Oe Thant sprak in Parijs met Noordviëtnamees Novak moet opnieuw in Wenen terechtstaan Segers informateur in België Koop uw nasi en bami met oosterse wijsheid Brits meisje wekenlang op geheime V.S.-basis Landbouw WEER BOMMEN OP HANOI Lijk van Tran Do verdwenen 2gezinsflessen89ct Spoedig kamerontbinding Blaiberg gaat goed vooruit De moeder van het squadron DEBRAY GEHUWD VRIJSPRAAK ONGELDIG VERKLAARD Simpeler rechtstaal in Parijs limonade Communistische rel in Calcutta EsjkolJordaan is natuurlijke grens HANOI VERDWENEN Arrestatie in Praag De Velasques Keurkorps 7. Een nieuwe sigaar in een nieuwe verpakking. Steek eens op, zo'n Velasques Keurkorps 7! DONDERDAG 15 FEBRUARI 1968 V.N. secretaris-generaal Oe Thant verlaat het gebouw van de Noordviëtnamese delegatie na zijn besprekingen met de diplomaat Mai Van Bo. Na afloop heeft hij medegedeeld „op het ogenblik niets te willen zeggen". WENEN. De vrijspraak in 1966 voof Franz Novak, een medewerker van Adolf Eichmann bij de uitroeiing van Joden, is door het Oostenrijkse op perste gerechtshof ongeldig verklaard omdat de wet niet voldoende was toege licht aan de leden van de jury. De zaak werd terugverwezen naar de lagere rechtbank hetgeen betekent dat Novak opnieuw zal worden berecht. De datum voor dit proces het derde ii nog niet bekend. Bij het tweede proces werd Novak in ADVERTENTIE SPAANSE SINAASAPPELEN 30% meer vitamine C Za rijpten in de Spaanse zon... ze hebben dus meer sap. meer vitamine C. de natuurlijke (en lekkere) remedie tegen griep en verkoudheid PARIJS In het Parijse hof van be roep, zal voortaan een zoveel mogelijk voor iedereen begrijpelijke taal worden gebezigd, zo heeft de aftredende presi dent, Adolphe Touffaut, bepaald. In twee zaken las de president voor het eerst de vonnissen voor. zonder tel kens de gebruikelijke woorden „over wegende dat" te gebruiken. De griffier heeft opdracht gekregen verklaringen, niet meer in 1 lange zin te formuleren, maar naar mate de leesbaarheid en de begrijpelijkheid dit eisen meer zinnen te gebruiken. ADVERTENTIE oktober 1966 vrijgesproken van de ten lasteleggingen dat hij als transportfunc tionaris bij de massadeportaties van Joden naar nazi-concentratiekampen zich schuldig zou hebben gemaakt aan „gewelddaden in het openbaar". De verrassende uitspraak kwam, na dat de jury, bestaande uit vijf vrouwen en drie mannen tot de conclusie was gekomen dat er onvoldoende bewijsma teriaal was dat de 55 jaar oude vroege re kapitein der S.S. op de hoogte was van het lot van de Joodse gedeporteer den. De jury had het betoog van Novak aanvaard, dat hij slechts een onderge schikte functionaris was in de deporta tieplannen van Eichmann en dat hij al tijd had geloofd dat de gedeporteerden ondergebracht zouden worden in kolo nies in de bezette gebieden van Oost- Europa. In zijn eerste proces in 1964 werd No- vak tot acht jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens gewelddaden, maar dit vonnis werd later door het hoge ge rechtshof ongedaan gemaakt. De jury had toen Novak vrijgesproken van schuld aan moorden, maar gesteld dat hij bewust voor Eichmann had ge- wetkt. Op grond van deze tegenstelling tekende de verdediging beroep aan het geen door het opperste gerechtshof werd gesteund. Dit leidde tot het pro ces in 1966. Zijn vrijspraak in 1966 heeft stormen van protest van Joodse en anti-nazi-or- ganisaties in Oostenrijk en het buiten land verwekt. CALCUTTA Meer dan 20 personen zijn gewond toen communistische stu denten een asfaltwagen in brand sta ken eh deuren en vensters insloegen bij drie uur durende gevechten met de politie in Calcutta. De gevechten ontstonden toen de studenten optrokken naar het paleis van de gouverneur en daarbij door de politie werden tegengehouden. Omdat de regering vreesde dat het tot demonstraties en ongeregeldheden zou komen bij de opening van de zit ting van het parlement op woensdag