Statenleden sprongen bij behandeling structuurnota van de hak op de tak Amateur-kunstenaars exposeren werk met Pasen in raadhuis en Flevoland overloop van Utrecht" „Het Gooi Mej. Haars: „Verstedelijking Vallei is nu al volop in beweging C. Verhoef Gedeputeerde A. Lezing en dia's over Friesland Cocky Overeem coördineert kunst van eigen bodem PREDIKER IS EEN HERAUT OOG OP UTRECHTS TOEKOMST Allerhande over groente en fruit voor bejaarden Open Deur dienst in „Sola Fide" IDEE VAN WETHOUDER C. N. v. KUIJK Ds. S. P. van Assenbergh op bijeenkomst in Opheusden: Kitsch 200 werken Fa. Henny Jansen heropende NEERSLAG ARMENHUIS ZUINIG INTEGRAAL Zanjj- en orgelavond in Edes Oude kerk UIT HET ZAKENLEV DONDERDAG IS FEBRUARI 1968 UTRECHT De vergadering van de Provinciale Staten, die gisteren in het Provinciehuis te Utrecht werd gehouden en waar niet alleen het structuurplan „Oog op Utrechts toekomst", maar ook de Landbouwnota werd behandeld, droeg een wat rommelig karakter. De verschillende afge vaardigden haalden de meest uiteenlopende facetten van de beide nota's door elkaar, zodat er van enige vergader techniek geen sprake was. Het ene moment werd er over de ruimtelijke ordening gesproken, vlak daarna over land bouw, verkeer, vervoer of recreatie. Het werd daardoot een mengelmoes van meningen, wat het voor het college niet eenvoudiger maakte. Het had zeer zeker anders gekund. Wanneer begonnen was met de algemene opmerkingen over de nota's en daarna was overgegaan tot het hoofdstuk voor hoofdstuk behan delen van de materie, had dit beslist een overzichtelijker geheel gegeven. Vreemd was ook dat verschillende spre kers zelfs een extra spreekbeurt kregen toegewezen, iets dat zonder meer afwijkt van de normale gang van zaken. In de morgenzitting spraken vrijwel alle fractievoorzitters hun waardering uit voor het werk dat de samenstellers van het structuurplan „Oog op Utrechts toekomst" hadden verricht. Men was er over eens, dat hier een gedegen stuk werd was verricht, dat als goede basis voor de komende discussies zou kunnen leiden. Slechts de heer Beijer (PSP) nam voorlopig een afwijzend standpunt in, omdat zijn fractie van mening is, dat nu de discussies op gang zouden komen, het beter was geweest wanneer er een nauwer overleg met neveninstan ties als Kamers van Koophandel, be drijfsleven en Nederlandse Spoorwe gen, was geweest. Ook de heer Van Yperen liet namens de Boerenpartij een negatief geluid horen, omdat naar de mening van deze fractie te veel agrarisch gebied zou moeten afvallen. Over het algemeen was de mening echter dat het rapport een richtlijn zou moeten zijn, waarbij echter ruimte opengelaten zal moetejr worden voor eventuele variaties. De heer Middelweerd (KVP) vond, dat het geven van prognoses op lange termijn bepaalde risico's met zich mee brengt. „We zullen de consequenties van een steeds veranderende wereld onder ogen moeten zien. Wanneer er over en kele jaren IV* miljoen inwoners in de provincie Utrecht wonen, kunnen er wel geheel andere situaties ontstaan als in het rapport staan omschreven. Wij moeten de nota dan ook zien als een neerslag van Gedeputeerde Staten over de Ruimtelijke Ordening op langere ter mijn". De KVP-woordvoerder pleitte ook nog voor een nauwere interprovin ciale samenwerking, vooral met betrek king tot Flevoland. Ook de heer Letschert (PvdA) zag het structuurplan als een uitgangspunt voor de discussies. Hij achtte het ech ter van bijzonder groot belang, dat bij de uitvoering van de plannen in de eer ste plaats werd geluisterd naar het geen de mensen het belangrijkst achten en dat het bedrijfsleven bij de uitvoe ring een ruime inbreng zal hebben. De heer Schuttevaer (VVD) vond, dat de nota het karakter draagt van een moment-opname en dat het te nadruk kelijk en daardoor minder overtuigend was met betrekking tot door eventuele grenswijzigingen het gebied te vergro ten. Een interessant betoog hield''de heer Van