Veenendaals dagblad Buiten Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Regering zette Stichting problemen uiteen Vluchtelingen „kamperen" op straat FORD TRANSIT f5975,- ESJKOL: GRENS AAN ONS GEDULD Frankrijk levert China graan Nog geen maatregelenmaar wel spoedig nieuw overleg Protest tegen studenten San Antonio" formule blijft geldig Mogelijk nóg dit jaar eerste jonge raven in ons land Suharto wenst presidentschap zonder verkiezingen Bouwvakkers staakten RODE KRUIS GEEFT VIëTNAM GELD EN BLOEDPLASMA GENERAAL VAN VIëT-CONG GESNEUVELD HET BLIJFT ZACHT Fatale gevolgen t JOHNSON NIEUW GESPREK Rockefeller kon niet spreken Vandaag besluiten ambtenaren over hervatten overleg met regering Vrouw uit protest tegen faillisement in hongerstaking Ontslagen als gevolg van fraude Noortl-Korea meldt incident Nieuw dagblad in New York Ontwapeningsberoep op Moskou In 1910 verloofd en in 1968 gehuwd Alles over op Ford RAI stand no. 50 keus uit... 7chassismodellenvoor speciale opbouwen Prijzen vanaf Thieu wenst nog meer Amerikanen Bur voor redactie en_ administratie: Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal, Telet 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, Ieder woord meer 15 cent. DINSDAG 13 FEBRUARI I968 - 42e JAARGANG no. 37 LOONSTIJGING BAART ZORG JERUZALEM Premier Levi Esj- kol heeft verklaard: „Israël werkt er aan, om de sterkte; van de Israëlische defensie in man kracht, uitrusting en zelfbevoorrading te verhogen, boven die welke wij beza ten aan de vooravond van de zesdaag se oorlog, zodat dit een afdoend af schrikmiddel vormt tegen elke poten tiële agressor." Esjkol koppelde deze verklaring aan een waarschuwing aan de Jordaanse regering „Na de toegenomen agressie over de Jordaan" die de vorige week slachtoffers aan beide zijden eiste. „Wij zouden krachtige maatregelen hebben kunnen nemen die een einde aan deze agressie gemaakt zouden hebben, maar wij gaven er de voor keur aan ons te beheersen, in de hoop dat het gezonde verstand zou zegevie ren. Maar er is een grens aan ons ge duld." Israëlische en Jordaanse troepen hebben maandag een vuurgevecht met lichte wapens van 30 minuten gele verd over de rivier de Jordaan, aldus maakte een woordvoerder voor het Jordaanse leger bekend. In de plaats Nabloes, in het door Is raël bezette West-Jordanië, zijn maan dag 74 mensen aangehouden bij een zuiveringsactie. Ook werden twee op slagplaatsen van wapens en munitie ontdekt, zo meldt het radiostation van Tel Aviv. De burgemeester van He- bron, Sjeik Jabari, verklaarde tegen over de Israëlische minister van De fensie, generaal Da jan, dat „het terro risme veel schadelijker voor de Arabi sche bevolking, dan voor Israël is". Volgens radio Tel Aviv hebben de bur gemeesters van de dorpen in het gebied van Hebron minister Dajan om wapens gevraagd om zich te kunnen verdedi gen. PARIJS. Frankrijk zal een half miljoen ton tarwe aan China leveren, zo is maandag in Parijs bekend ge maakt. Een aantal Franse graanhande laren heeft uitvoervergunningen hier voor gekregen. lVog steeds verstommen de klaag liederen ovei de terugloop van wiek en pels, bloem en kruid niet; geleidelijk wordt het in de wereld zo dood als een pot, want weinig moois kan in de levende natuur onzer land schappen meer normaal tot ont plooiing komen. We zijn geneigd met de schrijver van het leerzame boek, dat over tien jaren onderzoek (1957/ '67) voor het natuurbehoud handelt (uitg. Rivon) Chr. G. v. Leeuwen in te stemmen, als hij vreest, dat bin nen afzienbare tijd het lot der mens heids cynisch bezegeld wordt met de alom bekende afscheidswoorden van Pipo, de t.v.