GOUD: Carry Geifssen (op 1000 meter) ZELVER: Carry Geifssen (op 1500 meter) BRONS: Stien Kaiser (op 1500 meter) Onderzoek naar doping De zon brak door.. En toen die zondag morgen... Stien Kaiser stelde teleur Bezoek van Prinselijk Paar gaf Grenoble extra glans Tsjech Raska schansspringen Ontroostbaar uithuilen bij Ome Piet „Dan ik maar dacht Garrij en ze ging Medailleverdeling GRENOBLE, zondagavond. - Carry Geyssen is de grote vedette geworden van het schaatsweekeinde bij de Olympische winter spelen. De 21-jarige Amsterdamse werd zon dag Olympisch kampioene op de duizend me ter en veroverde de dag tevoren zilver op de 1500 meter, op welke afstand de Finse Kaja Mustonen het goud behaalde en Nederland door Stien Kaiser ook brons verdiende. Ook Ans faalde Ranglijst 1500 meter Ranglijst 1000 meter HET LIEF EN LEED VAN DRIE MEDAILLES Carry (officieel Carolina, zoals ook vermeld in de deelnemerslijsten in Grenoble) Geyssen, precies een maand voor de gloriedag in haar schaatsloopbaan 21 jaar geworden, ls het stralende middelpunt geweest van de Nederlandse afvaardiging bij de Olympische winterspelen. Goud en zilver heeft zij omhangen gekregen, hoge onderscheidingen in de wereld van de sport. Carry kon zondagavond haar vreugde niet op en toch is er iets dat haar dwars zit: dat zij, die hier tot nu toe veruit de beste prestaties leverde, niet zal mogen starten op de 3000 meter. De inschrijving is gesloten en toen deze voor de ver schillende afstanden plaatsvond, is voor de drie km de keus niet op haar gevallen. „Dat vind ik erg jammer, want ik ben in een blakende vorm. Die zilveren medaille op de 1500 meter heeft mij vertrouwen gegeven. In mijn rit op de 1000 meter voelde ik na 200 meter dat ik goed ging. De gedachte kwam bij mij op: „Ik pak haar!", waarbij ik Titova voor ogen had, want op haar schema was ik vertrokken. Na de eerste ronde hoorde ik dat wij gelijk lagen en ik merkte aan de reacties van het pu bliek dat er goud in zat. Voor mijn gevoel heb ik echter niet zo'n beste slotronde gereden, vooral in de laat ste bocht ging het niet zoals ik wil de. Je kunt beter op de been blij ven dan iets riskeren en daarom heb ik die bocht wat ruim geno men. Vergeet niet dat je op een ho ge snelheid ligt", aldus de, iedere belangstellende vlot te woord staan de, Olympische kampioene. „Ik voelde mij in dit seizoen steeds be ter worden en dan ben ik bovendien een type dat in belangrijke wed strijden beter rijdt dan in gewone wedstrijden. Ook daarom had ik goede hoop op een hoge plaats bij de 3000 meter. Maar ja, niets aan te doen, ik beslis nu eenmaal niet." Vijf jaar geleden werd de Am sterdamse secretaresse opgenomen ln de kernploeg. Zij begon haar op mars in de schaatswereld in het sei zoen 1963/'64, toen zij zich met een tijd van 48 sec aan het hoofd plaat ste van de nationale ranglijst op de 500 meter. Het jaar daarop werd zij tweede in het Nederlandse kam pioenschap achter... Stien Kaiser en zevende in de strijd om de wereld titel. Door de knieblessure van Stien, die zich daardoor niet volle dig kon geven, kon Carry Geyssen in het schaatsjaar '65/*66 uit de schaduw treden van de Delftse we reldkampioene, die haar daarna weer tot de ..eeuwige tweede" de gradeerde. Maar