De Linnaeushof krijgt vandaag een nieuwe baas Ontwerp nieuwe sporttoto naar Kamer KOOP MANS Roemeense verstekeling wil hier niet blijven Rennies GRRRRatis bij twee Verbindingen Randstad naar overig Nederland worden veel beter KOOPMANS PANNEKOEK MEEL speciaal Beraad over goedkoper vliegen Europa-V.S. r Geen ander beleid nodig, wel steeds voorzichtig blijven" pakjes Wajang één speeldiertje. ajar. Quick Up't is goed. Ko drinkt't. LINIA Weg dwars door IJsselmeer- polders veelbelovend - na luchtreis nu in Den Haag - GLOBAAL HIJ GAAT ER MET MIJN LEVENSWERK VANDOORZEGT ROOZEN VERBITTERD Staatsloterij Niet achterblijven Jd.... pannekoeken! .Goed idee! OVERVALLER IN WATER GEGOOID NIET HAALBAAR MERKBAAR Uitwisseling van gegevens over onopgeloste moorden Weer brand gesticht in Terneuzen „NIETS" POTTERS Brandend maagzuur, MINISTER DE BLOCK OVER ONGUNSTIGE BETALINGSBALANSx V) DIENSTENSECTOR LONEN Volgende week:aapie/ Wajang, een goud-eerlijke plantenmargarine DONDERDAG 15 FEBRUARI 1968 WEGENNET NA 1980 DEN HAAG Het ontwerp-rijkswe- genplan 1968 omvat het net van hoofd verkeerswegen zoals dat er in 1980- 1985 moet uitzien. Het bestaat uit al bestaande wegen én uit wegen die in de eerstkomende tien tot vijftien jaar moeten worden aan gelegd. De wegen van het ontwerp- rijkswegenplan 1968 zullen voor het overgrote deel worden uitgevoerd als autosnelwegen: met gescheiden rijba nen dus. Het plan is gebaseerd op het struc tuurschema voor een hoofdwegennet, zoals dat werd gepubliceerd in de tweede nota ruimtelijke ordening. Het geeft de verbindingen schematisch aan; de tracé's zijn niet nauwkeurig be paald. Op grond van het plan kunnen streek- en structuurplannen echter ver der worden uitgewerkt. Een afwijking van het plan ten op zichte van het schema in de tweede nota ruimtelijke ordening is de ver vanging van de verbinding Deventer- Hoogeveen door een verbinding Deven- ter-Zwolle, nodig gemaakt door de toe komstige groei van Zwolle. In het plan zijn geen nieuwe grens overschrijdende verbindingen opgeno men waarover op internationaal niveau nog geen overeenstemming is bereikt. Een structuurschema dat aan het plan ten grondslag lag, is niet geba seerd op een gedetailleerde kwantita tieve analyse van de toekomstige ver- keersbehoefte. Een dergelijk onderzoek is wel aan de gang, maar het is nog niet ver genoeg gevorderd om gege vens te kunnen leveren voor het ont- werp-rijkswegenplan 1968. Dit is geba seerd op globale schattingen van de toekomstige verkeersbehoefte. Voor enkele wegvakken in de Rand stad geven de prognoses een te hoge verkeersbelasting aan voor omstreeks 1980. In die gevallen zijn nieuwe aan vullende verbindingen in het plan op genomen. Dergelijke capaciteitsproble men deden zich buiten de Randstad vrij wel niet voor, omdat de wegen van het nieuwe plan vrijwel allemaal autosnel wegen zullen zijn. Het verschil in capaciteit tussen de autosnelwegen en de oude tweebaans rijkswegen met gelijkvloerse kruisin gen is zo groot dat de nieuwe wegen voor een ruim aantal jaren in de ver- keersbehoeften kunnen voorzien. BENNEBROEK „Mij krijgen ze niet klein", zegt Henri Roozen (47). Het is niet duidelijk op wie dat slaat, want vandaag moet hij definitief afscheid nemen van, wat hij noemt, zijn levenswerk: het met ongeveer een miljoen gulden aan schulden belaste recreatiepark Linnaeushof in Bennebroek bij Haarlem. HU was mede-eigenaar en directeur. HU noemt het park een cultuurmonument. HU heeft er zUn hele vermogen