Rijksweg 15 wordt op de lange baan geschoven Veilingen Kesteren en Zetten willen op korte termijn samenwerken Predikantszoon stal inhoud collcetezakken Raad Barneveld komt donderdagavond bijeen Ons Genoegen viert 100-jarig bestaan Feestprogamma is nog geheim Van rede ds. exemplaren Poort 1500 verspreid Veiling Septer Tiel I Dringende behoefte Geen fusie Start met drie strijkers Inbraak in Bennekom A rachtauto reed tegen spoorbomen MIST u uw Bijeenkomst van Historische Kring Kesteren Damnieuws Lelievelt Concerten Fanfare Hoogtepunt Verbinding van nationale betekenis Nationaal dagblad DE VALLEI? Bel: 10550 11079 Directies bezien mogelijkheden Oude diefstal opgehelderd TOESPRAAK IN NVNSPEET WEKTE NAAST ERGERNIS VEEL WAARDERING 4 V DINSDAG 13 FEBRUARI 1968 RESTEREN Over enkele dagen'maakt het actiecomité Rijksweg 15 de plannen bekend, die zullen moeten leiden tot een snelle voltooiing van deze primaire wegverbinding tussen Rotterdam en oostelijk Nederland. Ruim veertig jaar worden voorbereidingen getroffen voor deze belangrijke west-oostroute, maar tot nu toe is voltooiing van jaar op jaar uitgesteld. Teneinde aan deze hoogst ongewenste situatie een einde te maken is onlangs het „Actiecomité Rijksweg 15" opgericht, waarin twaalf vooraanstaande instellingen en orga nisaties zitting hebben. De voorzitter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel heeft onlangs nog eens blijk gegeven van zijn onte vredenheid met de moeizame gang van raken bij het verder doortrekken naar het oosten van dezer essentiële ver binding van Rotterdam met zijn ach terland. De behoefte ernaar wordt steeds dringender door het snel toene mende containervervoer. In ons land begint men hoe langer hoe meer van het belang van Rijksweg 15 overtuigd te raken. Verschillende dag- en week bladen publiceerden artikelen over de- re urgente verbinding. Volgens de stichting Streekbelangen Oostelijk Gelderland heeft deze publici teit tot op heden niet voldoende indruk gemaakt op minister J. Bakker van Verkeer en Waterstaat, om hem ertoe te brengen het. weggedeelte Valburg - E 36 (Bebberich) te plaatsen op het meerjarig uitvoeringsprogramma van het Rijkswegenfonds. Wel is op de be groting voor 1968 van dit fonds een be drag van 12 miljoen gulden uitgetrok ken voor baan verdubbeling en het kruisingvrijmaken van het stuk Schel- luinen-Rotonde Deil#- Kesteren. Sedert de minister van Verkeer en Waterstaat zijn voorstel tot het instel len van het Rijkswegenfonds deed, zijn vier begrotingen met bijbehorende kaarten betreffende het opschuivende meerjaren-programma verschenen. Onderlinge vergelijking leert, dat de hoeveelheid tussentijds toegevoegde werken zeer gering is. In ieder geval is de voltooiing van rijksweg 15 uitgesteld tot na 1972. In een brief aan de vaste commissie voor Verkeer en Waterstaat van de Tweede Kamer heeft de Stichting Streekbelangeh Oostelijk Gelderland uitdrukking gegeven aan haar diepe teleurstelling over deze gang van za ken. Bij de leden van de commissie is er daarom nogmaals op aangedrongen hun invloed aan te wenden om het be doelde wegvak alsnog in het uitvoe ringsprogramma tot en met 1972 toe gevoegd te krijgen. BENNEKOM Gedurende het week einde is ingebroken in een chemisch - technische fabriek aan de Westbreuke- lerweg. Men kwam binnen door het forceren van een deur. Uit een bu reau werd een kistje met f 100,- ver mist. EDE Gisteravond reed een vracht auto tegen de overweg aan de Brouwer straat. De spoorbomen werden enkele meters uit het lood gerukt, zodat ze niet meer omhoog konden. Het