Zaak bijgelegd Zonder rodelen toch kampioen De medailles verdeeld Sport in het kort GRENOBLE 1968Fred Anton Maier pakte voor tweede keer wereldrecord op 5000 m van Kees Verkerk af VERKERK REED IN MAGISTRALE RIT NAAR OLYMPISCH GOUD Schenk legde beslag de zilveren medaille op Sensationele ijshockeyzege van Tsjecho-Slowakije op Rusland Nog drie kanshebbers voor Olympisch goud NANCY GREENE WON REUZENSLALOM Stevens won etappe in Andalusië WK Schaatsenrijden Göfehorq op t.v. Rusland weer goud Geen houvast Niet tevreden Handgemeen Bewijzen Geladen Kapot Onverwacht Uitslagen Carry Geyssen bood haar excuses aan VRIJDAG 16 FEBRUARI 1968 GRENOBLE. Voor het oog van de wereld is de vrede getekend in de Ne derlandse damesschaatsploeg. Carry Geyssen, die eerder deze week kritiek heeft geuit aan het adres van haar leermeester Piet Zwanenburg, heeft gisteren haar excuses aangeboden aan de trainer-coach. Chef de mission jhr. J. Quarles van Ufford belegde gisteren tegen de avond in allerijl een bijeenkomst met de Ne derlandse journalisten. Hij zei onder meer: „De publikatie van de uitlatin gen van Carry Geyssen, die in wat ge spannen sfeer zijn gedaan, en die ertoe hebben geleid dat er een onverdiende blaam is gevallen op de naam van de heer Zwanenburg, betreur ik zeer. Car ry Geyssen heeft haar excuses aange boden, die de heer Zwanenburg volle dig heeft aanvaard. Ik stel er prijs op te verklaren dat deze kritiek is voort gekomen uit haar ontevredenheid, om dat zij niet is ingezet op de 3.000 me ter. Daarvoor ben ik als chef de mis sion verantwoordelijk en niet de heer Zwanenburg". De voorzitter van de Koninklijke Ne derlandse Schaatsrijdersbond, de heer H. Wesselo, gaf namens het dagelijks bestuur van de KNSB („in meerder heid in Grenoble aanwezig") een com muniqué uit. Daarin worden de door Carry Geyssen gedane uitlatingen voor Piet Zwanenburg beledigend genoemd. Door het aanbieden van excuses is vol gens dit communiqué de verhouding weer recht getrokken. Stien Kaiser is, zo meent het bestuur van de KNSB, ten onrechte bij deze zaak betrokken. Z(j heeft zich niet in dezelfde zin als Carry Geyssen uitgelaten over Zwa nenburg. „Er kan bij niemand", zo valt te le zen in het communiqué, „enige twijfel bestaan, gezien de behaalde resultaten, aan de capaciteiten van de heer Zwa nenburg". Intussen liet de heer Wesselo wel de mogelijkheid open dat te eniger tijd een vrouwelijke coach ook bij de trai ning van de meisjes betrokken zou wor den. CHAMROUSSE De Canadese ski ster Nancy Greene heeft gisteren in Chamrousse de reuzenslalom voor da mes gewonnen. Behalve Olympisch goud veroverde ze dank zij die overwin ning ook de wereldtitel op de combina tie. Voor de strijd om het wereldkam pioenschap telden alle drie Olympische Alpinewedstrijden. Er is echter geen Olympische titel aan verbonden. De Frangaise Annie Famose legde in de reuzenslolom beslag op het zilver, de Zwitserse Fernande Bochatay op het brons. Ook de tweede plaats in de combinatie was voor een Frangaise: Mariellc Goitschel. Annie Famose werd hierin derde, gevolgd door haar landge note Isabelle Mir en de Oostenrijkse Ol- ga Pali. VILLARD DE LANS Zonder dat ze gisteren in actie hoefden te komen heb ben de Oostenrijker Manfred Schmidt bij de heren en de Italiaanse Erika Lechner bij de