Veenendaals dagblad Sfeer van voorzichtig optimisme Buiten BEDRIJFS AUTO'S Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Spoorli j n Ede-Wageiiingen verdwijnt en treinen gaan op enkele trajecten sneller rijden Kamer boos over „eenzijdig tv-verslag" Ex-wethouder Boerenpartij die 3 weken in functie was krijgt 40 mille wachtgeld SW 3 VALKENBURGSE GROTTEN STAAN ONDER WATER FORD TRANSIT ,A\ JÓ Meer troepen naar Zuid- Vietnam, f5975,- Kiesinger morgen voor krachtproef &#jfott&soep...die is pas lekker! Kamerlid vraagt minister over ongunstige betalingsbalans Viaduct naar het nieuwe land Verontwaardiging in Ede over aanvaarding groot bedrag PLAATSELIJK REGEN Fatale gevolgen II PARIJS IS WEL, ROMS MET OPTIMISTISCH MOTIE GARANTIE Nasleep Viëtnamdebat ONMOGELIJK TERECHTWIJZING MOEILIJK 10 TIM 18 FEBRUARI Alles over op Ford RAI stand no. 50- keus uit... 36 modellen 18 deurcombinaties Prijzen vanaf Twee opvarenden van „Amstelveld" vermist VLIEGTUIG VIEL BIJ SEOEL Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaaf, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonce* „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent WOENSDAG 14 FEBRUARI I968 - 42e JAARGANG no. 38 VREDESKANS STIJGEND LONDEN Een sfeer van voorzich tig optimisme inzake de vredeskansen voor Vietnam heerste gisteravond in loonden. Dat was gebaseerd op de vol gende feiten: 1) Na besprekingen met Oe Thant, de secretaris-generaal van de VN, heeft premier Wilson gezegd, dat de kloof tussen het Amerikaanse standpunt en dat van Noord-Viëtnam nog maar smal is. 2) Oe Thant, die eerst in Moskou over de kwestie-Viëtnam heeft gesproken, heeft zijn bezoek aan Londen ver lengd. Hij zal vandaag naar Parijs gaan. Het is mogelijk dat hij daar ver tegenwoordigers zal spreken van Noord- Viëtnam en de Viët-Cong. 3) Volgens een lid van het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden bevindt zich een niet-Amerikaanse afgezant van president Johnson al enige tijd in de Noordviëtnamese hoofdstad Hanoi om te proberen direct contact te leg gen tussen Washington en Hanoi. Deze uitlating is door het Amerikaan se departement van Buitenlandse Zal ken ontkend noch bevestigd. Er is kortgeleden een Canadese di plomaat in Hanoi geweest, maar in Ottawa verklaarde minister van Bui tenlandse Zaken Paul Martin dinsdag, dat die er „strikt namens de Canade se regering" en op haar instructies heen was gegaan. Het was Ormond Dier, lid van de internationale contro lecommissie in Viëtnam. President Johnson heeft gisteren nog eens zijn „formule van San Antonio" herhaald: de Verenigde Staten zijn be reid Noord-Viëtnam de agenda te la ten opstellen voor vredesbesprekingen. Laat Hanoi weten dat het staken van de bombardementen door de Amerika nen onmiddellijk en met kans op sla gen zal worden gevolgd door het aan knopen van onderhandelingen, dan zal Amerika de bombardementen stopzet ten. Intussen heeft generaal Westmore- land, de Amerikaanse bevelhebber in Viëtnam, Washington gevraagd om nog eens tienduizend vijf honderd man ver sterkingen uit Amerika naar Zuid-Viët- nam te zenden. De Amerikaanse regering heeft die versterkingen toegezegd. Het aantal Amerikanen in Viëtnam komt daar mee op 510.500 man. Tot uitzending van nieuwe troepen is besloten in verband met de belegering van de mariniersbasis Khe Sanh door Noordviëtnamese troepen en de recen te golf van Viët-Cong-aanvallen op de steden. De maatregel houdt slechts een versnelling in van de voorgenomen in schakeling van verse troepen. Met de nieuwe versterkingen stijgt de Amerikaanse troepensterkte in Viët nam tot 510.500 man, terwijl deze vol gens de bestaande plannen in de loop van dit jaar eventueel tot 525.000 man kan worden opgevoerd. Bevoegde amb tenaren van het Pentagon geven toe, dat de mogelijkheid bestaat dat nu ook militairen ingeschakeld worden die al i~|m nog even stil te staan bij het droeve lot der grote sterns van gisteren. Dit werd bezegeld, doordat de kustwateren en de Waddenzee aan zienlijke hoeveelheden bestrijdings middelen bevatten, aangevoerd