verliezer zijn" „Ik wil een goede 1968 „Afgeschreven" Erhard Keiler veroverde Olympisch goud Evgeni Grishin was de grote verliezer Grootse strijd op 5000 meter Verkerk reed naar wereldrecord maar Maier was nog sneller BELUSOVA EN PROTOPOPOV WAREN OPPERMACHTIG Noor reed zich volkomen leeg Zilver bleek zilver kosten veel geld wat een stijl... Spelen in München wat een after-shave Emmerich Danzer Susuki Wind Misslag Regelmatig Klein drama Helemaal mis Staande ovatie voor Russische paar Nottet: net iets tekort Niet geheel tevreden v a l d e l i s Tintelfris en huidversterkend. Pagina 11 DONOfRDAG IS PtGRUAW I96B GRENOBLE GRENOBLE Ze hadden hem voor de topsport al afgeschreven: de 23-jarige Münchener student Erhard Keiler. Sportartsen hadden hem destijds gekeurd, hem op een ergometer gez,et en ze waren tot de conclusie gekomen, dat hg beter niet aan prestatiesport kan doen. Erhard Keiler herinnert het zich nog heel goed. „Het was volgens de doktoren, niks met me. Mjjn longcapaciteit was te klein, ik had het hart en de longen van een mens, die een zittend leven leidt. Kortom, de artsen vergeleken mjj met een boekhouder, maar niet met een sportman". Van de Noren Magne Thomassen en Arne Herjuannet, de Rus Evgeni Grishin en de Amerikaan John Wurster had Keiler niets meerite vrezen. Die waren voor hem gestart "en hijzelf was onder de tijden van deze concurrenten geble ven. Keiichi Suzuki viel af. De kleine ge brilde Japanner, die in Inzeil slechts 0,1 sec. langzamer over het ijs daver de dan de Westduitser, maakte in zijn race tegen de Zweed Haakan Holmgren in de laatste bocht een misslag en kon zodoende worden afgeschreven. Keiichi Suzuki, naar Grenoble gekomen in de vaste overtuiging dat hij op het erepo dium zou komen, viel zelfs niet in de prijzen. Neil Blatchford, van wie de Ameri kaanse sprinter Ed Rudolph voor het begin van het toernooi had gezegd dat hij moeilijk op dit ijs van Grenoble te kloppen zou zijn, raakte in dezelfde bocht uit balans. Ook voor Blatchford werd de Olympische 500 meter een gro te desillusie. Thorn Gray, eveneens een ster uit de Amerikaanse sprinterschool, finishte niet eens beneden de'41 seconden. Ook hem kon Keiler toen van zijn lijstje van medefavorieten schrappen. Toen kwam in de laatste rit McDermott. Ofschoon het weer voor het eerst bij de Schaatsduels in de Zuid franse stad goed was de zon scheen, het ijs was van uitstekende kwaliteit kwam er een klein beetje wind opzet ten. Voor gevoelige sprinters als McDermott een handicap. Maar de Amerikaan, die de laatste uit de rij van kanshebbers op goud was, stoorde zich er nauwelijks aan. Met de moed der wanhoop immers hij vocht voor de laatste kans van de Amerikanen stortte McDermott zich in de strijd te gen de jonge, veelbelovende Noor Jo- han Lind. De rijder uit Essexville (Mi chigan) wierp zich door de bochten ter wijl hij bijna de baanrand raakte. Zeer scherp vloog de Amerikaan over de ijs- piste en het had er alle schijn van, dat hij de tijd van Keiler zou verbeteren. In het Westduitse kamp werd het ang stig stil, de Amerikanen op de tribunes schreeuwden zich schor. Ineens verstijf den zij want hun laatste hoop maakte op het laatste rechte eind vijftig me ter voor de finish een misslag. De Amerikaan zou samen met Magne Tho massen het zilver moeten delen, brons werd er niet uitgereikt. Op dat moment begon het Westduitse legioen aan een ware triomftocht door het ijsstadion. Het drong door tot in de