Ans Schut verpletterde in „gouden" race het Olympisch record op de 3000 meter „ER ZAL WAT VERANDERING MOETEN KOMEN" Huldiging van Ans en Stien TWEEDE GOUDEN MEDAILLE VOOR JEAN CLAUDE KILLY Toini Gustafsson won opnieuw gouden plak De medailles verdeeld Olympisch allerlei Noorse agent won biathlon Laseroms bij Feyenoord SEIZOENRANGLIJSTEN HEREN BELANGRIJKE ZEGE VOOR ZWEEDSE IJSHOCKEYPLOEG Koninklijke gelukwensen naar Grenoble Lydia Skoblikova, de „Goudhamster van Innsbruck", was in Grenoble een onopvallende en vergeten figuur Wim de Graaff in Grenoble: Twee coaches Ans liet Stien niet voor Schut gaan Macht Nog één Medaille de mist in Gevolgen Snel van start Ontzag Stroef Naar tweede plaats MM&aÊÊÊÊ Pagina 9 DINSDAG 13 FEBRUARI 1968 GRENOBLE Koningin Juliana heeft maandag telegrafisch de "Neder landse damesschaatsploeg in Grenoble gelukgewenst met de behaalde resulta ten. De voorzitter van de Nederlandse Sport Federatie, jhr. mr. A. Feith, heeft Ans Schut en jhr. M. R. Quarles van Ufford, de chef de mission van de Nederlandse schaatsploeg in Grenoble elk een telegram gezonden. Het telegram voor Ans Schut luidde: „Hartelijk gelukgewenst met Olympi sche titel en Olympisch record op drie duizend meter. Uit tijden is gebleken dat u inderdaad met ere de gouden me daille hebt gewonnen". De gelukwens voor de chef de mis sion had de volgende inhoud: „Met tweemaal goud, eenmaal zilver en tweemaal brons heeft Nederlandse da- mesploeg indrukwekkende resultaten geboekt. Gelukwensen voor u, Zwanen burg, Van der Grift en last but not least alle rijdsters". GRENOBLE 1968 GRENOBLE „Ik geloof", zei Wim de Graaff, coach van de Nederlandse heren kernploeg, gisteren voorzichtig, „dat de training en voorbereiding van de schaat senrijders aan de top anders moet worden. Er is al zoveel gesproken en geschre ven, dat wU in de kernploeg nauwelijks of geen contact met elkaar zouden hebben. leed met elkaar moeten delen. Jan Bols had in het hooggelegen Davos wat last met zijn ademhaling, vooral als hij lang reed. Trouwens, dat hadden we in feite allemaal". Daar zit inderdaad een deel van waarheid in, maar ze moeten het niet overdrijven. Juist met het oog daarop zou ik de zaak anders willen aanpak ken. Als het seizoen achter de rug is ga ik met de technische commissie van de bond praten en misschien komt er dan wel iets uit de bus, dat anders zal zijn". Wim de Graaff, deze winter een veel geplaagd man, weet niet of hij er vol gens seizoen weer bij zal zijn. „Kijk, de jongens zijn zo'n vier maanden van huis en als één man steeds maar weer met hen optrekt, dan ontstaan er heus wel eens moeilijkheden. Dan komen er kleine ruzietjes, er ontstaan wrijvingen want het zijn tenslotte allemaal in zo'n kernploeg verschillende karakters. GRENOBIE Nederland is als de grote triomfater uit de Olympische schaatswedstrijden bij de dames gekomen door het goud, dat de 23-jarige bruin-ogige Ans Schut maandag op de 3000 meter veroverde en de derde plaats, die wereldkampioene Stien Kaiser bereikte. In de „gold- rush" bedroeg de winst voor Nederland twee gouden me dailles voor Carry Geijssen (1000 meter) en Ans Schut (3000 meter), zilver voor Carry Geijssen (1500 meter) en twee bronzen medailles voor Stien Kaiser op de 1500 me ter en de 3000 meter. Van de overege medailles kreeg