trein verkeer had een kwartier vertraging. De chauffeur is na het ongeluk weg gereden. De politie stelt een onderzoek En. Tijdens dc behandeling van de be groting in de commissie is de kwestie van rijksweg 15 door verschillende sprekers aangesneden. De heer Aan- tjes wees er ondermeer op, dat de weg niet alleen zal dienen voor de ontslui ting van een gebied met grote structu rele moeilijkheden, maar mede priori teit moet hebben vanwege de nationa le betekenis als verbinding van Euro poort met het belangrijkste industrie gebied in Oost-Nederland (Twente) en het Duitse achterland. Volgens de Stichting Streekbelangen Oostelijk Gelderland is het noodzake lijk om te blijven hameren op de drin gende noodzaak van de voltooiing van rijksweg 15. Een aantal instanties, die groot belang hebben bij de weg, heb ben onlangs dan ook besloten gezamen lijk een paar stevige duwen in de goe de richting te geven. Men heeft 'n com missie gevormd, die Jot taak krijgt ac ties op touw te zetten om spoedige vol tooiing van de weg te bevorderen. Zo als vorige week reeds werd gemeld vindt donderdag in Rotterdam een persconferentie plaats, waar het actie comité de plannen nader zal toelichten. tot 17.30 uur van 17.30 10.30 uur uur. Zaterdags 16.30—17.30 KESTEREN De heer H. A. Kok uit Hardinxveld-Giessendam houdt woensdagavond 28 februari voor de Historische Kring Kesteren en Omstre ken een lezing over de Klokbekerne derzetting te Molenaarsgraaf. De heer Kok is hoofdbestuurslid van de Archeo logische Werkgemeenschap voor Ne derland (A.W.N.). Hij heeft de opgra vingen te Molenaarsbeek, die zijn ge daan door het Museum van Oudheden te Leiden, van zeer nabij gevolgd. De bijeenkomst van de historische kring vindt plaats in de Prinses Marijke school. AMERONGEN In de onderlinge competitie van de Amerongse damver eniging leed De Groot jr. een verras sende nederlaag tegen E. v.d. Grift. De grote kanshebbers op het kampioen schap A. v.d. Grift, Maris en Meijer wonnen hun partijen. De uitslagen waren: Van de Kolk- Maris 0-2; Van Essen-A. v.d. Grift 0-2; Meijer-Van Ewijk 2-0; Visser-Fa- ber 0-2; E. van Zbmeren-Van Loon 1-1; De Groot Jr.-E. v.d. Grift 0-2 en Wil- deman-J. van Viegen 0-2. KESTEREN De veilingen te Kesteren en Zetten willen op korte termijn trachten tot samenwerking te komen. Men heeft hiertoe besloten in verband met de afzetbelangen in de naaste toekomst. De directies van beide veilingen bestuderen op het ogenblik nauwgezet de mogelijkheden van de eventuele sa menwerking. De heer N. W. Bok, directeur van de veiling in Zetten, verleent op directie-niveau sinds 1 februari zijn medewerking aan de veiling „Kesteren en Omstreken". De directeur van laatstgenoemde veiling, de heer H. van Tonge ren, werkt thans samen met de heer Bok aan een rapport, waarin de mogelijk heden van de samenwerking uitvoering uiteengezet zullen worden. Verwacht wordt, dat de besturen van de betrokken veilingen in mei het definitieve be sluit bekend zullen maken. Volgens de directeur van de veiling in Kesteren heeft de samenwerking niets te maken met een fusie. „In op dracht van onze besturen stellen wij een onderzoek in naar de mogelijk heden van een samenwerking", aldus de heer H. van Tongeren. Wat de samenwerking precies zal gaan inhouden, kon de Kesterense di recteur niet meedelen. ..Het is bedoeld om de moderne fruitteelt de hand toe te reiken om langs die weg tot schaal vergroting te komen. De kans, dat de veiling Kesteren of Zetten wordt opge heven, is beslist uitgesloten", merkte de heer Van Tongeren op, die verder niet op de