docr onze grote rivieren, de Waterweg en de zeestroming langs onze kust. Via de „voedselketen", met als stapel- voedsel voor onze sterns de zandspie- ring, vindt de vergiftiging van de prachtdieren plaats. De kwaliteit van hun milieu wordt daardoor in Neder land op gevaarlijke wijze aangetast. Het Rivon volgt de achteruitgang van de vogelstand en tracht hem te analy seren, maar doorgaans betekent het teleurstelling en verdriet, zoals bij de ooievaar en de ijsvogel. Aalscholver en blauwe reiger kregen echter enige kans tot herstel. Ons „Rijksinstituut voor Veldbiologisch Onderzoek ten behoeve van het Natuurbehoud" (kort: Rivon) geniet onder de beproefde lei ding van prof. dr. M. F. Mörzer Bruyns tot ver buiten onze grenzen een goede reputatie, want het werkt steeds samen met de omringende landen. Vaak voelt ons land zich bijv. ver antwoordelijk voor pleisterende en overwinterende vogels van elders (concentraties van meer dan 100.000 ganzen en voorts miljoenen steltlopers van Wad en Delta). Zulke populaties broeden in N.- en O.-Euncpa en Eur- azi'è. Hier te lande onderzoekt men voedsel, terreinkeus, het gebruik en de draagkracht van het milieu enz. Ingrijpende werkzaamheden, ruilver kavelingen, veranderde getijbeweging e.v.a. oorzaken van vermindering leiden ertoe nieuwe gebieden, zoals droog-vallende platen, in te richten, doch helaas blijkt een gelijkwaardige vervanging voor wat verloren ging, niet mogelijk. 14 febr. '68 A. B. WIGMAN Amerikaanse mariniers stormen in Hoeé over een zwaar gehavende brug voorwaarts tijdens hun strijd in het cen trum van de stad, waar felle straatge vechten woeden. eerder in Viëtnam hebben gevochten. Het besluit is zo plotseling genomen, dat er eenheden naar Viëtnam moeten, gaan, die daarvoor oorspronkelijk niet waren aangewezen. PARIJS Parijs ziet het Duits-Fran se topoverleg, dat morgen in Parijs be gint, met gematigd optimisme tege moet. Frankrijk verwacht er nieuwe impulsen van voor de obderlinge sa menwerking op verscheidene gebieden, en wat internationale vraagstukken be treft minstens een duidelijke uitspraak. Parijs heeft met nadruk verzekerd, dat het de kwestie-Brandt gesloten acht en dat deze geeh invloed zal hebben op de komende besprekingen. Een voornaam punt van bespreking is de kwestie van toelating van Enge land tot de EEG. Duitsland wil weten wat De Gaulle precies heeft bedoeld met „arrangement" of een „associa tie". Verder komen de betfekkingen met de V.S., Viëtnam en een niet-ver- spreidingsverdrag ter sprake. Mogelijk wordt vergaande overeenstemming be reikt over de politiek van beide landen ten aanzien van Oost-Europa, evenals inzake economische samenwerking. Het heeft in Parijs sterk de aandacht ge trokken, dat bondskanselier Kiesinger zijn halve kabinet mee laat reizen. In Bonn is niets te merken van opti misme. Kiesinger zei maandag nog dat hij met goede moed naar Parijs gaat, maar geen overdreven verwachtingen koestert. Hij zit in een moeilijk parket, enerzijds wil hij de betrekkingen met Frankrijk niet in gevaar brengen, an derzijds wordt de positie van West- Duitsland tegenover de overige EEG- landen bijzonder moeilijk wanneer Pa rijs inzake Britse toetreding niet bij draait. Bonn is, evenals de overige vier EEG-landen, voor nauwere contacten met Londen op gebieden buiten de EEG, maar meent dat deze contacten door alles zes EEG-landen moeten wor den gelegd. ADVERTENTIE DEN HAAG Staatssecretaris Keizer (Verkeer en Waterstaat) heeft gisteravond in de Tweede Kamer meegedeeld, dat thans in studie is een verhoging van de rysnelheid tot 140 km per uur op de trajecten Amersfoort/Zwolle, Amersfoort/ Deventer en Meppel/Groningen, of althans op delen van het laatste traject. In onderzoek is hierby de vraag of de ahobs en aki's by deze hoge snelheden nog wel een voldoende sluitingstijd hebben. De staatssecretaris zei de indruk te hebben dat binnen niet al te lange t(jd op deze trajecten met deze snelheid gereden zal kunnen worden. DEN HAAG Op de agenda van de vanmiddag te houden vergadering van