Veenendaals dagblad Drie christelijke partijen willen nauwer samenwerken Buiten CHINEZEN HALEN V.S.- VLIEGTUIG NEER Hogere bedrijfskosten remmen winst K.L.M. Amsterdam wil Expo 1976 V.S. leveren Jordanië weer wapens Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei FORD TRANSIT .jmVA ZWAAR TRANSPORT Fractieleiders in gezamenlijke verklaring: Ex-wethouder van Ede drong zelf aan op uitkering HOOFDPRIJZEN SPORTTOTO EN STAATSLOTERIJ WORDEN STRAKS f 500.000,- Weer gevechten aan Jordaan MAATKOSTUUM Jan v. Schuppen f5975,- Akkoord over cao autobus- streekvervoer Fiscus ontving 13 pet. meer Orangeburg iets minder gespannen Rusk: Hanoi wil San Antonio niet erkennen Opklaringen en kans op buien COMMENTAREN Alles over op Ford RAI stand no. 50 keus uit... 6 laadvermogen klassen Prijzen vanaf MINISTER OPENDE IN HOOFDSTAD KATHOLIEKE NIJVERHEIDSSCHOOL KANSEN GUNSTIG „NU WEL" ANDEREN Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer èn Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DONDERDAG 15 FEBRUARI I968 - 42e JAARGANG no. 39 EDE Op aandrang van het ge meenteraadslid G. W. Bos (VVD) heeft burgemeester dr. P. J. Platteel gister avond tijdens de gemeenteraadsverga dering volledig opening van zaken ge geven inzake de kwestie rond het wachtgeld van bijna 40 mille, waarop ex-Boerenpartij-wethouder J. van den Dikkenberg, die in september 1966 drie weken in fuhctie is geweest, recht heeft. Het raadslid waren geruchten ter ore gekomen dat het gemeentebestuur pres sie op de heer Van den Dikkenberg zou hebben uitgeoefend om het geld te accepteren. De burgemeester stelde dat het tegendeel het geval was. Aan de hand van de uitvoerige correspondentie, die tussen de gewezen wethouder en het gemeentebestuur over de wachtgeld affaire was gevoerd, deed hij uit de doeken dat de heer Van den Dikken berg zelf op de uitbetaling van het be drag had aangestuurd. „Het is de be doeling dat u het geld zult overmaken op ipijn spaarbankboekje bij de Coöpe ratieve Boerenleenbank te Lunteren", zo liet de ex-wethouder het college op 15 januari van dit jaar weten. Verscheidene sprekers maakten tij dens de vergadering hun misnoegen over de handelwijze van de heer Van den Dikkenberg kenbaar. Deze laatste verdedigde zich met de woorden: „Keer op keer word ik in een hoek gedrukt..." DEN HAAG Als het parlement er mee akkoord gaat zal de Neder lander binnen niet al te lange t(jd op zjjn totoformulier en op zijn staatslot vijfhonderdduizend gulden kunnen winnen. Bij de Tweede Kamer is namelijk een wetsontwerp ingediend tot her ziening van de Wet op de kansspelen, Een beschrijving van de hoofdlij nen van het wetsontwerp vindt u elders in dit blad. ROTTERDAM Een grote drij vende bok en 4 bergingsvaartuigen zijn gisteren begonnen om de Noorse coaster „Advance" van de ingang Europoort naar werf Vlaardingen-Oost te transporteren. De „Advance" werd het afgelopen weekeinde van haar be narde positie op de Zuiderpier bij Hoek van Holland gelicht. J. T. MELLEMA Drs. SCHMELZER Mr. B. W. BIESHEUVEL Vreemd aanwensel T Tit de plat-ronde knollen met de net-achtige tabaksbruine vezels, die we omtrent november langs de luwe zuidmuur van het huis pootten, verschenen tot onze vreugde de eerste gele krokusjes. Zij brengen mét de sneeuwklokjes, die al wat eerder ont loken en met een paar pollen vroege erica het eerste lentevleugje in de tuin en het valt ons vreemd te be denken, dat dit tere bloeisel gisteren nog door een gure sneeuwbui werd overstoven. De krokussen schoven zich tegelijk omhoog met de smalle lijnvormige bladeren, iets uitstekend boven de bloemen en met de spitse top gemakkelijk door de aarde borend. Behalve gele, zien we ook witte met lila strepen, geaderde, violetblauw en paars in allerlei nuances; deze gelief de hof sier wordt dan ook al ongeveer 4 eeuwen gekweekt en er kwam allengs een grote verscheidenheid van in de handel. Onze gele exemplaren zullen evenals elk voorjaar wel weer last krijgen van de