catacomben, waar het pas werd ge stuit door een gesloten deur van Kei lers kleedkamer. Toen de Olympische kampioen tenslotte tevoorschijn kwam werd hij zowat fijngedrukt door de ru- GRENOBLK „Het is uit, ik heb verloren". Tot deze nuchtere uitspraak kwam wereldkampioen Emmerich Dan zer, nadat hy by de verplichte figuren een achterstand van tweeëndertig pun ten op z(jn leidende landgenoot Wolf gang Schwarz had opgelopen. „Het is gemakkelijk een goede winnaar te zijn, nu moet ik tonen een goed verliezer te kunnen zijn", zei Danzer na zijn neder laag, die hem in het gunstigste geval nog ruimte laat voor een bronzen me daille. „Voor ik aan mijn eerste figuur be gon, was ik overtuigd van de eindover winning. Het is een enorme deceptie ge worden". Wolfgang Schwarz verklaarde na af loop zelfbewust: „Ik ben er zeker van in staat te zijn mijn voorsprong te behou den. Doorslaggevend was dat Emmerich ditmaal geen „Danzer-jury" tot zijn be schikking had. Eindelijk is het nu eens rechtvaardig toegegaan tussen ons bei den". Het commentaar van Olympisch kam pioen Manfred Schnelldorfer na de sen satie in het ijsstadion: „Ik heb in het voorjaar bij de wereldkampioenschap pen in Davos reeds gezegd, dat de ver plichte figuren niet Danzer's sterke zij de zijn. Men lachte mij toen uit en ik werd voor jaloers uitgekreten. De ex perts zullen mij nu gelijk moeten ge ven". Na de verplichte figuren is de stand: 1. Wolfgang Schwarz (Oostenrijk) plaatscijfer 16.5 1006.6 punt; 2. Timothy Wood (VS) 21.0 992.4; 3. Patrick Pera (Fr.) 22.5 990.5; 4. Emmerich Danzer (Oostenrijk) 31.5 974.6; 5. Ondrej Nepela (Tsj. SI.) 65.0 924.4; 6. Gary Visconti (VS) 65.0 922.1; 7. Peter ICrick (Did.) 68.0 920.3; 8. John Petkevich (VS) 73.0 911.2; 9. Jay Humphry (Canada) 73.0 914.8; 10. Günter Zöller (O.Dld.) 82.0 906.1. B ALPE d'HUEZ De Duitse beman ning van cle tweemansbob, Horst Floth-Pepi Bader zullen geen gouden medaille ontvangen. Do Duitsers ein digden in punten gelijk mét de Olym pische kampioenen Monti- De Paolis fit.), die de snelste rit maakten. Dit laatste is doorslaggevend volgens het reglement van de internationale bct>- slee-federatie. De Duitsers protesteer den bij het I.O.C., dat niet anders kon doen dan de reglementen van de F.I.B.T. voor dit geval van toepassing verklaren, waardoor het zilver van de Duitsers zilver bleef. MüNCHEN De Olympische zomer spelen in München, die in 1972 zullen plaatsvinden, kosten aanzienlijk meer dan aanvankelijk was berekend. Woens dag werd in München bekend gemaakt, dat de totale kosten de 800 miljoen mark (ongeveer 720 miljoen gulden) waarschijnlijk zullen overschrijden. Aanvankelijk was ,een bedrag geraamd van 520 miljoen mark. In het bedrag zijn de kosten voor o.a. de bouw van het Olympische dorp, verkeersvoorzienin- gen en de aanleg van een ondergrond se spoorweg opgenomen. GRENOBLE. De „aanslag" van Tatjana Tsjoek en Alexander Gorelik op de hegemonie van Loedmilla Belu- sova en Oleg Protopopov bij het paar- rijden is mislukt. Het nu samen 69-ja- rige echtpaar reed gisteravond een kür zoals deze zelden op het ijs is getoond en die door de 11.000 toeschouwers dan ook met een staande ovatie werd be loond. Het Russische paar, Olympisch kam pioen in 1964, drievoudig wereld- en viervoudig Europees kampioen, was in de vijf minuten durende interpretatie van Beethoven's Mondscheinsonate en Rachmaninof's concert voor drie pia- GRENOBLE In 1954 verscheen zijn naam voor het eerst met grote