Veenendaals dagblad Zwitsers diplomaat met vage opdracht op weg naar Hanoi Goud en zilver voor Nederland Buiten 111 PROTESTBARRIERE OP STRAAT Regelrechte veldslag aan oevers van Jordaan BEDRIJFS AUTO'S Complete planten uit eelculturen in Unile ver-laboratorium Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Nazi-Degrelle kandidaat België Geen animo bij Stichting voor gesprek met regering DRIE GEZINNEN DAKLOOS NA BRAND IN AMSTERDAM Scheepsramp in Javazee 18 doden32 gewonden WERELDPRIMEUR ITS DUIVEN Beetje winter Verkerk en Schenk Driej kleuterschool ÏO TIM 18 FEBRUARI Premier De Jong naar Wilson Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent VRIJDAG 16 FEBRUARI I968 - 42e JAARGANG no. 40 GRENOBLE Opnieuw hebben Ne derlandse schaatsers voot grote succes sen gezorgd bij de Olympische Win terspelen. Kees Verkerk "veroverde op de 1500 meter, in een magistrale rit in 2.03.4, slechts 0,9 sec. boven de (on officiële) wereldrecordtijd van de Noor Magne Thomassen, de gouden medail le en Ard Schenk greep het zilver, sa men met de Noor Eriksen. De man uit het Noordhollandse finishte in 2.05.- en had dus slechts 1,6 sec. meer nodig dan zijn land- en ploeggenoot. Verkerk bleef liefst 5,2 sec. onder het oude Olympische record, dat sinds 1956 op naam stond van de Rus Evgeny Gris- hin met 2.08.6. Ook Schenk bleef ruim onder het Olympisch record. De tijd van Verkerk was bovendien 'n halve seconde beter dan zijn indertijd gevestigde wereldrecordtijd. Asyl Z"1 een vogel, zelfs niet de spechten van het kasteelbcs, heeft zulk een kostelijke slaapstee als het kauwtjes- paar, dat een verblijf vond in de schoorsteen van onze buren, want op zulk een droog en zelfs verwarmdf!) asiel kan noch de specht in zijn boom- hol, noch de mees in haar nestkastje bogen. Die genoeglijke kerkkraaien zijn voor Jiun leven gepaard en nu ik dit zit te schrijven, hokken man en vrouw dicht tegen elkaar in de poeier- sneeuw, die de oostenwind over het dak stuift. Altoos zien wij zo'n trouw echtpaar verenigd, evenals bij de goudvinken. Veel vogels slapen in dichte rododendrons, windvrije bos schages, fijn- en tuinsparren, maar ook klimop is hun lief. Merels, mus sen, winterkoninkjes, roodborstjes en onze bescheiden bastaardnachtegaal weten daarin ontelbare knusse plekjes te vinden. Een paar huismussen bivak keren onder het rieten dak van ons huis; eerst zagen we hen 's najaars ijverig bezig strootjes, veertjes en hal men aan te slepen voor het stofferen van een warm winterkwartier. Overi gens tonen deze kornuiten zich in de keus van hun nachtverblijf niet bijster kieskeurig; in erkertjes, uitbouwsels en frontispieces onzer villa's, onder overstekende goten, achter uithang borden, in hooibergen enz., weten ze de winter uitnemend door te komen. De tegenwoordige moderne en strak ke architectuur schenkt voor vogel behaaglijkheid echter te weinig tier lantijnen. Vroeger hadden we zowel voor als achter onze woning een broedpaar zwarte spechten en we wis ten precies, wanneer deze onder de wol gingen, want ze rcepen een luid wel-te-rusten over het bos, vóór ze in hun slaaphol duiken. 16 febr. '68 A. B. WIGMAN BERN De Zwitserse ambassadeur in Peking, Oscar Rossetti, is naar de Noordviëtnainese hoofdstad Hanoi onderweg. Hij zal een nieuwe bemidde lingspoging ondernemen in de Vietnamese kwestie, zo werd gisteren in Bern bekendgemaakt. In de berichten uit Bern werd er de nadruk op gelegd dat de reis van Ros setti uitsluitend een Zwitsers initiatief is en dat hij geen boodschap van de Amerikaanse autoriteiten bij zich heeft. Rossetti zou instructies hebben de Noordviëtnamese regering mee te delen dat Zwitserland gereed staat en bereid is zijn goede diensten aan te bieden, nu of in de