dames gisteren in Vil- lard de Lans de gouden medaille bij het rodelen gekregen. De Internationale Ro- delfederatie besloot gisteren de vierde en laatste manche van dit onderdeel niet te houden en de stand na drie man ches als einduitslag te nemen. Door het zachte weer was de rodelbaan gisteren, evenals de bobsleebaanweer vrijwel onbegaanbaar. Bij de dames ging de zilveren me daille naar de Westduitse Christa Schmuck en de bronzen naar haar land genote Angelika Dünhaupt. De Oostduit ser Kohier werd tweede bij de heren, gevolgd door zijn landgenoot Bonscak. Rusland heeft gisteren zijn eerste gouden medaille op de Noordse nummers veroverd. Gisteren in Autrans toonde de Russische ploeg zich op de 4 x 7,5 kilometer estafette biathlon de sterkste. Noorwegen werd tweede, gevolgd door Zweden. GRENOBLE De medailleverdelinè na de donderdagmorgen gehouden on derdelen van de Olympische Winterspe len is als volgt (resp. goud, zilver, brons) 1. Noorwegen 4 4 1 2. Rusland 3 4 2 3. NEDERLAND 3 3 3 4. Frankrijk 3 3 1 5. Italië 3 6. West-Duitsland 2 2 2 7. Oostenrijk 2 13 8. Zweden 2 12 9. Verenigde Staten 14 1 10. Finland 1 2 2 11. Canada 11- 12. Tsjecho-Slowakije 1-1 13. Zwitserland 2 2 14. Oost-Duitsland 2 2 15. Roemenië 1 De trainer van de Rotterdamse tweede-divisieclub Excelsior, Rihus Smits, zal zijn contract niet verlengen. Smits (48), die behalve trainer ook masseur was, heeft vijf jaar voor Ex celsior gewerkt. De Westduitse handbalploeg heeft in Saarbrücken met 1514 gewonnen van Rusland. In de eerste wedstrijd voor de kwartfinales van het toernooi om tie Europese basketbalbeker heeft Spartak in Br no met 7667 gewonnen van de Belgische kampioen Racing Mechelen. GRENOBLE Opnieuw een gloriedag voor de Nederlandse schaatsers. De als een komeet teruggekomen Kees Verkerk reed in een fantastische rit naar een gouden medaille (2.03.4) en Ard Schenk veroverde zilver, samen met de Noor Ivar Eriksen (beiden 2.05.-). Verkerk bevestigde daarmee de voortreffelijke vorm, waarin hij nu verkeert na een periode van terugslag. Hij bleef onder zijn eigen wereldrecordtijd en reed bijzonder sterk, zodat we zelfs heel veel vertrouwen hebben in de wed strijd van morgen, de 10.000 meter. Een bijzonder knappe prestatie leverde voorts ook Peter Nottet, die een tijd van 2.06.3 boekte. Kees Verkerk startte in de zesde rit i tegen de volkomen kansloze Oostenrij ker Strutz en had daardoor aan de tijd van Schenk, die al in de tweede rit was uitgekomen tegen de sterke Rus Matu- sevitsj, een goed richtsnoer. De eerste 300 meter gingen voor Verkerk in 26,9 seconden, hetgeen een achterstand op Schenk betekende van 0.2 sec. Na 700 meter had onze landgenoot die achter stand evenwel reeds omgezet in een voorsprong van 0,1 sec. (53.4 tegen 58.5). Scherp de bochten nemend bleef „Kees- sie" in hoog tempo zijn rondjes draaien. Bij het ingaan van de laatste ronde had hij 0,9 sec. voorsprong op Schenk, waarna hij finishte met een voorsprong van 1,6 seconden op zijn landgenoot met een slotronde van 32,8 sec. Op dat moment stond dus Verkerk eerste en Schenk tweede. Maar er moes ten nog verschillende sterke jongens ko men, zodat de spanning nog lang niet geweken was. Eriksen Van die sterken verscheen allereerst Eriksen aan de startlijn. De Noor ging bijzonder snel weg