in gestoken. Als er vanochtend vóór tien uur geen nieuwe koper komt opdagen, wordt de vroegere adjunct-directeur van de Linnaeushof en ex-vriend van Henri, Pieter GrUpstra, voor viereneenhalve ton de nieuwe eigenaar. Henri Roozen zegt over hem: „Ik voel me door die man verraden. HU gaat er met mUn levenswerk vandoor". Dit is het net van autosnelwegen dat autorijdend Nederland in 19801985 ten dienste moet staan. Rotterdam, Tilburg, Eindhoven en Utrecht krijgen een ruit. Amsterdam krijgt een rondweg. Rotterdam en Amsterdam krijgen een eigen verbindingsweg. De verbindingen tussen de Randstad en de rest van het land zullen sterk worden verbeterd. Vooral de nieuwe weg van Am sterdam naar Groningen door de IJsselmeerpolders is veelbelovend. DEN HAAG Om aan de zuigkracht van de Duitse kansspelen het hoofd te bieden en het wegstromen van Neder lands geld naar het buitenland tegen te gaan, is by de Tweede Kamer ee,n wetsontwerp ingediend dat meer moge lijkheden biedt voor de Sporttoto en de Nederlandse StaatsloterU- In het wetsontwerp tot herziening van de Wet op de kansspelen wordt voorgesteld: 0 Een maximum hoofdprijs van 500.000, thans 100.000 gulden. 0 eert maximuminleg per totoformulier van zes gulden, thans f2,80. 0 registratie van deelnemers voor vijf jaar voor vijftig cent, thans 1,50 gul den per jaar. meer vijf. vervangende uitslagen, thans van 52 prijsvragen 0 geen maximum per jaar. Voor de Staatsloterij worden in het wetsontwerp de volgende wijzigingen voorgesteld: 0 een maximumhoofdprijs van 500.000, thans 100.000 gulden. 0 prijs per lot 25 gulden, thans twintig gulden. Volgens de ministers van Financiën, Justitie en Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk hebben de Stichting Nederlandse Sporttotalisator en de Ver eniging Nederlandse Sportfederatie bij herhaling hun bezorgdheid geuit over de ontwikkeling van de Sporttoto. De verslechtering van de positie van de Sporttoto is volgens de memorie van toelichting te wijten aan de wel erg strikte reglementering van de kansspe len in Nederland. Vooral in het oosten en zuiden van ons land wordt veel deel genomen aan buitenlandse kansspelen. De Staatsloterij kan volgens de indie ners van het wetsontwerp bij deze ont wikkeling niet achterblijven. In de me morie van toelichting zeggen de indie ners van het wetsontwerp onder meer: „De ondertekenaars menen te weten dat de gedachten van de Stichting Ne derlandse Sporttotalisator gaan in de richting waarbij voor de eerste prijs dertig procent ter beschikking zou zijn. Nu is 55 procent beschikbaar voor de eerste prijs." Zij vinden het gewenst dit te doen uitkomen omdat de voorstellen niet zo ver reiken als men, op het voorgestelde wettelijke maximum afgaande, zou ver moeden. ADVERTENTIE Maar dan van Door de speciale combinatie van tarwebloem en boekweit bloem maakt u hiermee heer lijke goudgele pannekoeken. Echte smulpannekoeken Koopmans Pannekoekmee/ Speciaal speciaal voor Pannekoeken I Ter kennismaking nu van 78 voor cent. AMSTERDAM Een overvaller kwam gisternacht in Amsterdams bin nenstad van een kouwe kermis thuis. Prompt nadat hij een 48-jarige mon teur van twintig gulden had beroofd, werd hij door zijn slachtoffer het water van de Brouwersgracht ingeschopt. De aanvaller, de dertigjarige in Ham burg wonende Turk J. A. had de mon teur kort tevoren ontmoet. Op de Brou wersgracht ontstal hij hem het geld. De monteur eiste zijn duiten terug, waarop de Turk een mes trok. Een snelle reactie van de