lezen hoe het dit weekeinde in Gre noble allemaal verlopen is. Kunt u de spontahe kus zien die winnende Carry op beide wangen kreeg van prinses Beatrix. Tja, het waren mooie dagen daar in Grenoble. W ASHINGTON De Verenigde Staten onderzoeken niet langer of Ha noi bereid is over vrede te praten. Washington heeft zijn pogingen opge geven toen de Viët-Cong zijn offensief begon. Dit liet Dean Rusk, de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, gisteren doorschemeren. Zijn verkla ring viel samen met berichten over de hervatting van de Amerikaanse lucht aanvallen op Noord-Viëtnam. Tegenover de diplomatieke terughou dendheid die Washington thans blijk baar in acht neemt staat intussen de activiteit van Oe Thant, de secretaris generaal van de VN. Hij kwam giste ren in Moskou aan. Diplomatieke waarnemers hadden echter niet de indruk dat de Russen Oe Thant erg veel medewerking zou den verlenen bfj z(jn bemiddelings pogingen inzake Viëtnam. Minister Rusk, die sprak op een bij eenkomst van leraren van middelbare scholen, zei dat de Verenigde Staten hadden getracht te weten te komen „wat de ware bedoeling van de Noord- viëtnamezen was" toen minister van Buitenlandse Zaken Trinh eind decem ber zei dat staking van de Amerikaan se luchtaanvallen en beschietingen op Noord-Viëtnam, tot bespreking zou lei den. „Ons diplomatiek onderzoek is voortgezet tot precies het moment dat de communisten twaalf dagen geleden hun offensief inzetten. Ondanks dat of fensief trekken we geen van onze voor stellen in, waarop Hanoi „nee" heeft gezegt", aldus Rusk. Geleid door hun radarinstallaties heb ben jachtbommenwerpers van de Ame rikaanse luchtmacht zondag twee vlieg velden ten noorden van Hanoi gebom bardeerd. F-4 Phantoms van de luchtmacht bombardeerden het vliegveld Kep, 60 km ten noord-oosten van Hanoi, en het vliegveld Jen Bai, 125 km ten noord westen van de hoofdstad. De bommen werpers bestookten bodendien twee ra darposten in het gebied van Jen Bai. +HOEé Amerikaanse mariniers zijn zondag avond in aanvalsboten de Perfume-ri- vier bij Hoeé opgetrokken om ingegra ven Noordviëtnamese soldaten, die de oude keizerstad Hoeé bestoken, in de flank aan te vallen. Ongeveer 410 mariniers deden mee aan de nachtelijke aanval op de cita del, waar sinds 31 januari verwoed wordt gevochten. De mariniers zijn erin geslaagd de zuidelijke helft van Hoeé vrijwel geheel te zuiveren. Met de aanval van zondag avond kwamfn de mariniers voor de eerste maal in de strijd, die in het oude deel van de stad woedt, op de noordelijke oever van de Perfumerivier. De Zuidviëtnamese soldaten, die tot taak hadden de noordelijke helft van de stad te zuiveren, zijn er tot dusver niet in geslaagd de communistische in fanteristen te verdrijven uit de citadel, een ommuurde vesting met een opper vlak van ruim 10 vierkante kilometer. In Saigon blijft de strijd zijn tol eisen van de burgerbevolking. Een lichtko- gel die de stad in de nachtelijke uren moest verlichten is terechtgekomen in een dicht bevolkte wijk. Bij de daar op volgende brand zijn 12 leden van een gezin on het leven gekomen. De Zuidviëtnamese regering heeft zondag besloten oud-strijders tot de leeftijd van 33 jaar op te roepen. Ook is besloten de burgerbevolking bij een nieuwe aanval van de Viët-Cong van wapens te voorzien, die straat voor straat zullen worden uitgedeeld. Amb tenaren tot 45 jaar krijgen bovendien een korte opleiding voor het zelf verde digen van hun regeringsgebouwen. Van Amerikaanse zijde werd zondag meegedeeld dat de Viët-Cong en de Noordviëtnamezen van 29 januari tot 10 februari 