Twaalf scholen open tijdens bliksemactie voor gehandicapten Geen woorden, maar daden Verrassingen in strijd om persoonlijke damtitels Overheid moet een deel van de sociale verzekering betalen Inbraak in kantine en salonwagen Busje sloeg over de kop Openbare u.l.o.-school wordt Mavo UIT DE KERKEN Gas Beroepen „de Engelenburg" gaat vergaderen Veiling Resteren ,,'T VEEN MOET GOED VIT DE BVS KOMEN Dia-avond voor aquarianen Bijeenkomst van Soefi-beweging Niitsavond over ^as- en oliewinning D.V.S.A.-VOOR7JTTER OP LEDENVERGADERING: Jaarvergadering Gelderse CBTB F. Verbeek sprak in N.V.V.-gebouw Lachfilm voor DOVO-jeugd DINSDAG 13 FEBRUARI 1968 WETHOUDER ANT. DE RUITER VEENENDAAL Vanavond organi seert de Veenendaalse aquariumvereni ging „Minor" een dia-avond voor ieder een die in deze hobby is geïnteres seerd. Onderwerp van de dia's met ge sproken tekst is „Van leek tot goed aquariaan". Bij de lezing die o.a. zal handelen over de opbouw, inrichting en beplanting van een aquarium worden 92 kleurendia's vertoond. Ook het be langrijke aspect van de voeding zal ter sprake komen. Ieder die geïnteresseerd is, of hij nu wel of geen aquariumbezitter is, kan deze leerzame avond gratis bijwonen. De dia-avond begint om 20.00 uur ten hui ze van de heer D. van de Pest, Klaas Katerstraat 101 te Veenendaal. Wan neer men niet in staat is deze avond bij te wonen kan men allerlei informa tie krijgen v3n de secretaris van „Mi nor", de heer A. Heij, Meindert Hobbe- mastraat 6. alhier. De aquariumver eniging organiseert dit jaar nog onge veer vier van dergelijke lezingert met dia's. Wanneer men lid wordt van de vereniging kan men tevens gratis ge bruik maken van de bibliotheek. Boven dien krijgt men automatisch het maand blad van de landelijke aquariumbond thuisgestuurd. Verdere activiteiten van „Minor" bestaan uit het elkaar helpen met de opbouw, 't onderhoud en de uit breiding van aquaria. VEENENDAAL „Het Veen moet goed uit de bus komen", zo zei de wet houder van onderwijs, de heer Ant. de Ruiter, gistermiddag tijdens een pers conferentie over een op maandag 19 februari te houden tv-actie. De actie wordt gevoerd tot steun aan de Stichting Geestelijk en Lichamelijk Gehandicapten, na afloop van een documentaire over dit werk, die de AVRO-televisie tussen 20.20 en 21.20 uur op die avond zal uitzenden. Het is de bedoeling, dat men tijdens die „bliksemactie" een gift brengt naar een in de woonwijk gelegen schoolgebouw, waar het onderwijzend personeel aanwezig zal zijn om de giften in ontvangst te nemen. In Veenendaal zullen voor dit doel maandagavond 12 scholen en de twee postkantoren geopend zijn. VEENENDAAL De wijkgemeen- schap „De Engelenburg" komt woens dagavond bijeen in 't NW-gebouw aan de Tuinstraat. Op de agenda staat goedkeuring van de statuten en het huishoudelijk reglement. Na afloop van het officiële deel van de vergadering staat er een Bingo-wed strijd op de agenda. VEENENDAAL De Soefibeweging houdt maandagavond 19 februari een openbare bijeenkomst in het kerk gebouw van de Nederlandse Protestan tenbond. Mejuffrouw C. G. Voüte zal 'n lezing houden over het onderwerp „Scheppend leven". Zondagmiddag 3 maart wordt er in hetzelfde gebouw weer een „universele eredienst" gehouden. Mevrouw Bosman zal dan spreken over: „Bestaat er zo iets als broederschap onder de men sen?" Ook deze bijeenkomst is vrij toe gankelijk. VEENENDAAL In de kantine en in een salonwagen van de bouwmaat schappij Van Eist in het Molenbrug- plan is in de nacht van zondag op maandag ingebroken. Uit de kantine wordt snoepgoed ver mist, terwijl uit de salonwagen een transistorradio verdween. De politie stelt een onderzoek in. VEENENDAAL Op Rijksweg 12 werd gisteren een Volkswagenbusje zwaar beschadigd doordat het na een „mislukte" inhaalmanoeuvre over de kop sloeg. Persoonlijke ongevallen de den zich niet voor. Het ongeluk ontstond, toen de be stuurder van het busje, de heer