monteur stelde de belager buiten gevecht. Hij plonsde het water in, zwom naar de overkant en werd opgevangen door voorbijgangers ROTTERDAM - De Internationale organisatie voor de burgerluchtvaart (IATA) zal zich volgende week bera den over een voorstel de tarieven voor het passagiersverkeer van Europa naar de Verenigde Staten opnieuw in grijpend te verlagen. De verlaging met tien tot twintig procent zou niet gelden voor het vervoer van Amerika naar Europa. De bedoeling van dit voorstel, dat is inge diend door de Amerikaanse luchtvaart maatschappij Trans World Airlines, is het toerisme naar de Verenigde Staten te stimuleren. Daarmee zou het „gat" moeten worden opgevuld dat ontstaat als het plan van president Johnson om de Amerikanen een toeristenbelasting op te leggen doorgaat. De huidige tarieven, die vorig jaar april werden vastgesteld, zouden tot eind 1969 van kracht zijn. Besluiten als deze moeten binnen de IATA met alge mene stemmen worden genomen. Het voorstel van T.W.A. in deze vorm wordt daarom nauwelijks een haalbare kaart geacht. De KLM wilde met het oog op de komende besprekingen geen standpunt kenbaar maken. „Wij zijn altijd te vin den voor tariefsverlagingen mits die economisch verantwoord zijn", zo werd gezegd. Voor de KLM is de Noordatlantische route verreweg de belangrijkste bron van inkomsten. De maatschappij heeft herhaaldelijk laten weten dat de ver- voersinkomsten op deze route beperkt blijven juist door de laatste tariefsver laging. Hetzelfde geldt voor verschillen de andere Europese luchtvaartmaat schappijen. Enkele van deze ondernemingen heb ben al laten weten dat zij de gevolgen van president Johnson's voorstellen om reizen buiten het westelijk halfrond te belasten aan den lijve ondervinden. Bij de Lufthansa zijn reizen geannu leerd ter waarde van meer dan twintig miljoen gulden. Volgens de SAS is een „aanzienlijk aantal" chartervluchten afgezegd. DEN HAAG Prins Bemhard is gis termiddag in Nederland teruggekeerd van een reis door Afrika. Eind januari vertrok de prins voor een foto-safari naar de Centraal-Afrikaanse republiek. ADVERTENTIE Het is de verbitterde machteloos heid van een idealist. Zijn vrouw, Ger trude Roozen-Haid (42) Oostenrijk se van geboorte zat gistermiddag in de woonkamer van de familie beeld- school en vrijwillig honger te lijden. Zij is in hongerstaking. Zij protesteert er tegen dat idealisten, zoals zij en haar man, in dit land niet beschermd wor den tegen een faillissement. Verklarend vertelt Henri Roozen: „Wij hebben geen enkel inkomen meer nu wij failliet zijn. Om te kunnen eten krijgen wij geld van sociale zaken. De curator in dit faillissement heeft mijn huis verkocht. Op 31 maart moeten wij er met onze vier kinderen uit". „Wat de toekomst voor ons zal bren gen? O, daar maak ik mij niet zo druk over. Ik ben vroeger handelaar in bloembollen geweest. Daarmee heb ik goed verdiend. Ik heb er een aantal relaties aan overgehouden. Die helpen mij wel weer aan werk. Vergeet niet, dat ik zes talen spreek". „Ik moet eerlijk zeggen, dat ik meer inzit over de gang van zaken met de Linnaeushof. Wij, mijn vrouw en ik, hebben de tuin in 1956 met veel liefde ingericht. Wij zijn er emotioneel bij betrokken geraakt". In het gemeentehuis van Bennebroek zegt de gemeentesecretaris S. Schutte (52): „Het is jammer, dat het alle maal zo is gelopen. Roozen heeft als idealist echt wel capaciteiten. Toen hij directeur was van het park, had hij eigenlijk een keiharde financier