toekomst. Zwitserse woordvoerders zeiden dat Rossetti „gemachtigd" was naar Ha noi te gaan om te proberen de weg te openen voor medische en humanitai re hulp door het Zwitserse en het in ternationale Rode Kruis, welke wel ac tief in Zuid-Viëtnam zijn, maar tot nu toe niet in Noord-Viëtnam zijn toegela ten. Zij wilden over geen andere as pecten van de. reis spreken. Veel Zwitserse bemiddelingspogingen hebben hun succes te danken aan het contact dat door middel van humani taire hulp, welke ofwel rechtstreeks door de regering of via het Zwitserse of internationale Rode Kruis werd ge geven. Zuid-Viëtnam heeft tijdens het con flict steeds deze hulp aangenomen. Noord-Viëtnam weigerde oorspronke lijke Zwitserse of Rode Kruishulp ook al werd deze zonder voorwaarden aan geboden uitsluitend om de zieken en gewonden te kunnen helpen. SUCCES De voorganger van Rossetti, ambas sadeur Hans Keiler, maakte over deze kwestie het eerste officiële contact met Hanoi in december 1966. Hij slaagde er in de Noordviëtnamezen te overtuigen van de onpartijdigheid van zijn land in het conflict en kreeg hun instemming om 250.000 francs aan Zwitserse hulp te aanvaarden. Hoewel de twee landen geen diplomatieke betrekkingen onder houden. Het bedrag werd overgemaakt aan het Noordviëtnamese Rode Kruis. De officiële missie van Rossetti is instem ming van Noord-Viëtnam te verkrijgen voor meer Zwitserse hulp. De juiste tijd van aankomst in Ha noi is niet duidelijk. Rossetti zou gis teren uit Peking vertrokken zijn en via Kanton naar Hanoi vliegen, maar luchtaanvallen op de Noordviëtnamese hoofdstad hebben zijn aankomst blijk baar vertraagd. De Noordviëtnamese ambassadeur in Cairo, Ngoeyen Xuan, heeft woensdag tijdens een onderhoud met de Egypti sche minister van Buitenlandse Zaken Mahmoed Riad de voorwaarden bekend gemaakt die Hanoi stelt alvorens een aanvang kan worden gemaakt met de vredesonderhandelingen over Viëtnam, zo heeft het semi-officiële dagblad Al Ahram bekendgemaakt. KERXWAPEÏSS De Amerikaanse minster van Bui tenlandse Zaken Dean Rusk heeft in antwoord op vragen van senator J. W. Fulbright, voorzitter van de Senaats commissie voor buitenlandse betrek kingen, verklaard, dat het bezoek dat enkele Amerikaanse atoomdeskundigen momenteel aan Zuid-Viëtnam brengen, geen verband houdt met nucleaire za ken. Het republikeinse congreslid Glenn Davis heeft donderdag gezegd, dat pre sident Johnson van plan is generaal William Westmoreland, de Amerikaan se opperbevelhebber in Züid-Viëtnam, voor pasen te ontslaan. Hij had dit „uit een zeer goede bron*. Over het resultaat van de besprekin gen die Oe Thant, de secretaris-gene raal van de VN, deze week in Moskou, Londen en Parijs heeft gevoerd, is ook gisteren niets bekend geworden. Oe Thant is intussen in New York te ruggekeerd, maar hïj wilde bij aan komst op het vliegveld geen verkla ring afleggen. In Londen verluidde gis teravond dat Mai Van Bo, de Noord- vitnamese zaakgelastigde in Parijs, met wie Oe Thant woensdag een on derhoud heeft gehad, heeft laten weten dat Hanoi de voorwaarden voor vre desbesprekingen van president Johnson verwerpt. De Amerikaanse legerleiding in Viët nam verwacht dat de Viët-Cong een nieuw offensief zal ontketenen, dat dit maal niet door speciale groepen, maar door geregelde troepen zal wor den uitgevoerd. Volgens de Amerikaan se inlichtingendienst zou Saigon om ringd zijn door een vijandelijke troe penmacht van ongeveer tienduizend man. Eenzelfde troepenmacht zou ge reed staan bij Bien Hoa, dertig kilome ter van Saigon. ROTTERDAM De gemeente Rot terdam wil in een aantal wijken bij wijze van proef kinderen van drie jaar toelaten tot kleuterscholen. Het experi ment houdt verband met de in de laatste