zo wel de Russische kampioene Doedmilla Titova als de Fin se Kaja Mustonen goud en zilver omgehangen, terwijl de Amerikaanse meisjes Dina Holum, Mary Meyers en Jen- nifes Fish de lijst van medaille-winnaressen bij het hard rijden completeren. Ditmaal geen overheersing van één rijdster, zoals in 1964 in Innsbruck, toen de Russische Ly dia Skoblikova alle vier afstanden won. De macht die de Sovjet-Unie vier jaar geleden nog had de Russinnen legden toen beslag op negen van de twaalf medailles werd zelfs geheel gebroken. De rode vlag met de sikkel en de hamer werd in Grenoble nog slechts hooggehouden door de 23 -jarige Loedmilla Titova. Voor Lydla Skoblikova, inmiddels bij na 29 jaar, werden de Olympische Win terspelen van 1968 zelfs een grote de ceptie. De ster van het wintersportfeest van Innsbruck, bejubeld in alle talen van de wereldhet stralende middelpunt van fotografen overal waar zij ver scheen, was in Grenoble slechts een on opvallende, schier vergeten figuur, ver drongen door de Oranje-brigade, de in haar eigen land opkomende jeugd en de taaie Finse strijdster Kaja Mustonen, die in Innsbruck al tweemaal op het ere-podiüm a^ft de ^ijde van Skoblikova stond. Voor de „Go'udharastèr van ïnns- bruck" ditmaal niet meer dan een be scheiden zesde plaats dp de 3000'meter en een nog onopvallender elfde plaats op de 1500 meter. Het moeten voor Ly dia Skoblikova hier zware dagen zijn geweest. Ans Schut bekijkt vol bewondering de gouden plak van de 3000 meter. CHAMROUSSE Frankrijk kan opnieuw juichen. Ski-idool Jean-Clau- de Killy veroverde maandag op de tteile hellingen van het berggebied rondom Chamrousse zijn tweede gou den medaille. Nadat hij eerder de af daling op zijn naam had geschreven, won Killy maandag de reuzenslalom. De overwinning kon hem trouwens bijna niet meer ontgaan. Nadat hij zondag in de eerste manche veruit de beste tijd voor zich had laten afdruk ken en alleen in de Zwitser Willy Fa- vre nog een concurrent bezat, nam hij maandag op het 1680 meter lange, van 57 poortjes voorziene parcours, met een hoogteverschil van 503 meter, niet al te veel risico. Dat belette hem echter niet met een tijd van 1.46.54 de tweed plaats te bezetten achter de Ameri kaanse ski-koning Billy Kid, die her steld van een beenblessure, juist acht honderdste seconde sneller was dan de Fransman. Kid had. overigens niet veel aan deze prestatie, want zijn tijd in de eerste manche was niet zo goed, dat hij nog in aanmerking kwam voor een medail le. Het werd nu een vijfde plaats voor de Amerikaan, die overigens aankon digde, dat hij in de slalom aanstaan de zaterdag nog lang niet verloren heeft van Killy, die dan zijn derde gou den medaille wil winnen, een prestatie, die tot nu toe alleen door de Oostenrij ker Toni Sailer werd bereikt. De op de tweede plaats geëindigde Zwitser Willy Favre „tegen deze Killy is niemand bestand" heeft nog een tijdlang in spanning gezeten. De Helveet zou, evenals de bronzen me daillewinnaar Heinrich Messner, vol gens velen een poortje hebben gemist. Er werd een protest tegen beide skiërs ingediend, dat echter na consultatie van de poortwachters werd verwor pen. „Ik ben er voor honderd procent zeker van, dat ik dat poortje op de juis te manier heb genomen", aldus Mess ner, die overigens toegaf dat de moge