nu is Z IJ in de schi'nwerpers komen te staan: Car ry Geyssen. een sportief Amster dams meisje dat ook als handbal- ster en turnster hoge cijfers heeft verworven en dat bovendien een goed pianiste is. „Als laatste moet ik 't dan maar doen!" was haar gedachte na het falen van Stien Kaiser en Elly van de Brom op de 1000 meter. En Car ry deed het op waa-lHk grootse wij ze. „Het is miin beste afstand en dat heb ik laten zien. Nee. het was niet omdat ik mii kwaad heb ge maakt over bet niet riogen uitko men oo de drie kilometer, dat ik zo goed beb gereden. Het ging gewoon lekker!" Na afloop van de 1500 meter dames is zaterdagmorgen in Grenoble een on derzoek verricht op het gebruik van stimulerende middelen. De eerste zes van de eindrangschikking, Kaja Mus- tonen, Carry Geyssen, Stien Kaiser, Sigrid Sundby, Lasma Kaoeniste en Kaja Keskivitikka, alsmede de door het lot aangewezen Jeanne Ash wort, Sachiko Saito en Christina Karlsson, moesten zich aan het onderzoek on derwerpen. Zij deden het zonder mor ren! Letterlijk en figuurlijk brak zondagmorgen voor de Nederlanders in Grenoble de zon door, toen Carry in een ijzersterk gereden rit slaagde in haar opzet: Loedmi-lla Titova, de Russische Olympische kampioene op de vijfhonderd me ter, die van de derde rit af met een tijd van 1.32.9 sec. het klassement had aan gevoerd, van haar voetstuk te stoten. Met hetzelfde verschil, waarmee zij zater dag door Kaja Mustonen werd verslagen: 3/10 seconde rekenmeesters kwa men tot de conclusie, dat dit precies de lengte van een schaats is zegevierde zij nu. Carry kon het nauwelijks geloven, toen zij in grote cijfers op het score bord haar tijd zag geregistreerd, nadat zij geheel leeggereden door de finish was gegaan en de rug rechtte: 1.32.6. Drie nog slechts zouden haar kunnen overtreffen. Zij bleven echter allen vèr boven de tijd van Carry Geijssen, die behalve een titel ook een Olympisch record op haar naam kreeg. In de armen van coach Piet Zwanenburg uitte zij haar eerste geluk. Met een spontane kus beloonde kroonprinses Beatrix, die in gezelschap van prins Claus, minister Marga Klompé en de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, de heer H. J. de Koster, de wedstrijd bijwoonde, Carry voor haar prachtige prestatie. Na de provisorische huldiging aan de rand van de ijspiste door dit hoge va derlandse gezelschap volgden nog vele gelukwensen. Nederland had voor de eerste maal in de geschiedenis bij het hardrijden op de schaats een Olympische titel. Carry Geyssen werd het zonnetje in de Nederlandse ploeg. Zij was het, die deze dagen voor warmte en een lach zorgde, want tweevoudig wereldkam pioene Stien Kaiser heeft tot nu toe de in haar gestelde hoge verwachtingen niet kunnen inlossen. der zakte zij weg, toen ook Carry Geys sen haar overvleugelde. Wellicht had voor Stien de pil iets minder bitter gesmaakt, wanneer Car ry toen reeds naar het hoogste plat form had kunnen doordringen. Met een opening van 29.6 en tijden van 65.7 en 1.43.0 na respectievelijk 700 en 1100 m was daartoe nog alle kans, vooral om dat Carry niet alleen zeer goed, maar ook wilskrachtig reed. In de laatste bocht echter kwam zij niet helemaal goed uit, moest een tussenslag maken en