Traditie van eeuwen overboord gezet Kraanhak kapseisde Veel sneeuw in Tokio Lücke in conflict met de radicale studenten Doodsoorzaak na 16 jaar achterhaald HOEÉ UIT LUCHT EN ZEE AANGEVALLEN 1 Europese vrijhandelszone mogelijk oplossing voor EEG-kwestie VIEUX BRITANNIA VERDWENEN Kind al week spoorloos Moord-terreur in Beiroet DAGRAVIT TOTAAL Ongeregeldheden in S.-Domingo Vance sprak met Johnson Tweede Kamer stemt in met verlenging leerplicht Brandt en De Gaulle: vergeven en vergeten Verkiezingen op Cyprus zeldzaam I zacht I en toch I heerlijk pittig in hele en halve liter fles TEKENINGEN KONINGIN Neger dirigent in Newark TUNNELS Hfip lliiiii VRIJDAG 16 FEBRUARI 1968 BRITTEN IN 1971 EINDELIJK -DELIG MUNTSTELSEL Engeland bereidt zich voor op het de cimale muntstelsel: hier de heer Chris topher Ironside, die de keerzijde der nieuwe muntenserie ontwierp, bij het bekijken van een gipsmodel. ANTWERPEN Een Nederlander is verdronken en twee worden vermist na dat de kraanbak Triton donderdag in de Schelde is gezonken. Het lichaam van Maurice de Bakker (53), afkomstig uit Sluis, is geborgen, De Bakker was va der van tien kinderen. De namen van de beide vermisten zijn nog niet bekend. Een hunner zou vader van vijf kinderen zijn, de ander werkte pas twee weken in België. De kraanbak was eigendom van een fir ma Dekkers, en werd gebruikt bij de aanleg van een dijk. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Drie andere arbeiders zijn gered. Aan vankelijk werden nog klopsignalen uit de kabine van de kraan gehoord. Kik vorsmannen gingen 't water in en pro beerden de opgesloten mannen te bevrij den, maar tevergeefs. Drie uur lang ble ven zij bonzen op de wand van de cabi ne, maar daarop werden de - signalen zwakker en hielden tenslotte op. De politie neemt aan dat de mannen omgekomen zijn. De reddingspogingen werden de gehele nacht voortgezet. SANTO DOMINGO B(j botsingen tussen studenten en de politie in Santo Domingo is een student doodgeschoten, terwijl twee politiemannen met kogel- wonden in een ziekenhuis moesten wor den opgenomen. De strijd speelde zich af in en bij de universiteitsgebouwen in het centrum van de stad, waar zich studenten had den verzameld voor een betoging voor meer regeringssteun ten behoeve van de studentenhuisvesting. Nadat deze de monstratie was verboden, omsingelde de politie met steun van het leger de universiteitswijk. Aan deze operatie na men o.a. vijf tanks deel en een hef- schroefvliegtuig van de luchtmacht. De naar schatting 300 studenten verschans ten zich nadat zij de wegen met auto's hadden geblokkeerd. De studenten en de politie beschuldi gen elkaar er van, met het schieten te zijn begonnen. Terwijl de blokkade van de universiteitswijk voortduurde, wer den elders in de stad verscheidene men sen aangehouden. Ook in andere delen van de Dominicaanse republiek zijn ar restaties verricht. Auto's die Santo Do mingo binnenkwamen, werden door zocht. Verscheidene scholen in de stad bleven woensdag gesloten. Bij de jongste studenten verkiezingen hebben linkse studenten een meerder heid gekregen. Volgens de regering is de universiteit van Santo Domingo „het voornaamste centrum van communisti sche activiteit" geworden. ADVERTENTIE OLIFANT 1.1 MflCKERS Wr. SCHIEDAM LONDEN Uit gisteren getoonde ontwerpen blijkt, dat de beeltenis van de kloeke, gehelmde, een grote drietand dragende „maagd Britannia*9, bij de invoering van het decimale muntstel sel in Engeland van de Britse munten zal verdwijnen. Naar de Britse minister van Financiën, Roy Jenkins, bekendmaakte, zullen de nieuwe munten over precies drie jaar vanaf gisteren, op 15 februari 1971, of ficieel in gebmik worden genomen. De munten zullen in de plaats komen van het oude systeem van shillingen en peryzes, dat buitenlanders eeuwenlang een raadsel is geweest en een bijna apart vak op de Britse scholen vormde. Uit de tekeningen van de Britse ko ninklijke munt blijkt, dat Britannia voor het eerst na haar intrede in de ze ventiende eeuw niet meer op de Britse munten zal voorkomen. Volgens een functionaris van de munt, moeten de cijferaanduidingen op de achterzijde van de munt groot zijn en scheen er daar door geen ruimte meer te zijn voor Brittania. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Financiën zei er het volste vertrouwen in te hebben, dat de over gang op het decimale muntstelsel even vlot zal verlopen als dit in Zuid-Afrika, Australië en Nieuw-Zeeland het geval was. In het 'nieuwe muntstelsel zal de waarde-aanduiding van het Pond Ster ling hetzelfde blijven, maar het pond zal worden verdeeld in 100 nieuwe pence in plaats van 240, zoals op het ogen blik nog. Gisteren liet de Britse munt tekenin gen zien van vijf nieuwe munten: een van tien newpence (met een waarde van van 24 huidige pennies), een van vijf newpence (12 pennies of huidige shil ling), twee newpence (4,8 oude pennies), een newpenny (2,4 oude pennies) en een half newpenny (1,2 oude pennies). De bestaande halfpenny zal in augus tus 1969 uit de circulatie worden geno men. Het half crown stuk ter waarde van twee shilling en sixpence zal na 1 januari 1970 verdwijnen. Later zal nog een andere munt van 50 nieuwe pennies worden ingevoerd. Deze zal in de plaats komen van het huidige biljet van tien shilling. Alle munten dragen op de kopzijde het profiel van koningin Elizabeth II. Op de muntzijde van het nieuwe tenpence- stuk is de Britse leeuw en op de achter zijde van het nieuwe fivepence-stuk de Schotje distel afgebeeld. De struisvogelveren van Wales sie ren het nieuwe twöpence-stuk. Op de achterzijde van de nieuwe penny staat een gekroond valhek, de nieuwe half penny draagt een kroon. De nieuwe fivepence- en tenpence- stukken zullen voor de dag van officië le overgang op het decimale muntstel sel in omloop worden gebracht en naast de bestaande munten, waarmee zij vol komen gelijkwaardig zullen zijn, kun nen worden gebruikt om de Britten vertrouwd te maken met het nieuwe systeem. AKERSLOOT. Sinds enkele dagen is de politie van het Noordhollandse dorp Akersloot op zoek naar de elfjari ge Driesje van Amerongen, die vrijdag op de bus naar Uitgeest is gestapt en sindsdien spoorloos is. Vermoedelijk heeft hij de trein naar Amsterdam genomen. De politie vraagt zich af of het jongetje nog in Amster dam is, of al bij zijn moeder is, die in Canada woont. Driesje werd vier jaar geleden, toen zijn moeder in Canada hertrouwde, aan de zorgen van een oom in Akersloot toevertrouwd. Enkele weken geleden echter heeft de moeder het kind opge ëist. De raad voor de kinderbescher ming in Alkmaar stemde hierin niet toe. Mevrouw Van Amerongen heeft daarom de Amsterdamse rechtbank in de arm genomen, die over een paar weken uitspraak zal doen. TOKIO In Tokio is vandaag bijzon der veel sneeuw gevallen. Miljoenen forensen bleven in de sneeuwmassa's, de grootste uit de afgelopen 17 jaar, steken. De sneeuwval, die donderdagmorgen begon, duurde te Tokio onafgebroken voort tot halverwege de vrijdagmor gen. Ook in andere clelen van het land is zeer veel sneeuw gevallen. Door lawines zijn tot dusverre 11 per sonen om het leven gekomen. Twee personen worden vermist en 37 zijn gewond. In totaal zijn 26 huizen door sneeuw verwoest. De nationale spoorwegmaatschappij heeft 3000 passagierstreinen niet la ten rijden. Bovendien werden 2000 goederentreinen vastgehouden op de emplacementen. In 's werelds grootste stad varieert de dikte van de sneeuw van 13 cm in het centrum tot 30 a 40 cm in de buiten wijken. Het internationale