lijkheid tot het missen van een door gang er best in had kunnen zitten. „Die mistvlagen maakten het zicht soms erg slecht. Trouwens, dat is ook wel aan de tijden te zien. Zondag waren we veel sneller dan nu". Guy Perillat, de Fransman, die na de eerste dag nog op de derde plaats stond, verspeelde door diezelfde mist een bronzen medaille. Het zicht was op het moment dat hij naar beneden ging zo slecht, dat hij zoals hij na afloop vertelde: „Maar twee poortjes van te voren kon zien aankomen. Het was maar goed, dat ik het parcours vrij aardig kende. Anders had ik er hele maal niets van terecht gebracht." Pe rillat maakte van alle hooggeklasseer- de deelnemers veruit de slechtste tijd: 1.47.28. In het toernooi om de Europese zaalhandbalbeker voor landskam pioenen heeft de Oostduitse kampioens- ploeg SC Dynamo-Berlin zondagavond met 29-17 van UK '51 uit Helsinki (Fin land) gewonnen. De ruststand was 15-6. De verovering van de macht door Ne derland bij het hardrijden voor dames in 1967 in Deventer door Stien Kaiser, welke machtsovername vorige maand in Helsinki, toen Nederland met Stien Kaiser, Ans Schut en Carry Geyssen het gehele ere-podium bezette nog dui delijker werd geaccentueerd, is nu ook op het Olympische front tot uiting geko men. Ans Schut heeft daartoe maandag het hare bijgedragen met een overwel digende overwinning op de 3000 meter, die in de vijfde rit, waarin zij de Cana dese Marcia Parsons als tegenstand ster had, tot stand kwam. Met de nieu we Olympische recordtijd van 4 min 56,2 sec. verpletterde zij haar voorgang sters, van wie tot dat moment de 22- jarige Finse Kaja Keskivitikka de bes te tijd achter haar naam had staan: 5.03.9 en stelde de concurrentie, die na haar in de baan kwam voor de schier onmogelijke taak, om deze te verbete ren. Daarvoor zouden zij bijna tot aan het onder ideale omstandigheden in Da- vos gemaakte wereldrecord van Stien Kaiser (4.54.6) moeten reiken. Nu wa ren die omstandigheden in Grenoble be slist niet ideaal. Bij de eerste start viel de regen druppelsgewijs uit een grijs wolkendek, dat de bergen in de omtrek tot schimmen maakte. En nog slechter werd het. Stien Kaiser werd hiervan mogelijk een der slachtoffers, want toen zij in de baan kwam, viel de re gen gestaag. Zij was nog de enige, die voor Ans Schut een bedreiging vormde. De ge vreesde, met een forse, bijna manne lijke slag rijdende Kaja Mustonen, die twee ritten na de Apeldoornse typiste in de baan kwam, en onder gelijke omstandigheden als de nieuwe Olym pische kampioene reed, was toen al afgevallen. Op de eerste zeshonderd meter verloor zij reeds drie seconden op onze landgenote en hoe de Finnen op en rond de baan haar ook opzweep ten, zij was niet bij machte de zo vroeg ontstane kloof te overbruggen. Met haar 5.01.0 rukte zij wel op naar de tweede plaats, waarbij zij haar ploeggenote Keskivitikka terugdrong naar de derde positie. Gevolgen had Mustonen's opmars .voor onze 20-jarige landgenote Wuilly Burgmeyer, die in het openingspaar was gestart en met haar 5.05.1 een nieuw Olympisch re cord vestigde. Het had echter slechts een kort bestaan, want nog geen kwar tier later had Kestivitikka (5.03.9) het van haar overgenomen. De kansen op een volledige Nederlandse triomf, die vele Scandinaviërs hadden voorspeld, was daarmee