naast zich moeten hebben. Dan was dit nooit gebeurd. Deze man had financieel ge remd moeten worden, want hij was tè optimistisch". „Hij wilde er een tweede Keukenhof van maken. Daarmee wil ik niet zeg gen, dat Roozen een wanbeheer heeft gevoerd. Integendeel. Deze man heeft heel wat gepresteerd". De omstreden idealist zelf zit zich dagelijks te verbijten. Volgens hem was dit faillissement niet nodig ge weest. Hij uit oncontroleerbare be schuldigingen en hij geeft de bewind voerders en zijn vroegere vriend Grijpstra de schuld van alles. Hij heeft enige tijd geleden bij de AMSTERDAM De Roemeen die vorige week in een ruimte bU het landings gestel van een DC-9 van de KLM zUn vaderland ontvluchtte en op Schiphol te- voorschUn kwam, is gisterochtend vroeg overgebracht naar Huize Almar aan de Van Alkemadelaan in Den Haag. Tot dusver was hU ondergebracht in de kazerne van de KonlnklUke Marechaussee in Badhoevedorp. ADVERTENTIE ELKE DROGIST HEEFT HET! UTRECHT In het Utrechtse hoofd bureau van politie is vanochtend een vergadering gehouden van rechercheurs en vertegenwoordigers van de justitie uit verschillende plaatsen in het land om gegevens uit te wisselen over nog onopgeloste moordzaken. In verband met het onderzoek naar het verleden van de Utrechtse moorde naar Hans van Z. heeft de politie be hoefte aan deze coördinerende bespre king, waarbij tips en aanwijzingen kun nen worden uitgewisseld. De politie ver wacht dat deze vergadering nieuwe ge zichtspunten naar voren zal brengen, waarop bewijzen kunnen worden ge bouwd van nog andere door Van Z. gepleegde moorden. Aan deze vergadering nemen onder andere deel politiemensen uit Amster dam (waar de moorden op de Britse filmregisseur Berkeley en de heer Sou man nog niet zijn opgelost) en Rotter dam (waar de moord op Elly Hagers uit de IJsclubdwarsstraat nog een raad sel is). Ook de rijkspolitiemannen uit Zwolle (die de moord op molenaar Boks nog moeten oplossen) en uit Utrecht (voor wie de moord in Eist nog een raadsel is) zullen aan de bespreking meedoen. TERNEUZEN Opnieuw heeft een onbekende brand gesticht in de binnen stad van Terneuzen. Het is het negende geval van brandstichting in Terneuzen in drie maanden tijd. Een bewoner van de Walstraat ontdekte gisternacht het vuur in het pand tegenover zijn huis, waarin vorige week maandag door een eveneens aangestoken brand flinke schade was aangericht. De jongste brand werd snel geblust. In Huize Almar, een vreemdelingen- verblijf van het ministerie van justitie, hoeft de man zich geen gevangene te voelen. Hij verblijft er vrijwillig, al heeft hij zich aan menige bepaling moe ten onderwerpen. Alternatief was het huis van bewaring geweest. De 27-jarige Roemeen, van wie de jus titie alleen de initialen V. M. geeft, heeft gezegd dat hij om politieke rede nen zijn land is uitgevlucht. Hij wil ech ter niet in Nederland blijven. Hij ziet hier zijn einddoel niet. Waar hij dan wel heen wil, heeft men nog niet kunnen ontdekken. Men hoopt dat hij in het Haagse huis zover tot rust komt, dat hij zijn bedoelingen wat duidelijker kan maken. Daarna zal worden beslist wat er verder met hem moet gebeuren. Om zijn verblijf in ons land te lega liseren, heeft hij een verblijfsvergun ning aangevraagd. Lichamelijk maakt de Roemeen het uitstekend. Intussen is wel komen vast te staan, dat de Roemeen, die werktuigkundige was op het vliegveld van Boekarest, zijn reis inderdaad heeft gemaakt in de kleine ruimte voor het rechter hoofd- wiel van de D.C.