Yperen (BP). Zijn fractie stelde namelijk dat in het rapport 15.000 ha agrarisch gebied voor andere doelen wordt gebruikt. „Dit betekent dat er grond wordt ontnomen voor 800 a 1000 boerenbedrijven en dit kan met de toe nemende bevolkingsaanwas en een daarmee gepaard gaande grotere le vensbehoeften wel eens urgent worden. Wij willen dan ook met klem waar schuwen tegen een laconieke houding ten opzichte van het agrarisch gebied en verzoeken dan ook om de agrarische grond te sparen". Ook over de landbouwnota was de heer Van Yperen niet te spreken. „De agrarische sector is duidelijk achteruit gezet ten opzichte van de industrie. Terwijl elders lasten ver minderen, worden de lasten voor de boerenstand steeds groter. Wil de boerenstand weer rendabel worden dan zal de overheid dringend aan dacht moeten besteden aan dit pro bleem. Wij dringen dan ook met klem bij het College aan om te po gen elke vorm van lastenverzwaring in de agrarische sector te verminde ren. De boerenstand verandert an ders langzaam in een groot armen huis". Ook ten opzichte van de ruilverkave ling vond de heer Van Yperen dat al les niet naar wens ging. Ruilverkave ling zou in de toekomst alleen bij over eenkomst moeten kunnen plaatsvinden en niet meer, zoals thans het geval is, bij door de wet opgelegde ruilverkavelin gen. Tot slot van zijn betoog pleitte de woordvoerder van de Boerenpartij voor financiële steun voor jonge agra rische ondernemers. De heer Van der Gun (KVP) vond de economische kant van de nota niet het sterkste punt. Hij vond dat de bij drage die de provincie aan de industrie gaat geven wel wat aan de lage kant is .„We moeten proberen de provincie te „verkopen" aan nieuwe industrieën en dat kan alleen wanneer er een gro tere coördinatie gaat plaatsvinden dan in de nota staat omschreven". Bijzonder goed geformuleerd was het betoog van mej. mr. Haars (CHU), die onder meer stelde, dat haar fractie overtuigd is van de noodzaak zui nig met de ruimte om te springen, maar dat een te strakke regeling en or dening, waardoor het eigen initiatief van de burger vooral op economisch terrein aan banden wordt gelegd, wel eens een groot gevaar kan opleveren. Zij miste in de nota iets van de fan tasie voor de toekomstige ontwikkelin gen en ook iets van de fantasie voor het avontuur, dat ieder mens eigen is. „Sportvelden, parkeerterreinen en gras velden zijn mooi en nuttig, maar laat ten behoeve van de recreatie ook eens iets onnuttigs bestaan". Mej. mr. Haars zag in de structuur schets ook een stellingname tegenover Gelderland. „Ik kan mij voorstellen dat het College tezamen met het college van GS in Gelderland geen urbanisatie van de Gelderse Vallei voorstaat. Dat is een aardige theorie maar ik meeh, dat de praktijk zich anders ontwikkelt. De stedelijke ontwikkeling van Amersfoort nadert de Gelderse grens. Hamersveld en Bavoort ondergaan gro te uitbreidingen en Veenendaal wordt J. A, Hosang (CHU) verkeer ELST De Cultuur-Natuurhistori sche Vereniging „Zuid-Oost Utrecht" komt 20 februari bijeen in het Wijkge- bouw aan de Veenendaalsestraat. De heer W. Dijkstra zal een dia-verslag van een zomerse Elfstedentocht verto nen. De heer Y. Gemser zal een lezing hou den over de vele aspecten van Fries land, waarover nog veel te weinig be kend is bij de „Hollanders", als de volksaard, onderwijs in de Friese taal en eigen cultuur. VEENENDAAL Deze week werd de Ontspanningsmiddag voor bejaarden in het O.C.B.