F. S. uit Hamm (West-Duitsland) een vracht auto wilde passeren. Toen hij naar links ging merkte hij dat hij werd inge haald door een personenauto. De heer S. stuurde naar rechts, maar verloor de macht over het stuur, waardoor de auto over de kop sloeg. Het wrak moest met een takelwagen worden weg gesleept. De actie is op gang gebracht door Toon Hermans, die in „De Vuist" van Willem O. Duys het publiek vroeg: „Zeg eens dankjewel voor het bewegen van je handen, dat je kunt spreken, zingen enzovoort. Stel eens voor, dat u een arm mist, een been, of dat u een zwakzinnig kind heeft", aldus Toon en de Stichting, waarin samenwerken ver schillende verenigingen op het terrein van dq zorg voor geestelijk en lichame lijk gehandicapten, waaronder de in Veenendaal welbekende vereniging Phi ladelphia, heeft hierop ingehaakt. Als om 23.30 uur de scholen en post kantoren sluiten hoopt men voldoende geld binnen te hebben om voorzienin gen te kunnen treffen voor 100.000 li chamelijk gehandicapten en voor de bouw van 200 gezinsvervangende tehui zen voor geestelijk gehandicapten. De ze inrichtingen zijn nodig voor gehandi capten, waarvan de ouders door overlijden bijvoorbeeld niet meer in RHENEN Nu met ingang vah 1 augustus 1968 de nieuwe wet op het voortgezet onderwijs ingevoerd wordt zullen er ook voor de „Wllhelmina- sehool", de openbare ULO-school, te Rhenen grote veranderingen komen. Het eerste leerjaar heet voortaan brug klas. In deze klas worden dezelfde vak ken onderwezeh als in de brugklas aan het Lyceum, opdat leerlingen van de ene school zonder tijdverlies over kun nen gaan naar een andere school. De ULO-school zal voortaan school voor MAVO heten (Middelbaar Alge meen Voortgezet Onderwijs). Aan de school komen twee afdelingen; een driejarige af deling met een beperkt aantal vakken, en een vierjarige af deling. Het eindexamen van de vierja rige afdeling moet afgelegd worden in zes vakken, het eindexamen van de driejarige afdeling wordt afgelegd in vijf vakken. Voor leerlingen, die het einddiploma van de driejarige opleiding hebben be haald, bestaat de mogelijkheid over te gaan naar scholen voor rtiiddelbaar beroepsonderwijs, b.v. middelbaar technische school (MTS). Leerlingen met het einddiploma van de vierjarige opleiding kunnen naar scholen voor middelbaar beroepsonder wijs of naar de vierde klas HAVO (Ho ger algemeen voortgezet onderwijs) zonder toelatingsexamen af te leggen. Na een school voor middelbaar be roepsonderwijs of HAVO kunnen deze leerlingen overgaan naar een school voor hoger beroepsonderwijs, (HTS, hogere zeevaartscholen, kweekschool voor onderwijzer, enz.). Met het ly ceum te Wageningen wordt nauw over leg gepleegd om de opleiding van leer lingen, vooral in het brugjaar zo ge lijk mogelijk te laten verlopen, opdat overplaatsing zonder tijdverlies kan plaats vinden. Ned. Herv. Kerk: Beroepen te Wanneperveen H. van den Beid te Beesd; te Dussen (toez.) G. F. Smaling te Schoonrewoerd; te Oppen huizen c.a. F. A. van Liere te Renesse en Noordwelle. Bedankt voor Ouddorp (Z.H.) E. J. Schimmel te Harderwijk; voor Rijssen (vac. J. 't Ende) drs. A. Noordegraaf te Oldebroek; te Rijssen (vac. J. Vos) J. H. Vlijm te Krimpen aan de IJssel. Benoemd tot hulppred. te Beilen H. Steenhuis, hulppred. te Schoonebeek. Geref. Kerken: Beroepen: te Wormerveer: C. van der Veere te Hardegarijp; te Luttelgest- Kuinre: F. W. Dillingh te Ternaard; te Leimuiden: D. Averes, kand. te Os- terwald (Did.). Beroepen te Bakkeveen en te Hantum c.a. A. J. G. Dronkert, kand. te Leiden. Beroepen te Amsterdam als miss. pred. (docent aan de Theol. school te Djakarta) drs. L. Oranje te Baarn, die dit beroep ook heeft aangenomen. Bedankt voor Gerkesklooster-Stroo- bos W. J. de Ruiter te Harkema- Opeinde. Geref. Kerken Vrijgemaakt: Beroepen: te Grootegast en te Ger- kesjclooster-Stroobos: H. Mostert te Harderwijk; te Loenen aan de Vecht- Nigtevecht-Weesp: