Iloeé - op citadel na - weer heroverd Hoeveel weegt een haai? evoluon Oe Thant zwijgzaam over gesprek in Moskou Wat doe je met trek in wat anders? Dan pak je zo'n lekker blikje vlees! Sovjet-raketten bij oefening Over de NAVO Gewoon Khe San nog onder vuur W ereldhandelsconf erentie aan handelen toe STRAAL RADIATOR KACHEL Plunderaars actief in verlaten stad Sabotage op de Franse spoorwegen Air France niet in Zuid-Viëtnam Hoofdprijs: reis naar maan KARDINAAL LERCARO AFGETREDEN Arrestaties in Spanje VLUCHTELINGEN VERSTERKINGEN eindhoven Weer „bekentenis" van Pueblo Italiaanse acteurs in staking LOSGEKOMEN VAN POLITIEK GEWOEL VERWIJTEN MOEILIJK GEREED DINSDAG 13 FEBRUARI 1968 ADVERTENTIE SAIGON In Zuid-Viëtnam is gisteren nog hevig gevochten in Hué. Er deden zich verder verspreide scher mutselingen voor in Saigon. Amerikaanse mariniers en Zuid- viëtnamese regeringstroepen hebben nu het grootste deel van Hué heroverd, maar de Noordviëtnamezen en de Viët- Cong houden hardnekkig stand in een deel van de oude ommuurde citadel. Zuidviëtnainese vliegtuigen hebben gis teren dit deel van de stad, waar de pa leizen van de vroegere Viëtnamese kei zers zijn gelegen, gebombardeerd. Het oude deel van de stad met zijn vele historische monumenten is één grote puinhoop geworden. Het stadsdeel op de zuidelijke oever van de Parfumrivier is vast in handen van de Amerikanen en de Zuidviëtna- mezen. De Amerikaanse mariniers zijn gisteren begonnen zich geleidelijk terug te trekken. Op straat liggen nog vele lijken. Er is geen elektriciteit, geen wa ter en ook de riolering werkt niet. Een levensgroot probleem vormen de ruim dertigduizend vluchtelingen die in enkele openbare gebouwen zit ten samengeperst. Een uit burgers be staand Amerikaans team is gisteren naar Hoeé overgebracht. Het hoofd van dit team zei gisteren dat de grootste moeilijkheden werden veroorzaakt door plunderaars en het gebrek aan sanitai re voorzieningen. Maar nog moeilijker schatte hij de taak om de burgers van de stad het vertrouwen terug te geven in het vermogen van de Zuidviëtname- se regering hen te beschermen. In Saigon was het gisteren betrekke lijk rustig. De posterijen werken weer en er is weer internationaal telefoon verkeer mogelijk. De Amerikanen heb ben er bij de Zuidviëtnamese autoritei ten op aangedrongen het uitgaansver bod van veertien uur per dag te ver zachten. Het verbod vormt een ernstige belemmering voor het herstel van de normale gang van zaken. De Zuid viëtnamese regering voelt hier echter nog weinig voor. Haar inlichtingendienst meldde nog sterke concentraties van re bellen in diverse wijken van de stad. Vooral de Chinese wijk Cholon wordt nog als onveilig beschouwd. Uit het noorden van Zuid-Viëtnam kwamen gisteren berichten van aan zienlijke Noord viëtnamese troepenver plaatsingen in de richting van de kust strook, waar de steden Da Nang, Hoeé, Phoe Bai en Tam Ky liggen. In Da Nang is de alarmtoestand afgekondigd. Ook gisteren is de basis Khe Sanh, die door Noordviëtnamese troepen wordt belegerd, onder zwaar mortier en artillerievuur komen te liggen. Een Amerikaanse marinier sneuvelde, twee werden er gewond. Amerikaanse zwa re bommenwerpers van het type B-52 bestookten Noordviëtnamese raketstel lingen, troepenconcentraties en opslag plaatsen in de buurt van de basis. In de Verenigde Staten heeft een on derzoek door het „Louis Harris-insti- tuut" uitgewezen dat op het ogenblik meer Amerikanen de Amerikaanse oorlogvoering in Viëtnam steunen dan vóór het grote offensief van de Viët- Cong. Volgens deze opiniepeiling zouden 74 procent van de Amerikanen op het ogenblik de regering Johnson