„WIJ WILLEN DE TROUW AAN ROME VERDEDIGEN TEGEN DE VERWILDERING IN R.-K. KERK" Expositie Thijs Buit in Zwolle Dinie Koekoek oostelijk crosskampioene Anton Huiskes: „Ze vergeten in Nederland vooruit te kijken" Streekderby DOH-Zeldenrust eindigde in puntenverdeling DVSA-voorzitter Wolters deed beroep op leden Stand van zaken reserveklassen Belg Verschueren officieus Europees derny-kampioen Jacob Steinhardt overleden SKF1 versloeg vijfde uitgave van RTTY-Rhenen De Groot jr. leed nederlaag bij Amerongse Damclub Renswoude gelijk tegen Veenendaal Indeling kwartfinales van Europese beker Nederland in 1971 kandidaat voor organisatie B-groep Rini Wagtmans tweede in vierde etappe Louis A. M. Knuvelder van Michaël-legioen Proces in Polen over satirische opera Tot maart Graag Zit goed Biljartcompetitie in de Rijnstreek Verlichting Overgangsklasse Klasse 1 t/m 4 Peter Post op derde plaats GASTVRIJ ONVERANDERLIJK IN GEVAAR GEESTDRIFT Tafeltennis Juniorenvoetbal Volleybal WK IJshockey Ronde van Andalusië DINSDAG 13 FEBRUARI 1968 AMSTERDAM Het doet denken •an 1870, toen Rome door Italiaanse revolutionairen werd bedreigd- Rooms- katholieke jongens uit Nederland trok ken als zoeaaf naar Italië om daar voor de paus te vechten. Ondanks hun geestdrift werd toen echter de kerke lijke staat teruggebracht tot de huidige omvaktg van het vaticaan. Sinds twaalf dagen zindert er weer een strijdkreet door ons goede vaderland: opgericht is het Michaël-Legioen, dat „de trouw aan Rome wil verdedigen tegen de ver wildering binnen de rooms-katholieke kerk van Nederland". Het is ryet de eerste keer dat de modernisering binnen de Nederlandse kerk provincie op weerstanden stuit. Drie jaar geleden richtten „zestien verontruste rooms-katholieke Neder landers" zich met een brief tot de Ne derlandse bisschoppen. Later kwam Confrontatie, een orthodox rooms- katholiek tijdschrift, waarin onder meer de nieuwe katechismus werd afgewezen. De toen steeds wat vaag gebleven achtergronden schijnen nu wat duide lijker te worden. Althans enkele oprich ters van het Legioen zijn -met hun naam in de openbaarheid getreden. Volgens een van de bekend geworden oprichters, de heer Louis A. M. Knu velder, komen er per postbestelling „en kele tientallen" aanmeldingen voor het Legioen binnen. Deze in Arnhem geboren, thans zes tigjarige letterkundige, ontvangt mij in zijn hoge Amsterdamse huis vriende lijk en gastvrij. Omdat het Legioen nog helemaal in staat van oprichting ver keert wil hij alleen namens zichzelf spreken. Hij zegt: ,Er is een verwildering gaande in de rooms-katholieke kerk, die op weerstanden stuit bij het over grote deel van de rooms-katholieken in Nederland. Op iedere geschikte en doel treffende manier zal het Legioen de trouw aan Rome bevestigen en ver stelken". Kan hij voorbeelden van verwilde ring noemen? „Dwalingen met betrekking tot de maagdelijkheid van Maria, de eucha ristie en de godheid van Christus. Schrikbarende verwarring in de mo raal, loals de oppervlakkige voorba righeid bij de pil en de wijze van sek suele voorlichting aan de jeugd". Erkent hij de mogelijkheid dat ver- anderiigen in het rooms-katholicisme noodzakelijk kunnen zijn, of acht hij de leer zoals zij is absoluut? „Ik atht het uitermate twijfelachtig dat er fa de morele waarde-oordelen van de cerk een wezenlijke verande ring zal >ptreden". zijn toch voorbeelden te noe men dat de rooms-katholieke kerk door wetenschap en maatschappelijke ver anderingen genoodzaakt was van vroe gere stellingen terug te komen? „Het gaat er maar om wat men on der „de" kerk belieft te verstaan en welke waarde-oordelen wezenlijk zijn. Het vaststaande dogma en de vast staande geloofs- en zedenleer zijn on veranderlijk". Is Galileï niet in de kerkeiyke ban geraakt omdat zijn wereldbeeld van planetenstelsel en niet-centrale aarde in botsing