verspeelde waarschijnlijk juist hier door die fractie van een seconde, welke haar boven Mustonen had kunnen stel len. Nog een kans was er voor Nederland op goud: de 23-jarige Apeldoornse Ans Schut. Evenals Stien Kaiser miste Ans echter de grote vorm, die slechts de waarborg is voor een olympische titel. Zij ging stroef over de baan, had al spoedig een ruime achterstand op de leidsters in het klassement en kwam tenslotte uit op 2 28.3, een tijd, die niet meer opleverde dan een bescheiden twaalfde plaats. Nederland zat voorin, maar de zo begeerde olympische titel was nog een wensdroom. Toen konden wij niet bevroeden, dat die 24 uur la ter reeds in vervulling zou gaan. Juist op Stien Kaiser, in wier scha duw Carry Geyssen de laatste jaren leefde behalve in 1966, toen de Delft- se secretaresse wegens een knieblessu re niet op haar best was, zag zij steeds de weg naar het nationale kampioen schap door Stien versperd was voor de 1500 meter de hoop in het Neder landse kamp gevestigd. Het werd met een bronzen medaille slechts een troost prijs met ruim verschil werd zij op deze afstand verslagen door de verras send sterk rijdende 26-jarige Finse Ka ja Mustonen (in 1964 in Innsbruck brons op de duizend meter) en Carry Geyssen, die daarmee de nationale eer redde. Twee Nederlandsen zaterdagavond op het erepodium in het ijsstadion en toch... een lichte teleurstelling. Hadden immers veertien dagen tevoren in het wereldkampioenschap te Helsinki de meisjes zich op de 1500 meter niet op permachtig getoond met een eerste (Stien), tweede (Ans Schut) en derde (Carry) plaats? Kaja Mustonen, in Helsinki slechts negende op de 1502 me ter, trok zich van de grote reputatie van haar Nederlandse concurrenten niets aan en ging m de zesde rit onverschrok ken op weg, koersend op de tot dat mo ment beste tijd van 2.24.5, in de voor gaande rit gemaakt door... Stien Kai ser. In de strijd om de medailles was toen de olympische sprintkampioene Loedmilla Titova (2.26-8) in de eerste rit al afgevallen. Na 700 meter had Mustonen precies één seconde winst op Stien Kaiser (65.9 tegen 66.9) en na de volgende ronde had zij deze opge voerd tot 2.2 sec. Weliswaar moest zij hiervan in de laatste ronde iets prijs geven, doch zij hield nog ruim voldoen de over om Stien alle illusies op goud te ontnemen. De Delftse, die hier onder een zware druk gebukt gaat en dit uit in een norse houding op het bemoe digende „goede tijd, Stien" reageerde zij, uitrijdende na haar rit, geheel ave rechts met een verbeten ..Helemaal niet!", al was die tijd dan toch goed voor een derde plaats was terugge drongen naar het tweede plan. Nog ver- Zoals voor de 1500 meter rekrt. n velen van de in Grenoble aanwezige en uit alle windstreken gekomen schaats- experts ook voor de duizend meter de Nederlandse meisjes van wie Carry Geysen met 1.32.9 de beste seizoentijd op haar naam had staan tot de favo rieten. Hadden echter niet op de 500 meter Loedmilla Titova en de Amer- rikaahse meisjes en op de 1500 meter Kaja Mustonen de Nederlandse plan nen doorkruist? Bovendien was het ver trouwen in Stien Kaiser, wiens beste afstand de 1000 meter bepaald niet is, aanzienlijk getaand. Toen dan ook eerst Stien ih de tweede rit tot een magere 