-clown: „Dag vogels, dag bloemen, dag kinderen wel te rus ten! Een wel zeer verontrustend feit, dat dit illustreert, ligt in het lot der Grote Sterns, die in de periode van 1947 1957 jaarlijks in ons land met 25.000 40.000 broedparen voorkwamen (Delta, Wadden, IJsselmeer). In 1961 was dit aantal reeds teruggelopen tot 12.000, zakte in 1964 af tot 2500 paar en be reikte een jaar later het dieptepunt van 600(!) broedpaartjes. Echter be reikten we in 1966 weer een lichte stijging tot 1700. Deze bijzonder sterke afneming in een periode van tien jaar noemt de samensteller van het ver slag, J. Rooth, typisch voor Neder land, want in andere N.W.-Europese landen bleef de stand ongeveer gelijk. Het zijn alweer de funeste bestrij dingsmiddelen in de landbouw die de achteruitgang bewerken. De hoeveel heden van gechloreerde koolwater stoffen, die wetenschappelijk in eieren, jonge en volwassen vogels, alsook van prooidieren, werden aangetroffen, spreken een zeer duidelijke taal. Een nadere toelichting geef ik morgen in mijn hoekje. 13 febr. '68 A. B. WIGMAN Een groep bouwvakkers heeft hef tig geprotesteerd tegen het tewerk stellen van studenten door de Erven Jansen uit Nieuw Vennep in Amster dam. De bouwvakkers zelf staken om kracht bij te zetten tot de eis voor compensatie voor de verhoogde so ciale lasten. DEN HAAG nomie. Het kabinet-De Jong maakt zich zorgen over onze eco- Het overschot op de betalingsbalans zal dit jaar geen vijfhonderd miljoen gulden zijn, zoals onlangs in het Centraal Economisch Plan nog werd gezegd, maar slechts honderd miljoen gulden. Over 1967 zou het batig saldo tweehon derd miljoen gulden zijn, maar als gevolg van een verslechtering na augustus van het vorige jaar was er op 31 december een tekort van tweehonderd miljoen gulden. 99 WASHINGTON „De formule van San Antonio" blijft altijd een geldige basis voor onderhandelingen met het oog op vrede in Viëtnam en dat niet tegenstaande het offensief van de Viët- Cong in het zuiden van het land" aldus heeft president Johnson verklaard. „Wij zijn altijd bereid onmiddellijk met de andere partij samen te ko men", zo voegde de Amerikaanse pre sident er aan toe tijdens een debat in het Witte Huis met een groep van elf studenten. „Wij zijn met vredesouvertures zo ver gegaan, als wij redelijkerwijs kon den gaan," aldus Johnson, die zijn aanbod hernieuwde om de bombarde menten op Noord-Viëtnam te staken en snel besprekingen tex beginnen als de andere partij zou laten doorsche meren, dat deze vruchtbaar zouden zijn. Het is. volgens de Amerikaanse president aan Hanoi, te kennen te ge ven, dat het wil onderhandelen. „Het zou voor hen voldoende zijn te ver staan te geven, dat Genève een gun stige plaats is en dat het door hen ge wenste tijdstip morgen is", aldus riep de president uit. Maar hij voegde zich ook recht streeks tot de andere partij met de woorden: „Maar wij willen niet, dat gij voordeel trekt uit de situatie, zoals gij dat gedaan hebt tijdens de „Tet"- viering". „Wij zijn bereid morgen met u samen te komen, maar wij zullen niet capituleren", aldus Johnson. ZEIST De gezamenlijke pogingen van het Rivon (Staatsbosbeheer) en het Wereld Natuurfonds (Nederland) de sinds vele jaren in ons land uitge storven raaf hier opnieuw te introdu ceren, ontwikkelen zich gunstig, zo deelt het Wereld Natuurfonds mede. Dezer dagen heeft de Duitse ravenex- pert dr. Eberhard Gwinner de vlieg ruimten op de Veluwe, in Zuid-west Drente en op de Utrechtse Heuvelrug bezocht. Bij zijn onderzoek is hem gebleken, dat zich uit de jonge vo gels reeds zes broedparen hebben ge vormd. Het lijkt hem niet uitgesloten dat hiervan ten minste één paar bin nenkort tot broeden zal overgaan, zo dat mogelijk over enkele maanden hier voor het eerst sinds meer dan veertig jaar weer in Nederland gebo ren raven zullen vliegen. De gemiddelde loonsverhogingen, die tot nu toe tussen werkgevers en *verk- nemers zijn overeengekomen, liggen tussen de vijf en zes procent. Hierbij komt nog een verkorting van de werk tijd, die nu reeds een deel van de ruim te voor loonsverhogingen in 1969 op snoept. Het Centraal Economisch Plan ging uit van een gemiddelde loonsver hoging van drie procent. Dit hebben de ministers