steunen, tegen 61 procent in december. Overigens was slechts een minder heid van de ondervraagden 43 pro cent ervan overtuigd dat de oorlog in Viëtnam zal eindigen met een Ame rikaanse militaire overwinning. Ruim zeventig procent was van oordeel dat de oorlog nog verscheidene jaren zou duren voordat een oplossing, via onder handelingen, zou zijn bereikt. ADVERTENTIE Wetenschap is precisiewerk! Temperatuur, gewicht, lengte moeten feilloos nauwkeurig worden gemeten. Dat ziet u in het Evoluon. Zelf kunt u er met een laboratoriumbalans een mensenhaar wegen tot in miljoenste delen van een gram. Veel van zulke interessante en vernuftige zaken maken een bezoek aan het Evoluon tot een belevenis. Voor iedereen! Toegang f 1.- dagelijks 10-18 uur zondags 13-18 uur Ruim parkeerterrein Gerieflijk restaurant In 196ti gesticht door Philips. Kinderhanden worden uitgestoken naar een hospitaalsoldaat, die pillen uitreikt in het Rho Ray ziekenhuis gelegen in de Chinese wijk Cholon van de Zuidviët namese hoofdstad Saigon. In dit stadsdeel is hevig gevochten. MOSKOU Oe Thant, de secretaris-generaal van de VN, heeft gisteren in Moskou druk overleg gepleegd met de Russische regering over de toestand in Viëtnam. Hfl is gisteravond naar Londen gereisd voor besprekingen met premier Wilson. De Sovjet-Unie en Engeland ztfn beide voorzitter van de Conferentie van Genève van 1954 over Zuidoost-Azië. Oe Thant wilde bij aankomst op het Londense vliegveld niet ingaan op het overleg dat hij het afgelopen weekeinde in de Russische hoofdstad had gevoerd. „Het spijt me, ik heb een lange reis gehad en ik ben zeer moe", zei hij. Ook het officiële communiqué dat in Moskou werd gepubliceerd, bleef vaag. Het vermeldde niet meer dan dat de besprekingen over „de huidige interna tionale toestand en kwesties betreffende de Verenigde Naties" waren gevoerd „in een vriendschappelijke sfeer". Oe Thant sprak gisteren met de Rus sische premier Alexei Kosygin en met partijsecretaris Leonid Brezjnef. Hij had zondag al een ontmoeting gehad met Kosygin na zijn aankomst uit Nieuw Delhi. In een Russische regeringsverklaring werd gisteren bekendgemaakt dat de Russische president Nikolai Podgorny HONGKONG Noord-Korea heeft maandag een tweede „bekentenis" uitgezonden van de commandant van 't Amerikaanse verkenningsvaartuig Pueblo, Lloyd Bucher. Hij sprak een tonig, alsof hij iets voorlas. Alleen toen hij over zijn familie sprak, klonk er ontroering in zijn stem. Bucher zei dat hij de rest van zijn le ven voor het welzijn van de mensheid zal werken, als hij wordt vrijgelaten. Ook zou hij proberen incidenten als met de Pueblo te voorkomen. De Pue blo was volgens de verklaring wel de gelijk de territoriale wateren van Noord-Korea binnengevaren. Hij en de bemanning dienden te worden gestraft „volgens de wet van de democratische republiek Korea". Bucher verklaarde op erewoord dat dit „zijn oprechte be tekenis" was. MONTPELLIER De Franse spoor wegen hebben bepaald, dat in het ge bied van Montpellier, in Zuid-Frank rijk, de passagierstreinen niet meer dan 60 km per uur en de goederentreinen niet meer dan 40 km per uur mogen rij de;?. Dit hangt samen met de ontdekking van sabotage. Zaterdagochtend reed de sneltrein Nimes-Toulouse met een snelheid van meer dan 100 km per uur op een afge zaagde telegraafpaal, die dwars over de spoorweg was gelegd. Dit gebeurde 7 km buiten Montpellier. De trein ont spoorde- wonder boven wonder niet. Enkele dagen geleden, heeft een on bekende in een anoniem schrijven aan de spoorwegen te Montpellier een be drag van 50.000 frank geëist. Hij dreig de met sabotage van spoorweginstalla