A. Kamer te Hijken en Hooghalen. Beroepen te Pernis E. Teunis te Mon ster. Beroepen te Marum-Kornhorn drs. E. Teunis te Monster. Chr. Geref. Kerken: Bedankt: voor Schiedam: B. Bijleveld te Bussum. Tweetal te Sliedrecht (Middeldiep straat) M. Baan te Zeist en B. Bijleveld te Bussum. Geref. Gemeenten: Beroepen: te Leiden: Chr. van den Poel te Yerseke. Bedank: voor Rijssen (2e pred. pl.): C. Harinck te Utrecht. Beroepen te Veenendaal en te Zuid- Beijerland A. Hoogerland te Werken dam. Bedankt voor Oosterland C. Wisse te I Elspeet. staat zijn voor deze mensen te zorgen. Men hoopt dan ook geld te hebben om het werk dat in dagverblijven voor geestelijk gehandicapten verricht wordt zoals er onlangs in Veenendaal zo wel voor kleuters als volwassenen van start is gegaan te kunnen stimule ren. Ook op dit terrein moet nog veel gebeuren. „Ik kan nog helemaal niet zeggen, hoeveel er in Veenendaal zal worden opgehaald", zei de heer De Ruiter, „maar ik hoop dat die vele duizenden gezonde mensen nu eens iets over heb ben voor deze goede zaak". Na afloop van de bliksemactie zullen de scholen de ontvangen gelden storten op het hoofdpostkantoor. Daar wordt het geld geteld en naar een centrale doorgegeven, die het mogelijk nog die zelfde dag voor radio en televisie be kend maakt. Indien men echter niet in de gelegenheid is maandagavond een gift op één van de scholen te brengen, kan men ook de volgende dag nog op de postkantoren terecht. Bovendien staat een speciaal gironummer Giro 3333. t.n.v. de Stichting Actiecomité G.L.G. Den Haag open voor het storten van bijdragen. „Het gemeentebestuur staat volledig achter deze actie", zo verklaarde de wethouder van onderwijs. „Wij hebben overleg gepleegd met het hoofdencon- vent en dat heeft ook zijn' volledige medewerking toegezegd. Omdat er in Veenendaal hier en daar nogal wat scholen op een kluitje staan zullen niet alle scholen geopend zijn. Er is echter voor gezorgd, dat iedereen dicht in de buurt van zijn woning een school kan vinden. Sommige scholen zullen in een ander gebouw mede vertegenwoordigd zijn. Hoofd en personeel van de Johan nes Calvijnschool zijn aanwezig in de Wilhelminaschool voor BLO aan de Geerseweg, terwijl vertegenwoordigers van de Rijk van Gaasbeekschool. CNS II en CNS III aanwezig zullen zijn in de Salvatorschool aan de Patrimonium laan. Hoewel landelijk hoofdzakelijk la gere en b.l.o.-scholen open zullen zijn heeft men in Veenendaal één kleuter school ingeschakeld. Dat is de „Zonne- hoek" in het „Hoorntje", omdat in die omgeving geen lagere school is". De geopende scholen zijn: Prinses Wilhelminaschool, Geerseweg: Salva torschool, Patrimoniumlaan: Groen van Prinstererschool, Dr. Colijnstraat; Chr. Nationale School I, Coniferenplein-Bos- laan; Patrimoniumschool, Patrimo niumlaan; Koningin Julianaschool, Ker- kewijk; Rehobothschool. Koninginne- laan; voormalige Chr. Van de Weste- ringhschool. Prins Bernhardlaan (..Gel derse School"); Prinses Beatrixschool, Prinses Beatrixstraat; „Engelenburgh- school", Fuikenweide; kleuterschool de „Zonnehoek", Zonnebloemstraat; Julia na van Stolbergschool, Nieuweweg. Bovendien zijn het hoofdpostkantoor aan de J. G. Sandbrinkstraat en het postagentschap aan de Dr. Slotemaker de Bruïneplein geopend. LIENDEN Het is een goede ge dachte van het bestuur van het Nutsde- partement Lienden geweest om, met het oog op de toekomstige aardgasvoor ziening van de eigen streek, de NV Ned. Aardolie Maatschppij uit te nodigen voor zijn leden en andere belangstellen den een lezing te organiseren op don derdag 15 februari a.s. n.m. 8 uur in zaal Torenzicht, waar gesproken wordt over „Opsporing en winning van aard olie en aardgas". Er zal bovendien een instructieve film worden vertoond. Met het oog op het actuele onderwerp zullen ook niet-leden van het departe ment gratis toegang hebben. AMERONGEN „De elftallen van DVSA, met uitzondering van het twee de van de