en boekte over de eerste ronde een tijd van 26,3 sec., snel ler dan Verkerk en Schenk. Hij reed sterk en krachtig en had bij het ingaan van de laatste ronde een voorsprong van 0,6 sec. op Schenk en een achterstand van 0,9 seconden op Verkerk. Zijn laatste ronde Was evenwel niet bijster sterk. De laatste 400 meter wer den afgelegd In 34,7 seconden, waardoor Eriksen in dezelfde tijd finishte als Schenk. Wereldrecordhouder Magne Thomas sen, die meteen in de volgende rit aan bod was, slaagde er evenmin in Ver- kerks tijd te verbeteren en bleef zelfs boven de tijden van Schenk en Eriksen. Hij eindigde zijn rit in 2.05.1. Maar nog lang was de spanning niet geweken. Een tiende tekort Aan de beurt was de Noor Björn Tve- ter, die ontzaglijk hard van start ging en na 700 meter een betere tijd noteer de dan wie ook. De Noor bleek evenwel iets te veel van zijn krachten te hebben gevergd en kwam precies 0.1 sec. te kort om een zilveren plak te veroveren. Olympisch kampioen Ants Antsson slaagde er evenmin ln een tijd te reali seren, die voldoende was voor het ver overen van een medaille, laat staan voor het prolongeren van zijn titel. Hij kwam uit op 2.07.2 en vormde voor het lei dende trio dus in geen enkel opzicht een bedreiging. Zo bleven als enige concurrenten eigenlijk nog alleen de Rus Kaplan en de Noor Stiansen over. Tevoren had Bols al een voor zijn doen zeer redelijke tijd gemaakt, t.w. 2.07.8. Valeri Kaplan stelde duidelijk teleur vormde met een tijd van 2.07.2 geen gevaar. Hij kwam zelfs nog aanzien lijk tekort bij onze Peter Nottet, die met 2.06.3 een voortreffelijke prestatie le verde, zijn persoonlijk record aanzien lijk verbeterde en slechts 0,2 sec. ach ter bleef bij de Rus Matusevitsj. De Noor Stiansen had aan 2.05.5 even min voldoende om Schenk van de twee de plaats te verdrijven. O ARD SCHENK heel blij met zilver MALAGA Harry Stevens heeft donderdag de zevende etappe van de Ronde van Andalusië, een rit over 140 km van Algericas naar Malaga, ge wonnen. De Belg Houbrechts bleef lei der in het algemeen klassement. De uitslag van de zevende etappe: 1. Steevens (Ned) 3.25.36; 2. Gode- froot (Belg) 3. 25.52; 3. Van Clooster (Belg) 3. 26.07; 7. Wagtmans (Ned) z.t.; 40. Tummers (Ned) z.t. Het algemeen klassement na de ze vende etappe: 1. Houbrechts (Belg) 27.05.55; 2. Granell (Sp) 27.11.41; 3. Ocana (Sp) 27.12.08; 4. Wagtmans (Ned) 27.14.07; 22. Steevens (Ned) 27.35.53; 44. Tummers (Ned) 28.03.16. HILVERSUM. De wereldkam pioenschappen schaatsen, die zaterdag 24 en zondag 25 februari in Göteborg worden gehouden, zullen rechtstreeks door de NTS worden uitgezonden. De reportage op zaterdag van de 500 en 5000 meter wordt van 15.01 tot circa 18.00 uur uitgezonden. In verband hier mede wordt het nieuws in het kort om 15.00 uur uitgezonden en wordt het voor 16.00 uur aangekondigde program ma van de VARA verplaatst naar Ne derland II. De reportage van de ritten op de 1.500 en 10.000 meter op zondag wordt van 13.01 tot circa 17.30 uur uitgezon den. Monitor komt te vervallen en het nieuws in het kort wordt om 13.00 uur uitgezonden, de wegeninformatie in de pauze om circa 14.30 uur en de toto uitslagen rond 16.30 uur. De cursussen van Teleac worden van 13.45 tot 15.30 uur via Nederland II uitgezonden. De schaatsreportages worden