kwam met het kerkelijk we reldbeeld? Zou iets dergelijks nu ook niet kunnen gebeuren? Bijvoorbeeld on der invloed van de computers? „Ik acht het onwaarschijnlijk, maar dan zal Rome wel spreken. Iedere rooms-katholiek blijft aan de veilige kant als hij slechts de vernieuwing aanvaardt die Rome zelf geeft". Is de leiding van de kerk wel vol doende op de hoogte van de geeste- ke en materiële noden van haar leden en is de kerk niet vaak achter de ont wikkelingen aan gekomen? Heeft paus Johannes XXIII wellicht willen voor komen dat de rooms-katholieke kerk wederom te laat zou zijn en dat wel licht in een beslissend ogenblik van haar bestaan? De heer Knuvelder meent dat de hoogste leiding van de rooms-katholie ke kerk in Rome voldoende is ingelicht over de ontwikkelingen in de wereld. Over paus Johannes zegt hij: „Er is over Johannes XXIII een volkomen mythisch beeld geschapen dat heel sterk afwijkt van de werkelijkheid. Hij heeft onderscheid gemaakt tussen formule- ZWOLLE De in Hattem wonende kunstenaar Thijs Buit zal vanaf vrij dagavond tot en met zondag 25 februa ri a.s. schilderijen en aquarellen ten toonstellen in het Hopmanshuis aan het Rodetorenplein te Zwolle. De expositie zal vrijdagavond om half negen ter plaatse door de heer R. van Beek uit Hattem worden ingeleid. De pianist Pe ter Berman zorgt daarbij voor de mu zikale omlijsting. TEL AVIV De schilder en graficus Jacob Steinhardt, een van de bekendste kunstenaars van Israël, is zondag in Naharia op 80-jarige leeftijd overleden. Steinhardt, die te Zerkow in de Pool se provincie Poznan werd geboren, kreeg zijn opleiding in Berlijn, Parijs, Florence en Rome. Sinds '33 woonde hij in Jeruzalem. Steinhardt, die in de ja ren voor de laatste wereldoorlog samen met Ludwig Meidner de groep „die Pathetiker" stichtte, heeft vele oud testamentische thema's uitgebeeld. In 1959 kreeg hij op de Biennale in Venetië de prijs „Arte Liturgica" en in 1661 de prijs van de eerste internationa le Biennale voor religieuze kunst. ring en dogma. Meer dan eens heeft hij duidelijk gemaakt dat aan de inhoud van de leer niet te tornen viel". Door dc menselijke bewogenheid van paus Johannes is uw kerk zich misschien haar sociale taak meer be wust geworden? „Het centraal stellen van de mens brengt het goddelijke in gevaar". Is uw kerk dan geen ihstituut van mensen? „De kerk heeft zich altijd tot in de kleinste kleinigheden bekommerd om de mens, maar dat kan slechts gebeu ren uit liefde tot God". Kunnen de vernieuwers in uw kerk niet menejt dat oude waarheden op nieuw uitgelegd moeten worden om in deze tijd te passen? „De leer van de kerk is natuurlijk geen wiskunde-formule, maar de ont plooiing, uitbreiding en verrijking van de leer is de taak, waaraan Rome zich al twintig eeuwen wijdt. Wie hier over denkt in de beslotenheid van de studeerkamer, kan zijn mening op de juiste plaats en tijd voorleggen". De heer Knuvelder lijkt typerend voor de rooms-katholieken die liever in moeilijk geworden situaties berus ten en deze nog verdedigen dan dat zij de rust van de absolute, van boven opgelegde zekerheid willen prijs geven. Hij,zegt dat het Legioen het meren deel van de rooms-katholieken in Ne derland zal aanspreken. Om dit te be wijzen: „Opgeschroefde cijfers schat ten dat dertig procent van de Neder landse rooms-katholieken achter de vernieuwers staat. Dan staat dus ze ventig procent aan onze kant". Hij vindt de algemeen aanvaarde so ciologische regel dat in iedere groep zestig tot zeventig procent geen partij kiest bij een geschil, maar al dan niet met belangstelling afwacht, in dit geval niet van toepassing. „De vele geestdriftige reacties na de oprichting van het Legioen bewijzen, dat de groep afwachters nooit zo groot kan zijn". De reacties betreffen enkele tiental len per postbestelling. Het aantal rooms-katholieken