zondag draaien niet zo lek ker en dat zou een reden kunnen zijn, dat alles binnen de vereniging ook niet zo gaat als het eigenlijk zou moeten gaan. Spelers gaan elkaar verwijten maken en dat heeft tot gevolg, dat men als geheel er niet sterker op wordt. Al leen door gezamenlijke inspanning kan er wat worden bereikt. Ik spreek dan ook de wens uit, dat alle leden hun beste beentje zullen voorzetten ten be hoeve van de vereniging". Deze woor den sprak de voorzitter van DVSA de heer Wolters dezer dagen tijden een le denvergadering. Om de elftalcommissie in de gelegen heid te stellen meer op de hoogte te zijn van de verrichtingen van de eerste- elftalspelers achtte de vergadering het nodig dat er een leider kwam voor het tweede en het derde elftal van de za terdag en zondag. Na een uiteenzetting hoe dit werk aangepakt diende te wor den gaven zich de heren H. J. Buis en G. A. de Vries op als vaste leiders van het tweede en derde elftal van de za terdag. Voor de zondagelftallen kon de vergadering geen kandidaten opbren gen. Door de heer H. J. Buis werd op gemerkt, dat er nog wel eens iets ha pert aan het op de hoogte zijn van het al of niet doorgaan van een wedstrijd. Hij vond, dat dit in de eerste plaats het werk van de secretaris is en hij hoopte dan ook, dat dit in de toekomst beter zou gaan. De spelers worden niet meer persoon lijk nagereden om de wedstrijd af te zeggen doch zij kunnen zelf bij de he ren J. Keiman, B. v.d. Boschstraat, H. J. Buis, Pr. Bernhardlaan, P. H. van Malsen, Kon. Julianalaan en G. H. van Dijk Nassaulaan gaan kijken of daar een mededeling hangt over de te spelen wedstrijd. Verder werden nogal wat opmerkin gen gemaakt inzake de verlichting op het oefenterrein. Ook de waterleiding in het kleedlokaal geeft reden tot klachten. De afrastering van het veld heeft de aandacht van het bestuur en binnenkort zal deze worden hersteld. i i i SCHERPENZEEL Mevr. v.d. B. uit Scherpenzel werd opmerkzaam ge- 5 maakt door een sterke gaslucht die volgens haar van buiten kwam. Nadat J ook haar man en zoon nog eens kwa- men ruiken kwam men tot de ccn- clusie dat de gasfitter gewaarschuwd moest worden. Deze werd opgebeld en deelde mede dat hijzelf geen gaslek- S ken kon opsporen maar dat hiervoor zou hiervoor wel zorgdragen. Om tien uur kwam de auto van het S Gasbedrijf uit Veenendaal voorrijden met 5 deskundigen. Ook zij meenden gaslucht te bespeuren. Er werd dus overgegaan tot het bepalen van de richting waar het gas vandaan kwam. 5 Na ongeveer een half uur meten 5 kwam men op een aan de overkant k van de weg gelegen stukje bouwland 2 terecht waar een andere Scherpenze- 2 Ier die middag een hoop verse mest J had gedeponeerd. Doordat deze door het weer begon te roken en door de k wind deze damp in de richting van het k k huis van mevr. v. d. B. werd geblazen 2 k was het gasprobleem opgelost. UTRECHT, 12 febr. Op de Utrecht se paardenmarkt werden maandag 349 dieren aangevoerd. De prijzen waren: luxe paarden f 1200 tot f 1650; werk paarden f 1200 tot f 1575; oude paarden f 900 tot f 1400; 3-jarige paarden f 925 tot f 1100; 2-jarige paarden f 700 tot f 925; veulens f 400 tot f 650; hitten f 700 tot f 925; slachtpaarden per kg geslacht gewicht van f 2,80 tot f 3,60; jonge slachtpaarden per kg geslacht ge wicht van f 3,60 tot f 4,15. De handel was vlot. WAGENINGEN In de 5e ronde van het persoonlijk damkampioenschap van District West, die zaterdagmiddag te Wageningen in het clublokaal van „WSDV" werd gespeeld, trokken enkele verrassende uitslagen de aandacht. Zeer verrassend was wei de totaal onver wachte nederlaag van de Wageningse student B. Hamersma (WSDV), die in de hoofdklasse teleurstellend het onder spit dolf tegen de Bennekommer G. Stunnenberg (BDV). Voor Hamersma betekende deze nederlaag een tuime ling van de kop naar de vierde plaats. Voorts won de Wageninger B. G. Kleinrensink (WSDV) van de sterker geachte