door Bob Spaak van commentaar voorzien. De lange Noorse schaatsenrijder Fred Anton Maier, reeds in Oslo door zo- GRENOBLE als Europees kampioen 1968 door duizendenlandgenoten bejubeld, haalde als we gisteren reeds meldden, in een kort tijdsbestek voor de tweede maal een wereldrecord terug. Ditmaal op de Olympische 5000 meter, waar de sterke kleine Nederlander Kees Verkerk hem in de derde rit tegen de Hongaar Ivankai als snelste ipan ter wereld op de vijf kilometer had onttroond. Twee ritten later reed de 28-jarige Maier de race van zijn leven tegen de Italiaan De Riva. Kees Verkerk, die Maiers record van 7 min. en 26,2 sec. had teruggebracht tot 7.23,2 waarbij hij en passant het Olympisch record van de Noor Knut Johannessen (7.38,4) verpulverde, zag de gouden medaille, die hij op dat ogenblik in bezit had, langzaam, tergend langzaam uit zijn handen glijden. De Noor finishte in 7.22.4 Verkerk, eervol verliezer, stapte op de murw gereden Maier af om hem als een der eersten met dit fabelachtige wereldrecord te feliciteren. Slechts 0.8 sec. lag er tussen de tijden van deze twee grote stayers. Sportieve Fred Anton Maier: „Kees, als jij nè mij had gereden, dan had jij het we reldrecord en het goud veroverd". De kasteleinszoon uit Puttershoek vond weliswaar troost in deze woorden maar hij had toch op meer gehoopt. Toen de Canadees Enock in de eerste rit van de dag tot 7.54,8 was gekopiep had men elkaar hier op de baan .van Grenoble eens aangekeken. Er waren kennelijk toch wel snelle tijden moge lijk, als een man als Enock ruim onder de acht minuten kan blijven. De Fin Koskinen, die in het tweede paar startte, legde de 5000 meter af in 7.35,9. Voor Verkerk geen tijd om zich aan vast te klampen. Immers Koski nen mocht dan wel goed hebben gere den, hij kon toch niet tot de beste stayers ter wereld worden gerekend. GRENOBLE Rusland is niet langer de favoriet van het Olympisch ijshockey toernooi. Daarvoor hebben don derdagavond de onvermoeid vechtende Tsjechen gezorgd. In een wedstrijd, die van de eerste tot de laatste minuut de 12.000 toeschouwers in het uitverkochte ijsstadion heeft geboeid, zegevierden de Tsjechen, die in de ontmoetingen tegen Rusland vrijwel nooit tot grote prestaties konden komen, verdiend met 54. De tussenstanden waren: 31, 1—1, 1—2. Daardoor krijgt de strijd om de Olympische, wereld- en Europese titel zaterdagavond een slot, dat de organisato ren zelfs in hun stoutste droom niet hadden verwacht. Voor het eerst sinds vele jaren zijn er drie kanshebbers, te weten: Tsjecho-Slowakije, Canada en Rusland. Alle drie landen vergaarden uit zes wedstrijden tien punten. Het is dan ook zeer waarschijnlijk, dat twee van deze ploe gen het toernooi met een zelfde aantal wedstrijdpunten zullen beëindigen. In dat geval is het resultaat van de ont moeting tussen die teams beslissend voor de onderlinge rangschikking. Geen opwekkend vooruitzicht voor Rus land, sinds 1963 wereld- en Europees kampioen en win naar van het Olympisch goud in 1964 in Innsbruck. Zelfs als Rusland zaterdagavond in de slotwedstrijd het verras send teruggekomen Canada mocht verslaan is het zeer de vraag, of de titels kunnen worden geprolongeerd. Waar schijnlijk is immers, dat Tsjecho-Slowakije de formatie van Zweden weinig kansen zal geven. De nederlaag