30.795 man aan doden heb ben verloren, 6.000 werden gevangen genomen. Er sneuvelden 973 Ameri kaanse en 2199 Zuidviëtnamese soldaten, 4.874 Amerikaanse en 7.717 Zuidviëtna mese militairen werden gewond. De Viët-Cong heeft een nieuwe scha- duw-organisatie gevormd, die streeft naar een coalitieregering in Zuid-Viët nam en die een generaal als leider wenst. Dit meldt Viëtnam Press, het reger ingspersbu reau Deze organisatie is volgens Viëtnam Press het front der nationale vredesal- liantie. De guerrilla's, zo heet het ver der, hebben in hun op 31 januari be gonnen offensief een minderheid van ontevreden politici en ouderwetse in tellectuelen gedwongen toe te treden tot het front, dat hierdoor aan prestige wint". ALGIERS Mpise Tsjombe, ex-pre mier van Kongo, geniet een goede ge zondheid, heeft Mohamed Ben Yahia, Algerijns Minister van Voorlichting, meegedeeld. Er is nog niets besloten over zijn uitwijzing. Hij wordt in Al giers vastgehouden sinds juli verleden jaar, toen zijn vliegtuig werd gekaapt. De minister zei, dat de ministeries van Defensie en Binnenlandse Zaken machtiging konden geven om Tsjombe te ontmoeten en te fotograferen. IVa de korte introductie van het 1.1. week-end ever de plezierige in burgering van knobbelzwanen in Grie kenland via het Wereld Natuur- fonds en uitgewerkt door Nederland feom ik nog even op deze prachtige stoffage van de Geld.-Overijss. IJsel- meerkust e.a. watergebieden terug. De jacht erop wordt gelukkig niet toege staan; de tranige, taaie bout schijnt trouwens weinig smakelijk te wezen. In een oud boek lees ik n.l.: hard ende quaet om te verteren, voorname- lick oudt ende veeljarig synde". Niet temin was het in vroeger eeuwen hier en daar in waterrijke streken gebrui kelijk z.g. zwanendriften (swanerie) te houden, waar men de dieren fokte voor 'veren, pennen en dons; de op zichter heette zwanier of zwanegraaf en dit herinnert weer aan het veroude rende pluimgraaf. Voorts kennen we nog de zwanezang, die de vogel bij het sterven zou laten horen. Fransen spre ken van „le chqnt du cygne", Engel sen van de „swansong dying strains". Voorts heeft men de elegante schone dieren gepersonifieerd; denk maar aan de Agrippijnse zangzwaan Vondelof aan de „Sweet swan of Avon" (Shake speare). In hoeveel logementen hangt voorts de zwaan uit en leerden we op school niet van het wonderbare hemd, dat in de Nibelungen door de z.g. zwa nenjonkvrouwen werd aangewend bij voorspellingen? Tal van gemeentewa pens worden door ons onderwerp ge sierd; het zou mij geen moeite kosten er zó een tiental te noemen, alle in het waterland. Nog op tal van andere plaatsen zien we, hoe deze prachtige figuren van lucht en water volop in 's mensen gunst en gezindheid ston den door hun puurheid en soepele be- wegingslijnen. 12-2-1968 A. B. WIGMAN Twee Zuidviëtnamese burgers, die uit hun huis in Hoeé zijn gevlucht, op weg naar een opvangcentrum. Merkwaar dig, dat zij juist als bezittingen een tv- toestel en een ventilator hebben meege nomen. DJAKARTA Djakarta Onge veer 5000 studenten hebben heden in Djakarta gedemonstreen tegen de corruptie onder de regeringsfunctiona rissen. Er werden portretten van ver scheidene ministers verbrand. De betoging veroorzaakte geen inci denten. Het persbureau Antara heeft bekendgemaakt, dat elders in de stad ook een stille demonstratie is gehouden tegen de stijgende prijzen van con sumptiegoederen. ADVERTENTIE ACAPULCO (Mexico) Door een brand in hotel Majestic te Acapulco zijn zondag vier personen om het le ven gekomen. Volgens het Rode Kruis zijn 6 gewonden in het ziekenhuis