1.35 2 kwam, welke tijd reeds boven die van de eerste twee rijdsters lag, en daarna in de negende rit de achttien jarige Amsterdams gymnasiaste Elly van de Brom na een misslag in de eer ste bocht, waarvan zij zich op het rech te eind nog niet had hersteld en toen zelfs haast de baan terecht kwam en hierdoor mentaal aangeslagen met 1.36.8 al eveneens ver van het erepo dium bleef zij eindigden respectieve lijk als tiende en dertiende was er weinig reden tot optimisme. Bovendien bleek de tijd van 1.32.9, die de Rus sische kampioene Loedmilla Titova in de derde rit tegen de Oostduitse Ruth Schleiermacher had gemaakt, zeer scherp te staan. Ook Kaja Mustonen liep er ondanks een sterke laatste ronde op stuk: 1.33.6. Zij bleef daarmee zelfs nog 0-2 secon den boven de tijd van de 16-jarige olijke Diane Holum uit Chicago, die voorlopig nog de tweede plaats bezet hield. Voor lopig, want in de dertiende rit wierp Carry Geyssen als een beeldenstorm ster het imaginaire ereplatform omver. Toen het weer overeind stond, troonde onze landgenote op het hoogste plat form, met rechts naast zich Titova en links Holum. Mustonen was in de slag gebleven: voor de Finse was geen plaats meer. Feilloos rijdend met een opening over de eerste 200 meter van 20.7 seconde, waarna zij na zeshonderd meter 55.5 liet registreren (tegen Titova 55.3. Holum eveneens 55 3, Mustonen 56.8 en Kaiser 57.6), vocht zij in de laatste ronde tot het uiterste om de Russische Loedmilla van haar tweede gouden medaille af te hou den en die voor zichzelf te eisen. Het werd strijd om tienden van seconden haalt zij het wel of haalt zij het niet ja nee. ja nee, ja...! - waarin haar geweldige inzet zegevierde. Zelfs een iets te ruim genomen laat ste bocht, .gisteren kwam ik er niet helemaal goed uit en ik wilde nu geen risico nemen!" was voor haar geen beletsel. De Canadese Ma ria Parsons raakte door deze krachts explosie van haar tegenstandster de aansluiting geheel kwijt en finishte met ruim vijf seconden achterstand. Carry Geyssen werd toen al bedol ven onder de toejuichingen van het en thousiaste publiek, dat in onze landge note terecht een groot kampioene zag. Het was voor haar de rit van haar le ven, die zij nimmer meer zal vergeten. Het was ook geweldig. 1. Kaija Mustonen (Finl.) 2.22.4: 2. Carry Geyssen (Ned.) 2.22.7; 3. Stien Kaiser (Ned.) 2.24.5; 4. Sigrid Sundby (Noorw.) 2.25.2; 5. Lasma Kaouniste (RusL) 2.25.4; 6. Katfa Keskivitikka (Finl.) 2.25.8; 7. Ludmila Titova (Rusl.) Prinses Beatrix en prins Claus hebben dit weekeinde een bliksembezoek gebracht aan Grenoble, waar zij getuige waren van de zegepraal van Carry Geijssen op de duizend meter. Gezeten op stoelen, die voor de tribune waren geplaatst, volgden de koninklijke gasten, die vergezeld werden door de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk, dr. Marga Klompé, en de staatssecretaris van buitenlandse zaken, de heer H. J. de Koster, met grote belangstelling de strijd. Zaterdag, dadelijk na aankomst overigens met vertraging door de zware bewolking op het vlieg veld van Grenoble woonden de prins en prinses ook de wedstrijden op de 1500 meter bij. Na de wedstrijden begaf het gezelschap zich naar het Olympisch dorp waar een rondgang werd