tegen de Tsjechen kost de Russen dan het goud. Mocht Canada erin slagen ook Rus land te overwinnen, dan zal voor het eerst sinds 1952 de titel weer naar het land van de maple leaf gaan, omdat Canada zich in de finale de meerdere van de Russen heeft getoond. Van de wederzijdse sympathie, die men de Tsjechen en de Russen veelal toedenkt, was donderdagavond in het ijsstadion van Grenoble weinig te mer ken. Drie speeltijden lang hebben bei de ploegen een meedogenloze strijd ge voerd, waarin de strafbank druk werd bezocht. Tsj.-Slowakije dankte zijn ze- De Russen hebben de gouden me dailles tijdens de Winterspelen niet meer voor het oprapen. Hoewel drie gouden, vier zilveren en twee bronzen medailles in dit stadium van de Spe len geen geringe oogst is, kan dat de Russen toch niet tevreden stellen. In Innsbruck kwam Rusland nog met in totaal elf gouden, vijf zilveren en vier bronzen medailles uit de bus. Igor Kazanski, vice-president van het Russische Olympisch Comité, bekende dezer dagen dat de rest van de wereld inloopt op Rusland. ge voornamelijk aan een produktieve eerste periode, waarin een verdiende 3-1 voorsprong werd genomen. Aanvan kelijk zag het er naar uit, dat Rusland moeiteloos zijn zesde overwinning zou gaan behalen. Na 28 seconden opende aanvoerder Maiorov de score voor de titelhouders. De geestkracht van de Tsjechen was allerminst gebroken. Na vijftien minuten zorgde Sevoik voor de gelijkmaker en produktieve laatste mi nuten van de eerste speeltijd maakten, dat de Tsjechen fhet 3-1 de leiding konden nemen. Op grootse wijze hebben zij daarna de voorsprong verdedigd. Geestdriftig aangemoedigd door de duizenden op de overvolle tribunes zagen zij kans in de tweede speeltijd de Russen te weer staan, zodat met een 4-2 score de laatste periode aanbrak. Toen Jirik na 16 mi nuten de stand op 5-2 bracht was alle gevaar geweken. Dat het einde met 5-4 kwam deerde de Tsjechen allerminst. Toen het signaal voor het einde klonk waren de Tsjechen volledig in de ban van de vreugde als was het goud reeds verdiend. In een fel duel, waarin het handge meen niet werd geschuwd, heeft Cana da donderdagmiddag zijn laatste kans op de Olympische ijshockeytitel met succes verdedigd. De mannen van pa ter Bauer wonnen de ontmoeting tegen Zweden met 3-0. De tussenstanden wa ren: 2-0, 0-0, 1,0. Dank zij aanvoerder Johnson en Pinder had Canada na der tien minuten al een zeer verdiende 2-0 voorsprong. De Zweden speelden aan merkelijk minder sterk dan in de enerverende ontmoeting tegen Rusland. De meer dan 10.000 toeschouwers wa ren het in het verdere verloop lang niet eens met de beslissingen van de Tsjechi sche arbiter Korinek, wiens land het grootste belang had bij een Canadese nederlaag. Vijfmaal stuurde hij een van de Ca nadezen voor twee minuten naar de strafbank. De soms dubieuze beslissin gen kostten de daaraan uiteraard on schuldige Zweden de sympathie van het publiek, die ze in dit toernooi in zo rui me mate bezaten. De Scandinaviërs za gen geen kans de perioden van numeriek overwicht uit te buiten. Ze verloren de laatste hoop op een gunstig resultaat toen O'Shea vijf minuten voor tijd de stand op 3-0 bracht. De standen na de donderdag gespeelde wedstrijden luiden: Groep a: Rusland Canada Tsj.-Slow. Zweden Finland Ver. Staten W.