had zij sluiting van universiteiten en scholen bevolen voor vier dagen, en een verbod op demonstraties afgekondigd. De politie ging de studenten te lijf met wapenstokken en traangas. Onge veer 100 demonstranten zijn gearres teerd en meer dan 20 studenten en po litieagenten zouden woensdag gewond zijn. Gouverneur Dharma Vira werd door linkse parlementariërs belaagd bij het betreden van het parlementsgebouw. Linkse parlementsleden en leden van de regeringspartijen gingen ook elkaar met stokken te lijf. De gouverneur werd licht gewond aan de knie. Het voorzittersgestoelte in de kamer is beschadigd bij de ongeregeldheden. JERUZALEM Premier Levi Esj- kol van Israël heeft in een toespraak gezegd, de rivier de Jordaan, als 'Is- raëls natuurlijke grens te beschouwen. De Israëlische regering wilde het leven in het gebied van de rivier de Jordaan „normaliseren", met inbegrip van het verkeer over de Jordaan-bruggen. (In de Israëlisch-Arabische oorlog van juni vorig jaar, veroverden Israëlische troepen het Jordaanse gebied aan de westelijke oever van de Jordaan). PARIJS/SAIGON De secretaris-generaal der Verenigde Naties, Oe Thant, heeft woensdag in Parijs vijf kwartier gesproken met de Noordviëtnamese ge delegeerde in Frankrijk, Mai Van Bo. Hij liet echter na afloop de vraag onbe antwoord, of dit onderhoud Washington en Hanoi dichter bij de conferentie tafel had gebracht. Ook na afloop van de ontmoeting die hij later met president de Gaulle had, wilde Oe Thant niets zeggen. Functionarissen van de Noordviëtnamese missie deelden slechts mee, dat Mai Van Bo zijn regering van het verloop van het gesprek op de hoogte had gesteld. BRUSSEL Koning Boudewijn van België heeft woensdag, precies een week na de val van het katholiek-libe rale kabinet-Vandenboeynants, de mi nister van staat P. W. Segers tot infor mateur benoemd. Segers, een 68-jarige Vlaming, sena tor van de christelijke volkspartij (CVP) en oud-minister, heeft een rui me informatieopdracht gekregen. Hij heeft deze taak reeds meer vervuld. Laatstelijk voorafgaand aan de vor ming van de afgetreden regering-Van- denboeynants. Zijn benoeming tot informateur werd dinsdagmiddag reeds in politieke krin gen in Brussel voorspeld, toen koning Boudewijn zijn consultatie van leiden de figuren uit het politieke leven af sloot met raadpleging van een aantal persoonlijkheden uit de Belgische eco- In Londen zei de Noordviëtnamese journalist Ngoejen Van Sao, die dins dagavond contact met Oe Thant had opgenomen, dat hem was verzocht de secretaris-generaal mee te delen, dat Mai Van Bo hem (Thant) het antwoord kon geven op de vragen die hij tijdens zijn bezoek vorige week aan Nieuw Delhi de consul-generaal van Hanoi daar had gesteld. Daaruit valt af te lei den, dat de Noordviëtnamese regering grote waarde hecht aan de bemidde lingspogingen van Oe Thant, die ach tereenvolgens Nieuw Delhi, Moskou en Londen bezocht. Hij zou dinsdagavond naar New York terugkeren maar be sloot na zijn gesprek met de journa list uit Hanoi op het laatste ogenblik naar Parijs te vliegen. Vandaar reist hij heden naar New York. In Viëtnam zelf hebben de Amerika nen na woensdag de bombardementen in de naaste j>mgeving van Hanoi her vat na een onderbreking van enkele weken. De aanvallen waren gericht op 15 km van het centrum gelegen doelen. Noord-Viëtnam zegt drie Amerikaanse vliegtuigen te hebben neergeschoten en enkele andere schade te hebben toege bracht. Hevige gevechten zijn nog steeds gaande in de Zuidviëtnamese keizer stad Hoeé, waar een Amerikaans ba taljon mariniers dat enkele dagen ge leden de Parfumrivier overstak om dichtbij de ommuurde, door Noordviët namese troepen bezette citadel te ko men, zware verliezen zou hebben gele den. De Viët-Cong is nog meer actief langs de gedemilitariseerde zone, in het centrale hoogland en in de Mekong- Delta. Ook in de omgeving van Saigon opereren nog