in Nederland wordt geschat op ruim vier miljoen. De heer Knuvelder verwacht dat er op 17 februari in het Utrechtse Tivoli zeker vijftienhonderd Legionairs of aspirant-Legionairs zullen komen. Hij vertelt dat het Legioen zeker de jonge rooms-katholieken zal aan spreken: „De tien oprichters variëren in leeftijd van 25 tot 65 jaar. Het is be slist geen groepje oude sullen". Hebben de oprichters van het Le gioen over hun plannen overleg ge pleegd met Vaticaanse autoriteiten? „Neen, in de toekomst zal blijken of dat nodig is". Is er contact geweest met het Neder landse episcopaat? „Neen. Het Nederlands episcopaat heeft tot nu toe niet gereageerd op de stichting van het Legioen. Ik hoop dat als er een reactie komt, deze gunstig zal zijn". WARSCHAU Het proces tegen Ja- nusz Szpotanski, een 34 jaar oude lite raire recensent, die een satirische po litieke opera heeft geschreven, is na een uitstel van een week achter geslo ten deuren voortgezet. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij door de opera de belangen van de staat heeft benadeeld. Zijn werk, dat voor zijn arrestatie in januari 1967 op particuliere bijeenkomsten werd ge speeld, heet „Cisi i gegafcze" (de rusti- gen en snateraars). Ofschoon geen echte namen worden genoemd, zijn de verwijzingen naar vooraanstaande Pool- ée personaliteiten zeer duidelijk. Het uitstel werd aan Szpotanski ver leend om studieboeken over de litera turen te kunnen lezen. Hij had uiteen gezet dat zijn verdediging zou proberen aan te tonen dat een literair werk niet beschouwd kan worden als inlichtingen welke onder de politieverordening val len. Het hof besloot ondanks het protest van de verdediging, het proces achter gesloten deuren te houden omdat 't be trokken werk „een aantasting is van de goede smaak". 16 getuigen zullen worden gehoord, onder wie Nina Karsow in wier bezit een bandopname van de opera werd ge vonden toen zij in augustus 1966 werd gearresteerd. Zij werd in oktober tot drie jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens „het in bez'it hebben en het prepareren van manuscripten welke schadelijk zijn voor de Poolse belan gen". VEENENDAAL In de 2e wed strijd in de promotiegroep 3e klasse speelde SKF 1 tegen RTTV 5 uit Rhe- nen. C. Vink was weer hersteld, doch speelde nog niet op volle kracht. Hij moest zijn meerdere erkennen in B. Middel, doch won de overige 2 enkel spelen en het dubbel samen met J. v. d. Berg. f De Koning verloor 2 wedstrijden te gen Hees en v. d. Brink. J. v. d. Berg won ook nu weer zijn enkelspelen en 't dubbel. De uitslag werd hierdoor 7-3 in het voordeel van SKF. SKF 2 leed tegen Shot 4 een 8-2 ne derlaag. De 2 punten werden behaald door Kalee en Snijders. C. v. d. Weerd verloor al zijn enkelspelen en het dub bel samen met Snijders. De overige uitslagen waren: K. en V. 7—SKF 3 7—3; SKF 4— NIZO 3 1—9; SKF 5—RTC 2 6—4. APELDOORN Op een fraai, maar bijzonder zwaar parcours, vond afgelo pen zondag in het „Orderbos" de laatste cross van de oostelijke crosscompetitie plaats. Het werd een sportieve strijd, waarin fel gestreden werd om de ere plaatsen. Mede door de gunstige weers omstandigheden volgden vele toeschou wers deze laatste cross. Het totale klassement over vier cross en luidde: Dames: 1. D. Koekkoek, AV '34; 2. H. Hondeveld, Almen; 3. B. de Vries, AV NOP; 5. G. Miltenburg, AV '34; 11. A. Dorst, AV '34. Meisjes A: 1. N. Eikelboom, AV NOP; 2. T. Post, Ciko; 3. R. Bronkhorst, Ciko; 4. M. Korbee, AV '34. Meisjes B: 1. M. de Munnink, AV. NOP; 2. C. van Vulpen, AV. NOP; 7. H. Visser, AV '34. Heren: 1. J. van Ryn. Pegasos; 2. R. Gerritsma, Ciko; 3. W. Hofstee, Almen; 4. J. Buitenhuis, AV '34. Jongens A: 1. J. Hermens, Numaga; 2. F. Hendriks, Ciko; 3. J. v. Kesteren, Quick!; 5. H. Righolt, AV '34. Jongens B: 1. J. Bottenberg, RK DOS; 2. C. Overmars, PEC; 