huismussen. We hebben tal van deze schavuiten in de winter zonder onderscheid tezamen met-de andere gevederde vrienden ge voerd, zij het soms contre-coeur, en zodra het saffraan van de krokusjes, de sleutelbloemen en de winteraconie- ten de nog kale border kleurt, worden tot dank de kelkjes er door de mussen afgescheurd en in stukjes getrokken. Deze hinderlijke manier schijnt zeer individueel te wezen: want men heeft nagegaan, dat de ene tuin onder hun vernielzucht te lijden had, die der buren gespaard bleef. Voor andere kleuren tonen de huismussen nooit belangstelling, zodat ge het best maar afstand kunt doen van het dooiergeel der lente. 15 febr. '68 A. B. WIGMAN WASHINGTON Een vliegtuig van de Amerikaanse marine is woensdag voor de kust van het communistische Chinese eiland Hainan neergeschoten, zo is gisteren in Washington meege deeld. Volgens het Amerikaanse ministerie van Defensie was het toestel ongewa pend. Het was door enkele Chinese straaljagers aangevallen toen het „on opzettelijk in het luchtruim boven het eiland Hainan terechtkwam"". Hainan ligt aan de zuidkust van Chi na, ongeveer driehonderd kilometer ten oosten van Noord-Viëtnam. Volgens de berichten uit Washington waren twee toestellen van de Amerikaanse marine, die van de Philippijnen op weg waren naar de oorlogsbodem Coral Sea, als ge volg van navigatiemoeilijkheden binnen de vijf mijlszone van de kust van Hai nan geraakt. Chinese straaljagers van het type Mig vielen de twee vliegtuigen aan. Een ervan ontsnapte naar de Ameri kaanse luchtmachtbasis Da Nang in Zuid-Viëtnam. De piloot van dit toestel vertelde dat het andere vliegtuig blijk baar was getroffen en verticaal omlaag gedoken. Hij had ook een parachute zien opengaan. DEN HAAG De heren Schmelzer, Biesheuvel en Mellema. resp. fractielei ders van de KVP, de ARP en de CHIJ in de Tweede Kamer, legden gister avond voor de televisie in de zendtijd voor de politieke partijen van de KV P, een gezamenlijke verklaring af over een samenwerking voor het al of niet deel nemen aan een volgende regering. De vraag kwam aati dc orde of de in vloed van dc Christelijk geïnspireerde politiek en de wens die er in de drie Christelijke partijen leeft, voor een vol gende Kamerverkiezing al zover zou zijn gevorderd dat men gezamenlijk zou kunnen gaan opereren als één Christelijk geïnspireerde volkspartij. Indien deze Christelijk-Democratische Unie dan nog niet verwezenlijkt zou zijn, dan. zo verklaarden de dfie heren in een gesprek, zou men het zeer wen selijk achten van te voren samen over een te komen of mejn met deze drie partijen al of niet aan een kabinet zou willen deelnemen. De heer Biesheuvel zei hiervan: „Ik zou dat een goede zaak vinden. We zijn te vaak alleen gegaan". Hij was ervan overtuigd dat een progressief, concreet en duidelijk program der drie partijen als een magneet op de kiezers zal wer ken. Voorts verklaarde hij dat de par tijen thans op de goede weg zijn naar een Christelijk-Democratische Unie. De heer Mellema sloot zich bij deze woor den aan. Hij zei onder meer dat be langrijke geschilpunten inzake de ver mogens- en inkomstenverdeling, alsme de ten aanzien van de vredespolitiek blijkens de resultaten van de groep van de achttien thans onder de drie partijen zijn opgelost. Hij zag nu een goede weg in de praktische politiek voor de drie partijen. De heer Schmelzer deelde mee dat deze drie fractieleiders op 19 februari in Drachten gezamenlijk de vraagstuk ken van Christelijk-Democratische sa menwerking openbaar zullen bespre ken. „Dit zou het rode signaal voor de ra dicalen moeten zijn. Zij zijn de enigen die hier kuhnen ingrijpen. Zij kunnen zeggen: Wij kunnen het niet met ons geweten in overeenstemming brengen in zo'n CDU werkzaam t- zijn", aldus leverde inr. H. A. F. M. O. van Mierlo, fractievoorzitter van D '66 in de Tweede Kamer, commentaar voor de radio in de NRU-rubriek „een sprong in het duis ter". Bij deze uitspraak sloot drs. J. M. den