-9. Op Schiphol is na lang zoeken het lid van het grondperso neel teruggevonden dat de man een uur na de landing van de machine uit de buik van het toestel heeft zien stap pen. Deze man zag woensdagmiddag het grote luik van het landingsgestel opgn- gaan en er achtereenvolgens een ge schoeide en een ongeschoeide voet uit komen, die toebehoorden aan een be smeurde figuur die aan het eind van zijn krachten was. De verstekeling kroop het vliegtuig uit en zeeg in el kaar voor de voeten van een purser, die deel uitmaakte van de nieuwe be manning van het toestel. In zijn schuilhoek heeft de man niet zulke lage temperaturen hoeven door staan als aanvankelijk werd gemeend. Boven hem bevond zich een brandstof tank waarvan de temperatuur niet la ger wordt dan 2 graden onder nul. On der hem bevond zich een dubbele wand van aluminium waartussen een vacuü. Dat heeft hem ook beschermd tegen de. buitentemperatuur die op de hoogten waarop de DC-9 heeft gevlo gen tot negen kilometer geruime tijd veertig graden onder nul heeft be dragen. Wel moet de man gebrek aan zuur stof hebben gekregen, al is de lucht op de ijle hoogten waarschijnlijk niet zo snel naar buiten kunnen stromen, door dat de luiken van het landingsgestel hecht gesloten waren. De Roemeen is buiten bewustzijn geweest. Op Schip hol was hij na de landing zo van de kaart, dat hij pas na een uur te voor schijn kwam. Kroon geprotesteerd tegen het faillis sement. Het heeft tot nu toe niets ge holpen. Ook klopte hij deze week aan bij de Hoge Raad in Den Haag. De procureur-generaal kon hem niet hel pen. De heer Grijpstra die het park wil kopen, heeft 4Vt ton ingezameld bij particulieren en bij een bank. Pieter Grijpstra (46) oud-rijkspo litieman denkt de Linnaeushof beter exploitabel te kunnen maken dan zijn vroegere directeur. In het deel van het park, waarvan hij binnenkort waar schijnlijk de eigenaar zal zijn, zijn een speeltuin, een kanovijver en een tropi sche tuin ingericht. Zowel de speeltuin als de tropische tuin is zegt hij van hem. Enkele jaren voor het finan ciële debftcle van de Linnaeshof kwam hij Henri Roozen met zijn speeltuin en tropische plantenwereld steunen in de strijd om het bestaan. Gisteren vertelde hij ons: „Ik ben van plan door te gaan met die speel tuin en met die tropische tuin. Ik zie daar wel mogelijkheden in. Natuurlijk zal ik er in het begin een harde dob ber aan hebben, maar volgens mij kan ik mijn project over tien jaar vrij van schulden hebben. Het is gewoon een kwestie van zakelijk denken". De heer Roozen had zelf een van de kopers van de Linnaeushof willen zijn. Hij had ook het plannetje in zijn hoofd om via particulieren aan geld te komen. „Maar ik ben failliet. Ik sta onder curatele en mag niets onderne men". zucht hij. „Ik vraag mij af, wat er in de toe komst zal gebeuren", zegt gemeente secretaris Schutte. „De bloementuin, een deel van het park, dat de provin cie vorig jaar heeft gekocht om in ie der geval dit deel van de Linnaeushof te redden, zal wel voor het publiek toegankelijk blijven. Daar zorgt de provincie wel voor". „Neen, het gaat om de rest van de grond, waar onder andere een speel tuin, een kanovijver en een Indianen dorp zijn ingericht. Als die grond als landbouwgrond wordt verkocht, hou je als gemeente een doodgewoon stuk bollengrond over. Natuurlijk hebben wij liever, dat het dure recreatiegrond blijft, maar wij hebben er niets over te zeggen". „Vorig jaar hebben wij als gemeen te geprobeerd