3. H. Sonneberg, Coubertin. De vereningingsprijzen waren voor: Dames: AV '34, Apeldoorn. Meisjes ACiko, Arnhem. Meisjes B: AV. NOP, Emmeloord. Heren: Ciko, Arnhem. Jongens A: Ciko, Arnhem. Jongens B: Coubertin, Deventer. GRENOBLE Met zijn niet weg te cijferen feiheid beredeneert Anton Huisjes (39), coach der Zweden nu, in het Olympische schaatsstadion de pijn lijke nederlaag van de Nederlandse rij ders in het toernooi om het Europese kampioenschap. „Of je het een geweldige klap mag noemen weet ik nog niet eens, want na twee van die geweldige seizoenen moet er op een gegeven moment toch een terugslag komen. Maar er is iets be langd jkers aan de hand. Ze vergeten in Nederland vooruit te kijken, zich aan te passen aan de ontwikkeling van de trainingsmethoden." „Als ik hu toch hoor dat de Neder landse jongens nu nog op mijn sche ma's rijden, dan kan ik alleen maar zeggen: ik heb nu betere schema's. Ik pas nu, bijvoorbeeld, alweer een veel betere intervaltraining toe dan ik des tijds als coach van de Nederlanders deed." „Zo gaat dat nu eenmaal. Ook in de sport komen er steeds moderner werk methoden. En daarvan zijn ze in Ne derland onvoldoende doordrongen. K(jk, het verbaast me natuurlijk niet dat Wim de Graaff die ontwikkeling niet kan bijhouden. Echt waar, Wim is een aardige vent, ik mag hem graag maar hij is geen trainer, geen vakman. Hij weet dat ik zo over hem denk." Anton Huiskes op zijn praatstoel, ge stoken in het Zweedse Olympische te nue, diep gebruind teruggekeerd uit Davos. De Kon. Ned. Schaatsenrijders- bond heeft nooit kunnen wennen aan zijn bewogenheid, zijn vechten tot het uiterste om als vakman erkend te wor den. Huiskes heeft nooit kunnen wen nen aan de KNSB omdat allerlei men sen zeggenschap wilden hebben in za ken die alleen een vakbekwame trai ner-coach beoordelen kan. Hij vertrol: na enkele seizoenen die beladen waren met triomfen. Zweden, een per traditie lang niet onbelangrij ke schaatsnatie, was er snel bij en contracteerde Anton Huiskes* Tot maart voorlopig. „Na het wereldkampioenschap in Göteborg ga ik de zaak bekijken met de Zweedse schaatsbond. Ik wil een verbintenis van vier of acht jaar en de garantie dat ik daarna in Zweden een gelijkwaardige baan krijg. Verder spreekt het natuurlijk vanzelf dat ik de alleenzeggenschap wil hebben wat be treft het schaatstechnische gedeelte, maar daar hoeven we geen twee se conden over te praten. Die bevoegd heden heb ik nu ook al." Hoe liggen zijn financiële eisen? „Ik vraag een ton per jaar. Dat lijkt misschien erg veel maar als ze voor een voetballer 250.000 gulden neertel len kan er voor een trainer toch wel een ton per jaar af? En wat verdient een fabrieksdirecteur? Of een goede dirigent? Nee, voor minder doe ik het per se niet. Vergeet ook niet dat Zwe den een duur land is en bovendien zit ik niet op die baan te wachten. Ik moet mijn hele gezin, vrouw en drie kinderen, naar Zweden laten komen, ik zal een hoop gezelligheid moeten mis sen, ik zal eigenlijk weer helemaal op nieuw moeten beginnen. Maar ik heb toch wel de Indruk dat de Zweden mij ANTON HUISKES O hebben. Ondanks die ton per willen jaar." „Kijk, dat is ook zo'n enorm ver schil met Nederland: in Zweden be staat een volledige erkenning van het vakmanschap en de bekwaamheden van een trainer-coach. Voor het werk dat hij doet dus. Ik ben als schaats- trainer in rijksdienst. Mijn opdracht is om de hele opbouw van de training daar op poten te zetten." „Ik train de geselecteerde mensen: heren, junioren en een paar dames. Ik heb regelmatig contact met twaalf re gionale instructeurs, die er geen dag taak aan hebben maar wel worden be taald. Ik loop nog wat te twijfelen, maar als ik alles zo tegen elkaar af weeg geloof ik toch, dat ik er straks graag mijn dagtaak in Zweden van wil maken." Over terugkeer naar de functie van coach