Uyl, fractievoorzitter van de Par tij van de Arbeid in de Tweede Ka mer, zich gaarne aan. Ook de PSP-af- gevaardigde Van der Lek en het VVD- Kamerlid H. Wiegel zagen niet veel heil in de verklaring van de drie con fessionele fractievoorzitters. De heer Wiegel: „Bij elk onderwerp zouden we twee sprekers mincler in de Kamer heb ben. Dat is een voordeel. Maar een CDU zou drie maal zo onduidelijk zijn als de drie confessionele partijen af zonderlijk". Drs. Den Uyl zag in de verklaring de aanzet tot een Christen-Democratische samenwerking, die een vergrote KVP lijkt op te leveren. Hem had vooral ge troffen de centrale figuratie, die alle kanten op kan zoals in het verleden met de KVP het geval was. „Vlees, noch vis", zo sprak hij. De vier politici waren unaniem van oordeel dat hier sprake is van een stap terug. Zij spraken de vrees uit dat de ze presentatie verlammend en verstar rend op de Nederlandse politiek zal werken. JERUZALEM Jordaanse en Is raëlische troepen hebben elkaar heden morgen vroeg in de Beisanvallei van de Jordaan Rivier met artillerie, mor tieren en machinegeweren beschoten. Een woordvoerder voor het Israë lische leger zei, dat de Jordaniërs de kibboetz Kfar Ruppin om 0100 uur met mortieren hadden beschoten. De Israë liërs vuurden terug en brachten het Jordaanse geschut tot zwijgen. Negentig minuten later begonnen de Jordaniërs Kfar Ruppin en het noorde lijker gelegen Maoz Hayyim met artil lerie en mortieren te beschieten. De Israëli beantwoordden het vuur. De strijd duurde 40 minuten. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor, maar een aantal gebouwen werd be schadigd. s ADVERTENTIE ADVERTENTIE Voor een prima naar Hoofdstraat 90, Veenendaal telef. 12163 Op aanvraag tonen wij u stalen en coupons aan huis. onbeperkt aantal toepassingen ALKMAAR Uit Alkmaar zijn vier inwoners spoorloos verdwenen. Sedert vrijdag, toen zij nog uit Den Helder naar een kennis heeft opgebeld is de 23-jarige mevr. Elisabeth Schoor- stra onvindbaar. Zij heeft haar 2-jarig zoontje Con vette bij zich. Zaterdag verdween uit Alkmaar de 39-jarige lerares Helène Zandvliet. In overspannen toestand is zij met haar auto we gereden en niet meer gezien. Drie weken al duurt de vermissing van de Alkmaarse PTT-ambtenaar L. E. Wentink. Van hem ontbreekt tot nu toe elk spoor. UTRECHT De onderhandelings delegaties van de drie erkende ver- voersbonden hebben met een delegatie van de KNVTO overeenstemming be reikt over het afsluiten van een VAO- 1968 voor de streekvervoers-autobus- dienst ondernemingen. De CAO geldt voor 11.000 a 12.000 werknemers. Partijen werden het eens over de der de en laatste fase van het inhalen van de in 1965 vastgestelde achterstand in beloning. Alle groepen personeel krij gen een extra loonsverhoging van twaalf gulden per maand (hetgeen neer komt op ongeveer twee pet). Voor 'zes bedrijven, waarvan het kapitaal voor minstens 90 pet in handen is van de overheid en waarvan het personeel voor z'n pensioenrechten deelgenoot is .van het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds, moet het bedrag van de inhaal nog worden vastgesteld. De functieionen, inclusief het ex traatje van twaalf gulden, en de diplo matoeslagen worden verhoogd met vier pet. Voorts is een arbeidstijdverkorting overeengekomen van een kwartier per dag. Deze zal ingaan na 1 oktober en in ieder geval voor 29 december. Op de zelfde datum wordt ook de vijfdaagse werkweek definitief ingevoerd. Partij en hebben tenslotte besloten dat enige verruiming zal worden gegeven aan de toekenning van bijzonder verlof ten behoeve van de scholing en de vorming van vakbondskaderleden. De KNVTO heeft het akkoord onder tekend namens de bij haar aangesloten streekvervoersondernemingen. Enkele autobusbedrijven zijn lid van de FNOP. De vakbonden zullen de FNOP dezelfde verbeteringen voorstellen, wanneer met deze organisatie de onderhandelingen beginnen voor de CAO's voor het auto busbedrijf, het tourwagenbedrijf en