vliegveld van Tokio is voor alle verkeer gesloten. Ver wacht wordt, dat het niet voor van avond 18 uur heropend zal kunnen worden. Hier de afbeeldingen van de voorzijden van de 1, 2, 10, 5 en y2 pence de zgn. „nieuwe penny") munten, met in het midden de keerzijde, die voor alle munten hetzelfde is. BONN De Radicaal-linkse socia listische Duitse studenten organisatie SDS heeft donderdag verzekerd te zul len ageren voor afzetting van de West- duitse minister van Binnenlandse Za ken Lücke die verklaard heeft dat hij de SDS wil verbieden „indien de om standigheden dit noodzakelijk maken". In een telegram aan Lücke 'schrijft de 1600 leden tellende SDS dat zij „met alle anti-gezagskrachten" in West-Duits- land zal samenwerken, om „alle fascis ten zoals u er een bent, uit hun func ties te verwijderen". De SDS verklaart dat de uitlatingen van Lücke tegen over een verslaggever van het Ham- burgs^ „Die Welt" getuigen van een fascistische instelling zoèls die heerst in Griekenland, Spanje, Portugal en Zuid-Afrika. Lücke heeft verklaard, dat hij de SDS en andere radicale groeperingen zal verbieden, indien politie en justitie geen resultaat hebben met hun actie te gen hen die de orde verstoren. Lücke vervolgde dat de SDS en andere groepen de kern vormen van alle studentendemonstraties in West-Duitsland. Hij beschuldigde de SDS ervan, dat sommige van haar le den persoonlijke contacten onderhou den met leden van de verboden Duitse communistische partij (KPD). „Orthodoxe en anarchistische marxis ten zijn bereid samen te werken tegen de heersende democratische orde, in dien dit hun om tactische redenen wen selijk voorkomt", aldus Lücke. De studentenorganisatie van so cialistische partij en de oppositie-partij hebben zich inmiddels solidar ver klaard met de SDS. Vroeger was de SDS, de studentenorganisatie van de SPD, maar de banden met de socialis tische partij zijn verbroken nadat de SDS te radicaal werd. ADVERTENTIE WEER STAND PHILADELPHIA Drie mannen heb ben 16 jaar van hun levenslange ge vangenisstraf uitgezeten wegens een moord, die zij nooit hebben begaan, zo heeft een rechter in Philadelphia vandaag beslist. Het drietal werd op 21 mei 1952 schul dig bevonden aan moord op de toen 54-jarige Harry Thompson. Thompson was negen dagen, nadat hij door de drie mannen was overvallen, gestor ven naar nu is gebleken aan een ziekte van de kransslagader. Het zijn de 32-jarige Joseph Antonie Winz, de 34-jarige Edward Park en de 33-jarige William Hollowell, ten tijde van hun veroordeling allen nog tie ners. Na een herziening van hun proces stel de de politiearts dr. Joseph Spell- man vast, dat Thompson „tengevolge van een ziekte aan de kransslagader is overleden en dat zijn dood niet is veroorzaakt door de overval, noch daarmee in verband heeft gestaan." De advocaat Bernard Segal had tijdens de herziening aangevoerd dat des tijds nimmer de doodsoorzaak is na gegaan. f NEWARK De directie van het Symfonie-orkest van New-Jersey heeft donderdag de 35-jarige neger Henry Le wis als vast dirigent aangesteld. Het orkest zetelt in Newark, waar zich vorig jaar felle rassenonlusten voorde den. Lewis is afkomstig uit Los Angeles waar hij in 1958 een kamermuzieken- semble oprichtte. Hij is gehuwd met de (blanke) zangeres Marilyn Home. WASHINGTON President Johnson heeft donderdag in gezelschap van zyn voornaamste politieke en militaire ad viseurs het verslag aangehoord van zjjn afgezant Cyrus Vance over diens be sprekingen in Seoel met de Zuidko- reaanse president Tsjoeng Hee-park. Vance, die zich onmiddellijk na zyn terugkeer per helikopter naar het Witte Huis had begeven, noemde na afloop van de bijeenkomst het overleg dat hij in Zuid-Korea had gepleegd, „zeer nut tig", maar ontweek de vraag of