der Nederlanders denkt Huiskes niet. „Dan zou er eerst een ander be stuur moeten komen. Ik ben tenslotte door de heren zo honds behandeld." Vooruitkijkend weegt Huiskes de kansen van de Nederlanders, die hij onlangs nog in Davos in actie heeft ge zien. „Kees Verkerk doet weer gek, dus dat zit aardig goed. Hij heeft het weer helemaal. Ik zie hem goud winnen op de 1500 meter; de sterkst bezette af stand. Op de 5 en 10 kilometer zal hij erg hard moeten knokken, maar kansloos is hij zeker niet. Peter Nottet, moei lijk te zeggen. Ard Schenk krijgt het hier heel zwaar. Er mankeert nog wel het een en ander aan zijn conditie." En over de nieuweling Jan Bols zegt Anton Huiskes met de blik van een fijnproever: „Een groot talent. Hij kan heel ver komen. Vooral zijn vecht lust, waardoor hij geweldig goed kan terugkomen als hij achterstand heeft opgelopen, vind ik geweldig. Maar ja, of het een hele grote wordt, blijft na tuurlijk altijd de vraag. Als hij blijft fietsen veel wedstrijden, zoals hij tot nu toe heeft gedaan dan kun je hem wel aftschrijven. Het is niet zozeer een kwestie van te grote lichamelijke in spanning maar een mentale zaak. Twee takken van sport bedrijven op het al lerhoogste niveau; dat is op den duur niet te doen." VEENENDAAL De strijd tussen de twee ploegen uit de Vallei, het Vee- nendaalse DOH en het Elster Zeldenrust, eindigde in de biljartcompetitie van de Rijnstreek in een gelijk spel. Voor beide teams betekende dit een klein ver lies op het Maurikse Groene Laken, dat de tweede plaats bezet. Deze ploeg zag kans om Ons Hoekje met 62 te verslaan. Aan de kop van de ranglijst moest ook leider Nationaal punten afstaan aan ONA-Opheusden. Onderaan wist Nationaal 2 Ons Ge noegen uit Ingen met een 62-neder- laag naar huis te sturen, waardoor zijn achterstand op Rijnstroom en ONA weer kleiner werd. De stand luidt: Nationaal 1 (Wageningen) 17 93 43 Gr. Laken (Maurik) 16 80 48 AMERONGEN Op de ledenverga dering van voetbalvereniging DVSA in Amerongen heeft voorzitter Wolters 'n beroep gedaan op de leden om zich ten volle in te zetten voor DVSA. De teams van de Amerongse club draaien, met uitzondering van de twee de uitgave van de zondag, niet bijster goed en deze resultaten zouden, aldus de voorzitter, kunnen duiden op de om standigheid, dat „al het andere binnen de vereniging ook niet naar wens gaat". „Alleen door een gezamenlijke inspan ning kan er daadwerkelijk iets be reikt worden", zo besloot de heer Wol ters zijn openingsrede. Om de elftalcommissie in de gele genheid te stellen goed op de hoogte te blijven van de verrichtingen van de eerste-elftalspelers zijn er leiders nodig voor de lagere elftallen van de zater dag- en zondagafdeling. Na een uitvoe rige bespreking gaven de heren H. J. Buis en G. A. de Vries zich op als vas te leiders van de zaterdagploegen. Voor de zondagafdeling meldden zich geen kandidaten. In de vergadering werden nogal wat opmerkingen gemaakt over de verlich ting op het oefenterrein, die veel te wensen overlaat. Ook de waterleiding in de kleedlokalen geeft reden tot klachten. De afrastering van het veld zal zo deelde het DVSA-bestuur mee bin nenkort worden hersteld. Na nog enkele vragen van interne aard besloot de voorzitter deze door ruim dertig leden bezochte vergade ring. AMERONGEN In de onderlinge competitie van de Amerongse Damclub leed De Groot jr. een verrassende ne derlaag tegen E. van de Grift, terwijl de grote kanshebbers op de clubtitel, de he- ran A. van de Grift, Meijer en Maris, hun partijen in winst omzetten. De volledige uitslagen waren: Van de Kolk - Maris 0-2; Van Essen - A. van de Grift 0-2; Meijer - Van Ewijk 2-0; Visser - Faber 0-2; E. van Zomeren - Van Loon 1-1; De Groot jr. - E. van de Grift 0-2; Wildeman - J. van Viegen 0-2. VEENENDAAL De Renswoude- junioren traden het afgelopen week end in