verkeken. Kaja Kestivitikka zal toen al niet de hoop hebben gekoesterd op de ere plaats aan het hoofd van de ranglijst te zullen blijven. Immers, de favorie ten moesten nog komen. En als eerste Ans Schut. Het kordate Apeldoornse meisje, dat drie maanden onbetaald verlof heeft gekregen om te trainen en aan de grote wedstrijden te kunnen deelnemen, een meisje, dat leeft voor haar sport, het schaatsenrijden, heeft geen moment twijfel doen rijzen over haar superioriteit op de langste af stand, de drieduizend meter, waarop zij ook bij het wereldkampioenschap in Helsinki zegevierde. Verbluffend snel ging zij weg en op de basis, die zij op de eerste zeshonderd meter leg de met een tijd van 58.8 sec., bouwde zij een prachtige overwinning en een Olympisch kampioenschap. Er volgde een ronde van 38 seconden en zonder een moment van verslapping of ver kramping, rijdende in een magnifieke stijl, trok zij een constant tempo van veertig seconden per ronde op de fi nish af. De 20-jarige Marcia Parsons keek zij tenslotte in de rug... AUTRANS De 31-jarige Noorse po- litie-agent Magnar Solberg heeft de in dividuele biathlon gewonnen. De biath lon is een cross country over twintig kilometer, waarbij de deelnemers vier keer vijf schoten moeten lossen op een v, schijf. Wanneer ze misschieten worden -v 'ze^estrafX met extra minuten. Sdlberg/ gébrana de tereuméllfjggfen yan die voor het eerst uitkwam op de Olym pische winterspelen, won zeer verras send. De Rus Tikonof won het zilver, zijn landgenoot Goedartsef het brons. De chronometers registreerden een tijd van 4 min. 56.2 sec. Met ontzag ke ken de toeschouwers er tegen op. De 5.05.1 van Willy Burgmeyer was verge ten, Kaja Keskivitikka was ontluisterd. Het aureool van Olympische recordhou der had zij reeds verworven. Knap dege ne, die met het record haar ook de ti tel nog zou kunnen ontnemen. De eer ste aanval, welke van Kaja Mustonen kwam, mislukte. De tweede te ver wachten aanval kwam van Stien Kaiser die haar laatste kans kreeg en wilde grijpen om aan haar status van we reldkampioene die van Olympisch kam pioene te kop er op gébrarid de voorgaande dagen, zowel voor zich zelf als voor heel Nederland, dat de prachtige sportvrouw Stien Kaiser een warm hart toedraagt, naar de vergetel heid te dringen. Het goud, dat Stien voor ogen had, is echter ook op de 3.000 meter onbereikbaar gebleken. Het werd, evenals op de 1500 meter, brons. Met een verschil van slechts 0.3 sec. bleef Mustonen haar voor. Op het sche ma van Ans Schut, waarop zij was weg gegaan „alleen de kampioene telt" raakte Stien al direct ver achter (na duizend meter al vier seconden), maar ook op Mustonen verloor zij terrein. Steeds nauwlettend de klok in de gaten houdend trok zij haar ronden, aanzien lijk sterker rijdend van de voorgaande dagen. Met een achterstand van ruim een seconde op de Finse ging Stien de laatste ronde in. Zij vocht tot het uiter ste, maar het zilver bleek voor haar niet meer te zijn weggelegd. Slechts centi meters scheidden haar van de tweede plaats, het werd brons. En daarmee was de strijd gestreden. Ans Schut was Olympische kampioene en er was we derom feest onder Nederlanders hier, evenals 24 uur tevoren. GRENOBLE De vijf kilometer cross country voor dames is gewonnen door de Zweedse Toini Gustafsson, die eerder