Viët-Cong-eenheden. In de hoofdstad zelf wordt hard gewerkt aan een terugkeer naar het normale leven. Men bestudeert er de econo mische consequenties van het „TET"- offensief, consequenties die een com plete herziening van de begroting nood zakelijk maken. Vooral de kwestie van de wederopbouw bezorgt de autoritei ten veel hoofdbrekens. Hoge Amerikaanse militaire kringen gaven woensdag voor de eerste maal toe, dat de verliezen die de Viët-Cong en de Noordviëtnamezen de afgelopen twee weken hebben geleden, waarschijn lijk te hoog geschat zijn. Een Zuidviët namese regeringswoordvoerder stelde woensdag het dodental aan vijandelij ke kant tijdens het offensief op 32.904, maar volgens genoemde kringen is hier en daar dubbel geteld en is ook een aantal burgers inbegrepen bij dit cijfer dat „mogelijk twee- of drieduizend te hoog ligt". In Saigon is vernomen dat het lijk van de vermeende Noordviëtnamese ge neraal Tran Do, die zondag bij straat gevechten in Saigons Chinese wijk Cho- len zou zijn gesneuveld, verdwenen is. Een regeringswoordvoerder had eerder gezegd dat men er „voor zeventig pro cent zeker" van was dat de gedode officier de bewuste generaal was, die een belangrijke politieke functie had bij het bevrijdingsfront. Welingelichte kringen zeiden echter woensdag, dat de militairen die de man doodden het lijk bij nieuwe gevechten hadden moeten achterlaten, en dat het niet meer was teruggevonden. China heeft woensdag de communis ten in Zuid-Viëtnam aangespoord in hun strijd tegen de Amerikanen te vol harden. ..Doorzetten betekent overwin nen", verklaarde de Chinese minister van Defensie, Lin Piao, in een bood schap aan de Viët-Cong. Op een bijeen komst in Peking stelde de plaatsver vangend chef van de Chinese generale staf de strijd van de Viët-Cong ten voorbeeld aan de ca. 1500 aanwezige militairen. De recente overwinningen tonen de juistheid aan van Mao Tse- Toengs stelling dat „de volksoorlog" elke tegenstander, hoe sterk ook, op de knieën kon brengen, zei hij. BELGRADO Het Zuidslavische persbureau Tanjoeg meldt uit Praag, dat aldaar een zekere Frantisek Cou- fal is gearresteerd, die ervan beschul digd wordt een agent te zijn van de Amerikaanse inlichtingendienst. Hij zou een Tsjechoslowaakse burger zijn met een Canadees paspoort. ADVERTENTIE Neem Iglo. Dan proeft u lekker vlèes. Lekkere kruiden. Goede groenten. Oosterse ingrediënten. En niets meer. Dus geen bijsmaak. Dat hoort niet. Doe zoals het wel hoort: neem Iglo nasi en bami. Dat is wijs. NASI GROOT PAK 2,60 KLEIN PAK 1,55 BAMI GROOT PAK 2,60 KLEIN PAK 1,55 nomische wereld, zoals de gouverneur van de Nationale Bank en de voorzit ters van het verbond der Belgische nij verheid en het Vlaams Economisch Verbond. In Brussel geloofde men voorts, dat Segers na enkele dagen tot de conclu sie zou komen, dat vervroegde verkie zingen zullen moeten worden uitge schreven. Tegenover de pers verklaarde infor mateur Segers woensdagavond, dat niemand betwijfelt dat België op het ogenblik meer beleeft dan een gewone regeringscrisis. Zijn informatiewerk zou daarom tweeledig ztfn; eerst en vooral een ontleding van de huidige po litieke toestand, en vervolgens het trek ken van de beste conclusies uit zijn gedachtenwisselingen met figuren uit de verschillende politieke milieus. Er zouden volgens hem oplossingen gevon den moeten worden die zowel voor de toekomst als op de huidige omstandig heden van toepassing konden zijn. De informateur begon vanochtend zijn consultaties met bezoeken aan de voorzitters van de Senaat en de Ka mer en de ontslagnemende eerste-mi- nister. Inormateur Segers wilde niet ingaan op vragen of hij reeds aanwijzingen heeft, die zouden kunnen leiden tot- het zij herstel van de christelijk-liberale coalitie, of kamerontbinding en ver vroegde verkiezingen. Intussen is de spanning binnen de CVP, de grootste politieke partij in België, over de Vlaamse eisen