er vol ledige overeenstemming was bereikt over de wijze waarop voortaan zal wor den gereageerd op Noordkoreaanse sa botagedaden in het zuiden. Vance werd naar Seoel gezonden, na dat Zuid-Korea duidelijk zijn ontstem ming had laten blijken over de gehei me besprekingen tussen de VS en Noord-Korea inzake de opbrenging van het Amerikaanse spionageschip Pueblo. De Zuidkoreanen vonden het Noord koreaanse „terrorisme" jegens het zui den minstens zo belangrijk en eisten on middellijke vergeldingsmaatregelen in geval van nieuwe „agressie". De VS hebben blijkens een eerder donderdag gepubliceerd gemeenschappelijk commu niqué, slechts toegezegd dat ze „onmid dellijk overleg" met de regering in Seoel zullen plegen, wanneer Zuid-Korea's veiligheid wordt bedreigd. SAIGON Amerikaanse zware bommenwerpers hebben gisteren opnieuw aan vallen uitgevoerd op de ommuuurde citadel van de oude keizersstad Hué, waar achter Noordviëtnamese troepen hardnekkig weerstand bieden. De veste werd voorts met napalm bestookt, terwijl ook Amerikaanse oorlogsschepen voor de kust aan de beschieting van de citadel deelnemen. De Amerikanen z\jn er niettemin ook gisteren niet in geslaagd de ommuurde vesting binnen te dringen. Amerikaanse vliegtuigen doken op de dikke muren van de citadel en pro beerden met napalm en raketten een doorgang voor de mariniers te force ren. De zwaar versterkte stellingen van de Noordviëtnamezen hielden echter stand. Intussen bestoken Amerikaanse bommenwerpers van het type B-52 onophoudelijk de Noordviëtnamese stel lingen rondom de Amerikaanse marir niersbasis Khe Sanh. Daar staan onge veer vijfduizend Amerikaanse militai ren tegenover naar schatting twintig duizend man Noordviëtnamese troepen. De vliegtuigen hebben al meer dan 54 miljoen kilo bommen en napalm la ten vallen. De totale kracht van de explosies is groter geweest dan het ge combineerde resultaat van de twee in de Tweede Wereldoorlog op Japan ge worpen atoombommen. De verbijsterende hoeveelheid spring stoffen die door de Amerikaanse vlieg tuigen wordt afgeworpen is nog slechts een begin, zo deelden Amerikaanse of ficieren mee. De plannen die klaar lig gen om te worden uitgevoerd als de basis wordt aangevallen, omvatten zo veel bom-aanvallen, dat het regelen van het verkeer in de lucht een groot probleem zal worden. In weerwil van de zware bomaan vallen wordt de druk op de Ameri kaanse basis steeds zwaarder. Dat is een aanwijzing dat de bombardemen ten het beoogde effect niet bereiken. De Noordviëtnamezen zijn meesters in het graven van tunnels e.i loopgraven, die zware bomaanvallen kunnen door staan. De Amerikanen gebruiken nu ook tijdbommen, die zich diep in de grond ingraven alvorens te ontploffen. Een van de grootste zorgen van de Amerikaanse militaire strategen is dat de Noordviëtnamezen zo dicht bij de ba sis zullen komen dat de steun van de luchtmacht onbruikbaar zal worden. Vijftig ton bommen die per vergis sing door de Amerikaanse luchtmacht buiten een doelgebied bij Saigon waren uitgeworpen, hebben dinsdag aan ruim veertig mensen het leven gekost, zo deelde het hoofdkwartier van de Ame rikaanse luchtmacht in Zuid-Viëtnam gisteren mee. Het doelgebied lag zeven tien kilometer ten noordwesten van Sai gon. ADVERTENTIE PURE OLD POTSTILL tklOflJ I KB. 17» I BOW 81 OlSTlLLgRv DUBLIN door velen ontdekt in hun Irish Coffee! IMPORT: SCHAEFERS W0RDEMANN N.V., AMSTER0AM Handdruk tussen de Duitse minister van Buitenlandse Zakken, Willy Brandt en zijn Franse ambtgenoot Couve de Murville na hun eerste bespreking op de Quai d'Orsay. Minister Brandt maakt deel uit van een belangrijke Duitse dele gatie onder leiding van Bondskanselier Kiesinger. BEIROET (Libanon) De moord op een jeugdige juwelier is aanleiding geweest tot