ties. een onderhoud heeft gehad met een vertegenwoordiger van de Viëtcong, Dang Quang Minh] Het is niet bekend of dit overleg in verband stond met het bezoek van Oe Thant. SAIGON Zuid-Viëtnam heeft de Franse luchtvaartmaatschappij „Air France" verboden gebruik te maken van het Zuidviëtnamese luchtruim, al dus is in een regeringscommuniqué in Saigon bekendgemaakt. De maatregel heet te zijn genomen uit overwegingen van „nationale vei ligheid". De „Air France" pleegt over Zuid- Viëtnam te vliegen bij vluchten van Parijs naar Sjanghai via Phom Penh. Vorige week heeft de regering in Sai gon een correspondent van het Franse persbureau AFP het land uitgezet. Hij zou artikelen geschreven hebben, die schadelijk waren voor de nationale vei ligheid en de strijdlust van de Zuid- viëtnamezen. Warmteleverancier van jewelste. En hoe! Snel, stofvrij, geruisloos, tochtvrij. Kwartselement en convcctorelement los van elkaar te gebruiken. Vermogens resp. 600 W. en 1400 W. Ingebouwde thermostaat (10 standen zorgt voor constante temperatuur. f139,— ROME De Italiaanse toneelspelers hebben vandaag besloten zich aan te sluiten bfl de filmspelers in een staking van onbeperkte duur voor meer werk gelegenheid. Ongeveer 200 van hen, onder wie Raf Vallone, Sandra Milo, Gino Cervi en verschillende regisseurs, zijn in een theater in Rome bijeengekomen om ovef hun compagne tegen de tv en de toeristen-vermaakindustrie te beraad slagen. De vakbonden van toneelspelers eisen uitsluitend gebruik van Italiaanse spe lers in nationale tv-shows, het huren van plaatselijk talent voor tenminste drievierde van de hoofdrollen in Itali aanse films, opnarften van allé filmstem- men door de acteurs zelf en een collec tief basiscontract. NEW DELHI Heel langzaam weet de tweede Wereldhandelsconferentie zich los te maken van het politieke gewoel. Het begint ook tot de meest emotionele afgevaardigde door te dringen dat de herhaalde demonstraties van politieke weer zin, hetzU tegen Zuid-Afika, Israël, Zuid-Viëtnam, hetzfl tegen Zuid-Korea, wei nig meer opleveren dan een geprikkelde stemming, weinig geschikt voor het doen van zaken. Dat betekent niet dat er nu alleen vriendelijke woorden vallen. George Woods, president van de Wereldbank, hield een felle afscheidsrede. Binnen kort wordt hij opgevolgd door McNa- mara, de huidige Amerikaanse minis ter van Defensie. Woods vuurde zijn verwijten af zo wel naar de arme als naar de rijke landen. De ontwikkelingslanden hebben gefaald, omdat zij er niet in zijn ge slaagd zichzelf te voeden, de bevol kingsgroei in toom te houden en op een juiste wijze de kapitaalsgoederen te ge bruiken. De snelle groei van de bevolking doet de behoefte aan voedsel, onderdak, kle ding, scholen en ziekenhuizen toenemen maar onttrekt daardoor kapitaal aan de industrialisering. Bovendien zei Woods: „Nergens ter wereld vindt meer ver spilling in de landbouw plaats als in de arme landen". Elk jaar gaat een derde van de oogst verloren door insec ten, schimmel, plantenziekten en ver spilling. Ook de geïndustrialiseerde landen kre gen een veeg uit de pan. Zij gebrui ken de rechtstreekse hulpverlening niet zozeer als steun aan ontwikkelingspro jecten maar als een soort subsidie op eigen export. De verhouding met de Amerikaanse afgevaardigden wordt steeds moeilij ker. De oorlog in Viëtnam duikt tel kens weer op in de debatten en officiële verklaringen. Ook de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties Oe Thant wilde er niet over zwijgen. „De oorlog is niet alleen een trage die, maar beperkt tevens de hande lingsvrijheid en de mogelijkheden van allen die er direct of indirect bij