inzake overplaatsing van Leuvenfrans nog niet geweken. Na een vergadering van de partij, woensdagmiddag in Brussel, werd verklaard dat de plaatselijke lei ders uit Wallonië over het algemeen een strakkere houding tegenover de Vlaamse CVP-ers willen aannemen, dan de leiders van de Waalse vleugel. Op de vergadering van woensdag zou ook weer de mogelijkheid van een breuk binnen de partij en oprichting van een afzonderlijke Waalse CVP ter sprake zijn geweest. LAKENHEATH, (Engeland) Een I onopgemerkt heeft rondgelopen op de woordvoerder van de Amerikaanse top-geheime Amerikaanse basis bij luchtmacht in Engeland heeft toegege- Lakenheath, verkleed ais militair van ven, dat er wekenlang een Brits meisje de luchtmacht. Hij deelde voorts mede Dit is de eerste foto van dr. Barnard met zijn wereldberoemde patiënt dr. Philip Blaiburg (R) na de harttransplantatie, genomen in het Groote Schuur ziekenhuiès in Kaapstad. dat er een onderzoek zal worden inge steld. Het 22-jarige meisje had de basis de afgelopen drie maanden met regelmati ge tussenpozen bezocht. Haar laatste verblijf had drie weken geduurd. Zij deelde een barak met 28 mannelijke mi litairen. Tegenover het blad The Daily Mail verklaarde het meisje naderhand, in een uniform te hebben rondgelopen met het korte haar onder een soort baseballpet. Haar aanwezigheid werd ontdekt tijdens een onderzoek naar verdovende midde len op de basis. „Ik deed het in de eerste plaats om bij mijn vriendjes te kunnen zijn. De andere jongens in de barak bewaarden ons geheim. Ze brachten mij eten heel goed eten zelfs zoals biefstukken en zo. Ik bracht de uren door met brei en en lezen en luisterde wat naar de radio. Ik was als een moeder voor ze, streek hun kleren en stopte sokken". Eerst was ze begonnen met stiekum weekendjes over te blijven. „Ik liet me met een taxi brengen en glipte dan de barak in zonder dat iemand me zag. Direct na aankomst trok ik dan een uni form aan". Een woordvoerder van de basis zei: „Wij zijn al blij dat ze niet in de super geheime gebieden is gekomen". Hij voegde daar aan toe, de naam van de vriend van het meisje niet te weten. Een zegsman van het Britse ministe rie van Defensie deelde desgevraagd mede: „Dit is een zaak die de Ameri kanen maar moeten afwikkelen. Zij zijn verantwoordelijk voor de veiligheid van de basis". LA PAZ De 27-jarige Franse schrij ver en filosoof Regis Debray, die in Bo livia dertig jaar gevangenisstraf uitzit wegens guerrilla-activiteiten, is dinsdag getrouwd met de Venezolaanse Eliza beth Burgos. De plechtigheid zou alleen zijn bijgewoond door zijn moeder me vrouw Janine Alexandre Debray, de Franse consul, een getuige van de bruid Thérèse de Lioncourt, en een getuige van Debray een daarvoor aangewezen Boliviaanse officier. ADVERTENTIE Natuurgedroogd, verrassend mild en vol karakter. 7 voortreffelijke sigaren in handige doos, die gemakkelijk in uw colbertzak past. 28 stuks in fraaie luxe kist. 7 Stuks 2,45 28 Stuks 9,80 ^oorstanders van meer steun aan ci landbouw hebben de strijd in het Kremlin ter verkrijging van de beleg- gingsgelden die oorspronkelijk apn de landbouw waren toegezegd verloren. De reden is waarschijnlijk, dat de mi litaire machine steeds meer opeet van de hulpbronnen. Zo beoordelen ervaren niet-communistische waarnemers, die de openbare tekenen van de lange strijd gevolgd hebben de situatie. Die tekenen hebben bestaan uit artike len in de Sovjet-pers en een paar rede voeringen door leiders, die, dikwijls iri indirecte bewoordingen, over de land- bouwbeleggingen spraken. Zoals ge woonlijk, zijn de problemen niet duide lijk gesteld voor het publiek, dat geen stem heeft in de strijd tussen speciale belangengroepen. Tïmitry S. Polyansky lijkt degene te zijn, die persoonlijk het meest heeft verloren. Polyansky heeft veel van de Ver. Staten en Canada gezien en gaat natuurlijk om met westerlingen. Hij is lid van