samenwerking wilde ingaan. De voorzitter van de coöperatieve veilingvereniging „Midden-Betuwe" te Zetten, de heer D. C. den Hartog zei gisteravond: „Wij tasten op het ogen- RHENEN De 29-jarige ongehuw de leraar B. V„ zoon van een overle den predikant in Rhenen, is door de Rotterdamse recherche aangehouden en ingesloten wegens het plegen van zes diefstallen uit de jassen van colle ga's van het Instituut Schoevers, waar aan hij als leraar was verbonden. Dank zij een tip van de Rhenense politie kon de Rotterdamse recherche de hand leg gen op de dader. Adjudant Postma. commandant van de rijkspolitie in de Grebbestad, vertel de gisteren, dat V. in Rhenen, Wage- ningen en Bennekom gelijksoortige dief stallen had gepleegd. Hij had het voor namelijk gemunt op de inhoud van col- lectezakken in kerkgebouwen. Via een opengebroken geldkistje, ge vonden in de vroegere ouderlijke wo ning van V. te Rhenen, kon een diefstal van circa f 120,- worden opgehelderd, die V. op 1 januari 1965 had gepleegd in de kerk van de gereformeerde gemeen te in het K.E.-Plantsoen. Begin van dit jaar constateerde men In de gereformeerde kerk aan de Nieu we Veenendaalseweg een teruggang in de collecte-opbrengsten. Tijdens een doopdienst omstreeks half zes 's avonds had een ouderling in de consistoriekamer van de kerk een onbekende man aangetroffen. Men ver onderstelde, dat het een wachtende taxi chauffeur was van de doopouders. Ach teraf bleek echter, dat de ouders niet per auto, maar te voet naar de kerk waren gekomen. Men kreeg toen arg waan. Toen één van de ouderlingen tijdens één van de diensten in de consistorieka mer ging posten, stapte daar tijdens de dienst plotseling V. binnen, die als ex cuus aanvoerde zoveel goede herinne ringen aan de kerk te hebben, dat hij nog eens een kijkje kwam nemen. De politie was toen al in de zaak gemengd en in tweede instantie bekende V. het te hebben gemunt op de collectegelden, die tijdelijk in een kast in de consitorieka- mer werden opgeborgen. Het is niet bekend hoeveel geld al eerder door V. werd ontvreemd. Hij beloofde het echter terug te betalen en stortte inmiddels f 250,-. Nu V. in Rotterdam heeft bekend daar zijn collega's voor zo'n achthon derd gulden te hebben benadeeld, zal hij eerst op transport worden gesteld naar Rhenen, waar hij door de politie zal worden verhoord, eventueel in ver band met mogelijke nog andere delicten. Daarna zal de Rotterdamse recherche zich weer met V. gaan bezig houden, die in een auto reed met een Frans ken teken, waaraan vermoedelijk ook een luchtje ^it. blik af wat ons te doen staat om de ex ploitatiekosten van beide veilingen te drukken. In verband met de moderne afzetmethoden zullen de veilingen moeten gaan investeren. Men zal zich ondermeer moéten aanpassen aan de steeds meer gebruikte voorraadkis- ten, waarin 300 kilo fruit gaat. Als iedere veiling deze investeringen af zonderlijk zou moeten doen, wordt het beslist te duur". Volgens de heer Den Hartog zal de samenwerking zich in het begin voor namelijk uitstrekken op het technische en bestuurlijke vlak. Een fusie in de toekomst achtte hij niet uitgesloten, evenals de directeur van de Zettense veiling, de heer N. W. Blok. De voorzitter van de veilihgvereni- ging „Kesteren en Omstreken", de heer P. van Westrhenen, kon, in verband met zijn verblijf buitenslands gister avond niet om commentaar worden ge vraagd. BARNEVELD De raad van de ge meente Barneveld komt donderdagavond om half acht in openbare vergadering bjjeen in het gemeentehuis. De agenda vermeldt dc volgende punten 