de Tweede Kamer staat als eer ste punt een door drs. E. I. Berg (PvdA) te houden interpellatie over de regeringsmededelingen met betrekking tot de ongunstige betalingsbalansposi tie in tegenstelling tot de aanvankelij ke verwachtingen. De Kamer heeft gisteravond toestemming gegeven voor deze interpellatie. Minister De Block zal de vragen hierover beantwoorden. ZUIDELIJK FLEVOLAND Tot het „nieuwe land" zal dit viaduct in aanbouw bij Rijksweg 6 bij Muider- berg toegang geven. In de toekomst zal dit de snelle verbinding met het Oosten en Noorden van het land zijn. Hij deelde de Kamer mee dat hem binnenkort een voorstel zal bereiken tot opheffing van de goederenlljn Ede/ Wageningen, een voorstel waaraan hij alle medewerking zal geven. De proef op het traject Sauwerd-Roo- deschool met de centrale-radio-ver keersleiding noemde hij als zodanig ge slaagd. Dit systeem is op tal van lij nen toe te passen. Binnenkort zal een tweede proef met dit systeem worden gehouden waarbij de CRVL op meer dan één lijn zal worden toegepast. Ver wacht wordt dat deze proef zal worden gehouden op de lijn Sauwerd-Roode- school en gelijktijdig op de lijn Gro- ningen-Delfzijl. De staatssecretaris noemde het on mogelijk de capaciteit van de spoor wegen geheel op zitplaatsen in te stel len. Een onderzoek naar de exploitatie van nachttreinen, gekoppeld aan post treinen, heeft uitgewezen dat dit volko men onrendabel zal zijn. In onderzoek is de invoering van weekendkaarten op zaterdag en zondag. Staatssecretaris Keijzer zegde de Ka mer toe over de eventuele stopzetting van lijnen bijtijds te zullen spreken met de betrokken Kamercommissie. Bij de replieken diende de PvdA-af- gevaardigde ir. S. H. Posthumus een motie in waarin de regering wordt ge vraagd geen beslissing te nemen over de sluiting van onrendabele lijnen, voordat nadere voorstellen over de structuur van de spoorwegen zyn ge daan. Staatssecretaris Keijzer zei aanvaar ding van deze motie te moeten ontra den. Hij zegde toe ddat in die gevallen waar de voorgenomen sluiting niet dui delijk is, gewacht %zal worden op de structuurnota. In die gevallen waar de sluiting wel duidelijk is, zal dit voorne men bijtijds worden besproken in de vaste commissie voor verkeer en water staat uit de Kamer. De Kamer zal vandaag over deze motie en over het ontwerp van wet een beslissing nemen. De Kamer heeft gistermiddag het ontwerp van wet tot tijdelijke steun verlening aan de Nederlandse Spoorwe gen besproken. Het wetsontwerp mach tigt de regering leningen van de Ne derlandse Spoorwegen te garanderen tot ten hoogste 315 miljoen gulden tot 1 januari 1970. In de toelichting op het wetsontwerp wordt er o.m. op gewezen dat de fi nanciële situatie bij de NS „een zeer zorgelijk beeld" vertoont en wordt ge steld, dat de financiële situatie van de NS „in een snel tempo" verslechtert. Bij het debat stelden de woordvoer ders zich op achter het voorstel, zij het dan ook „met weinig enthousiasme". Minister Bakker (Verkeer en Water- staaf) wees er op dat de garantiewet een saneringskarakter draagt en geldt voor korte tijd. DEN HAAG In de Tweede Ka mer heerst ernstige ontstemming over de uitzending van de NTS van het debat over Viëtnam vorige week dinsdagavond. Deze zaak is zo hoog gelopen dat het presidium er in is gemengd. Het is zeker dat mr. Van Thiel en zijn ondervoorzitters uitgezocht wil len zien hoe het mogelijk is geweest dat die avond wèl de socialistische oppositie uitgebreid in het beeld kwam, maar dat het standpunt van de regeringsfracties, zoals dat door de a.