koppen op de pagina's van de kranten. Evgeni Grishin nu 39 jaar werd toen in het Japanse Sapporo derde in de strijd om het wereldkampioenschap, achter zijn landgenoten Boris Shilkof en Oleg Gontsjarenko. Vanaf dat jaar werd zijn naam regel matig genoemd bij de sterren van de internationale schaatssport. Grishin, die zijn gaven vooral zou demonstreren op de 500 en 1500 meter, werd twee jaar la ter in Helsinki Europees kampioen. In datzelfde jaar 1956 startte hij voor het eerst op de Olympische winterspelen. In Misurina werd hij Olympisch kam pioen op de kortste afstanden, vier jaar later veroverde hij in Squaw Valley eveneens goud op de 500 en 1500 me ter op de laatste afstand samen met de Noor Roald Aas. De Rus werd een dagje ouder maar het belette hem niet in Innsbruck (1964) opnieuw uit te komen. Het werd een zil veren medaille op de sprint, achter de Amerikaan Mc-Dermott. Grishin deelde het zilver in Innsbruck met zijn land genoot Orlof. In Gronoble reed de Russische vete raan gisteren voor de vierde keer mee. Tussen 1956 en 1968 liggen twaalf jaar. De ouderdom ofschoon hij nog ge weldig rijdt, niemand heeft op de 500 meter zo'n techniek, ook niet de West duitser Erhard Keiler begon hem de laatste paar jaar sterker te knagen. Desondanks stond Grishin gisteren lan ge. tijd op de derde plaats; goed voor brons. Totdat de Amerikaan McDermott kwam. McDermott reed in de laatste rit op de sprint de Rus van het erepo dium. Mevrouw Grishin, die op de tribu ne zat met een bos bloemen op haar De Westduitser Erhard Keller in zijn gouden race tegen de Canadees Ro bert Boucher. schoot bestemd voor haar man slikte iets weg. In dit laatste Olympi sche toernooi van haar man had ze in nig gehoopt, da hij waardig in ie der geval met eremetaal afscheid zou nemen. Evgeni Grishin lachte haar vanaf de baan toe. Het had niet zo mogen zijn. De Rus verliet gisteren als een groot verliezer de olympische ijspiste. 1 DEN HAAG De Rotterdamse ar biter Piet Roomer, die oorspronkelijk was aangezocht als rechtspreker voor de wedstrijd Schotland - Engeland op 24 februari a.s. in Glasgow, heeft dit aanbod niet kunnen accepteren. no's zo ongenaakbaar. dat Tatjana Tsjoek en Alexander Gorelik ondanks waarderingscijfers tussen 5.7 en 5.9 geen kans hadden hun landgenoten te bedreigen. Tatjana Tsjoek, de echtge note van de aanvoerder van het Russi sche voetbalelftal Sjesternev, en Alex ander Gorelik deden overigens niet veel voor hun inmiddels legendarische land genoten onder. Zij bezorgden met hun kür de jury weinig moeilijkheden, want de cijfers lagen zeer eensgezind tussen de 5.7 en 5.9. Deze waardering was in hoofdzaak aan de knappe sportieve prestatie \e dank%n, want Tatjana en Alexander toonden een rijker arsenaal aan sprongen dan Belusova en Protopo pov. De laatsten echter die pas na twee minuten de eerste moeilijke sprong, een dubbele axel, brachten vormden wat betreft gratie, muzikali teit en harmonie een klasse apart. De bronzen medaille werd veroverd door het Westduitse paar Margot Glockshuber en Wolfgang Danne, dat als eerste het ijs op moest. Later heeft een derde Russisgh paar, Tamara Mos- kvina en Alexei Misjin, de kans ook de bronzen medaille voor Rusland te ver overen, verspeeld door een val na twin tig seconden. De uitslag van het paarrijden was: 1. Loedmilla Belusova/Oleg Proto popov (Rusl.) plaatscijfer 10, 315,2 pnt.; 2. Tatjana Tsjoek/ Alexander Gorelik (Rusl.) 17 - 312,3 pnt.; 3. Margot Glocks huber/Wolfgang Danne (W.