Veenendaal aan tegen de leef tijdgenoten van de gelijknamige ver eniging. Het spannende duel eindigde in een doelpuntloos gelijk spel. Tot aan het rustsignaal was het een vrijwel gelijkopgaande strijd en beide ploegen kregen enkele goede kansen om de score te openen. Door noncha lant spel bleef een treffer in de eer ste helft echter uit. Na rust gaven de gasten 4iit het kas teeldorp de toon aan. C. Overeem ging alleen op de keeper af, maar miste jammerlijk. Direct daarop kregen twee voorwaartsen van de Renswoudenaren een goede kans, maar ook deze wer den gemist. Bijna had <de thuisclub nog de volle winst in de wacht gesleept, maar een fraaie boogbal belandde tegen de lat. Renswoude bleef tot het einde in de aanval, maar zag geen kans om te doelpunten. B-elftallen 2e klasse A: HVC—SC. Drente- 10, GooilandPEC 10, RCH •AGOVV 3-—3, VeendamZwolse Boys 51, ZFCHilversum GVAV 1—3. 4—2. EDO— GVAV 18 17 0 1 34 80—18 HVC 18 15 2 -I 32 42—13 SC. Gooiland 19 15 2 2 32 47—16 Heracles 18 11 1 6 23 63—19 PEC 19 10 3 6 23 43—26 RCH 19 8 2 9 18 47—27 ZFC 17 6 2 9 14 32—42 SC. Drente 19 5 4 10 14 24—38 AGOVV 19 5 4 10 14 30—55 Veendam 21 6 2 13 14 23—48 EDO 17 5 2 10 12 22—44 Hilversum 19 4 3 12 11 19—44 Zwolse Boys 19 0 1 18 1 11—85 Reservé le klasse: Quick '20 2Theole 2 4—1, ZAC 2—DOS '19 2 2—6, SML 2 —WVC 2 4—1. Rheden 2 14 10 2 2 22 29—15 Treffers 2 14 9 3 2 21 40—81 SML 2 14 9 2 3 20 42—23 ESCA/VC 2 16 7 3 6 ,17 33—32 VDZ 2 15 7 2 6 16 27—20 DOS '19 2 15 5 5 5 15 23—22 WVC 2 14 5 4 5 14 30—23 ZAC 2 14 6 2 6 14 33—30 Hengelo 2 16 4 5 7 13 23—28 Quick '20 2 14 3 2 9 8 23—38 Germania 2 16 3 2 11 8 25—39 Theole 2 14 3 1 10 7 31—40 Reserve 2e klasse B: Vaassen 2 ESCA/VC 3 6—1, Columbia 2—NEC 3 1—1, WSV 2—OAB 2 5—2, AWC 2— Epe 2 1—2. Quick N 2 16 14 1 1 29 58—20 Vaassen 2 16 8 6 2 22 57—22 RK-HVV 2 15 9 2 4 20 45—32 AWC 2 16 8 4 4 20 33—26 NEC 3 16 7 4 5 18 40—24 Ede 2 16 8 1 7 17 45—31 ESCA/VC 3 16 4 4 8 12 38—56 WSV 2 12 4 3 5 11 32—38 Leones 2 13 4 3 6 11 25—34 Epe 2 14 3 3 8 9 27—47 Columbia 2 14 2 2 10 6 26—50 OAB 2 16 2 1 13 5 17—52 Reserve 3e klasse A: KHC 2Olden- zaal 2 34, Heerde 2Go Ahead 4 03, ROD A 2Achilles '12 2 1-0, Enschede 2 ROHDA 2 1—1. Enschede 2 13 11 1 1 23 68— 8 ROHDA 2 12 8 2 2 18 34—20 RODA 2 15 7 4 4 18 29—25 Zd Eschmarke 2 15 8 2 5 18 32—37 Go Aheacf 4 14 8 0 6 16 30—23 Heracles 3 14 7 1 6 15 22—48 Eilermark 2 14 5 2 7 12 32—44 Quick '20 3 14 5 2 7 12 32—44 Achilles '12 2 13 5 1 7 11 19—23 Heerde 2 14 2 4 8 8 20—30 Oldenzaal 2 13 2 3 8 7 22—39 KHC 2 11 1 2 8 4 22—39 Reserve 3e klasse B: SDOUC 2— Voorst 2 82, Loenermark 2Vict. Boys 2 03, Brummen 2MVR perlo 2Gelria 2 afg. 2 2- Dinx- Vict. Boys 2 SDOUC2 Gelria 2 DVC '26 2 Brummen 2 MVR 2 Loenermark Voorst 2 Albatross 2 Dinxperlo 2 Doesburg 2 Etten 2 Gelria 2 twee punten in mindering. 14 13 1 0 27 67—11 16 10 3 3 23 48—22 15 8 3 4 17 40—27 16 6 4 6 16 31—34 13 5 5 3 15 28—26 15 6 2 7 14 30—32 15 5 3 7 13 21—23 15 5 3 7 13 31—38 13 4 4 5 12 21—28 14 4 2 8 10 25—47 15 3 2 10 8 25—45 15 3 0 12 6 13—47 DOH (Veenendaal) 16 76 52 Zeldenrust 1 (Eist) 16 75 53 DOS 1 (Ochten) 16 70 58 Ons Hoekje 1 (Ingen) 16 68 60 Terminus 1 (Wageningen) 16 62 66 Ons Genoegen (Ingen) 16 58 70 ABC 1 (Maurik) 16 58 70 ONA 1 (Opheusden) 16 48 80 Rijnstroom 1 (Wageningen) 16 46 82 Nationaal 2 (Wageningen) 17 42 94 BVR blijft in de overgangsklasse on betwist de beste ploeg. Na de misstap van enkele weken geleden kreeg het geen nederlaag meer. Thuis tegen To- renzicht 1 boekte men wederom een 6-2 zege. Het Veenendaalse DOG 1 moest tegen het Opheusdense ONA 2 een ne derlaag (2-6) incasseren en het verloor hiermede de kans om wat dichter bij de koplopers te komen. Ook het Elster Zeldenrust 2 verspeel de punten tegen Recticel in Kesteren (4-4). Het Kesterse DVJ is na de 80- nederlaag, die het thuis van Ons Genoe gen 2 moest