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. Mededelingen. Notulen van de vergaderingen van 20 december 1967 en 11 januari 1968. Ingekomen stukken. Aankoop van grond van de heer T. Troost te Voorthuizen. Aankoop van grond van de heer D. van Middendorp te Barneveld. Aankoop van grond van mevrouw W. C. Boon-Van Voorst te Voort huizen. Aankoop van grond van de heer G. Vermeer te Barneveld. Aankoop van de woning Lunterse- weg 1 van de heer M. J. Schoonbeek te Barneveld. Verkoop van grond aan de heer R. Lesmeister en de heer G. van Omme te Voorthuizen. Verkoop van grond aan de heer H. Zeggelaar te Ede. Ruiling van grond met de heer A. van de Heuvel te Voorthuizen. Ruiling van grond met de heer E. J. Romejjn te Barneveld. Krediet schadeloosstelling onteige ning grond mevïouw W. C. Boon- Van Voorst te Voorthuizen. Voorschotten op de gemeentelijke vergoedingen aan bijzondere lagere scholen over het jaar 1968. Exploitatie vergoedingen bijzonder kleuteronderwijs; afrekening 1967 en voorschotten 1968. Aanvraag ingevolge artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 van het bestuur van de Vereniging „Scholen met de Bijbel" te Voorthuizen. Aanvraag ingevolge artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 van het bestuur van de Prinses Beatrix- school te De Glind. Verlenging ontruimingstermijn on bewoonbaar verklaarde woning. Voorbereiding herziening gedeelte bestemmingsplan Voorthuizen. Beroepschrift tegen weigering van een bouwvergunning. Beroepschrift tegen weigering bur gerrechtelijke toestemming. Wijziging bouwverordening terzake van de drinkwatervoorziening. Aanvulling verordening op de straatnamen. - RHENEN Zaterdag viert de Rhenense harmonie ..Ons Genoegen het honderdjarig bestaan met een receptie in restaurant „De Koningstafel". Wat er verder staat te gebeuren wordt strikt geheim gehouden. Waarschijn lijk wordt dat nieuws half deze week bekend gemaakt in een speciale f eest krant die de vereniging ter gelegenheid van dit eeuwfeest zal uitgeven. 24. Garanderen van de betaling van rente en aflossing van een door de N.V. Bouwfonds Nederlandse Ge meenten te verstrekken geldlening. 25. Sluiten van een overeenkomst met de N.V. Ned. Spoorwegen inzake de bouw van een viaduct over de spoorweg Amsterdam-Zutphen te Stroe. 26. Wijziging „Bezoldigingsverordening 1967". 27. Wijziging Verordening gebruik eigen vervoermiddelen. In 1864 richtte cte toenmalige Rhe nense musicus Klimmerboom een strijkorkest op. Hij startte met drie muzikanten en toen dat goed ging besloot hij vier jaar later, op 17 fe bruari 1868, een harmoniegezel schap op te richten. Achttien muzi kale Rhenenaren hadden zich bij de heer Klimmerboom aangemeld en „Ons Genoegen" was geboren. De grondlegger van de vereni ging werd opgevolgd door een ande re bekende Rhenense muziekpeda goog uit die jaren, de heer A. C. Moinat. De muziekrepetities wer den gehouden in een schoolgebouw aan de Koningstraat, dat in de mei dagen van 1940 afbrandde. Er was intussen ook al een muziektent ge bouwd, die stond op de plaats waar nu hotel „De Koning van Denemar ken" is te vinden, schuin tegenover de Veerweg. Inmiddels was in 1904 de heer G. K. Lelievelt dirigent geworden en het daarop volgende jaar werd voor het eerst deel genomen aan een concours, dat in Hilversum werd gehouden. Helaas kwam er geen prijs uit de bus. Dat gebeurde pas vier jaar later in Amersfoort. Het werd een derde in de derde afde ling. Dat was de eerste bekroning en in de loop van de tijd volgden er nog zoveel, dat er een prachtige goed gevulde prijzenkast