-gebouw verzorgd door een ovorlichtingsfunctionaris van het Pro- duktschap voor Groente en Fruit. De bejaarden kregen een overzicht van de waarde van groenten en fruit in de maaltijden. Na afloop van de lezing werden er enkele zakjes fruit verloot en kregen alle aanwezigen een gevulde tomaat en een aantal folders aangebo- en. „Deze voorlichtingsmiddagen zijn be doeld ofci een ruimer inzicht te geven in de mogelijkheden van een doelmatige en gevarieerde voeding. In het alge meen kan gesteld worden dat een be langrijke taak van het voedsel is om ons levenskracht en levensvreugde te geven", zo kregen de bejaarden te ho ren. „Heel veel mineralen komen in groente en fruit voor, meer dan in wel ke pil of tablet ook". De bejaarden werd gewezen op de kleur en fleur, die groenten en fruit aan de maaltijden geven. Er werd op gewe zen goede kwaliteit te kopen, omdat die minder afval geeft en daardoor naar verhouding goedkoper is dan mindere kwaliteiten. Door vertoning van films en dia's werd het gesprokene nog eens extra duidelijk gemaakt. Volgende week dinsdag zullen de he ren Schrijver uit Veenendaal en Laban uit Wageningen een tweetal dierenfilms vertonen. VEENENDAAL Uitgaande van het Open Deur-comité van „Sola Fide" wordt zondagmorgen een Open Deur- dienst gehouden waarin de landelijke promotor van het „onderweg-werk" Cornell Wismeijer zal spreken over het onderwerp „Wat God er in ziet". Me dewerking wordt verleend door het „Sola Fide" kerkkoor" onder leiding van de heer G. van Zanten, die tevens het orgel zal bespelen. zo langzamerhand een grote stad. Al deze uitbreidingen geven een dryk in de richting van Gelderland, terwijl al daar in b.v. Hoevelaken en Nijkerk eveneens aanzienlijke groeitendensen te zien zijn. Ik zou wel graag weten, waar deze ontwikkelingen heengaan", aldus de CHU-afgevaardigde. Bijzonder diep ging de heer De Wil de (PvdA) op het rapport in. Alle fa cetten werden door deze afgevaardigde in zijn enorm lange betoog behandeld, waarbij hij onder meer stelde, dat de woningbouw in de komende decennia een enorme inspanning zal gaan ople veren om bij de bebouwingsdichtheid een prettig leefklimaat te scheppen. Aanbeveling verdient het daarom, al dus de heer de Wilde, dat er een aan tal jonge mensen creatief aan het werk worden gezet om samen met een ar chitect nieuwe woontypen te ontwikke len, terwijl er voorts meer aandacht moet worden besteed aan het woon- milieu. De heer Hosang (CHU) ging diep in op het verkeers- en vervoersprobleem in de naaste toekomst. Door de geogra fische ligging is de provincie Utrecht een bijzonder belangrijke schakel in het nationale en internationale ver- keerspatroon. Het verkeersprobleem zal dan ook op integrale wijze moeten wor den aangepakt. „Ik vind dat in de nota op onvoldoende wijze gebruik gemaakt wordt van de mogelijkheden der Ne derlandse Spoorwegen. Er zal afstand moeten worden gedaan van de bestaan de verkeersplannen en nieuwe plannen moeten worden ingediend waarbij een samenspel mogelijk moet zijn tussen de overheid, de provincie, de buson dernemingen, de spoorwegen en het wegvervoer". De heer De Groot (CHU) was van mening dat de vervoersproblemen grote offers gingen vragen van de overheid. Dit moet nu reeds worden bezien. Lijn recht daartegenover was echter zijn stelling dat nu reeds gedacht moet worden aan aanleg van helikopterha vens. Ook de heer Schuttevaêr (VVD) stond lang stil bij het vervoers- en verkeersprobleem. Evenals in de nota reeds wordt -beschreven, achtte de heer Schuttevaêr het wenselijk, dat het mi litaire vliegveld Soesterberg gaat ver dwijnen, waardoor de vrijgekomen grond weer dienstbaar kan worden ge maakt voor andere projecten. „De ma terie openbaar vervoer zal grondig en niet incidenteel moeten worden bestu deerd, vooral het railverkeer en meer in het bijzonder de aanleg van railver- voer naar Nieuwegein en Houten- Schalkwijk. „Ik geef dan ook ter aan beveling om het vervoersprobleem door een uitgebreide commissie te laten bestuderen", éldus de liberale woord voerder. De heer Van der P'ouw was de enige die de sport in zijn betoog betrok. Hij stelde, dat de provincie in overleg met de gemeenten moet zorgen voor vol doende sportaccommodaties. „Willen we in de provincie Utrecht tot een har monieus geheel komen, dan moeten de jeugd, zowel recreatief als sportief de mogelijkheden worden geboden." VEENENDAAL Rond Pasen dit jaar wordt in het