-Duitsland O.-Duitsland Groep b: Zuidslavië Japan Noorwegen Roemenië Oostenrijk Frankrijk 10 10 10 8 4 4 0 0 6 6 6 4 2 0 43—10 28—10 31—15 21—16 12—21 22—27 8—33 11—44 21— 2 21—10 13—12 17—14 12—27 7—26 Trainer-coach Wim de Graaff zette de Zuidhollander op een schema van 7,32,0. De wereldkampioen had een snel begin en allengs bleek, dat het ijs, af en toe gekoesterd door een ietwat bleek zonnetje, grotere mogelijkheden bood dan het schema van De Graaff aangaf. Er stond bovendien zo goed als geen wind. Na de eerste tweehonderd meter in 20 seconden te hebben afgelegd, was er een ronde (van vierhonderd meter) gevolgd in de tijd van 34 seconden. De eerste duizend meter gingen onder de smalle ijzers door in 1 min. en 28 sec., na 1400 meter noteerde de Nederlander 2 min. en 3 sec. Op dat ogenblik wist De Graaf waar aan hij toe was. Van de kant af liet hij Verkerk weten, hoe de zaken ervoor stonden, de Puttershoeker beet op zijn tanden en gooide het tempo omhoog. Op de 3000-meter-grens werd voor hem de tussentijd afgedrukt van 4 min. en 25 sec. Toen begreep men, dat er een we reldrecord inzat. Verkerk, voortgedreven, gedragen door het enthousiasme langs ue baan waar voor de Fransen hun wenkbrauwen op trokken, haalde alles uit zijn kleine, maar keihard getrainde lichaam. Hij wilde bewijzen, dat hij er weer is. Dat hij de terugslag ondervonden na zijn zware verkoudheid, opgelopen vlak voor de Europese titelstrijd van Oslo, te bo ven was. Verkerk was een grote kracht bron,' hij was weer één met het ijs of schoon zijn bochtenwerk, zoals hij la ter zei, nog niet feilloos was. De formidabele tijd, die op het sco rebord tevoorschijn kwam, bracht het Nederlandse legioen, waaronder vader Pleun Verkerk, in extase. In zijii kleedkamer stelde de nieuwe wereldrecordhouder: „Nou kijken, of het genoeg is. Ik was weggegaan op een schema van 7 min. en 32 sec. Dat lag veel te hoog. Ik had het weer mee, maae nogmaals, Maier moet nog star ten. Maar wat er ook gebeurt, ik ben toch wel tevreden met mijn prestatie. Het is alleen jammer, dat ik voor Fred Anton moest rijden. Het ging nu een stuk fijner dan op de 500 meter. Ik was toen nog goed stijf. Masseur Cor Neder- veen heeft me de afgelopen drie dagen stevig onder handen genomen, ik lag soms te gillen van de pijn". Fred Anton Maier was intussen de baan opgekomen in de wetenschap, dat als hij goud op de 5.000 meter wilde winnen, hij een nog scherper wereldre cord zou moeten rijden dan Verkerk al had gedaan. De Noor, die tijdens het Europese kampioenschap in het Bislet- stadion zijn wereldtijd op de 10 kilome ter even kwijtraakte aan zijn jonge en kleipe landgenoot Guttormsen maar die direct in datzelfde titeltoernooi weer te rughaalde, had zich voorgenomen hier iets dergelijks te presteren. Ondanks de vooral tegen hèm gerichte koude oorlog van Kees Verkerk, die hem de afgelopen dagen met allerlei plagende opmerkingen uit concentratie had trachten te halen, verscheen er een geladen Maier aan de start. Ook de Scandinaviër vertrok snel en reed de eerste 1400 meter in 2 min. en 3 sec. maar in de volgende ronde was hij in eens twee seconden sneller dan zijn grootste tegenstander. Het werden er zelfs, na 2600 meter, drie Het handjevol Noren verkeerde toen al in een soort delirium. Het „heya An