het groepsvervoer. ANKEVEEN De Maria Goretti- kleuterschool in Ankeveen (gemeente 's-Graveland) is tot woensdag gesloten, nadat bij een broertje van één van de veertig kinderen een vermoedelijk ge val van hersenvliesontsteking was ge constateerd. DEN HAAG De directie van de K.L.M. deelt mee, dat in het derde kwartaal van het boekjaar 1967/1968 (oktober/december) de omvang van het vervoer is ge stegen ten opzichte van het vorige jaar met 12 procent tot 170,5 miljoen tonkilo- meter. De produktie steeg met 11 procent, namelijk tot 306,7 miljoen tonkilo- meter. De stijging van de vervoersinkomsten bleef beperkt tot 7 procent, vooral als ge volg van de reeds in vorige kwartaalberichten gememoreerde invloed van de ta riefverlagingen op de Noordatlantische route. De bedrijfskosten waren 8 procent hoger dan in hetzelfde kwartaal van 1966. In november devalueerde het Engelse pond en enkele andere valuta's. Dit leidde tot verhoging van de in ponden en in die andere valuta's uitgedrukte tarieven. In de loop van dit kwartaal werden aan de vloot toegevoegd een tweede DC-8-63 vliegtuig en 2 vliegtuigen van het type DC-9-32. Verkocht werd een DC-8-30 vliegtuig, terwijl door een ruilovereenkomst een DC-8-50 vliegtuig werd vervan gen door een DC-8f vliegtuig. Zoals op 30 januari gemeld is, heeft de K.L.M. in het derde kwartaal een winst behaald van f 4 miljoen bij een totaal aan bedrijfsinkomsten van f 198,2 miljoen. AMSTERDAM De minister van onderwijs en wetenschappen, prof. dr. G. H. Veringa opende gistermiddag de katholieke nijverheidsschool Marie Bon- nike" aan de Adrina Nozemanstraat. Een der leerlingen overhandigde de bewinds man 'n grote sleutel van de school, waar mee de officiële opening een feit was. DEN HAAG Het Rijk heeft vorig jaar f 19,89 miljard aan belastingen ontvangen tegen f 17,56 miljard in '66. Dat betekent een vooruitgang met ruim 13 procent. DEN HAAG Amsterdam maakt een betere kans dan ooit dat het een wereldtentoonstelling op zijn grondge bied zal krijgen. Tussen het ministerie van Economi sche Zaken en de gemeente Amster dam is overleg geopend over de vraag of in 1976 in de hoofdstad zo'n ten toonstelling kan worden gehouden. Het idee daartoe is gegroeid in aantal besprekingen tussen vertegen woordigers van hjt ministerie en de gemeente. Besloten is al dat binnen kort van iedere instantie één afge vaardigde naar Montreal zal reizen om daar na te gaan welke problemen aan het organiseren van een wereld tentoonstelling vast zitten. De twee-manscommissie zal in Ca nada cijfermateriaal verzamelen, dat kan dienen voor het opstellen van een begroting. Pas na terugkeer van de commissie zal bij het bedrijfsleven worden gepeild of er voor een wereld tentoonstelling in Amsterdam belang stelling bestaat. Amsterdams wethouder voor econo mische zaken, G. Hamm, was enthou siast over het plan. „Dat zou een bij zonder goede zaak zijn", zei hij. „Het zou voor Nederland op econo misch en toeristisch gebied van groot belang zijn. Een dergelijke tentoon stelling werkt stimulerend op alle eco nomische activiteiten en is van groot belang voor de infrastructuur van een stad". „Daarbij valt natuurlijk wat Am sterdam betreft vooral te denken aan de aanleg van een stadsspoor. Hier over zullen B. en W. binnenkort een voorstel indienen." Wel voegde hij er aan toe dat het er voorlopig alleen om gaat te onderzoeken of het mogelijk is Amsterdam kandidaat te stellen. Het socialistische raadslid L. Mat- teman heeft al eerder een dergelijke suggestie gedaan. Die werd echter door het stadsbestuur als niet haalbaar beschouwd. De heer Matteman deed zijn suggestie nadat de regering zijn idee voor het houden van Olympische Spelen in Amsterdam had afgewezen. „Het verbaast mij dat men nu wel mogelijkheden ziet, terwijl men enke le jaren geleden de kosten te hoog vond. Ik heb altijd beweerd, dat een dergelijke wereldmanifestatie finan cieel mogelijk is en dat het zelfs voor een land een voordelige zaak