gemaakt, de onderkomens van de Nederlandse ploeg werden beke ken en met de ploeg de lunch werd gebruikt. Op de foto ziet men van links naar rechts Ans Schut, prins Claus, Stien Kaiser, Elly van de Brom, Carry Geijssen, prinses Beatrix, de chef de mission jhr. Quarles van Ufford en Wil Burgmeijer. De koninklijke gasten gingen vervolgens met de schaatsenrijdsters per auto naar Autrans waar zij de springwedstrijden voor de Noordse combinatie volgden, 's Avonds werd nog een bezoek gebracht aan het ijspaleis, waar de kiir van het dames kunstrijden plaats had. Met het bezoek zondagmorgen aan de ijsbaan werd het verblijf in Grenoble afgesloten. Prinses Beatrix en prins Claus vlogen rond het middaguur weer terug naar Nederland. 2.26.8; 8. Ruth Schleiermacher (Oost duits.) 2.27.1; 9. Christina Lindblom (Zweden) 2.27.5; 10. Hildegard Sellhu- ber (Duitsl.) 2.27.5; 11. Lidia Skobliko- va (Rusl.) 2.27.6; 12. Ans Schut (Ned.) 2.28.3; 13. Dianne Holum (V.S.) 2.28.5; 14. Marine Ivangine (Fr.) 2.29.9; 15. Kari Kaaring (Noorw.) 2.29.9; 16. Jean ne Asworth (V.S.) 2.30.3; 17. Lisbeth Berg (Noorw.) 2.30.7; 18. Sachiko Saito (Japan) 2.31.4; 19. Christina Karlsson (Zweden) 2.31.4; 20. Ylva Hedlund (Zweden) 2.31.5; 21. Doreen Mc Can- nell (Canada) 2.32.2; 22. Ar ja Kantola (Finl.) 2.33.2; 23. Kaname Ide (Japan) 2.34.2; 24. Marcia Parsons (Canada) 2.34.4; 25. Jeanne Omelenchuk (V.S.) 2.35.5; 26. Jitsuko Saito (Japan) 2.36.6; 27. Kuy-Chin Kim (Korea) 2.36.7; 28. Marlise Perrenoud (Frankr.) 2.39.2; 29. Patricia Demartini (Frankr.) 2.40.6; 30. Paula Dufter (Duitsl.) 2.45.2. Eindstand 1000 meter dames 1. Carry Geijssen (Ned.) 1.32.6 (nieuw ol. record); 2. Ludmila Titova (Rusl.) 1.32.9; 3. Dianne Holum (V.S.) 1.33.4; 4. Kaija Mustonen (Finl.) 1.33.6; 5. Irinia Egorova (Rusl.) 1.34.4; 6. Sigrid Sundby (Noorw.) 1.34.5; 7. Jeanne Ashworth (V.S.) 1.34.7; 8. Kaija Keski vitikka (Finl.) 1.34.8; 9. Kirsti Bier- mann (Noorw.) 1.35.0; 10. Stien Kaiser (Ned.) 1.35.2; 11. Lasma Kaouniste (Rusl.) 1.35.3; 12. Ruth Schleiermacher (Oost-Duitsl.) 1.35.3; 13. Evelyn van de Brom (Ned.) 1.36.8; 14. Llesbeth Berg (Noorw.) 1.36.8; 15. Christina Lindblom (Zweden) 1.36.9; 16. Hildegard Sell- huber (Duitsl.) 1.37.2; 17. Martine Ivangine (Frankr.) 1.37.4; 18. Evi Sappl (Duitsl.) 1.37.4; 19. Ylva Hedlund (Zweden) 1.37.5; 20. Doreen Mc Cannell (Canada) 1.37.6; 21. Marcia Parsons (Canada) 1.37.7; 22. Ar ja Kantola (Finl.) 1.37.9; 23. Jennifer Fish (V.S.) 1.38.4; 24. Marlise Perrenoud (Frankr.) 1.39.3; 25. Misea Takeda (Japan) 1.40.4; 26. Sachiko Saito (Japan) 1.41.0; 27. Wendy Thompson (Canada) 1.41.1; 28. Patricia Demartini (Frankr.) 1.44.6; 29. Patricia Tipper (Gr.-Britt.) 1.46.5. GRENOBLE - Na twaalf onder delen is de medailleverdeling van de olympische winterspelen in Grenoble als volgt (resp. goud, zilver en brons) Italië 2 Ver. Staten 1 S 1 Noorwegen 12 1 Frankrjjk 1 2 Oostenrijk 112 Finland 111 Nederland 1 1 1 Rusland 1 1 West-Dultsland 1 1 Tsj.-Slowakije. 1 1 Zweden 1 1 Zwitserland —11 Oost-Duitsl. 