Bennekommer P. Achterstraat (BDV), die van de vierde naar de ze vende plaats buitelde. De Betuwnaar P. C. v. Ooijen (TOG-Zetten) blijft het ver rassend goed doen. In deze ronde bond hij de Bennekommer A. v. Heusden (BDV) aan zijn zegekar en Van Ooijen staat thans als goede tweede geklas seerd met slechts één punt achterstand op leider T. v. Beek (BDV-B'kom), die zijn vierde achtereenvolgende overwin ning boekte op de enigszins teleurstel lende Wageninger J. Jacobs (BDV). In de le klasse viel de goede overwin ning van de Wageninger M. J. v. d. Pep pel (WSDV) op de sterker geachte W. v. Ooijen (Slagv.-Wamel) op en door deze zege steeg Van de Peppel naar een gedeelde tweede plaats met slechts één punt achterstand op A. W. A. Janssen (Slagv.-Wamel), die in deze ronde een puntenverdeling aanging met de sterke Betuwnaar F. v. Eldik (DJZ-Sl(jk Ewijk). De grote verliezers in de 2e klasse waren ditmaal de dammers van DJZ uit Slijk Ewijk en de grote winnaars wa ren de dammers van WSDV uit Wage- Zorg dat u er bij komt! Ik bedoel bij uw zaadleverancier. Wacht niet tot de tijd van zaaien is aangebroken en dan op een sukkeldrafje naar de leve rancier, want dan zou het best mogelijk zijndat u moest horen: dat soort of die kleuren zijn uitverkocht. Zorg dat u de benodigde zaden vroegtijdig in huis hebt. Van uitstel komt vaak afstel, dus.... Tuinieren is en blijft vooruit zien! Al blaast Koning Winter ook nog boos en al zwiept hij ons ook nog kou de druppels en vlokken in 't gezicht, weet, zijn macht is nog maar van kor te duur. Zie de sneeuwklokjes, zij la chen om zijn verbolgenheid en trotse ren zijn ijzig gedoe. Verschillende len teboden maken zich gereed om op het tapijt van moeder aarde te verschij nen. Alle redenen dus om optimist te zijn. We ontvingen een schrijven van abon nee mevr. J. C. de W., die verschillende vragen stelde. Ik ben er van overtuigd, dat vele lezeressen uit het nu volgend antwoord lering zullen trekken. De be treffende vragenstelster ziet haar plan ten, niettegenstaande steeds geregeld SCHERPENZEEL Hedenavond houdt de Chr. Boeren en Tuindersbond afdeling Scherpenzeel haar jaarverga dering in het verenigingsgebouw aan de Molenweg. Behalve de diverse verslagen staat er o.a. op het programma als onder werp van gesprek „kerkpolitiek en or ganisatie liggen in eikaars verlengde". Spreker is drs. E. Broekhuis de pro vinciale secretaris van de Gelderse CBTB. Na de causerie is er gelegenheid tot het stellen tot vragen terwijl er hierna dia's met klankbeelden over de ont wikkelingslanden getoond zullen wor den. VEENENDAAL De Gereformeerde Gemeente (syn.) heeft een beroep uit gebracht op ds. A. Hoogerland te Wer kendam. VEENENDAAL. De heer P. Ver beek, districtsbestuurder van de Alge mene Bond van Ambtenaren te Utrecht, hield maandagavond in het NVV-ge- bouw een lezing over „De ontwikkeling van de sociale verzekering". In zijn in leiding gaf hij een overzicht van het geen er op het terrein van de sociale verzekering gebeurd is sinds het einde van de tweede wereldoorlog en over de plannen, die er bij de vakbonden leven op het gebied van uitbreiding van deze wetgeving in de toekomst. Hij stelde onder meer, dat de premielast zo zwaar geworden is, dat een gedeelte gefinan cierd moet worden door de overheid, opdat het „via de belasting gehaald wordt, waar het te halen is". De bij eenkomst ging uit van de besturenbond van het NVV, en stond onder voorzit terschap van de heer T. Verkuyl, die in zijn openingswoord klaagde over het geringe bezoek. Er waren behalve het bestuur slechts 16 leden aanwe zig. „De sociale wetgeving begon als „uit zonderingswetgeving", zo begon de heer Verbeek zijn toespraak, „maar na 1945 werd de oude liberale gedachten- gang gewijzigd en ging men meer over naar het kader van een volksverzeke ring als de AOW". De spreker was ge lukkig met het opheffen van de loon grens in de meeste verzekeringen, zo als die