-r.fractievoorzitter mr. Biesheu vel werd uitgesproken, niet is uitge zonden. Het verwijt aan de NTS is nu dat de objectiviteit, die van een algeme ne instelling als de NTS mag wor den geëist, niet in acht is genomen. Dit verwijt komt eigenlijk neer op de beschuldiging dat er met de sa menvatting van 't debat over Viët nam politiek is bedreven. Intussen zijn er al inlichtingen in gewonnen bij de NTS. Het zou technisch onmogelijk zijn geweest de verklaring van mr. Bies heuvel ook nog uit te zenden. De ap paratuur voor het opnemen van het debat diende beschikbaar te komen voor het monteren van de samenvat ting en dit gebeurde op een zodanig tijdstip dat het laatste gedeelte van het debat, waarin mr. Biesheuvel voorkwam, niet meer kon worden opgenomen. Als het Kamerpresidium deze zaak gaat uitzoeken kan het echter vast stellen dat de verklaring van mr. Biesheuvel wel degelijk in haar ge heel was opgenomen en dus beschik baar was voor de samenvatting. Vanavond zal dat in de zendtijd voor de politieke partijen voor de tv worden getoond. In een uitzending van de KVP om tien over half elf zal dit gedeelte in het beeld komen. De politieke achtergrond van dit alles is de eis die de socialisten drs. Den Uyl en drs. Nederhorst tegen het einde van het debat over Viët nam bij herhaling stelden aan minis ter Luns om met ja of neen te zeg gen of hij de motie-Schuijt inzake de stopzetting van de Amerikaanse bom bardementen op Noord-Viëtnam had uitgevoerd. Mr. Luns wilde daarop niet antwoorden, omdat hij al eerder in het debat had te kennen gegeven dat hij die motie vertrouwelijk aan president Johnson (hij zei: „op het hoogste niveau in Washington") had voorgelegd. De indringende interrupties van de beide socialisten veroorzaakten nogal wat rumoer bij de regerings fracties. Deze hadden genoegen ge nomen met de uitleg van mr. Luns en bovendien wilden zij ook mee gaan met de door de socialist mr. Van der Stoel ingediende motie waar in de regering werd gevraagd om stappen te doen tot staking van de vijandelijkheden in Viëtnam, ver trek van alle buitenlandse troepen en zelfbeschikking onder interna tionaal toezicht. Deze motie ging volgens mr. Bies heuvel boven de binnenlandse par tijpolitieke tegenstellingen uit, maar volgens hem was de fractie van de PvdA daarna weer bezig dit te ver knoeien. „Aan dat spel zullen wij niet mee doen", zo besloot mr. Biesheuvel. Dit was in feite een scherpe terecht wijzing en daarop is van de PvdA geen enkel antwoord gekomen. Dat kwam niet op het beeld. De samenvatting van de NTS werd gemaakt door drie redacteuren, Ad Langenbent van de KRO, Hans Sleeu- wenhoek van de NCRV en Wim van Baarle van de Vara. Regisseur was Ger Roos. De uitzending stond onder supervisie van Peter van Campen, voorzitter van de werkgroep actuali teiten van de NTS. De heer Van Campen: „Ik kan verzekeren dat mijn mensen onder volstrekte objectiviteit werken. Na tuurlijk zijn er soms persoonlijke in zichten in het geding, en er zullen weieens Kamerleden ontevreden zijn. Een samenvatting van twintig minuten maken van een kamerzit ting van v(jf uur is bijzonder moei lijk. Maar onze opdracht is objec tief te zijn en daaraan houden we ons stipt." Het antwoord van de heer Bies heuvel, zo werd ons gezegd, is niet uitgezonden wegens gebrek aan tijd voor de montage van de beeldband. Wel zou de presentator van het pro gramma, Hans Sleeuwenhoek, heb ben gemeld dat mr. Biesheuvel van mening was dat de motie-Schuijt wel door minister Luns was uitgevoerd. EDE De heer J. van den Dikkenberg, die in september 1966 drie weken voor de Boerenpartij wethouder in Ede Is geweest, zal van de gemeente Ede 'n bedrag van byna veertigduizend gul den aan wachtgeld uitbetaald krijgen. In politieke kringen in Ede is hier over nogal wat verontwaardiging ont staan. De ex-wethouder werd destijds door de gemeenteraad uit zijn func tie ontslagen, nadat de raad jegens hem een motie van wantrouwen had aanvaard. Men kwam toen tot de con clusie, dat hij zich onwillig had ge toond by de verdeling van de porte feuilles binnen het college. Het feit, dat hy bovendien een vergadering, tijdens welke de taakverdeling aan de orde zou komen, niet wenste te bezoe ken, gaf toen voor de raad de door slag om hem uit zyn functie te ont slaan. De heer Van den Dikkenberg is nu opnieuw in opspraak gekomen, want dezer da gen heeft hy een bedrag van f 25.497,$5 geaccepteerd, zijnde het eerste gedeelte van zyn wachtgeld. In de periode 1 januari tot 27 september 1968 zal hij bo vendien een maandelijkse