raadhuis een expositie gehouden van Veenendaalse vrijetijdsschilders. Wethouder C. N. van Kuyk liep al geruime tijd met de plannen voor een dergelijke tentoonstelling rond. Na uitvoerig informeren over de mogelijkheden voor de realisering van zijn plannen kan nu worden overgegaan tot de organisatie. Deze is voor het groot ste deel opgedragen aan de heer C. Overeem. De heer Overeem is zelf serni- ber<»epsschilder. Hij heeft vijf jaar lang de avondschool van de Academie voor Beeldende Kunsten te Arnhem gevolgd en deze studie met succes beëindigd. Vol enthousiasme heeft hij de moeilijke taak om de expositie samen te stellen op zich genomen. De heer Van Kuyk liep al lang met de gedachte rond om kunstenaars van eigen bodem in het raadhuis te laten exposeren. Nadat verschillende contac ten waren gelegd kwam hij al spoedig tot de ontdekking, dat hij met twee soorten kunstenaars te maken had. De beroepskunstenaars en de mensen die UTRECHT Na ruim tien uur vergaderen is het structuurplan „Oog op Utrechts toekomst", alsmede de Landbouwnota nog niet door Provinciale Staten aangenomen. Hoewel de commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht, mr. Van Lynden van Sandenburg, pogingen aanwendde om deze gro te materie op één dag af te werken, namen de beantwoording van de vragen en opmerkingen in de avondzitting zoveel tijd in beslag, dat hiertoe geen mo gelijkheid was. Vanavond zal de vergadering worden voortgezet Gedeputeerde A. C. Verhoef beet bij de beantwoording van de gestelde vra gen het spits af. Hij sprak er zijn vreugde over uit dat de nota overal zo veel waardering had gekregen. Het ge stelde doel om reacties uit te lokken van het publiek, waardoor het Provin ciaal Bestuur een groter inzicht zou krijgen wat er bij het publiek leeft, heeft ten volle aan de verwachtingen beantwoord. „We hebben als college bepaald niet het idee gehad, dat we het geheel vol ledig hebben kunnen overzien. Het rap port mag dan ook niet gezien worden als een beëindigingsplan. Het laat voldoende ruimte over voor fantasie mogelijkheden." In de structuurnota „Oog op Utrechts toekomst" zijn tal van democratische uitgangspunten te vinden, waarbij echter wel duidelijk gestreefd is naar een grenswijziging met betrekking tot Z. O.-Flevoland en het Gooi. „In verband met een ko mend bevolkingsoverschot hebben wij bewust naar een uitwijkmogelijkheid gezocht. Het College heeft haar stand punt ten opzichte van het Gooi in een aparte nota vastgelegd. We hebben echter zuiver uit menselijke overwe gingen contact gezocht met het Gooi, omdat Hilversum totaal geen uitwijk mogelijkheden meer heeft. Het staat dan ook vast dat wanneer de provincie Utrecht een bijdrage gaat leveren aan de problemen van het Gooi, dit voor ons het nodige ruimteverlies bete kent". De heer Van der Sluis besprak de problemen van de ruimtelijke orde ning. Hij beschouwde de ruimtelijke ordening als een fascinerende zaak omdat het in principe gaat om het wel zijn van de mens. De ruimte is echter een schaars produkt. Het is daarom zaak dat uitdeler en ontvanger van die ruimte steeds met elkaar in discussie blijven. Dit is in wezen het indicatieve van de structuurnota. Noch de Tweede nota op de ruimtelijke ordening, noch het structuurplan kunnen worden aan gevoerd als een formeel iets. De om standigheden kunnen steeds wijzigen waardoor een verstarring van de par ticulier wordt uitgesloten. Hoewel verschillende afgevaardigden vroegen of er een alternatief was voor Flevoland, moest de heer Van der Sluis hierop het antwoord schuldig blijven. „Dit is er niet en het zou ook voor Utrecht een ramp zijn wanneer dit gebied niet aan de provincie zou worden toegewezen." Wat de woningbouw in de provincie Utrecht betreft, hierover zag de Gede puteerde de toekomst gunstig in. Mo menteel ligt het aantal woningen in de provincie Utrecht 750 woningen boven de gangbare norm en dit hoopt men te kunnen bestendigen. Wel is