op het Ziekenfondsbesluit na sinds 1 juli vorig, jaar gerealiseerd is. Hij was bij met het „solariditeitsbegn- sel" n de Algemene Ouderdomswet, de Algemene Weduwen- en Wezenwet, de Algemene Kinderbijslagwet en de Alge mene Wet Zware Geneeskundige Risi co's. Deze verzekeringen geven, bij een procentuele premie een gelijke uitke ring aan iedereen, zodat de minst draagkrachtigen voor een betrekkelijk hoge uitkering een vrij lage premie be talen. Ook de welvaartsvastheid van deze verzekeringen juichte hij toe. Kritiek had de heer Verbeek op de ondoorzichtigheid van de sociale ver zekeringswetgeving, hoewel met de in- tredng van de wet op de arbeidsonge schiktheid daar slechts een instantie, in plaats van vroeger zes instanties, met de uitkering belast is. De vakbonden hebben echter aan de minister ge vraagd een grotere coördinatie te zoe ken, zodat de kosten van uitvoering van de wetten minder worden, waar door de premie kan dalen. Bij de uitvoering van de nieuwe In validiteitswet zijn moeiljkheden ont staan doordat de utkering van een aan tal invaliden verlaagd werd. Vooral bij ex-bouwvakkers heeft dit een belangrij ke rol gespeeld, omdat deze mensen genoten van een „verlengde" zieken geld-uitkering. Bij de invoering van de WAO op 1 juli van vorig jaar werd de ze aanvulling op de „Interimwet invali- diteitsrentetrekkers" afgeschaft, waar door men op een belangrijk lager inko mensniveau terecht kwam. Door een speciale maatregel houden deze men sen sinds kort weer hun „oude" uitke ring tot op het moment dat zij 65 jaar worden. Een andere „probleemgroep" zijn de werknemers, die op 1 juli van vorig jaar een invaliditeits-uitkering genoten. Tot de datum werd uitgegaan van een percentage van het minimumloon, ter wijl nu uitgegaan wordt van het laatst verdiende loon. Deze mensen krijgen dus een lagere uitkering dan collega's, die na 1 juli 1967 afgekeurd zijn. De heer Verbeek vertelde, dat de regering wel aandacht voor dit probleem heeft, maar dat indien men deze mensen een hogere uitkering wil geven de premie met 1 pet. zou moeten stijgen, omdat het gaat om 120.000 personen. Als wensen van de vakbeweging som de de heer Verbeek op: „Een verdere uitbouw van de AOW en de bedrijfspen- sioenen, gedeeltelijke financiering door de overheid van de premielast en een vereenvoudiging van de socale verze kering". ^Een aanvullende pensioenre geling boven de AOW achtte hij voor alle werknemers noodzakelijk. „In 1967 bedroeg het gemiddelde aanvullende pensioen f 410,- per jaar. in 1965 was dit slechts gestegen tot f 503,- per jaar. In 1957 was dat nog 38 pet. van het be drag, dat aan AOW werd uitgekeerd, terwijl het in 1965 slechts 19 pet. be droeg. Deze cijfers bewijzen wel. dat de aanvullende uitkering geen gelijke tred gehouden heeft met de inkomsten stijging", aldus de heer Verbeek. „In 1965 had bovendien 41 pet. van de ge pensioneerden in het geheel geen aan vullend pensioen". Hij zag als wens voor de toekomst een minimum van 70 pet. van het laatst genoten salaris als pensioenvoorziening. De laagstbetaalden zouden zijns inziens echter een belangrijk hoger percentage moeten ontvangen. water werd toegediend, verdrogen. Uw uiteenzetting betreffende de door u toe gepaste geregelde bemesting, wijst er op dat u de potgrond fysiologisch droog hebt gemaakt. U gaf een véél te sterke oplossing, zodat de wortels zijn verbrand. Waarom gaf u een ster kere oplossing dan aangegeven stond f Dacht u misschien: als een beetje helpt, helpt veel ook f fout! U ziet wat de gevolgen zijn. Laat ieder er van overtuigd tsijn, dat overmaat van be mesting averechts werkt. Wat is nu fysiologisch droog f Dat is grond, waaruit de wortels geen water meer kunnen opnemen. Bij een dergelijke „flinke bemesting" krijgt de grond een te sterke zoutconcentratie en dit nu is ook in dit geval steekhoudend. ONGETWIJFELD Ongetwijfeld is de oplossing van de bemesting té sterk