Roolvink (Spciale Zaken), De Block (Economische Zaken) en Lardinois (Landbouw) gister avond meegedeeld in een gesprek met vertegenwoordigers van de Stichting van de Arbeid. De ministers hebben in dit onderhoud, dat ongeveer anderhalf uur duurde, geen maatregelen aangekondigd om paal en perk te stellen aan deze ongun stige ontwikkeling. Wel vroegen zij aan de Stichting, die pas kort tevoren was uitgenodigd en zich dus niet op zo'n ge sprek had kunnen voorbereiden, om de hoofden eens bij elkaar te steken. Bin nenkort zal dan een nieuw gesprek met Ce regering volgen. De werkgeversvoorzitter van de Stichting, ir. J. Bosma. vond het ge sprek heel nuttig. Hij bleef overigens bij zijn mening, dat er op dit moment geen enkele ongerustheid behoeft te be staan over de hoogte van de loonont wikkeling. Werknemersvoorzitter A. H. Kloos was heel kort in zijn commen taar na afloop van het gesprek. „Het had wat mij betreft één minuut behoe ven te duren. De koffie was in elk ge val goed". Minister Roolvink zei, dat hij een an dere verantwoordelijkheid heeft. Voor al gezien de nog steeds grote werkloos heid moet hij vooruit kijken. „Het is net als bij de verkiezingen. De uitslag van een negentig kleine gemeenten, die het eerst beken^d worden geven vaak toch nog wel een goede tendens voor de totale uitslag. Zo ligt het ook bij het loonbeleid. Ik heb mijn waarschuwing gebaseerd op een klein aantal CAO's, die bovendien voor kleine bedrijfstak ken gelden. Het gaat om contracten voor 47.000 tot 48.000 werknemers. En kele hiervan heb ik naar het college van rijksbemiddelaars gestuurd om te zien of ze onverbindend moeten worden verklaard. Een van de redenen is de verkorting van de werktijd, die ook ge volgen heeft voor 1969. Ik sla de ont wikkeling aan het loonfront met be zorgdheid gade". ALBANY De democraten hebben maandag verhinderd dat de republi keinse gouverneur Rockefeller het par lement van de staat New York inlichtte over zijn plan om de reinigingsdienst van de stad New York onder staatsbeheer te stellen. Zijn verzoek om het parlement hierover toe te mogen spreken, werd afgewezen een uniek feit volgens waarnemers. DEN HAAG De ambtenaren zullen vandaag beslissen of zij ingaan op de uitnodiging van de regering het over leg te hervatten over de kindertoe slag, de verplaatsingskosten en de premiespaarregeling. Minister Beernink (binnenlandse za ken) en zijn staatsseemfj-is rpr. Van Veen hebben de organisatie van de ambtenaren gisteren verteld dat zij graag verder willen praten over de drie punten. Aanvankelijk wilde de re gering door te beknibbelen op de be staande regelingen ruim tien miljoen gulden besparen. De ambtenaren wei gerden echter door extra offers van hun kant wat ruimte te scheppen op de rijksbegroting. De vaste commissie voor binnenland se zaken heeft de minister en zijn staatssecretaris daarop aangeraden de ambtenaren toe te zeggen dat de be groting zal worden gewijzigd wanneer men in het overleg tot andere beslissin gen zal komen. Dit uitgangspunt heb ben de minister en zijn staatssecreta ris overgenomen. BHNNEBROEK. Mevrouw G. M. Roozen-Haid (42), echtgenote van de directeur van het failliet verklaarde re creatiepark Linnaeushof in Bennebroek, gaat morgen ondanks een ernstige ziekte in hongerstaking. Zij doet dit uit protest tegen de, naar de mening van directeur Roozen, „on aanvaardbare willekeur en begunsti ging" die geleid heeft tot het faillisse ment van de Linnaeushof. „Deze wille keur", zei gisteren de heer Roozen, „benadeelt de crediteuren en leidt tot de morele en economische euthanasie van de oprichters van het cultuurmonu ment". SAIGON Geïmproviseerde „tenten" op straat in de Zuid-1 cong in de Chinese wijk Cholon. Ontelbare mensen hebben Vietnamese hoofdstad Saigon, na de gevechten met de Viët-hun huizen verloren. BRUSSEL Twee Antwerpse fir ma's, die werken voor het Amerikaan se bureau voor internationale ontwik