het politburo, de groep van elf die het nationale beleid bepaalt. De belangrijkste man in deze groep is secretaris-generaal Leonid I. Breznjef. Polyansky is ook een van de eerste vice-premiers in het regeringsapparaat, dat de besluiten van het Politburo uit voert. Hij is verantwoordelijk voor de landbouw. Het fundamentele landbouwbeleid is in maart 1965 door Breznjef uitgestip peld. Hij beloofde hogere prijzen voor de landbouwprodukten en 71 miljard roebel (78,9 miljard dollar) aan. beleg gingen in 1966-'70, waarvan 41 miljoen roebel van de regering zou komen en de rest door de landbouwbedrijven BREZNJEF stil zijn zelf moest worden opgebracht. Alle landbouwbedrijven zijn staatsbezit of staan onder cöntrole van de staat. Het doel van het program was de traditio nele Sovjet-verwaarlozing van de land bouw, welke ondoeltreffend is gebleven en niet in staat om de 237 miljoen Rus sen te voeden, te onverwinnen. Bijna een jaar geleden na een record- oogst in 1966, liet Polyansky openlijk de klacht horen, dat „sommige kamera den" probeerden de landbouwbeleggin- gen te verminderen. Deze kameraden meenden klaarblijkelijk dat andere din gen belangrijker waren en het met de landbouw toch wel goed ging. In september besloot het Politburo om de landbouw 13 procent minder aan re geringsbelegging te geven in de perio de 1966-'70, dan Breznjef in maart 1965 had toegezegd. "Dolyansky deed in oktober een aanval -net een artikel, waarin hij „som mige mensen" kritiseerde wegens ge vaarlijke tendensen om de landbouwbe- leggingen te verminderen. Die mensen bevonden zich in het economische plan ningbureau van de regering, dat geleid wordt door premier Kosygin. Polyansky haalde in zijn artikel Breznjef aan als steun, en in een grote rede op 3 novem ber, herhaalde Breznjef enige argumen ten van Polyansky, die inderdaad als steun klonken. Cindsdien is in een aantal artikelen onderstreept, hoezeer de landbouw profijt heeft getrokken van de hogere prijzen, en hieraan werd toegevoegd dat de landbouw uit eigen bronnen kan be leggen om verbeteringen aan te bren gen. Dit leek er op neer te komen* dat de landbouw het zonder grote regerings beleggingen kon stellen. Kosygin sprak in december tot plaat selijke bestuurders die voor de land bouw verantwoordelijk zijn, maar Po lyansky was daar niet bij. Een reden voor zijn afwezigheid werd niet ver meld. Onlangs heeft Breznjef gesproken tot in de landbouw werkzaam zijnde partij leden, weer ontbrak Polyansky. Zijn protesten zijn aan het afsterven, hoe wel zij waarschijnlijk niet geheel zijn verstomd. W/aar Breznjef thans staat is niet dui- delijk. In de meest recente openba re melding van de beslissing van maart 1965 werd niet, zoals de gewoonte was geweest, Breznjef als de grote held vfen die beslissing genoemd. Dit feit en de hele recente trend doet sommige waarnemers vermoeden, dat Breznjef zich persoonlijk aan zijn toe zeggingen heeft onttrokken, omdat an dere eisen dringender zouden zijn. De dringenste zijn de militaire uitga ven. De Sovjet-hulp aan Noord-Viëtnam kost steeds meer en voor de moderni sering van de eigen strijdkrachten der Sovjet-Unie zijn duurdere wapens no dig. Waarnemers menen, dat het voor namelijk de politieke wereldsituatie en de gevolgen daarvan voor de Sovjet uitgaven voor de defensie zijn welke het beleggingsprogram van de landbouw hebben getrokken. De Sovjet-land bouw blijft, ondanks de besnoeiingen, vooruit gaan. Maar het gaat te langzaam, te langzaam om het vertrouwen te wek ken, dat de produktiedoeleinden van 1966-'70 zullen worden bereikt. Op het belangrijke terrein van de graanproduktie betekent de teleurstel lende oogst van verleden jaar dat de recordoogst van 1966 door de eerstvol gende drie oogsten moet worden geëven aard om het geplande vijfjaarsgemid delde te halen. En er is geen enkele waarnemer die dit voor mogelijk houdt.

De Vallei | 1968 | | pagina 9