zijn betrokken", zei Oe Thant. Zoals wel meer bij dit soort gelegen heden ontkomt de Europese Econo mische Gemeenschap niet aan kritiek. Enerzijds ziet men in de EEG een clubje van rijke landen die alles in het werk stellen zichzelf nog meer te ver rijken, anderzijds vreest men dat de gemeenschap de handelsmogelijkheden beperkt. De woordvoerder van de ge meenschap, Edoardo Martino, heeft dan ook alles gedaan om die indruk weg te nemen. De EEG heeft juist gunstige gevolgen gehad voor de wereldhandel, betoogde hij. De achttien geassocieerde Afrikaan se landen hebben een vrij afzetgebied, maar het blijkt dat de handel met an dere landen daaronder niet lijdt. Samenwerking in regionaal verband prees Martino aan als een belangrijk hulpmiddel. „De Europese Econo mische Gemeenschtap is gereed haar ervaringen te delen met alle geïnteres- seerdejn". Van ,een werkelijke eenheid laat de ADVERTENTIE Vleet! Want dat is smakelijk en pikant op zo'n moment. En blikjes vlees kun je overal krijgen. MOSKOU Mobiele raket-lanceerinrichtingen van het Rode Leger tijdens een oefetxing ergens in de Sovjet-Unie" op mars. gemeenschap echter in Nieuw Delhi niet veel zien. De zes landen (Frank rijk, Italië, Duitsland en Benelux) tre den afzonderlijk op en het moet nog blijken of zij werkelijke voorstellen kunnen doen, zolang zij het met elkaar niet eens zijn. Dat is in de eerste dagen van de conferentie niet zo erg, maar de perio de van veelal voor de buitenwacht be stemde officiële verklaringen loopt ten einde. Het grote werk moet worden ge daan in speciale werkgroepen die de belangrijkste punten zullen bespreken en voorbereiden voor de slotzitting, waar ook minister Udink (ontwikke lingshulp) aanwezig zal zijn. Belangrijker dan alle politieke rede voeringen zijn de verlaging van de in voerrechten, de beperking van de schommelingen in de prijzen van de belangrijkste landbouwprodukten uit de ontwikkelingslanden, de subsidies op te hoge renten, die worden bedongen bij leningen. In dat stadium is de Wereld conferentie beland; het is niet specta culair, maar wel belangrijk. PARIJS Een vakantiereis naar de maan en terug is de hoofdprijs van een prijsvraag die gisteren is begon nen in een van de Parijse avondbla den. Deze reis, waarvan het blad de kosten schat op 320.000 francs (234.000 gulden) kan echter pas ge maakt worden in 1988. Computers hebben namelijk desgevraagd laten weten dat de verbinding tussen de aarde en de maan met ingang van 1 februari van dat jaar in exploitatie gebracht kan worden. De winnaar van de hoofdprijs zal in af wachting daarvan zich op deze reis kunnen voorbereiden door een bezoek aan een lanceerbasis in Frankrijk, waarvoor het blad vijfduizend gulden heeft uitgetrokken en een retour vlucht met supersonische vliegtuig de Concorde, wanneer dit voor de eer ste maal de Atlantische Oceaan in beide richtingen zal oversteken. Om in aanmerking te komen voor deze prijs hoeft men alleen maar: 1) een model te ontwerpen van een al dan niet bestaande kunstmaan; 2) vijf tekeningen in te leveren over het vertier van de mens op de maan; 3) in het kort zijn gefantaseerde indrukken samen te vatten van een aankomst op de maan. VATICAANSTAD De als progres sief bekend staande kardinaal Lercaro is maandag afgetreden als aartsbis schop van Bologna. De vorige maand had hij al ontslag genomen als hoofd van de pauselijke commissie voor de hervorming van de liturgie. De kardinaal trad als aartsbisschop af, in verband met zijn leeftijd en ge zondheidstoestand. Paus Paulus heeft het ontslag aanvaard. De kleine 76-ja- rige kardinaal Lercaro was een van de eersten die zijn ontslag