keling (AID), hebben 180 arbeiders moeten ontslaan, omdat de Amerikaan se betalingen zijn stopgezet. Deze stopzetting houdt verband met een onlangs in de VS ontdekte zwendel bij de AID, die tot het ontslag van een viertal functionarissen leidde en waar bij de Antwerpse firma's werden ge noemd. Deze bedrijven, die overtollig Ame rikaans materiaal herstellen en op knappen voor levering aan ontwikke lingslanden, zouden mogelijk nog 300 man moeten ontslaan, zo is uit Ant werpen gemeld. DJAKARTA. Generaal Suharto, de opperbevelhebber van het Indonesische leger zet zijn campagne voort om voor een periode van vijf jaar tot president van Indonesië te worden benoemd, zon der dat er verkiezingen zijn gehouden. De voorzitter van het congres, gene raal Abdul Haris Nasution is hier ech ter tegen gekant. Suharto zal, aldus nemen waarne mers in Djakarta aan, zijn zin kunnen doordrijven. De stap van Suharto betekent vol gens sommigen een voortzetting van zijn pogingen een militair regime te vestigen. TOKIO Radio-Pjongjang meldt, dat meer dan tien Amerikaanse mili tairen vannacht zijn gedood, nadat zij het westelijke deel van de wapenstil- standslijn hadden overschreden en Noordkoreaanse stellingen ten zuid oosten van Kae Song hadden aangeval len. „Als de Amerikanen hun provocaties voortzetten, zullen wij hen voorgoed het land uitjagen", aldus de Noordko reaanse radio". NEW YORK De New Yorkers, die in vijf jaar tijds vijf grote dagbla den hebben zien verdwijnen, kunnen met ingang van 11 maart een nieuwe krant gaan lezen, die geen berichten zal publiceren maar meningen en com mentaren zal geven over kunst, zaken, de politiek, mode en sport. Het blad, „The New York Daily Commune" telt onder zijn medewer kers een vijftigtal van de beste Ameri kaanse journalisten en humoristische en politieke tekenaars, onder wie vijf winnaars van de Pulitzer-prijs voor journalistiek. AMSTERDAM. Het inhouden op het loon van hogere sociale premies heeft onrust gebracht in de Amster damse bouwnijverheid. Gisteren gingen in Amsterdam-Noord 210 bouwvakkers in staking. Zij verlangen compensatie hiervoor, zo lang een nieuwe CAO niet tot stand is gekomen. Moeilijkheden dreigden gisteren in Amsterdam-West, waar op een werk van de firma Jansen om dezelfde reden al sinds vorige week niet wordt gewerkt De baas liet daar gisteren een aantal werkstudenten op het cvbjefct komen als opruimpersoneel. Van omliggende wer ken trokken omstreeks honderd bouw vakkers op die met moeilijkheden dreigden als de werkstudenten niet zou den vertrekken. In Amsterdam-Noord legden ook nog dertig schilders en twee glaszetters het werk neer. Zij willen daarmee protes teren tegen het ontslag dat aan vijftien andere schilders werd gegeven, omdat er geen werk meer was. WASHINGTON President Johnson heeft een nieuw beroep op de Sovjet- Unie gedaan, overleg te beginnen over de wijze waarop de opbouw van offen sieve en defensieve raketstelsels kan worden beperkt. Het Amerikaanse staatshoofd deed dit appel in een schrijven aan het Congres, ter hegelei ding van het jaarrapport van het bu reau voor ontwapening. Volgens hem moet men proberen „een nieuwe, kost bare en nutteloze verheviging van de bewapeningswedloop te voorkomen". Moskou heeft al in beginsel inge stemd met het houden van besprekin gen over het raketvraagstuk, maar de Russen hebben sindsdien nog niet la ten weten, dat zij het overleg ook wer kelijk willen beginnen. NAPELS Twee inwoners van Napels, die zich in 1910 hadden verloofd, zijn maandag eindelijk in het huwelijk ge treden. Antonio Prete en Rosa Montanino wa ren 16 jaar, toen zij zich verloofden. Tegen de tijd dat zij zouden gaan trouwen, brak de eerste wereldoorlog uit en Antonio moest naar het front. Pas in 1920 kwam hij uit dienst. Hij trouwde toen, maar niet met Rosa. Zij trad pas twintig jaar later in het hu welijk. Onlangs werd de „ontrouwe" Napoli- taan weduwnaar. Hij vernam