het nood zakelijk dat er een nauwe samenwer king tussen de gemeenten plaatsheeft. Gedeputeerde Sikkes besprak de landbouwnota. die hij zag als een goe- Wat betreft de ruilverkaveling in de Heiligenbergerbeek, deelde de heer Ver hoef mee, dat dit reeds in een vergevor derd stadium van bespreking is. Ruil verkaveling zoals hier wordt toegepast is hetgeen vele afgevaardigden willen, namelijk een volledige synchronisering van het onttwerpstreekplan met het ont werp van de ruilverkaveling. Met betrekking tot de verkeerssituatie in de toekomst was de heer Verhoef het eens men de mening van de nota erg .globaal is gehouden. Momenteel is men nog bezig in een commisie het wegen plan te bestuderen. Het College zal al tijd bereid blijven tot overleg met de betrokken instanties. Vooral de situatie bij Nieuwegein vraagt de aandacht om dat moet worden aangenomen dat te- zijnertijd hier een intensief forensenver keer zal plaatsvinden. Wanneer de Ne derlandse Spoorwegen menen dat zij met het klassieke lijnennet een oplos sing kunnen vinden in de bestaande ag glomeraties. dan onderschat zij dit pro bleem wel. aldus de heer Verhoef. zich in hun vrije tijd met een creatieve hobby bezig houden. „Hoewel ik waar dering heb voor beide groepen moest ik een expositie samenstellen van hen, die de kunst als een vrijetijdsbesteding be schouwen", zegt de heer Van Kuyk. De Veenendaalse beroepskunstenaars wilden niet gelijktijdig met de hobby isten exposeren. „Misschien komt er la ter nog eens een aparte expositie van de Veenendaalse beroepskunstenaars", aldus de wethouder van Culturele Za ken. De tentoonstelling zal alle vormen van creatieve vrijetijdsbesteding gaan bevatten. Naast teken- en schilderwerk zal er misschien ook kunstnijverheid in worden opgenomen. Men zal zich nog niet aan een bepaalde stijl houden, evenmin is een leeftijdsgrens vastge steld. Op het ingezonden werk zal geen uitgesproken censuur worden toegepast. Wel zal men enigszins in de gaten houden of bepaalde doeken niet alleen voor ouderen maar ook voor de school jeugd geschikt zijn. De Veenendaalse scholen zullen evenals de vorige expo sitie ook deze weer gaan bezoeken. Nu is het van bepaalde schilders bekend dat zij in hun werk veel „seks" toepas sen en men wil, speciaal in verband met de, schoolkinderen, in dit opzicht voorzichtig te werk gaan. „We moeten niet onnodig mensen voor het hoofd sto ten", zegt de heer Van Kuyk, „we moe ten een klein beetje voorzichtig maar ook niet al te bang zijn". Hoe groot de expositie zal worden is nog moeilijk te zeggen. Er zijn twee zalen en een gang beschikbaar, maar het aantal werken hangt helemaal af van het aantal deelnemers. „Als we drie raadhuizen nodig blijken te hebben gaan we natuurlijk het aantal werken per deelnemer drastisch beperken", al dus de heer Van Kuyk. Dit komt ech ter meer op het terrein van de samen steller van de tentoonstelling. Hiervoor is aangewezen de heer Overeem. Hij heeft een degelijke opleiding in de beel dende kunsten en toch is hij niet hele maal beroepskunstenaar. Daarom acht te men hem de aangewezen figuur voor deze moeilijke taak. De heer Overeem heeft volgens de wethouder spontaan Gedep. A. C. Verhoef fantasie de richtlijn maar waarin de mogelijk heid van een directe inbreng nogal gqr ring gehouden was. Betreffende de onttrekking van landbouwgronden kon de heer Sikkes meedelen, dat hierover kort geleden een rapport naar de ge meentebesturen was gezonden waar over zij hun visie kunnen indienen. Overigens was de heer Sikkes het met verschillende afgevaardigden eens dat wanneer Schalkwijk zou worden geprojecteerd als stedengebied, hier mee een grote hoeveelheid uitstekende landbouwgrond zou verdwijnen. Hier bij aansluitend vond hij het gewenst dat de gemeentebesturen hun stede bouwkundigen of planologen erop zou den wijzen, wat de kwaliteit van de grond was. In de toekomst zullen de nieuw te vormen IJsselmeerpolders zieker