jaren gesignaleerde taalarmoe- de van een deel van de kinderen uit minder welvarende wijkgedeelten van de grote steden. Bij onderzoekingen is komen vast te staan dat deze kinderen als gevolg van een beperkt taalvermogen blijvend ook een beperkte woordkeuze hebben, die direct al bij het lager onderwijs een handicap oplevert. Het ministerie van onderwijs, heeft Rotterdam toegestaan een uitgewerkt voorstel tot het bij wijze van proef uit breiden van het kleuteronderwijs tot driejarigen in te dienen. BRUSSEL Bij de volgende verkie zingen in België, zal in Brussel een lijst verschijnen met als enige kandi daat Leon Degrelle, de leider van de voormalige nazistische Rex-partij in België. De secretaris-generaal van de „Mouvement Social Beige" Deb- baudt, heeft dit in een communiqué bekendgemaakt. Degrelle is na de bevrijding in België bij verstek ter dood veroordeeld op beschuldiging van collaboratie. Hij vertoeft sedert de oorlog in Spanje. De veroordeling van Degrelle behoeft geen belemmering te zijn voor zijn kandidaatstelling, doch hij zou zijn mandaat niet kunnen opnemen, als hij verkozen zou worden, zo tekende men donderdag in Brussel hierbij aan. Bovendien heeft het Belgische parlement in 1964 de termijn voor de verjaring van misdaden tegen de vei ligheid van de staat van 20 op 30 jaar gebracht, waardoor de theoretische mogelijkheid dat Degrelle in 1965 reeds ongestraft naar België had kun nen terugkeren, verviel. Degrelle diende bij het zg. Waalse legioen van de 44 dat bij Tsjenkassy door de Rus sen werd vernietigd. Na de capitula tie vluchtte hij naar Spanje. TEL AVIV Na een dag van hevige strijd aan de Jordaan, waarbij Israël z(jn luchtmacht inschakelde en Jordanië overging tot een beschieting van Jericho, is omstreeks half elf donderdagavond het vuren gestaakt. Jordanië heeft bekendge maakt, dat aan zijn kant dertien burgers en vijf militairen het leven hebben ver loren, terwijl 31 burgers en 27 militairen gewond raakten. Aan Israëlische zijde zouden vier militairen en een burger gewond zijn. Israël heeft de Jordaanse be wering tegengesproken, dat zes vliegtuigen waren neergehaald. Alle toestellen zijn behouden teruggekeerd, zo wordt in Tel Aviv gezegd. Israël en Jordanië dienden donder dagavond beide een klacht in bij de Vei ligheidsraad, maar vroegen niet om 'n bijeenkomst. Beide partijen, beschul digden elkaar ervan te zijn begonnen. Een brief van Israël, waarin Jordanië van een „vooropgezette agressiecam pagne" werd beschuldigd, - werd ge volgd door een Jordaanse brief, waarin de Israëlische beschuldigingen „volsla gen vals" werden genoemd en werd gezegd dat Israël de voorbereidingen wilde verdoezelen „voor een welover wogen en goed voorbereide, niets ont ziende aanval op burgers en vluchte lingenkampen." De Israëlische minister van Defensie generaal Mosje Dayan, heeft een reis naar de V.S., die heden zou beginnen, uitgesteld met het oog op de gespan nen toestand. Na zijn terugkeer van een inspectietocht door het dal van Beisan, waar de gevechten het hevigst zjjn geweest, verklaarde Dayan te ho pen. dat de wijze waarop Israël had te ruggeslagen, een les vormde voor de Jordaniërs en dat dezen zich in 't ven- volg wel tweemaal zouden bedenken, voordat ze weer het bestand schonden. Naar zijn zeggen had een botsing tussen terroristen van de El Fatah-or- ganisatie en een Israëlische patrouille, de aanleiding van de strijd gevormd. De Israëliërs hadden drie Arabieren ge dood. Om de aftocht van de andere Arabieren te dekken, hadden de Jorda niërs het vuur over de Jordaan ge opend. De strijd speelde zich over een breed front langs de Jordaan af, waarbij ar tillerie en automatische wapens werden gebruikt. Volgens Jordanië, heeft Is raël