geweest. Men mag nooit een grotere hoeveelheid oplossen dan als aangegeven wordt op de ge bruiksaanwijzing. Zijn ds wortels ver brand dan nemen deze geen water meer op, de plant sterft. In de winter wordt, door kamerplan ten het koude leidingwater niet opgeno men, zodat ondanks voldoende water de planten toch wegkwijnen. Voor de zoveelste maal zeg ik: geef steeds wa ter op kamertemperatuur! De Gloxinia, Gesneria en A chime nis bolletjes kan men nu uit de potgrond ne men en opnieuw oppotten in goede pot grond. Denk er om, dat. u potscherven op het afvoergaatje van de pot legt. Zet ze op een warme plaats en wan neer ze aan de groei zijn meer water geven en om de H dagen bemesten zo als aangegeven staat op de verpakking. In veel tuinen ziet men vaste plan ten die zijn uitgegroeid tot pollen van respectabele omvang. Het middenge~ deelte is als het ware doodgegroeid. Haal zulke uitgegroeide pollen uit de grond en snijd met een scherp mes stukken van de aan de buitenlant uit gegroeide delen af, daarbij zorgdragen de dat het afgesneden deel voldoende wortels en uitlopers, knoppen of neuzen behoudt. Het middengedeelte kan men weg doen. Zet van zulke afgesneden of gescheurde stukken er S, 5, of 7 in ver band op behoorlijke afstand in een groepje bijeen en de aldus opnieuw uit- geplante bolletjes of polletjes zullen groeien en bloeien dat het een lust is. Krijgt men door deze vermeerderings methoden een teveel van een of ander soort planten, geef dan van uw weldadi ge overvloed aan andere liefhebbers (sters). Op deze wijze kan men om de ze tijd onder elkaar uitwisselen en het onderhoudt tevens de kameraadschap. De Hibiscus wordt thans door vele plantenliefhebbers in ere gehouden. De ze fraaie bloeister moet begin maart verpot worden in voedzame aarde. De takken een flink einde terugsnijden. Na deze behandeling groeien de jonge scheuten flink uit en op dit nieuw ge vormde hout gaat de plant straks rijke lijk bloeien. Zet haar op een zonnige plaats en vergeet niet om haar gere geld te besproeien. Dat bevordert de bloei in hoge mate. Vergeet niet haar geregeld bemesting te geven. Wanneer een Hibiscus niet wil bloeien of slecht bloeit, dan is meestal onvoldoende be mesting er de schuld van. Nogmaals: geef deze plant zeer voedzame grond en tijdens de groei iedere week plan- tenbemesting. In de volksmond wordt deze plant nog wel eens „Schoensmeer- plantgenoemd. Vanwaar die betite ling komt? Volgens een verhaaltje zou zij deze typische naam te danken heb ben aan haar land van herkomst (Azië). De bloemen van de Hibiscus zouden daar in bepaalde streken gebruikt wor den om de schoenen er mee in te wrij ven en ze zouden er prachtig van gaan glanzen en glimmen. Of dat waar is? Ik zou het niet kunnen zeggen. Het lijkt wel of de Clivia, een van de oudste bladplanten, weer in ere her steld is. Ik zag haar voor verschillende ramen hetzij in knop of reeds in bloei staan. Het is toch een plant met deco ratieve waarde. Door haar symme trische groeiwijze en haar opvallende oranje bloemen is zij zeker ook voor het. meer moderne interieur wel dege lijk van waarde. Zorg dat de Clivia gedurende haar bloei tijdig water wordt gegeven en daarbij wekelijks kamerplantenmest. Na de bloei begint de eigenlijke groei van de plant. Om zo min mogelijk kracht van de plant te vergen, moet direct na de bloei de bloemstengel zo diep mogelijk worden weggesneden en moet men de water gift en de bemesting geregeld doorgaan tot begin november. Dan breekt de rust tijd aan en mag de plant armoe lijden. Weinig water en geen bemesting meer geven. E. J. GRIJSEN - RHENEN ningen. De beide DJZ-spelers R. Derk- sen en J. Elings, die aan de kop stonden, leden in deze vierde ronde huneerste nederlaag en wel tegen resp. de Wage- ningers E. Brussen en J. N. Teunissen gaan nu beiden aan de leiding met 6 (beiden WSDV). Brussen en Teunissen punten en worden op de voet gevolgd door dé op de derde plaats tronende Wa geninger D. v. Aggelen (WSDV), die slechts één punt achterstand op de bei de koplopers heeft. De volledige uitslagen van deze 4e ronde waren: Hoofdklasse: Mej. E. Nieuwenhuizen- J. Iedema 11; A. v. Heusden-P. C. v. Ooijen 02; J. Weijman-R. Willemsen 20; W. Borgers-J. v. Meteren 02; J Jacobs-T. v. Beek 0—2; B. G. Klein- rensink-P. Achterstraat 20; B. Ha- mersma-G. Stunnenberg 02. le klasse: W. v. Ooijen-M. J. v. d. Peppel 02; H. v.d. Hurk-G. J. v. Enge lenburg 02; A. W. A. Janssen-F. v. El- dik 11; R. Fintelman-A. Janssen van Doorn 2—0. 