plaats gaan bieden aan jonge agrariërs uit de provincie Utrecht. Het wordt ge acht een gebied te worden met be hoorlijke landbouwtechnische moge lijkheden. Met betrekking tot Soester berg, was gedeputeerde het er over eens, dat dit militaire vliegveld uit de provincie zou moeten verdwijnen, het geen ook het standpunt is van het col lege. De heer Verhoef ging nog eens in op de situatie bij de ruilverkaveling, waar bij hij de heer Van Yperen aanviel. Ook de vrijwillige ruilverkaveling is ge baseerd op de wet. De ruilverkaveling, zoals die nu wordt toegepast heeft in de praktijk een gunstig effect. „Ik ben het beslist niet met de heer Van Yperen eens, dat hij een situatie wil scheppen waarbij van allerlei soor ten toeslagen aan de agrariërs worden toegekend. Hierdoor wordt de agrari sche sector in een minderwaardige situ atie gebracht". OPHEUSDEN Dominee S. P. van Assenbergh uit Veenendaal heeft gisteravond in het verenigingsgebouw „Eltheto" te Opheusden gesproken over het onderwerp „De gereformeerde prediking in deze tijden wij". De bijeenkomst was belegd door het verenigingsverband van de Nederlandse Hervormde Kerk. De Veenen daalse predikant wfrd ingeleid door de heer W. van Oostende, hulp-prediker in Opheusden. Dominee Van Assenbergh had zijn onderwerp verdeeld in drie hoofdpun ten, namelijk prediking, deze tijd en wij in deze tijd. Over het eerste punt merkte de pre dikant op: „Prediken is roepen, zegt het Oude Testament. In het Nieuwe Testament betekent prediken heraut zijn, verkondigen. De prediking is ech ter een groot vraagstuk. Ze kan dog matisch goed zijn, maar toch het doel voorbij schieten, namelijk de mens". Dominee Van Assenbergh zei vervol gens: „In de prediking gaat het over de Drieënige God. Er moet tekstuitleg zijn en de vraag: hebt gij daar kennis van? De bijbel is Gods Woord. Men moet de bijbel niet bewijzen, want de ze bewijst zichzelf. De prediker moet echter getuige zijn van Jezus Christus en dit moet uitkomen in de prediking. Vervolgens wees spreker op de metho de, die 'Calvijn gebruikte bij zijn pre diking, namelijk de analytische; woord voor woord verklaren van de tekst en toepassing. Dominee Van Assenbergh zei over het tweede punt van zijn betoog on der meer: „De preek moet echt zijn. Uit de tekstuitleg moet men een lijn kunnen trekken naar het dagelijks le ven. Daarom geen actualiteitspreekjes. De Veenendaalse predikant vervolgde: „De prediker moet dê gemeente ken nen en daarom moet hij huisbezoeken en ziekenbezoeken afleggen. Het gaat om de heilige God en de gevallen mens ook in deze tijd. Geen vlucht in de li turgie, want men moet de bijbel, wat tekstkeuze betreft, bezien als een een heid. Bij de behandeling van het derde punt van het onderwerp ging dominee uitvoerig in op de gevaren van de re monstranten en hun prediking. „Het „wij" in de prediking is voorganger en gemeente. In de prediking van deze tijd moet er geen knieval worden gedaan voor de moderne mens", aldus domi nee Van Assenberg, die tenslotte op merkte: „De prediker is de boodschap penjongen van God. Hij is heraut van de Koningen tijdens de prediking moet hij weten wat er in zijn gemeente leeft". EDE Op zaterdagavond 24 febru ari wordt een zang- en orgelavond ge organiseerd in de gerestaureerde oude kerk te Ede. Op deze avond verlenen medewerking het Christelijk Mannenkoor „De Lof- stem" uit Broek op Langendijk onder leiding van de heer Klaas Wagenaar, terwijl de organist Piet van Egmond het orgel zal bespelen. toegezegd zijn volle medewerking aan de expositie te willen verlenen, hoe moeilijk deze taak ook zal zijn. Cocky, zoals de heer Overeem bij de meeste Veenendalers is bekend, is zich volledig bewust van de problemen die de samenstelling met zich mee zal brengen. Hij heeft zich voorop gesteld een zo objectief mogelijke keuze te ma ken uit het werk van de plaatselijke vrijetijdsschilders. „Ik ga de zaak eer lijk beoordelen. En dan kan het