-Dld.) 31 - 304,4 pnt.; 4. Heidemarie Steiner/Heinz- Ulrich Walther (O.-Dld.) 37,5 - 303,1 pnt.; 5. Tvamara Moskvina/Alexander Misjin (Rusl.) 44,5 - 300,3 pnt.; 6. Cyn thia ën Ronald Kauffman (V.S.) 56 - 297,0 pnt.; 7. Sandy Sweitzer/Roy Wage- lein (V.S.) 66 - 294,5 pnt.; ADVERTENTIE moerige schare, die 's avonds het feest met grote hoeveelheden bier nog eens dunnetjes over vierde. Van het Nederlandse viertal, dat aan de start verscheen, noteerde Ard jg. Schenk de beste tijd. Hij eindigde op een gedeelde dertiende plaats, Peter Nottet werd dertigste en Kees Verkerk met drie andere rijders 33-ste. Het Russische paar Ludmilla.Belusova -Oleg Protopopov heeft gisteren de gouden Olympische medaillenn het kunst rijden gewonnenDe zilveren medaille ging naar de Russen Tatiana Joukchester- nava en Alexander Gareliken de brohzen naar het Duitse paar Margot Glockshu- ber-Wolfgang Danne. GRENOBLE, donderdag De strijd op de 5000 nieter hardrijden op de schaats voor heren heeft vanmorgen de vele toeschouwers in het ijsstadion tot verrukking gebracht. Het is een gevecht geworden tussen de twee allergrootsten op deze afstand, de Nederlandse Kees Verkerk en de Noor Fred Anton Maier met 0,8 sec. verschil heeft Maier ditmaal de zege behaald, maar hij was zo volkomen leeg gereden, dat betwijfeld moet worden of hij zaterdag op de 10.000 meter deze prestatie kan herhalen. Voor arme Jan Bols kon geen tijd worden afgedrukt. De Hoogevener reed tegen de Brit David Bodington wel een zeer ongfelukkige race. Al bij de start kwam Bols nauwelijks weg, het leek wel of er vuil onder zijn linkerschaats zat. De Nederlander kon niet „klau wen", hij probeerde zich te herstellen, maar toen de eerste bocht opdoemde ging hij onderuit. Bols schoof de bin nenbaan, waarop hij was vertrokken, uit en gleed via de buitenbaan de stro- <^and in waar hij samen terecht kwam met de geschrokken Bodington, die vrij wel op hetzelfde ogenblik dat Bols te gen de vlakte was gegaan, met de har de ijsvloer had kennis gemaakt. Beiden krabbelden gelijktijdig overeigd maar hadden de moed niet meer om te fi nishen. Ze zochten de inrijbaan op om de schrik te boven te komen. Commentaar van Bols: „Ik weet niet hoe het kwam, ik ging bij de star^ al niet, ik kwam niet weg. Ik heb gepro beerd om het ritme te pakken te krij gen, maar toen verloot ik plotseling mijn evenwicht. Hoe dat nou precies is gekomen, ik kan het echt niet zeggen." Dat Oranje geen schijn van kans zou maken op de medailles op deze afstand lag voor de hand. De 500 meter ligt de meeste Nederlandse rijders nu eenmaal niet. Verkerk startte in de derde rit. Aan de tijd van zijn vier voorgangers had hij weinig houvast, want de 7.35.9 van de Fin Koskinen had weliswaar bewezen dat er op dit ijs snel kon worden gere- O KEES VERKERK half uur wereldrecord den, maar het was niet de tijd waarop Verkerk wilde starten. Zijn doel was het wereldrecord, dat met 7.2$.6 op naam stond van Maier, te verbeteren. Dat lukteen hoe! In prachtige stijl reed ..Keessie" zijn rondjes, alle zo rond de 35 seconden. De drie kilome ter gleed onder hem weg in 4.25.9, toen de bel ging voor de laatste ronde stond hij op 6.47.8 en een nieuw wereldre cord lag binnen zij bereik. Het werd cord lag binnen zijn bereik. Het werd hij over de eindstreep verbetering van het wereldrecord met 3,4 secon den. Twee ritten later kwam "Fred Anton Maier aan de start, de Noor die zo juist zyn wereldrecord