proteststakingen in de ju- welierswijk te Beiroet en tot massale verzoeken om wederinvoering van de doodstraf en klachten over de invloed van moordenaars in de Libanon. Daden van geweld zijn heel gewoon dit land aan de Middellandse Zee, waar vele burgers een pistool in de gordel dragen. Niet lang geleden heeft het Libanese leger een heel dorp afgegrendeld, waar als gevolg van onderlinge veten mensen in de straten werden doodgeschoten en in het casino te Beiroet heeft kort ge leden een bandiet vijf spelers schot wonden toegebracht. Maar weinig recente moorden heb ben zulk een opwinding veroorzaakt als die op de juwelier. Dieven plunderden een juwelierswin kel en het lijk van de 29-jarige zoon van de eigenaar werd de volgende dag in zijn Amerikaanse sportwagen in een voorstad gevonden. Drie verdachten, van wie een een bekende moordenaar was, die pas twee maanden geleden was vrijgekomen na een gevangenisstraf van zes jaar te hebben uitgezeten, werden gearres teerd en hebben volgens de politie be kend. DEN HAAG De Tweede Kamer beschouwt het huisonderwijs als een aflopende zaak en zij wil dat het Rijk voor de schipperskinderen dieper in de beurs tast. Dit waren gisteren in de Tweede Kamer de belangrijkste punten, die tijdens het debat over verlenging van de leerplicht tot negen jaar aan staats secretaris mr. Grosheide werden voor gelegd. Voor het overige was de Kamer het er helemaal mee eens, dat de leer plicht met een jaar wordt verlengd, dat er scherper toezicht komt op het schoolverzuim, met strengere straffen voor de ouders en ook dat dit toezicht aan de gemeenten wordt toevertrouwd. Deze zullen voor dit stuk maatschap pelijke zorg speciale ambtenaren moe ten aanstellen. De schoolhoofden zullen daarbij ook een grotere verantwoorde lijkheid krijgen. Wanneer de langere leerplicht zal ingaan, staat nog geenszins vast. Dit zal afhangen van de uitbreiding van het lager technisch onderwijs en dus van het geld dat daarvoor nodig is. Het gaat hier om de technische en huishoudscholen voor jongens en meis jes die niet meer naar het algemeen voortgezet onderwijs gaan. De Tweede Kamer drong er gisteren bij mr. Gros heide wel sterk op aan om alvast een streefdatum te noemen. De leerplicht zal algemeen worden, dat wil zeggen, dat zij ook zal gelden voor de kinderen van schippers en an dere „trekkende" mensen. Voor hen zal deze verplichting echter in veel ge vallen zware geldelijke offers mee brengen, omdat hun kinderen dat on derwijs uitsluitend in internaten kun nen volgen of anders samen met moe der aan de wal moeten gaan wonen. Dit was voor de Kamer gerede aanlei ding om algemeen aan te dringen op ruimere overheidssteun, zowel aan de internaten als aan de ouders. Tegen de mogelijkheid van vrijstel ling van de leerplicht als het kind huisonderwijs krijgt, had de meerder heid van de Kamer vrijwel onoverko melijke bezwaren. Het voorstel om de ze vrijstelling te schrappen, ingediend door de socialist mr. Mafisman, kreeg veel instemming. Het debat gaat dinsdag verder met antwoord van staatssecretaris Groshei de. Griep en verkoudheid liggen op de loer. Zorg er voor dat ze niet bij binnenkomen. Wapen uw gezin met Dagravit Totaal. Elke dag 1 dragee is genoeg. Daar zitten alle brood nodige vitaminen en mineralen in! Vandaar de naam: PARIJS President De Gaulle en de Westduitse Kanselier Kurt Georg Kiesinger, hebben het in het leven roe pen van een grote Westeuropese vrij handelszone, waarin Engeland en de landen van de EEG opgenomen zijn besproken, aldus wordt van goed inge lichte zijde meegedeeld. Een dergelijk plan, zou Engeland een van de grote voordelen van het lidmaat schap van de EEG geven: grotere kan sen om zijn industriegoederen te ver kopen. Meegedeeld werd verder, dat de