banken te interesseren voor de Linnaeushof. Het leek ons het beste, als er geld in het park zou worden gepompt en dat de recreatie mogelijkheden zouden worden uitge breid". „Er is zelfs sprake geweest van een dolfinarium, maar daar wilde de pro vincie niet aan. Het is toen een hard gevecht geweest tussen gemeente en provincie. De provincie heeft gewon nen. Die ging er uiteindelijk met de bloementuin vandoor". Henri Roozen kijkt triest en heft waarschuwend zijn vinger: „Ik ben een van de vele miskenden in Neder land. Er zijn er meer zoals ik. Kijk maar naar Carel Briels. Die man moest kapot, omdat zijn Nijmeegs spektakel ter gelegenheid van Hon derdvijftig jaar Koninkrijk mislukte". „Nu moet ik kapot. Vanmorgen kreeg ik een brief van Carel. Hij schreef, dat je in Nederland vogelvrij bent als idealist. Carel is een groot man". ADVERTENTIE en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apotheker* en drogisten ADVERTENTIE druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direkt DEN HAAG „De betalingsbalans is inderdaad slechter geworden dan tot voor kort werd voorzien. Maar er is geen wijziging gekomen in de algemene situatie van onze econo mie. Ons beleid behoeft dan ook niet te worden veranderd. We zullen wel voortdurend voorzichtig moeten blij ven, want als we even over de schreef gaan, dreigen er moeilijkheden". Dit zei minister De Block (economi sche zaken) gisteren in de Tweede Kamer tijdens zijn antwoord op mon delinge vragen van de liberaal mr. J. G. Rietkerk en de socialist drs. E. L. Berg. Minister Roolvink (Sociale Za ken en Volksgezondheid) had maan dag tijdens een gesprek met de Stich ting van de Arbeid gewezen op de plotselinge verslechtering van onze betalingsbalans. Het verwachte over schot zou. dit jaar niet 500 miljoen gulden, maar slechts 100 miljoen gul den zijn. Minister De Block zei gisteren in de Kamer dat deze teruggang wordt ver oorzaakt door een achteruit lopen van de dienstensector, en door een grote re invoer dan werd verwacht. De mi nister bestreed dat het Centraal Plan bureau door een fout te gunstige cij fers zou hebben gegeven in het on langs verschenen Centraal econo mische plan. De ontwikkeling in de twee laatste maanden van het vorige jaar moesten namelijk worden ge schat. Hij ontkende ook dat het CPB de laat ste jaren te optimistisch is geweest over onze export. Een groei van de uitvoer met zeven tot acht procent is echt niet zo gek, gezien de algemene economische situatie. De moeilijkhede in de betalingsbalans zijn dan ook niet het gevolg van een te hoge schatting voor de export, maar van een te la ge raming van de invoer. Mr. De Block zei tenslotte nog dat er geen speciale redenen zijn geweest om de Stichting van de Arbeid als eerste in de lichten over de laatste cijfers. Ze kwamen in het gesprek met werkgevers en werknemers ter sprake als een argument om wat voorzichtig te zijn met de verhoging van de lo nen. De Kamer zal binnenkort, zoals gewoonlijk, uitgebreid cijfermateriaal over de ontwikkeling van de beta lingsbalans in het laatste kwartaal van het vorige jaar en over geheel 1967 krijgen. ADVERTENTIE Ho7A uiook* walrus/ UCIX VVCCIV. staande tijger Vinden kinderen geweldigFijn om mee te spelen. Steeds bij twee pakjes Wajang: één zo'n speeldiertjecadeau. Elke week twee nieuwe exemplaren. Handbeschilderd in natuurlijke kleuren. Vraag erom bij uw Wajang leverancier. struisvogel ongezouten eerlijke Jjjfittmmargarine

De Vallei | 1968 | | pagina 7