ook de tien kilometer op haar naam had geschreven. De winnares maakte een tijd van 16 minuten en 45,2 seconden. Het zilver en brons was re spectievelijk voor de Russinnen Galina Koelakova (16.48.4) en Alevtina Koltsji- na (16.51.5). Ik geloof, dat ik een voorstander zou zijn van een systeem, waarbij niet een man maar ten minste twee coaches het voor het zeggen hebben". De Rotterdammer, die zojuist met vier leden van de kernploeg uit Davos was gearriveerd morgen beginnen de olympische wedstrijden voor de he ren bleek iets optimistischer gestemd dan voor het Europees kampioenschap te Oslo. „Kees Verkerk is weer terug, hij heeft in Davos goed gereden en het zou mij nu niets verwonderen, als hij hier in Grenoble en straks bij de we reldtitelstrijd in Gotenburg een grote prestatie levert. Ard Schenk daarentegen is er nog steeds niet. Hij zegt, dat het niet gaat en ik heb in hem dan ook weinig ver trouwen, maar luister, het kan natuur lijk altijd ineens komen". Over Peter Nottet en Jan Bols is Wim dé Graaff tevreden. „Jan Bols trekt nog niet zo lang met ons op, hij kwam er pas na het Nederlandse kampioenschap in december bij. Die kent nog niet de moeilijkheden van sportlieden, die vier maanden bijeen zitten en al het lief en GRENOBLE Bijna 12.000 toeschou wers ook de tweevoudige Franse Olympische skikampioen Jean-CIaude Killy zou worden gehuldigd zijn maandagavond in het sportpaleis van Grenoble getuige geweest van de uit reiking van de gouden en bronzen me daille aan Olympisch kampioene Ans Schut en Stien Kaiser, derde op de drie km. Wederom overhandigde jhr. H. A. van Karnebeek, lid van het Internatio nale Olympisch Comité en voorzitter van het NOC, het eremetaal. Carry Geyssen, die 24 uur eerder op de hoog ste tree van het podium stond, legde de cérémonie protoccolaire van de 3.000 m op de film vast. Ook de herenploeg, maandag rond 12.00 uur in Grenoble aangekomen, woonde de huldigingsplechtigheid bij. De vier rijders, Kees Verkerk. Ard Schenk, Jan Bols en Peter Nottet, heb ben in de middag even getraind. Ze wa ren lang niet enthousiast over de kwa liteit van het ijs, dat overigens geleden had van de gestaag neervallende re gen. GRENOBLE Na de drie op maandag gehouden onderdelen, is de medailleverdeling op de Olympische Winterspelen als volgt: (achtereen volgens goud, zilver en brons). Noorwegen 2 2 1 Frankrijk 2 2 0 NEDERLAND 2 12 Zweden 2 0 1 Italië 2 0 0 Rusland 13 2 Verenigde Staten 13 1 Finland 1 2 1 Oostenrijk 113 West-Duitsland 110 Tsjecho-Slowaklje 10 1 Zwitserland 0 2 1 Oost-Duitsland 0 11 Roemenië 0 0 1 Meer dan de helft van de Franse bevolking boven de AOW-leeftijd weet niet dat in Grenoble de Olympische Winterspelen worden gehouden. Dat is het resultaat van een op grote schaal verrichte opiniepeiling. Daar bij kwam tevens aan het licht dat één op de drie Fransen geen enkele belangstelling voor de Spelen heeft. De kwetsuren van de Italiaanse Christina Papst, die in de eerste manche van het rodelen voor dames uit de Olympisch baan van Le Vil- lard vloog, zijn ernstiger dan oor spronkelijk werd aangenomen. Vol gens berichten van maandag brak 't 21-jarige meisje een heup en werd zij verder gewond aan het gezicht. De berichten van zondag spraken alleen van een hersenschudding. De anti-dopingcontrole bij de Olym pische