was kwfjt ge raakt. Hy startte sneller dan Verkerk, op 1000 meter lag hy 0,2 seconden onder het schema van zyn rivaal, op 2200 me ter bedroeg zyn winst 2.2 seconden, op 3000 meter 2.9 seconden. Maar toen kwam de terugslag: elke ronde brok kelde de voorsprong af; toen hy nog 800 meter moest ryden kwam af en toe al één arm los iets ongewoons voor de lange Noor. Toen de bel ging voor de laatste ronde bedroeg zyn voorsprong nog 1 seconde en wist Maier dat hy alles moest geven om de snelle eind sprint van Verkerk te kunnen weer staan. Hy zette alles op alles en het lukte hem: de chronometer bleef staan op 7.22.4 Verkerk was verslagen met 0.8 seconde. Daverende toejuichingen voor de sympathieke Noor, maar hy hoorde het nauweiyks versufd liet hy zich uitryden, nauweiyks in staat om de felicitaties in ontvangst te nemen. Na Maier kwamen Sandler in de zes de rit en zijn landgenoot Nilsson in de zevende rit (door het uitvallen van de Duitser Zimmerman hoefde Nilsson niet als laatste alleen te rijden). Beide pu pillen van coach Huiskes reden uitste kend maar ze konden de tijden van de twee grootsten niet benaderen: 7.32.8 voor Sandler en 7.32.9 voor Nilsson. FRED ANTON MAIER leeggereden overwinnaar Toen kwam Peter Nottet en hij reed een fantastische race. Hij startte niet al t^ snel maar tot drie ronden voor de finish leek het er op dat hij èn Maier en Verkerk kon passeren. Maar Peter bleek niet de kracht te hebben van een Maier en niet de snelle eind- rush van een Verkerk. Op de laatste 800 meter moest hij terrein prijs ge ven maar zijn tijd van 7.25.5 was ook al een Verbetering van het oude we reldrecord van Maier en betekende op dat moment een derde plaats voor de Nederlander. Ook Per Willy Guttormsen slaagde er niet in de snelle tijden van Verkerk en Maier te evenaren. De Noor, die vaak tot onverwachte uitschieters komt, slaagde er zelfs niet in onze Peter Not tet van de derde plaats te verdrijven, hoewel het daarnaar aanvankelijk wel uitzag. Na 1000 meter had Guttormsen, die aan de Zweedse Johnny Höglin een sterke tegenstander bleek te hebben, een voorsprong van 0,2 sec. op onze land genoot en na 3000 meter lag hij op Ver kerk 0.2 sec. voor. Vierhonderd meter verder leek de derde plaats van Nottet verloren te zijn. Guttormsen reed een constant tempo en lag 3.3 seconden voor op Nottet. Het bleek toen, dat de Noor te veel van zijn krachten had gevergd. Hij verloor snel terrein op Nottet en bij het ingaan van de laatste ronde was zijn achterstand aangegroeid tot 3.3 se conden. Een laatste inspanning in de slotronde leverde Guttormsen nog een seconde winst op, maar dat was toch veruit onvoldoende om Nottet zijn derde plaats te ontfutselen. Guttormsen had voor de 5000 meter 7 min. 27.8 seconden nodig, 2.3 seconden méér dan Nottet. Kees Verkerk was over zijn tijd op de 5000 meter niet ontevreden, doch wel over de wijze, waarop hij in het begin door slecht bochtenwerk belangrijke tienden van seconden had verspeeld. „Fred Anton Maier kende alle moge lijkheden", aldus Verkerk. „Dat was duidelijk te zien aan zijn bochtenwerk Bij mij was dat niet het geval, omdat ik aan Koskinen geen houvast had". 'ïeóA-up Fresh-up activeert de huid en houdt deze soepel en fris dankzij de stimulerende en huidversterkende werking. Fresh-up dè mannelijk-frisse after-shave lotion. met doserende depper 2.40 3.95 6.75 met masserende roller 2.95 4.25 nieuw: foam-after shave 6.75

De Vallei | 1968 | | pagina 11