in hotel „De Koning van Denemarken" kon worden geplaatst. Helaas ging het hotel in de meidagen van 1940 totaal verloren, mét de prijzen. Alleen het verenigingsvaandel, dat elders was opgeborgen, bleef bewaard. De Rhenense muziek stond wijd en zijd bekend om haar kwaliteiten op het muzikale vlak. Overal wer den concerten gegeven. Tijdens de Kroningsfeesten in 1898 bliezen de mannen uit Rhenen zelfs vier we ken lang, telkens toeer in een andere plaats. In die jaren was het ook al traditie om tijdens de jaarwisseling te musiceren op de trans van de Cuneratoren. De oudste inwoners van Rhenen kunnen zich nog herinneren, dat de muzikanten op een houten vloer in de toren op en neer golfden wan neer de klokken gingen luiden. De toren was zo gammel dat het le vensgevaarlijk werd en toen werd de traditie voortgezet op de om gang van de Panoramamolen. Nadat in 1911 de vereniging zelf een muziekconcours organiseerde op een voetbalveld van de toenma lige voetbalvereniging „RVV", werd van de harmonie een fanfare ge maakt. Dirigent Lelievelt, die op veertienjarige leeftijd bij „Ons Ge noegen was gekomen, stierf en werd na een staat van dienst van maar liefst vier en zestig Jaar ver vangen door de heer P. Hoolhorst, die in 1909 op dertienjarige leeftijd bij het korps kwam en in 1929 di recteur werd. Ook de heer Hoolhorst, die enkele jaren geleden stierf, heeft bijzoftder veel voor „Ons Genoegen" gedaan. Hij componeerde vele marsen, voor al ter gelegenheid van talrijke ju bilea in de Grebbestad. Zijn laat ste compositie was de MACRO- mars, opgedragen aan de Rhenense motorclub, die „Ons Genoegen" „Ons Genoegen" uit 1913 gefoto grafeerd achter de Cunerakerh. Het korps was toen 45 jaar. De heer met de hoge hoed is de heer J. W. Snijders, toenmalig vaandeldrager. Hij leeft nog! nogal eens financieel tegemoet was gekomen. De heer Hoolhorst was in het bezit van het diploma „orkest dirigent" en leidde naast „Ons Ge noegen" nog talrijke andere mu ziekverenigingen in de omtrek. Hij ontving deels zijn opleiding van de heer Moinat en deels van de heer v.d. Roovaart te Amsterdam. In 1938 bereikte „Ons Genoegen" één van de hoogtepunten. Het korps telde toen 55 leden en 9 tamboers. Van alle concoursen werd toen de hoogste graad bereikt met het be halen van de eerste prijs in de af deling uitmuntendheid. Dat gebeur de in Ede. Daarmee had men vijf tig tot zestig bekroningen verza meld. Ze gingen helaas allemaal tengevolge van het oorlogsgeweld verlorenT De wederopbouw van Rhenen en de hergroepering van „öas Ge noegen" liepen na de oorlog vrijwel parallel. Al in juni 1945 kon het korps weer blazen. Men had nog wel geen uniformen, maar dat was van later zorg. „Ons Genoegen" was weer present en dat was het belangrijkste. Vele instrumenten hadden de muzikanten verstopt en zodoende kon men al weer gauw de straat op. Tijdens de na-oorlogse jaren werd het korps weer buitengewoon actief. Er werd een eigen repetitielokaal gebouwd (1947), er kwamen nieuwe instrumenten en tweemaal nieuwe uniformen. Grote aandacht werd en wordt nog steeds besteed aan de opleiding van jeugdige muzikant jes. Een groot aandeel heeft daarin de heer J. G. van Ingen, een zeer muzikaal oud-werkend lid van de vereniging. Hij „levert" regelmatig jonge muzikanten af. Op deze wijze blijft „Ons Ge noegen doorblazen en doormarche ren naar de toekomst, onder bekwa me leiding van de huidige dirigent en beroepsmusicus de heer Joh. van Ingen. Het zal de honderdjarige komende zaterdag zeker niet aan belangstel ling ontbreken. En wat de feeste lijkheden