aapbood, toen de Paus in 1966 de geestelijken ver zocht op 75-jarige leeftijd hun functie neer te leggen. Paus Paulus vroeg de kardinaal echter aan te blijven. Voor hij ontslag nam als hoofd van de pauselijke commissie voor de her vorming van de liturgie, had kardinaal Lercaro, die op het jongste Vaticaan se Concilie nogal opzien baarde met zijn verklaring dat de r.k. kerk voor al les de kerk van de armen moet zijn, al vele liturgische hervormingen weten door te drukken zoals het gebruik van de landstaal in de mis. Giacomo kardinaal Lercaro, die zes tien jaar aartsbisschop van Bologna is geweest, een stad waar de communis ten het voor het zeggen hebben, zal on der meer bekend blijven als de man die een korps „mobiele priesters" in het le ven riep dat de kleine boeren in de „ro de gordel" van Italië onder de commu nistische invloed vandaan moest zien te krijgen. In de afgelopen jaren wist de kardinaal tot een soort dialoog met de communistische machthebbers in Bologna te komen. Zijn relaties met hen waren uitstekend. Minister-president De Jong prees gis teravond de redactie van „Achter het nieuws", omdat zij in zo korte tijd zo veel informatie verschafte over een on derwerp dat zo moeilijk en belangrijk is als de NAVO. Een compliment dat zeker op zijn plaats was, hoewel men zich kan afvragen, of het wel effectief was, dit veel omvattende onderwerp in een marathonuitzending van twee uur uitputtend te behandelen. Aanleiding doel, functie, structuur, etc. van de NAVO werden op overzichtelijke wijze belicht. Er was een vraaggesprek met een viertal deskundigen, enkele hoge functionarissen werden geïnterviewd, de „live"-reportage van de vliegbasis Leeuwarden vormde een boeiend en „menselijk" onderdeel en last but not least waren er de telefonisch gestelde vragen over de NAVO, die door minis ter-president De Jong werden beant woord. Evenals in de discussie stonden vragen als die over de militaire ont spanning in Europa, het Duitse vraag stuk en de deelneming van Grieken land en Portugal voorop. De vragen (zowel die van „Achter het nieuws" aan de vier forumleden als die van de telefonerenden aan premier De Jong) klonken vrij kritisch. Toch overheerste de conclusie, dat de NA VO voorlopig moet blijven voortbe staan. Ook de meeste deelnemers aan een enquête waren deze mening toege daan. Lang niet alle deelnemers wisten echter de vragen over de NAVO zelf goed te beantwoorden. Een bewijs te meer dat deze aflevering van „Achter het nieuws" in een behoefte voorzag, al hadden wij haar, terwille van de dui delijkheid bij zoveel informatie, graag in verschillende kleinere afleveringen op het scherm gezien. J. v. d. K. Orins Charles, de erfgenaam van de Britse troon, is zijn twee trimester aan de universiteit van Cambridge in gegaan en zijn persoonlijk leven is nog een mysterie. Maar zijn docen ten zeggen, dat hij goede vorderingen maakt. De prins van Wales heeft de roep ver worven, een hoffelijke, zacht spre kende, bescheiden student van het Trinity College van Cambridge te zijn. Zijn medestudenten kijken nau welijks op, als de 18-jarige zoon van koningin Elizabeth II een collegezaal binnenkomt. „Het voornaamste, dat sinds hij in oktober van het vorige jaar is gekomen is gebeurd, is dat er niets is gebeurd" zei schouderopha lend een van zijn medestudenten op Trinity. „Hij- zal eens koning zijn en ik denk, dat hij zich eenvoudig niet kan veroorloven enig risico te ne men". De risico's die hij uit de weg gaat, zijn zich te laten zien in een van de tien tallen kroegen hier of met een van d« PRINS CHARLES niets uitzonderlijks weinige meisjes, die hier onder de 9.000 mannen