dat zijn verloofde van 58 jaar geleden inmid dels ook haar man had verloren en vroeg voor de tweede maal haar hand. In een kerk te Herculancum werden de twee 74-jarigen in de echt verbonden. WASHINGTON. De raad van de organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) is er maandagavond nog niet in geslaagd een nieuwe secretaris-gene raal te kiezen. Uit de uitslagen van de stemmingen en uit andere ontwikkelin gen blijkt echter, dat de Ecuadoriaan Galo I'laza bij de zesde stemming de beste kansen maakt. DEN HAAG Het hoofdbestuur van 't Nederlandsche Roode Kruis deelt me de, dat het in verband met de zeer ernstige situatie in Viëtnam financiële steun t.b.v. 75.000 Zwitserse francs zal verlenen voor acties van het Interna tionale Roode Kruis in dat land. Bovendien stelt het Rode Kruis 250 sets bloedplasma beschikbaar, die nog deze week verzonden zullen worden. Het hoofdbestuur deelt mede, dat zowel de financiële steun als het bloed plasma over alle partijen in het Viët- namese conflict zullen worden ver deeld. Tot deze hulpverlening is beslo ten naar aanleiding van een dringend beroep van het Internationale Roode Kruis op alle nationale Roode Kruisver enigingen. SAIGON Het Zuidviëtnam ese hoofdbureau van politie heeft bekend gemaakt, dat een der hoogste Viët- Cong-officieren tijdens de straatge vechten in Saigon is gesneuveld. Hij werd geïdentificeerd als gene- raal-majoor Tran Do, voormalig plaats vervangend commandant van het „Be vrijdingsleger van Zuid-Viëtnam", en eens leider van het politieke bureau van het communistische centrale comi té voor Zuid-Viëtnam. In welingelichte kringen is verno men, dat het lijk van de generaal is herkend door de commandant van de Viëtnamese nationale politie, brigade generaal Ngoejen Ngoc Loan. Do, van afkomst Noordviëtnamees, zou twee dagen geleden zijn gedood door Amerikaanse soldaten in het ge bied van Phu Dinh-Phoe Lam. Aangenomen wordt dat generaal Do in 1963 in Zuid-Viëtnam is geïnfiltreerd om het communistische politieke appa raat in Zuid-Viëtnam op poten te zet ten. Van Amerikaanse zijde is de dood van de communistische leider nog niet bevestigd. ADVERTENTIE onbeperkt aantal toepassingen MY THO (Viëtnam) President Ngoeyen Van Thieu heeft verklaard, dat meer Amerikaanse troepen nodig zijn om de overwinning in de Viëtna mese oorlog te versnellen. „Wij kunnen de communisten houden maar een sneller einde aan de oorlog maken is een andere zaak", aldus Thieu. Op het ogenblik zijn er meer dan 500.000 Amerikaanse soldaten in de be langrijkste bevolkingscentra van Zuid- Viëtnam, wat bewijst dat er „tenmin* ste vijf bataljons nodig zijn om een ba taljon Viet-Cong in een stad te vernie tigen". Thieu verklaarde dit tijdens een reis per helikopter door de steden van de Mekong-Delta die zware communisti sche aanvallen te verduren hadden. Hij zei, dat de communisten moge lijk een tweede golf aanvallen zullen lanceren tegen de Zuidviëtnamese ste den. Maar hij voegde er aan toe, dat als de Viet-Cong getroffen is in de re cente gevechten,, „zij naar het platte land kunnen teruggaan en het pacifica tieprogramma in de war sturen en in middels om de steden onze troepen be vechten". (Van onze weerkundige medewerker) HDerwifl twaalf jaar geleden het kwik in de thermometers in deze tijd van het jaar tot -23 d -27 graderi zak tewordt er nu lucht aangevoerd, waarin in Gelderland maxima tussen 6 en 10 graden bereikt worden. De vorstaanval uit Scandinavië is op niets uitgelopen en men ban zeggen, dat een zuidelijke tot zuidwestelijke lucht stroming momenteel heer en meester is. In Frankrijk worden temperaturen van 10 tot 15 graden bereikt, maar daarentegen worden ui t Schotland sneeuwbuien gemeld. De vooruitzich ten wijzen op eei. voortduren van het vrij zachte weertype, met van tijd tot tijd een passerende regenstoring. De wind blijft in de zuid- tot zuidwest hoek.

De Vallei | 1968 | | pagina 1