uitkering van f 1421,51 ontvangen. In politieke kringen in Ede is verontwaardiging ontstaan over het feit, dat de heer Van den Dikkenberg in eerste instantie de bijna f 26.000,heeft aanvaard. Verschillende fractievoorzitters heb ben zich hierover kritisch uitgelaten, te meer daar Boerenpartij-fractie voorzitter H. Koekoek meermalen in de raad heeft verkondigd „een wet houder voor half geld" te kunnen le veren, omdat hij vond dat de jaar wedden van de wethouders te hoog waren. De heer Van den DikkënBerg zegt nu: „Ik heb zelf nooit om dat geld ge vraagd. De gemeenteontvanger heeft me opgebeld met de mededeling dat hij me die som moest uitbetalen. Als het moet, dan moet het, heb ik toen gezegd. Ik heb tenslotte die wacht geldverordening niet gemaakt. De schuld ligt dus niet bij mij. Die moet bij de gemeente gezocht worden..." Volgens de ex-wethouder heeft de ge meente hem destijds schriftelijk la ten weten, dat hij het wachtgeld in maandelijkse termijnen zou ontvan gen. „Tot nu toe heb ik nog geen cent ontvangen. De gemeente heeft 't op laten lopen om meer indruk te kunnen maken. Nu zeggen ze: moet je zien hoeveel die Dikkenberg wel beurt." Het hem toegezegde bedrag zal hij niet in eigen zak steken, zo verklaar de hij. „Ik stort het in het waar borgfonds van onze partij voor de boeren van ^ollandseveld". Volgens zijn ;en, staan zijn fractie genoten ac c zijn beslissing. Be richten dat er over zijn standpunt onenigheid in de Boerenpartij zou zijn ontstaan spreekt hij dan ook te gen: „Maandagavond hebben we als fractie vergaderd. Men stond eens gezind achter mij, ik ben vrij gela ten in mijn beslissing..." Een Interview met de ex-wethouder vindt u elders in dit blad afgedrukt. ADVERTENTIE VOOR LICHTGEWICHT EN TONNENLAST dagelijks geopend van 10-17 uur en 19-22 uur zater- en zondagen 10-17 uur. toegang f 3.- AMSTERDAM speciaal Trein-Toegangsbiljet met 3x reductie verkrijgbaar op 140 N.S.-stations VALKENBURG In de Valkenburgse gemeentegrotten heerst een ongekende watersnood. Het water is in sommige gangenstelsels tot twee meter gestegen. In het gedeelte waar 's zomers toeristen worden rondgeleid, staat ongeveer 25 centi meter water. Sinds mensenheugenis is zo'n onderaardse vloed niet meer voorge komen. Directeur A. Havermans van de dienst gemeentewerken in Valkenburg: „We ver moeden dat de vloed een gevolg is van de abnormaal natte zomers van twee en drie jaar geleden. Dat water is nu pas in de grotten doorgesijpeld". ADVERTENTIE onbeperkt aantal toepassingen TOKIO Het Nederlandse vracht schip „Amstelveld" heeft de hele nacht vergeefs gezocht naar twee leden van de bemanning, die dinsdag ter hoogte van West-Japan werden vermist. De Amstelveld, die op weg was van Jokohama naar Moji, in Zuid-Japan, heeft zijn reis vanmorgen voortgezet. SEOEL Een F4-D straalgevechts- vliegtuig van de Amerikaanse lucht macht is bij de vliegbasis Kunsan op 178 km ten zuiden van de Zuidkoreaan- se hoofdstad Seoel neergestort op een routinevlucht, zo heeft een Amerikaan se legerwoordvoerder bekendgemaakt. Hij deelde mede dat de vlieger en de navigator zich met hun schietstoel wis ten te redden en dat zij veilig konden worden opgepikt. De woordvoerder zei voorts dat naar verluidt enige Zuidkoreanen bij het on geluk zijn omgekomen. Feu frontensysteem van een depres- sie ten zuidwesten van de Britse eilanden is in het afgelopen etmaal over Frankrijk naar het noorden ge trokken. Woensdagmorgen lag het boven Bel gië en Zuid-Engeland en was daar vrij wel tot stilstand gekomen. De frontale regenzone strekte zich toen uit over het zuiden en westen van ons land. Een andere storing konrst inmiddels over het zeegebied ten noorden van Schotland naar Scandinavië. Een bij behorend front zal over de Britse eilanden en de noordzee naar het zuid oosten trekken en donderdag dicht bij onze omgeving liggen. Samenhangend met deze ontwikkeling wordt veel be wolking met plaatselijk enige regen verwacht. In het temperatuurverloop komt in het algemeen weinig verande ring.

De Vallei | 1968 | | pagina 1