studeren. Hij heeft beleefd maar standvastig ge weigerd, uitnodigingen voor thee- of sherry-partijen aan te nemen van ie der, die niet tot zijn beperkte vrien denkring behoort. Hij geeft er de voor keur aan, vrienden te ontvangen in een weekeindhuisje in het naburige Norfolk altijd op zijn minst ge chaperonneerd en vergezeld door zijn adjudant, een 36-jarige eskader leider van de RAF, die eveneens in het Trinity-College woont. pedurende het vorige trimester heeft hij zich aangesloten bij ie toneel club van Trinity, de excluseve Pitt- club, en bij het muziekgezelschap. Hij speelt een aardig partijtje squash en nu en dan hoort men heir zijn cello stemmen. Als een gebaar tegenover tiénstudenten, die hetzelfde slaapgebouw (èh^aèttWj behorende gemeenschappelijke dou ches) delen, heeft Charles hen op zijn kamers gevraagd om kennis te ma ken. „Hij was erg vriendelijk" vertel de een van hen. Slechts weinig anderen hebben de eer gedeeld en velen zeiden desgevraagd, dat zij het zo ook maar beter vonden. Het is moeilijk de jonge studenten zelfs op het Trinity college tot ui tingen. van ontzag voor de monarchie te brengen. Een college, dat intellec tuele reuzen zoals Sir Isaac Newton onder zijn leerlingen heeft gehad, kan zich veroorloven wat blasé te zijn ten opzichte van vorstelijke personen. Ingewikkelde voorbereidende maatre gelen, subtiele maar krachtige wen ken aan de studenten van de zijde der studieleiders en het Brits gevoel voor eerlijk spel, verklaren de bui tengewone privacy die Charles ge niet. Bovendien slijt de „glamour" in de loop van de tijd. Tnmiddels zeggen studenten, dat het even moeilijk is aan interes sante nieuwtjes over Charles te ko men als aan complimentjes van do centen. Eens heeft men hem in een groot wa renhuis 'n paraplu zien kopen. De be diende berekende hem abusievelijk teveel en kreeg een vuurrood hoofd, toen hij hierop werd attent gemaakt. De zaak gewaagde van record-verkopen van dat model paraplu, nadat het verhaal in de kranten was verschenen. Men legt er de nadruk op, dat alles moet worden gezien in het perspec tief van het historische, aan traditie gebonden ongestoorde leven in Cam bridge. „De grootvader van Charles, koning George V en zijn over-over- grootvader, Edward VII zijn hier ook geweest" zegt men en Charles is een student zoals ieder ander. Het motto van Trinity is: „Semper eadem" (altijd het zelfde) en prins of niet, dat is het ook nu. Daar verandert geen prins van Wales iets aan. De traditie is sterker. Maar ook de monarchie leeft immers deels bij de Britse traditie. MADRID De Spaanse politie heeft maandagavond bekendgemaakt een pro-Chinese communistische organisa tie onschadelijk gemaakt te hebben, die ageerde onder studenten en arbeiders. 25 leiders van de groep waren gear resteerd, onder wie acht studenten, vier vróuwen, twee employees van de Spaanse luchtvaartmaatschappij Iberia en een lid van een katholieke liefda digheidsorganisatie. De groep, die volgens de Spaanse politie van Parijs uit georganiseerd werd, had vorig jaar betogingen op touw gezet tegen de oorlog in Viëtnam in enkele Spaanse universiteiten. Zij had ook een kleine linkse studentenor ganisatie ingelijfd en haar tot een re volutionair orgaan gemaakt om onge regeldheden op universiteiten te ont ketenen. Het propaganda-centrum van de or ganisatie bevond zich in een dorp bij Avila, ten noorden van Madrid, aldus de mededelingen van de Spaanse poli tie. O St. CHAMOND (Departement Loire). Maandag zijn bij een verkeersongeluk in de buurt van St. Chamond, in Oost- Frankrijk, vijf leden van een gezin om het leven gekomen.

De Vallei | 1968 | | pagina 7