ook tanks in de strijd geworpen. Israëlische vliegtuigen gingen in de namiddag Jordaanse stellingen bom barderen, en bleven daarmee ook na het invallen van de duisternis doorgaan. Later op de avond, ging Israël akkoord met een „staakt het vuren", dat vol gens een Israëlische woordvoerder door Jordanië was voorgesteld. ADVERTENTIE VOOR LICHTGEWICHT EN TONNENLAST AMSTERDAM Een felle uitslaande brand heeft donderdag tegen midder nacht in Amsterdam drie gezinnen dakloos gemaakt. De brand is waarschijn lijk ontstaan op de eerste verdieping van een op de hoek van de Mauritskade en de Pontanusstraat gelegen pand. Hij werd ontdekt, toen rookwolken het beneden gelegen café binnendrongen. De bezoekers van deze bar traden onmiddellijk handelend op. De 23-jarige kelner Evert Wolff snelde door de dikke rookwolken de trappen van 't woonhuis huis op en droeg de bewoonster van de 3e etage, de 78-jarige weduwe T. Sauer- brij-Visser, opzijn rug naar beneden. Op de tweede etage werden de 42-jarige mevrouw Smit en haar elfjarig dochtertje gewaarschuwd, zodat ook zij zich in veiligheid konden stellen. De bewoners van de eerste etage, de heer en mevrouw Van Wens, de eigenaar van het café, waren niet thuis. Zij troffen later een smeulende puinhoop aan, want de drie bovenetages brandden totaal uit. Over de oorzaak van de brand konden de brandweer en de politie zich nog geen oordeel vormen. De brand in deze dicht bevolkte buurt van Amsterdam- Oost trok veel belangstelling. dagelijks geopend van 10-17 uur en 19-22 uur zater* en zondagen 10-17 uur. toegang f3.- AMSTERDAM speciaal Trein-Toegangsbiljet met 3x reductie verkrijgbaar op 140 N.S.-ttations DEN HAAG Minister-president De Jong zal de volgende week drie bespre kingen met premier Wilson hebben, waarvoor drie uur zijn uitgetrokken. Hij en mr. J. M. A. H. Luns zullen ook door koningin Elizabeth worden ontvan gen De Nederlandse bewindslieden zullen zondag aankomen en woensdag naar Den Haag terugkeren. SOCIAL CIRCLE (V.S.) Een groep van ongeveer 60 negers heeft gede monstreerd door languit voor een school bus te gaan liggen. Staatspolitie moest de betogers man voor man weghalen, doch hierbij deden zich geen ongeregeldheden voor. Het was de tweede da£ van de massa-demonstraties tegen de voorwaar den voor het bezoeken van geïntegreerde lagere scholen. DEN HAAG Het ziet er naar uit dat onder de bestuursleden van de Stichting van de Arbeid weinig of geen animo bestaat een speciale bestuurs vergadering te houden ter bespreking van de mededelingen die een delegatie uit het kabinet maandagavond in een spoedbijeenkomst aan een delegatie uit de stichting heeft gedaan. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, die bestuursleden van de Stichting voor dat gesprek van maandagavond had uitgenodigd, had de delegatie verzocht zich in eigen kring nog eens te beraden en daarna op vrij korte termijn nog eens met de delega tie uit het kabinet verder te spreken. Zoals de zaken er thans voorstaan, is het gehoord de weerklank in ver scheidene kringen van het stichtingsbe stuur op de mededelingen van de kant van ket kabinet vrijwel zeker dat de Stichting niet bijeen komt. DJAKARTA In de Javazee wordt met politieboten en een vliegtuig ge zocht naar overlevenden van het schip TOBA, dat donderdag tijdens slecht weer met dertig mensen aan boord is gezonken ten zuiden van het eiland Banka. Tot nu toe zijn vijf beman ningsleden levend uit zee opgepikt, maar van de zeventien passagiers en acht andere bemanningsleden is nog geen spoor gevonden. Een opname van de nieuwe vinding welke In het Unilever Research Laboratorium te Duiven werd ontwikkeld: aspergeplanten uit celculturen ontwikkeld DUIVEN In het Unilever Research Laboratorium