ton, heya Anton" schalde over de pis te, maar Maier, hoe geïnspireerd ook, verloor plotseling iets van zijn voor- De drie krachtrijders van de 5000 me ter: v.l.n.r. Peter Nottet, Fred Anton Maier en Kees Verkerk. sprong van drie seconden op Verkerk. Het werden er twee, het werd er een... Maier ging ineens veel moeilijker over de baan. Hij vocht nu niet alleen meer tegen de chronometers maar ook tegen zichzelf. Wat mankeerde er toch aan? Hij, de grootste stayer van deze tijd, was zijn ritme kwijtgeraakt. Met een verwrongen gezicht legde Maier de laatste twee ronden af. Hij ging niet meer, het wilde niet meer lukken. Met de moed der wanhoop wierp hij zich uit de laatste bocht het laatste rechte eind in. De Noor was opgebrand maar hij kreeg zijn zin. Hij was 0,8 sec. sneller dan Verkerk. Het wereldrecord op de 5000 meter was opnieuw van hem dat daaraan het Olympische goud was verbonden stemde hem, toen hij zich hersteld had van zijn inspanningen dubbel tevreden. „Ik was wel helemaal kapot", beken de de Scandinaviër na afloop. „Verkerk heeft me tot het uiterste gedreven, ik ben nog nooit zo kapot geweest. Ik heb nog nooit zo'n zware strijd moeten leveren". Kees Verkerk: „Het is natuurlijk wel spijtig, dat Fred Anton me eraf heeft gereden. Zo zie je maar weer eens hoe fijn het is als je onder dezelfde weers omstandigheden nè je grote concurren ten mag rijden. Dan zit je ergens toch wel lekkerder". Maier dus goud en Verkerk het zil ver. Maar de 5000 meter was nog niet achter de rug. De Zweed Jonny Nilsson nog altijd tot een verrassing in staat moest nog rijden en verder waren daar toch ook nog Peter Nottet, de No ren Guttormsen en Stiansen en Jan Bols. De Hoogevener, die al blijk had gegeven over uitstekende stayerscapa citeiten te beschikken, kon nog wel eens voor een daverende surprise zor gen. Peter Nottet zou degene zijn, die Maier en Verkerk het sterkst zou be dreigen. De Loosduiner reed een schit terende race tegen de Oostenrijker Erich Korbel en bleef met een tijd van 7.25,5 ook nog onder het oude wereld record van Maier. Het betekende voor de Nederlander een onverwachte bron zen medaille. Jan Bols had de snelste opening van alle rijders maar moest in het tweede deel de tol daarvoor betalen. Hij werd in 7.33,1 verdienstelijk achtste. De aanvallen, die Nilsson, Guttorm sen en Stiansen op de posities van Mai er en Verkerk ondernamen, bleken al snel tot mislukkig gedoemd. Vader Pleun Verkerk: „Geweldig hè. Denk erom, daarop neem ik er van avond een paar!" De uitslag van de 5000 meter is: 1. Maier (Noorw.) 7 min. 22,4 sec. (we reld- en Olympisch record); 2. Verkerk 7.32.2; 3. Nottet (Ned.) 7.25,5; 4. Gut tormsen (Noorw.) 7.27,8; 5. Höglin (Zwe.) 7.32,7; 6. Sandler (Zwe.) 7.32,8; 7. Nilsson, (Zwe), 7.32,9; 8. Bols (Ned.) 7.33.1; 9. Koskinen (Finl.) 7.35,9; 10. La- vroesjkin (Rusl.) 7.37,9; 11. Seljanin (Rusl.) 7.38,5; 12. Stiansen (Noorw.) 7.39,7; 13. Günther Traub (W-Dld.) 7.40,4; 14 Masokof (Rusl.) 7.41,9; 15 Launonen (Finl.) 7.46,5; 16. Strutz (Oost.) 7.53,4; 17 Hietala (Finl.) 7.54,0; 18. Gloder (It.) 7.54,5; 19. Enock (Can.) 7.54,8; 20 Jürgen Traub (W.-Dld) 7.55,3. O Kees Verkerk feliciteerde na de rit van Fred Anton Maier de Noor met het heroveren van het wereldrecord op de 5000 meter.

De Vallei | 1968 | | pagina 11