slikken vaster op de onder ste plaats gekomen. Het Opheusdense VOP heeft zijn vorm eindelijk weer te pakken. De Betuwenaren behaalden een verdienstelijk gelijk spel in Ommeren bij Roskam 1. BVR 1 (Rhenen) 14 87 25 ONA 2 (Opheusden) 14 70 42 Zeldenrust 2 (Eist) 14 60 52 DOG 1 (Veenendaal) 14 58 54 Roskam 1 (Ommeren) 14 55 49 VOP 1 (Opheusden) 14 49 63 Recticel 1 (Kesteren) 14 47 65 Ons Genoegen 2 (Kesteren) 14 47 65 Torenzicht 1 (Lienden) 13 42 62 DVJ 1 (Kesteren) 14 37 75 14 69 43 14 64 48 14 61 51 14 61 51 14 59 53 14 57 55 14 55 57 14 45 67 14 45 67 14 44 68 In de le klasse verzuimde Zeldenrust 3 in te lopen op de koplopers, die pun tenverlies leden. Zeldenrust 3 kreeg tegen Torenzicht 2 een 26-nederlaag en is nu zo goed als uitgeschakeld. De Zwaan uit Opheusden speelde thuis te leurstellend tegen Terminus en moest met een gelijk spel genoegen nemen. Onderaan is de situatie wat veran derd, doordat Torenzicht 2 won. De stand is nu: - Groene Laken 2 (Maurik) Zwaan 1 (Opheusden) ODI 1 (Lienden) Terminus 2 (Wageningen) Zeldenrust 3 (Eist) ABC 3 (Maurik) Rijnstroom 2 (Wageningen) Ons Genoegen 3 (Lingen) Torenzicht 2 (Lienden) Nationaal 3 (Wageningen) In de 2e klasse moest het Opheusden se ONA 3, dat onverwachts een neder laag moest Incasseren van Driesprong 1 (6-2), de 2e plaats afstaan aan deze ploeg die nu 3 punten voorsprong heeft genomen op ONA 3. Het onderaan staande Ons Hoekje 2 zag kans gelijk te spelen tegen ABC 3, waardoor de stand werd: Torenzicht 3 (Lienden) Driesprong 1 (Tiel) ONA 3 (Opheusden) Schans 1 (Eek en Wiel) Vogelenzang 1 (Echteld) Ons Genoegen 4 (Ingen) Torenzicht 3 (Lienden) ABC 3 (Maurik) Rijnstroom 3 (Wageningen) Ons Hoekje 2 (Ingen) In de 3e klasse ls het het Veenendaal se DOH 2 nog steeds niet gelukt dich terbij de leiders te komen. DOIj 2 speel de in Lienden tegen koploper Toren zicht 5 gelijk. Het Groene Laken 3 zag kans om beslag te leggen op de 2e plaats, dank zij een 08-zege op DVJ 2. DOS 2 kon door een 62-zege op De Zwaan 2 uit Opheusden plaats verlaten. Torenzicht 5 (Lienden) Groene Laken 3 (Maurik) Roskam 2 (Ommeren) DOH 2 (Veenendaal) De Zwaan 2 (Opheusden) BVR 2 (Rhenen) ODI 2 (Lienden) DVJ 2 (Kesteren) DOS 2 (Ochten) Torenzicht 6 (Lienden) Bij de 4e-klassers eindigden niet min der dan 4 wedstrijden in een gelijk spel, 1.4 73 29 13 67 45 14 64 48 14 60 62 14 56 56 14 55 57 13 54 60 12 45 59 13 42 62 14 37 75 de laatste 16 74 46 13 70 34 14 63 49 13 55 49 15 52 68 12 46 50 11 45 43 13 42 62 13 42 62 13 39 65 13 76 28 13 66 38 13 60 44 13 59 45 13 54 50 13 50 54 13 50 54 13 44 60 13 33 71 13 32 T2 waarbij het gelijke spel dat Recticel t behaalde tegen het onderaan staande Torenzicht 7 wel de enige verrassing was. De enige die won was Rijnstroom 4, dat ODI 3 klopte met 6- Ons Genoegen 5 (Ingen) Recticel 2 (Kesteren) Ons Hoekje 3 (Ingen) Schans 2 (Eek en Wiel) Roskam 3 (Ommeren) Driesprong 2 (Tiel) Rijnstroom 4 (Wageningen) ODI 3 (Lienden) DVJ 3 (Kesteren) Torenzicht 7 (Lienden) DEN HAAG Het programma voor de kwartfinales van het volleybaltoer nooi om de Europese beker voor lands kampioenen ziet er als volgt uit: HEREN: Dinamo Boekarest (Beker houder) (Roemenië) - Blokkeer, Den Haag (Nederland), Honved Boedapest (Hongarije) - Legia Warschau (Polen): Spartak BRNO (Tsjecho-Slowakije) - SC Leipzig (Oost-Duitsland), Virtus Minganti Bologna (Italië - Steaua Boe karest (Roemenië). DAMES: ZSKA Moskou (Rusland) - Levski Sofia (Bulgarije); Wisla Krakau (Polen) - Dinamo Boekarest (Roeme nië), Benfica Lissabon (Portugal) -SC Leipzig (Oost-Duitsland), Slavia Bratia- lawa (Slowakije) - Dynamo Moskou (Rusland). De wedstrijden moeten tus sen 7 en 21 maart worden gespeeld. GRENOBLE Samen met Zwitser land heeft Nederland zich kandidaat ge steld voor de organisatie van de B-groep van het wereldkampioenschap ijshockey in 