betreft, daarop hopen we dezer dagen nog terug te komen. wmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmrnmmm Dc stroom van verontwaardiging die de rechtshervormde predikant ds. J. J. Poort te Kamerik had losgemaakt met een pleidooi voor een bijbels gebruik van de pil, is thans opgehouden. Ze heeft plaatsgemaakt voor een veel gro tere stroom van waardering voor zijn woorden, juist uit orthodoxe kringen. Ds. Poort kwam in het nieuws toen de Staatkundig Gereformeerde Partij hem van de sprekerslijst afvoerde op grond van zijn in Nunspeet voor de Protestantse Stichting voor Verantwoor de Gezinsvorming gehouden rede. Daar zei hy o.m. dat voorbehoedsmiddelen aan te wenden zijn als een stuk voor zienigheid Gods. De ommezwaai in waardering is dui delijk te danken aan het feit, dat zijn volledige rede thans snel verspreid wordt. Iedereen die1 verontwaardigd reageerde heeft de rede toegestuurd gekregen. De oplage heeft thans de 1500 exemplaren overschreden. Onder de aanvragers zijn vele kerkeraden. Tekenend is de reactie, van een va der uit de kringen van de' Gereformeer de gemeente, die eerst zijn veront rusting had kenbaar gemaakt maar na lezing van de rede twee exemplaren aan zijn getrouwde dochters liet stu ren. In SGP-kringen worden bezwaar schriften aan het hoofdbestuur voorbe reid tegen de manier waarop het hoofd bestuur ds. Poort de deur heeft gewezen Acht afdelingen van de Gereformeer de Bond in de Ned. Hervormde Kerk hebben aanvankelijk spreekbeurten van ds. Poort afgezegd. Anderen doen thans daarentegen een beroep op hem. „Gezond Gezin", het maandblad van de PSVG kondigt in het nummer van 15 februari aan een bijeenkomst te overwegen waarop bezwaarden ds. Poort kunnen ontmoeten. Het blad be treurt dat sommigen niet eens met ds. Poort in discussie willen treden. Daaruit kan men opmaken, aldus „Gezond Ge zin", hoe diep de kwestie zit. Ds. Poort verklaart nog steeds geen spijt te hebben van zijn rede. Integen deel: de reacties hebben hem geleerd hoe groot de nood is en hoezeer men heeft uitgekeken naar een bijbels per spectief t.a.v. het gebruiken van voor behoedsmiddelen. De rede van ds. Poort blijft verkrijg baar bij de PSVG, Duinweg 23, in Den Haag. Opgave na klasse mm maat. Appelen 75/opw x Cox Orange k.l 74—76 x Cox Orange k.2 72—75 Dijkmanszoet x Goudreinet k.l 2232 x Goudreinet k.2 1931 Goudreinet rode k.l 3541 Goudreinet rode k.2 x Golden Delicious k.2 2247 x Jonathan k.2 1523 Ingrid Marie k.2 41—43 Laxton Superbe k.l Laxton Superbe k.2 Lombarts Calville k.2 Leonie k.l 70/75 65/70 60/65 70—72 55—64 42—48 67—71 54—63 37—42 17—26 16—25 13—21 27—29 17—20 20—26 13—18 20—43 17—36 16—26 15—21 14—19 10—15 37—40 30—34 21—25 37—39 34—36 24—28 15—19 27—32 23—31 55/60 22—26 19—22 I i k 35—50 9—20 14-41 10—23 40—43 28—33 33—36 Kroet per 100 kg zuur fl. 6,60; rood fl. 6,10; zoet fl. 6,00. Fabrieksfruit per 100 kg blank fl. 8,30; rood fl. 6,10. 25—31 31—33 Peren: Brederode Beurre Alexander Lucas k.2 Conference k.2 Giezewildeman Winter jannen IJsbouten 100—103 84—88 59—64 53—55 78—80 89—112 86—89 36—91 56—66 Groenten: Koolraap 10—12; sla per 100 krop fl. 31.00—32.00; prei 47—75, 43—55; Uien 2123, 814; witlof 8186; aardappel middel 1012. x is hoofdaanvoer. Alles in centen per kg tenzij anders vermeld. Volgende veilbericht op woensdag 14-2-1968. Verkoop pantha rhei fruit op monster voor termijnlevering per 20-2-1968 Golden Delicious k.2 65/70 27 Golden Delicious k.2 70/75 33 Golden Delicious k.l 75/80 37 Volgende verkoop op termijnlevering 26-2-1968. v

De Vallei | 1968 | | pagina 5