wel eens hard aankomen als iemand denkt dat hij goed schildert maar als er niets aan is. Ik ben er dan ook wel zeker van dat ik hierover ruzie zal krijgen. Maar dat kan me nou net niks sche len". In de loop der komende weken gaat Cocky persoonlijk contact opne men met de Veenendaalse vrijetijds schilders. Het gaat de deelnemers en hun werk selecteren om daarna een ca talogus met prijzen vast te stellen. Men zal nl. ook in de gelegenheid zijn om „Het moet de deelnemers niets kunnen schelen of ze kritiek krijgen ja of nee. Het gaat juist om kritiek. Ze moeten er van kunnen leren. Ze moeten er natuurlijk ook tegen kun nen". Daarom wil Cocky Overeem eerst een persoonlijk contact met de deelnemers hebben. Hij wil er achter zien te komen of hun kunst eerlijk is. „Ik ga ze een voor een langs", ver zekert hij. In geen geval wil hij werk opnemen dat in de eerste de beste kitsch-winkel voor een paar tientjes te koop is. Hij kijkt dan ook niet in de eerste plaats naar de techniek van de betref fende schilders maar naar de artistieke prestatie. „Het moeten geen ansicht kaarten zijn maar echte schilderijen of tekeningen". Het gaat om dingen die de mensen in hun vrije tijd zelf gecre- eerd hebben. Cocky heeft er lak aan wat de deel nemers zelf hun beste werk vinden. Hij heeft de opdracht van de gemeente ge kregen dus hij stelt de expositie sa men. „Dat is aan een kant moeilijk, omdat ik ook zelf meedoe", vertelt hij. „De mensen kunnen dan zeggen, 'dat zij zelf niet mogen beslissen wat ze inzen den terwijl ik dat wel kan doen. Daar om zal ik ook werk leveren wat maar weinig of helemaal niet voorkomt bij de zondagsschilders, nl. etsen". Alleen Veenendalers of eventueel ex- Veenendalers mogen aan de expositie deelnemen. Er zullen, naar het streven van Cocky, ongeveer tweehonderd wer ken worden tentoongesteld en dan liefst van uiteenlopende aard. Elke deelnemer zal ongeveer tien stukken moeten leveren. Deze bereke ning is afgeleid van de ruwe schatting dat er in Veenendaal ongeveer twintig vrijetijdskunstenaars wonen. Cocky heeft nu al handenvol werk aan de or ganisatie. Tijdens het gesprek wordt er herhaaldelijk gebeld en is hij druk be zig met. het noteren van nieuwe adres sen. „Ik moet er zeker de helft van de dag aan opofferen. Maar ik doe het graag", zegt de samensteller. Hij wil alles liefst zo snel mogelijk afwerken om tot een overzichtelijke tentoonstelling te kunnen komen. Als er op het laatste moment nog deelnemers bijkomen kan dat het hele evenwicht verstoren. Daarom verzoekt Cocky de Veenen daalse vrijetijdskunstenaars die voor deelneming aan de expositie in aanmer king denken te komen zich met hem in verbinding te stellen. Men kan hem be reiken in zijn zaak, Sporthuis Cocky, aan de Kerkewijk of bij hem thuis, Bergweg 11. i K 'r H VEENENDAAL In de afgelopen we ken heeft drogisterij Henny Jansen een grondige metamorfose ondergaan. Door de uitbouw in de winkel weg te breken en een magazqntje dat achter de win kel gelegen was er bij te trekken heeft men kans gezien de vloeroppervlakte bijna te verdubblen. Glazen schappen langs drie zijden van de winkel en een aantal gondola's maken het mogelijk het gehele assorti ment, bestaande uit drogisterijartikelen, cosmetica en fotoartikelen te tonen. Het gebruikte systeem maakt een zekere vorm van semi-zelfbediening mogelijk. De kleuren en het gedeeltelijk ver laagde plafond geven een ruimtelijke werking, die de zaak op het eerste ge zicht nog groter doet lijken, dan ze in feite is. Het neutrale wit van de kasten doet de artikelen goed tot hun recht ko men en alles is zo gerangschikt, dat het kopende publiek vrij gemakkelijk het gewenste artikel zelf kan vinden. Woensdagmiddag was het een druk komen en gaan van relaties en familie, die in de vernieuwde zaak een kijkje kwamen nemen en van de gelegenheid gebruik maakten de fam. Jansen met de uitbreiding te complimenteren.

De Vallei | 1968 | | pagina 3