op genomen. De slachtoffers zyn afkom stig uit de Verenigde Staten, Canada en Argentinië. De brand brak om 02 uur 30 in de och tend uit op de parterre van het hotel, dat een van de bekendste is in deze badplaats. In korte tijd stond het gehele ggbouw in lichterlaaie. Het hotel was voor het weekeinde volgeboekt en de gasten liepen in him kamers en in de gangen in de val. Drie der doden konden worden ge ïdentificeerd. De vierde dode was zo deerlijk verbrand, dat identificatie on mogelijk bleek. Een aantal der gewonden werd het slachtoffer van de paniek, die uitbrak, in de druk bezette nachtclub in de be nedenverdieping. Daar brak de brand ook uit. Enkele gasten der onderste verdie pingen sprongen uit hun kamers in tee. De gasten van de hoger gelegen verdiepingen, knoopten hun lakens aan elkaar om in veiligheid te kunnen ko men. Door de harde wind. die in Acapulco waaide, duurde het vijf uur, voordat de brandweer de brand meester was. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De directeur en de administra teur van het hotel zijn door het open baar ministerie gearresteerd, totdat 't onderzoek naar de oorzaken van de brand is voltooid. Tot dusverre zijn beide mannen niet in staat van be schuldiging gesteld. TEL AVIV Zondag hebben Jor daanse en Israëlische militairen aan de Jordaan, ongeveer 20 km ten zuiden van het Meer van Galilea, op elkaar ge schoten, aldus eep Israëlische Ieger- woordvoerder. Drie Israëlische solda ten werden licht gewond. Dé Jordaniërs vuurden zaterdagavond mortiergranaten af op de Kibboetz Ges- jer. Zondagochtend begonnen de Jorda niërs met machinegeweren te schieten op de Israëliërs, die het vuur beant woordden. In de vroege zondagmiddag werd het schieten heviger en vielen weer mortiergranaten op de kibboetz. Er was toen drie uur lang, sinds zon dagochtend tien uur, ononderbroken ge schoten. Aan het einde van de middag kwa men Israëlische en Jordaanse tanks in actie en breidden de schietpartijen zich uit, vooral bij de Allenby-brug over de Jordaan. Kort daarna hielden de scho ten op. Zondagavond was volgens een woordvoerder van het Israëlische leger alles rustig. De woordvoerder zei, dat er in de vuurgevechten, die op vier plaatsen langs de Jordaan plaats had den twee Israëliërs waren gewond. Van beide zijden was gebruik gemaakt van artillerie, tanks, mortieren en au tomatische wapens. De Jordaniërs heb ben met mortieren Israëlische stellin gen op de Damia-brug aangevallen. Bij de Allenby-brug en de Abdallahbrug, ten zuiden van de KibboetsGesjer, in de buurt van Jericho, gebruikten de Jor daniërs zware artillerie. De Jordaniërs hebben volgens een woordvoerder van het leger ook vijf Israëlische tanks vernietigd. Verder zou den twee halfrupsvoertuigen en zeven observatieposten zijn vernietigd. Op sommige plaatsen waar geschoten is, zijn Israëlische hefschroefvliegtuigen en ambulances waargenomen, wat er op zou kunnen wijzen dat de Israëlische verliezen hoger zijn dan wordt meege deeld AMSTERpAM Minister Roolvink (sociale zaken en volksgezondheid) heeft voor het eerst sinds de invoering van de vrije loonpolitiek het stopbord gehanteerd. Het geldt voor de c.a.o.'s voor het schoonmaakbedrijf en de gla zenwassers (samen 20.000 werkne mers). De minister wil dat het college van rijksbemiddelaars eerst eens narekent met hoeveel de lonen in deze bedrijfs takken omhoog gaan. De minister had bij het begin van het vrije loonbeleid aangekondigd pas te zullen ingrijpen als nieuwe contrac ten de nationale economie in gevaar brengen. Volgens De Vakbeweging, het blad van het NW, liggen de