Spelen heeft tot dusverre geen enkel „verdacht" geval opgeleverd. Protesten waren er daarentegen van de atleten, die niet onderzocht wer den. Ze zouden zich graag beschik baar hebben gesteld om ook in hun geval elke twijfel weg te nemen. ROTTERDAM Theo Laseroms, oudspeler van Sparta en van de Ameri kaanse club Pittsburg Phantoms, zal in het nieuwe voetbalseizoen 1968/69 uit komen voor Feyenoord. De onderhandelingen tussen Feyen oord, Sparta en Pittsburg zijn defini tief afgesloten, aldus manager Brox. Welke plaats Laseroms in de Rotter damse formatie zal innemen is ook voor Feyenoord nog een open vraag. Mana ger Brox: „Naar onze mening is Lase roms op verschillende plaatsen in een elftal bruikbaar. Hij heeft een grote er varing met een natuurlijke inzet. Hij kan in beslissende wedstrijden voor ons van veel betekenis zijn. We zijn dan ook erg blij dat we hem hebben kunnen inpalmen". Met Hans Kraay lopen de onderhan delingen nog altijd stroef. Feyenoord heeft de centrumverdedyjer een nieuw contract voorgelegd, maar Kraay blijft bij zijn standpunt om trainer te wor den. „Wij hebben Kraay al te kennen ge geven, dat wij hem maar niet zomaar laten gaan", zei Feyenoords manager, die er aan toevoegde: „we hebben ten slotte een claim van vijf jaar op deze speler. De Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond zal moeten beslissen. De Bond moet hem tenslotte een licentie verstrekken". DEN HAAG Bij de heren zien de seizoenranglijsten hardrijden op de schaats er per afstand als volgt uit: 500 meter: 1. Erhard Keiler (W.-Dld.) 39.2; 2. Keiichi Suzuki (Japan) 39.3; 3. Valeri Moe- ra tov (Rusl.) 39.6; Arne Herjuaune (Noorw.) 39.6; Roar Groenvold (Noorw.) 39.6; 6. Anatoli Lepesjkin (Rusl.) 39.7; Evgeni Grisjin (Rusl.) 39.7; 8. Neil Blatchford (V.S.) 39.8; Valeri Kaplan (Rusl.) 39.8; Boris Goejajev (Rusl.) 39.8; Heike Hedlund (Zweden) 39.8; 12. Haakon Holmgren (Zweden) 39.9; Johan Lind (Zweden) 39.9; Bob Boucher (Canada) 39.9; 15. Magne Thomassen (Noorw.) 40.0; Björn Tveter (Noorw.) 40.0; 25. Ard Schenk 40.5. 1500 meter: 1. Magne Thomassen (Noorw.) 2.02.5; 2. Kees Verkerk 2.02.6; 3. Björn Tveter (Noorw.) 2.03.5; 4. Günter Traub (W.-Dld.) 2.03.8; 5. Gerhard Zimmerman (W.- Dld.) 2.04.1; 6. Oerjan Sandler (Zweden) 2.04.2; 7. Valeri Kaplan (Rusl.) 2.04.3; 8. Dag Forness (Noorw.) 2.04.3; 9. Eduard Matoesevitsj (Rusl.) 2.04.5; 10. Ivar Eriksen (Noorw.) 2.04.6; 11. Valeri Moeratov (Rusl.) 2.04.7; Ard Schenk 2.04.7; 13. Goeran Claesson (Zweden) 2.04.8; 14. Roar Groenvold (Noorw.) 2.05.3; 15. Joeri Maljikin (Rusl.) 2.05.8; 20. Peter Nottet 2.06.4; 24. Jan Bols 2.06.8. 1Vreef A^ton *%Taièr (koèrw.) 7.26.2; 2. Svein Erik(Stiansen (Noorw.) 7 "7JL3. Per Willy Guttormsen (Noorw.) 7.27.7; 4. Oerjan Sandler (Zweden) 7.28At*ur- Stanislav Seljanin (Rusl.) 7.31.6; 6. Gerhard Zimmerman (W.-Dld.) 7.32.6; 7. Peter Nottet 7.34.4; 8. Ants Antson (Rusl.) 7.34.8; 9. Jan Bols 7.36.0; 10. Kees Verkerk 7.36.6; 11. Valeri Kaplan (Rusl.) 7.37.6; 12. Jonny Nilsson (Zweden) 7.37.8; 13. Magne Thomassen (Noorw.) 7.38.1; Goeran Claesson (Zweden) 7.38.1; 15. Günter Traub (W.-Dld.) 7.38.6; Dag Forness (Noorw.) 7.38.6; 18. Ard Schenk 7.39.2. 10.000 meter: 1. Fred Anton Maier (Noorw.) 15.20.3; 2. Per Willy Guttormsen (Noorw.) 