2e klasse: D. v. Aggelen-H. Hendrik- sen 11; R. Derksen-E. Brussen 02; W. de Bruyn-C. v. Stuyvenberg 02; D. Joghems-K. Rjjndertse 11; J. N. Teunissen-J. Elings 20. Standen, Hoofdklasse: 1. T. v. Beek (BDV-B'kom) 8 uit 4 2. P. C. v. Ooijen (TOG-Zetten 7 uit 4 3. G. Stunnenberg (BDV-B'kom) 7 uit 4 4. B. Hamersma (WSDV-Wag.) 6 uit 4 5. J. Iedema (DWS-Ede) 5 uit 4 6. J. v. Meteren (VTD-Tiel) 5 uit 4 7. P. Achterstraat (BDV-B'kom) 4 uit 4 8. J. Weflman (BDV-B'kom) 4 uit 4 B. G. Kleinrensink (WSDV-Wag.) uit 4 10. Mej. E. Nieuwenhuizen (WSDV- Wag.) 3 uit 4 11. R. Willemsen (VTD-Tiel) 2 uit 4 12. A. v.Heusden (BDV-B'kom) 1 uit 4 13. J. Jacobs (WSDV-Wag.) 1 uit 4 14. W. Borgers (BDV-B'kom) 0 uit 4 le klasse: 1. A. W. A. Janssen (Slagv.-Wamel) 6 uit 4 2. F. v. Eldik (DJZ-Slijk Ewijk) 5 uit 4 3. R. Fintelman (Slagv.-Wamel) 5 uit 4 4. M. J. v. d. Peppel (WSDV-Wag.) 5 uit 4 5. G. J. v. Engelenburg (WSDV-Wag.) 4 uit 4 6. W. v. Ooijen (Clagv.-Wamel) 3 uit 4 7. H. v.d. Hurk (Slagv.-Wamel) 2 uit 4 8. A. Janssen v. Doorn (WSDV-Wag.) 2 uit 4 2e klasse: 1. E. Brussen (WSDV-Wag.) 6 uit 4 2. J. N. Teunissen (WSDV-Wag.) 6 uit 4 3. D. v. Aggelen (WSDV-Wag.) 5 uit 4 4. R. Derksen (DJZ-S1. Ewijk) 5 uit 4 -5. J." Elings (DJZ-S1. Ewijk) 5 uit 4 6. H. Hendriksen (DW-Voorthuizen) 4 uit 4 7. C. v. Stuyvenberg EDV-Ede 4 uit 4 8. D. Joghems (WSDV-Wag.) 2 uit 4 9. K. Rflndertse (DJZ-E1. Ewijk) 2 uit 4 10. W. de Bruijn (DJZ-S1. Ewijk) 1 uit 4 Zaterdagmiddag 17 februari wordt té Wageningen in het clublokaal van „WSDV" de 5e ronde van dit districts kampioenschap gespeeld en dan staan de volgende partijen op het programma: Hoofdklasse: G. Stunnenbergmej. E. Nieuwenhuizen; P. AchterstraatB. Hamersma; T. v. Beek—B. G. Kleinren sink; J. v. MeterenJ. Jacobs; R. Wil lemsenW. Borgers; P. C. v. Ooijen J. Weijman; J. IedemaA. v. Heusden. le; klasse: A. Janssen van DoornW. v. Ooijen; F. v. EldikR. Fintelman; G. J. v. d. PeppelH. v. d. Hurk. J. v. EngelenburgA. W. A. Jansen; M. 2e klasse: J. ElingsD. v. Aggelen; K. Rijndertse—J. N. Teunissen: C. v. StuyvenbergD. Joghems; E. Brussen W. de Bruijn; H. HendriksenR. Derksen. VEENENDAAL Woensdagavond 14 februari, organiseert het bestuur van voetbalvereniging DOVO een ontspan ningsavond voor de welpen en adspi- ranten. Het programma van deze avond bestaat uit het vertonen van een lach film. De filmavond wordt gehouden in de kantine van het Sportpark Panhui De DOVO-leden kunnen er om 19.00 v terecht. KESTEREN De prijzen van de op de veiling te Kesteren aangevoerde pro- dukten waren gisteren als volgt: GOUDREINETTF: EI 65—75: 19—20 EI 75—85: 25—36 EI 85—95: 27—30 EII 65—75: 16—18 EII 75—85: 20—24 EII 85—95: 21—24 Aanvoer 50 ton. COX'S OR. PIPPIN: EI 55—60: 24-«-26 EI 60—65: 43—44 EI 65—70: 59—64 EI 70—75: 80—84 EI 75—80: 84—91 Aanvoer 7 ton. INGRID MARIE: EI 60—65: 20—22 EI 65—70: 25—26 EI 70—75: 30—34 EI 75—80: 34—36 Aanvoer 3 ton. GOLDEN DELICIOUS: EII 60—65: 24 EII 65—70: 32 EII 70—75: 38—39 EII 75—80: 39—44 EII 80—85: 38—39 Aanvoer 7 ton. JONATHAN: EII 60—65: 15 EII 65—70: 19 EII 70—75: 24 EII 75—80: 26 Aanvoer 6 ton. RODE GOUDREINETTE: EI' 65—75: 20 EI 75—85: 30 EI 85—95: 32 Aanvoer 2 ton. JASAPPELS: EI 55—65: 33 EI 65—75: 43 Aanvoer 6 ton. CONFERENCE: EI 55—65: 78—81 EI 65—75: 88—92 Aanvoer 2 ton. Prijzen genoteerd in centen per kg.

De Vallei | 1968 | | pagina 3