1 1 Roemenië 1 Bescheiden „Ome Piet" Zwanen burg, de trainer van de Nederland se damesplocg, is als een vader voor zijn discipelen. In momenten van vreugde en verdriet is hij het die de meisjes opvangt en daarvan hebben allen, die zondag bij de wedstrijden op de duizend meter op de Olympische ijsbaan van Greno ble waren (en via de tv waren er dat miljoenen!) getuige kunnen zyn. De jonge Elly van de Brom, die vrijdag de teleurstelling had moeten verwerken juist buiten de prijzen te vallen op de 500 meter en die zon dag door een misslag in de eerste bocht, welke zij na veertig meter nog niet geheel gecorrigeerd had en toen zelfs buiten de baan raakte zij reed achter de man met de ron debordjes om... alle kansen op een ereplaats op de duizend meter verspeelde, was ontroostbaar. Aan de borst van Zwanenburg stond zij minutenlang uit te huilen, schok schouderend van verdriet de tranen de vrije loop latend. Dc starter moest hen zelfs met zachte hand terugdringen, om dc strijd te kun nen vervolgen. Niet lang daarna viel Carry Geyssen in de armen van „Ome Piet", zij het echter van vreugde. Het leed was vergeten, tenminste voor de Nederlanders en de omstanders. Niet echter voor Elly van de Brom die ook daarna in de kleedkamer haar verdriet nog niet de baas kon. Sport is soms hard, topsport keihard. AUTRANS De Tsjech Jiri Raska, die ook tot de favorieten behoort voor het springen van de 90-meter-schans, waarmee over een week het olympische programma sportief wordt besloten, is zondag voor vijftigduizend toeschouwers te Autrans overtuigend olympisch kam pioen op de kleine schans geworden. De 27-jarige Tsjech, tweede achter wereldkampioen Bjoern Wirkola tijdens het vierschansen-toernooi dat rond de jaarwisseling werd gehouden, had na de eerste sprong nog slechts enkele concur renten. Vergeefs poogde de Oostenrijker Preiml, in de tweede manche knap ge steund door zijn landgenoot Reinhold Bachler, Raska van het goud af te hou den. De Oostenrijkse supporters moesten met zilver en brons tevreden z(jn. Bach ler, die zich in de tweede ronde de sterk ste springer toonde, veroverde het zilver en verdrong Preiml naar de derde plaats. Vooral bjj het inspringen bleek dat de uitloopruimte te gering was. Acht deel nemers zagen geen kans tijdig tot stil stand te komen, en botsten tegen de be- ijsde sneeuwrand. De Rus Igor Napal- kov, die tegen de voe* van de schaal waarin het olympisch vuur brandt, te recht kwam, moest versuft op een bran card worden weggedragen. Het belette hem niet een half uurtje later een sprong van 75 meter te maken en veertiende te worden in het eindklassement. De uitslag van het skispringen (70 meter) was: 1. Jiri Raska (Tsj-Sl.) 216,5 pnt (79.0 m -I- 72,5 m) goud; 2. Rein hold Bachler (Oost.) 214.2 (77,5 76.0) zilver; 3. Baldur Preiml (Oost.) 212,6 (80,0 -f- 72.5) brons; 4. Bjoern Wirkola (Noorw.) 212,0 (76,5 72,5). Olympisch goud-winnares Kaja Mus tonen is er niet langer zeker van dat zwarte katten ongeluk brengen. Twee maal kruiste er een haar pad maar niettemin reed zij een nieuw record op de 1500 meter hardrijden. Vele Fransen zien in Grenoble voor het eerst van hun leven kleurentelevi sie naar het Franse Secam-systeem. Overal staan televisietoestellen als re clame opgesteld. De meesten zijn ech ter van oordeel van kleurkwaliteit te wensen over laat. „Het extra geld niet waard!", zo vatte een sportliefhebber het samen.

De Vallei | 1968 | | pagina 8