lonen in het schoonmaak- en glazenwassersbe- drijf nauwelijks boven het minimum. LONDEN Een groep Londense rechercheurs is zondagavond van wapens voorzien. Deze groep zoekt naar een bende, die zaterdagavond een man gedood en een ander zwaar gewond heeft. De bende betrad een huis aan de rustige Hazlebury Road in Fulham, niet ver van Chelsea. Even later zagen ooggetuigen een man het huis uit waggelen met een bebloed hoofd. Een andere man lag doodgeschoten in de hal achter de voor deur. „Overal lag bloed en het was net of de beide slachtoffers het huis probeerden te verlaten toen de schietpartij begon", aldus een ooggetuige. De politie heeft later een revolver in de buurt gevonden en meegenomen ter verificatie van de vingerafdrukken. ADVERTENTIE LONDEN In 1971 zal Groot-Brittan - nië niet langer een kernmogendheld zijn, zo blijkt volgens een vooraan staand schrijver over defensievraag stukken uit vertrouwelijke regerings plannen. Chapman Pincher van de Daily Ex press schrijft, dat de regering alle tactische kernwapens onder onafhan kelijk Brits toezicht wil afschaffen, terwijl de vier Polarisduikboten van de marine onder de een of andere vorm van internationaal toezicht ge plaatst zouden moeten worden. Pincher schrijft, dat uit de recente be snoeiingen van de defensiebegroting, de herziening van de conventionele bewapening blijkt, maar dat de con sequenties voor het kernwapen op last van de regering geheim gehou den worden. Volgens Pincher heeft het geheime plan het afgrijzen opgewekt bij de chefs van de Britse verdediging, maar is het een grote overwinning voor de linkervleugel van de Britse labourpartU- HOWICK (Quebec. Canada) Een vader en acht van zijn kinderen zijn zondag omgekomen bij een brand die hun huis verwoestte in de olaats Ho- wick, ten zuidwesten van de provin cie Montreal. De moeder van de kinderen en een 18-jarige dochter konden aan de vlam men ontsnappen. ADVERTENTIE VOOR LICHTGEWICHT EN TONNENLAST dagelijks geopend van 10-17 uur en 19-22 uur zater- en zondagen 10-17 uur. toegang f 3.- AMSTERDAM speciaal Trein-Toegangsbiljet met 3x reductie verkrijgbaar op 140 N.S.-stations LA PAZ Na Regis Debray is een tweede baardige Fransman, student in de filosofie, in Bolivia gearresteerd. Het is een jongeman. Henri Vial, die op 20 januari jl. op verdenking van onder mijnende activiteit in Riberalta, in het uiterste noorden van Bolivia, gevangen is gezet. tiet afgelopen weekeinde strekte zich van Rusland over Zuid-Scan- dinavië naar Schotland een gordel van hogedruk uit, terwijl zich boven Polen 'n lagedrukgebied bevond. Tussen bei de druksystemeh werd zaterdag met noordelijke wind lucht naar ons land gevoerd waarin veel bewolking voor kwam. Plaatselijk viel hieruit wat mot regen. Genoemd lagedrukgebied verplaats te zich naar het zuidoosten. Tegelij kertijd breidde 'n andere depressie ten zuidwesten van de Britse eilanden zijn invloed naar onze omgeving uit. Als gevolg hiervan ruimde de wind zon dag naar oostelijke richtingen. Er werd f;eleidelijk iets drogere lucht naar ons and getransporteerd, zodat later op de dag enkele verspreide opklaringen voorkwamen. De middag- en minimumtemperatu ren waren op beide dagen respectieve lijk omstreeks 4 graden en rond het vriespunt. Inmiddels trekt een bij de depressie behorend front over Frankrijk lang zaam in onze richting, het zal dinsdag in onze omgeving zijn aangekomen. Het zal veel bewolking veroorzaken, waaruit plaatselijk wat regen zal val len. Achter het front wordt met zui delijke winden iets zachtere, lucht aangevoerd.

De Vallei | 1968 | | pagina 1