andere aanvragers die door het veto van De Gaulle buiten de EEG worden gehouden Ierland, Denemarken, Noorwegen en mogelijk Zweden er ook in opgenomen zullen worden. Een Zinspeling op het plan kwam tijdens een persconferentie door Gün- ther Diehl, de voornaamste woordvoer der voor Kiesinger. Hij deelde de pers mee, dat er een vraag gesteld werd of een voorgestelde maatregel in overeen stemming zou zijn met de GATT. GATT regelt de handelsbarrières en toestem ming ervan is nodig, als een derge lijke vrijhandelszone wordt gevormd. Op 1 juli zal de EEG zelf een vrij handelszone worden, als alle tarieven onder de zes zijn afgeschaft. Het grote vrijhandelsproject zou een element zijn in een plan, dat volgehs Franse zegslieden, de Westduitse mi nister van Buitenlandse Zaken, Willy Brandt, heden zal indienen. Op een vraag of dit betekent dat er geen bijeenkomsten meer zullen komen van de vijf EEG-leden die willen dat Engeland tot de markt toegelaten wordt antwoordde Diehl: „Als de noodzaak er toe niet bestaat, zal niemand ze wensen." Na het veto van De Gaulle van ver7 leden jaar tegen onderhandelingen over het Britse lidmaatschap, werden twee dergelijke vergaderingen gehouden in Brussel waarbij de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Wil ly Brandt, gastheer was. Dit irriteerde Parijs. Er stond nog zo'n bijeenkomst op het programma, maar hiervoor werd geen datum bekend gemaakt. Nederland, België en Luxemburg hebben nieuwe vormen van samenwer king voorgesteld buiten de EEG, maar met Franse deelneming als De Gaulle hiertoe bereid is. Zij hebben er bijzon der veel belang bij om Britse hulp te krijgen bij de toepassing van nieuwe wetenschappelijke methoden voor de Europese industrie. Diehl zei, dat de Benelux-landen een kans zullen hebben hun iedeën voor te leggen op de bijeenkomst op 29 febr. Voor de lunch wisselden De Gaulle en Brahdt enkele woorden, afzonderlijk van de groep. Beiden glimlachten tij dens hun babbeltje een aanwijzing dat de lucht gezuiverd was na het inci dent over de beweerde opmerkingen van Brandt in het begin van de maand. In zijn toast aan de lunch legde De Gaulle de nadruk op de noodzaak van solidariteit tussen Frankrijk en Duits land. Hij sprak ook over de moeilijkhe den die de wereld moet doormaken, in het bijzonder in Viëtnam. Hij stipte het voortdurend bestaan aan van twee he- gomonieën, of machtsblokken, waarop hij vaak kritiek geleverd heeft en de moeilijkheden bij de opbouw van een verenigd Europa. Verder had hij het over de wrede en onaanvaardbare scheiding van de Duit se volkeren en de moeilijke toestand in de ontwikkelingslanden. Om al deze redenen, zei hij, is het meer dan ooit van essentieel belang dat de volkeren en de regeringen van Frankrijk en de federale republiek Duitsland bijeen blijven en de vriend schap verdiepen die zij in de plaats wil len stellen van hun oude rivaliteit. NICOSIA In de Cyprische hoofd stad Nicosia is officieel bekendgemaakt, dat bij de op 25 februari te houden pre sidentsverkiezingen op het eiland, pre sident Makarios twee tegen-kandidaten heeft. Het zijn onderscheidenlijk de 40- jarige dr. Takis Eudokas, die met een Amerikaanse vrouw is getrouwd, en een dorpeling, een zekere Lois Phillipoe. Eudokas wordt gesteund door organi saties die de gedachte van véreniging met Griekenland propageren een be leid, waarvan president Makarios zelf de laatste tijd teruggekomen schijnt te zijn. Phillipoe is een onafhankelijke kandidaat. Zijn leuze is: „een lagere rentevoet voor leningen". De Cyprische pers is begonnen de 250.000 Grieks-Cyprioten aan te sporen, hun steun te geven aan aartsbisschop Makarios en bepleiten veeleer onafhan kelijkheid voor Cyprus dan vereniging met Griekenland.

De Vallei | 1968 | | pagina 7