15.25.9; 3. Oerjan Sandler (Zweden) 15.29.1; 4. Jan Bols 15.31.4; 5. Magne Thomassen (Noorw.) 15.33.5; 6. Jonny Höglin (Zweden) 15.38.5; 7. Valeri Lavroesjkin (Rusl.) 15.41.6; 8. Günter Traub (W.-Dld.) 15.42.6; 9. Eduard Matoesevitsj (Rusl.) 15.43.6; 10. Peter Nottet 15.44.4; 11. Kees Verkerk 15.48.5; 12. Ard Schenk 15.49.3; 13. Svein Erik Stiansen (Noorw.) 15.49.6; 14. Jauko Launonen (Finl.) 15.50.0; 15. Jonny Nilsson (Zweden) 15.51.5. GRENOBLE Zweden heeft maan dagavond voor 10.000 toeschouwers in het ijsstadion van Grenoble een even verdiende als belangrijke zege behaald op de ijshockeyploeg van Finland. Voor beide formaties stonden grote belangen op het spel. Zweden dat dank zij drie overwinningen op de zwakste landen als derde stond geklasseerd, zou door winst op de Finnen vrijwel zeker zijn van een plaats bij de eerste vier in de eindrangschikking. Finland, dat verraste door de Canadezen vori ge week met 52 te verslaan, had de zege al evenzeer nodig wilde het dui delijk afstand kunnen nemen van de drie laagst geklasseerde landen: West- Een spectaculair moment uit de wed strijd ZwedenFinland: een Zweedse aanvaller duikt in zijn enthousiasme over het doel van de Finnen. Zweden won de wedstrijd met 51. Bwwipii1 lm11111111111111 ia—i Duitsland, de Verenigde Staten en Oost-Duitsland. Zweden won de bijzon der sportieve ontmoeting met 51 (tussenstanden 10, 21, 20). De Finnen, in de A-groep gekomen door een eclatante 112 zege op Zuid- Slavië in de kwalificatiewedstrijd, mis ten de kracht om aanvallend te kunnen spelen. Het enige Finse doelpunt werd gescoord in een periode van numerieke meerderheid. Oksanen bracht toen de achterstand tot 12 terug. Daarna is Finland vrijwel niet meer gevaarlijk geweest. Dat Zweden niet verder uit liep dan 51 was voor een belangrijk deel te danken aan het voortreffelijke werk van doelman IJlonen. Tsjecho-Slowakije, dat in 1962 in Innsbruck brons veroverde, is dank zij een ruime 103 zege op Oost-Duitsland in groep A naar de tweede plaats ach ter Olympisch kampioep Rusland op gerukt. Van de drie nog ongeslagen landen, Rusland, Zweden en Tsjecho- Slowakije, heeft Rusland na vier wed strijden met betere doelcijfers de lei ding. Oost-Duitsland had weinig in te brengen tegen het technisch en tactisch veel sterkere Tsjecho-Slowakije. Reeds in de eerste speelperiode namen de Tsjechen een 52 voorsprong. In de tweede deden ze het wat rustiger aan (10), om in de derde periode nog eens hun klasse te bewijzen: 41. De Oostberlijnse aanvoerder Joachim Ziesche, die zijn 150e wedstrijd in de Oostduitse formatie speelde, kon dit jubileum niet met treffers bekronen. De ijshockeyploeg van de Verenigde Staten heeft in een wedstrijd voor groep A West-Duitsland met 81 ver slagen. De tussenstanden waren 21, 40, 2—0. Noorwegen won in een wed strijd voor groep B met 54 van Oos tenrijk. De tussenstanden waren 31, 2—1, 0—2. Groep A: 1. Rusland 4 4 0 0 8 36— 3 2. Tsj. Slowakije 4 4 0 0 8 24— 8 3. Zweden 4 4 0 0 8 19—10 4. Canada 4 3 0 1 6 228 5. Finland 4 1 0 3 2 9—19 6. Ver. Staten 5 1 0 4 2 16—23 7. O.-Duitsland 4 0 0 4 0 5—35 8. W.-Duitsland 5 0 0 5 0 8—33 Groep B: 1. Zuid-Slavië 2 2 0 0 4 11— 1 2. Roemenië 3 2 0 1 4 1410 3. Japan 3 2 0 1 4 109 4. Noorwegen 3 2 0 1 4 99 5. Oostenrijk 4 1 0 3 2 11—16 6. Frankrijk 3 0 0 3 0 6—16

De Vallei | 1968 | | pagina 9