1971. Kandidaten voor de A-groep van hetzelfde toernooi zijn Rusland en Zweden. De beslissing zal worden ge nomen tijdens het zomercongres van de IIHF in 1969 in Crans sur Sierre. Het congres van de internationale ijs- hockeyfederatie besloot maandag in Grenoble, dat de Europese kampioen schappen voor junioren teams met kerst mis 1968 in Garmisch Partenkirchen worden gehouden. Het wereldkampioen schap 1969 wordt in de A-groep van 13 tot en met 30 maart in Praag gehou den. De B-groep speelt van 28 februari tot 9 maart in Ljubljana. In 1970 is Canada het organiserend* land van het wereldkampioenschap ijs hockey. De B-groep speelt in 1970 in Roemenië. SEVILLA Rini Wagtman is maandag op de tweede plaats geëin digd in de vierde etappe van de ronde van Andalusië in een rit over 145 kilo meter van Cordoue naar Selvilla. Win naar werd de Belg Van Clooster. De uitslag van de vierde etappe luidde: 1. Van Clooster (Belg) 4.09.36 (mei bonificatie); 2. Wagtmans (Ned) 4.09.51 (m bon); 3. Manzaneque (Sp) 4.10.06; 4. Galera (Sp) zt; 5. Ramirez (Sp) zt; 11. v. Seggelen (Ned) 4.10.36; 33. Van der Flaas (Ned) z t; 38. Tummers (Ned) z t; 51. De Roo (Ned) z t; 52. Timmermans (Ned) z t. Het algemeen klassement na vier etappes luidt: 1. Ocana (Sp) 17.08.01; 2. Houbrechts (Belg) 17.10.17; 3. Sahagun (Sp) 17.10.23 11. Wagtmans (Ned) 17.16.51; 24. Van Seggelen (Ned) 17.22.09; 32. Van der Flaas (Ned) 17.23.35; 43. Tummars (Ned) 17.34.27. ANTWERPEN De Belg Theo Ver schueren is zondag in 't Antwerpse sportpaleis officieus Europees kampioen achter de derny geworden. Hjj legde In een uur 61.580 km af. Zijn landge noot Leo Proost eindigde op een ronde als tweede, terwijl de veelvoudige titel houder Peter Post op twee rohden de derde plaats bezette. Peter Post, zesmaal achtereen offi cieus Europees derny-kampioen, heeft het zaterdag tegen de Belg Theo Ver schueren niet kunnen redden. De lange Amstelvener werd in het officieuze Europese denjy-kampioenschap door Verschueren op twee ronden gereden Post begon uitstekend. Achter zijn gangmaker Maurice Deboevere nam hij samen met Leo Proost en Theo Ver schueren al na vijf minuten een ronde voorsprong op de rest van het veld. Ver schueren, de Belgische kampioen, bleek echter duidelijk sterker dan zijn beide rivalen en halverwege de koers, na 30 minuten dus, ging hij alleen aan kop met een ronde voorsprong op Post en Proost. Vlak voor het einde demarreer de Verschueren nogmaals. Post kon de aanval niet weerstaan en werd op twee ronden gereden. Proost daarente gen weerstond zijn landgenoot en be hield daarmee zijn tweede plaats. Post werd derde. Jan Janssen won de aprint om de vierde plaats, voor Deloof, die vijfde werd en Klaus Bugdahl (zesde). Jaap Oudkerk kwam in het stuk niet voor. Onze nationale stayerskampioen kwam op de elfde plaats met 14 ron den achterstand. Eddy Merckx en Palle Lykke vielen uit. Verschueren legde in een uur 61 km en 580 meter af. De uitslag: 1. Theo Verschueren (Belg) 61.580 km in een uur; (op 1 ron de) 2. Leo Proost (Belg); (op 2 ron den) 3. Peter Post (Ned); (op 5 ron den) 4. Jan Janssen (Ned.); 5. Roma in Deloof (Belg); 6 Klaus Bugdahl (W- Dld); (op 7 ronden) 7. Jean Rayhal (Fr); 8. Patrick Sercu (Belg); (op 13 ronden) 9. Norman Hill (GB); 10. Gian ni Motta (It); (op 14 ronden) 11. Jaap Oudkerk (Ned). De wereldkampioen op de sprint bij beroepsrenners, de Belg Patrick Sercu, is zaterdag in Gent officieus Europees omniumkampioen geworden. Tweede werd zijn landgenoot Eddy Merckx,' derde de Australiër Ron Baensch en vierde onze landgenoot Peter Post. Sercu was tot groot enthou siasme van de ongeveer 5000 toeschou wers de sterkste in drie van de vier on derdelen. Hij won de afvalrit, de 1 km- tijdrit met vliegende start en de punten- koers. Merckx was de sterkste in de achtervolging.

De Vallei | 1968 | | pagina 8