kan zijn," aldus de heer Matteman gister avond. „Als groot cultuur- en recreatiecen trum kan Amsterdam zoiets zeker aan. Ik vind het geweldig dat men de zaak serieus gaat onderzoeken." WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekendgemaakt, dat de VS besloten hebben, de wapenleveranties aan Jordanië te hervatten. Op de vraag welke wapens zullen worden geleverd, wilde de woord voerder alleen zeggen, dat er over het soort wapens onderhandeld zal worden h» Amman. Dit overleg zal direct beginnen. Amerika had alle wapenzendingen naar het Midden-Oosten opgeschort, toen in juni de strijd uitbrak tussen Is raël en zijn Arabische buurlanden. De woordvoerders van het State De partement zei, dat de V.S. van mening blijven, dat de matiging bij de wapen leveringen aan het Midden-Oosten een essentiële factor vormt voor de stabili teit in dat deel van de wereld." In of ficiële kringen in Washington merkte men op, dat de hervatting van de wa penleveranties aan Jordanië een gevolg is van de massale wapenzendingen van de Savj et-Unie aan bepaalde landen in het Midden-Oosten. Men achtte het van groot belang dat het machtsevenwicht in dat gebied wordt gehandhaafd. De Sovjet-Unie heeft sinds de juni- oorlog o.a. vliegtuigen en tanks gele verd aan Egypte, Syrië en Irak. Ame rika hief op 24 oktober jl. het verbod op om wapens te sturen naar Israël, Liba non, Saoedi-Arabië, Marokko, Libië en Tunesië. Premier Esjkol van Israël kreeg bij zijn bezoek aan de Ver. Sta ten vorige maand de verzekering, dat Amerika de defensiebehoeften van zijn land met een welwillend oog zou blijven bezien. De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington wilde niet zeggen, of Israël en de Sov jet-Unie tevoren op de hoogte waren ge steld van het besluit om de wapenleve ringen aan Jordanië te hervatten. Jor danië wordt beschouwd als een pro- Westers land. ORANGEBURG (Zuid-Carolina) De nationale garde van Zuid-Carolina, die dienst doet in het door rassenonlus- ten geplaagde Orangeburg, is woens dag tot de helft ingekrompen. Boven dien is bepaald, dat het uitgaansver bod eerst om 21 uur begint. Zeshonderd manschappen van de na tionale garde hielden toezicht op de handhaving van het uitgaansverbod, dat duurde van zonsondergang tot zonsopgang. Dat uitgaansverbod was jongstleden vrijdag ingesteld als gevolg van ras- senonlusten, die donderdagavond ont stonden en die de .dood van drie jonge negers ten gevolge hadden. Nadien is het rustig gebleven in de stad. WASHINGTON De Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft bekendgemaakt, dat alle polsingen van Amerika in de richting van vredesoverleg in Viëtnam, zijn ge stuit op een afwijzing door Noord-Viét- nam van de z.g. „formule van San An tonio". Toen hem gevraagd werd of minister Rusk bij het opstellen van zijn verkla ring op de hoogte was van de jongste vredespolsingen van Oe Thant en de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken Fanfani, antwoorde de woord voerder van het State Departement, dat de minister rekening had gehouden met alles wat op het ogenblik op het minis terie bekend is. rT'en westen van de Golf van Biskaje bevindt zich al enkele dagen een depressie, die geleidelijk opvult. Een frontensysteem ervan lag woensdag boven België en Zuid-Engeiand en bracht vooral in het zuidelijk deel van ons land enige regen en motregen. Het frontale systeem verplaatst zich de komende 24 uur in oostelijke richting naar Duitsland terwijl een ander front behorend bij een depressie boven Noord-Finland over de Noordzee naar het zuidoosten trekt. Dit front trekt de komende nacht met enkele buien over ons land naar het zuiden. Achter het front wordt met noordelijke winden arctische lucht aangevoerd die echter boven de Noordzee verwarmd wordt tot enkele graden boven het vriespunt. In deze lucht komen enkele opkla ringen voor, maar daar de lucht onsta biel van opbouw is kan er plaatselijk ook een bui vallen.

De Vallei | 1968 | | pagina 1