in Duiven hebben dr. Cecile Wilmar en dr. Marja Hellendoorn botanische experimenten uitgevoerd, waarbij het hun gelukt is complete asperge-planten te kweken uit een groepje cellen, die verkregen waren uit laboratorium-culturen. Het directe praktische belang van dit werk, dat daarmee voor alle groepen van bloeiende planten bevestigd wordt dat één levende cel kan worden gebruikt als uitgangspunt voor het kweken van een volledige plant. Tot dusver was de mogelijkheid van ontwikkeling van plantenkiemen uit afzonderlijke cellen slechts aange toond voor tweezaadlobbigen. Met deze experimenten is ook heel dui delijk aangetoond in hoever het mogelijk is complete nieuwe planten te telen uit cellen en als zodanig zijn deze proeven waarschijnlijk van groot belang voor degenen die geloven dat het kweken uit cellen niet alleen een bruikbare methode is om tot in bijzonderheden de processen te kunnen volgen, waardoor de verschil lende delen van een plant hun speciale, eigen kenmerken krijgen, maar ook een waardevolle werkwijze voor het kweken van nieuwe typen planten. Het uitgangsmateriaal voor de Neder landse experimenten werd verkregen uit de groene scheuten van opschietende aspergezaailingen. Uit de eerste proeven bleek dat men stukjes van dit materiaal in het laboratorium op een kunstmatige voedingsbodem zo kon laten groeien dat er op planten gelijkende structuren ont stonden, waarin de bladeren, wortels e.d. konden worden onderscheiden. De volgende stap is geweest de ontwik keling van een vloeibare voedingsbodem die plantenhormonen bevatte en continu belicht werd; in deze voedingsbodem konden cellen van de aspergeloten tot groeien worden gebracht. Het was be trekkelijk gemakkelijk om culturen van cellen ter grootte van een tiende mm te verkrijgen. Het geheim van het succes was om de hoeveelheid plantenhormonen in de voedingsbodem zo aan te passen en te doseren dat er grote aantallen veel kleinere cellen ontstonden die een na tuurlijke neiging hadden tot aaneen- klonteren. De Nederlandse onderzoekers zeggen, dat deze kunstmatige planten-em- bryo's die zij embryoïden noemen, vrijwel op dezelfde manier groeien als echte embryo's (in casu: planten kiemen) tot ze ongeveer 2 nim lang zijn. Aanvankelijk groeien ze in de lengte in één richting en vormen een „banaanachtige" structuur. Tegelijkertijd doet zich een eenzij dige verdeling voor van chlorofyl in de groeiende structuur. Het ene ein de neemt de kenmerken aan van de potentiële stengel en bladeren, en het andere einde neemt de eigenschappen aan van de potentiële wortels. Dr. Wilmar en Dr. Hellendoorn zeggen dat door geleidelijk de groeiende plan ten over te brengen van meer ingewik kelde op een telkens wat gewonere voe dingsbodem zij erin geslaagd zijn „hele maal gezonde, normale planten" te kweken. (Van onze weerkundige medewerker) lVu hebben we dan toch in februari tiog een beetje winter. Vanmor gen vroor het in De Bilt en Enschede 2 graden, Soesterberg 3 en Deelen 1 graad. Deze weerstoestand met polaire ka raktertrekken er vallen ook plaat selijk hagel- en sneeuwbuien zal zich gedurende het weekeinde hand haven, nu zich boven de Britse eilan den een zone van hoge luchtdruk op bouwt. Vastgesteld kan worden dat dit weer met winterse buien en 's nachts vorst, typerend is voor de winter van 1967-68. Sinds 1 december is dit type al herhaalde malen voorgekomen. Dat het ook anders kan in dezé tijd van het jaar bleek in 1961, toen op 17 fe bruari het kwik in Twente opliêp tot ruim 18 graden en in Ermelo 19.1. Momenteel zit heel Zuid-Europa vol zachte lucht: vliegveld Grenoble 10-12 graden; op de hoger gelegen ski- en ijsbanen schommelt de temperatuur om het vriespunt.

De Vallei | 1968 | | pagina 1